Εθνικό Σύστημα Υγείας

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 29 Μάιος 2018, 10:18

Τρεις η ώρα το μεσημέρι χτυπάει το τηλέφωνο... Η μάνα μου. Ωχ, τι θέλει πάλι;
-Έλα, δεν είμαι καλά, πονάω στο στήθος και στην πλάτη.
Πύραυλος έγινα. Την βάζω όπως όπως στο αυτοκίνητο και κατευθείαν στο Κέντρο Υγείας.
Ώρα τρεις και είκοσι.
Μπαίνουμε μέσα και βλέπω απ' το βάθος να μας πλησιάζει μία νοσηλεύτρια με νωχελικό βήμα.
-Τι έχει;
Εξηγώ...
-Και τι την φέρατε τέτοια ώρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Δεν ξέρετε ότι δεν έχουμε εργαστήρια;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Καυγάς πρώτος: - Δεν ήξερα ότι πρέπει να σας ρωτήσουμε τι ώρα θ' αρρωστήσουμε;
......................................................................................................

Έρχεται ένας γιατρός και κλείνονται στο εξεταστήριο. Βγαίνει μετά από λίγο η ανεκδιήγητη και φωνάζει λες και είναι στο χωράφι:
-Ελένηηηηηηηηηηηηηηηηηη, καμιά απάντηση....
Μετά από 5 λεπτά ξαναβγαίνει και ξαναφωνάζει
-Ελένηηηηηηηηηηηηηηηηηη...
Ξεπροβάλει από το βάθος επιτέλους η Ελένη με νωχελικό βήμα και μούρη βαριεστημένη.
Περνούν άλλα 5 λεπτά και βλέπω κινητικότητα. Έρχονται δύο τραυματιοφορείς με ένα φορείο ανοίγουν την πόρτα και βλέπω ότι το τοποθετούν δίπλα στο κρεβάτι όπου εξέταζαν την μητέρα μου. Κλείνουν πάλι την πόρτα. Σε λίγο, ανοίγει η πόρτα και βγαίνει η πρώτη κάνοντας να φύγει.
-Συγγνώμη, το ασθενοφόρο είναι για την μητέρα μου;
-Ναι, είναι πολύ σοβαρή κατάσταση. Τι περιμένατε για να την φέρετε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Προσπερνώ το οξύμωρο και προχωρώ στο διά ταύτα: - και πότε περιμένετε να με ενημερώσετε ότι πάμε στο νοσοκομείο;
Καυγάς νούμερο δύο.........

Φτάνουμε στο νοσοκομείο μ' ένα ασθενοφόρο σαράβαλο για το οποίο με είχε προειδοποιήσει ο οδηγός όταν ξεκινήσαμε:
Είναι παλιό, τρίζει και κουνάει, μην φοβάστε, θα φτάσουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στο νοσοκομείο άλλαξε τελείως η εικόνα - για να λέμε και τα θετικά. Είχα την εντύπωση πως μεταφέρθηκα σε αμερικάνικο σήριαλ.
Με το που άνοιξαν οι πόρτες του ασθενοφόρου 2 μέτρα ακριβώς από την πόρτα των επειγόντων είδα τους γιατρούς πανέτοιμους με τα γάντια στα χέρια να περιμένουν για να παραλάβουν το περιστατικό. Σε χρόνο dt ανέλαβαν κι έσωσαν την κατάσταση επειδή ήδη επρόκειτο για περίπτωση ενός λεπτού εφ' όσον είχε ήδη επέλθει κυάνωση.

Οξύ πνευμονικό οίδημα μου ανακοίνωσε ο δ/ντης του καρδιολογικού: καλά, τρελοί είναι αυτοί εκεί κάτω; Γιατί δεν έδωσαν ένα lassix στη γυναίκα;
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Nero

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 29 Μάιος 2018, 10:25

Δεν καταλαβαίνω. ο τίτλος είναι εθνικό σύστημα υγείας αλλά το op κυρίως αναφέρεται στην οκνηρία και την αγένεια ορισμένων γιατρών. Πως ευθύνεται "σύστημα" που ορισμένοι άνθρωποι είναι γτπ και κακοί επαγγελματίες? :p2: Μάλλον κοινωνική διάσταση μου φαίνεται ότι έχει το θέμα

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 29 Μάιος 2018, 10:25

Δεν ειναι για επειγοντα περιστατικα τετοιου ειδους τα κεντρα υγειας. Δεν εχουν ουτε τον εξοπλισμο ουτε γιατρους ουτε τιποτα. Ειναι για υποθεσεις ρουτινας.
Σε αυτες τις περιπτωσεις τρεχεις σε εφημερευον νοσοκομειο. Αλλιως θα κανεις παζαρια με γιατρους που δε μπορουν να βοηθηδουν και ο σνθρωπος θα πεθσινει

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 29 Μάιος 2018, 10:29

Nero έγραψε:
29 Μάιος 2018, 10:25
Δεν καταλαβαίνω. ο τίτλος είναι εθνικό σύστημα υγείας αλλά το op κυρίως αναφέρεται στην οκνηρία και την αγένεια ορισμένων γιατρών. Πως ευθύνεται "σύστημα" που ορισμένοι άνθρωποι είναι γτπ και κακοί επαγγελματίες? :p2: Μάλλον κοινωνική διάσταση μου φαίνεται ότι έχει το θέμα
Αναφέρονται δύο εκ διαμέτρου αντίθετες πλευρές του συστήματος, μια θετική και μια αρνητική.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 29 Μάιος 2018, 10:31

Υδράργυρος έγραψε:
29 Μάιος 2018, 10:25
Δεν ειναι για επειγοντα περιστατικα τετοιου ειδους τα κεντρα υγειας. Δεν εχουν ουτε τον εξοπλισμο ουτε γιατρους ουτε τιποτα. Ειναι για υποθεσεις ρουτινας.
Σε αυτες τις περιπτωσεις τρεχεις σε εφημερευον νοσοκομειο. Αλλιως θα κανεις παζαρια με γιατρους που δε μπορουν να βοηθηδουν και ο σνθρωπος θα πεθσινει
Συμφωνώ. Δυστυχώς το νοσοκομείο απέχει 25 χλμ. οπότε η λύση σε επείγοντα για πρώτες βοήθειες τουλάχιστον είναι το κέντρο υγείας.
Ευτυχώς, όλα πήγαν καλά!
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Συριζαίος

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 29 Μάιος 2018, 10:36

Μπράβο στον Πολακη που έφτιαξε τη σιχαμερη κατάσταση που άφησε ο μπουμπουκος

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 29 Μάιος 2018, 10:37

Συριζαίος έγραψε:
29 Μάιος 2018, 10:36
Μπράβο στον Πολακη που έφτιαξε τη σιχαμερη κατάσταση που άφησε ο μπουμπουκος
Ασ' το εσύ γιατί θα τ' ακούσεις... Ακόμα και το νερό για να πίνουν οι άρρωστοι τα χάπια το αγοράζει ο κοσμάκης....
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Συριζαίος

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 29 Μάιος 2018, 10:38

Isomnia έγραψε:
29 Μάιος 2018, 10:37
Συριζαίος έγραψε:
29 Μάιος 2018, 10:36
Μπράβο στον Πολακη που έφτιαξε τη σιχαμερη κατάσταση που άφησε ο μπουμπουκος
Ασ' το εσύ γιατί θα τ' ακούσεις... Ακόμα και το νερό για να πίνουν οι άρρωστοι τα χάπια το αγοράζει ο κοσμάκης....
Έχει αυτόματους ψυχτες στα νοσοκομεία

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 29 Μάιος 2018, 10:42

Συριζαίος έγραψε:
29 Μάιος 2018, 10:38
Isomnia έγραψε:
29 Μάιος 2018, 10:37
Συριζαίος έγραψε:
29 Μάιος 2018, 10:36
Μπράβο στον Πολακη που έφτιαξε τη σιχαμερη κατάσταση που άφησε ο μπουμπουκος
Ασ' το εσύ γιατί θα τ' ακούσεις... Ακόμα και το νερό για να πίνουν οι άρρωστοι τα χάπια το αγοράζει ο κοσμάκης....
Έχει αυτόματους ψυχτες στα νοσοκομεία
Για τους οποίους τα νερά τα αγοράζει το προσωπικό με δικά του έξοδα και έτσι δεν είναι διαθέσιμοι στο κοινό.....
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 29 Μάιος 2018, 11:25

Δεν είνια θέμα εθνικού συστήματος υγείας. Άμα του πεθάνει του παθολόγου στα χέρια η γιαγιά θα βρει το μπελά του που την κράτησε εκεί χωρίς να έχει μηχανήματα και γιατρούς.
Εκεί πας για να σου γράψουν τα φάρμακα, για ιώσεις, πιστοποιητικά, άντε κανέναν αντιτετανικό.

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 29 Μάιος 2018, 11:27

Υδράργυρος έγραψε:
29 Μάιος 2018, 11:25
Δεν είνια θέμα εθνικού συστήματος υγείας. Άμα του πεθάνει του παθολόγου στα χέρια η γιαγιά θα βρει το μπελά του που την κράτησε εκεί χωρίς να έχει μηχανήματα και γιατρούς.
Εκεί πας για να σου γράψουν τα φάρμακα, για ιώσεις, πιστοποιητικά, άντε κανέναν αντιτετανικό.
Για πρώτες βοήθειες δεν πηγαίνεις στο κέντρο υγείας;
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 29 Μάιος 2018, 11:33

Isomnia έγραψε:
29 Μάιος 2018, 11:27
Υδράργυρος έγραψε:
29 Μάιος 2018, 11:25
Δεν είνια θέμα εθνικού συστήματος υγείας. Άμα του πεθάνει του παθολόγου στα χέρια η γιαγιά θα βρει το μπελά του που την κράτησε εκεί χωρίς να έχει μηχανήματα και γιατρούς.
Εκεί πας για να σου γράψουν τα φάρμακα, για ιώσεις, πιστοποιητικά, άντε κανέναν αντιτετανικό.
Για πρώτες βοήθειες δεν πηγαίνεις στο κέντρο υγείας;
Δεν πας άνθρωπο με έμφραγμα, ή τέλος πάντων ηλικιωμένο που μπορεί να πεθάνει

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 29 Μάιος 2018, 11:38

Υδράργυρος έγραψε:
29 Μάιος 2018, 11:33
Isomnia έγραψε:
29 Μάιος 2018, 11:27
Υδράργυρος έγραψε:
29 Μάιος 2018, 11:25
Δεν είνια θέμα εθνικού συστήματος υγείας. Άμα του πεθάνει του παθολόγου στα χέρια η γιαγιά θα βρει το μπελά του που την κράτησε εκεί χωρίς να έχει μηχανήματα και γιατρούς.
Εκεί πας για να σου γράψουν τα φάρμακα, για ιώσεις, πιστοποιητικά, άντε κανέναν αντιτετανικό.
Για πρώτες βοήθειες δεν πηγαίνεις στο κέντρο υγείας;
Δεν πας άνθρωπο με έμφραγμα, ή τέλος πάντων ηλικιωμένο που μπορεί να πεθάνει
Στην περίπτωση του ΟΠΟ δεν μπορούσα να το γνωρίζω πρώτον και δεύτερον πας στο πιο κοντινό σημείο για τις πρώτες βοήθειες.
Ρισκάρεις να κάνεις 25 χλμ στροφιλίκι φουρκέτα χωρίς πρώτες βοήθειες;
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 29 Μάιος 2018, 11:46

Isomnia έγραψε:
29 Μάιος 2018, 10:18
-Ελένηηηηηηηηηηηηηηηηηη, καμιά απάντηση....
Μετά από 5 λεπτά ξαναβγαίνει και ξαναφωνάζει
-Ελένηηηηηηηηηηηηηηηηηη...
Ξεπροβάλει από το βάθος επιτέλους η Ελένη με νωχελικό βήμα και μούρη βαριεστημένη.
έπεσες σε Συριζαίους, υπομονή και προσευχή
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Εθνικό Σύστημα Υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 29 Μάιος 2018, 12:01

πριν καμια δεκαρια χρονια, στην Ελευσινα....

είναι μαυρη νυχτα, περί τις 3πμ. με φωνάζει η μητέρα μου από το δωμάτιο της και την βρίσκω σε μια λίμνη με αίμματα...
έντρομη, την ρωτώ τι έπαθε και μου λέει ότι την δάγκωσε ο γάτος στην πατούσα.
το τυλίγω όπως όπως και φεύγουμε για το κέντρο υγείας γιατί το θριάσιο δεν εφημέρευε.
η πόρτα του Κ.Υ. ήταν κλειστή και χτύπησα το κουδούνι. ανοίγει ένας φύλακας και με ρώτησε τι θέλω, του είπα και μου λέει να πάω σε εφημερεύον νοσοκομείο. θέλω να μιλήσω σε γιατρό του λέω, με τις φωνές, τελικά κατέβηκε μια νοσηλεύτρια και μου λεει πηγαίνετε στις πρωτες βοήθειες.
πάμε και εκεί το τύλιξαν, έριξαν και κάτι φάρμακα, αλλά επειδή ήταν δάγκωμα από ζώο, δεν μπορούσαν να το ράψουν. μιλάμε για μια πληγή ίσα με τον δείκτη του χεριού μου.
τους ειπα τι έγινε στο κ.υ. και έμειναν άφωνοι. έπρεπε να καλέσετε την αστυνομία μου λένε, κακώς σας απαγόρεψαν την είσοδο.
τέσπα, βουτάω την μανούλα και ξαναπάω στο κ.υ.
αυτήν την φορά, έχω το κινητό ανα χείρας. λέω την γιατρό. σας είπαμε να πατε στις πρωτες βοηθειες μου λεεί ο φύλακας. του τραβαω φωτό και αρχίζω και μαγνητοφωνώ. με το που το βλέπει αυτό, φωνάζει την νοσοκόμα. άρχισε και αυτή τις βλακείες, την τράβηξα και αυτήν φωτό. φεύγει και φωνάζει την γιατρό η οποία ΚΟΙΜΟΤΑΝ. άρχισε η γιατρός τις μαλακιες και κάνω πως παίρνω το 100. για πότε άλλαξαν τις ματωμένες γάζες της μάνας μου και για πότε της έκαναν αντιτετανικό, δεν λέγεται.

ύστερα από κανα δυο μέρες, εφημέρευε το θριάσιο και την πήγα μια βόλτα. ο γιατρός γέλαγε οταν του ειπαμε οτι ηταν δαγκωμα γατας. πουμα ήταν μανταμ λέει, πουμα.

:fp:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών