Εθνικό Σύστημα Υγείας

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Σεπ 2022, 20:46

08-31-2022
Στο έλεος του Θεού τα παιδιά: ΤΕΛΟΣ τα τακτικά χειρουργεία στο Παίδων – Δεν υπάρχουν αναισθησιολόγοι.

Εικόνα

Κατόρθωμα Πλεύρη-Μητσοτάκη!!!

Για αργότερα μετατίθενται τα τακτικά χειρουργεία στο Νοσοκομείο Παίδων Αγία Σοφία, καθώς το νοσηλευτικό ίδρυμα έχει μείνει χωρίς τον απαραίτητο αριθμό αναισθησιολόγων σε μία κατάσταση που θυμίζει ΤΡΙΤΟ ΚΟΣΜΟ και φυσικά ευθύνεται η κυβέρνηση, η οποία έχει διαλύσει το σύστημα Υγείας, εκβιάζοντας ακόμα και τώρα επιστήμονες και υγειονομικούς, επειδή ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να κάνουν το εμβόλιο, όταν όλος ο πληθυσμός της χώρας είναι ουσιαστικά ανεμβολίαστος (έχουν περάσει οι τέσσερις μήνες της επίδρασης του εμβολίου)!!!

Όπως μεταδίδει το ethnos. gr, η Διοίκηση του Νοσοκομείου έδωσε εντολή να «παγώσουν» τα προγραμματισμένα χειρουργεία στο Νοσοκομείο, καθώς πλέον διαθέσιμοι είναι μόλις 8 αναισθησιολόγοι για εκατοντάδες επεμβάσεις, μετά και την απουσία ενός ακόμη γιατρού λόγω αναρρωτικής άδειας.

Σύμφωνα με όσα μεταδίδονται, οι οργανικές θέσεις για αναισθησιολόγους στο Νοσοκομείο Παίδων Αγία Σοφία ήταν 17, ενώ πλέον έχουν μειωθεί σε 9.

Όπως είναι φυσικό, οι γιατροί του νοσοκομείου αδυνατούν να καλύψουν όλα τα περιστατικά καθώς η έλλειψη αναισθησιολόγων κάνει απαγορευτικά τα χειρουργεία.

Ως εκ τούτου και μέχρι να βρεθούν οι αναισθησιολόγοι θα πραγματοποιούνται μόνο τα έκτακτα και επείγοντα χειρουργεία!

Τουτέστιν όπως τα ογκολογικά, τα νευροχειρουργικά κτλ. ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ!!!

Το πρόβλημα με τις ελλείψεις αναισθησιολόγων αφορά στο σύνολο της χώρας και όλα τα νοσοκομεία!!! Πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη είχε ακυρωθεί μεταμόσχευση οργάνου λόγω έλλειψης αναισθησιολόγου, προκαλώντας την παρέμβαση εισαγγελέα.
https://www.el.gr/ygeia/sto-eleos-toy-t ... elos-ta-t/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Σεπ 2022, 19:23

03/09/2022
Συγκλονίζει η καταγγελία του πατέρα από τη Νίκαια: «Νεκροφίλησα τον νεογέννητο γιο μου»
38χρονη σφάδαζε επί 1,5 ώρα μόνη της στο νοσοκομείο - «Γιατί;
Γιατί; Δεν μου το έχει απαντήσει κανένας»!

Εικόνα

Η σπαρακτική υπόθεση δύο γονέων που έχασαν το μωρό τους τα ξημερώματα της Τρίτης σε προγραμματισμένη γέννα στο Κρατικό Νοσοκομείο στη Νίκαια....


«Τα ξημερώματα της Τρίτης φίλησα το νεκρό μου παιδί. Δεν πρόλαβε ούτε καν να γεννηθεί. Πέθανε μέσα στην κοιλιά της γυναίκας μου», δήλωσε ο πατέρας του βρέφους.

«Το περιμέναμε πώς και πώς να έρθει στον κόσμο… Γιατί; Γιατί; Δεν μου το έχει απαντήσει κανένας», δήλωσε η μητέρα.

Το ζευγάρι μίλησε για το τραγικό γεγονός στην κάμερα του MEGA.

Στο δωμάτιο 101 της μαιευτικής η Κωνσταντίνα πήρε στα χέρια της το νεκρό της μωρό. Κάτι τέτοιο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν φαινόταν ότι μπορεί να συμβεί.

Η 38χρονη μητέρα μπήκε προγραμματισμένα να γεννήσει το τέταρτο παιδάκι της τη Δευτέρα στον ένατο μήνα πια της εγκυμοσύνης της. Αφού έκανε τις απαραίτητες εξετάσεις, προσπάθησε η νοσηλεύτρια να της προκαλέσει τεχνητούς πόνους. Σε αυτό το στάδιο όμως, κάτι δεν πήγε καλά.

«Ειδοποίησα μία νοσηλεύτρια ότι δεν είμαι καλά, πήγα 2 φορές τουαλέτα, κόνευτα να λιποθυμήσω. Προφανώς δεν ενημέρωσε κάποιον, είχα αρκετό αίμα, δεν μπορούσα να κουνηθώ», δήλωσε η μητέρα του μωρού.

Η Κωνσταντίνα από τις τρεις τα ξημερώματα που είχε εμφανίσει αιμορραγία και καθησυχασμένη ότι κάποιος θα έρθει από τους γιατρούς να την δει, έμεινε χωρίς επίβλεψη μέχρι τις πέντε παρά τέταρτο τα ξημερώματα όταν κατάφερε να πιάσει το κινητό της και να καλέσει τη γυναικολόγο της να έρθει στο δωμάτιο.

Η γιατρός της που φαίνεται να μην είχε ενημερωθεί για την κατάσταση της εγκυμονούσας, έφτασε αμέσως. Έκανε καρδιοτοκογράφημα και υπέρηχο στο έμβρυο και κατάλαβε πως κάτι δεν πάει καλά.

«Το παιδάκι στο υπέρηχο ήταν μπρούμυτα και η καρδούλα του έσβηνε», δήλωσε η 38χρονη.

Της ανακοινώνουν στις 05:50 πως πρέπει να προχωρήσουν σε επείγουσα καισαρική τομή. Η 38χρονη μητέρα όμως δεν ένιωθε το μωρό της να έχει σημάδια ζωής από τις 05:00.

«Αυτό για εμένα είναι τραγική αμέλεια, είναι αδιανόητο να μπαίνεις σε ένα χειρουργείο προγραμματισμένο να γεννήσεις να χάνονται 3 ώρες και να χάνεται το παιδί και παραλίγο η γυναίκα μου γιατί όταν την βάλανε έξι παρά δέκα, μπορούσα να χάσω και τη γυναίκα μου», δήλωσε ο πατέρας.

Το αγοράκι που περίμεναν δεν τα είχε καταφέρει. Οι γονείς απαρηγόρητοι δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι μία εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πρόβλημα είχε τόσο τραγική κατάληξη.

«Ξέρετε τι είναι να φιλάτε το νεκρό σας παιδί; Τι άλλο να ζήσει ένας γονιός; Και από πάνω μου ζητάνε και τα ρέστα», πρόσθεσε ο πατέρας.

Το νοσοκομείο δια στόματος προέδρου, μεταφέρει πως αν υπήρχε επαρκής ιατρική κάλυψη μπορεί το βρέφος να είχε σωθεί.

«Η μαιευτική κλινική καλυπτόταν από μία μαία και μία νοσηλεύτρια. Η μαία πήγε με την ειδικευόμενη γιατρό να κάνουν χειρουργείο σε έκτακτο περιστατικό και έμεινε μόνο η μία νοσηλεύτρια», δήλωσε ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ Μιχάλης Γιαννάκος.

Οι γονείς… απαρηγόρητοι. Τα βρεφικά ρουχαλάκια που περίμεναν το μωρό τους στο σπίτι, η κούνια και το καροτσάκι θα μείνουν αχρησιμοποίητα.

«Έχω μία γυναίκα η οποία αυτή τη στιγμή είναι καταρρακωμένη και πρέπει να μαζέψω τα κομμάτια της γυναίκας μου, των παιδιών μου, που ο μικρός τον περίμενε και έλεγε “μπαμπά, έχω ξεδιαλέξει τα αυτοκινητάκια μου να τα δώσω στον Μάξιμο”».
Τα αναπάντητα ερωτήματα βέβαια, πολλά…

«Πρώτον γιατί χάθηκε τόσο πολύτιμος χρόνος; Δεύτερον, γιατί δεν υπήρχε ένας γιατρός στο δωμάτιο να επιληφθεί του θέματος; Τρίτον, γιατί η νοσηλεύτρια δεν ενημέρωσε τους
γιατρούς και τέταρτον, πώς λειτουργεί αυτό το νοσοκομείο;», ξέσπασε ο πατέρας.

Απαρηγόρητοι ο Κωνσταντίνος και η Κωνσταντίνα προσπαθούν να μαζέψουν τα κομμάτια τους και να μάθουν τι πήγε στραβά και έχασαν με τέτοιο τρόπο το υγιέστατο μωράκι που περίμεναν.
Συγκονίζει η καταγγελία του 46χρονου πατέρα: «Άφησαν το νεογέννητο γιο μου να πεθάνει – Παραλίγο να χάσω την γυναικά μου»

Ο άτυχος πατέρας συγκλονίζει: «Είναι πολύ σκληρό γιατί εγώ το φίλησα νεκρό. Να πήγαινα εγώ στην θέση του, και να γύρναγε το παιδί στην μαμά του. Χάσαμε μέσα σε ένα νοσοκομείο που εφημέρευε ένα μωρό υγιέστατο. Η γυναίκα ενημέρωσε νοσηλεύτρια ότι πονάει και ότι η κοιλιά της «πέτρωσε» και είχε και αιμορραγία. Δεν πέρασε κανένας γιατρός να ρωτήσει τι συμβαίνει, παρ’οτι ήταν καθισμένοι μέσα στο γραφείο του επιμελητή.»

Και συνεχίζει στην καταγγελία του ο κος Κόντος: «Να σας πω εγώ τι έγινε, η γυναίκα παρουσίασε μία μικρή αποκόλληση και στην συνέχεια όπως μου είπαν οι γιατροί, υπήρξε κεντρική αποκόλληση του πλακούντα.»
https://primenews.press/en/sygklonizei- ... reloaded=1

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Σεπ 2022, 21:10

Κυριακή, 04 Σεπτεμβρίου 2022
Καταγγελία μητέρας για το χάος που επικρατεί στα Επείγοντα του ΓΝ Λαμίας.

Εικόνα

Άλλη μια καταγγελία για το χάος που επικρατεί στα επείγοντα του νοσοκομείου Λαμίας.


17-8-22: Τακτικό ραντεβού στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου κατέληξε σε Γολγοθά για τον 20 ετών γιο μου.
Πραγματοποιώντας το ραντεβού που είχαμε, το παιδί είχε δύο επεισόδια με λιποθυμικές τάσεις σε διάστημα 30 λεπτών.
Το 1ο επεισόδιο έγινε μέσα στο ιατρείο με τον γιατρό να του προσφέρει την καλύτερη βοήθεια.
Το 2ο επεισόδιο έγινε στον προαύλιο του νοσοκομείου, στο χώρο που γίνονται test covid.
Με τη βοήθεια των παρευρισκομένων και της νοσηλεύτριας των test κάλεσαν τραυματιοφορέα για την μεταφορά του παιδιού στα επείγοντα. Τους ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά τους.

Το παιδί είχε κάνει συνολικά 4 τεστ, προληπτικά, σε διάστημα δύο ημερών .
Του έκαναν άλλο ένα, όπως είναι το πρωτόκολλο, πριν την είσοδο του στα επείγοντα.
ΟΛΑ αρνητικά.

Η ώρα περίπου 10 το πρωί.
Μετά 2 ώρες βγαίνει το παιδί στην αίθουσα αναμονής συνοδών, που βρισκόμουν κι εγώ, και μου είπε ότι του έκαναν εξετάσεις και να περιμένουμε τα αποτελέσματα.
Κι εκεί αρχίζει ο Γολγοθάς μας.
Περίπου 10 λεπτά αργότερα, έρχεται η νοσηλεύτρια και μας λέει ότι το παιδί βρέθηκε θετικό στον covid με την διενέργεια του μοριακού τεστ και ότι έπρεπε να κάνει αξονική θώρακος.Το παιδί δεν είχε κανένα σύμπτωμα.
Οδηγείται σ ένα δωμάτιο μαζί με άλλους 2 ασθενείς φερόμενοι κι εκείνοι ως θετικοί.
Περίπου 2 ώρες αργότερα, σε αναμονή ακόμα για την αξονική, δέχομαι κλήση στο κινητό μου από άγνωστο αριθμό. Ήταν το παιδί με κλήση από το κινητό του συνασθενή μέσα από το δωμάτιο που τους είχαν να μου ζητάει να βρω τρόπο να του στείλω το κινητό του για να έχουμε επικοινωνία. Πράγμα που έκανα με τη βοήθεια του security και τον οποίο ευχαριστώ πολύ γι αυτό.
Σε τακτά διαστήματα επικοινωνούσα με το παιδί και μου έλεγε ότι περνούσαν οι νοσηλεύτριες και σε ερώτησή τους πότε θα γίνουν οι αξονικές εκείνες τους απαντούσαν σε μισή ώρα.
Και από μισή ώρα φτάσαμε να είμαστε στην αναμονή 4 ώρες!!!

Μετά από έντονη ενόχληση από πλευράς μου, βρίσκομαι επιτέλους με τη γιατρό που ήταν στα επείγοντα. Σε ερώτησή μου γιατί αργεί να γίνει η αξονική και τι προλαβαίνουμε να κάνουμε μετά από τόσες ώρες αν όντως συμβαίνει κάτι με την υγεία του παιδιού, μου απάντησε πως έτσι λειτουργεί το νοσοκομείο, με πολλές "φιλοφρονήσεις" κατά του διοικητή του ιδρύματος (όχι άδικα βέβαια) και αν θέλουμε να σώσουμε τους ανθρώπους μας να φωνάξουμε τα κανάλια. Αυτή ήταν η απάντησή της!!!

Μετά από αυτό βέβαια της ζήτησα να μου συνταγογραφήσει την εξέταση που περιμέναμε να γίνει τόσες ώρες στο νοσοκομείο για να την πραγματοποιήσουμε σε ιδιώτη. Υπέγραψα και πήρα το παιδί και τα αποτελέσματα των υπολοίπων εξετάσεων και φύγαμε.
Κατά την επιστροφή μας σταματήσαμε σε φαρμακείο να κάνει κι άλλο test. Αρνητικό κι αυτό!!
Κατόπιν επικοινωνίας με ιδιωτικό εργαστήριο κάναμε και μοριακό τεστ που μετά 4 ώρες το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό!!!

Μεταβαίνοντας στην οικία μας, ανοίγω το φάκελο του νοσοκομείου για να επικοινωνήσω με τον οικογενειακό μας γιατρό να τον ενημερώσω για τα αποτελέσματα των εξετάσεων. ΕΚΠΛΗΞΗ!!! Μαζί με τις μισές απαντήσεις των εξετάσεων του παιδιού, ήταν μέσα στο φάκελο και απαντήσεις εξετάσεων ενός 85χρονου ασθενή, που ευτυχώς γνώριζα το γιο του και επικοινώνησα μαζί του και ήρθε και τις πήρε από το σπίτι μου.
Επικοινωνώ με την γιατρό τηλεφωνικά και σε ερώτησή μου γιατί ο φάκελος του παιδιού δεν περιείχε μέσα όλες τις δικές του εξετάσεις αλλά αντί αυτών περιείχε εξετάσεις άλλου ασθενή, μου απάντησε ότι οι εξετάσεις του παιδιού ήταν εκεί και να πάω να τις πάρω (ενώ εκεί ήμουν πριν) και ότι δεν "βάζει χέρι" μόνο εκείνη στους φακέλους και δεν γνωρίζει γιατί ήταν και ξένες εξετάσεις μέσα.

Πήγαμε στα επείγοντα λόγω λιποθυμίας.
Γιατί έπρεπε να μείνει ένα παιδί 20 ετών στην αναμονή για πάνω από 4 ώρες για μια αξονική?? Να προλάβεις τι, αν όντως υπήρχε το οποιοδήποτε πρόβλημα??
Γιατί προσπαθούσαν να βγάλουν άλλο ένα κρούσμα covid??
Γιατί προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι οι λιποθυμίες προήλθαν λόγω covid?
Πόσοι άνθρωποι , κυρίως ασθενείς αλλά και οι συνοδοί τους πρέπει να ταλαιπωρηθούν ακόμα??
Γιατί να μας βγάζουν εκτός εαυτού?? (Έχουμε πρόσφατο περιστατικό, καθόλου άδικα κατά την εμπειρία μου).
Πόσοι πρέπει να πεθάνουν ακόμα??
Μήπως πρέπει να συμβεί κάτι από όλα αυτά, σε κάποιον από αυτούς που επισκέπτονται το νοσοκομείο της πόλης και ως δια μαγείας κατά την επίσκεψή τους λειτουργούν όλα άψογα και όλοι συμπεριφέρονται τέλεια??
Για να προλάβω και τα διάφορα σχόλια, το παιδί τριπλά εμβολιασμένο.
Και τέλος, να ευχαριστήσω τις γνωστές μου κυρίες που εργάζονται στο νοσοκομείο και με βοήθησαν να έχω ενημέρωση για την πορεία της υγείας και των εξετάσεων του παϊδιού καθώς και την παραλαβή όλων των αποτελεσμάτων των εξετάσεων.
Τα συμπεράσματα δικά σας!!
Μια μητέρα.

Υ.Γ. Παρακαλώ πολύ να το δημοσιεύσετε για να σωθεί κάποιος σε αυτό το νοσοκομείο. Έστω κι ένας.
https://www.lamiareport.gr/index.php/ka ... -gn-lamias

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Σεπ 2022, 19:47

Δευτέρα, 05 Σεπτεμβρίου 2022
Λαμία: Εντολή για ΕΔΕ στο Νοσοκομείο Λαμίας μετά την καταγγελία στο LamiaReport.

Εικόνα

Άμεση ήταν η αντίδραση του Διοικητή από τα όσα περιέγραψε η μητέρα του 20χρονου ότι βίωσε στα Επείγοντα του ΓΝ Λαμίας…


Την αντίδραση του διοικητή του Νοσοκομείου Λαμίας, Ανδρέα Κολοκυθά, προκάλεσε η σοβαρότατη καταγγελία που δημοσίευσε το LamiaReport, σχετικά με τη συμπεριφορά που αντιμετώπισε στα ΤΕΠ μητέρα με τον 20χρονο γιο της (https://www.lamiareport.gr/index.php/ka ... -gn-lamias).

Ο κ. Κολοκυθάς σε συνεννόηση με την 5η ΥΠΕ τη Δευτέρα (5/9) θα δώσει εντολή για Ένορκη Διοικητική Εξέταση (ΕΔΕ) προκειμένου να διερευνηθούν τα όσα τραγικά περιέγραψε στην καταγγελία της η μητέρα.

Ο νεαρός, που έφτασε στο ΓΝ Λαμίας για τακτικό ραντεβού, είχε δύο λιποθυμικά επεισόδια και μετά την μεταφορά του στα ΤΕΠ ξεκίνησε μια άνευ προηγουμένου περιπέτεια.

Εκεί ο 20χρονος ειδοποιήθηκε ότι είναι θετικός στην covid, αν και 4 προηγούμενα τεστ ακόμη και της ίδιας ημέρας το ένα, ήταν αρνητικά. Ακολούθησε μια 4ωρη αναμονή για το παιδί, μαζί με άλλους ασθενείς που φέρεται ότι είχαν κι εκείνοι covid, για μία αξονική που δεν έγινε ποτέ.

Το «κερασάκι στην τούρτα» ήταν όταν η γυναίκα υπέγραψε για να φύγει ο γιος της από το Νοσοκομείο και να πάει να κάνει την εξέταση σε ιδιώτη γιατρό, καθώς αφενός διαπιστώθηκε από τεστ σε φαρμακείο ότι δε νοσεί από covid, αφετέρου στο φάκελο με τις εξετάσεις που τους έδωσαν, οι μισές ανήκαν σε 85χρονο!

Επειδή τα παραπάνω καταγγελλόμενα είναι ιδιαίτερα σοβαρά, ο Διοικητής είναι αποφασισμένος να διερευνήσει την υπόθεση και να αποδώσει ευθύνες σε όσους αποδειχθεί ότι δεν ακολουθούν τα προβλεπόμενα, αμαυρώνοντας και την προσπάθεια της μεγάλης πλειοψηφίας των εργαζομένων στο ΓΝ Λαμίας.
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... amiareport

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Σεπ 2022, 18:26

09-06-2022
ΒΙΝΤΕΟ ΝΤΡΟΠΗΣ: Ασθενής σέρνεται στο πάτωμα στο νοσοκομείο Χανίων! Πού είναι οι ανεμβολίαστοι υγειονομικοί Πλεύρη;;;

Εικόνα

Αυτοί που έμειναν πίσω, έμειναν για να το «βουλώνουν» στα περιστατικά μετά από εμβόλιο και να αφήνουν τους ασθενείς στην μοίρα τους;;;


Στο πάτωμα του τμήματος επειγόντων περιστατικών σερνόταν το βράδυ της Κυριακής για κάποια ώρα μια αλλοδαπή ασθενής, σύμφωνα τουλάχιστον με καταγγελία που έκανε Χανιώτισσα σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ανεβάζοντας μάλιστα και βίντεο από το περιστατικό.

Σύμφωνα με όσα αναφέρει, μια τουρίστρια βρισκόταν στα ΤΕΠ με τραύματα και ζήτησε να πάει στην τουαλέτα. Ωστόσο, όπως υποστηρίζει, το προσωπικό των ΤΕΠ φέρεται να την ειρωνεύτηκε για απάντηση. Στο τέλος, όπως αναφέρει, η ασθενής ξεκίνησε η ίδια να πάει στην τουαλέτα, σερνόμενη στο πάτωμα, ενώ κάποιοι παραβρισκόμενοι φέρονται να έλεγαν “άστη να σέρνεται σαν το σκουλήκι για να μάθει”.

Η καταγγελία, εκτός από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, έγινε και εγγραφώς στη διοίκηση του νοσοκομείου, με τον διοικητή να απαντάει σε σχετική ερώτηση του zarpanews.gr ότι έχει ήδη διατάξει κατεπείγουσα ΕΔΕ:

“Επικοινώνησα με τη κυρία που κάνει την καταγγελία, της ζήτησα να την κάνει και εγγράφως σε μας, όπως και έγινε. Έχω διατάξει να διεξαχθεί κατεπείγουσα ΕΔΕ για το συμβάν και εκφράζω συγγνώμη για το περιστατικό αυτό. Η ασθενής, εξ όσων μου έχει αναφερθεί, ήταν υπό την επήρεια μέθης και σε διέγερση, αλλά και πάλι θα έπρεπε να έχει την κατάλληλη αντιμετώπιση”, δήλωσε ο Γιώργος Μπέας.

Δείτε το βίντεο:


https://www.zarpanews.gr/salos-sto-noso ... isi-video/
https://www.el.gr/ygeia/eikona-ntropis- ... tai-sto-p/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Σεπ 2022, 19:32

15/09/2022
Νοσοκομείο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού, καταγγελία μητέρας: «Εδώ όποιος έρχεται θα ζήσει τον εφιάλτη»
Καταγγελία που κάνει το κάθε άνθρωπο να ανατριχιάσει για τις συνθήκες που επικρατούν σε ένα νοσοκομείο και μάλιστα Παίδων.


Εικόνα

Με ανάρτηση της μητέρα καταγγέλλει τις συνθήκες που επικρατούν εν έτει 2022 στο νοσοκομείο Αγλαΐα Κυριακού όπου νοσηλεύεται το μωράκι της. Καταγγελία που κάνει το κάθε άνθρωπο να ανατριχιάσει για τις συνθήκες που επικρατούν σε ένα νοσοκομείο και μάλιστα Παίδων. Η ίδια μητέρα στην καταγγελία της από την άλλη πλευρά όμως, προφανώς γιατί θέλει να είναι δίκαιη, γράφει ότι “*Ναι οι γιατροί είναι κορυφή!”

Διαβάστε εδώ όλη την ανάρτηση της μητέρας αυτής:

Εδώ όποιος έρχεται θα ζήσει τον εφιάλτη Δεν βρίσκω λόγια να περιγράψω αυτό που ζω! Παίδων Αγλαΐα Κυριακού 2022:

1. Το πρώτο νοσοκομείο της Ελλάδας για παιδιά δεν έχει σεντόνια. ΣΕΝΤΟΝΙΑ. Με παρακάλεσαν να φέρω από το σπίτι αλλιώς θα μέναμε με το κατουρημένο 9 μέρες νοσηλείας.

2) Δεν έχουν θερμόμετρα😮 Μου ζήτησαν το δικό μου γιατί δεν βρίσκουν το ένα και μοναδικό στην πτέρυγα.

3) Στο πάτωμα υπάρχουν συνέχεια φαγητά, κυκλοφορούν κατσαρίδες, οι σίτες είναι χαλασμένες και μπαίνουν κουνούπια και περιστέρια αν δεν τα διώξεις.

4) Κυκλοφορούν 5 παιδιά ασυνόδευτα. Μπαινοβγαίνουν σε όλα τα δωμάτια, φωνάζουν, βρίζουν! Είμαι τόσο απορροφημένη στο να προφυλάξω το νεογέννητο μου που ούτε να σκεφτώ πώς να τα βοηθήσω δεν μπορώ😢

5) Έχουμε αλλάξει 3 δωμάτια. Δεν υπάρχει μονόκλινο δωμάτιο για εμάς που είναι ανεμβολίαστη και την προσέχω μην μου κολλήσει τίποτα άλλο εκτός από την ουρολοίμωξη που έχουμε!

Στην καλύτερη λοιπόν ήμασταν με δύο εφηβάκια και στη χειρότερη ήμασταν με ολόκληρη οικογένεια ρομά όπου το μωρό τους κατάπιε χάπι, και δεν είναι θέμα ρατσισμού το ξέρετε, φοβάμαι για το παιδί μου,οι άνθρωποι δεν είχαν παιδεία και δεν καταλαβαίνουν.

Ένα ολόκληρο νοσοκομείο προσπαθούσε να τους βγάλει έξω αλλά αυτοί τίποτα.Εγώ ανήμπορη να προφυλάξω το μωράκι μου😔 Εκεί τα είδα όλα. Σε ένα δωμάτιο μια σταλιά ήμασταν πάνω από 10 άτομα και χωρίς να έχουν κάνει τεστ στην είσοδο. Η καρδιά μου είχε σταματήσει εκείνο το βράδυ.

6) Η γλυκούλα μου είναι συνδεδεμένη σε ένα μηχάνημα για τον όρο και δεν κάνει να το αποσυνδέω. Αυτό σημαίνει πώς είμαστε εγκλωβισμένες στα όρια των καλωδίων. Δεν μπορώ να την πλύνω, δεν μπορώ να την κάνω βολτούλα.

7) Τα βράδια που έχει εφημερία μπαίνουν κλέφτες. Καλά ακούσατε. Τον είδα με τα μάτια μου το κλέφτη.

8) Στο δωμάτιο μας είναι ο Ακά. Ένας μικρούλης πρόσφυγας που πήρε άσυλο με τη μαμά του λόγω αυτισμού. Πονάω όταν τον βλέπω να παίζει με τα τρια μοναδικά αυτοκινητάκια που έχει. Πήγα και του πήρα ένα φορτηγό και καταχάρηκε💗

9) Όλα είναι φθαρμένα, τοίχοι λερωμένοι, πατώματα χαλασμένα. Πουθενά ζωγραφιές. Κάτι όμορφο κάτι παιδικό. Είναι σε άλλες πτέρυγες λένε αυτά.

Παιδιά εδώ όποιος έρχεται θα ζήσει τον ΕΦΙΑΛΤΗ.

*Ναι οι γιατροί είναι κορυφή!

Εικόνα
Εικόνα
https://primenews.press/nosokomeio-paid ... n-efialti/
https://www.ereportaz.gr/nosokomeio-pai ... n-efialti/

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11517
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 16 Σεπ 2022, 19:42

The Rebel έγραψε:
16 Σεπ 2022, 19:32
15/09/2022
Νοσοκομείο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού, καταγγελία μητέρας: «Εδώ όποιος έρχεται θα ζήσει τον εφιάλτη»
Καταγγελία που κάνει το κάθε άνθρωπο να ανατριχιάσει για τις συνθήκες που επικρατούν σε ένα νοσοκομείο και μάλιστα Παίδων.


Εικόνα

Με ανάρτηση της μητέρα καταγγέλλει τις συνθήκες που επικρατούν εν έτει 2022 στο νοσοκομείο Αγλαΐα Κυριακού όπου νοσηλεύεται το μωράκι της. Καταγγελία που κάνει το κάθε άνθρωπο να ανατριχιάσει για τις συνθήκες που επικρατούν σε ένα νοσοκομείο και μάλιστα Παίδων. Η ίδια μητέρα στην καταγγελία της από την άλλη πλευρά όμως, προφανώς γιατί θέλει να είναι δίκαιη, γράφει ότι “*Ναι οι γιατροί είναι κορυφή!”

Διαβάστε εδώ όλη την ανάρτηση της μητέρας αυτής:

Εδώ όποιος έρχεται θα ζήσει τον εφιάλτη Δεν βρίσκω λόγια να περιγράψω αυτό που ζω! Παίδων Αγλαΐα Κυριακού 2022:

1. Το πρώτο νοσοκομείο της Ελλάδας για παιδιά δεν έχει σεντόνια. ΣΕΝΤΟΝΙΑ. Με παρακάλεσαν να φέρω από το σπίτι αλλιώς θα μέναμε με το κατουρημένο 9 μέρες νοσηλείας.

2) Δεν έχουν θερμόμετρα😮 Μου ζήτησαν το δικό μου γιατί δεν βρίσκουν το ένα και μοναδικό στην πτέρυγα.

3) Στο πάτωμα υπάρχουν συνέχεια φαγητά, κυκλοφορούν κατσαρίδες, οι σίτες είναι χαλασμένες και μπαίνουν κουνούπια και περιστέρια αν δεν τα διώξεις.

4) Κυκλοφορούν 5 παιδιά ασυνόδευτα. Μπαινοβγαίνουν σε όλα τα δωμάτια, φωνάζουν, βρίζουν! Είμαι τόσο απορροφημένη στο να προφυλάξω το νεογέννητο μου που ούτε να σκεφτώ πώς να τα βοηθήσω δεν μπορώ😢

5) Έχουμε αλλάξει 3 δωμάτια. Δεν υπάρχει μονόκλινο δωμάτιο για εμάς που είναι ανεμβολίαστη και την προσέχω μην μου κολλήσει τίποτα άλλο εκτός από την ουρολοίμωξη που έχουμε!

Στην καλύτερη λοιπόν ήμασταν με δύο εφηβάκια και στη χειρότερη ήμασταν με ολόκληρη οικογένεια ρομά όπου το μωρό τους κατάπιε χάπι, και δεν είναι θέμα ρατσισμού το ξέρετε, φοβάμαι για το παιδί μου,οι άνθρωποι δεν είχαν παιδεία και δεν καταλαβαίνουν.

Ένα ολόκληρο νοσοκομείο προσπαθούσε να τους βγάλει έξω αλλά αυτοί τίποτα.Εγώ ανήμπορη να προφυλάξω το μωράκι μου😔 Εκεί τα είδα όλα. Σε ένα δωμάτιο μια σταλιά ήμασταν πάνω από 10 άτομα και χωρίς να έχουν κάνει τεστ στην είσοδο. Η καρδιά μου είχε σταματήσει εκείνο το βράδυ.

6) Η γλυκούλα μου είναι συνδεδεμένη σε ένα μηχάνημα για τον όρο και δεν κάνει να το αποσυνδέω. Αυτό σημαίνει πώς είμαστε εγκλωβισμένες στα όρια των καλωδίων. Δεν μπορώ να την πλύνω, δεν μπορώ να την κάνω βολτούλα.

7) Τα βράδια που έχει εφημερία μπαίνουν κλέφτες. Καλά ακούσατε. Τον είδα με τα μάτια μου το κλέφτη.

8) Στο δωμάτιο μας είναι ο Ακά. Ένας μικρούλης πρόσφυγας που πήρε άσυλο με τη μαμά του λόγω αυτισμού. Πονάω όταν τον βλέπω να παίζει με τα τρια μοναδικά αυτοκινητάκια που έχει. Πήγα και του πήρα ένα φορτηγό και καταχάρηκε💗

9) Όλα είναι φθαρμένα, τοίχοι λερωμένοι, πατώματα χαλασμένα. Πουθενά ζωγραφιές. Κάτι όμορφο κάτι παιδικό. Είναι σε άλλες πτέρυγες λένε αυτά.

Παιδιά εδώ όποιος έρχεται θα ζήσει τον ΕΦΙΑΛΤΗ.

*Ναι οι γιατροί είναι κορυφή!

Εικόνα
Εικόνα
https://primenews.press/nosokomeio-paid ... n-efialti/
https://www.ereportaz.gr/nosokomeio-pai ... n-efialti/
Αυτή είναι η Ελλάδα του Κούλη κύριοι.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 16 Σεπ 2022, 20:01

Γιατί η κάθε κυβέρνηση παραλαμβάνει ένα χαλί από την προηγούμενη και το διπλασιάζει.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 16 Σεπ 2022, 20:22

Sol έγραψε:
16 Σεπ 2022, 20:01
Γιατί η κάθε κυβέρνηση παραλαμβάνει ένα χαλί από την προηγούμενη και το διπλασιάζει.
Το κανει μοκέτα δλδ?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 20 Σεπ 2022, 20:17

09-20-2022
ΜΠΑΧΑΛΙΣΤΑΝ! Αναβάλλονται μαζικά χειρουργεία επειδή δεν υπάρχουν αναισθησιολόγοι.
Αλλά η κυβέρνηση επιμένει να κρατάει σε αναστολή χιλιάδες ανεμβολίαστους!!!

Εικόνα

Η έλλειψη αναισθησιολόγων στα νοσοκομεία της χώρας έχει οδηγήσει σε αναβολή των χειρουργείων.


Σε «αγκάθι» για το ΕΣΥ έχει μετατραπεί η έλλειψη αναισθησιολόγων, με αποτέλεσμα τα προγραμματισμένα χειρουργεία στα νοσοκομεία να πηγαίνουν πίσω και να δημιουργούνται τεράστιες λίστες αναμονής.

Ενδεικτικά, στο νοσοκομείο Παίδων πριν το 2011 υπήρχαν 24 αναισθησιολόγοι και σήμερα υπηρετούν 10. Ακόμα, παλαιότερα γίνονταν μέχρι και 40 χειρουργεία την ημέρα, ενώ πλέον ανέρχονται σε 25 με 30 την εβδομάδα.

Η έλλειψη των αναισθησιολόγων είναι πιο αισθητή στα νησιά της χώρας, καθώς υπάρχουν περιπτώσεις που υπάρχει μόνο ένας ανασισθησιολόγος στο νοσοκομείο.

Δείτε το βίντεο εδώ:
https://www.el.gr/ygeia/health-news/mpa ... zika-chei/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Σεπ 2022, 20:26

24|09|2022
Τόπο στα νιάτα! 80χρονος ο νέος διοικητής του νοσοκομείου στη Λέρο! Και απο σπουδές; Μηχανικός και… Νέα Δημοκρατία.

Εικόνα

Άμα είσαι πιστός στη Νέα Δημοκρατία και στο κόμμα σου, δουλίτσα υπάρχει πάντα! Κι ας μην έχει σχέση με αυτό που έχεις σπουδάσει, και ας μην σκαμπάζεις τίποτα από τον τομέα. Αρκεί να είσαι “οπαδός” του κόμματος και… δηλωμένος.


Όπως για παράδειγμα ο νέος Διοικητής νοσοκομείου στη Λέρο, Νικόλαος Χαραλάμπης, ετών 80. Ο εν λόγω κύριος είναι παντελώς άσχετος με τη υγεία, αφού στο βιογραφικό του (μπορείτε να το δείτε ΕΔΩ), δηλώνει αρχιμηχανικός πλοίων και με πλούσια δράση στην… Νέα Δημοκρατία.

Δηλώνει πρώην υποψήφιος βουλευτής, πρόεδρος της νομαρχιακής επιτροπής Δωδεκανήσου, Τ. Γενικός Διευθυντής Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης ΡΟΔΟΥ, Τ. Αντιπρόεδρος Λιμενικού Ταμείου, Πρώτος μηχανικός σε ποντοπόρα πλοία ,τελευταίο Πλοίο Φεβρουάριος 2022, Τ. αντιπρόεδρος Τεχνικού Επιμελητήριου Δωδεκανήσου, Τ. Πρόεδρος επαγγελματικών σκαφών Δωδεκανήσου, Επιθεωρητής Πλοίων Λιμεναρχείων /Ρόδου /Καλύμνου /Πάτμου /Λέρου/Σύμης /Καρπάθου/Καστελόριζου και γενικά Νοτίου Αιγαίου, Αρχιμηχανικός σε ναυτιλιακές εταιρείες, Τ. Πρόεδρος ΝΟΔΕ Δωδεκανήσου (μέλος κεντρικής επιτροπής), Τ. Πρόεδρος Τοπικής Επιτροπής Νέας Δημοκρατίας Ρόδου, Τ. Πρόεδρος ΔΚΜ (Δημοκρατική Κίνηση Μηχανικών Δωδεκανήσου ).

Και εις ανώτερα!
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %84%ce%ae/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Σεπ 2022, 22:27

25.09.2022
Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ, ΔΟΛΟΦΟΝΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ, ΚΑΙ Η ... “δικαιοσύνη” ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΑ!!!

Εικόνα

Τα νοσοκομεία στη ΜΕΘ: Ραντεβού μετά από 3 χρόνια – Δεν λειτουργεί το 50% των χειρουργείων.
Απίστευτες καταγγελίες ΠΟΕΔΗΝ για την τραγική κατάσταση που επικρατεί στα ελληνικά νοσοκομεία.


Τον Γολγοθά που βιώνουν ασθενείς με σοβαρά προβλήματα υγεία περιγράφει ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων Δημόσιων Νοσοκομείων (ΠΟΕΔΗΝ), Μιχάλης Γιαννάκος.

Μεταξύ άλλων, κάνει λόγο για ασθενείς που αναγκάζονται να περιμένουν μέχρι και 3 χρόνια να χειρουργηθούν και παράλληλα αναφέρει ότι δεν λειτουργεί το 50% των χειρουργείων.

Εικόνα

Αναλυτικά, ο κ. Γιαννάκος αναφέρει:
«Λίστες αναμονής για χειρουργεία – Διαχρονικές και αθάνατες.
Επειδή πολύς λόγος έγινε τις τελευταίες ημέρες για τις λίστες αναμονής για χειρουργεία επισημαίνουμε τα εξής: Οι λίστες χειρουργείων είναι διαχρονικές στα νοσοκομεία και όχι τωρινό φαινόμενο. Και πριν πέντε χρόνια οι λίστες αναμονής για χειρουργική επέμβαση σε πολλές ειδικότητες γιατρών ξεπερνούσε τον ενάμιση χρόνο. Ακόμη και για διαγνωστικές εξετάσεις υπήρχε λίστα αναμονής άνω του εξαμήνου. Να θυμίσω στο νοσοκομείο Χανίων τα ραντεβού πριν τέσσερα χρόνια στο γαστρεντερολογικό ήταν δύο χρόνια.

Τώρα με τον κορωνοϊό οι λίστες αναμονής για χειρουργείο και διαγνωστικές εξετάσεις στα νοσοκομεία εκτινάχθηκαν. Τα νοσοκομεία δυόμιση χρόνια τώρα μετατράπηκαν σε μονοθεματικά, οι χειρουργικές αίθουσες μετατράπηκαν σε ΜΕΘ, σταμάτησαν τα τακτικά χειρουργεία για μεγάλα χρονικά διαστήματα με υπουργικές αποφάσεις. Ακόμη και σήμερα που έχουμε ύφεση της πανδημίας νοσηλεύονται 1.000 ασθενείς με κορωνοϊό στα νοσοκομεία για τα οποία απασχολείται προσωπικό και δεσμεύονται χώροι.

Ενδεχόμενη αύξηση των κρουσμάτων κορονοϊού θα μειώσει περαιτέρω τη λειτουργία των χειρουργικών τομέων. Ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι ασθενής που βρίσκεται στη λίστα αναμονής για το χειμώνα θα μπορέσει τελικά να χειρουργηθεί. Το 50% των χειρουργικών αιθουσών δεν λειτουργεί σήμερα λόγω έλλειψης Ιατρών κυρίως αναισθησιολόγων και λόγω έλλειψης νοσηλευτικού προσωπικού. Οι χειρουργικές αίθουσες για να λειτουργήσουν θέλουν και νοσηλευτικό προσωπικό που δεν υπάρχει διαθέσιμο.

Μην το παραβλέπουμε αυτό. Τα δυόμιση τελευταία χρόνια λόγω κορονοϊού δεν επικαιροποιήθηκαν οι λίστες χειρουργείων από τα νοσοκομεία. Υπάρχουν ασθενείς στις λίστες αναμονής που έχουν εγγραφεί πριν τρία χρόνια για χειρουργείο και κανείς δεν ήρθε σε επαφή μαζί τους εάν συνεχίζουν σήμερα να έχουν ανάγκη χειρουργείου. Μπορεί να το έκαναν στον ιδιωτικό τομέα, μπορεί να χειρουργήθηκαν ως έκτακτα περιστατικά επειδή επιβαρύνθηκε η κατάσταση.

Μπορεί ακόμη και να απεβίωσαν και να συνεχίζουν να εμφανίζονται στις λίστες αναμονής του νοσοκομείου; Η μεγάλη πληγή των χειρουργικών τομέων των νοσοκομείων είναι οι Αναισθησιολόγοι. Δεν είναι μόνο το ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ που διαθέτει 8 και έναν σε νόμιμη άδεια από τους 17 που έπρεπε να έχει. Στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ έχασε ένας ασθενής τη μεταμόσχευση του. Υπηρετούν 8 αναισθησιολόγοι στις 27 οργανικές θέσεις.

Στο ΚΑΡΑΜΑΝΔΑΝΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ παιδιατρικό νοσοκομείο ουσιαστικά καλύπτεται με μετακινήσεις αναισθησιολόγων από άλλα νοσοκομεία της περιοχής. Μετακινήθηκαν τρείς αναισθησιολόγοι στο ΚΑΡΑΜΑΝΔΑΝΕΙΟ οι οποίοι έκαναν έγγραφο ότι δεν μπορούν να κάνουν διασωλήνωση ή αναισθησία σε παιδάκια κάτω των έξι ετών. Χρειάζεται όπως λένε ειδική εκπαίδευση Έτσι το ΚΑΡΑΜΑΝΔΑΝΕΙΟ για παιδάκια κάτω των έξι ετών εξυπηρετείται από έναν αναισθησιολόγο που μετακινείται από το νοσοκομείο Κορίνθου.

Στο Νοσοκομείο ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ υπήρχε ένας αναισθησιολόγος 72 ετών μόνος του δύο χρόνια και προ ημερών παραιτήθηκε. Δεν μπορεί να γίνει πια ασφαλή διασωλήνωση. Οι Αναισθησιολόγοι παραιτούνται από τα νοσοκομεία ή δεν συμμετέχουν σε προκηρύξεις επειδή βρίσκουν καλύτερες συνθήκες εργασίας και καλύτερες αμοιβές στον ιδιωτικό τομέα. Προκηρύξεις γιατρών γίνονται αλλά δεν υπάρχει ενδιαφέρον. Οι μισθοί των υγειονομικών είναι εξευτελιστικοί. Χωρίς αυξήσεις τα τελευταία 12 χρόνια και την ακρίβεια στα ύψη.

Πριν λίγες ημέρες επισκεφθήκαμε τα Νοσοκομεία της ΗΛΕΙΑΣ( Αμαλιάδας, Πύργου). Χαρακτηριστικό παράδειγμα με την έλλειψη παθολόγων. Για 300.000 πληθυσμό, με τη συνάντηση κορονοϊού και γρίπης προ των πυλών, έμειναν τα δύο Νοσοκομεία με έναν Παθολόγο και έναν πνευμονολόγο. Υπηρετούσαν 4 παθολόγοι και οι τρεις παραιτήθηκαν Ο φιλότιμος Διοικητής της 6ης Υγειονομικής Περιφέρειας προκήρυξε 5 θέσεις μόνιμων παθολόγων. Κανείς παθολόγος δεν συμμετείχε.

Γιατί να μείνουν ή να έρθουν οι γιατροί στο ΕΣΥ αφού βγάζουν πολλαπλάσια ως ιδιώτες. Γι αυτό δεν συμμετέχουν στη πλατφόρμα ως προσωπική γιατροί αν και προβλέπεται υπερδιπλάσια αμοιβή από τους γιατρούς του ΕΣΥ. Μόνο από τη συνταγογράφηση σε χρόνιους ασθενείς βγάζουν παραπάνω χωρίς κόπο. Η τοπική αυτοδιοίκηση είναι θεατής αντί να συμμετέχει ενεργά στη στελέχωση των υγειονομικών μονάδων της περιοχής ευθύνης με την χορήγηση κινήτρων.

Εικόνα

Λύση.
Να κοπούν λίγο οι στρόφιγγες προς τους ιδιώτες από τον ΕΟΠΥΥ. Έτσι θα αγαπήσουν τα νοσοκομεία και θα τρέξουν να εγγραφούν ως προσωπικοί ιατροί. Να αυξηθούν οι μισθοί και τα κίνητρα προς τους υγειονομικούς του ΕΣΥ. Η τοπική αυτοδιοίκηση να βοηθήσει στη στέγαση, τη διατροφή, την εκπαίδευση των παιδιών των υγειονομικών που προσλαμβάνονται με τόπο διαμονής εκτός νόμου κ.λπ. Να προσληφθεί επαρκές προσωπικό στα νοσοκομεία».
https://www.pronews.gr/ygeia/proionta-y ... rourgeion/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Σεπ 2022, 21:29

Τετάρτη, 28 Σεπτεμβρίου 2022
Λαμία: «Καίει» γιατρούς το πόρισμα της ΕΔΕ για το θάνατο της 14χρονης.

Εικόνα

Για ανθρωποκτονία κάνει λόγο ο δικηγόρος Πάρης Παπαδάκης. Τι λέει στο LamiaReport η δικηγόρος της οικογένειας Σοφία Σταυράκη…


«Καίει» γιατρούς του Νοσοκομείου Λαμίας, η ΕΔΕ που διενήργησε η Καθηγήτρια Παιδιατρικής του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Λάρισας Ιωάννα Γριβέα για τον αδόκητο χαμό της 14χρονης μαθήτριας Κυριακής Ζανιά τον περασμένο Δεκέμβριο (https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... mathitrias).

Το κορίτσι «έσβησε» περιμένοντας βοήθεια στο κοντέινερ του Γενικού Νοσοκομείου Λαμίας και η ΕΔΕ που διατάχθηκε από τον Διοικητή της 5ης ΥΠΕ Φώτη Σερέτη, όπως είχε αποκαλύψει από τον περασμένο Ιούνιο το LamiaReport, αποδίδει ευθύνες σε συγκεκριμένους γιατρούς οι οποίοι αν είχαν ενεργήσει διαφορετικά το κορίτσι θα είχε σωθεί (https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... -konteiner).

Ο δικηγόρος Αλεξανδρούπολης Πάρης Παπαδάκης που είναι στην υπόθεση την οποία έχει για λογαριασμό της οικογένειας της αδικοχαμένης Κέλλυς, η Λαμιώτισσα δικηγόρος Σοφία Σταυράκη, κάνει λόγο για ανθρωποκτονία με φυσικούς αυτουργούς δύο γιατρούς, ενώ θα προκύψει υπαιτιότητα και σε άλλους:

«Όσον αφορά τον θάνατο του μόλις 14 χρονών κοριτσιού από την Λαμία με αιτία θανάτου covid - 19, πρέπει να μάθει όλο το πανελλήνιο ότι μετά και την έκδοση της ΕΔΕ η αιτία θανάτου άλλαξε και έγινε ΑΝΘΡΩΠΟΚΤΟΝΙΑ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΥΣ 2 ΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΛΑΜΙΑΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΝΩΣΤΟΙ ΣΥΝΤΟΜΑ!!

Μετά την κατάθεση της μήνυσης από την οικογένεια του κοριτσιού θα προκύψει υπαιτιότητα και σε άλλους ιατρούς...

Το δικηγορικό μας γραφείο μας από κοινού με την εξαίρετη συνάδελφο Λαμίας κ. Σοφία Σταυράκη με τα στοιχεία που είχαμε στην κατοχή μας φωνάζαμε από την αρχή ότι επρόκειτο για ΑΝΘΡΩΠΟΚΤΟΝΙΑ και αν οι γιατροί ασκούσαν τα καθήκοντα τους όπως έπρεπε το παιδί θα ήταν ανάμεσα μας. Το μαχαίρι στο κόκκαλο για να αποδοθούν ευθύνες έτσι ώστε κανένα παιδί να μην φεύγει έτσι άδικα..».

Τα παραπάνω επιβεβαίωσε μιλώντας στο LamiaReport και η δικηγόρος της οικογένειας Σοφία Σταυράκη, η οποία τις επόμενες ημέρες θα καταθέσει συμπληρωματική μηνυτήρια αναφορά.

Δείτε το βίντεο:



Το ρεπορτάζ του LamiaReport κάνει λόγο για παραπομπή του πορίσματος της ΕΔΕ στο 5μελες Πειθαρχικό Συμβούλιο της 5ης ΥΠΕ το οποίο μπορεί να επιβάλλει στέρηση εξέλιξης στους υπεύθυνους για 5ετια ή να το παραπέμψει στο Ανώτατο Πειθαρχικό με το ερώτημα της παύσης για ένα χρόνο.

Πέρα από το διοικητικό σκέλος, το πόρισμα είναι επίσης στα χέρια της Ανακρίτριας που τις αμέσως επόμενες ημέρες θα ελέγξει την υπόθεση ποινικά με τα νέα στοιχεία που έχουν έρθει στη διάθεση της δικαιοσύνης, μαζί με τις πραγματογνωμοσύνες και των ιατροδικαστών που όρισε η οικογένεια.
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... s-14xronis



Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Οκτ 2022, 22:13

30.09.2022
Ηχηρό μήνυμα από νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης: «Νοσοκομεία χωρίς αναισθησιολόγους παύουν να είναι νοσοκομεία»
Οι εκπρόσωποι εταιρειών δηλώνουν πως τα νοσοκομεία χωρίς αναισθησιολόγους παύουν να είναι νοσοκομεία.

Εικόνα

Οι εκπρόσωποι των επιστημονικών εταιρειών με αντικείμενο την αναισθησιολογία σε συνέντευξη Τύπου ζήτησαν από το Υπουργείο Υγείας ταυτόχρονη προκήρυξη όλων των κενών θέσεων και έγκαιρη προκήρυξη των κενών οργανικών θέσεων αναισθησιολόγων στα νοσοκομεία του ΕΣΥ. Αναφέρουν πως χωρίς αναισθησιολόγους δεν μπορούν να γίνονται χειρουργεία και ότι τα νοσοκομεία χωρίς χειρουργεία παύουν να είναι νοσοκομεία.


Όπως επισημάνθηκε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης τύπου, το σύστημα υγείας για να λειτουργήσει σωστά χρειάζεται να υπάρχουν 20 αναισθησιολόγοι ανά 100.000 πληθυσμού, ενώ στη χώρα ο αριθμός είναι μικρότερος από 10.

Σύμφωνα με στοιχεία του 2019, στα 82 μεγαλύτερα νοσοκομεία της Ελλάδας, ο αριθμός των οργανικών θέσεων αναισθησιολόγων ήταν 891, εκ των οποίων καλυμμένες ήταν μόνο οι 650, ενώ οι θέσεις ειδικευόμενων αναισθησιολογίας ήταν 463, εκ των οποίων καλυμμένες ήταν οι 167 και σήμερα είναι καλυμμένες οι 150. Όσον αφορά τη Βόρεια Ελλάδα, ανέφεραν ότι τα νοσοκομεία είναι υποστελεχωμένα γύρω στο 40%, ενώ παράλληλα υπάρχει έλλειψη αναισθησιολόγων και ειδικευόμενων αναισθησιολόγων.

Σημείωσαν επίσης ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη Θεσσαλονίκη, στο Ιπποκράτειο και στην περιφέρεια στα νοσοκομεία Σερρών και Δράμας, που στελεχώνονται με μετακινήσεις αναισθησιολόγων από άλλα νοσοκομεία. Τόνισαν επίσης, ότι οι προκηρύξεις θέσεων αναισθησιολόγων κηρύσσονται άγονες, και ότι στην 3η ΥΠΕ, από τις επτά θέσεις που θα προκηρυχθούν, θα καλυφθούν μόνο οι τέσσερις.

Επισήμαναν επίσης, ότι η μνημονιακή μείωση των μισθών των γιατρών το 2012 κατά 55%, ο διπλασιασμός των εφημεριών και η εντατικοποίηση της εργασίας, αποτελούν ανασταλτικούς παράγοντες για να μείνουν οι αναισθησιολόγοι στα νοσοκομεία. Παράλληλα ανέφεραν, ότι εκτός από το πρόβλημα της έλλειψης αναισθησιολόγων που καθιστά προβληματική τη λειτουργία των νοσοκομείων, πρέπει να δοθούν στους νέους γιατρούς κίνητρα για να εκπαιδευτούν στην αναισθησιολογία και στις διάφορες υποειδικότητες.

Τόνισαν επίσης, ότι οι πολίτες δεν γνωρίζουν τι ακριβώς κάνει ένας αναισθησιολόγος και νομίζουν ότι ασχολείται με τον ασθενή μόνο στη διάρκεια του χειρουργείου, ενώ η δουλειά του αναισθησιολόγου αρχίζει πριν το χειρουργείο και συνεχίζεται και μετά το χειρουργείο.

Πρόσθεσαν ακόμη, ότι λόγω της έλλειψης αναισθησιολόγων, κλείνουν τα Ιατρεία Πόνου και Παρηγορικής Φροντίδας που λειτουργούν στα νοσοκομεία και έτσι μένουν ακάλυπτοι οι ασθενείς με χρόνιο πόνο και χωρίς παρηγορική φροντίδα οι ασθενείς με τελικού σταδίου καρκίνο.

Την συνέντευξη έδωσαν, οι πρόεδροι της Εταιρείας Αναισθησιολογίας και Εντατικής Ιατρικής Βορείου Ελλάδος, Θεοδώρα Αστέρη, της Ελληνικής Αναισθησιολογικής Εταιρείας, Άννα Μαλισιώβα, της Ελληνικής Εταιρείας Αλγολογίας, Κυριακή Βαγδατλή, της Ελληνικής Εταιρείας Θεραπείας Πόνου και Παρηγορικής Φροντίδα, Αθηνά Βαδαλούκα και οι εκπρόσωποι του ελληνικού τμήματος της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Περιοχικής Αναισθησίας, Έφη Σταυροπούλου και Ελένη Μόκα.
https://www.pronews.gr/pronews-tv/ygeia ... osokomeia/


Sep 29, 2022
Κ.Γρηγοριάδης - COVID: 33111 νεκροί. Μαύρο ρεκόρ θανάτων της Ελλάδας. -0- προσλήψεις μονίμων στο ΕΣΥ.


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Οκτ 2022, 20:12

05|10|2022
ΤΟ “ΜΑΚΕΛΕΙΟ” ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ… ΟΙ ΑΠΕΙΛΕΣ ΤΩΝ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΑΓΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ: «ΑΛΛΑΞΤΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟΣ! – ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΜΕΘ!» – «ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ!»

Εικόνα

Δεν έχουν τέλος οι καταγγελίες συγγενών που έχασαν τα αγαπημένα τους πρόσωπα στην πανδημία, στο «Νταχάου» των ελληνικών νοσοκομείων.


ΔΕΙΤΕ τι κατήγγειλε πριν λίγες μέρες ο κ.Χρήστος που έχασε τη μητέρα του πριν μερικούς μήνες στο «ΜΑΚΕΛΕΙΟ»:

«Καλησπέρα σας και καλό μήνα:

Το μικρό μου όνομα είναι Χρήστος και σας στέλνω το mail αυτό γιατί θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να σας συναντήσω από κοντά για να σας δείξω μηνύματα από το κινητό της μητέρας μου (δυστυχώς δεν τα έστειλε σε εμένα) για τις απειλές που δεχόταν από υγειονομικούς όταν ζητούσε απελπισμένα να τις αλλάξουν τον χαλασμένο αναπνευστήρα που της είχαν τοποθετήσει..

Τελικά οι απειλές έγιναν πράξη μετά από 1-2 ημέρες και την έβαλαν σε εντατική άλλου νοσοκομείου.. Κατέληξε αρχές Φλεβαρη του 2022..

Στη μνήμη της μητέρας μου αλλά και των άλλων ανθρώπων που υπέφεραν στα νοσοκομεία θα ήθελα να σου δείξω αυτά τα μηνύματα για καταλάβει ο κόσμος την ψυχολογία αυτών των ανθρώπων εκείνες τις ώρες.

Υ.Γ. Δεν περιμένω δικαίωση αλλά δεν μπορώ να κάνω και τον Κινέζο….»

ΔΕΙΤΕ και τα μηνυματα της μητέρας του μερικές μέρες πριν καταλήξει:

Εικόνα

Εικόνα

«Η μητέρα μου ζητούσε βοήθεια .. δυστυχώς δεν έστειλε σε εμένα τα μηνύματα γιατί θα είχα μπεί απ το παράθυρο στο Νοσ. Αγία Όλγα στη Ν.Ιωνία. Τα μηνύματα τα βρήκα 2 μήνες μετά το θάνατό της.
Η μανούλα μου ήταν 67 ετών χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας, περπατούσε χιλιόμετρα κάθε μέρα και ακόμα και στο νοσοκομείο πήγε μόνη της (γιατί δεν ήθελε να με κολλήσει) με τα πόδια σε ανηφόρα φορτωμένη με σακβουαγιάζ και με το οξυγόνο στο 80(commado)… Το οξυγόνο πριν τη βάλουν στην εντατική ηταν στο 96-97.»
https://www.makeleio.gr/%ce%b1%cf%80%ce ... %95%ce%a3/

Θυμάστε αυτή τη συγκλονιστική καταγγελία πριν μερικούς μήνες;

Σκοτώνουν ανθρώπους σε νοσοκομεία των ΗΠΑ, λέει νοσοκόμα! Τι ισχύει στην Ελλάδα!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΜΕ ΚΡΥΦΗ ΚΑΜΕΡΑ!!! Μειώνουν τον πληθυσμό, όπως ζητάνε στο Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ.

Εικόνα

Η νοσοκόμα Erin Marie Olszewski αποκάλυψε συνταρακτικά περιστατικά στα νοσοκομεία της Νέας Υόρκης. Στην Ελλάδα πιστεύετε ότι δεν συμβαίνουν; Ειστε γελασμένοι. Ολοι ξέρετε τον τεράστιο νομικό αγώνα που κάνει ο δικηγόρος Νίκος Αντωνιάδης για το πρωτόκολλο του θανάτου στα ελληνικά νοσοκομεία. Και όσοι δεν ξέρετε μπείτε παρακάτω στα λινκ να μάθετε: (Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο κ.Αντωνιάδης ήταν ο πρώτος που τα έλεγε):
https://www.makeleio.gr/%ce%9d%ce%af%ce ... %92%ce%91/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών