Εθνικό Σύστημα Υγείας

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34363
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 29 Σεπ 2020, 08:22


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Οκτ 2020, 20:12

02/10/2020
Ρόδος: Σοκάρουν οι περιγραφές των γυναικών που έχουν μηνύσει γυναικολόγο για βιασμό.
Ο γιατρός τέθηκε σε υποχρεωτική άδεια.


Εικόνα

Αναστάτωση έχει προκληθεί στη Ρόδο καθώς εννιά γυναίκες έχουν καταθέσει μηνύσεις για βιασμό και ασελγείς πράξεις κατά γυναικολόγου σε δημόσιο νοσοκομείο του νησιού.
https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... gia-viasmo

Οι περιγραφές των γυναικών που κατηγορούν τον γιατρό είναι σοκαριστικές.

«Είχα ένα πρόβλημα το οποίο δεν το βρήκε. Αυτός είχε αλλού το μυαλό του! Ήθελε να κάνει... άλλες πράξεις. Εγώ μετά από κάποιες ημέρες το διέγνωσα αλλού. Οπότε και δεν έκανε σωστά τη δουλειά του και έκανε αυτό που έκανε Πρέπει να τιμωρηθεί αυτό ο άνθρωπος και πολύ μάλιστα. Δεν αντέδρασα, τα είχα χάσει λίγο» λέει μία από τις καταγγέλλουσες στον ΑΝΤ1.

«Του είπα ότι θέλω να φύγω. Εκείνος ήρθε κατά πάνω μου, με αγκάλιασε, μου έδωσε ένα φιλί στο λαιμό και ένα χαρτάκι με το κινητό του στο χέρι μου» αναφέρει άλλη σε μήνυσή της.
https://www.newsbeast.gr/society/astyno ... gia-viasmo


Γυναίκα στη Ρόδο μήνυσε γιατρό για βιασμό κατά τη διάρκεια εξέτασης.
https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... a-exetasis

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Οκτ 2020, 20:04

13/10/2020
Ρόδος- Γυναικολόγος: O εφιάλτης μιας 21χρονης στην καρέκλα του - «Βίασε την ψυχή και το σώμα μου»

Εικόνα

«Φοβόμουν να φωνάξω γιατί δεν ήξερα αν ήταν κάποιος έξω στο διάδρομο. Φοβόμουν να φωνάξω γιατί δεν ήξερα αν ήταν κάποιος εκεί έξω να με ακούσει, να με βοηθήσει… Μια λέξη μόνο… Βιασμένη. Θέλω να αποδοθεί Δικαιοσύνη. Θέλω να τιμωρηθεί για όσα έκανε εις βάρος μου, βίασε την ψυχή και το σώμα μου».

Είναι τα λόγια μας 21χρονης Ροδίτισσας, του 11ου θύματος του γυναικολόγου (https://www.protothema.gr/greece/articl ... naikologo/). Στη μήνυση που κατέθεσαν για λογαριασμό της οι δικηγόροι της, Στέλιος Αλεξανδρής και Ευαγγελία Αρνιθένου ενώπιον της Προϊσταμένης της Εισαγγελίας Πρωτοδικών, περιγράφονται με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες τα όσα βίωσε η 21χρονη στην καρέκλα του γυναικολόγου τις τελευταίες μέρες του Αυγούστου, 2020.

Η νεαρή γυναίκα μιλάει για τα συναισθήματα της, για τους φόβους της, για την αγωνία που έζησε, ούσα σε απόγνωση, απομονωμένη σε ένα γραφείο, εγκλωβισμένη σε μια καρέκλα. Προσπαθούσε να καταλάβει αν την δεδομένη χρονική στιγμή, ο τρόπος με τον οποίο την εξέταζε ο γιατρός ήταν ιατρικώς ενδεδειγμένος ή συνέβαινε αυτό που υποψιαζόταν από την πρώτη στιγμή που διείσδυσε βιαίως με τον δάχτυλο του στον κόλπο της, αν και το πρόβλημα που την είχε οδηγήσει στην γυναικολογική καρέκλα ήταν στην εξωτερική περιοχή του αιδοίου της.

Τα σεξουαλικά υπονοούμενα.
Είχε προηγηθεί μια πρώτη επίσκεψη όπου ο γυναικολόγος, σύμφωνα με τους ισχυρισμούς της 21χρονης, είχε προβεί σε άκομψα, σεξιστικά αστεία. «Να το βάζεις όσο πιο βαθειά μπορείς, θα σου αρέσει, ξέρεις εσύ!» της είπε αφού πρώτα της είχε προτείνει να πάρει κάποιες αλοιφές που θα την βοηθούσαν. Η νεαρή Ροδίτισσα ακολούθησε τις οδηγίες του, χωρίς όμως να δει αποτέλεσμα κι έτσι αναγκάστηκε να κλείσει νέο ραντεβού για να την εξετάσει.

Λέει στη μήνυση της: «Με ρώτησε πότε έκανα τελευταία φορά σεξ και αν πονούσα κατά την διάρκεια της σεξουαλικής μου επαφής κι αφού του απάντησα ότι δεν πονούσα, έκανε το εξής σχόλιο: “ε βέβαια εκείνη την ώρα δεν πονάς, νοιώθεις μόνο… ο πόνος είναι γλυκός!” Δεν το σχολίασα καν αλλά του τόνισα για άλλη μια φορά ότι εκεί που με εξετάζει δεν πονάω και για ποιο λόγο μου κάνει έτσι την εξέταση».

Η 21χρονη υποστηρίζει ότι ο γιατρός προσπαθούσε μετά βεβαιότητας να την φέρει σε οργασμό. Επιχείρησε να αντιδράσει αλλάζοντας την στάση του σώματος, του επισήμανε ότι αισθάνεται πόνο, όμως εκείνος συνέχισε απτόητος. Όπως αναφέρει, στην μήνυση της:

«(Μου είπε) “Σςςςς, ησύχασε...θα μας ακούσουν” και τότε έπιασε το χέρι μου και το έβαλε στο πάνω μέρος της ευαίσθητης περιοχής μου μαζί με το δικό του χέρι από πάνω και άρχισε να κάνει κυκλικές κινήσεις με πίεση στην κλειτορίδα μου και προσπαθούσε επίμονα να με φέρει σε οργασμό και να με ερεθίσει, παρά τις αντιδράσεις και την δυσαρέσκεια που εξέφραζα».

Πώς κατάφερε να αντιδράσει.
Μεσολάβησαν μερικά δευτερόλεπτα, μια αιωνιότητα για την ίδια ωσότου καταφέρει να αντιδράσει. Βρήκε την δύναμη να τον σπρώξει προς τα πίσω ενώ εκείνος προσπαθούσε να βρει δικαιολογίες για να συνεχίσει αυτό που ξεκίνησε, ζητώντας της να την εξετάσει από πίσω.

«Αφού πήγα να σηκωθώ, έσκυψε μπροστά και με φίλησε στο μπούτι ψηλά, δίπλα ακριβώς από την ευαίσθητη περιοχή. Τραβήχτηκα απότομα, σηκώθηκα πάνω σε κατάσταση σοκ και πήγα να πιάσω τα ρούχα μου. Ήμουν σε κατάσταση σοκ. Προσπαθούσα να μιλάω για να μην φανεί η αμηχανία και ο φόβος μου. Ήρθε κοντά μου, με τράβηξε προς το μέρος του και με αγκάλιασε, έβαλε το χέρι του μέσα από την μπλούζα μου, με χάιδεψε στη πλάτη και εκείνη τη στιγμή ένιωσα το γεννητικό του όργανο σε στύση. Ένιωσα φόβο, αηδία και, δεν ήξερα τι γίνεται, αν πρέπει να τον βρίσω, αν πρέπει να τον δείρω…»

Σοκαρισμένη και αηδιασμένη η 21χρονη στάθηκε στην στάση του λεωφορείου για να γυρίσει σπίτι της, όταν από μπροστά της πέρασε ο γυναικολόγος με το αυτοκίνητο του. Έκοψε ταχύτητα, κατέβασε το παράθυρο και της έκλεισε το μάτι. Ο εφιάλτης της δεν είχε τελειώσει.

Γύρισε στο σπίτι της και δεν μίλησε με κανέναν εκείνο το βράδυ. Στριφογύριζε στο κρεβάτι της, ένοιωθε τρομερή ταραχή και ανησυχία.

Όπως θα πει: «Ένοιωσα λίγο τυχερή μετέπειτα σε όλη την ατυχία μου που δεν έκανε κάτι χειρότερο. Ήμασταν μόνοι μας, δεν υπήρχε κανείς. Η σκηνή ήταν εφιαλτική, ένοιωθα σα να είμαι σε ταινία τρόμου. Δεν ήξερα αν εκείνη την ώρα υπήρχε κάποιος έξω στον διάδρομο. Φοβόμουν να φωνάξω γιατί δεν ήξερα αν εκείνη την ώρα ήταν κάποιος εκεί να με ακούσει, να με βοηθήσει. Δεν μπορείς να εξηγήσεις πως νοιώθεις, ούτε εσύ η ίδια δεν μπορείς να καταλάβεις τι είχε συμβεί στον εαυτό σου, στο σώμα, στην ψυχή σου… Μια λέξη μόνο… Βιασμένη. Θέλω να αποδοθεί Δικαιοσύνη. Θέλω να τιμωρηθεί για όσα έκανε εις βάρος μου, βίασε την ψυχή και το σώμα μου».
https://www.msn.com/el-gr/news/other/%C ... r-BB19XmWR

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Οκτ 2020, 20:12

16|10|2020
ΧΙΟΝΟΣΤΙΒΑΔΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ… ΞΑΝΑΜΜΕΝΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΤΗ ΡΟΔΟ! «ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΦΕΡΕΙ ΣΕ ΟΡΓΑΣΜΟ»! “ΒΡΟΧΗ” ΟΙ ΜΗΝΥΣΕΙΣ…

Εικόνα

Δεν έχει τέλος η λίστα με τα θύματα του γυναικολόγου από τη Ρόδο καθώς προστίθενται συνεχώς κι άλλες γυναίκες που ισχυρίζονται ότι ασέλγησε εις βάρος τους.

Στη νέα αυτή περίπτωση μια 32χρονη γυναίκα, έκλεισε ραντεβού στον γυναικολόγο την 1η Ιουλίου 2020 μέσω μιας γνωστής της προκειμένου να την εξετάσει για εξωτερική κύστης που την ταλαιπωρούσε.

Όπως αναφέρει στη μήνυση που συνέταξαν οι δικηγόροι της, Στέλιος Αλεξανδρής και Ευαγγελία Αρνιθένου: «Αφού πήγα μέσα στο ιατρείο και εξήγησα στον γιατρό το πρόβλημα που είχα, μου είπε να ξεκινήσουμε την εξέταση. Όταν ρώτησα που να βγάλω τα ρούχα μου γιατί δεν είδα κάποιο παραβάν μου απάντησε: «Βγάλε τα εδώ στην ψύχρα χωρίς ποτό».

Δεν απάντησα, όταν στη συνέχεια ρώτησα που να αφήσω τα ρούχα μου είπε: «Θα τα βάλω στην τσέπη μου». Με τράβηξε από το χέρι, με αγκάλιασε σφιχτά, ενώ ήμουν γυμνή και μου είπε να πάρω «θέση μάχης».

“Πονούσα αλλά έκανα τα στραβά μάτια”…
Έκανα τα στραβά μάτια γιατί πονούσα πολύ και έκατσα στο κρεβάτι εξέτασης σε κατάσταση σοκ. Παρόλο που η κύστη ήταν εξωτερική, εκείνος ήθελε να με εξετάσει με το χέρι εσωτερικά, χωρίς να βάλει γάντι κάτι που δεν έχω ξαναδεί ποτέ σε άλλο γιατρό, έβαλε το χέρι του και ξεκίνησε να κάνει κυκλικές και αισθησιακές κινήσεις σαν να προσπαθούσε να με φέρει σε ερεθισμό και οργασμό και άρχισε να με φιλάει στα μπούτια.

Εγώ σοκαρισμένη και σε αμηχανία του είπα να τελειώνει με την εξέταση γιατί με έκανε να νιώθω άβολα όλη η διαδικασία. Μετά από λίγο σταμάτησε και μου είπε να κλείσουμε ραντεβού για την διάνυξη της κύστης. Επειδή ένιωσα πολύ άβολα με την εξέταση, έκλεισα ραντεβού σε εξωτερικό γυναικολόγο και δεν πήγα ποτέ στο ραντεβού με τον συγκεκριμένο γυναικολόγο».

Η μόλυνση και οι αφόρητοι πόνοι…
Όπως λέει στη μήνυσή της η 32χρονη γυναίκα, δυστυχώς, έπαθε μόλυνση και είχε αφόρητους πόνους και πυρετό. «Έτσι αναγκάστηκα να πάω στα εξωτερικά ιατρεία-επείγοντα την 7η Ιουλίου του έτους 2020 στις 4 με 5 τα ξημερώματα, όπου για κακή μου τύχη εφημέρευε ο συγκεκριμένος γυναικολόγος. Δεν είχα άλλη επιλογή και αναγκάστηκα να με εξετάσει εκείνος. Όταν πήγαμε στο ιατρείο του μου είπε : «Γιατί δεν ήρθες στο ραντεβού; Φοβήθηκες μήπως και σε γα…;».Σοκαρισμένη του απάντησα να κάνει ότι χρειάζεται, αλλιώς θα αρχίσω να φωνάζω σαν τρελή. Αφού λοιπόν ξαναείδε την κύστη, χωρίς να με αγγίξει αυτή τη φορά, μου είπε ότι έπρεπε να κάνω εισαγωγή και την επόμενη μέρα θα γινόταν η διάνυξη. Όπως και έγινε».

Όμως ο εφιάλτης της συνεχίστηκε, καθώς η 32χρονη έπρεπε να τον επισκεφτεί ξανά για κάνει κάποιες αλλαγές στις γάζες.

Περιγραφές που σοκάρουν στις μηνύσεις.
Συγκεκριμένα, αναφέρει στη μήνυση της: «Δεν είχα άλλη επιλογή, έπρεπε να πάω αναγκαστικά γιατί εκείνος με είχε αφαιρέσει την κύστη. Όταν λοιπόν σε μετέπειτα χρόνο, ήτοι την τρίτη φορά που πήγα για αλλαγή γάζας και αφού έβγαλα τα ρούχα μου για να γίνει η διαδικασία, ζήτησα συγγνώμη γιατί ήμουν αδιάθετη και μου απάντησε με πονηρό τρόπο ότι δεν τον ενοχλεί «γιατί λίγο αιματάκι βοηθάει για να γλιστράει».

Μάλιστα αμέσως μου είπε ότι θα ήθελε «τις επόμενες φορές να πάω αξύριστη γιατί με προτιμάει έτσι». Αφού το άκουσα αυτό σηκώθηκα αμέσως και πήγα να βάλω τα ρούχα μου και εκείνος ήρθε από πίσω μου με έπιασε σφιχτά λέγοντάς μου «δες τι μου έχεις κάνει» και ήταν σε στύση. Του είπα ότι θα του κάνω καταγγελία και ότι θα μιλήσω στην σχέση μου και μου είπε ότι όλα ήταν μια παρεξήγηση και ότι θα με περίμενε την επόμενη μέρα πάλι για την τελευταία αλλαγή της γάζας, αλλά δεν ξαναπήγα ποτέ.

Η επικοινωνία με τον δικηγόρο.
Ο λόγος που δεν το κατήγγειλα αμέσως ήταν απλά ο φόβος, η ευάλωτη και εύθραυστη ψυχολογική μου κατάσταση, το ότι θεωρούσα ότι κανείς δεν θα με πίστευε, φοβόμουν την έκθεσή μου σε μία κλειστή κοινωνία. Όταν το συζήτησα με μία φίλη μου είπε ότι χωρίς αποδείξεις μπορεί να με βγάλει τρελή και έτσι αρχικά αν και το επιθυμούσα πολύ να τον καταγγείλω γιατί ήμουν πολύ θυμωμένη με όσα διέπραξε εις βάρος μου, έκανα πίσω. Όταν όμως είδα το άρθρο για τον γιατρό όπου του έγινε καταγγελία για παρενόχληση σε 55χρονη, κατάλαβα αμέσως ότι ήταν αυτός και επικοινώνησα αμέσως με δικηγόρο».

Μετά από το συμβάν αυτό και το τεράστιο σοκ που έζησε, αναφέρει ότι δεν μπορούσε να έρθει σε ερωτική επαφή με το σύντροφό της και για τον λόγο αυτό χώρισε διότι μετά ο σύντροφός της λόγω της σεξουαλικής αποχής της, πίστευε ότι μπορεί να διατηρούσε άλλη σχέση.

«Πλέον δεν εμπιστεύομαι κανέναν γιατρό, έχω χωρίσει οριστικά από τη σχέση μου και έχω καταλήξει να έχω συνέχεια κρίσεις πανικού και σημάδια κατάθλιψης. Για το λόγο αυτό, από τότε που ασέλγησε εις βάρος μου ο μηνυόμενος κάνω συνεδρίες σε ψυχολόγο. Νιώθω απίστευτο στρες, νιώθω σαν βιασμένη στη ψυχή”, καταλήγει.
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf ... 8c-%ce%92/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 20 Οκτ 2020, 20:00

19/10/2020
Τέσσερις νέες μηνύσεις κατά του γυναικολόγου στη Ρόδο – Καταγγελία ότι ασέλγησε σε έγκυο με δίδυμα.
Σοκάρουν οι αποκαλύψεις και οι περιγραφές των γυναικών για όσα βίωσαν.


Εικόνα

Έφτασαν τις 17 σήμερα οι μηνύσεις εις βάρος γυναικολόγου – μαιευτήρα ιατρού νοσηλευτικού ιδρύματος της Ρόδου για τα αδικήματα του βιασμού, της προσβολής της γενετήσιας αξιοπρέπειας, της κατάχρησης ανικάνου προς αντίσταση σε γενετήσια πράξη και εξύβρισης.

Του ανταποκριτή μας από το dimokratiki.gr στη Ρόδο

Τέσσερις ακόμη μηνύσεις κατατέθηκαν ενώπιον της Εισαγγελέως Πλημμελειοδικών Ρόδου από τρείς Ελληνίδες και μια αλλοδαπή, κατοίκους της Ρόδου.

Η υπόθεση, που απεκάλυψε η «δημοκρατική», έχει προσλάβει ασύλληπτες διατάσεις ενώ τα όσα περιγράφονται στις νέες μηνύσεις που υποβλήθηκαν από την δικηγόρο κ. Ευαγγελία Αρνιθενού, που εκπροσωπεί τις μηνύτριες με τον συνάδελφο της κ. Στέλιο Αλεξανδρή, προκαλούν σοκ και αποτροπιασμό.

H πρώτη μήνυση υποβλήθηκε από μια 18χρονη κάτοικο της Ρόδου που διατείνεται ότι επισκέφθηκε τον μηνυόμενο ιατρό την 13η Ιουνίου 2020 και ότι ήταν η πρώτη φορά που εξετάστηκε από γυναικολόγο. Η γυναίκα τονίζει ότι η εξέταση γινόταν με τέτοιο τρόπο που παρέπεμπε σε ερωτική πράξη και όχι σε ιατρική εξέταση.

Η δεύτερη μήνυση υποβλήθηκε από μια 41χρονη που είχε προγραμματισμένο ραντεβού με τον μηνυόμενο τον Φεβρουάριο 2017. Στην πρώτη της εξέταση και ενώ βρισκόταν ξαπλωμένη, όπως περιγράφει, ο γιατρός ξεκίνησε την εξέταση αγγίζοντας την σε πολύ ευαίσθητα σημεία που κανένας άλλος γυναικολόγος στο παρελθόν δεν είχε επαφή και που δεν είχαν σχέση με την εξέταση και την ίδια ώρα την ρωτούσε σχετικά με την προσωπική και σεξουαλική της ζωή πράγμα το οποίο θεώρησε ότι θα είχε ίσως σχέση με το γυναικολογικό της πρόβλημα.

Διαμαρτυρόμενη για τον τρόπο της εξέτασης της έλαβε, όπως λέει, την απάντηση από τον ιατρό ότι προσπαθεί να τη χαλαρώσει.

Η τρίτη μήνυση υποβλήθηκε από μια υπήκοο Μεγάλης Βρετανίας, που διαμένει στη Ρόδο. Όπως εκθέτει την 3η Ιουνίου του έτους 2020 είχε κλείσει ραντεβού στο νοσηλευτικό ίδρυμα με τον μηνυόμενο γυναικολόγο για να κάνει ένα γυναικολογικό τσεκ απ. Όταν ήρθε η σειρά της μπήκε στο εξεταστήριο και αρχικά της είπε να βγάλει το εσώρουχό της και της υπέδειξε να την εξετάσει στο πίσω κρεβάτι- ειδική καρέκλα. Τότε άρχισε να της κάνει κολπική ψηλάφηση, χωρίς γάντια στην ευαίσθητή της περιοχή, έκανε, όπως υποστηρίζει, περίεργες κινήσεις.

Η τέταρτη μήνυση υποβλήθηκε από μια 37χρονη η οποία σε προχωρημένη εγκυμοσύνη πέντε μηνών επειδή δεν είχε την οικονομική άνεση να γεννήσει σε ιδιωτική κλινική, αποφάσισε να γεννήσει στο νοσηλευτικό ίδρυμα τα δίδυμα που κυοφορούσε.

Όταν ήταν οκτώ μηνών, γύρω στις 15 Μαΐου του έτους 2020 τον κάλεσε στο τηλέφωνό του και του είπε ότι θέλει να με εξετάσει γιατί είχε πόνους χαμηλά. Την συνόδεψε ο αδελφός της καθόσον λόγω της προχωρημένης δίδυμης κύησης ήταν πολύ βαριά και δεν μπορούσε εύκολα να περπατήσει αλλά δεν μπήκε μέσα στο εξεταστήριο λόγω του κορωνοϊού.

Αφού την εξέτασε της είπε ότι τα μωρά της είναι καλά και ότι είναι έτοιμα να γεννηθούν με καισαρική και να προγραμματίσουν την επόμενη εβδομάδα.

Η γυναίκα συγκινήθηκε που έφθασε η στιγμή επιτέλους που θα δει τα μωρά της και βούρκωσε…

Τη ρώτησε όπως περιγράφει «γιατί κλαις» και του απάντησε «Γιατρέ μου έχω συγκινηθεί» και τότε συνέβη το εξής παράδοξο και ανεξήγητο… «Αρχίζει να μου φιλάει την κοιλιά και συγκεκριμένα με φιλούσε στη μέση της κοιλιάς μου και μου ψιθύριζε ταυτόχρονα «να εδώ είναι το ένα κεφαλάκι του μωρού σου» και ξαφνικά κατεβαίνει πιο χαμηλά στην κοιλιά μου, κοντά στα γεννητικά μου όργανα και άρχισε να με φιλάει αισθησιακά και να μου λέει « Να και εδώ είναι το κεφαλάκι του άλλου μωρού σου»…» υποστηρίζει η γυναίκα.
https://www.dimokratiki.gr/19-10-2020/t ... ra-iatroy/
https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... -me-didyma

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Νοέμ 2020, 20:17

06/11/2020
Θεσσαλονίκη: Συνελήφθη γιατρός για φακελάκι – Ζήτησε από ασθενή του 5.000 ευρώ.
Εις βάρος του ασκήθηκε ποινική δίωξη για δωροληψία υπαλλήλου και παραπέμφθηκε να δικαστεί στο Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης.


Εικόνα

Στη δαγκάνα του νόμου έπεσε ένας γιατρός που κατηγορείται ότι απαίτησε φακελάκι από ασθενή του και στην κατοχή του βρέθηκαν προσημειωμένα χαρτονομίσματα.

Συγκεκριμένα, αστυνομικοί της Υποδιεύθυνσης Εσωτερικών Υποθέσεων Βορείου Ελλάδος πέρασαν χειροπέδες σε γιατρό του νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ. Σύμφωνα με το Grtimes.gr ο συλληφθείς φέρεται ότι απαίτησε χρηματικό ποσό από ασθενή με καρδιολογικό πρόβλημα.

Εις βάρος του ασκήθηκε ποινική δίωξη για δωροληψία υπαλλήλου και παραπέμφθηκε να δικαστεί στο Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης.

Σύμφωνα με τη δικογραφία, ο κατηγορούμενος καθηγητής καρδιολογίας ζήτησε χρηματικό ποσό ύψους 5.000 ευρώ για ιατρική πράξη σε ασθενή που νοσηλευόταν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Ακολούθησε καταγγελία στην Υποδιεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων Βορείου Ελλάδος και ο γιατρός συνελήφθη έχοντας στην κατοχή του προσημειωμένα χαρτονομίσματα.

Το Δικαστήριο ανέβαλε την εκδίκαση της υπόθεσης για την ερχόμενη Δευτέρα και τον άφησε ελεύθερο. Ο ίδιος φέρεται να αρνείται την κατηγορία.
https://www.dikastiko.gr/eidhsh/thessal ... -000-eyro/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Νοέμ 2020, 21:37

11/26/2020
ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ! «ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ αρνήθηκε να μου κάνει μαγνητική για καρκινικό όγκο λόγω της ...κατάστασης»

Εικόνα

Τηλεφώνησα σε δημόσιο νοσοκομείο για να κλείσω την καθιερωμένη μαγνητική τομογραφία για επανέλεγχο μετά από αφαίρεση καρκινικού όγκου και η απάντηση ήταν πως έχουν εντολή να μην κάνουν εξετάσεις λόγω της κατάστασης. Να ξαναπάρω λέει σε δεκαπέντε μέρες μήπως και έχει αλλάξει η εντολή.

-Τι σχέση έχει o ιός με τις μαγνητικές, ρωτάω. Δεν ήξερε να μου απαντήσει, ήξερε μόνο την εντολή. Να σημειώσω πως το συγκεκριμένο νοσοκομείο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ νοσοκομείο αναφοράς.

-Και αν μου λήξει το παραπεμπτικό την ρωτάω; Και αν η εντολή δεν αλλάξει και αν εγώ κάνω μετάσταση και δεν το μάθω έγκαιρα τι γίνετε; την ξαναρωτάω. ΔΕΝ ΉΞΕΡΕ.

Ας βάλουμε τώρα τις μασκούλες μας, ας κρατάμε αποστάσεις και να πλένουμε και καλά τα χεράκια μας να μην πεθάνουμε από covid. Γιατί σύμφωνα με τις εντολές είναι η μόνη ασθένεια που υπάρχει σε αυτόν τον κόσμο. Εικόνα
http://www.press-gr.com/2020/11/blog-post_954.html



Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 30 Νοέμ 2020, 20:37

30/11/2020
Το νοσοκομείο του Κιλκίς έμεινε χωρίς... φιάλες οξυγόνου. :smt005:

Εικόνα

Πολλά νοσοκομεία εξακολουθούν να αντιμετωπίζουν σοβαρές ελλείψεις ακόμα και στο πιο βασικό όπως είναι... το οξυγόνο.

Ο γενικός γραμματέας σωματείου εργαζομένων νοσοκομείου Κιλκίς, Αχιλλέας Καλεμκερίδης, μίλησε το πρωί της Δευτέρας στην εκπομπή «Κοινωνία ώρα MEGA» για τη δραματική κατάσταση στην οποία βρίσκονται γιατροί και ασθενείς του νοσοκομείου.

«Αυτό που συνέβη είναι αδιανόητο. Έπρεπε να ήμασταν προετοιμασμένοι και όχι να στήσουμε ένα ολόκληρο τμήμα μέσα σε έξι ώρες χωρίς να υπάρχει κάτι τόσο στοιχειώδες, όπως είναι οι φιάλες οξυγόνου», είπε ο κ. Καλεμκερίδης, σημειώνοντας ότι ακόμα και σήμερα το κεντρικό σύστημα οξυγόνου στο νοσοκομείο του Κιλκίς -στο οποίο νοσηλεύονται 56 ασθενείς, δύο εκ των οποίων διασωληνομένοι χωρίς ΜΕΘ- δεν λειτουργεί, αλλά υποστηρίζεται από φορητές φιάλες.

Ο κ. Καλεμκερίδης μάλιστα, αναφέρθηκε ακόμα και στις σοβαρές ελλείψεις με τις οποίες βρίσκεται αντιμέτωπο το νοσοκομείο του Κιλκίς, ενώ έκανε λόγο και για μεγάλη διασπορά του κορωνοϊού μεταξύ του ιατρικού προσωπικού στο νοσοκομείο, καθώς όπως είπε αυτή τη στιγμή νοσούν και μάλιστα βαριά, πάνω από 60 άτομα που βρίσκονται σε καραντίνα.
https://www.pronews.gr/ygeia/proionta-y ... s-oxygonoy

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Ιαν 2021, 19:49

26 Ιανουαρίου, 2021
Συνελήφθη… «επί τω έργω» ταλαίπωρος γιατρός για φακελάκι.

Εικόνα

Για δωροληψία κατηγορείται 65χρονος γιατρός δημόσιου νοσοκομείου της Αττικής,


ο οποίος συνελήφθη από την Υπηρεσία Εσωτερικών Υποθέσεων Σωμάτων Ασφαλείας, ενώ σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία αυτόφωρης διαδικασίας.

Σύμφωνα με το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, ο γιατρός συνελήφθη χθες, Δευτέρα, μέσα στο νοσοκομείο, μετά από σχετική καταγγελία, ενώ στην κατοχή του βρέθηκε προσημειωμένο χρηματικό ποσό που είχε λάβει από ασθενή.

Ο συλληφθείς οδηγήθηκε στον αρμόδιο εισαγγελέα.
https://www.el.gr/ellada/gegonota/synel ... os-gia-fa/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Ιαν 2021, 21:45

Κυριακή, 31 Ιανουαρίου 2021
Χανιά: Εγχειρισμένος 69χρονος μεταφέρθηκε με αγροτικό από το νοσοκομείο στο σπίτι του.

Εικόνα

Περιστατικό-ντροπή για το «δημόσιο και δωρεάν» Εθνικό Σύστημα Υγείας έλαβε χώρα στο Νοσοκομείο Χανίων, με έναν εγχειρισμένο ασθενή να μεταφέρεται στο σπίτι του με αγροτικό, λόγω μη διαθεσιμότητας ασθενοφόρων.

Ο 69χρονος άνδρας χειρουργήθηκε την περασμένη εβδομάδα και όταν ήρθε η ώρα να πάρει εξιτήριο και να επιστρέψει στο σπίτι του, οι συγγενείς ενημερώθηκαν οτι πρέπει να παραμείνει σε κατάκλιση, οπότε ήταν απαραίτητο να επιστρατευθεί κάποιο ασθενοφόρο. Ωστόσο, η απάντηση του ΕΚΑΒ στο αίτημά τους ήταν αρνητική, αφού υπάρχουν μόλις 3 ασθενοφόρα για όλο τον νομό, όπως σημείωσαν οι ιθύνοντες, συνεπώς δεν γινόταν να διατεθεί κάποιο για μεταφορά ασθενούς στην οικία του.

Η συμβουλή του νοσοκομείου προς την οικογένεια, όπως κατήγγειλαν αγανακτισμένοι στο zarpanews.gr, ήταν να καλέσουν ασθενοφόρο ιδιωτικής κλινικής (!) της πόλης, με το κόστος να φτάνει τα 90 ευρώ, ποσό που αδυνατούσαν να διαθέσουν.

Έτσι, τελικά η μεταφορά έγινε με το… αγροτικό αυτοκίνητο του γιου του ασθενή, με ενδεχόμενο κίνδυνο για την ακεραιότητα του εγχειρισμένου, δεδομένων και των συνθηκών στους δρόμους της πόλης που είναι γεμάτοι λακκούβες, σε ένα περιστατικό που ούτε σε 21ο αιώνα, ούτε σε ευρωπαϊκό κράτος παραπέμπει.

Παρόλα αυτά, οι συγγενείς νιώθουν την ανάγκη να ευχαριστήσουν το σύνολο του προσωπικού του νοσοκομείου που έκανε οτι μπορούσε για να τους εξυπηρετήσει, με το φιλότιμο των εργαζομένων, όπως φαίνεται, να μην είναι ικανό να διορθώσει τις μεγάλες παθογένειες του συστήματος υγείας της χώρας μας.
Πηγή: zarpanews.gr
https://www.zougla.gr/greece/article/xa ... -spiti-tou

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Μαρ 2021, 19:17

05|03|2021
“ΝΤΡΟΠΗ, ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑ”! ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΥ, ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ “ΑΓΙΑ ΟΛΓΑ” ΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ “ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΠΑΡΑΦΡΟΣΥΝΗΣ – ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΑΠΟ ΓΡΑΦΕΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ… ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΥΡΙΟΙ”

Εικόνα

Την παραίτησή του υπέβαλε από το «Αγία Όλγα» – Κωνσταντοπούλειο νοσοκομείο της Νέας Ιωνίας, ο διευθυντής του παθολογικού τομέα του νοσοκομείου, Ιωάννης Ιωαννίδης, εκφράζοντας εντονότατα την αντίδρασή του για τις συνθήκες που επικρατούν εν μέσω κορωνοϊού.

Μεταξύ άλλων ο κ. Ιωαννίδης αναφέρει πως αισθάνεται ντροπή για όσα συμβαίνουν, κάνοντας λόγο για πλήρη αποτυχία και άγνοια των πραγματικών συνθηκών.

Αναλυτικά η επιστολή παραίτησης του Ιωάννη Ιωαννίδη την οποία δημοσίευσε ο Νάσος Ηλιόπουλος:

«Αγαπητοί κύριοι,

Σήμερα το πρωί (Πέμπτη 4/3/2021) μάθαμε ότι στα πλαίσια του επιχειρησιακού σχεδίου β, 1 μέρα μόλις μετά την αυστηροποίηση των μέτρων λόγω κορύφωσης της κρίσης, στην πρωινή εφημερία θα ήμασταν σε όλη την Αθήνα το μόνο νοσοκομείο για περιστατικά παθολογικά και Covid!!!!!!

Αυτό δεν αποτελεί ακριβώς επίτευγμα σχεδιασμού αλλά πλήρη αποτυχία και άγνοια των πραγματικών συνθηκών.

Ώρα 21.00 βραδινή: Έχουν γίνει ήδη >25 εισαγωγές, περιμένουν ακόμα για εξέταση ασθενείς έξω από τα ιατρεία, οι γιατροί μου στα όρια παραφροσύνης, ο 6ος όροφος γεμάτος θετικά περιστατικά (και εκτός της κλινικής covid) σε συνθήκες συνύπαρξης με κοινά περιστατικά, το νοσοκομείο γεμάτο παθολογικά περιστατικά, >70 ασθενείς συνολικά και βεβαίως η ομάδα συντονισμού αυτής της περίφημης κατάστασης ζήτησε εξιτήρια!!! μέχρι τις 11 το πρωί (ακόμα περιμένουμε ουσιαστική βοήθεια από άλλους γιατρούς και ενίσχυση).

Και μέσα σε όλα αυτά και τηλέφωνα από γραφεία βουλευτών για παράπονα συγγενών ότι δεν είδαμε τους ασθενείς τους: Καλώς ήλθατε στην Ελλάδα κύριοι βουλευτές!

Μαζί με τη θλίψη μου (και την ντροπή που αισθάνομαι) παρακαλώ όπως δεχθείτε την άμεση παραίτησή μου από την θέση του διευθυντή του παθολογικού τομέα (ούτως ή άλλως διακοσμητικό ρόλο και μόνο διαδραματίζω).

Διατηρώ την θέση του διευθυντή στην Α’ Παθολογική μόνο και μόνο για να μπορέσει να διατηρηθεί η λειτουργία της σε αυτή την κρίσιμη φάση», καταλήγει ο διευθυντής της Κλινικής Ι. Ιωαννίδης.

Η απάντηση του νοσοκομείου.
Την δική του εκδοχή στα γεγονότα έδωσε, μέσω ανακοίνωσης, η διοίκηση του νοσοκομείου. Αναλυτικά η ανακοίνωση: «Ο κ. Ιωάννης Ιωαννίδης είναι προσωρινός Επιστημονικός & Διοικητικός Δ/ντης της Α΄Παθολογικής Κλινικής (απόφαση Διοικητή με αρ. πρωτ. 807/06-08-2015), ταυτοχρόνως δε και Δ/ντης του Παθολογικού Τομέα (απόφαση Διοικητή με αρ. πρωτ. 242/ 02-04-2018).

Όσον αφορά το ιατρικό προσωπικό μας να τονίσουμε ότι η Α΄ Παθολογική Κλινική διαθέτει δύο (2) Ιατρούς Παθολόγους με βαθμό Διευθυντή, έναν (1) Παθολόγο με βαθμό Επιμελητή Α΄, δύο (2) Ιατρούς Επικουρικούς Παθολόγους και οχτώ (8) ειδικευόμενους Ιατρούς Παθολόγους.

Από 04-03-2021 με απόφαση του Διοικητή του νοσοκομείου, στηριζόμενοι στην εισήγηση του Δ/ντου της Ιατρικής Υπηρεσίας, της Προέδρου της Επιτροπής Νοσοκομειακών Λοιμώξεων και του Δ/ντού της Καρδιολογικής Κλινικής, τοποθετήθηκαν ως πρόσθετη βοήθεια στις εφημερίες των Παθολογικών Κλινικών (Α & Β), συνολικά (14) ιατροί, τόσο εκ της Καρδιολογικής Κλινικής όσο και από Γενικούς Ιατρούς.

Η εφημερία της Τετάρτης (04-03-2021) από 8.00-14.00, σημειώνεται ότι ήταν αρκετά εργώδης εφημερία, δεδομένου ότι ήμασταν το μοναδικό νοσοκομείο που υποδέχετο Παθολογικά και COVID-19 περιστατικά. Ωστόσο, η εν λόγω εφημερία έκλεισε επιτυχώς και ουδόλως διεταράχθη η συνολική ισορροπία του νοσοκομείου. Ως εκ τούτου κάθε τι που αναφέρεται σχετικά από τον κ. Ιωαννίδη, είναι αβάσιμο και υπερβολικό.

Όσον αφορά τη νοσηλεία θετικών περιστατικών COVID-19, σε χώρο αρνητικών περιστατικών, μάλλον έχει διαλάθει της προσοχής του κ. Ιωαννίδη, γιατί η Πρόεδρος της Επιτροπής Νοσοκομειακών Λοιμώξεων έκανε παρουσία μαρτύρων σύσταση της μεταφοράς όλων των μη θετικών ασθενών στον δημιουργηθέντα χώρο της Β’ Παθολογικής Κλινικής, πράγμα που έγινε άμεσα.

Εάν κατά τον κ. Ιωαννίδη συνέβη κάτι άλλο, τούτο είναι δικής του ευθύνης και μόνο. Η διερεύνηση του ελέγχου για ενδεχόμενα εξιτήρια είναι επιβεβλημένη, προκειμένου να διεκπεραιώνονται έγκαιρα οι νεοεισερχόμενοι ασθενείς. Σημειώνεται ότι διακομίζουμε και

εκτελούμε εξιτήρια, εφόσον ιατρικοί και μόνο λόγοι το επιτρέπουν.

Το ενδεχόμενο ενδιαφέρον για ασθενείς που νοσηλεύονται, γίνεται από όλο το κοινωνικό φάσμα και αυτό είναι αναμενόμενο. Ουδείς άλλος όμως δεν έχει εκφράσει τόσο ζωηρή αγωνία που να φθάνει να αιτηθεί της απαλλαγής των καθηκόντων του.

Η Δ/νση του Παθολογικού Τομέα ανετέθη προσωρινά στον Αναπληρωτή της θέσης κ. Σωτήρη Πατσιλινάκο, Συντονιστή Δ/ντή της Καρδιολογικής Κλινικής του Νοσοκομείου μας, έως ότου προκηρυχθεί και πληρωθεί η θέση αυτή.

Επιτρέψτε μας να σημειώσουμε, ότι το φρόνημα των Ιατρών μας και όλα του προσωπικού του Νοσοκομείου είναι υψηλό, και λυπούμεθα για την απρόσφορη στάση και τελικά απόφαση του κ. Ιωαννίδη.

Με αυτό το υψηλό φρόνημα, συνεχίζουμε τη μάχη, σε αυτή την κρίσιμη καμπή της, πάντα με αποκλειστικό γνώμονα να υπηρετούμε τους συμπολίτες μας»
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf ... %9a%ce%95/
https://www.pronews.gr/ygeia/968180_par ... i-gia-ayta

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Μαρ 2021, 19:45

22|03|2021
ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ! Αχρήστευσαν ολόκληρους θαλάμους για να μην έρχεται γιατρός σε επαφή με ασθενείς Covid;;;;; Απαιτείται απάντηση ΤΩΡΑ.

Εικόνα

Καταγγελία σοκ από αναγνώστη του ΜΑΚΕΛΕΙΟ πριν λίγο. Αν ισχύει μιλάμε για ΜΕΓΑ σκάνδαλο. Απαιτείται απάντηση άμεσα.

Διαβάστε τι υποστηρίζει ο αναγνώστης:

Στο Ιπποκράτειο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών σήμερα ο τρίτος όροφος μετατράπηκε σε τμήμα νοσηλείας ύποπτων περιστατικών covid-19. Ως εδώ καλά αν και το νοσηλευτικό προσωπικό είναι παντελώς ανεκπαίδευτο Για να γίνει όμως αυτό φτιάχτηκε τούνελ ώστε να μην εμποδίζεται η μετάβαση ενός καθηγητή στο γραφείο του.
Αχρηστεύτηκε επίσης τρίκλινος θάλαμος νοσηλείας που θα μετατραπεί σε γραφείο των τριών γραμματέων άλλου καθηγητή που ο κ. Κικίλιας όρισε πρόεδρο Ανώτατου Υγειονομικού Συμβουλίου ΕΟΠΥΥ.
Σε καιρό πανδημίας καταργούν νοσηλευτικά κρεβάτια και μάλιστα στο μιλητό, αφού τίποτα δεν είναι γραμμένο. Να τους χαιρόμαστε.https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %87%cf%81/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Απρ 2021, 20:44

Σάββατο, 3 Απριλίου 2021
ΠΑΡΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ , ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΚΥΨΟΥΝ ΣΤΗ ΜΑΖΙΚΗ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ;;;

Εικόνα

Απάντηση ιατρού Τάσου Χωρέμη σε υβριστή του:

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΥΒΡΙΣΤΗ.
Θα μπορούσα - και ήθελα - να καθήσω ακόμα εξι μήνες στην διευθυντική μου θέση του Κ.Υ. Κιατου. Και θα μπορούσα να συνεχισω και εθελοντικα. Είμαι συνταξιούχος αναγκαστικά, από την 1η Ιανουαριου, γιατί διαφωνώ με αυτα τα άθλια και ανθρωποκτόνα μέτρα σε όλα τα επιπεδα ! Φτιάξαμε ένα Δημόσιο Σύστημα Υγείας για την βελτίωση της υγείας του πολίτη κι όχι για να προκαλεί βλάβες και θάνατο !

Φτιαξαμε - μεταπολεμικά - μια κοινωνία με πολλά αρνητικά, αλλά και πολλά θετικά, που δεν δικαιούται κανείς, καμία Κυβερνηση, και κανείς εντολοδόχος πρωθυπουργός, να καταστρέφει με εγκλεισμους κι αποκλεισμούς !... Θέση κατά των μέτρων - δημόσια και κατ' επανάληψιν - πήρα από την πρώτη στιγμή της επιβολής τους κι όχι μόνον τώρα. Αν υπήρχε δημόσιος επιστημονικός διαλογος, είμαι βέβαιος οτι δεν θα υπηρχε διχασμός ιατρών, επιστημόνων υγείας και κυρίως κοινωνίας !

Κι εσύ, αντί να υβρίζεις, να χαρακτηρίζεις και να προσβάλλεις, θα αποκτούσες την γνώση που σου λείπει, ώστε κι αν ακόμα διαφωνούσες και τότε, να σεβασθεις τουλαχιστον το δικαίωμα των άλλων, όχι μόνον στην ελευθερία γνώμης, αλλά και στην ελευθερία επιλογης ιατρικών πράξεων στο ανθρώπινο σώμα, όπως προστατεύει το Ελληνικό Σύνταγμα ! Οι ύβρεις όμως, δεν είναι ικανές να σιωπήσουν και να καλύψουν την αλήθεια !

Η δια των Μέσων Μαζικής Εξαπάτησης, πρόκληση φοβου και πανικού, προκειμένου να εγκατασταθεί καθεστώς συνεχών εμβολιασμών, τεστς και διάλυσης της Υγείας αλλά και της Ελληνικής Οικονομίας -- με στόχο ειδικά την γενοκτονία των Ελλήνων και την διάλυση της Ελλάδας -- είμαι βέβαιος οτι θα σκονταψει στην υποχρέωση και το καθήκον που νιώθουμε, όλοι όσοι πιστεύουμε στην υπεράσπιση της Ιπποκρατικών Αρχών, αλλά και στην υπερασπιση της τιμής, της αξιοπρέπειας και της συλλογικής ιστορίας μας.
https://www.facebook.com/tchoremes

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Απρ 2021, 20:50

4/04/2021
ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΔΕΣΑΝ 78χρονο ασθενή στο Κρατικό Νίκαιας...

Εικόνα

Εχω συγκλονιστεί από αυτή την εικόνα και το βίντεο.
Αντιγράφω:
Φ Ρ Ι Κ Η !
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ,
Ο ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΠΑΠΠΟΥΣ !!!!!!!!!
ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ !!!!!!!!!!!!!!
ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ !!!!!!!!!!!!
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, 78 ΧΡΟΝΩΝ ,
ΓΙΑΤΡΟΣ – ΓΕΝΙΚΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ,
ΜΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ,
ΑΝΕΒΑΣΕ ΠΥΡΕΤΟ ,
ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ ΣΤΙΣ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ ,
ΤΕΣΤ ...
ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΑΣΘΕΝΗΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΒΙΝΤΕΟ ,
ΒΓΑΖΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ,
ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ :
...
ΓΥΜΝΟΣ ,
ΔΕΜΕΝΟΣ ,
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΒΡΩΜΙΑ ,
ΥΠΟΦΕΡΕΙ !!!!!!!!!!!!
ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ !!!!!!!!!
ΖΗΤΟΥΣΕ ΝΑ ΟΥΡΗΣΕΙ ,
“ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΜΠΕΡΣ” !!!!!!!!!!!!
ΤΟΝ ΕΔΕΣΑΝ ,
ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ,
ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ ,
ΚΑΤΙ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΕ ...


Εικόνα
Αρετή Αθανασίου.
http://www.press-gr.com/2021/04/78.html
https://vimapress.gr/vinteo-frikis-apo- ... s-eikones/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Απρ 2021, 19:49

15|04|2021 Νίκος Αντωνιάδης

Εικόνα

ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ !!! Παρατημένη και μέσα στα αίματα η 93χρονη γιαγιά στο Ιπποκράτειο !!



Για να ξέρουμε τι λέμε…


https://www.makeleio.gr/%CE%9D%CE%AF%CE ... %84%CE%B1/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών