Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 21 Μαρ 2020, 23:47

vatraxos έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:39
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν λυσσάξει οι ρεπόρτερς με τους ανθρώπους που κάνουν περίπατο ή τρέχουν σε άδειους δρόμους.
Έχω δύο εξηγήσεις, χωρίς απαραίτητα η αλήθεια να βρίσκεται σε αυτές.

1. Προκειμένου να γίνει πιό εύκολα αποδεκτή η απαγόρευση κυκλοφορίας εφόσον επιβληθεί τις επόμενες ημέρες
2. Προκειμένου να μετατοπιστεί ετεροβαρώς η ευθύνη για την αποτυχημένη αντιμετώπιση του ιού στο ζήτημα της ατομικής ευθύνης σε σχέση με τις ελλείψεις που υπάρχουν στην αντιμετώπιση της κατάστασης, με ευθύνη των κυβερνήσεων, ιδιαίτερα στα χρόνια των μνημονίων.
Υπάρχει και μια τρίτη
Για να μειωθεί το σύνδρομο "και σ' αυτόν γιατί δεν λες τίποτα;"

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 21 Μαρ 2020, 23:49

Namrail έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:46
Χωρίς να έχω διάθεση να μπω σε τέτοια συζήτηση
Ε μη μπαίνεις γιατί αυτά είναι λυμένα και για σένα και για μένα.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 21 Μαρ 2020, 23:52

hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:46
O I έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:27
hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:09


Σήμερα φτάσαμε τους 13, η Ιταλία είχε φτάσει τους 41*. Είναι σίγουρα πιο ήπια η καμπύλη.




* ξεκινώντας και στις δυο περιπτώσεις να μετράμε από τον 1ο νεκρό.
Και αν κάνεις μια απλή ποσοτική πράξη συγκρίνοντας τα μεγέθη των πληθυσμών των 2 χωρών, άνετα καταλαβαίνεις που βρισκόμαστε...

Σύμφωνα με επίσημη εκτίμηση για το 2019, ο πληθυσμός της είναι 60.254.680 κάτοικοι. Η Ιταλία

το 2020. ... Ελλάδα, 10.724.599

13Χ5,5 (περίπου) = 71,5 (από τον πρώτο νεκρό)

Ο.Ι.
Η αναγωγή στον πληθυσμό όμως δεν είναι απλή αναλογία και το πώς θα εξελιχθεί εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το πού βρίσκονται οι εστίες, πόσο συνδεδεμένες και πώς είναι με την υπόλοιπη χώρα, πόσο πυκνοκατοικημένες, πόσο κερματισμένος είναι ο πληθυσμός και πολλά άλλα.
Όπως το ότι εμείς έχουμε πλέον αυτά τα θλιβερά παραδείγματα και εξαρτάται από τον καθένα μας ξεχωριστά πόσο γρήγορα θα πάρουμε χαμπάρι τον τρόπο μη εξάπλωσης.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68617
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Μαρ 2020, 23:53

vatraxos έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:39
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν λυσσάξει οι ρεπόρτερς με τους ανθρώπους που κάνουν περίπατο ή τρέχουν σε άδειους δρόμους.
Έχω δύο εξηγήσεις, χωρίς απαραίτητα η αλήθεια να βρίσκεται σε αυτές.

1. Προκειμένου να γίνει πιό εύκολα αποδεκτή η απαγόρευση κυκλοφορίας εφόσον επιβληθεί τις επόμενες ημέρες
2. Προκειμένου να μετατοπιστεί ετεροβαρώς η ευθύνη για την αποτυχημένη αντιμετώπιση του ιού στο ζήτημα της ατομικής ευθύνης σε σχέση με τις ελλείψεις που υπάρχουν στην αντιμετώπιση της κατάστασης, με ευθύνη των κυβερνήσεων, ιδιαίτερα στα χρόνια των μνημονίων.
Το πρώτο έχει κάποια λογική. Κάποιοι όντως δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ του "βγαίνω από το σπίτι για να κινηθώ" και του "βγαίνω από το σπίτι για να πω μια, δυο, δεκατρείς κουβέντες γιατί είμαι κοινωνικός τύπος".

Το δεύτερο, το βρίσκω μάλλον άσχετο γιατί κανένα σύστημα υγείας όσο επαρκές και να είναι, δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια πανδημία ικανοποιητικά. Το πολύ να κερδίσει κάποιες μέρες μέχρι να "πήξει".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 21 Μαρ 2020, 23:54

Αγις έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:46

Το δεν βιωνουμε ακομα δυσκολη κατασταση που εγραψες λοιπον το χαρακτηριζω μπουρδες .
Ρε ως κοινωνία μιλάω, όχι ως μεμονωμένα ατομα. Φόβος και αγωνία σαφώς και υπάρχει αλλά προς το παρόν, σήμερα που μιλάμε, η κατάσταση είναι υπό έλεγχο. Αν χαρακτήριζες τη σημερινή κατάσταση δύσκολη πως θα χαρακτήριζες μια κατάσταση τύπου Ιταλίας;
Αγις έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:46

Δεν σε χαρακτηρισα στη συζητηση μας - δεν το απεφυγες - αν και ξεχωρισα το μπριτζολομαχος - μου αρεσε κ ας νομιζες πως με υποτιμας.
Ειλικρινά δεν ξέρω αν το χρησιμοποίησα γιατί ήθελα να σε υποτιμήσω ή να σου αποδώσω φόρο τιμής για τις γνώσεις σου στο αντικείμενο. Ξεκίνησα έχοντας στο νου μου το πρώτο αλλά μάλλον ο πραγματικός λόγος που χρησιμοποίησα τη λέξη ήταν το δευτερο :D

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 21 Μαρ 2020, 23:57

Η ρητορική ότι το πράγμα ξεφυγε επειδή οι πολίτες δεν έδειξαν ατομική ευθύνη, μπορεί να περάσει μόνο εφόσον τα πράγματα στραβωσουν αλλά μέσα σε διαχειρισιμο πλαίσιο.

Σίγουρα πάντως ένας από τους λόγους που στοχεύουν στους απείθαρχους είναι για να καλύψουν τον κωλο τους.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 21 Μαρ 2020, 23:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:53

Το δεύτερο, το βρίσκω μάλλον άσχετο γιατί κανένα σύστημα υγείας όσο επαρκές και να είναι, δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια πανδημία ικανοποιητικά. Το πολύ να κερδίσει κάποιες μέρες μέχρι να "πήξει".
Τεχνικά μιλώντας, στην Κίνα στηθήκαν 14 νοσοκομεία για την αντιμετώπιση του ιού. Τεχνικά πάλι μιλώντας, έχουμε από τις χαμηλότερες αναλογίες ΜΕΘ/100000 πληθυσμού. Κάθε μέρα που θα μπορούσαμε να κερδίσουμε λοιπόν, ισοδυναμεί με ανθρώπινες ζωές. Και έχουμε το 1/4 των ΜΕΘ κλειστές λόγω υποστελέχωσης. Οπότε ναι, όταν αρχίσει το μακελειό πρέπει να υπάρχει μία δικαιολογία από την κυβέρνηση, δε νομίζεις;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68617
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Μαρ 2020, 00:05

vatraxos έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:53

Το δεύτερο, το βρίσκω μάλλον άσχετο γιατί κανένα σύστημα υγείας όσο επαρκές και να είναι, δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια πανδημία ικανοποιητικά. Το πολύ να κερδίσει κάποιες μέρες μέχρι να "πήξει".
Τεχνικά μιλώντας, στην Κίνα στηθήκαν 14 νοσοκομεία για την αντιμετώπιση του ιού. Τεχνικά πάλι μιλώντας, έχουμε από τις χαμηλότερες αναλογίες ΜΕΘ/100000 πληθυσμού. Κάθε μέρα που θα μπορούσαμε να κερδίσουμε λοιπόν, ισοδυναμεί με ανθρώπινες ζωές. Και έχουμε το 1/4 των ΜΕΘ κλειστές λόγω υποστελέχωσης. Οπότε ναι, όταν αρχίσει το μακελειό πρέπει να υπάρχει μία δικαιολογία από την κυβέρνηση, δε νομίζεις;
Νομίζω ότι απλώς θέλεις να κατευθύνεις το θέμα σε κάποιο από τα συνήθη κηρύγματα και δεν έχω διάθεση για κάτι τέτοιο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 22 Μαρ 2020, 00:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μαρ 2020, 00:05
vatraxos έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:53

Το δεύτερο, το βρίσκω μάλλον άσχετο γιατί κανένα σύστημα υγείας όσο επαρκές και να είναι, δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια πανδημία ικανοποιητικά. Το πολύ να κερδίσει κάποιες μέρες μέχρι να "πήξει".
Τεχνικά μιλώντας, στην Κίνα στηθήκαν 14 νοσοκομεία για την αντιμετώπιση του ιού. Τεχνικά πάλι μιλώντας, έχουμε από τις χαμηλότερες αναλογίες ΜΕΘ/100000 πληθυσμού. Κάθε μέρα που θα μπορούσαμε να κερδίσουμε λοιπόν, ισοδυναμεί με ανθρώπινες ζωές. Και έχουμε το 1/4 των ΜΕΘ κλειστές λόγω υποστελέχωσης. Οπότε ναι, όταν αρχίσει το μακελειό πρέπει να υπάρχει μία δικαιολογία από την κυβέρνηση, δε νομίζεις;
Νομίζω ότι απλώς θέλεις να κατευθύνεις το θέμα σε κάποιο από τα συνήθη κηρύγματα και δεν έχω διάθεση για κάτι τέτοιο.
Νομίζω δε σου αρέσει η δεύτερη εκδοχή ως ενδεχόμενο και τη βαφτίζεις κύρηγμα για να ξεμπερδεύεις. Κανένα πρόβλημα.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2020, 00:10

Μηχανικός έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:21
Veni Vidi Vici έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:17
Ό ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΠΙΑ Ο ΙΔΙΟΣ.
Τα ίδια και πολύ πιο δραματικά τα λέγανε και για το AIDS όταν εμφανίστηκε.
To AIDS μεταδίδεται μόνο μέσω αίματος και γεννητικών υγρών. Είναι πολύ πιο δύσκολο να κολλήσεις και πολύ πιο εύκολο να προφυλαχτείς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 22 Μαρ 2020, 00:12

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2020, 00:10
Μηχανικός έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:21
Veni Vidi Vici έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:17
Ό ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΠΙΑ Ο ΙΔΙΟΣ.
Τα ίδια και πολύ πιο δραματικά τα λέγανε και για το AIDS όταν εμφανίστηκε.
To AIDS μεταδίδεται μόνο μέσω αίματος και γεννητικών υγρών. Είναι πολύ πιο δύσκολο να κολλήσεις και πολύ πιο εύκολο να προφυλαχτείς.
Ο κόσμος μας ποτέ δεν είναι ο ίδιος με πριν γιατί εξελίσσεται. Υπάρχουν κάποια γεγονότα/σταθμοί, συνήθως αρνητικά που καθορίζουν τη συνέχειά του και γι αυτό η φράση "δε θα είναι ποτέ πια ο ίδιος" αποκτά αρνητικό πρόσημο.

Ούτε μετά την 11η Σεπτεμβρίου ήταν ποτέ ο ίδιος, ούτε μετά την κρίση του 2008 ήταν ο ίδιος, ούτε, στα δικά μας, μετά τα capital control ήταν ο ίδιος.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10991
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 22 Μαρ 2020, 00:14

Ο πρωτος νεκρος και στην Κυπρο
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 22 Μαρ 2020, 00:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:39
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν λυσσάξει οι ρεπόρτερς με τους ανθρώπους που κάνουν περίπατο ή τρέχουν σε άδειους δρόμους.
Γιατι αν ενας πουστης βηξει πανω σε ενα παγκακι και μετα παει και ακουμπησει το χερι του ενας αλλος πουστης,θα κολλησει και αυτος και η οικογενεια του.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Μαρ 2020, 00:23

under έγραψε:
22 Μαρ 2020, 00:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Μαρ 2020, 23:39
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν λυσσάξει οι ρεπόρτερς με τους ανθρώπους που κάνουν περίπατο ή τρέχουν σε άδειους δρόμους.
Γιατι αν ενας πουστης βηξει πανω σε ενα παγκακι και μετα παει και ακουμπησει το χερι του ενας αλλος πουστης,θα κολλησει και αυτος και η οικογενεια του.
Έτσι, φιλαδέλφεια λέμε :lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2020, 00:43

Naida έγραψε:
21 Μαρ 2020, 19:30
Εγω πάω στο περίπτερο και φορούσα μάσκα. Και του δίνω τη κάρτα μου.
:hammer:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών