Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Απρ 2022, 19:51

nik_killthemall έγραψε:
06 Απρ 2022, 19:20
stavmanr έγραψε:
06 Απρ 2022, 18:59
nik_killthemall έγραψε:
06 Απρ 2022, 18:50


αμπελοφιλοσοφία και ξεφτιλικι είναι να αποκρύπτεις πως οι 27500 εξ αυτων ειναι 50+ και οι υπόλοιποι 500 πλειοψηφικά ειναι ευπαθείς.
Σα να εκβιάζεις τον νέο υγιη να χτυπάει ινσουλίνη για να μην διακριθεί από τον κανονικό διαβητικό γιατί πρέπει να είμαστε όλοι ίσοι απέναντι στην ινσουλίνη ...
1) Ποια σχέση έχει ο διαβήτης με μία καινοφανή εξαιρετικά μεταδοτική λοιμώδη ασθένεια της οποίας τις βραχυπρόθεσμες και μεσοπρόθεσμες επιπτώσεις δεν γνωρίζουμε ακόμα σε πλήρες εύρος;
2) Ποια σχέση έχει η πλειοψηφία των περιπτώσεων όταν χάνονται και άτομα που δεν ανήκουν σε καμία πλειοψηφία;
85% αποτελεσματικότητα του εμβολίου σημαίνει ότι για κάθε 1 που χάνεται άλλοι 6 σώζονται. Αν σήμερα έχουμε 500 νέους νεκρούς στην Ελλάδα, ως ανεμβολίσατους, τότε πιθανότατα σώσαμε 3000 από αντίστοιχο θάνατο, ευπαθείς, εμπαθείς, αντιπαθείς ή απαθείς.
1) Η σχεση ειναι πως δεν λαμβανεται υποψη η μονοπωλιακη προτιμηση νοσησης. Επειδη εισαι ψεκ αρνεισαι πως ο κορονοϊος έχει εργολαβια σε συγκεκριμενες ηλικιακες και ευπαθεις ομάδες, και λες πως ολοι ισοτιμα αρρωσταινουν βαρια και κατεδαφιζουν το ΕΣΥ αρα ολοι ισοτιμα θα πρεπει υποχρεωτικα να εμβολιαστουν.
Δεν γράφω τέτοια πράγματα, Νικ.
Έχεις φανατιστεί και βάζεις λόγια στο ...πληκτρολόγιό μου. Διάβασε προσεκτικά τι σου γράφω.

Δεν έχει σχέση πόσοι νοσούν βαριά από κάθε ηλικιακή ομάδα με την αποτελεσματικότητα του εμβολίου. Η αποτελεσματικότητα είναι ανεξάρτητη από το πλήθος των νοσούντων. Η αποτελεσματικότητα δείχνει πόσοι γλιτώνουν ως εμβολιασμένοι από αυτούς που θα νοσηλεύονταν ως ανεμβολίαστοι.
Είτε γλιτώνουν 5 στους 6 είτε 500 στους 600 η αποτελεσματικότητα είναι 85%.

Μπλέκεις, ακούσια ή εσκεμμένα την αποτελεσματικότητα με το σχετικό ρίσκο του εμβολιασμού, και μπουρδουκλώνεσαι.
2) Με τον ιδιο τροπο θα ειχαμε σωσει απο καρκινο του πνευμονα πολλές περισσοτερες χιλιαδες νεους αν ειχαμε απαγορεψει το καπνισμα, τα μπεργκερ, τα λιπη, τα επεξεργασμενα τροφιμα, την μαλθακοτητα κλπ.
Ως προς το κάπνισμα συμφωνώ κι έχω δεχτεί επιθέσεις ακόμη κι εδώ μέσα στα αντικαπνιστικά θέματα. Η βασική ομοιότητα του καπνίσματος με τον κορωνοϊό είναι ότι καί με τα δύο επηρεάζεις άμεσα την υγεία των γύρω σου. Τα υπόλοιπα είναι κατά βάση διαφορετικά.

Ως προς τα υπόλοιπα, λοιπόν, μου θυμίζεις επιχειρήματα των καπνιστών που έλεγαν πάνω κάτω ότι αν είναι να απαγορέψουμε το τσιγάρο, να απαγορέψουμε τα αυτοκίνητα, τα εργοστάσια και διάφορα άλλα παλαβά, για τα οποία δεν μπαίνω καν σε διαδικασία επιχειρήματος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 06 Απρ 2022, 20:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 06 Απρ 2022, 19:57

stavmanr έγραψε:
06 Απρ 2022, 19:51

Ως προς τα υπόλοιπα, λοιπόν, μου θυμίζεις επιχειρήματα των καπνιστών που έλεγαν πάνω κάτω ότι αν είναι να απαγορέψουμε το τσιγάρο, να απαγορέψουμε τα αυτοκίνητα, τα εργοστάσια και διάφορα άλλα παλαβά, για τα οποία δεν μπαίνω καν σε διαδικασία επιχειρήματος.
Σαφώς και το τσιγάρο δε συγκρίνεται με τα μέσα μεταφοράς, αλλά φυσικά και τα αυτοκίνητα πρέπει να περιοριστούν στα αστικά κέντρα για να ειναι καλύτερη η ατμόσφαιρα για ολους. Και φυσικά και αναγνωρίζεται πόσο κακό κάνουν στην υγεία, γι αυτό και απαγορεύονται πχ τα παλιά ντίζελ στην Αθήνα.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 06 Απρ 2022, 20:14

BigChiefWahoo έγραψε:
06 Απρ 2022, 19:32
Namrail έγραψε:
12 Μαρ 2020, 06:10
Ο 66χρονος που νοσηλεύονταν στο νοσοκομείο της Πάτρας και ανήκε στο γκρουπ εκείνων που κολλησαν τον ιό από την εκδρομή στους Αγίους Τόπους, άφησε πριν από λίγο την τελευταία του πνοή.

Η αλήθεια είναι ότι ο άνθρωπος είχε εμφανίσει πολυοργανικη ανεπάρκεια και τον περίμεναν μέρες τώρα, μέχρι που βγήκαν και ψεύτικες ειδήσεις για το θάνατο του από κάποια κοράκια της "ενημέρωσης".

Δυστυχώς πλέον το γεγονός είναι επίσημο. Η Ελλάδα μετράει τον πρώτο νεκρό από τον κορονοιο.
Αυτό είναι το αρχικό ποστ στο επικό αυτό θρεντ (από πλευράς σελίδων).
Γυρίστε το χρόνο πίσω νοητικά και θυμηθείτε που ήμασταν τότε...και που είμαστε σήμερα.
Η αγωνία και η αβεβαιότητα για το μέλλον,ο τρόμος κυριολεκτικά της επαφής με το συνάνθρωπό μας υπό το φόβο ενός (υποτίθεται) εξωτικού ιού μετετράπη σε μία απλή καθημερινότητα.Έχουμε άπειρα κρούσματα δίπλα μας,αλλά σχεδόν πλέον αδιαφορούμε.
Από τη σκοπιά αυτή αν το δούμε,το πείραμα πέτυχε και παραπέτυχε.ο κόσμος (η πλειοψηφία του) δέχτηκε αδιαμαρτύρητα να κάνουν ένα "εμβόλιο" (ιατρικό σκεύασμα είναι ο πιο δόκιμος χαρακτηρισμός) αμφιβόλου ποιότητας και αποτελεσματικότητας,ενώ το αρχέγονο ένστικτο του αρχιρούφιανου και του εξουσιογλείφτη ξύπνησε σε χιλιάδες συμπολίτες μας,ίσως και σε αυτούς του άμεσου περιβάλλοντός μας,κάνοντάς μας να νιώσουμε φρίκη για τη σκατοψυχία που διακρίνει μία ανησυχητικά μεγάλη μάζα ανθρωποειδών που κυκλοφορούν ελεύθερα εκεί έξω.Αυτοί οι ίδιοι είναι έτοιμοι να κάνουν και εικοστή δόση αν χρειαστεί και να συνεχίσουν να επιβραβεύουν τα μυαλά πίσω από το πείραμα για τις επιλογές τους,μόνο και μόνο για να θεωρούν ότι έχουν το δικαίωμα να λένε ότι είναι καλλίτεροι πολίτες από μένα.

Βρε ουστ !!

Πλέον,με βοηθό τη σοφία που μας παρεδόθη από τον ίδιο τον Χρόνο,βλέπουμε πόσο ευτελής έχει καταντήσει η κοινωνία μας : ιδανικά μηδέν,σεβασμός στα δικαιώματα του διπλανού μας μηδέν,αυτοσεβασμός μηδέν (δεν μπορείς να λες ότι σέβεσαι τον εαυτό σου,όταν τάσσεσαι με πλεύρηδες και γεωργιάδηδες !!),διορατικότητα μηδέν,υπακοή σε εντολές σε Παβλωφικό επίπεδο...με τα χίλια !

Εμείς οι "γραφικοί" ψεκ ανεμβολίαστοι,εκεί που ήμασταν τα μαύρα πρόβατα και οι αποδιοπομπαίοι τράγοι,πλέον κοιτάζουμε με συμπόνοια και κατανόηση τον φίλο μας τον τριπλοεμβολιασμένο και δικαιούμαστε να του πούμε "smh mate,you shouldn't do that"

Εγώ πάντως έχω μάθει να συγχωρώ και κακίες να μην κρατάω.Συγχωρεμένοι να' στε.

:smt023:blm::blm: ..έχεις να εισπράξεις μπινελίκια απ' τα χαμστεράκια τώρα :003:

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 06 Απρ 2022, 20:25

Στύγιος έγραψε:
06 Απρ 2022, 20:14

..έχεις να εισπράξεις μπινελίκια απ' τα χαμστεράκια τώρα :003:
Και τι να λέει που θα φάω μπινελίκια αγαπητέ ;
Who the fuck cares ? :102:
Σημασία έχει ότι όλοι όσοι θεωρούμασταν γραφικοί (χωρίς να είμαστε,διότι στην κατηγορία ψεκ υπάρχουν ΚΑΙ γραφικοί - αλλά και που δεν υπάρχουν αυτοί ;),με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο δικαιωνόμαστε.
Από την αρχή αυτό που υποστήριζα ήταν
-στρατόκαυλη καραντίνα,να μην κινείται ΟΥΔΕΙΣ - φαγητό με διανομή κατ'οίκον από το στρατό
και
-φυσική ανοσία .Τι άλλο ; Λες και ξεπεταχτήκαμε χτες και η Φύση δεν μας είχε δώσει τις απαντήσεις κάποιους αιώνες πριν.

Αλλά,όχι,εκεί,τι είπε ο μπουρλά και ο ξεμπουρλά.

Θα με μπινελικώσει ο κάθε τυχάρπαστος εδώ μέσα και κάτι τρέχει στα γύφτικα.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 06 Απρ 2022, 20:28

Νομίζω επίσης ότι ήρθε ο καιρός όχι " να πάρω το αίμα μου πίσω" αλλά να το πουλήσω ακριβά ...πολύ ακριβά. Στην επόμενη αιμοδοσία ,τέλος Απριλίου ,το αίμα του ανεμβολίαστου Στύγιου θα μπει σε πλειοδοτικό διαγωνισμό. :8):lol:

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6237
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 06 Απρ 2022, 21:07

https://www.bloomberg.com/news/articles ... f=i4qXzk6d

Σας έλειψαν τα λοκντάουν πσυχούλες μου;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2022, 00:30

BigChiefWahoo έγραψε:
06 Απρ 2022, 20:25
Σημασία έχει ότι όλοι όσοι θεωρούμασταν γραφικοί (χωρίς να είμαστε,διότι στην κατηγορία ψεκ υπάρχουν ΚΑΙ γραφικοί - αλλά και που δεν υπάρχουν αυτοί ;),με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο δικαιωνόμαστε.
:fp:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Απρ 2022, 01:48

Nα μη κάνατε το γαμημένο το εμβόλιο. Τώρα κι από δω και πέρα που θα σέρνεστε στους γιατρούς ,δε θα "πάρετε τις ζωές σας πίσω"........

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Απρ 2022, 02:07

Στύγιος έγραψε:
06 Απρ 2022, 20:28
Νομίζω επίσης ότι ήρθε ο καιρός όχι " να πάρω το αίμα μου πίσω" αλλά να το πουλήσω ακριβά ...πολύ ακριβά. Στην επόμενη αιμοδοσία ,τέλος Απριλίου ,το αίμα του ανεμβολίαστου Στύγιου θα μπει σε πλειοδοτικό διαγωνισμό. :8):lol:
Αν δεν έχεις κάνει κανένα εμβόλιο, τότε αυτό που γράφεις είναι ανακριβές.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Απρ 2022, 02:12

Gherschaagk έγραψε:
07 Απρ 2022, 02:07
Στύγιος έγραψε:
06 Απρ 2022, 20:28
Νομίζω επίσης ότι ήρθε ο καιρός όχι " να πάρω το αίμα μου πίσω" αλλά να το πουλήσω ακριβά ...πολύ ακριβά. Στην επόμενη αιμοδοσία ,τέλος Απριλίου ,το αίμα του ανεμβολίαστου Στύγιου θα μπει σε πλειοδοτικό διαγωνισμό. :8):lol:
Αν δεν έχεις κάνει κανένα εμβόλιο, τότε αυτό που γράφεις είναι ανακριβές.
Ναι καλά,οι μπολιασμένοι είστε επικίνδυνοι , όχι ο ανεμβολίαστος και νοσήσας με πλήθος φυσικών αντισωμάτων.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Απρ 2022, 02:16

Δε θέλω να με πλησιάζουν πλέον τριτομπολιασμένοι , ουστ μακριά...

Άβαταρ μέλους
ψωνάρα τιντερού
Δημοσιεύσεις: 301
Εγγραφή: 25 Μαρ 2022, 21:02

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψωνάρα τιντερού » 07 Απρ 2022, 02:19

Στύγιος έγραψε:
07 Απρ 2022, 02:16
Δε θέλω να με πλησιάζουν πλέον τριτομπολιασμένοι , ουστ μακριά...
Εικόνα
Αυτό είναι ένα κείμενο που μπορεί να προστίθεται στις δημοσιεύσεις σας. Υπάρχει ένα όριο 255 κρυάδων. Το ξεπεράσατε.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Απρ 2022, 02:23

ψωνάρα τιντερού έγραψε:
07 Απρ 2022, 02:19
Στύγιος έγραψε:
07 Απρ 2022, 02:16
Δε θέλω να με πλησιάζουν πλέον τριτομπολιασμένοι , ουστ μακριά...
Εικόνα
Δε σε παρεξηγώ ,τριτοδοσάκη και στα ναρκωτικά θα πέσεις.

Άβαταρ μέλους
ψωνάρα τιντερού
Δημοσιεύσεις: 301
Εγγραφή: 25 Μαρ 2022, 21:02

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψωνάρα τιντερού » 07 Απρ 2022, 02:25

Στύγιος έγραψε:
07 Απρ 2022, 02:23
ψωνάρα τιντερού έγραψε:
07 Απρ 2022, 02:19
Στύγιος έγραψε:
07 Απρ 2022, 02:16
Δε θέλω να με πλησιάζουν πλέον τριτομπολιασμένοι , ουστ μακριά...
Εικόνα
Δε σε παρεξηγώ ,τριτοδοσάκη και στα ναρκωτικά θα πέσεις.
δεν κάνω τέταρτη δόση :-?
αλλά μπράβο που γράφεις με θάρρος την γνώμη σου και δεν μπαίνεις με τον κλώνο σου :50aris:
Αυτό είναι ένα κείμενο που μπορεί να προστίθεται στις δημοσιεύσεις σας. Υπάρχει ένα όριο 255 κρυάδων. Το ξεπεράσατε.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Απρ 2022, 02:26

Δεν έχω κλώνο βρε μλκ Μένιο , δεν είμαστε όλοι το ίδιο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών