Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 25 Οκτ 2020, 21:03

Χουργιατς έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:01
Naranjita έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:34


σε εστιατορια πας? τυροπιτα απεξω τρως? σαντουιτς? καφε?


κομμένα.
:smt023
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

LETO
Δημοσιεύσεις: 1957
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 00:49
Phorum.gr user: LETO

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LETO » 25 Οκτ 2020, 21:12

Σουβλίτσα έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:38
Φιλική συμβουλή, σταματήστε να διαβάζετε και να ποστάρετε στο παρόν νήμα, θα αρρωστήσετε άσχημα χωρίς καν να κολλήσετε κοβιντ
ακριβως το ιδιο θα παθουμε και με το επερχομενο νεο λοκνταουν

και ειμαι πολυ επιεικης και δεν αναφερομαι στο υπαρχον βραδυνο

απο το οποιο χανουν ψωμι ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, αλλα που να τα καταλαβουν αυτα οι ελαφρομυαλοι

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Οκτ 2020, 21:18

Σουβλίτσα έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:38
Φιλική συμβουλή, σταματήστε να διαβάζετε και να ποστάρετε στο παρόν νήμα, θα αρρωστήσετε άσχημα χωρίς καν να κολλήσετε κοβιντ
Ήδη τον "ήπιαμε", δεν χρειάζεται κάτι άλλο...

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 25 Οκτ 2020, 21:29

LETO έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:12
Σουβλίτσα έγραψε:
25 Οκτ 2020, 20:38
Φιλική συμβουλή, σταματήστε να διαβάζετε και να ποστάρετε στο παρόν νήμα, θα αρρωστήσετε άσχημα χωρίς καν να κολλήσετε κοβιντ
ακριβως το ιδιο θα παθουμε και με το επερχομενο νεο λοκνταουν

και ειμαι πολυ επιεικης και δεν αναφερομαι στο υπαρχον βραδυνο

απο το οποιο χανουν ψωμι ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, αλλα που να τα καταλαβουν αυτα οι ελαφρομυαλοι
Το lockdown θα μπορούσε να αποφευχθεί αν όλη η κοινωνία υιοθετούσε συντεταγμένα μέτρα και στάση ζωής τα οποία θα επιβράδυναν την διασπορά. Αντ αυτού η κοινωνία επέλεξε να προσποιείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, ακόμη και να υπονομεύει συνειδητά τα μέτρα(!), με την ελπίδα ότι έτσι θα ξορκίσει πανδημία. Ε, όπως βλέπουμε δεν έπιασε το σουβλιτσικό σύστημα.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Οκτ 2020, 21:32

Καημένε, εαν ζούσες το σουβλιτσικό σύστημα στο 1/100 του χρόνου που το έχω ζήσει εγώ, θα είχες ανέβει στην Ακρόπολη και θα χόρευες πεντοζάλι κατακόρυφο :c020: [στύγιοςμόουντοφ]
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5736
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 25 Οκτ 2020, 21:40

ΠΟΕΔΗΝ
«Ακόμη το ΕΚΕΑ κάνει δοκιμές. Είναι κρίμα μεγάλο οι επικουρικοί υπάλληλοι του ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ που προσελήφθησαν για την αντιμετώπιση του κορονοϊου οι οποίοι όλοι ημέρα δουλεύουν τα τεστ να είναι απλήρωτοι οι μισθοί τους. Δουλεύουν μήνες χωρίς να πληρώνονται» καταλήγει.


Αυτοί είμαστε... Χρήματα για τον δοκιμαστικό μεγάλο περιπατο υπάρχουν ομως...
Επιπροσθέτως, σημειώνει πως δεν αξιοποιήθηκε ακόμη η μέθοδος pool που εξετάζει πολλά δείγματα μαζί τα οποία είναι απαραίτητα για την ιχνηλάτηση μεγάλων πληθυσμιακών ομάδων.
Κι αυτό με ξεπερνά.. Μάλιστα τα διαγνωστικά λυσανε για ένα δείγμα /άτομο. Ένας ιδιώτης μου είπε 3 δείγματα μαζί σε ένα έχει 100% το ίδιο αποτέλεσμα, στον πολύ καλό μοριακό αναλυτή του. Σκεφτείτε, 3 φορές κάτω το κόστος...

https://sputniknews.gr/ellada/202010258 ... es-imeres/
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 25 Οκτ 2020, 21:45

Σουβλίτσα έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:32
Καημένε, εαν ζούσες το σουβλιτσικό σύστημα στο 1/100 του χρόνου που το έχω ζήσει εγώ, θα είχες ανέβει στην Ακρόπολη και θα χόρευες πεντοζάλι κατακόρυφο :c020: [στύγιοςμόουντοφ]
Εικόνα
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Οκτ 2020, 21:48

Σουβλίτσα έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:32
Καημένε, εαν ζούσες το σουβλιτσικό σύστημα στο 1/100 του χρόνου που το έχω ζήσει εγώ, θα είχες ανέβει στην Ακρόπολη και θα χόρευες πεντοζάλι κατακόρυφο :c020: [στύγιοςμόουντοφ]


Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 25 Οκτ 2020, 21:50

Δημοκρατικός έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:29

Το lockdown θα μπορούσε να αποφευχθεί αν όλη η κοινωνία υιοθετούσε συντεταγμένα μέτρα και στάση ζωής τα οποία θα επιβράδυναν την διασπορά. Αντ αυτού η κοινωνία επέλεξε να προσποιείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, ακόμη και να υπονομεύει συνειδητά τα μέτρα(!), με την ελπίδα ότι έτσι θα ξορκίσει πανδημία. Ε, όπως βλέπουμε δεν έπιασε το σουβλιτσικό σύστημα.
Aπ'την άλλη, έχεις καθηγητή πανεπιστημίου ΑΠΘ περιβαλλοντικής μηχανικής να βγαίνει στα κανάλια και να λέει παπαριές από τη γκλάβα του για διασπορά από τις καμινάδες και εννοείται να μην τρέχει μία και σε μάρανε που η Κούλα από το Μενίδι δεν πιστεύει στην ύπαρξη του κορωνοϊού ή που ο Πέτρος από τις Κουκουβάουνες δεν θέλει να βάλει μάσκα. Εμένα δεν μου πάει καρδιά να τα βάλω με την Κούλα και τον Πέτρο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

LETO
Δημοσιεύσεις: 1957
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 00:49
Phorum.gr user: LETO

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LETO » 25 Οκτ 2020, 21:50

Δημοκρατικός έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:29

Το lockdown θα μπορούσε να αποφευχθεί αν όλη η κοινωνία υιοθετούσε συντεταγμένα μέτρα και στάση ζωής τα οποία θα επιβράδυναν την διασπορά. Αντ αυτού η κοινωνία επέλεξε να προσποιείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, ακόμη και να υπονομεύει συνειδητά τα μέτρα(!), με την ελπίδα ότι έτσι θα ξορκίσει πανδημία. Ε, όπως βλέπουμε δεν έπιασε το σουβλιτσικό σύστημα.
Ακομα δεν εχω καταλαβει το λογο που επρεπε να περασουν 7 μηνες απο την αρχη της πανδημιας για να φοραμε μασκες ΠΑΝΤΟΥ

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Οκτ 2020, 21:51

Δημοκρατικός έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:45
Σουβλίτσα έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:32
Καημένε, εαν ζούσες το σουβλιτσικό σύστημα στο 1/100 του χρόνου που το έχω ζήσει εγώ, θα είχες ανέβει στην Ακρόπολη και θα χόρευες πεντοζάλι κατακόρυφο :c020: [στύγιοςμόουντοφ]
Εικόνα
Οτι καλή και αγία κάθε προσπάθεια να προστατευθούμε από τον ιό αλλά παράλληλα καλύτερη και αγιότερη να σώσουμε και τας φρένας μας και τας ψυχάς μας

Τώρα, αυτό το εικονίδιο, εαν το παρέθετες στο ποστ μου στο άλλο νήμα, με τις μασκοφορεμένες φωτο, θα είχε πιο γούστο :vp7:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Οκτ 2020, 21:52

Γαληνός έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:40
Μάλιστα τα διαγνωστικά λυσανε για ένα δείγμα /άτομο. Ένας ιδιώτης μου είπε 3 δείγματα μαζί σε ένα έχει 100% το ίδιο αποτέλεσμα, στον πολύ καλό μοριακό αναλυτή του. Σκεφτείτε, 3 φορές κάτω το κόστος...
Υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος να ασκηθεί πίεση για να γίνει αυτό; Επιστολή σε βουλευτή να θέσει επερώτηση, twitter ή άλλο κοινωνικό δίκτυο, μέσω κάποιου ιατρικού ή άλλου συλλόγου; Τι;

Δηλαδή ΟΚ, πρότεινες κάτι καλό. Πως πάμε παρακάτω;

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 25 Οκτ 2020, 21:52

LETO έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:50
Δημοκρατικός έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:29

Το lockdown θα μπορούσε να αποφευχθεί αν όλη η κοινωνία υιοθετούσε συντεταγμένα μέτρα και στάση ζωής τα οποία θα επιβράδυναν την διασπορά. Αντ αυτού η κοινωνία επέλεξε να προσποιείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, ακόμη και να υπονομεύει συνειδητά τα μέτρα(!), με την ελπίδα ότι έτσι θα ξορκίσει πανδημία. Ε, όπως βλέπουμε δεν έπιασε το σουβλιτσικό σύστημα.
Ακομα δεν εχω καταλαβει το λογο που επρεπε να περασουν 7 μηνες απο την αρχη της πανδημιας για να φοραμε μασκες ΠΑΝΤΟΥ
Ούτε εγώ. Η "επιστροφή στην κανονικότητα" μετά το πρώτο lockdown φαίνεται να υπήρξε καταστροφική.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημοκρατικός την 25 Οκτ 2020, 21:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 25 Οκτ 2020, 21:55

Cecily Anne έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:50
Δημοκρατικός έγραψε:
25 Οκτ 2020, 21:29

Το lockdown θα μπορούσε να αποφευχθεί αν όλη η κοινωνία υιοθετούσε συντεταγμένα μέτρα και στάση ζωής τα οποία θα επιβράδυναν την διασπορά. Αντ αυτού η κοινωνία επέλεξε να προσποιείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, ακόμη και να υπονομεύει συνειδητά τα μέτρα(!), με την ελπίδα ότι έτσι θα ξορκίσει πανδημία. Ε, όπως βλέπουμε δεν έπιασε το σουβλιτσικό σύστημα.
Aπ'την άλλη, έχεις καθηγητή πανεπιστημίου ΑΠΘ περιβαλλοντικής μηχανικής να βγαίνει στα κανάλια και να λέει παπαριές από τη γκλάβα του για διασπορά από τις καμινάδες και εννοείται να μην τρέχει μία και σε μάρανε που η Κούλα από το Μενίδι δεν πιστεύει στην ύπαρξη του κορωνοϊού ή που ο Πέτρος από τις Κουκουβάουνες δεν θέλει να βάλει μάσκα. Εμένα δεν μου πάει καρδιά να τα βάλω με την Κούλα και τον Πέτρο.
Η διαφορά είναι ότι οι καμινάδες του κ. Καθηγητή μάλλον δεν διασπείρουν το ιό, ενώ η Κούλα απο το Μενίδι της έχει δώσει να καταλάβει της διασποράς.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Οκτ 2020, 21:56

:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών