Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Ιουν 2022, 13:55

stavmanr έγραψε:
01 Ιουν 2022, 12:31
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιουν 2022, 12:15
stavmanr έγραψε:
01 Ιουν 2022, 12:13


Και τι φοβάται; Αφού δεν υπάρχει Covid... Είναι μία γρίπη... Δεν πεθαίνει κόσμος από Covid... :102:

Μόλις προχθές έμαθα ότι πελάτης του ρακοσυλλεκτάδικού μου έχασε την αδερφή της από Covid. Περί τα 50 έτη και θεωρητικά υγιής.
Πότε;
Το Φεβρουάριο συνέβη.

Επίσης έχω χάσει ως τώρα 5 πελάτες, κυρίως άνω των 70 ετών από Covid. Ο πιο νέος ήταν γύρω στα 55 συνταξιούχος αστυνομικός.
Πέρσι ψόφησε, φέτος βρώμισε που λέμε. Γενικά, βγάζεις από το κεφάλι σου πράγματα, αλλά οκ, το κατάλαβες και κρύφτηκες.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Ιουν 2022, 13:59

Ασέβαστος έγραψε:
01 Ιουν 2022, 12:46
foscilis έγραψε:
01 Ιουν 2022, 12:10
Η δασκάλα της κόρης μου τους διέταξε να συνεχίσουν να φοράνε μάσκα στην τάξη της γιατί είναι ανεμβολίαστη.

Αυτά παθαίνεις άμα δεν τους σκοτώνεις έγκαιρα στο ξύλο.
οι διαταγες, για να εκτελεστουν, πρεπει να υπαρχει or else.

δηλαδη, κι αν δεν φορεσουν, τι;
Και αν φορέσουν τί; Θα πάει ο fosilis με το γκρουπ των ψεκ και θα κάνει μηνύσεις ως θεματοφύλακας του Συντάγματος; :102:

Από την άλλη, άντε να εξηγήσεις σε επτάχρονα ότι χθες αν δεν φορούσαν τη μάσκα είχε τιμωρία και σήμερα ότι να τη φορέσουν θα έχει τιμωρία... :giggle:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Ιουν 2022, 14:02

Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιουν 2022, 13:55
stavmanr έγραψε:
01 Ιουν 2022, 12:31
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιουν 2022, 12:15


Πότε;
Το Φεβρουάριο συνέβη.

Επίσης έχω χάσει ως τώρα 5 πελάτες, κυρίως άνω των 70 ετών από Covid. Ο πιο νέος ήταν γύρω στα 55 συνταξιούχος αστυνομικός.
Πέρσι ψόφησε, φέτος βρώμισε που λέμε. Γενικά, βγάζεις από το κεφάλι σου πράγματα, αλλά οκ, το κατάλαβες και κρύφτηκες.
Θα σου ανέβαζα και ληξιαρχικές πράξεις θανάτου (πρέπει να έχω δύο) αλλά καταρχήν απαγορεύεται, κι επιπλέον δεν θα αλλάξει την άρνησή σου επάνω στο θέμα. Οπότε και δεν έχει κανένα πραγματικό νόημα.

Ζήσε το όνειρο του μη μεταλλαγμένου, μη μαγνητισμένου, μη δηλητηριασμένου, μη δουλεμένου εμβολιοφάγου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Ιουν 2022, 14:03

stavmanr έγραψε:
01 Ιουν 2022, 14:02
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιουν 2022, 13:55
stavmanr έγραψε:
01 Ιουν 2022, 12:31


Το Φεβρουάριο συνέβη.

Επίσης έχω χάσει ως τώρα 5 πελάτες, κυρίως άνω των 70 ετών από Covid. Ο πιο νέος ήταν γύρω στα 55 συνταξιούχος αστυνομικός.
Πέρσι ψόφησε, φέτος βρώμισε που λέμε. Γενικά, βγάζεις από το κεφάλι σου πράγματα, αλλά οκ, το κατάλαβες και κρύφτηκες.
Θα σου ανέβαζα και ληξιαρχικές πράξεις θανάτου (πρέπει να έχω δύο) αλλά καταρχήν απαγορεύεται, κι επιπλέον δεν θα αλλάξει την άρνησή σου επάνω στο θέμα. Οπότε και δεν έχει κανένα πραγματικό νόημα.

Ζήσε το όνειρο του μη μεταλλαγμένου, μη μαγνητισμένου, μη δηλητηριασμένου, μη δουλεμένου εμβολιοφάγου.
Θα μπορούσες να μου ανεβάσεις την ημέρα. Αλλά τώρα πάει, το κατάλαβες. :smt047

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Ιουν 2022, 14:06

Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιουν 2022, 14:03
stavmanr έγραψε:
01 Ιουν 2022, 14:02
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Ιουν 2022, 13:55


Πέρσι ψόφησε, φέτος βρώμισε που λέμε. Γενικά, βγάζεις από το κεφάλι σου πράγματα, αλλά οκ, το κατάλαβες και κρύφτηκες.
Θα σου ανέβαζα και ληξιαρχικές πράξεις θανάτου (πρέπει να έχω δύο) αλλά καταρχήν απαγορεύεται, κι επιπλέον δεν θα αλλάξει την άρνησή σου επάνω στο θέμα. Οπότε και δεν έχει κανένα πραγματικό νόημα.

Ζήσε το όνειρο του μη μεταλλαγμένου, μη μαγνητισμένου, μη δηλητηριασμένου, μη δουλεμένου εμβολιοφάγου.
Θα μπορούσες να μου ανεβάσεις την ημέρα. Αλλά τώρα πάει, το κατάλαβες. :smt047
Βρε πουλάκι μου, σε αυτή την περίπτωση που συζητούσα με πελάτη του ρακοσυλλεκτάδικού μου, μου είπε προφορικά η γυναίκα ότι έχασε την αδερφή της προ τριμήνου από Covid. Στη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
Περίμενες να τη ρωτήσω ημέρα και ώρα, λεπτομέρειες, διαγνώσεις και γιατρούς;
Για δουλειά ήρθε, όχι για μουχαμπέτι...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23245
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Ιουν 2022, 17:31

Τί έξαρση είναι αυτή, τις τελευταιες μέρες? Γίναμε Φλεβάρης πάλι?
Ακούω πολλους τριγύρω μου που τον εχουν αρπάξει καλοκαιριάτικα. Τί παίζει, η γρίπη εξαφανίζεται το καλοκαιρι και ο κορώνας παραμένει? Δεν ειναι μια γριπούλα και αυτος?

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 22 Ιουν 2022, 17:33

vantono έγραψε:
22 Ιουν 2022, 17:31
Τί έξαρση είναι αυτή, τις τελευταιες μέρες? Γίναμε Φλεβάρης πάλι?
Ακούω πολλους τριγύρω μου που τον εχουν αρπάξει καλοκαιριάτικα. Τί παίζει, η γρίπη εξαφανίζεται το καλοκαιρι και ο κορώνας παραμένει? Δεν ειναι μια γριπούλα και αυτος?
Η ενεσουλα τι κάνει;
Δεν δουλεύει;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Ιουν 2022, 17:34

Αφού δε φοράει κανένας μάσκα και δε τηρεί αποστάσεις ούτε σε σούπερ μάρκετ ούτε σε λεωφορεία και αλλού. :102:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23245
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Ιουν 2022, 17:37

vagabondo έγραψε:
22 Ιουν 2022, 17:33
vantono έγραψε:
22 Ιουν 2022, 17:31
Τί έξαρση είναι αυτή, τις τελευταιες μέρες? Γίναμε Φλεβάρης πάλι?
Ακούω πολλους τριγύρω μου που τον εχουν αρπάξει καλοκαιριάτικα. Τί παίζει, η γρίπη εξαφανίζεται το καλοκαιρι και ο κορώνας παραμένει? Δεν ειναι μια γριπούλα και αυτος?
Η ενεσουλα τι κάνει;
Δεν δουλεύει;
Μια χαρά δουλεύει σε εμένα, πάντως. Εχω ερθει σε επαφη με 3 επιβεβαιωμένα κρούσματα, και δεν εχω αρπάξει τιποτα (ακομα). Αλλά δεν είναι ολος ο κοσμος σαν εμένα. Εγώ ειμαι νιτσεϊκός υπεράνθρωπος, το ξερω. :102:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23245
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Ιουν 2022, 17:38

Στύγιος έγραψε:
22 Ιουν 2022, 17:34
Αφού δε φοράει κανένας μάσκα και δε τηρεί αποστάσεις ούτε σε σούπερ μάρκετ ούτε σε λεωφορεία και αλλού. :102:
Το κρίμα στο λαιμό της ψεκοκυβέρνησης!
Απορώ γιατί την κράζουν τόσο πολύ οι ψέκουλες, ενώ είναι χειρότερη απ'αυτούς.

Άβαταρ μέλους
La Bourgeoisie
Δημοσιεύσεις: 826
Εγγραφή: 17 Μαρ 2021, 09:43

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από La Bourgeoisie » 22 Ιουν 2022, 17:42

vantono έγραψε:
22 Ιουν 2022, 17:37
vagabondo έγραψε:
22 Ιουν 2022, 17:33
vantono έγραψε:
22 Ιουν 2022, 17:31
Τί έξαρση είναι αυτή, τις τελευταιες μέρες? Γίναμε Φλεβάρης πάλι?
Ακούω πολλους τριγύρω μου που τον εχουν αρπάξει καλοκαιριάτικα. Τί παίζει, η γρίπη εξαφανίζεται το καλοκαιρι και ο κορώνας παραμένει? Δεν ειναι μια γριπούλα και αυτος?
Η ενεσουλα τι κάνει;
Δεν δουλεύει;
Μια χαρά δουλεύει σε εμένα, πάντως. Εχω ερθει σε επαφη με 3 επιβεβαιωμένα κρούσματα, και δεν εχω αρπάξει τιποτα (ακομα). Αλλά δεν είναι ολος ο κοσμος σαν εμένα. Εγώ ειμαι νιτσεϊκός υπεράνθρωπος, το ξερω. :102:

Εγω 4 φορες ηρθα σε επαφη με επιβεβαιωμένα κρούσματα ,τα 2 μαλιστα νοσησαν βαρια.Ευτυχως ημουν εμβολιασμενος και την γλυτωσα....αυτες τις 4 φορες.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Ιουν 2022, 17:43

vantono έγραψε:
22 Ιουν 2022, 17:38
Στύγιος έγραψε:
22 Ιουν 2022, 17:34
Αφού δε φοράει κανένας μάσκα και δε τηρεί αποστάσεις ούτε σε σούπερ μάρκετ ούτε σε λεωφορεία και αλλού. :102:
Το κρίμα στο λαιμό της ψεκοκυβέρνησης!
Απορώ γιατί την κράζουν τόσο πολύ οι ψέκουλες, ενώ είναι χειρότερη απ'αυτούς.
Γω ρε συ τρις κοβιντιασμένος και πάλι ,από συνήθεια θες ,τη φοράω.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 24 Ιουν 2022, 16:36

Σήμερα σχεδόν 12.000 κρούσματα. Και η θετικότητα κοντά στο 10% ! Βεβαια νεκροι και διασωληνωμένοι εχουν υποχωρησει σημαντικα.
Τι συμβαίνει με τα κρούματα όμως? Τα περισσοτερα είναι ασυμπτωματικά ή εμφανίζουν πυρετό και δύσπνοια οι άνθρωποι? Εχετε καποιον γνωστο που να βγηκε θετικός προσφατα και πως το περνάει?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19511
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Ιουν 2022, 18:35

lonelyrider έγραψε:
24 Ιουν 2022, 16:36
Σήμερα σχεδόν 12.000 κρούσματα. Και η θετικότητα κοντά στο 10% ! Βεβαια νεκροι και διασωληνωμένοι εχουν υποχωρησει σημαντικα.
Τι συμβαίνει με τα κρούματα όμως? Τα περισσοτερα είναι ασυμπτωματικά ή εμφανίζουν πυρετό και δύσπνοια οι άνθρωποι? Εχετε καποιον γνωστο που να βγηκε θετικός προσφατα και πως το περνάει?
Κόλλησα. Έβγαινα αρνητικός οπότε συνέχισα να δουλεύω σαν τρελός αφού νόμισα ότι ήταν κανένα κρύωμα και μου έσκασε στα μούτρα, όπως ήταν φυσικό. Βέβαια μόλις βγήκα θετικός κοκκάλωσα στο σπίτι και δεν απαντάω ούτε σε τηλέφωνα. Δύο μέρες αδυναμία, πονάκια στην μέση (περισσότερο σαν πιάσιμο παρά σαν πόνος), πυρετός 37-38. Δεν ήταν σαν την άλλη φορά την ασυμπτωματική αλλά οκ, μια χαρά μέχρι εκεί. Αλλά επειδή το ζόρισα να που μου πετάει μια πυώδη αμυγδαλίτιδα που μου έσκισε τα πρέκια η αναθεματισμένη! Με σημειώματα επικοινωνώ! Κάθε μπουκιά που τρώω είναι σα να καταπίνω γυαλιά.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 29 Ιουν 2022, 19:08

Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:35
lonelyrider έγραψε:
24 Ιουν 2022, 16:36
Σήμερα σχεδόν 12.000 κρούσματα. Και η θετικότητα κοντά στο 10% ! Βεβαια νεκροι και διασωληνωμένοι εχουν υποχωρησει σημαντικα.
Τι συμβαίνει με τα κρούματα όμως? Τα περισσοτερα είναι ασυμπτωματικά ή εμφανίζουν πυρετό και δύσπνοια οι άνθρωποι? Εχετε καποιον γνωστο που να βγηκε θετικός προσφατα και πως το περνάει?
Κόλλησα. Έβγαινα αρνητικός οπότε συνέχισα να δουλεύω σαν τρελός αφού νόμισα ότι ήταν κανένα κρύωμα και μου έσκασε στα μούτρα, όπως ήταν φυσικό. Βέβαια μόλις βγήκα θετικός κοκκάλωσα στο σπίτι και δεν απαντάω ούτε σε τηλέφωνα. Δύο μέρες αδυναμία, πονάκια στην μέση (περισσότερο σαν πιάσιμο παρά σαν πόνος), πυρετός 37-38. Δεν ήταν σαν την άλλη φορά την ασυμπτωματική αλλά οκ, μια χαρά μέχρι εκεί. Αλλά επειδή το ζόρισα να που μου πετάει μια πυώδη αμυγδαλίτιδα που μου έσκισε τα πρέκια η αναθεματισμένη! Με σημειώματα επικοινωνώ! Κάθε μπουκιά που τρώω είναι σα να καταπίνω γυαλιά.
Περαστικά φίλε.
Όταν γράφεις "το ζορισα" τι εννοείς?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών