Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 27 Φεβ 2020, 14:47

zteo έγραψε:
27 Φεβ 2020, 14:11

Σκέψου ποσα παιδιά θα συλληφθούν αυτήν την περίοδο.Λυνουμε το πρόβλημα της υπογεννητικότητας με τα παιδιά του κοροναιου
κωλο θα δινουν ολες, θα φοβουνται επιπλοκες στην εγκυμοσυνη!
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 27 Φεβ 2020, 14:50

Beria έγραψε:
27 Φεβ 2020, 14:19
stargazer έγραψε:
27 Φεβ 2020, 14:15
Beria έγραψε:
27 Φεβ 2020, 14:07


Αντιβίωση σε ιό;
Όχι;

Δεν ξέρω, διόρθωσε.
Η αντιβίωση αφορά μικροβιακές λοιμώξεις.
Στους ιους, όπου υπάρχει, δίνεται αντιική αγωγή.

Ας μας ενημερώσουν οι ειδικοι του φόρουμ
Και η συζυγος μου που περασε Η1Ν1 της εδωσε αρχικα αντιβιωση για να προλαβει καποιες επιπλοκες που μπορει να δημιουργησει μετα ο ιος, μετα πηρε ταμιφλου αναγκαστικα (δεν ηθελε να παρει, της δημιουργει παρενεργειες) και εκοψε την αντιβιωση.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 27 Φεβ 2020, 14:53

Λοιπον στον Σκαβενιτη της περιοχης μου ενα φορτηγο πηγε το πρωι με προμηθειες ρυζιων μακαρονιων κλπ και πλεον στο ραφι παιζουν μονο μερικα μπαριλα που εχουν 1,5 ευω το πακετο. Περιμενουν εντος της ημερας αλλα δυο φορτηγα για να ξαναγεμισουν τα ραφια....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Φεβ 2020, 15:06

Nostalgia έγραψε:
27 Φεβ 2020, 14:53
Λοιπον στον Σκαβενιτη της περιοχης μου ενα φορτηγο πηγε το πρωι με προμηθειες ρυζιων μακαρονιων κλπ και πλεον στο ραφι παιζουν μονο μερικα μπαριλα που εχουν 1,5 ευω το πακετο. Περιμενουν εντος της ημερας αλλα δυο φορτηγα για να ξαναγεμισουν τα ραφια....
Τουλάχιστον όταν τους φύγει η κάψα θα τα κάνουν καμια δωρεά ή θα τα φάει ο κάδος.
Ζωα, μοσχάρια, αμοιβάδες
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24359
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Φεβ 2020, 15:07

Beria έγραψε:
27 Φεβ 2020, 14:19
stargazer έγραψε:
27 Φεβ 2020, 14:15
Beria έγραψε:
27 Φεβ 2020, 14:07


Αντιβίωση σε ιό;
Όχι;

Δεν ξέρω, διόρθωσε.
Η αντιβίωση αφορά μικροβιακές λοιμώξεις.
Στους ιους, όπου υπάρχει, δίνεται αντιική αγωγή.

Ας μας ενημερώσουν οι ειδικοι του φόρουμ
Όντως αλλά πολλοί ιοί και μεταξύ αυτών η γρίπη σε όλες τις παραλλαγές της μπορούν δευτερογενώς ανοίξουν το δρόμο για μια βακτηριακή λοίμωξη. Τότε (και αυτό είναι κάτι που φαίνεται τουλάχιστον πέντε μέρες μετά, στην περίπτωσή του μικρού την έβδομη μέρα) προφανώς χρειάζεσαι αντιβιωτικά.

Δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβω πώς η 29χρονη αγγλικού του συνδυάζει πίστη στην Αγιουρβέδα με τη συμβουλή "πάρε μια κουταλιά αντιβίωση" στον παραμικρό πυρετούλη αλλά είμαι σίγουρος ότι κάνει κορυφαία γαμήσια.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 27 Φεβ 2020, 15:08

Nostalgia έγραψε:
27 Φεβ 2020, 14:53
Λοιπον στον Σκαβενιτη της περιοχης μου ενα φορτηγο πηγε το πρωι με προμηθειες ρυζιων μακαρονιων κλπ και πλεον στο ραφι παιζουν μονο μερικα μπαριλα που εχουν 1,5 ευω το πακετο. Περιμενουν εντος της ημερας αλλα δυο φορτηγα για να ξαναγεμισουν τα ραφια....


Μακράς διαρκείας, καλύτερα, χωρίς να χρειάζονται μαγείρεμα, κάλλιστα. Και νερό στην άκρη.

Teros
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 20:27

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Teros » 27 Φεβ 2020, 15:09

Σε κάποιες χώρες του κόσμου τα κρούσματα είναι τόσα που οι αρχές λαμβάνουν έκτακτα μέτρα. Στην Βόρεια Ιταλία ολόκληρες πόλεις μπαίνουν σε καραντίνα ενώ στο Ιράν οι αρχές ανακοίνωσαν πως ακυρώνουν τις μουσουλμανικές προσευχές της Παρασκευής στα τζαμιά και στους δρόμους της χώρας.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24359
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Φεβ 2020, 15:11

εντελώς προβλέψιμα για κάποιον που έχει μελετήσει τόσο εκτενώς τους Ελ ΚΑΙ σήμερα το πρωί βρήκα άπειρη ποικιλία και ποσότητα στο ψυγείο με το Σούσι, που κανονικά εξαφανίζονται σε νανοσεκόντ :)

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 27 Φεβ 2020, 15:13

Ερμής έγραψε:
27 Φεβ 2020, 15:06
Nostalgia έγραψε:
27 Φεβ 2020, 14:53
Λοιπον στον Σκαβενιτη της περιοχης μου ενα φορτηγο πηγε το πρωι με προμηθειες ρυζιων μακαρονιων κλπ και πλεον στο ραφι παιζουν μονο μερικα μπαριλα που εχουν 1,5 ευω το πακετο. Περιμενουν εντος της ημερας αλλα δυο φορτηγα για να ξαναγεμισουν τα ραφια....
Τουλάχιστον όταν τους φύγει η κάψα θα τα κάνουν καμια δωρεά ή θα τα φάει ο κάδος.
Ζωα, μοσχάρια, αμοιβάδες
Ρε συ με ληξη σε ενα δυο χρονια θα φαγωθουν, δεν ειναι αυτο το θεμα.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Φεβ 2020, 15:16

Nostalgia έγραψε:
27 Φεβ 2020, 15:13
Ερμής έγραψε:
27 Φεβ 2020, 15:06
Nostalgia έγραψε:
27 Φεβ 2020, 14:53
Λοιπον στον Σκαβενιτη της περιοχης μου ενα φορτηγο πηγε το πρωι με προμηθειες ρυζιων μακαρονιων κλπ και πλεον στο ραφι παιζουν μονο μερικα μπαριλα που εχουν 1,5 ευω το πακετο. Περιμενουν εντος της ημερας αλλα δυο φορτηγα για να ξαναγεμισουν τα ραφια....
Τουλάχιστον όταν τους φύγει η κάψα θα τα κάνουν καμια δωρεά ή θα τα φάει ο κάδος.
Ζωα, μοσχάρια, αμοιβάδες
Ρε συ με ληξη σε ενα δυο χρονια θα φαγωθουν, δεν ειναι αυτο το θεμα.
Και ότι τους είχαν τελειώσει τα μακαρόνια που αγόρασαν τότε με τα CC.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Φεβ 2020, 15:19

Δε μπορώ μου έχει φάει τ αυτιά η Κάρεν του γραφείου, όλη τη μέρα λαιβ ενημέρωση και φαν φακτς για τον CoviD-19. Δε τα λέει σε μένα αλλά εγώ είμαι παράπλευρη απώλεια. Θα παραδοθω για καραντίνα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Teros
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 20:27

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Teros » 27 Φεβ 2020, 15:36

Teros έγραψε:
27 Φεβ 2020, 15:09
Σε κάποιες χώρες του κόσμου τα κρούσματα είναι τόσα που οι αρχές λαμβάνουν έκτακτα μέτρα. Στην Βόρεια Ιταλία ολόκληρες πόλεις μπαίνουν σε καραντίνα ενώ στο Ιράν οι αρχές ανακοίνωσαν πως ακυρώνουν τις μουσουλμανικές προσευχές της Παρασκευής στα τζαμιά και στους δρόμους της χώρας.
Και μα σκεφτείς πως ο Κορονοιος όταν ξεκίνησε θεωρήθηκε ως θέμα μόνο της Κίνας.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 27 Φεβ 2020, 15:41

Teros έγραψε:
27 Φεβ 2020, 15:36
Teros έγραψε:
27 Φεβ 2020, 15:09
Σε κάποιες χώρες του κόσμου τα κρούσματα είναι τόσα που οι αρχές λαμβάνουν έκτακτα μέτρα. Στην Βόρεια Ιταλία ολόκληρες πόλεις μπαίνουν σε καραντίνα ενώ στο Ιράν οι αρχές ανακοίνωσαν πως ακυρώνουν τις μουσουλμανικές προσευχές της Παρασκευής στα τζαμιά και στους δρόμους της χώρας.
Και μα σκεφτείς πως ο Κορονοιος όταν ξεκίνησε θεωρήθηκε ως θέμα μόνο της Κίνας.

ξέχασες να αλλάξεις λογαριασμό :102:


γενικώς όποιος τύπος αμφιβάλλει για την ύπαρξη συριζομποτ, εδώ είναι το θρεντ :102:

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 27 Φεβ 2020, 15:43

Σέλευκας έγραψε:
27 Φεβ 2020, 11:49
είναι σαν την θεωρία του χάους όπου μια πεταλούδα στην μαδαγασκάρη μπορεί να προκαλέσει τυφώνα στην Αμερική.
Στο Πεκίνο,όχι στη Μαδαγκασκάρη.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 27 Φεβ 2020, 15:45

stergiosbik έγραψε:
27 Φεβ 2020, 12:18
Τι αδεια σουπερ μαρκετ λετε ρε;
Εδω ειναι ολα γεματα απ'οτι μου ειπε η γυναικα μου και υπηρχε ο φυσιολογικος κοσμος οταν πηγε.
Έλα ντε,που συμβαίνουν όλες αυτές οι πολεμικές καταστάσεις και δεν το πήρα χαμπάρι ;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών