Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24941
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 06 Δεκ 2021, 11:43

PA Media quotes him telling Sky News: “People who have chosen to be unvaccinated make up the vast majority of patients on the intensive care unit at the moment, and certainly most of our pregnant patients are unvaccinated.

“These are the young people – the vast majority of them do survive, 60% of our patients are currently surviving. But that survival comes with a huge cost and that needs rehabilitation. We don’t have the staff, have the resources to rehabilitate these patients, and it may be up to five years before they reach their normal lives again.
https://www.theguardian.com/world/live/ ... c3fe3f2203

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 07 Δεκ 2021, 12:22

Ανοιγει η πλατφόρμα για εμβόλιο στα παιδιά 5-11.
Εξαιρετικη ιδεα να εμβολιασουν μια ηλικιακη ομάδα που δεν εχει ουτε ενα (1) θανατο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24344
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Δεκ 2021, 12:30

panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:22
Ανοιγει η πλατφόρμα για εμβόλιο στα παιδιά 5-11.
Εξαιρετικη ιδεα να εμβολιασουν μια ηλικιακη ομάδα που δεν εχει ουτε ενα (1) θανατο.
Το ίδιο λένε και για τις μαγουλάδες αυτοί που αρνούνται το MMR.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 07 Δεκ 2021, 12:36

foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:30
panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:22
Ανοιγει η πλατφόρμα για εμβόλιο στα παιδιά 5-11.
Εξαιρετικη ιδεα να εμβολιασουν μια ηλικιακη ομάδα που δεν εχει ουτε ενα (1) θανατο.
Το ίδιο λένε και για τις μαγουλάδες αυτοί που αρνούνται το MMR.
Δεν ξέρω τι λενε για τις μαγουλαδες και το MMR, εγω παντως δεν βρίσκω τον λογο που χρειαζεται να εμβολιαζονται τα εξαχρονα για κορονοϊό.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 07 Δεκ 2021, 12:39

adon99 έγραψε:
04 Δεκ 2021, 13:53
Ε γμτ και αλλα ψεκια
2η ΔΥΠΕ, ΠΕΙΡΑΙΩΣ & ΑΙΓΑΙΟΥ



[img]https://i.postimg.cc/XvQTKK7b/COVI ... .jpg[/img]
https://www.2dype.gov.gr/dimosia-ygeia/ ... meia-2-ype

Δηθεν περισσοτεροι νεκροι εμβολιασμενοι
Ημαρτον με τα φεικ νιουζ
Καταδικαζω
Οταν οι εμβολιασμενοι γεροι ειναι πανω απο 85%, τι συμπέρασμα βγαζεις με αυτο το 15-12?

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Δεκ 2021, 12:44

foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:30
panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:22
Ανοιγει η πλατφόρμα για εμβόλιο στα παιδιά 5-11.
Εξαιρετικη ιδεα να εμβολιασουν μια ηλικιακη ομάδα που δεν εχει ουτε ενα (1) θανατο.
Το ίδιο λένε και για τις μαγουλάδες αυτοί που αρνούνται το MMR.
Βέβαια οι μαγουλάδες έχουν τουλάχιστον 10 φορές μεγαλύτερη θνητότητα από τον κορωνοϊό σ' αυτές τις ηλικίες και προκαλούν έναν πακτωλό από προβλήματα υγείας. Επίσης το MMR δίνει ισόβια ανοσία, δεν το κάνεις κάθε τρίμηνο, αλλά δεν βαριέσαι...

Για εσένα αυτές οι «λεπτομέρειες» είναι Τρίτη. Μπορείς να κάνεις ότι δεν υπάρχουν και να ισχυρίζεσαι μαλακίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Δεκ 2021, 12:46

panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:36
foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:30
panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:22
Ανοιγει η πλατφόρμα για εμβόλιο στα παιδιά 5-11.
Εξαιρετικη ιδεα να εμβολιασουν μια ηλικιακη ομάδα που δεν εχει ουτε ενα (1) θανατο.
Το ίδιο λένε και για τις μαγουλάδες αυτοί που αρνούνται το MMR.
Δεν ξέρω τι λενε για τις μαγουλαδες και το MMR, εγω παντως δεν βρίσκω τον λογο που χρειαζεται να εμβολιαζονται τα εξαχρονα για κορονοϊό.
Επειδή έχεις μπει στο τριπάκι ότι τα εμβόλια είναι πιο επικίνδυνα από τον ιό και για τους μεγάλους. Το σίγουρο είναι ότι τα πιτσιρίκια έχουν πολύ πιο ενημερωμένο βιβλιάριο υγείας από τους νέους και τους ενήλικες, οπότε οι παιδίατροι είναι οι μόνοι που μπορεί να έχουν σαφέστερη άποψη για το θέμα.

Στην τελική, είναι μάλλον γελοίο να εκφέρουν άποψη γι ´αυτό το τόσο σημαντικό θέμα αυτοί που δεν έχουν εξάχρονα ή μεγαλύτερα παιδιά, έτσι δεν είναι; Οι γονείς και οι παιδίατροι έχουν τον πρώτο λόγο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 07 Δεκ 2021, 13:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:46
panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:36
foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:30


Το ίδιο λένε και για τις μαγουλάδες αυτοί που αρνούνται το MMR.
Δεν ξέρω τι λενε για τις μαγουλαδες και το MMR, εγω παντως δεν βρίσκω τον λογο που χρειαζεται να εμβολιαζονται τα εξαχρονα για κορονοϊό.
Επειδή έχεις μπει στο τριπάκι ότι τα εμβόλια είναι πιο επικίνδυνα από τον ιό και για τους μεγάλους. Το σίγουρο είναι ότι τα πιτσιρίκια έχουν πολύ πιο ενημερωμένο βιβλιάριο υγείας από τους νέους και τους ενήλικες, οπότε οι παιδίατροι είναι οι μόνοι που μπορεί να έχουν σαφέστερη άποψη για το θέμα.

Στην τελική, είναι μάλλον γελοίο να εκφέρουν άποψη γι ´αυτό το τόσο σημαντικό θέμα αυτοί που δεν έχουν εξάχρονα ή μεγαλύτερα παιδιά, έτσι δεν είναι; Οι γονείς και οι παιδίατροι έχουν τον πρώτο λόγο.
Δεν εχω μπει σε κανενα τετοιο τριπακι, και εχω εμβολιαστει και ο ίδιος. Αλλά εδω μιλαμε για εξαχρονα και οχι για 70ρηδες, και είμαι και πατερας 2 παιδιων που ανηκουν σε ακριβώς αυτη την ηλικιακη ομαδα.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 07 Δεκ 2021, 13:19

panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:22
Ανοιγει η πλατφόρμα για εμβόλιο στα παιδιά 5-11.
Εξαιρετικη ιδεα να εμβολιασουν μια ηλικιακη ομάδα που δεν εχει ουτε ενα (1) θανατο.
Το πρόβλημα δεν είναι ό,τι ανοίγει η πλατφόρμα. Μόνο στον γονιό πέφτει λόγος σε κανέναν άλλο.

1) Το πρόβλημα θα είναι αν γίνει υποχρεωτικός ο εμβολιασμός στα ανήλικα 5-11. Υποχρεωτικος εμβολιασμός σε μια ομάδα με μηδενικούς θανάτους, με απειρο-ελάχιστη βαριά νόσηση και με εμβόλιο που έτσι κι αλλιώς δεν δημιουργεί ανοσία διαρκείας (αρα εξ ορισμου θα ειναι επαναληπτικους για όσα χρονια διαρκεσει αυτη η ιστορια), και για άνθρωπο που έχει μπροστά του 80 χρόνια και όχι 10-20.

2) Το πρόβλημα είναι πως όπως είπε και ο Π.Ο.Υ. ο εμβολιασμός ανηλίκων δεν έχει κανένα απολύτως νόημα όσο αυτά τα εμβόλια στη πράξη ΚΛΕΒΟΝΤΑΙ από άλλες χωρες φτωχότερες που δεν έχουν εμβολιάσει ακόμα τεραστιους πληθυσμους ηλικιωμένων και ευπαθων που μπορούν να γεννήσουν νέες μεταλλάξεις.

3) Ο εμβολιασμός των ανηλίκων δεν βοηθάει ούτε το σύστημα υγείας ούτε την μείωση της πιθανότητας επόμενων μεταλλάξεων, σε φτωχές και ανεμβολίαστες χώρες. Ο εμβολιασμός των ανηλίκων έμμεσα βεβαιώνει πως θα έχουμε διαιώνιση του κορονοϊου με νέες μεταλλάξεις στις φτωχότερες ανεμβολίαστες χώρες, πράγμα που εν τελει παίζει να είναι και το ζητούμενο από όσους τον προωθούν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 07 Δεκ 2021, 13:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Δεκ 2021, 13:20

nik_killthemall έγραψε:
07 Δεκ 2021, 13:19
panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:22
Ανοιγει η πλατφόρμα για εμβόλιο στα παιδιά 5-11.
Εξαιρετικη ιδεα να εμβολιασουν μια ηλικιακη ομάδα που δεν εχει ουτε ενα (1) θανατο.
Το πρόβλημα δεν είναι ό,τι ανοίγει η πλατφόρμα. Μόνο στον γονιό πέφτει λόγος σε κανέναν άλλο.

1) Το πρόβλημα θα είναι αν γίνει υποχρεωτικός ο εμβολιασμός στα ανήλικα 5-11. Υποχρεωτικος εμβολιασμός σε μια ομάδα με μηδενικούς θανάτους, με απειρο-ελάχιστη βαριά νόσηση και με εμβόλιο που έτσι κι αλλιώς δεν δημιουργεί ανοσία διαρκείας, για άνθρωπο που έχει μπροστά του 80 χρόνια και όχι 10-20.

2) Το πρόβλημα είναι πως όπως είπε και ο Π.Ο.Υ. ο εμβολιασμός ανηλίκων δεν έχει κανένα απολύτως νόημα όσο αυτά τα εμβόλια στη πράξη ΚΛΕΒΟΝΤΑΙ από άλλες χωρες φτωχότερες που δεν έχουν εμβολιάσει ακόμα τεραστιους πληθυσμους ηλικιωμένων και ευπαθων που μπορούν να γεννήσουν νέες μεταλλάξεις.

3) Ο εμβολιασμός των ανηλίκων δεν βοηθάει ούτε το σύστημα υγείας ούτε την μείωση της πιθανότητας επόμενων μεταλλάξεων, σε φτωχές και ανεμβολίαστες χώρες. Ο εμβολιασμός των ανηλίκων έμμεσα βεβαιώνει πως θα έχουμε διαιώνιση του κορονοϊου με νέες μεταλλάξεις, πράγμα που εν τελει παίζει να είναι και το ζητούμενο από όσους τον προωθούν.
Επίσης: λεφτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 07 Δεκ 2021, 13:29

ε ναι, για τι αλλο να ειναι ζητουμενο.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24344
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Δεκ 2021, 13:47

panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:36
foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:30
panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:22
Ανοιγει η πλατφόρμα για εμβόλιο στα παιδιά 5-11.
Εξαιρετικη ιδεα να εμβολιασουν μια ηλικιακη ομάδα που δεν εχει ουτε ενα (1) θανατο.
Το ίδιο λένε και για τις μαγουλάδες αυτοί που αρνούνται το MMR.
Δεν ξέρω τι λενε για τις μαγουλαδες και το MMR, εγω παντως δεν βρίσκω τον λογο που χρειαζεται να εμβολιαζονται τα εξαχρονα για κορονοϊό.
Αν σα μοναδικό λόγο θεωρείς τον θανάσιμο κίνδυνο, όντως δεν υπάρχει. Μόνο που τα εμβόλια δε γίνονται μόνο αν υπάρχει άμεσος θανάσιμος κίνδυνος για το άτομό σου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 07 Δεκ 2021, 13:50

foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:30
panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:22
Ανοιγει η πλατφόρμα για εμβόλιο στα παιδιά 5-11.
Εξαιρετικη ιδεα να εμβολιασουν μια ηλικιακη ομάδα που δεν εχει ουτε ενα (1) θανατο.
Το ίδιο λένε και για τις μαγουλάδες αυτοί που αρνούνται το MMR.
Φυσικά και υπήρχαν νεκροί από μαγουλαδες στις ηλικίες 5-12 πριν τα εμβόλια. Ελάχιστοι, αλλά έχουν υπάρξει. Και έχουν υπάρξει ακόμα περισσότεροι με μόνιμα προβλήματα υγείας, υπογονιμοτητα, κώφωση κτλ. Η λογική είναι εξάλλου ότι το κάνουν και για να μην αρρωστήσουν σε μεγαλύτερη ηλικία, που συνήθως αρρωσταίνουν πιο βαριά. Με το κορώνα μπολι δε βλέπω ούτε έναν λόγο να το κάνω στο παιδί μου, ειδικά όταν το γαμημενο το κράτος με έβαλε να πληρώσω από την τσέπη μου για αυτό της μηνιγγίτιδας το πανάκριβο, κ μου δίνει να του δώσω τσάμπα ένα εμβόλιο το οποίο θα το περάσει χειρότερα από το αν κολλήσει, κατά πάσα πιθανότητα. Ε όχι ρε φιλε

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 07 Δεκ 2021, 14:04

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Δεκ 2021, 13:50
foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:30
panos291 έγραψε:
07 Δεκ 2021, 12:22
Ανοιγει η πλατφόρμα για εμβόλιο στα παιδιά 5-11.
Εξαιρετικη ιδεα να εμβολιασουν μια ηλικιακη ομάδα που δεν εχει ουτε ενα (1) θανατο.
Το ίδιο λένε και για τις μαγουλάδες αυτοί που αρνούνται το MMR.
Φυσικά και υπήρχαν νεκροί από μαγουλαδες στις ηλικίες 5-12 πριν τα εμβόλια. Ελάχιστοι, αλλά έχουν υπάρξει. Και έχουν υπάρξει ακόμα περισσότεροι με μόνιμα προβλήματα υγείας, υπογονιμοτητα, κώφωση κτλ. Η λογική είναι εξάλλου ότι το κάνουν και για να μην αρρωστήσουν σε μεγαλύτερη ηλικία, που συνήθως αρρωσταίνουν πιο βαριά. Με το κορώνα μπολι δε βλέπω ούτε έναν λόγο να το κάνω στο παιδί μου, ειδικά όταν το γαμημενο το κράτος με έβαλε να πληρώσω από την τσέπη μου για αυτό της μηνιγγίτιδας το πανάκριβο, κ μου δίνει να του δώσω τσάμπα ένα εμβόλιο το οποίο θα το περάσει χειρότερα από το αν κολλήσει, κατά πάσα πιθανότητα. Ε όχι ρε φιλε
Ναι αλλά με τον επαναληπτικό εμβολιασμό στα ανήλικα θα προστατέψεις τους ηλικιωμένους και το σύστημα υγείας (δεν θα τα προστατέψεις αλλά έτσι θα λέμε), οπότε αξίζει το ρίσκο

Το χειρότερο απ'όλα είναι πως σε οποιαδήποτε απειροελάχιστη κλπ παρενέργεια από τον εμβολιασμό ανηλίκων, το κράτος θα προσποιηθεί πως δεν γνωρίζει ούτε τον ανήλικο ούτε τον γονιό του, και ουσιαστικά θα είσαι μόνος σου, όπως αν τύχαινε κάποιο πρόβλημα υγείας (χτύπα ξυλο). Και θα το προσποιηθεί αυτό, γιατί αυτό κάνει καλό στη διαφημιστική καμπάνια προώθησης που είναι υπεράνω όλων.

Όλη αυτή η ιστορία παρουσιάζεται συχνά σαν πόλεμος, απλά η λεπτομέρεια πως σε κανέναν πόλεμο δεν στέλνεις παιδιά, προσπερνιέται, γιατί ακόμα και σε μια ασθένεια που σκοτώνει γέρους, εμείς τα παιδιά θα βάλουμε μπροστά ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6536
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 07 Δεκ 2021, 14:13

Για τα παιδιά 5 με 11 δεν το πιάνω γιατι να τα κάνουμε ένα εμβόλιο που τον ιο το περνάνε σαν κρύωμα όταν μάλιστα δεν προσφέρει και μόνιμη ανοσία το εμβόλιο . Δλδ τι θα κερδίσουμε;Φρακάρουν τα νοσοκομεία τα μικρά ;
Προσωπικά αν και έχουμε κάνει όλη το εμβόλιο στην οικογένεια τον μικρό μου δεν βλέπω να τον κάνω
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών