Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 22 Μάιος 2020, 12:51

Arisvilla έγραψε:
22 Μάιος 2020, 12:47

Tι καινούργιο είναι αυτό? Μεταδίδεται και με τα αυτοκίνητα τώρα?
Δεν ξέρω, η πεζοδρόμηση που θέλει να κάνει ο Μπακογιάννης σε ποιά περιοχή είναι;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12486
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 22 Μάιος 2020, 13:01

vatraxos έγραψε:
22 Μάιος 2020, 12:51
Arisvilla έγραψε:
22 Μάιος 2020, 12:47

Tι καινούργιο είναι αυτό? Μεταδίδεται και με τα αυτοκίνητα τώρα?
Δεν ξέρω, η πεζοδρόμηση που θέλει να κάνει ο Μπακογιάννης σε ποιά περιοχή είναι;
δεν εχει να κανει με την πεζοδρομηση ετσι κι αλλιως στην περιοχη αυτη μονο σοκακια εχει πλην μερικων εξαιρεσεων(Κολοκοτρωνη-Αγιας Ειρηνης κλπ)

το ερωτημα ειναι με ποιον τροπο θα τροφοδοτουνται τα καταστηματα της περιοχης αν υπαρχει απαγορευση κυκλοφοριας δεδομενου οτι η ΚΥΑ δεν κανει προβλεψη για αυτα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
sloopy
Δημοσιεύσεις: 1011
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 14:34
Τοποθεσία: Οπου ναναι :)

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sloopy » 22 Μάιος 2020, 14:47

Έκτακτο απαγορευτικό μετακίνησης στο κέντρο της Αθήνας
«Για επιτακτικούς λόγους αντιμετώπισης σοβαρού κινδύνου δημόσιας υγείας που συνίστανται στη μείωση του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, επιβάλλεται ως μέτρο πρόληψης και για το απολύτως αναγκαίο χρονικό διάστημα, ο προσωρινός περιορισμός της κυκλοφορίας οχημάτων στην περιοχή του Κέντρου της Αθήνας. Ο περιορισμός του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζεται στην Πλάκα, στην περιοχή που οριοθετείται από τις οδούς, Μητροπόλεως – Ερμού – Αθηνάς – Σταδίου – Μητροπόλεως και στο τμήμα της οδού Ερμού από την οδό Αθηνάς ως την οδό Αγ. Ασωμάτων. Η οδός Σταδίου παραμένει σε κυκλοφορία στο σύνολό της.

Στο ίδιο ΦΕΚ σημειώνεται το εξής:

Ο περιορισμός της παρ. 1 δεν καταλαμβάνει μέλη της Κυβέρνησης, Υφυπουργούς, Γενικούς Γραμματείς, Ειδικούς Γραμματείς και Υπηρεσιακούς Γραμματείς, Βουλευτές, Δημάρχους, Αντιδημάρχους, Περιφερειάρχες, Αντιπεριφερειάρχες και Συντονιστές Αποκεντρωμένων Διοικήσεων, για μετακινήσεις που αφορούν στην άσκηση των καθηκόντων τους, όσους υπηρετούν στα σώματα ασφαλείας και τις ένοπλες δυνάμεις, καθώς και το ιατρικό, νοσηλευτικό και παραϊατρικό προσωπικό, το διοικητικό και βοηθητικό προσωπικό του Υπουργείου Υγείας και των αρμόδιων φορέων προστασίας και παροχής υπηρεσιών υγείας και το εξουσιοδοτημένο προσωπικό της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας για την εκπλήρωση των καθηκόντων τους.



Δεν θα επιτρέπεται να κυκλοφορούν τα οχήματα των πληβείων δηλαδή της πλέμπας. :003:
Hang on sloopy :smt023

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 22 Μάιος 2020, 15:02

alekhine έγραψε:
22 Μάιος 2020, 13:01
vatraxos έγραψε:
22 Μάιος 2020, 12:51
Arisvilla έγραψε:
22 Μάιος 2020, 12:47

Tι καινούργιο είναι αυτό? Μεταδίδεται και με τα αυτοκίνητα τώρα?
Δεν ξέρω, η πεζοδρόμηση που θέλει να κάνει ο Μπακογιάννης σε ποιά περιοχή είναι;
δεν εχει να κανει με την πεζοδρομηση ετσι κι αλλιως στην περιοχη αυτη μονο σοκακια εχει πλην μερικων εξαιρεσεων(Κολοκοτρωνη-Αγιας Ειρηνης κλπ)

το ερωτημα ειναι με ποιον τροπο θα τροφοδοτουνται τα καταστηματα της περιοχης αν υπαρχει απαγορευση κυκλοφοριας δεδομενου οτι η ΚΥΑ δεν κανει προβλεψη για αυτα
Χωρίς αυτοκίνητα στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας για έως 6 μήνες για τον μεγάλο περίπατο (ΚΥΑ)
Η απαγόρευση της κυκλοφορίας γίνεται στο πλαίσιο της υλοποίησης του «Μεγάλου Περιπάτου» της Αθήνας με συνολικό μήκος διαδρομής 6,8 χιλιόμετρα και ο οποίος περιλαμβάνει την Ενοποίηση του Ιστορικού Κέντρου της πόλης.


Ό,τι να ναι.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3033
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 22 Μάιος 2020, 18:27

21κ (τα 19 από τον γνωστό οικισμό των αθίγγανων στην Λάρισα) - 1θ (169 σύνολο) - 19ΜΕΘ - 98 εξιτήριο- 3900 περίπου έλεγχοι.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 23 Μάιος 2020, 09:50

60χρονος καθηγητής στο σχολείο μου με συμπτώματα κορωνοϊού . Πήγε για εξετάσεις και Δευτέρα θα ξέρουμε σίγουρα,αν επιβεβαιωθεί όμως το άσχημο σενάριο, την πατήσαμε όλοι!!

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 23 Μάιος 2020, 18:18

Στύγιος έγραψε:
23 Μάιος 2020, 09:50
60χρονος καθηγητής στο σχολείο μου με συμπτώματα κορωνοϊού . Πήγε για εξετάσεις και Δευτέρα θα ξέρουμε σίγουρα,αν επιβεβαιωθεί όμως το άσχημο σενάριο, την πατήσαμε όλοι!!
Υπάρχει πρόβλεψη γι`αυτό;
Αν δηλαδή όντως ο άνθρωπος νοσεί,θα κλείσει το σχολείο και θ`αρχίσουν τεστ κλπ ή απλά θα πάει αυτός σπίτι του;
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3033
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 23 Μάιος 2020, 18:20

3κ - 2θ (171 σύνολο) - 20 ΜΕΘ - 99 εξιτήριο - 4000+ περίπου έλεγχοι.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 23 Μάιος 2020, 18:23

Στύγιος έγραψε:
23 Μάιος 2020, 09:50
60χρονος καθηγητής στο σχολείο μου με συμπτώματα κορωνοϊού . Πήγε για εξετάσεις και Δευτέρα θα ξέρουμε σίγουρα,αν επιβεβαιωθεί όμως το άσχημο σενάριο, την πατήσαμε όλοι!!
Εσυ μου ειχες ευχηθει να ψοψησω απο κορονοιο.Επειδη αν εχω καταλαβει καλα ανηκεις σε ευπαθη ομαδα (οχι λογω της μαλακιας που σε δερνει) εγω ευχομαι να μην εχεις κανενα θεμα.Εισαι μαλακας κομμουνιστης αλλα ολα εχουν ενα οριο.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 23 Μάιος 2020, 18:34

Ο βαθμός διάδοσης του κορονοϊού ειναι πλέον τόσο χαμηλός που οι συνεντεύξεις τύπου, τις 3 ημέρες που γίνονται, έχουν χάσει το νόημα τους.

Καταρχήν δεν υπάρχει πια ενδιαφέρον. Και είναι σπατάλη πόρων και του χρόνου των ανθρώπων που εμπλέκονται. Τα σχετικά με τις απώλειες μπορούν να ανακοινώνονται με δελτίο τύπου. Και για τις συμβουλές που κατά καιρούς δίνονται υπάρχουν πιο αποτελεσματικά μέσα από μία συνέντευξη τύπου.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9235
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Μάιος 2020, 18:51

https://www.newsit.gr/kosmos/peripou-40 ... o/3036337/
Και δεν έλαβαν και θεία κοινωνία. Σκηνικά που αναμένονται και σε εμάς σε 15 με 20 μέρες.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 23 Μάιος 2020, 18:52

Εγω βλέπω οτι κάθε μέρα έχεις και απο 1-2 νεκρους. Αυτο δεν ταιριάζει με τα ελάχιστα κρούσματα που ανακοινωνουν.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 23 Μάιος 2020, 18:54

NewModelArmy έγραψε:
23 Μάιος 2020, 18:52
Εγω βλέπω οτι κάθε μέρα έχεις και απο 1-2 νεκρους. Αυτο δεν ταιριάζει με τα ελάχιστα κρούσματα που ανακοινωνουν.
Γιατι δεν ταιριαζει ;
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9235
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Μάιος 2020, 18:58

NewModelArmy έγραψε:
23 Μάιος 2020, 18:52
Εγω βλέπω οτι κάθε μέρα έχεις και απο 1-2 νεκρους. Αυτο δεν ταιριάζει με τα ελάχιστα κρούσματα που ανακοινωνουν.
Οι νεκροί είναι από κρούσματα του προηγούμενου μήνα. Αλλά όπως και να έχει τώρα "βολεύει" να ανακοινώνονται πολύ λίγα κρούσματα. Δεν ξέρω αν ισχύει ότι κάνουν ελέγχους σε δομές υγειονομική φροντίδας, ευπαθείς ομάδες, γηροκομεία κτλ αλλά είναι λογικό να μην υπάρχουν κρούσματα εκεί. Αν υπήρχαν θα το καταλαβαίναμε αμέσως. Γενικά τώρα δεν υπάρχουν κρούσματα. Αλλά όταν τα έχεις ανοίξει όλα σχεδόν τώρα πια, όταν έξω ελάχιστοι φορούν μάσκα πια η λογική λέει ότι σε ένα μήνα θα έχουμε πολύ περισσότερα κρούσματα.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 23 Μάιος 2020, 19:04

Οκ ακραίο,αλλά δεν μπορώ να μην πάρω τα σότα του Στύγιου.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών