Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 19 Σεπ 2020, 22:34

The Rebel έγραψε:
19 Σεπ 2020, 19:15
19|09|2020
Μας έκαναν να βλέπουμε τους συνανθρώπους μας σαν λεπρούς! Άφησαν αβοήθητη 16χρονη που λιποθύμησε στο Αγρίνιο – Δεν την πλησίαζαν λόγω κορωνοϊού.

Εικόνα
Video:
https://www.megatv.com/embed/?p=38625717

Μια 16χρονη έμεινε αβοήθητη στη μέση του δρόμου, λιπόθυμη, έξω από ένα φαρμακείο στο Αγρίνιο. Περαστικοί υπό τον φόβο του κορωνοϊού δεν την πλησίαζαν για να μην κολλήσουν. Η μητέρα της συγκλονίζει με όσα είπε στο LIVE NEWS.

«Μας είπαν καλά να πάθουμε»

«Σταματούσαν από μακριά και σχολίαζαν καλά να πάθουμε, αφού δεν προσέχουμε. Ορίστε, να που μας λένε δεν υπάρχει περιστατικό κορωνοϊού, μας δουλεύουν όλοι. Ένας κύριος, πήγε η σύζυγός του μάλλον η κυρία που ήταν δίπλα του να βοηθήσει και την σταμάτησε ‘μην πας κοντά θα κολλήσεις και εσύ’».

Η περιγραφή της συγκλονίζει. Η μικρή της κόρη ήταν λιπόθυμη στο έδαφος και από δίπλα της έντρομοι πολίτες περνούσαν και έφευγαν χωρίς να βοηθήσουν, υπό τον φόβο του κορωνοϊού.

«Εγώ αυτά τα δευτερόλεπτα είδα αβοήθητη εμένα, την κόρη. Και έβλεπα πολλούς συνανθρώπους μου να με κοιτάν από μακριά και να μην κουνιούνται».

«Μας κοιτούσαν»

Όλα ξεκίνησαν μετά από μια επίσκεψη στην παιδίατρο. Η μικρή διαγνώστηκε με αμυγδαλίτιδα, η μητέρα της πήγε στο φαρμακείο να πάει τα φάρμακα και το κοριτσάκι περίμενε από έξω.

«Κατεβήκαμε στο φαρμακείο, κοντά στο ιατρείο με την συνταγογράφηση και μπήκα εγώ στο φαρμακείο, άφησα τις κόρες μου έξω και κάποια στιγμή άκουσα να με φωνάζουν. Βγήκα έξω τρομαγμένη, η μεγάλη μου κόρη προσπαθούσε να συγκρατήσει την μικρή μου κόρη γιατί είχε χάσει τις αισθήσεις της η μικρή μου».

Η μάνα έτρεξε στην κόρη, ενώ στο πλευρό της 16χρονης έσπευσαν και λίγοι πολίτες αλλά και η γιατρός που ήταν στην διπλανή πολυκατοικία.

«Για λίγα δευτερόλεπτα ενεργοποιήθηκαν κάποιοι πολίτες που χίλια τους ευχαριστώ, μέσα από την καρδιά μου, να με βοηθήσουν να υψώσουμε τα πόδια του παιδιού, ξέρετε τις πρώτες βοήθειες σε μια απλή λιποθυμία. Κατέβηκε και η γιατρός, η παιδίατρος, είχε συνέλθει το παιδί».

Αυτοί όμως ήταν μια μικρή μειοψηφία, οι περισσότεροι πανικόβλητοι απομακρύνονταν από τη λιπόθυμη μικρή.

«Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι την ώρα που το παιδί προσπαθούσα εγώ να το βάλω κάτω στο πεζοδρόμιο για να του δώσω όσο μπορώ τις πρώτες βοήθειες, φώναζα βοήθεια και έβλεπα τον κόσμο γύρω μου που δεν ενεργοποιούνταν. Καθώς και άτομα μέσα από το φαρμακείο».

Η γυναίκα ευχαριστεί όσους την βοήθησαν, την ώρα που άλλοι αδιαφορούσαν.
https://www.megatv.com/megagegonota/art ... d=38625717
16χρονη πήγαινε στον παιδίατρο; Θα μας τρελάνετε ρε τύποι;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Σεπ 2020, 23:09

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2020, 15:20
Θα μπορούσαν απλά να είχαν συνεχιστεί και εφαρμοστεί αυστηρότερα μέτρα ασφαλείας. Αντί επί τρεις μήνες να ζούμε στον παγκόσμιο παράδεισο του αρνητή, στο όνομα του "μη μου δυσαρεστείτε πελάτες" από τη μεριά του έμπορα και του "νίκησα τον κορωνοϊό" από τη μεριά του πολιτικάντη. Τελικά γιατί κάναμε δυο μήνες καραντίνα; Για να τα γαμήσουμε όλα σε ένα θεότρελο καλοκαίρι λες και δε θα ερχόταν ποτέ ο χειμώνας;
Θύμισέ μου. Εσύ πήγες διακοπές;
foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2020, 15:20
Χώρια πολύ συγκεκριμένες πολιτικές επιλογές που έχουν επισημανθεί σε αυτό το νήμα. Π.χ. τριάντα εκατομμύρια επιδότηση για να διακοπάρει ο λαός μέχρι 15 Σεπτεμβρίου, όσο θα στοίχιζε να προσλάβεις 5000 αναπληρωτές για να μειώσεις τον αριθμό μαθητών ανά τάξη στα σχολεία των οποίων η χωρίς ασφάλεια επαναλειτουργία καθυστέρησε ΚΑΙ για αυτό το λόγο (ότι αργούσε να επιστρέψει κόσμος από διακοπές). Δεν υπάρχε κανένας απολύτως δημοσιονομικός λόγος να προτιμηθεί το ένα από το άλλο, και στις δύο περιπτώσεις 30 εκατομμύρια θα έπεφταν στην κατανάλωση χωρίς η χώρα να χάσει ή να κερδίσει λεφτά.
Κάνεις λάθος. Υπάρχουν δημοσιονομικοί συντελεστές. Δεν έχουν όλες οι δαπάνες της κυβέρνησης την ίδια επίδραση στο ΑΕΠ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 19 Σεπ 2020, 23:16

Η κόντρα ελληνογενη και Φος έχει φτάσει τις 832 σελιδες
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Σεπ 2020, 23:18

ναι όπως η κόντρα ΚΚΕ και Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής που έχει φτάσει τα 80 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Σεπ 2020, 23:57

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2020, 20:28
Τα μαθηματικά είναι αμείλικτα, από τη στιγμή που έχεις κατά μέσο όρο 17 άτομα ανά τάξη και θες να πας στους 15 σημαίνει ότι σε συνολική κλίμακα θες τα 8 υπάρχοντα τμήματα να τα κάνεις 9.
Συμφωνώ ότι τα μαθηματικά είναι αμείλικτα αλλά είστε μαλωμένοι. Ο μέσος όρος 17 ατόμων προκύπτει γιατί υπάρχει μεγάλος αριθμός επαρχιακών σχολείων που έχουν πολύ μικρά τμήματα. Τι θα κάνεις για να εξισορροπήσεις τον μέσο όρο; Θα στέλνεις τα παιδιά από την πόλη στα χωριά;

Το πρόβλημα στην λογική σου είναι ότι 3 τμήματα των 25 θα πρέπει να γίνουν 5 των 15, γιατί δεν είναι ισοκατανεμημένα τα τμήματα στην Ελλάδα. Ο μέσος όρος είναι παραπλανητικός. Το τμήμα που έχει 9 παιδιά, θα συνεχίσει να έχει 9 παιδιά και το τμήμα των 25 θα πρέπει να σπάσει στα 2. Στην ουσία ΠΡΕΠΕΙ σε πολλές περιπτώσεις να σπάσει στα 2, γιατί δεν είναι λογιστικά εφικτό να ανακατανέμεις τα τμήματα με βάση απόλυτους συνολικούς αριθμούς και όχι με βάση τι υποστηρίζεται από την σχολική μονάδα. Κοινώς, αν σε μια σχολική μονάδα έχεις στην Έ δημοτικού δύο τμήματα με 25 μαθητές το καθένα, τι ακριβώς θα κάνεις; Θα τα χωρίσεις σε 3 τμήματα των 15 και τους 5 που περισσεύουν θα ψάξεις να τους ταιριάξεις σαν παζλ σε άλλο σχολείο; Ή πες ότι έχεις μόνο ένα τμήμα των 19. Τι θα κάνεις τους 4 που περισσεύουν;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 20 Σεπ 2020, 00:35

Συμφωνα με το πρωτο θεμα,το 55% των κρουσματων στον ευαγγελισμο ειναι αλλοδαποι εως 25 ετων.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 20 Σεπ 2020, 00:43

hellegennes έγραψε:
19 Σεπ 2020, 23:57
foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2020, 20:28
Τα μαθηματικά είναι αμείλικτα, από τη στιγμή που έχεις κατά μέσο όρο 17 άτομα ανά τάξη και θες να πας στους 15 σημαίνει ότι σε συνολική κλίμακα θες τα 8 υπάρχοντα τμήματα να τα κάνεις 9.
Συμφωνώ ότι τα μαθηματικά είναι αμείλικτα αλλά είστε μαλωμένοι. Ο μέσος όρος 17 ατόμων προκύπτει γιατί υπάρχει μεγάλος αριθμός επαρχιακών σχολείων που έχουν πολύ μικρά τμήματα. Τι θα κάνεις για να εξισορροπήσεις τον μέσο όρο; Θα στέλνεις τα παιδιά από την πόλη στα χωριά;

Το πρόβλημα στην λογική σου είναι ότι 3 τμήματα των 25 θα πρέπει να γίνουν 5 των 15, γιατί δεν είναι ισοκατανεμημένα τα τμήματα στην Ελλάδα. Ο μέσος όρος είναι παραπλανητικός. Το τμήμα που έχει 9 παιδιά, θα συνεχίσει να έχει 9 παιδιά και το τμήμα των 25 θα πρέπει να σπάσει στα 2. Στην ουσία ΠΡΕΠΕΙ σε πολλές περιπτώσεις να σπάσει στα 2, γιατί δεν είναι λογιστικά εφικτό να ανακατανέμεις τα τμήματα με βάση απόλυτους συνολικούς αριθμούς και όχι με βάση τι υποστηρίζεται από την σχολική μονάδα. Κοινώς, αν σε μια σχολική μονάδα έχεις στην Έ δημοτικού δύο τμήματα με 25 μαθητές το καθένα, τι ακριβώς θα κάνεις; Θα τα χωρίσεις σε 3 τμήματα των 15 και τους 5 που περισσεύουν θα ψάξεις να τους ταιριάξεις σαν παζλ σε άλλο σχολείο; Ή πες ότι έχεις μόνο ένα τμήμα των 19. Τι θα κάνεις τους 4 που περισσεύουν;
Θα τους έχεις στην αυλή.

Μία ώρα στην αυλή, κυκλικά το κάθε τμήμα. Ας χάσουν τα Καλλιτεχνικά...

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 20 Σεπ 2020, 00:51

nrg έγραψε:
20 Σεπ 2020, 00:43

Θα τους έχεις στην αυλή.

Μία ώρα στην αυλή, κυκλικά το κάθε τμήμα. Ας χάσουν τα Καλλιτεχνικά...

Και κάπως έτσι μπαίνει η ταφόπλακα και στο τελευταίο ψήγμα σοβαρότητας.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Σεπ 2020, 01:01

ethereal έγραψε:
20 Σεπ 2020, 00:51
nrg έγραψε:
20 Σεπ 2020, 00:43

Θα τους έχεις στην αυλή.

Μία ώρα στην αυλή, κυκλικά το κάθε τμήμα. Ας χάσουν τα Καλλιτεχνικά...

Και κάπως έτσι μπαίνει η ταφόπλακα και στο τελευταίο ψήγμα σοβαρότητας.
Συμφωνώ. Δεν είναι λύση η αυλή. Το να κοπούν μερικά μαθήματα ίσως.

Κατά τη γνώμη μου το παιχνίδι χάθηκε τον Ιούνιο. Άνοιξαν τα σχολεία χωρίς πρόβλημα και όλοι πείστηκαν ότι κάτι τέτοιο θα ήταν δυνατό και τώρα. Χάθηκε πολύτιμος χρόνος για προετοιμασία και όταν η κατάσταση χειροτέρεψε (προς τα τέλη Αυγούστου) ήταν πολύ αργά για δραστικές αλλαγές. Τώρα μόνο μπαλώματα και μέτρα εκ των υστέρων.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 20 Σεπ 2020, 01:02

ethereal έγραψε:
20 Σεπ 2020, 00:51
nrg έγραψε:
20 Σεπ 2020, 00:43

Θα τους έχεις στην αυλή.

Μία ώρα στην αυλή, κυκλικά το κάθε τμήμα. Ας χάσουν τα Καλλιτεχνικά...

Και κάπως έτσι μπαίνει η ταφόπλακα και στο τελευταίο ψήγμα σοβαρότητας.
Δεν σε καταλαβαίνω.

Τα 2 τμήματα των 25 τα κάνεις 3 από 16,6 μαθητές :003: ... πχ α1, α2, α3
Την 1η ώρα είναι στις τάξεις τα τμήματα α1 και α2 ενώ στην αυλή είναι το α3.
Την 2η ώρα είναι στις τάξεις τα τμήματα α2 και α3 ενώ στην αυλή είναι το α1.
Την 3η ώρα είναι στις τάξεις τα τμήματα α1 και α3 ενώ στην αυλή είναι το α2.
..και πάει λέγοντας...

Λύση ανάγκης είναι.

CRWH
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 23:58
Phorum.gr user: CRWH

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CRWH » 20 Σεπ 2020, 01:03

under έγραψε:
20 Σεπ 2020, 00:35
Συμφωνα με το πρωτο θεμα,το 55% των κρουσματων στον ευαγγελισμο ειναι αλλοδαποι εως 25 ετων.
Σε ΟΛΑ τα κορωνοσοκομεια της Αττικης ειναι λαθρο σχεδον οι μισοι που νοσηλευονται.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 20 Σεπ 2020, 01:05

ST48410 έγραψε:
20 Σεπ 2020, 01:01
ethereal έγραψε:
20 Σεπ 2020, 00:51
nrg έγραψε:
20 Σεπ 2020, 00:43

Θα τους έχεις στην αυλή.

Μία ώρα στην αυλή, κυκλικά το κάθε τμήμα. Ας χάσουν τα Καλλιτεχνικά...

Και κάπως έτσι μπαίνει η ταφόπλακα και στο τελευταίο ψήγμα σοβαρότητας.
Συμφωνώ. Δεν είναι λύση η αυλή. Το να κοπούν μερικά μαθήματα ίσως.

Κατά τη γνώμη μου το παιχνίδι χάθηκε τον Ιούνιο. Άνοιξαν τα σχολεία χωρίς πρόβλημα και όλοι πείστηκαν ότι κάτι τέτοιο θα ήταν δυνατό και τώρα. Χάθηκε πολύτιμος χρόνος για προετοιμασία και όταν η κατάσταση χειροτέρεψε (προς τα τέλη Αυγούστου) ήταν πολύ αργά για δραστικές αλλαγές. Τώρα μόνο μπαλώματα και μέτρα εκ των υστέρων.
Το πρόβλημα δεν είναι τα μαθήματα, αλλά το ωράριο. Δηλαδή να κρατήσεις τα παιδιά στο σχολείο μέχρι την 1:15 (δημοτικό)

Τα μεγαλύτερα (Γυμνάσιο - Λύκειο) δεν έχουν πρόβλημα με το ωράριο και εκεί τα πράγματα είναι σαφώς ευκολότερα να υλοποιηθούν.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Σεπ 2020, 01:13

nrg έγραψε:
20 Σεπ 2020, 01:05
Το πρόβλημα δεν είναι τα μαθήματα, αλλά το ωράριο. Δηλαδή να κρατήσεις τα παιδιά στο σχολείο μέχρι την 1:15 (δημοτικό)

Τα μεγαλύτερα (Γυμνάσιο - Λύκειο) δεν έχουν πρόβλημα με το ωράριο και εκεί τα πράγματα είναι σαφώς ευκολότερα να υλοποιηθούν.
Δεν γίνεται μάθημα σε αυλή, όχι τόσο μαζικά σε τόσα σχολεία που έχεις ανάγκη. Δεν υπάρχει πάντα στην αυλή σκιερό μέρος, ούτε προστατευμένο από τη βροχή. Τι θα κάνεις σε μία μπόρα; Θα φύγουν τα παιδιά και θα αφήσουν θρανία και εποπτικό υλικό να καταστραφούν;

Με καλή προετοιμασία θα μπορούσαν να χωριστούν μεγάλες αίθουσες (εργαστήρια, κλειστά γυμναστήρια κλπ) στα 2 και να ζητηθούν αναπληρωτές να διδάξουν. Αλλά και αυτό μόνο σε λίγα σχολεία και πάλι θα κάλυπτε πολύ μικρό μέρος των αναγκών τους. Θα αύξανες τι διαθέσιμες αίθουσες πχ κατά 10-20% ενώ μπορεί να είχες ανάγκη για 40-50%.

Η λύση πρωί απόγευμα έχει κάποια πλεονεκτήματα αλλά τα παιδιά που θα πήγαιναν απόγευμα δεν θα μπορούσαν να πραγματοποιήσουν άλλες εξωσχολικές δραστηριότητες οπότε ουσιαστικά θα έπρεπε να επιδοτήσεις πολλούς ακόμα επαγγελματίες (ωδεία, διδασκαλία χορού, πολεμικών τεχνών, κολυμβητήρια κλπ).

Καλή λύση από όλες τις απόψεις δεν υπάρχει. Αλλά δεν αναμενόταν το νέο κύμα τώρα*.

* Τώρα που το ξανασκέφτομαι αυτό δεν είναι ακριβές. Θυμάμαι μια μελέτη που συζητάγαμε μετά το Πάσχα που έλεγε ότι κάποιο μοντέλο προέβλεπε ότι συνωστισμός τότε θα οδηγούσε σε αύξηση κρουσμάτων στο τέλος του καλοκαιριού. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση τότε.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 20 Σεπ 2020, 01:21

ST48410 έγραψε:
20 Σεπ 2020, 01:13
nrg έγραψε:
20 Σεπ 2020, 01:05
Το πρόβλημα δεν είναι τα μαθήματα, αλλά το ωράριο. Δηλαδή να κρατήσεις τα παιδιά στο σχολείο μέχρι την 1:15 (δημοτικό)

Τα μεγαλύτερα (Γυμνάσιο - Λύκειο) δεν έχουν πρόβλημα με το ωράριο και εκεί τα πράγματα είναι σαφώς ευκολότερα να υλοποιηθούν.
Δεν γίνεται μάθημα σε αυλή, όχι τόσο μαζικά σε τόσα σχολεία που έχεις ανάγκη. Δεν υπάρχει πάντα στην αυλή σκιερό μέρος, ούτε προστατευμένο από τη βροχή. Τι θα κάνεις σε μία μπόρα; Θα φύγουν τα παιδιά και θα αφήσουν θρανία και εποπτικό υλικό να καταστραφούν;

Με καλή προετοιμασία θα μπορούσαν να χωριστούν μεγάλες αίθουσες (εργαστήρια, κλειστά γυμναστήρια κλπ) στα 2 και να ζητηθούν αναπληρωτές να διδάξουν. Αλλά και αυτό μόνο σε λίγα σχολεία και πάλι θα κάλυπτε πολύ μικρό μέρος των αναγκών τους. Θα αύξανες τι διαθέσιμες αίθουσες πχ κατά 10-20% ενώ μπορεί να είχες ανάγκη για 40-50%.

Η λύση πρωί απόγευμα έχει κάποια πλεονεκτήματα αλλά τα παιδιά που θα πήγαιναν απόγευμα δεν θα μπορούσαν να πραγματοποιήσουν άλλες εξωσχολικές δραστηριότητες οπότε ουσιαστικά θα έπρεπε να επιδοτήσεις πολλούς ακόμα επαγγελματίες (ωδεία, διδασκαλία χορού, πολεμικών τεχνών, κολυμβητήρια κλπ).

Καλή λύση από όλες τις απόψεις δεν υπάρχει. Αλλά δεν αναμενόταν το νέο κύμα τώρα*.

* Τώρα που το ξανασκέφτομαι αυτό δεν είναι ακριβές. Θυμάμαι μια μελέτη που συζητάγαμε μετά το Πάσχα που έλεγε ότι κάποιο μοντέλο προέβλεπε ότι συνωστισμός τότε θα οδηγούσε σε αύξηση κρουσμάτων στο τέλος του καλοκαιριού. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση τότε.
Δεν λέω για μάθημα στην αυλή.
Ο δάσκαλος θα κάνει επιτήρηση. Τα παιδιά ας παίζουν.

Στο δικό μας το δημοτικό έχει αίθουσα τελετών.
Άνετα βγάζει 2 αίθουσες, αν την χωρίσεις με γυψοσανίδες.

Αλλά για αυτά χρήματα δεν υπάρχουν.
Να δώσουμε όμως παγουρίνο για νάνους και μάσκες για κύκλωπες... χρήματα υπάρχουν...

Και ας μην την χωρίσεις. Βάλε τα παιδιά μία ώρα εκεί να ζωγραφίζουν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Σεπ 2020, 01:26

nrg έγραψε:
20 Σεπ 2020, 01:02
ethereal έγραψε:
20 Σεπ 2020, 00:51
nrg έγραψε:
20 Σεπ 2020, 00:43

Θα τους έχεις στην αυλή.

Μία ώρα στην αυλή, κυκλικά το κάθε τμήμα. Ας χάσουν τα Καλλιτεχνικά...

Και κάπως έτσι μπαίνει η ταφόπλακα και στο τελευταίο ψήγμα σοβαρότητας.
Δεν σε καταλαβαίνω.

Τα 2 τμήματα των 25 τα κάνεις 3 από 16,6 μαθητές :003: ... πχ α1, α2, α3
Την 1η ώρα είναι στις τάξεις τα τμήματα α1 και α2 ενώ στην αυλή είναι το α3.
Την 2η ώρα είναι στις τάξεις τα τμήματα α2 και α3 ενώ στην αυλή είναι το α1.
Την 3η ώρα είναι στις τάξεις τα τμήματα α1 και α3 ενώ στην αυλή είναι το α2.
..και πάει λέγοντας...

Λύση ανάγκης είναι.
Δηλαδή και θα αυξήσεις 50% τα τμήματα και θα μειώσεις τις ώρες κατά 1/3 και δεν θα έχεις τον στόχο των 15 μαθητών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών