Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 26 Νοέμ 2020, 23:42

Gherschaagk έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:40
zoltan έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:36
Πού μένεις;
Νομίζω στο άβαταρ της έχει τη βελγική σημαία.
Δεν εννοώ αυτό. Μένω στις Βρυξέλλες και όλα είναι κλειστά. Το λοκντάουν είναι όπως την άνοιξη. Η Μετανάστρια μάλλον μένει Φλάνδρα. Δεν ξέρω τι κανόνες έχουν εκεί.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 26 Νοέμ 2020, 23:44

EKPLIKTIKOS έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 21:26
hellegennes έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 20:24

32 χρονών Τσιγγάνος είναι στο τσακ να έχει δισέγγονα. Είναι γερασμένοι, με επιβαρυμένα όργανα από την κάκιστη διατροφή και ζωή που κάνουνε.
Καλα αυτό ισχύει, δηλαδη ρε μαλακες έχετε δει ποτέ ηλικιωμένο γύφτο;
Ναι.

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 26 Νοέμ 2020, 23:47

zoltan έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:36
Μετανάστρια έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:25
Arisvilla έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 18:34
Τα κρούσματα δεν πέφτουν όσο θα έπρεπε. Και αυτό παρά το γεγονός οτι υπάρχουν πάρα πολλοί που νοσούν σπίτια τους και δεν πήγαν καν να κάνουν το τεστ. Δεν γίνεται καλή επιτήρηση από την αστυνομία και εφαρμογή των μέτρων από πολίτες- επιχειρήσεις. Στη Γαλλία τα κρούσματα από 70 χιλιάδες την μέρα έπεσαν σε κάτω από 20 χιλιάδες. Στο Βέλγιο από 20 χιλιάδες σχεδόν σε 1500. Στη Τσεχία επίσης μεγάλη μείωση. Και μιλάμε για χώρες με μεγάλο επιδημιολογικό φορτίο μεγαλύτερο από εμας. Οι φωστήρες της κυβέρνησης ετοιμάζονται για "άρση" του λοκ ντάουν δηλαδή να ανοίξουν τα σχολεία και το λιανεμπόριο και ίσως την εστίαση πριν τις γιορτές. Αυτό μαθηματικά θα οδηγήσει κατά τις 15 του Γενάρη σε νέα εκθετική αύξηση κρουσμάτων. Τι θα κάνουν μετά δεν ξέρω. Δεν πρέπει με τίποτε να αρχίσει μια άρση του λοκ νταουν χωρις να έχουν μειωθεί τα κρούσματα σε κάτω από 500, ο δείκτης θετικότητας να είναι κάτω από 4% και οι διασωληνωμένοι να έχουν μειωθεί αρκετά. Δεν βλέπω να το κάνουν αυτό και για αυτό μας περιμένει πολύ δύσκολος χειμώνας.
Εμείς πάντως τα σχολεία δεν τα κλείσαμε. Και το λοκντάουν σε σύγκριση με την άνοιξη είναι της πλάκας. Ουσιαστικά μόνο τα μισά καταστήματα είναι κλειστά και όλοι οι άλλοι τομείς λειτουργούν κανονικά. Κόσμος παντού και στα μμμ σαν σαρδέλες.
Αυτό που παρατήρησα εγώ είναι ότι η απότομη πτώση (από τις 20 στις 5 χιλιάδες) έγινε γύρω στο δεκαήμερο απ' όταν έκλεισαν μπαρ, εστιατόρια, σινεμά κλπ. Το οποίο έγινε μία εβδομάδα πριν το λόκντάουν. Έκτοτε (και το ΣΚ κλείνουμε 4 εβδομάδες λοκντάουν) η πτώση είναι πολύ αργή.

Ευτυχώς που έχουμε 3500 ΜΕΘ και πορευόμαστε...
Πού μένεις;
Βρυξέλλες
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 26 Νοέμ 2020, 23:49

Μετανάστρια έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:47
zoltan έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:36
Πού μένεις;
Βρυξέλλες
[/quote]
Ποια μαγαζιά είναι ανοιχτά πού δεν ήταν την άνοιξη;

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 27 Νοέμ 2020, 00:00

zoltan έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:49
Μετανάστρια έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:47
zoltan έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:36
Πού μένεις;
Βρυξέλλες
Ποια μαγαζιά είναι ανοιχτά πού δεν ήταν την άνοιξη;
[/quote]

Την άνοιξη ήταν όλα κλειστά εκτός από σούπερ μάρκετ, μανάβικα, κρεωπολεία, νάιτ σόπ και φαρμακεία.

Τώρα για παράδειγμα, από αυτά που βλέπω στη γειτονιά μου. Κινητή τηλεφωνία, μαγαζιά τύπου Kruidtvat και Di που δεν πουλάνε τρόφιμα αλλά καλλυντικά,είδη προσωπικής υγιεινής και είδη καθαριότητας, τα καταστήματα που πουλάνε υφάσματα, το Brico, τα ανθοπωλεία, το Veritas που πουλάει κλωστές, κουμπιά, κάλτσες κλπ, οι οπτικοί, τα σοκολατάδικα και όπως ανακάλυψα την Κυριακή που πήγα βόλτα με τα παιδιά ακόμα και τα βανάκια που πουλάνε βάφλες. Ουσιατικά μόνο τα ρουχάδικα και οι ηλεκτρικές συσκευές είναι κλειστά.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29692
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 27 Νοέμ 2020, 00:09

zoltan έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:42
Gherschaagk έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:40
zoltan έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:36
Πού μένεις;
Νομίζω στο άβαταρ της έχει τη βελγική σημαία.
Δεν εννοώ αυτό. Μένω στις Βρυξέλλες και όλα είναι κλειστά. Το λοκντάουν είναι όπως την άνοιξη. Η Μετανάστρια μάλλον μένει Φλάνδρα. Δεν ξέρω τι κανόνες έχουν εκεί.
Τότε γιατί έχετε τόσο αυξημένο αριθμό κρουσμάτων.

Έχω βαρεθεί τη ζωή μου. Δεν αντέχω άλλο την κλεισούρα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 27 Νοέμ 2020, 00:19

Μετανάστρια έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:00
zoltan έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:49
Μετανάστρια έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:47

Πού μένεις;
Βρυξέλλες
Ποια μαγαζιά είναι ανοιχτά πού δεν ήταν την άνοιξη;
Την άνοιξη ήταν όλα κλειστά εκτός από σούπερ μάρκετ, μανάβικα, κρεωπολεία, νάιτ σόπ και φαρμακεία.

Τώρα για παράδειγμα, από αυτά που βλέπω στη γειτονιά μου. Κινητή τηλεφωνία, μαγαζιά τύπου Kruidtvat και Di που δεν πουλάνε τρόφιμα αλλά καλλυντικά,είδη προσωπικής υγιεινής και είδη καθαριότητας, τα καταστήματα που πουλάνε υφάσματα, το Brico, τα ανθοπωλεία, το Veritas που πουλάει κλωστές, κουμπιά, κάλτσες κλπ, οι οπτικοί, τα σοκολατάδικα και όπως ανακάλυψα την Κυριακή που πήγα βόλτα με τα παιδιά ακόμα και τα βανάκια που πουλάνε βάφλες. Ουσιατικά μόνο τα ρουχάδικα και οι ηλεκτρικές συσκευές είναι κλειστά.
[/quote]
Έχεις δίκιο, υπάρχουν κάποιες κατηγορίες καταστημάτων που εξαιρούνται. Αλλά είναι πολλές αυτές που δεν εξαιρούνται. Εδώ που μένω δεν έχει κινητάδικα κλπ και γενικά πολλά μαγαζιά. Όταν περπατάω στο δρόμο βλέπω κυρίως κλειστά. Πχ αν πας στο Carrefour του Evere τα μαγαζιά που συστεγάζονται με εξαίρεση τον οπτικό είναι κλειστά. Τα Kruidvat είναι τύπου σούπερ μάρκετ/φαρμακείο, δεν νομίζω να ήταν κλειστά ούτε την άνοιξη. Οι οπτικοί καλώς είναι ανοιχτοί, με ραντεβού και με έναν πελάτη τη φορά. Τα Brico και τα ανθοπωλεία δεν ξέρω γιατί είναι ανοιχτά αλλά αν δεν απατώμαι και την άνοιξη ήταν -ή μάλλον ήταν από τα πρώτα που άνοιξαν στα πλαίσια της χαλάρωσης.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τα ΜΜΜ. Ποτέ δεν σταμάτησαν αλλά την άνοιξη είχαν περιορισμό στην χωρητικότητα. Τώρα όποτε βλέπω λεωφορείο να περνάει πέρα από τις μάσκες δεν τηρείται κανένα μέτρο.

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 27 Νοέμ 2020, 00:23

Gherschaagk έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:09
zoltan έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:42
Gherschaagk έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:40


Νομίζω στο άβαταρ της έχει τη βελγική σημαία.
Δεν εννοώ αυτό. Μένω στις Βρυξέλλες και όλα είναι κλειστά. Το λοκντάουν είναι όπως την άνοιξη. Η Μετανάστρια μάλλον μένει Φλάνδρα. Δεν ξέρω τι κανόνες έχουν εκεί.
Τότε γιατί έχετε τόσο αυξημένο αριθμό κρουσμάτων.

Έχω βαρεθεί τη ζωή μου. Δεν αντέχω άλλο την κλεισούρα.
Μιλάς γενικά ή τώρα συγκεκριμένα;
Για το πρώτο δεν έχω απάντηση, δεν ξέρω τι σκατά κάνει λάθος το Βέλγιο και τα πάει τόσο χάλια με τον covid.
Για το δεύτερο κάνεις λάθος, τουλάχιστον με βάση τα επίσημα στατιστικά υπάρχει μεγάλη πτώση των κρουσμάτων μετά το λοκντάουν.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29692
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 27 Νοέμ 2020, 00:33

zoltan έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:19
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τα ΜΜΜ. Ποτέ δεν σταμάτησαν αλλά την άνοιξη είχαν περιορισμό στην χωρητικότητα. Τώρα όποτε βλέπω λεωφορείο να περνάει πέρα από τις μάσκες δεν τηρείται κανένα μέτρο.
Το μέτρο να τηρηθεί στα ΜΜΜ και πώς;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 27 Νοέμ 2020, 00:36

Έχουμε πατήσει γερά το γκάζι πάντως, για να δούμε αν θα καταφέρουμε το ακατόρθωτο. Στραγγαλισμο οικονομίας και νεκρούς Σουηδιας.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 27 Νοέμ 2020, 00:39

zoltan έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:23
Gherschaagk έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:09
zoltan έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 23:42

Δεν εννοώ αυτό. Μένω στις Βρυξέλλες και όλα είναι κλειστά. Το λοκντάουν είναι όπως την άνοιξη. Η Μετανάστρια μάλλον μένει Φλάνδρα. Δεν ξέρω τι κανόνες έχουν εκεί.
Τότε γιατί έχετε τόσο αυξημένο αριθμό κρουσμάτων.

Έχω βαρεθεί τη ζωή μου. Δεν αντέχω άλλο την κλεισούρα.
Μιλάς γενικά ή τώρα συγκεκριμένα;
Για το πρώτο δεν έχω απάντηση, δεν ξέρω τι σκατά κάνει λάθος το Βέλγιο και τα πάει τόσο χάλια με τον covid.
Για το δεύτερο κάνεις λάθος, τουλάχιστον με βάση τα επίσημα στατιστικά υπάρχει μεγάλη πτώση των κρουσμάτων μετά το λοκντάουν.

Εικόνα

Υπάρχει και το παρακάτω αφήγημα-άποψη.


Βέλγιο: Γιατί o τεράστιος αριθμός θανάτων από κορονοϊό δεν λέει όλη την αλήθεια
Προφανώς και το Βέλγιο περνάει πολύ δύσκολα στο δεύτερο κύμα του κορονοϊού. Οι αριθμοί όμως δεν λένε πάντα την πλήρη αλήθεια.

ΝΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΝΗΣ 23 ΝΟΕ 2020

Εδώ και βδομάδες, κάθε μέρα στο Βέλγιο γράφεται μια τραγωδία. Χθες έχασαν τη ζωή τους 170 άνθρωποι λόγω του κορονοϊού. Πρόκειται για έναν αριθμό που είναι εξαιρετικά υψηλός δεδομένου του πληθυσμού της χώρας (λίγο πάνω από 11,5 εκατομμύρια κάτοικοι). Παρόλα αυτά δεν είναι καν ο υψηλότερος αν συνυπολογίσουμε ότι στις 11 Νοεμβρίου καταγράφηκαν 345 θάνατοι, κάτι που πιθανόν να αντανακλά το ρεκόρ των 23.932 κρουσμάτων που είχαν καταγραφεί στις 30 Οκτωβρίου. Τι συμβαίνει όμως και γιατί αυτοί οι τεράστιοι αριθμοί δεν λένε την πλήρη αλήθεια;

Προφανώς τα πράγματα δεν είναι καλά για τη χώρα της κεντρικής Ευρώπης και αυτό οφείλεται σε πολλούς και τελείως διαφορετικούς λόγους. Πρώτα από όλα γιατί η χώρα πληρώνει μια ασυνεννοησία μεταξύ της κεντρική διοίκησης και των τοπικών διοικήσεων (ως γνωστόν το Βέλγιο χωρίζεται σε τρεις ομόσπονδες περιοχές: H Περιοχή των Βρυξελλών, η Φλαμανδική Περιοχή και η Βαλλωνική Περιοχή). Ταυτόχρονα, υπήρξαν και προβλήματα με τη διαδικασία της ανίχνευσης των κρουσμάτων αλλά και με τα τεστ.

Η πορεία μιας πανδημίας βέβαια δεν είναι μόνο ζήτημα της πολιτικής της διαχείρισης. Η αντιμετώπιση της πανδημίας σε μια χώρα όπως το Βέλγιο είναι πολύ πιο δύσκολη ούτως ή άλλως. Πρώτα από όλα λόγω της θέσης της στον χάρτη αλλά και της ιδιαίτερης δυσκολίας να ελεγχθούν τα σύνορά της. Το Βέλγιο βρίσκεται ουσιαστικά στο κέντρο της Ευρώπης με την έννοια ότι συνορεύει με Γαλλία, Γερμανία και Ολλανδία. Υπάρχουν άνθρωποι που πιθανόν να πηγαινοέρχονται καθημερινά ανάμεσα στις χώρες αυτές, ακόμα και γιατί μπορεί να δουλεύουν για παράδειγμα στην Ολλανδία. Ταυτόχρονα, μιλάμε για μια από τις πιο πυκνοκατοικημένες χώρες της Ευρώπης. Ξέρουμε ότι ένας ιός όπως αυτός, κυρίως εξαπλώνεται σε μεγάλες αστικές περιοχές.
ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ
ORIGINALS
Ο κορονοϊός αποδείχθηκε ένα φιάσκο ολκής για Ευρώπη και ΗΠΑ
Οι αριθμοί που δεν λένε πάντα την αλήθεια

Παρόλα αυτά υπάρχει και ένα ακόμα στοιχείο αλλά και μια ακόμα απόδειξη ότι οι αριθμοί από μόνοι τους δεν λένε ποτέ την αλήθεια. Τείνουν μάλιστα να τη διαστρεβλώνουν, όταν δεν διαβάζονται με τον σωστό τρόπο. Το Βέλγιο, λοιπόν, πράγματι βρέθηκε σε μια δραματική κατάσταση και την περασμένη Άνοιξη. Οι αρχές και οι ειδικοί αποφάσισαν να ακολουθήσουν έναν δικό τους τρόπο καταγραφής των θανάτων από κορονοϊό. Στόχος ήταν να υπάρχει μια όσο το δυνατόν πιο γρήγορη αλλά και ακριβής εικόνα της κατάστασης.

Έτσι, σε αντίθεση με άλλες χώρες της Ευρώπης, υπολογίζει στους θανάτους και κάθε περίπτωση την οποία ο γιατρός υποπτεύεται ότι μπορεί να συσχετιστεί με τον κορονοϊό. Ακόμα και κρούσματα που μπορεί να ταιριάζουν στην συμπτωματολογία αλλά δεν έχουν επιβεβαιωθεί με κάποιο τεστ. Το αν είναι ακριβέστερη η καταγραφή ή όχι δεν μπορούμε να το απαντήσουμε. Το σίγουρο όμως είναι ότι είναι διαφέρει σημαντικά και μπορεί να αυξάνει τον αριθμό των θανάτων από COVID-19 εν συγκρίσει με τον τρόπο καταγραφής στην υπόλοιπη Ευρώπη.
Tελικά τι συμβαίνει στο Βέλγιο;

Σε κάθε περίπτωση, βέβαια, το Βέλγιο ζει κάθε μέρα μια τραγωδία με συνολικούς θανάτους που το ίδιο υπολογίζει στους 15.618. Πρόκειται για έναν αριθμό που είναι ο μεγαλύτερος στον πλανήτη τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές αν συνυπολογίσουμε τον πληθυσμό (1345 θάνατοι ανά 1 εκατομμύριο κατοίκους). Ελπίζουμε ότι η τάση μείωσης των κρουσμάτων μετά το πολύ αυστηρό lockdown θα συνεχιστεί, ώστε να σωθούν όσο το δυνατόν περισσότερες ζωές. Πίσω από αυτούς τους αριθμούς υπάρχουν πάντα τραγωδίες. Μαζί και ανθρώπινες ζωές.

https://www.oneman.gr/life/velgio-koron ... _term=Pos9
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 27 Νοέμ 2020, 00:39

Gherschaagk έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:33
zoltan έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:19
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τα ΜΜΜ. Ποτέ δεν σταμάτησαν αλλά την άνοιξη είχαν περιορισμό στην χωρητικότητα. Τώρα όποτε βλέπω λεωφορείο να περνάει πέρα από τις μάσκες δεν τηρείται κανένα μέτρο.
Το μέτρο να τηρηθεί στα ΜΜΜ και πώς;
Δεν μπορεί να επιβληθεί προφανώς. Αλλά την άνοιξη στα λεωφορεία και τραμ είχαν περασμένες λευκές ταινίες σε σχήμα Χ στα 2/3 των θέσεων ώστε να τηρούνται αποστάσεις. Φυσικά αυτό επαφιόταν στην καλή θέληση των επιβατών. Τώρα δεν υπάρχουν εκτός και αν κάτι άλλαξε. Ομολογώ ότι δεν έχω ανέβει σε ΜΜΜ τις τελευταίες 3 βδομάδες. Τελευταία φορά ήταν κατά την πρώτη εβδομάδα του λοκντάουν.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Νοέμ 2020, 00:41

Αρχέλαος έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:39
zoltan έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:23
Gherschaagk έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:09


Τότε γιατί έχετε τόσο αυξημένο αριθμό κρουσμάτων.

Έχω βαρεθεί τη ζωή μου. Δεν αντέχω άλλο την κλεισούρα.
Μιλάς γενικά ή τώρα συγκεκριμένα;
Για το πρώτο δεν έχω απάντηση, δεν ξέρω τι σκατά κάνει λάθος το Βέλγιο και τα πάει τόσο χάλια με τον covid.
Για το δεύτερο κάνεις λάθος, τουλάχιστον με βάση τα επίσημα στατιστικά υπάρχει μεγάλη πτώση των κρουσμάτων μετά το λοκντάουν.

Εικόνα

Υπάρχει και το παρακάτω αφήγημα-άποψη.


Βέλγιο: Γιατί o τεράστιος αριθμός θανάτων από κορονοϊό δεν λέει όλη την αλήθεια
Προφανώς και το Βέλγιο περνάει πολύ δύσκολα στο δεύτερο κύμα του κορονοϊού. Οι αριθμοί όμως δεν λένε πάντα την πλήρη αλήθεια.

ΝΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΝΗΣ 23 ΝΟΕ 2020


Εντωμεταξύ ο αρθρογραφος είναι φιλόλογος :-?

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 27 Νοέμ 2020, 00:46

zoltan έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:19

Έχεις δίκιο, υπάρχουν κάποιες κατηγορίες καταστημάτων που εξαιρούνται. Αλλά είναι πολλές αυτές που δεν εξαιρούνται. Εδώ που μένω δεν έχει κινητάδικα κλπ και γενικά πολλά μαγαζιά. Όταν περπατάω στο δρόμο βλέπω κυρίως κλειστά. Πχ αν πας στο Carrefour του Evere τα μαγαζιά που συστεγάζονται με εξαίρεση τον οπτικό είναι κλειστά. Τα Kruidvat είναι τύπου σούπερ μάρκετ/φαρμακείο, δεν νομίζω να ήταν κλειστά ούτε την άνοιξη. Οι οπτικοί καλώς είναι ανοιχτοί, με ραντεβού και με έναν πελάτη τη φορά. Τα Brico και τα ανθοπωλεία δεν ξέρω γιατί είναι ανοιχτά αλλά αν δεν απατώμαι και την άνοιξη ήταν -ή μάλλον ήταν από τα πρώτα που άνοιξαν στα πλαίσια της χαλάρωσης.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τα ΜΜΜ. Ποτέ δεν σταμάτησαν αλλά την άνοιξη είχαν περιορισμό στην χωρητικότητα. Τώρα όποτε βλέπω λεωφορείο να περνάει πέρα από τις μάσκες δεν τηρείται κανένα μέτρο.
ΟΚ το Evere δε φημίζεται για τα πολλά μαγαζιά οπότε λογικό όταν πολλά είναι κλειστά να σου φαίνεται ερημιά. Εγώ μένω Ixelles στο κέντρο. Κλειστά είναι ρούχα, παπούτσια, αξεσουάρ, κοσμήματα, παιχνίδια, ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά (αλλά όχι τα μαγαζιά που κάνουν επισκευές υπολογιστών), είδη για το σπίτι και το ΗΕΜΑ που είναι λίγο απ'όλα. Βγαίνεις έξω και οι δρόμοι είναι γεμάτοι κόσμο. Καμμία σχέση με την άνοιξη που βγαίναμε σαν τους κλέφτες και πηγαίναμε γρήγορα γρήγορα και αν τυχόν συναντούσαμε κανέναν αλλάζαμε πεζοδρόμιο.
Και υπάρχει και το click and collect, που βλέπεις μέχρι και τα μαγαζιά που πουλάνε extensions να έχουν την πόρτα ανοιχτή με ένα τραπεζάκι από πίσω για να παραδίδουν παραγγελίες.

Για τα λεωφορεία προφανώς αποφάσισαν ότι δε συμφέρει να τα κινούν με 10 άτομα μέσα όπως έκαναν την άνοιξη, οπότε βάλτε μάσκες και όποιος ζήσει έζησε. Βγάίνω κάθε πρωί στις 8 για να πάω τα παιδιά σχολείο και με πιάνει η ψυχή μου με τα λεωφορεία γεμάτα να μη χωράει να μπει άνθρωπος.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 27 Νοέμ 2020, 04:40

panos291 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 00:36
Έχουμε πατήσει γερά το γκάζι πάντως, για να δούμε αν θα καταφέρουμε το ακατόρθωτο. Στραγγαλισμο οικονομίας και νεκρούς Σουηδιας.
Το "νεκροί Σουηδίας" ήταν δεδομένο απο την αρχή, όπως νομίζω οτι καταλαβαίνεις, αγαπητέ Πριγκηψ.

Η Υβρις ήταν οτι αν... κάπως καταφέρναμε ούλοι να κρυφτούμε κάτω απο μια πέτρα και να μην ανασάνουμε, να μην βγάλουμε κιχ, ο ιος θα μας προσπερνούσε. Για όσο χρειαστεί, λέμε. Δυο, τρία χρόνια και βάλε. Δεν έχει σημασια.

Την Υβρη όμως την ακολουθεί πάντα με μαθηματική ακρίβεια η you know who.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών