Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Σεπ 2020, 15:01

Στύγιος έγραψε:
20 Σεπ 2020, 14:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Σεπ 2020, 12:25
foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2020, 12:01
Θέλω να παρω πίσω την κακια που πέταξα στον φίλο στυγιο ερεθισμενος πρωι πρωί από τον απεχθή σαυρομορφο Χελληγενη. Δεν το εννοούσα, ξεφυγα. Δεν το σβήνω γιατι παιρνω την ευθύνη του.
Μα όλοι ξέρουμε ότι ο Στύγιος δεν είναι ο "κλασσικός" εκπαιδευτικός παύλα δυ.

Μακάρι να ήταν.


Και ακριβώς το ίδιο πιστεύω και για τον εκλιπόντα.
Σκέφτομαι αγαπητή Γαλή ότι ίσως το μόνο που με σώζει -τόσα χρόνια στην τάξη και με χιλιάδες διαφορετικούς μαθητές- είναι ότι έχω αναπτύξει αντισώματα σε διαφορετικές ασθένειες ,σαν ένα είδος ανοσίας. Γενικά είμαι,πλην υπέρτασης, δυνατός οργανισμός, δεν αρρωσταίνω εύκολα. Πέρυσι π.χ με την εποχική γρίπη που μου έλειπαν κάθε μέρα 8-10 μαθητές από τα τμήματα ,εγώ δεν αρρώστησα καθόλου.
Εγώ αγαπητέ Στύγιε, κάνω πιο βρώμικες σκέψεις. Σκέφτομαι ότι αν προσθέταμε συστατικά από το αίμα ή τον μυελό σου, στα τσιπωμένα εμβόλια, θα πετυχαίναμε μ' ένα σμπάρο χιλιατριανταδυό τρυγόνια.

:P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 20 Σεπ 2020, 15:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Σεπ 2020, 15:01
Στύγιος έγραψε:
20 Σεπ 2020, 14:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Σεπ 2020, 12:25


Μα όλοι ξέρουμε ότι ο Στύγιος δεν είναι ο "κλασσικός" εκπαιδευτικός παύλα δυ.

Μακάρι να ήταν.


Και ακριβώς το ίδιο πιστεύω και για τον εκλιπόντα.
Σκέφτομαι αγαπητή Γαλή ότι ίσως το μόνο που με σώζει -τόσα χρόνια στην τάξη και με χιλιάδες διαφορετικούς μαθητές- είναι ότι έχω αναπτύξει αντισώματα σε διαφορετικές ασθένειες ,σαν ένα είδος ανοσίας. Γενικά είμαι,πλην υπέρτασης, δυνατός οργανισμός, δεν αρρωσταίνω εύκολα. Πέρυσι π.χ με την εποχική γρίπη που μου έλειπαν κάθε μέρα 8-10 μαθητές από τα τμήματα ,εγώ δεν αρρώστησα καθόλου.
Εγώ αγαπητέ Στύγιε, κάνω πιο βρώμικες σκέψεις. Σκέφτομαι ότι αν προσθέταμε συστατικά από το αίμα ή τον μυελό σου, στα τσιπωμένα εμβόλια, θα πετυχαίναμε μ' ένα σμπάρο χιλιατριανταδυό τρυγόνια.

:P
Mα είμαι πολλά χρόνια- από φοιτητής- εθελοντής αιμοδότης .Αιμοδότησα τέλη Αυγούστου .Ας πάρουν ό,τι θέλουν.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9244
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 20 Σεπ 2020, 18:39

170 κρούσματα σε πολύ λίγα τεστ σήμερα. Οι νεκροί 7 και διασωληνωμένοι 78 πια. Αν τα στατιστικά του ΕΟΔΥ δηλαδή είναι ακριβή (αφού χθες είχαμε 67 διασωληνωμένους) σήμερα μόνο διασωληνώθηκαν πάνω από 15 άτομα. Το πιο πιθανό σενάριο πια είναι λοκ ντάουν για 2-3 εβδομάδες στην Αττική.

CRWH
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 23:58
Phorum.gr user: CRWH

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CRWH » 20 Σεπ 2020, 18:48

Arisvilla έγραψε:
20 Σεπ 2020, 18:39
170 κρούσματα σε πολύ λίγα τεστ σήμερα. Οι νεκροί 7 και διασωληνωμένοι 78 πια. Αν τα στατιστικά του ΕΟΔΥ δηλαδή είναι ακριβή (αφού χθες είχαμε 67 διασωληνωμένους) σήμερα μόνο διασωληνώθηκαν πάνω από 15 άτομα. Το πιο πιθανό σενάριο πια είναι λοκ ντάουν για 2-3 εβδομάδες στην Αττική.
Εδω και κανα μηνα εχει κλειδωσει αυτο το θεμα απλα κοιτανε πως θα γινει ωστε να εχουν και πολιτικο oφελος απο την ολη διαδικασια.

Θα μοιρασουν επιδοματα παλι σε καθε πικραμενο, η χαρα του σκρουτζομαγαζου.Εκανα παρα πολυ καλα που δεν πληρωσα φραγκο στο μπουρδελο κρατος μετα τον Μαρτιο.

Δεν πειραζει Κουλη, θα τα πουμε στην καλπη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CRWH την 20 Σεπ 2020, 19:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4475
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 20 Σεπ 2020, 18:50

170 ,κρουσματα τελος το 2κυμα

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 20 Σεπ 2020, 19:08

Εν τω μεταξύ πως πάνε τα κρούσματα από 350 σε 170 οι διασωληνωμένοι από 71 σε 65 και μετά ξανά 78.Ταρζανιές μυρίζομαι

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Σεπ 2020, 19:12

Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
20 Σεπ 2020, 19:08
Εν τω μεταξύ πως πάνε τα κρούσματα από 350 σε 170 οι διασωληνωμένοι από 71 σε 65 και μετά ξανά 78.Ταρζανιές μυρίζομαι
Το 65 είναι εμφανώς λάθος. 75 ήταν χθες. Μπορείς να το δεις παρακάτω που λέει πόσοι εξήλθαν από τις ΜΕΘ, που δεν άλλαξαν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5044
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 20 Σεπ 2020, 19:12

αφου δεν κανουν ιχνηλατηση πραγματικη,το γραφει ο Γαληνος στο αλλο τοπικ.Βρισκουν εναν θετικο που εχει 10 επαφες πχ και τους λενε μεινετε σπιτια σας και ΑΝ χειροτερεψει η κατασταση θα σας κανουμε τεστ η καντε μονοι σας σε ιδιωτικο.Το ακριβως αντιθετο απο τις συμβουλες του ΠΟΥ.Και αν αυτη η στρατηγικη ειχε αποτελεσμα επι λοκνταουν τωρα απλα θα χειροτερεψει την κατασταση.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14094
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 20 Σεπ 2020, 19:13

Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
20 Σεπ 2020, 19:08
Εν τω μεταξύ πως πάνε τα κρούσματα από 350 σε 170 οι διασωληνωμένοι από 71 σε 65 και μετά ξανά 78.Ταρζανιές μυρίζομαι
Τα κρούσματα είναι λιγότερα λόγω λιγότερων τεστ. Το ποσοστό θετικών είναι 2,00% ενώ χθες ήταν 1,95%. Τίποτα παράξενο εδώ. Οσο γιά τους διασωληνωμένους, υποπτεύομαι ότι οι χθεσινοί 65 ήταν λάθος και το σωστό ήταν 75.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5716
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 20 Σεπ 2020, 19:17

Αν δείτε το Worldmeter, στην Ευρώπη,

οι 7 νεκροί και οι 78 σε κρίσιμη κατάσταση (που για μας είναι μόνο οι διασωληνωμενοι, για τις άλλες χώρες δεν ξερω)

είμαστε στην 13η θέση στις 48 χώρες της ηπείρου για τα βαριά περιστατικά
και 10η θέση για τους νεκρούς (με βάση δεδομένα 21 χωρών μεχει στιγμής)

Προφανώς, τα νούμερα χειροτερευουν για την χώρα μας. Αλλά η πολύ καλή διαχείριση μέχρι τον Ιούνιο του 20 μας κράτα συνολικά χαμηλά. Όμως κρύβει την πρόσφατη μεγάλη επιδείνωση.
Φυσικά, το νικήσαμε τον κορονοϊό, ή είμαστε οι καλύτεροι της ΕΕ δεν ισχύει (με τα τρέχοντα δεδομένα)
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9244
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 20 Σεπ 2020, 19:22

Μάλλον λάθος ήταν το χθεσινό 65. Οσον αφορά τις ιχνηλατήσεις πράγματι η οδηγία στα μέλη της οικογένειας θετικού είναι καραντίνα για 14 μέρες. Δεν τους κάνουν τεστ, εκτός από ειδικές περιπτώσεις. Το θέμα είναι οτι στο λοκ ντάουν αυτό λειτουργούσε γιατί τηρούσαν την καραντίνα. Τώρα πολλοί δεν την τηρούν την καραντίνα και βγαίνουν έξω κανονικότατα. Επίσης μαθαίνω οτι τα ιδιωτικά εργαστήρια δεν στέλνουν σε όλες τις περιπτώσεις τη λίστα με τους θετικούς στον ΕΟΔΥ. Και αυτό γίνεται γιατί το ζητούν οι νοσούντες που δεν θέλουν να πάνε στα δημόσια νοσοκομεία και να μείνουν εκεί για 14 μέρες αν έχουν ελαφρά συμπτώματα. Μένουν σπίτι και όταν τους φύγουν τα συμπτώματα ξαναβγαίνουν έξω. Χωρίς περαιτέρω τεστ πολλές φορές.

Planis

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 20 Σεπ 2020, 19:27

Αυτό έλειπε να κλειδαμπαρώνεται ο άλλος σπίτι του επειδή ήλθαν κάποιοι και του είπαν ότι είναι ύποπτο κρούσμα. Και θα δείτε τώρα ότι το καινούργιο lockdown στην Αττική -αν επιχειρήσουν να το κάνουν- θα μείνει κενό γράμμα και πολύ καλά θα κάνει. Την άνοιξη που μας πέρασε ήμασταν φοβισμένοι και δεν ξέραμε τί θα μπορούσε να συμβεί· πλέον η κοροϊδία δεν γίνεται να συνεχισθεί όσο και να προσπαθούν οι «φωστήρες» να πείσουν για το αντίθετο.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5044
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 20 Σεπ 2020, 19:32

Planis έγραψε:
20 Σεπ 2020, 19:27
Αυτό έλειπε να κλειδαμπαρώνεται ο άλλος σπίτι του επειδή ήλθαν κάποιοι και του είπαν ότι είναι ύποπτο κρούσμα. Και θα δείτε τώρα ότι το καινούργιο lockdown στην Αττική -αν επιχειρήσουν να το κάνουν- θα μείνει κενό γράμμα και πολύ καλά θα κάνει. Την άνοιξη που μας πέρασε ήμασταν φοβισμένοι και δεν ξέραμε τί θα μπορούσε να συμβεί· πλέον η κοροϊδία δεν γίνεται να συνεχισθεί όσο και να προσπαθούν οι «φωστήρες» να πείσουν για το αντίθετο.
Ζειτε στην καρακοσμαρα σας οι ψεκασμενοι που νομιζετε οτι το ΕΣΥ θα αντεξει 1000 εισαγωγες την ημερα γιατι εκει οδηγουμαστε με μαθηματικη ακριβεια.Η οτι τους ασθενεις τους περιποιουνται ρομποτ ξερω εγω.Γραψτε τα μετρα στα παπαρια σας λοιπον αλλα να ξερετε ερχονται ομαδικοι ταφοι και χρονιες καρδιοπαθειες και νεφροπαθειες για κατι εκατονταδες χιλιαδες και οχι μονο παππουδες.

Planis

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 20 Σεπ 2020, 19:34

NewModelArmy έγραψε:
20 Σεπ 2020, 19:32
Planis έγραψε:
20 Σεπ 2020, 19:27
Αυτό έλειπε να κλειδαμπαρώνεται ο άλλος σπίτι του επειδή ήλθαν κάποιοι και του είπαν ότι είναι ύποπτο κρούσμα. Και θα δείτε τώρα ότι το καινούργιο lockdown στην Αττική -αν επιχειρήσουν να το κάνουν- θα μείνει κενό γράμμα και πολύ καλά θα κάνει. Την άνοιξη που μας πέρασε ήμασταν φοβισμένοι και δεν ξέραμε τί θα μπορούσε να συμβεί· πλέον η κοροϊδία δεν γίνεται να συνεχισθεί όσο και να προσπαθούν οι «φωστήρες» να πείσουν για το αντίθετο.
Ζειτε στην καρακοσμαρα σας οι ψεκασμενοι που νομιζετε οτι το ΕΣΥ θα αντεξει 1000 εισαγωγες την ημερα γιατι εκει οδηγουμαστε με μαθηματικη ακριβεια.Η οτι τους ασθενεις τους περιποιουνται ρομποτ ξερω εγω.Γραψτε τα μετρα στα παπαρια σας λοιπον αλλα να ξερετε ερχονται ομαδικοι ταφοι και χρονιες καρδιοπαθειες και νεφροπαθειες για κατι εκατονταδες χιλιαδες και οχι μονο παππουδες.

Σε καλό μας... Δεν λες καλύτερα ότι θα καίμε ομαδικά τα πτώματα στις πλατείες μήπως και προκαλέσεις περισσότερη συγκίνηση; :smt005:

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 20 Σεπ 2020, 19:47

Επιτέλους! Που είναι τα ΜΑΤ να τους αλλάξουν τα φώτα;
Ως εδώ με τους ψεκασμένους της Δεξιας που βάζουν σε κίνδυνο την ζωή όλων μας!
Δεν είναι άποψη το να γράφεις στα αρχίδια σου την δημόσια υγεία!

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών