Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 26 Ιαν 2021, 22:33

hellegennes έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:31
Δημοκρατικός έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:11
Portsmouth, civil engineering,

43ο στα 57 στο ranking: https://www.thecompleteuniversityguide. ... ngineering

ή 37ο στα 51: https://www.theguardian.com/education/n ... ngineering

To δε Distinction είναι 7/10: http://regulations.docstore.port.ac.uk/ ... miners.pdf


H υποτροφία του Surrey, είναι ένα απλό χαρτζηλίκι.
3,000 ευρώ είναι αυτό το χαρτζιλίκι. Εσύ πόσες υποτροφίες έχεις πάρει στην ζωή σου;

Τα πανεπιστήμια που προσφέρουν Civil Engineering στην Αγγλία είναι καμμιά 80αριά, αυτά που βάζεις είναι λίστες με τα καλύτερα. Επίσης είναι φετινές λίστες, οι κατατάξεις αλλάζουν, και δεν είναι καν λίστες για μεταπτυχιακά προγράμματα. Το πτυχίο μου το πήρα από το Surrey, που το 2007-2010 που σπούδαζα ήταν από τα κορυφαία της Αγγλίας στην μηχανική. Από εκεί είναι και οι υποτροφίες, όπως θα βλέπεις.

Όλα τα πανεπιστήμια στα οποία έκανα αιτήσεις με δέχτηκαν, φυσικά. Η επιλογή ήταν δική μου.
Εικόνα
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 26 Ιαν 2021, 22:39

Καταλαβαίνεις πόσο αρρώστια είναι το φόρουμ όταν βλέπεις να ποστάρει ο ένας τα πτυχία του και ο άλλος να ψάχνει επιχειρήματα με τα ράκινγκς για να προσβάλλει τον πρώτο. Ξεζουμάρετε και μη το κάνετε τόσο προσωπικό.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 26 Ιαν 2021, 22:41

Μπακάλης απο Τούμπα ποστάρει τα προ δεκαετίας αγορασμένα του πτυχία απο την Μ. Βρετανία για να στοιχειοθετήσει επιστημοσύνη.

Σόρρυ, αυτό θέλει κάζο.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Ιαν 2021, 22:46

nostromos έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:13
καλο ειναι αυτοι που σχολιαζουνε προσοντα αλλων να μας ποσταρουνε τα δικα τους επιστημονικα επιτευγματα ...στον stavmar απευθυνομαι βεβαια
:o

Κουβέντα δεν έχω γράψει για τις κορνίζες του Χελετζέ! Άλλωστε δηλώνω απλός και ταπεινός ρακοσυλλέκτης.

Είσαι βέβαιος ότι δεν φαντάζεσαι πράγματα;

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23408
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 26 Ιαν 2021, 22:47

stavmanr έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:46
nostromos έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:13
καλο ειναι αυτοι που σχολιαζουνε προσοντα αλλων να μας ποσταρουνε τα δικα τους επιστημονικα επιτευγματα ...στον stavmar απευθυνομαι βεβαια
:o

Κουβέντα δεν έχω γράψει για τις κορνίζες!
Είσαι βέβαιος ότι δεν φαντάζεσαι πράγματα;
το σχολιο σου αδειαζει τα πτυχια ... κανω λαθος ...?
από stavmanr » 43 λεπτά πριν


:lol:
Το βλέπω!
Δύο απλές προτάσεις του ΠΟΥ σου δόθηκαν και δυσκολεύεσαι να τις αναγνώσεις. Σου δόθηκε και σε εκλαϊκευτικό κείμενο στα ελληνικά χόαξες που ο ίδιος λάτρευες σε κάθε νήμα ως πιστοποιητή της αλήθειας, αλλά και πάλι δυσκολεύεσαι.
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιαν 2021, 22:52

Να προσθέσω ότι Distinction είναι πάνω από 70%, το οποίο σε καμμιά περίπτωση δεν αντιστοιχεί στο ελληνικό 7. Στην Βρετανία δεν χαρίζουν βαθμούς, πάνω από 70% σημαίνει άριστα. Μόνο σε αντικειμενικά μετρήσιμα πράγματα, όπως μαθηματικές επιλύσεις, μπορείς να πάρεις μέγιστο σκορ.

Θυμάμαι στην πρώτη-πρώτη εργασία που παρέδωσα και πήρα 75%:

Εικόνα


Από τα σχόλια που έκανε δεν κατάλαβα τι θα μπορούσα να έχω κάνει καλύτερα για να φτάσω τον μέγιστο βαθμό. Οπότε ρώτησα την καθηγήτρια. Μου απάντησε: «ναι, μού έκανε μεγάλη εντύπωση η εργασία σου, ήταν εξαιρετική, πήρε τον υψηλότερο βαθμό στο τμήμα» (καμμιά 140 άτομα). Όταν την ρώτησα τι θα μπορούσα να έχω κάνει καλύτερα, μού είπε «για πρωτοετής, τίποτα. Ήταν άριστη εργασία, 75% είναι πολύ υψηλός βαθμός».

Σε κάποιες εργασίες σε επόμενα εξάμηνα πήρα και κάτι 90άρια. 100άρια μόνο στα μαθηματικά και σε κάτι χαζοεξετάσεις multiple choice.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 26 Ιαν 2021, 22:54

O άλλος έκανε έντιτ το ποστ για να μην φανεί ότι δεν έχει σε ιγκνόρ :smt005:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 26 Ιαν 2021, 22:55

hellegennes έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:52
Να προσθέσω ότι Distinction είναι πάνω από 70%, το οποίο σε καμμιά περίπτωση δεν αντιστοιχεί στο ελληνικό 7. Στην Βρετανία δεν χαρίζουν βαθμούς, πάνω από 70% σημαίνει άριστα. Μόνο σε αντικειμενικά μετρήσιμα πράγματα, όπως μαθηματικές επιλύσεις, μπορείς να πάρεις μέγιστο σκορ.

Θυμάμαι στην πρώτη-πρώτη εργασία που παρέδωσα και πήρα 75%:

Εικόνα


Από τα σχόλια που έκανε δεν κατάλαβα τι θα μπορούσα να έχω κάνει καλύτερα για να φτάσω τον μέγιστο βαθμό. Οπότε ρώτησα την καθηγήτρια. Μου απάντησε: «ναι, μού έκανε μεγάλη εντύπωση η εργασία σου, ήταν εξαιρετική, πήρε τον υψηλότερο βαθμό στο τμήμα» (καμμιά 140 άτομα). Όταν την ρώτησα τι θα μπορούσα να έχω κάνει καλύτερα, μού είπε «για πρωτοετής, τίποτα. Ήταν άριστη εργασία, 75% είναι πολύ υψηλός βαθμός».

Σε κάποιες εργασίες σε επόμενα εξάμηνα πήρα και κάτι 90άρια. 100άρια μόνο στα μαθηματικά και σε κάτι χαζοεξετάσεις multiple choice.
:smt047

Εικόνα
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42877
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Ιαν 2021, 23:02

Δημοκρατικός έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:54
O άλλος έκανε έντιτ το ποστ για να μην φανεί ότι δεν έχει σε ιγκνόρ :smt005:
:smt005:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Ιαν 2021, 23:03

nostromos έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:47
stavmanr έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:46
nostromos έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:13
καλο ειναι αυτοι που σχολιαζουνε προσοντα αλλων να μας ποσταρουνε τα δικα τους επιστημονικα επιτευγματα ...στον stavmar απευθυνομαι βεβαια
:o

Κουβέντα δεν έχω γράψει για τις κορνίζες!
Είσαι βέβαιος ότι δεν φαντάζεσαι πράγματα;
το σχολιο σου αδειαζει τα πτυχια ... κανω λαθος ...?
Ναι. Κάνεις.
Αναφέρονταν στην μοναδική ικανότητα του Χελετζέ να διαβάζει όπως θέλει τα κείμενα του ΠΟΥ και των ελληνικών χόαξες, στο αντίστοιχο σχόλιό του, αμέσως κάτω από την κορνίζα.

Δηλαδή, ενώ ο ΠΟΥ έχει βγάλει τα άντερά του σε ανακοινώσεις για τη χρήση μάσκας και τη σημαντικότητά της, κι ενώ τα ελληνικά χόαξες -που ο ίδιος ο Χελετζές προσκυνά σε τοτέμ μέσα στο σαλόνι του- του γράφουν ότι κάνει λάθος, εκείνος έβγαλε φωτογραφία τις κορνίζες και απάντησε "αφού έχω τις κορνίζες, άρα έχω δίκιο!".
Άσχετο δηλαδή το ένα με το άλλο.

Τις κορνίζες καλώς τις έχει, και καλώς τις απέκτησε. Δεν απασχολούν έναν ρακοσυλλέκτη όπως την αυτού stavmanrιότητά μου.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23408
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 26 Ιαν 2021, 23:13

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Ιαν 2021, 23:02
Δημοκρατικός έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:54
O άλλος έκανε έντιτ το ποστ για να μην φανεί ότι δεν έχει σε ιγκνόρ :smt005:
:smt005:
δεν χρειαζεται να τον βγαλω απο το ignor αφου τον αναπαραγεις εσυ παντου :003: για αυτο και εκανα edit πιο πανω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nostromos την 26 Ιαν 2021, 23:17, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23408
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 26 Ιαν 2021, 23:16

stavmanr έγραψε:
26 Ιαν 2021, 23:03
nostromos έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:47
stavmanr έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:46


:o

Κουβέντα δεν έχω γράψει για τις κορνίζες!
Είσαι βέβαιος ότι δεν φαντάζεσαι πράγματα;
το σχολιο σου αδειαζει τα πτυχια ... κανω λαθος ...?
Ναι. Κάνεις.
Αναφέρονταν στην μοναδική ικανότητα του Χελετζέ να διαβάζει όπως θέλει τα κείμενα του ΠΟΥ και των ελληνικών χόαξες, στο αντίστοιχο σχόλιό του, αμέσως κάτω από την κορνίζα.

Δηλαδή, ενώ ο ΠΟΥ έχει βγάλει τα άντερά του σε ανακοινώσεις για τη χρήση μάσκας και τη σημαντικότητά της, κι ενώ τα ελληνικά χόαξες -που ο ίδιος ο Χελετζές προσκυνά σε τοτέμ μέσα στο σαλόνι του- του γράφουν ότι κάνει λάθος, εκείνος έβγαλε φωτογραφία τις κορνίζες και απάντησε "αφού έχω τις κορνίζες, άρα έχω δίκιο!".
Άσχετο δηλαδή το ένα με το άλλο.

Τις κορνίζες καλώς τις έχει, και καλώς τις απέκτησε. Δεν απασχολούν έναν ρακοσυλλέκτη όπως την αυτού stavmanrιότητά μου.
αυτος αποδεδειγμενα φαινεται να μην εχει προβλημα κατανοησης κειμενου ... εγω σου ειπα οτι εφοσων τον αμφισβητεις και τον κοροιδευεις καλο ειναι να μας δειξεις και τα δικα σου επιτευγματα ... δεν υπαρχει κατι πιο απλο εφοσων ειρωνευεσαι τον αλλο ως looser κτλ
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Ιαν 2021, 23:18

nostromos έγραψε:
26 Ιαν 2021, 23:16
stavmanr έγραψε:
26 Ιαν 2021, 23:03
nostromos έγραψε:
26 Ιαν 2021, 22:47


το σχολιο σου αδειαζει τα πτυχια ... κανω λαθος ...?
Ναι. Κάνεις.
Αναφέρονταν στην μοναδική ικανότητα του Χελετζέ να διαβάζει όπως θέλει τα κείμενα του ΠΟΥ και των ελληνικών χόαξες, στο αντίστοιχο σχόλιό του, αμέσως κάτω από την κορνίζα.

Δηλαδή, ενώ ο ΠΟΥ έχει βγάλει τα άντερά του σε ανακοινώσεις για τη χρήση μάσκας και τη σημαντικότητά της, κι ενώ τα ελληνικά χόαξες -που ο ίδιος ο Χελετζές προσκυνά σε τοτέμ μέσα στο σαλόνι του- του γράφουν ότι κάνει λάθος, εκείνος έβγαλε φωτογραφία τις κορνίζες και απάντησε "αφού έχω τις κορνίζες, άρα έχω δίκιο!".
Άσχετο δηλαδή το ένα με το άλλο.

Τις κορνίζες καλώς τις έχει, και καλώς τις απέκτησε. Δεν απασχολούν έναν ρακοσυλλέκτη όπως την αυτού stavmanrιότητά μου.
αυτος αποδεδειγμενα φαινεται να μην εχει προβλημα κατανοησης κειμενου ...
Άποψή σου αυτή και άποψή μου η άλλη. Κατατέθηκαν.
Επιστροφή στο θέμα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιαν 2021, 23:27

Ο μεταπτυχιακός τίτλος ήταν απάντηση στο «λούζερ» και στην ικανότητα κρίσης επιστημονικών μελετών και δεδομένων, μιας και ο stavmanr νομίζει ότι αρκεί να διαβάσει τον τίτλο μιας μελέτης για να νομίζει ότι ξέρει τι λέει αυτή η μελέτη, πράγμα που απέδειξε και με την τελευταία παράθεση μελέτης σ' αυτό το νήμα.

Απάντηση στα του ΠΟΥ έχω δώσει, παραθέτοντας τι λέει ο ίδιος ο ΠΟΥ, ξανά και ξανά:

At present there is only limited and inconsistent scientific evidence to support the effectiveness of masking of healthy people in the community to prevent infection with respiratory viruses, including SARS-CoV-2.

There is limited evidence that wearing a medical mask may be beneficial for preventing transmission between healthy individuals sharing households with a sick person or among attendees of mass gatherings


Αυτά είναι σημειώσεις του ΠΟΥ πάνω στα δεδομένα που δίνει. Το κείμενο αυτό είναι το πλέον πρόσφατο:


Εικόνα

Who Interim Guidance - 1 December 2020
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 27 Ιαν 2021, 00:15

Απομόνωση ενός τσιτάτου (απο μια σειρά αναφορών σε διάφορες έρευνες, με την συγκεκριμένη να αποκλίνει), αρχικά καν χωρίς παραπομπή προς κουτοπόνηρη δημιουργία εντυπώσεων και μόνο.

Αυτά λέει ο ΠΟΥ στην συγκεκριμένη ενημέρωση https://www.who.int/publications/i/item ... 9-outbreak :

Εικόνα

Εικόνα

φοράτε μάσκες λέει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημοκρατικός την 27 Ιαν 2021, 00:21, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών