Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29378
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 13 Απρ 2021, 22:11

sharp έγραψε:
13 Απρ 2021, 20:17
Otto Weininger έγραψε:
30 Μαρ 2021, 19:16
Citroenakias έγραψε:
30 Μαρ 2021, 18:33

Αν έφταιγε η αποκρια τότε το ιδιο θα συνέβαινε και στην Ξάνθη οπότε λες βλακειες
Βουλωνε ρε phorumiti
Ο Citroenakias είναι ο phorumitis; :lol:
Yeap !


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Απρ 2021, 22:14

Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 21:38
θελουν να μας ξεκληρίσουν οι μαλάκες. Δεν παίρνουν μισο μέτρο και όποιος πεθάνει πέθανε.
Γίναμε Σουηδία.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Απρ 2021, 22:16

sharp έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:14
Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 21:38
θελουν να μας ξεκληρίσουν οι μαλάκες. Δεν παίρνουν μισο μέτρο και όποιος πεθάνει πέθανε.
Γίναμε Σουηδία.
Ίσως γίνουμε

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 13 Απρ 2021, 22:26

stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 13:04


Ειπε ο μεγαλογιατρος.
Υποθετω οτι με τις πλουσιες ιατρικες σου γνωσεις μπορεις να εκφερεις σωστοτερη αποψη απο εναν απλο μικροβιολογο.
Δεν λεω οτι εχει δικιο.Μπορει και οχι.
Θα το κρινει ομως καποιος του χωρου που εχει τις γνωσεις και οχι εσυ κι εγω.

Η μονη περιπτωση να κυκλοφορει στη Λαρισα μεταλλαξη που προκαλει ηπια συμπτωματα ειναι να βγηκε καμια καινουργια εκει,στα Φαρσαλα η τη Γιαννουλη.Η Βρετανικη μεταλλαξη εχει μελετηθει διεξοδικα απο επιστημονες σε ολο τον κοσμο και οχι απλα δεν προκυπτει απο πουθενα οτι ειναι λιγοτερο επικινδυνη αλλα ακριβως το αντιθετο.Ειναι πιο μεταδοτικη και στελνει περισσοτερους στα νοσοκομεια.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Απρ 2021, 22:56

Την ωρα που οι Ελ κρεμονται απο την κυλοτα της Παγωνη και στελνουν μυνηματα για να βγουν εξω απο το σπιτι τους φορωντας μασκουλες, στην Αγγλια ανοιξαν οι παμπ και βγαινουν εξω σαν άνθρωποι.

Εικόνα


Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 13 Απρ 2021, 23:52

Ο λόγος είναι πως παρά τη σημερινή «έκρηξη» σε όλους τους κρίσιμους δείκτες, οι αριθμοί των τελευταίων έξι ημερών δείχνουν πτωτική πορεία. Χαρακτηριστικό είναι πως τα κρούσματα σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα είναι λιγότερα, όπως επίσης είναι λιγότερα και από τα τέλη Μαρτίου, πάντα αναλογικά με τα τεστ που διενεργήθηκαν.

Άλλωστε, η επιδημιολογική εικόνα της χώρας μας σήμερα αντικατοπτρίζει την κατάσταση πριν από 15 μέρες. Η εκτίμηση λοιπόν είναι ότι τις επόμενες δύο εβδομάδες θα φανεί η πτωτική πορεία σε όλους τους κρίσιμους δείκτες.
Συψα,σωσε την αξιοπρεπεια σου και παραιτησου.Αυτα που διαβαζουμε ειναι σχιζοφρενικα πραγματα.Εδω να πουμε οτι το Ισραηλ δεν εχει ανοιξει ακομη τα Λυκεια.Επισης επειδη αναφερθηκε η Αγγιλα,το αναλογο θα ηταν να ανοιγαν τα παντα στην Αγγλια με 600 νεκρους και 5000 στην εντατικη.

CRWH
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 23:58
Phorum.gr user: CRWH

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CRWH » 14 Απρ 2021, 00:09

panos291 έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:56
Την ωρα που οι Ελ κρεμονται απο την κυλοτα της Παγωνη και στελνουν μυνηματα για να βγουν εξω απο το σπιτι τους φορωντας μασκουλες, στην Αγγλια ανοιξαν οι παμπ και βγαινουν εξω σαν άνθρωποι.

Εικόνα
Υπαρχει ενημερωση αν θα στειλουν τελικα απο νωρις φετος τουριστες/μπολιαστες ανοσιας αυτοι;

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 14 Απρ 2021, 00:15

CRWH έγραψε:
14 Απρ 2021, 00:09
panos291 έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:56
Την ωρα που οι Ελ κρεμονται απο την κυλοτα της Παγωνη και στελνουν μυνηματα για να βγουν εξω απο το σπιτι τους φορωντας μασκουλες, στην Αγγλια ανοιξαν οι παμπ και βγαινουν εξω σαν άνθρωποι.

Εικόνα
Υπαρχει ενημερωση αν θα στειλουν τελικα απο νωρις φετος τουριστες/μπολιαστες ανοσιας αυτοι;
Η Jet2 που έφερνε πολύ κόσμο από εκεί, ακύρωσε τα πάντα μέχρι τέλη Ιουνίου.

Όσο η Ελλάδα έχει πολλά κρούσματα, στον Άγγλο τουρίστα θα επιβάλλεται 10ήμερη καραντίνα στην επιστροφή. Οπότε θα έρθουν ελάχιστοι.

CRWH
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 23:58
Phorum.gr user: CRWH

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CRWH » 14 Απρ 2021, 00:20

Καταστροφη, παλι το φιδι απο την τρυπα θα βγαλει η ορδη των Ταταρων στη Χαλκιδικη.

Τους ευχαριστουμε προκαταβολικα.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 14 Απρ 2021, 01:09

Οι Ρώσοι τουρίστες
Η χώρα μας εκτός απροόπτου και αρνητικής εξέλιξης της πανδημίας, πρόκειται να ανοίξει εφέτος τα σύνορά της ενάμιση μήνα νωρίτερα από πέρυσι
ΤοΒΗΜΑ Team
13.04.2021, 12:05
Οι Ρώσοι τουρίστες | tovima.gr

Αυτή την περίοδο διεξάγεται ένας αγώνας δρόμου για να ξεκλειδώσουν οι τουριστικές αγορές της Ρωσίας, των ΗΠΑ, της Βρετανίας, με συμφωνίες που προσομοιάζουν με αυτή του Ισραήλ, όπως γράφει ο ΒΗΜΑτοδότης.

Έτσι λοιπόν έχουμε και λέμε: Την Τετάρτη αναχωρεί για τη Μόσχα ο υπουργός Τουρισμού Χάρης Θεοχάρης μια επίσκεψη λίαν σημαντική ώστε να ξαναφέρει στην Ελλάδα τους Ρώσους τουρίστες, που απουσίασαν λόγω της πανδημίας.
Κυψέλη : Θρίλερ με την επίθεση σε έγκυο με καυστικό υγρό – Τι ερευνούν οι Αρχές

Πάντως να ξέρετε ότι η χώρα μας εκτός απροόπτου και αρνητικής εξέλιξης της πανδημίας, πρόκειται να ανοίξει εφέτος τα σύνορά της ενάμιση μήνα νωρίτερα από πέρυσι. Όταν λένε στο υπουργείο Τουρισμού πως θα ανοίξει τα σύνορά της, εννοούμε ότι θα ανοίξει και τις 11 πύλες εισόδου στην χώρα. Για τους Σέρβους τουρίστες για παράδειγμα, όπως μου εξήγησε η υφυπουργός Τουρισμού Σοφία Ζαχαράκη θα υπάρξουν δύο πύλες εισόδου. Η κυβέρνηση αναμένει και άλλη χαλάρωση των μέτρων από την Ευρωπαϊκή Ένωση για τους τουρίστες στις 16 Απριλίου.

Μου λένε πως μπορεί να επιτραπούν εκ νέου οι αφίξεις ξένων ταξιδιωτών αναψυχής, χωρίς δηλαδή επιβολή καραντίνας αλλά υπό προϋποθέσεις (υγειονομικών μέτρων) , από τις 14 Μαΐου, όπως είχε εξαγγείλει ο υπουργός Τουρισμού, ενώ πέρυσι άνοιξαν στα τέλη Ιουνίου. Μαθαίνω επίσης ότι η κυβέρνηση έχει δρομολογήσει ένα «soft opening» για να ανοίξει πιλοτικά ο κλάδος, με τουρίστες είτε από το Ισραήλ, είτε (δευτερευόντως) από τη Ρωσία. Όπως όμως μου λένε οι ειδικοί, εκείνο που προέχει είναι να εμβολιασθούν και όλοι όσοι βρίσκονται στην βιομηχανία τουρισμού, καθώς και οι υπάλληλοι και το διοικητικό προσωπικό των αεροδρομίων της χώρας.

Σημειώνεται πως έχει ήδη επιτραπεί η άφιξη έως 10.000 Ισραηλινών και 4.000 Ρώσων, κάθε εβδομάδα χωρίς υποχρέωση καραντίνας, υπό την προϋπόθεση εμβολιασμού ή αρνητικού τεστ.

https://www.tovima.gr/2021/04/13/politi ... touristes/
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 14 Απρ 2021, 01:18

mao mao έγραψε:
14 Απρ 2021, 00:15
CRWH έγραψε:
14 Απρ 2021, 00:09
panos291 έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:56
Την ωρα που οι Ελ κρεμονται απο την κυλοτα της Παγωνη και στελνουν μυνηματα για να βγουν εξω απο το σπιτι τους φορωντας μασκουλες, στην Αγγλια ανοιξαν οι παμπ και βγαινουν εξω σαν άνθρωποι.

Εικόνα
Υπαρχει ενημερωση αν θα στειλουν τελικα απο νωρις φετος τουριστες/μπολιαστες ανοσιας αυτοι;
Η Jet2 που έφερνε πολύ κόσμο από εκεί, ακύρωσε τα πάντα μέχρι τέλη Ιουνίου.

Όσο η Ελλάδα έχει πολλά κρούσματα, στον Άγγλο τουρίστα θα επιβάλλεται 10ήμερη καραντίνα στην επιστροφή. Οπότε θα έρθουν ελάχιστοι.
Nα πιέσει τον Μπόρις η ελληνική κυβέρνηση, οι Έλληνες ξενοδόχοι ασφυκτιούν!
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40339
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Απρ 2021, 01:28

foscilis έγραψε:
13 Απρ 2021, 19:58
Θα μου πείτε πού το ξέρω το Deltius 10.000ml/IU.

Απάντηση: επειδή όντως το πήραμε. Κοιτάω το κουτάκι αυτή τη στιγμή. Θα το βγάλω και φωτογραφία μόλις βρω έναν τρόπο να το κρατάω και ταυτόχρονα να κάνω κωλοδάχτυλο με το ίδιο χέρι.

Και πού θυμάμαι ότι μου είπαν έτσι αυτοί οι μαλάκες (παθολόγος και ενδοκρινολόγος); Επειδή τα επανέλαβα στις συζητήσεις για τα εμβόλια εδώ.

Αντίθετα με τον θλιβερό για μια ακόμη φορά Χελ και αντίθετα με ό,τι νομίζει ότι κατάλαβε ο brain for the drain sys3x δε σχηματίζω γνώμη για ιατρικά θέματα αναζητώντας άρθρα στο Ιντερνετ (αν και ως κάτοχος διδακτορικού που το πληρώθηκα αντί προπτυχιακού που το πλήρωσε ο μπαμπάς μου είμαι σε θέση να καταλάβω λίγο καλύτερα τουλάχιστον τι λένε τα νούμερα).

Μπορώ όμως να σχηματίσω γνώμη για το αν μου έλεγαν οι γιατροί μαλακίες παρατηρώντας λίγους μήνες μετά ότι έχουν γίνει περίπου 500.000.000 εμβόλια και επιπλοκές παρουσιάστηκαν σε λιγότερα από 1000 άτομα, ενώ το ίδιο ακριβώς διάστημα πέθαναν 1.5 εκατομμύριο άνθρωποι από Covid.
Συγχαρητήρια που πληρώθηκες μερικά χιλιάρικα για ένα διδακτορικό πληροφορικής -που, για όποιον αναρωτιέται, δεν είναι τομέας της ιατρικής- που έκανες 14 χρόνια να το τελειώσεις. Τα ίδια λεφτά πήρα εγώ σε υποτροφίες, από τις προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές μου, που δεν πλήρωσε ο μπαμπάς μου.

Γνώμη για το τι σου έλεγαν οι γιατροί σου δεν μπορείς να σχηματίσεις γιατί δεν είσαι γιατρός. Αλλά για ακόμη μια φορά προσπαθείς να μας πείσεις ότι ξέρεις καλύτερα γιατί «παρατηρείς τα δεδομένα», τα οποία ούτως ή άλλως κάνεις διαρκώς λάθος, γιατί σου λείπουν στοιχειώδεις γνώσεις μαθηματικών και λογικής ώστε να μην υπολογίζεις π.χ. αν το ελληνικό ΑΕΠ αυξήθηκε ή μειώθηκε κοιτώντας την τιμή του σε δολάρια, ωσάν η ισοτιμία δολαρίου-ευρώ να είναι κλειδωμένη (όχι, δεν είναι φανταστικό παράδειγμα, είναι αληθινό του σχόλιο).

Σήκωσε τώρα τα βρακιά σου γιατί είναι κρίμα να γυρνάς έτσι. Θα αρπάξεις κάναν κορωνοϊό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Απρ 2021, 01:56

foscilis έγραψε:
13 Απρ 2021, 18:23
Η σύσταση της ενδοκρινολόγου τόσο για το ένα όσο και για το άλλο δεν ήταν τίποτε λιγότερο από εξωφρενική. Ιδιαίτερα αν σκεφτείς ότι το Νοέμβρη ακόμα κάναμε μπάνιο στη θάλασσα, ποια βιταμίνη Ντε μωρή φλοκάτη;

Ίσως δεν ήταν εξωφρενική αν όντως έχετε έλλειψη βιταμίνης D, που πολλοί Έλληνες έχουν, κ πολλοι δεν το γνωρίζουν. Ειδικά στις γυναίκες παίζει πολύ, και συμβάλει κ στην οστεοπόρωση που πάσχουν περισσότερο από τους άντρες. Το ότι ζούμε σε χώρα με αρκετή ηλιοφάνεια δυστυχώς δεν αρκεί. Είναι γνωστό ότι οι κάτοικοι των χωρών της νότιας Ευρώπης (Ισπανία, Ιταλία, ακόμα και Τουρκία) έχουν ιδιαίτερα μεγάλη έλλειψη βιταμίνης D, που φτάνει κ το 50% τους μη θερινούς μήνες.
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 01:28

Γνώμη για το τι σου έλεγαν οι γιατροί σου δεν μπορείς να σχηματίσεις γιατί δεν είσαι γιατρός.
Εντάξει ρε συ πάντως δε χρειάζεται να εισαι γιατρός για να καταλαβαίνεις ότι πχ η Γιαμαρελλου ελεγε μαλακιες οταν έλεγε ότι δεν κολλας με τη θεία κοινωνία γιατι μεταλαμβανεις σώμα και αίμα κυρίου. Θέλω να πω ότι δεν αποκλείεται ακομα κ ένας γιατρός να λέει παπαριες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40339
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Απρ 2021, 02:38

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Απρ 2021, 01:56
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 01:28

Γνώμη για το τι σου έλεγαν οι γιατροί σου δεν μπορείς να σχηματίσεις γιατί δεν είσαι γιατρός.
Εντάξει ρε συ πάντως δε χρειάζεται να εισαι γιατρός για να καταλαβαίνεις ότι πχ η Γιαμαρελλου ελεγε μαλακιες οταν έλεγε ότι δεν κολλας με τη θεία κοινωνία γιατι μεταλαμβανεις σώμα και αίμα κυρίου. Θέλω να πω ότι δεν αποκλείεται ακομα κ ένας γιατρός να λέει παπαριες.
Δεν αποκλείεται ο γιατρός να λέει παπαριές και δεν χρειάζεται να είσαι γιατρός για να καταλάβεις ότι η Γιαμαρέλλου έλεγε παπαριές, γιατί δεν είναι θέμα ιατρικής γνώσης, είναι θέμα ανακολουθίας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών