Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2021, 23:09

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:58
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:52
Έχω πουλήσει ένα εκατομμύριο μάσκες
Ffp2 ελπίζω, τυπε
Εδώ δεν έχουν μάθει το 90% να τις φοράνε από την σωστή μεριά, οι ffp2 θα τους μάραιναν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4786
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 29 Νοέμ 2021, 23:09

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:52

Είχε δοκιμαστεί και το 1918
Εικόνα
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2021, 23:13

Αρχέλαος έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:09
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:52
Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 15:58


Ήμουν ξεκάθαρος στο τι έγραψα. Τα "απόλυτα ελεγχόμενες εργαστηριακές συνθήκες" είναι δικά σου και άσχετα.
Καθόλου άσχετα. Αυτό το επίπεδο αποτελεσματικότητας της μάσκας ισχύει μόνο για απόλυτα ελεγχόμενες εργαστηριακές συνθήκες. Σε νοσοκομειακές συνθήκες η μάσκα έχει σημαντική αποτελεσματικότητα, επίσης. Εκτός νοσοκομειακού περιβάλλοντος, είναι απλώς ένα πανί μπροστά στα μούτρα σου και δεν βοηθάει καθόλου στον περιορισμό της διασποράς.
Xm, ειδικα για τις ffp2 δεν μπορείς να το πεις αυτό.
Όταν τέθηκε το θέμα καθολικής χρήσης μάσκας, είχα πει -και συνεχίζω να λέω- ότι θα είχε νόημα μόνο με 3 προϋποθέσεις:

1. να είναι στοχευμένη η χρήση, δηλαδή σε ΜΜΜ, για ολιγόλεπτα ψώνια ή σε χώρους με αναγκαστικό συνωστισμό, αν και εφόσον είναι αναπόφευκτος
2. να υπάρχουν συγκεκριμένα στάνταρ μάσκας και όχι ό,τι θέλει ο καθένας, ιδανικά με κρατική επιδότηση
3. να δοθεί σημασία στην εκστρατεία για την σωστή χρήση μάσκας

Οτιδήποτε άλλο είναι ανώφελο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2021, 23:15

foscilis έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 15:10
Εγώ έμαθα σήμερα ότι μια συνάδελφος της γυναίκας μου κόλλησε κι αυτή (46) κι ο άντρας της (49) και η μάνα της (75) από το πεντάχρονό τους που πάει νηπιαγωγείο. Επίσης και οι τρεις εμβολιασμένοι.
Αν δεν ήταν εμβολιασμένοι θα είχαν κολλήσει 5 με 7 φορές παραπάνω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 29 Νοέμ 2021, 23:18

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:07
Αποδείχθηκαν εξαιρετικά περιορισμένης αποτελεσματικότητας χρονικά και ως εκ τούτου βρίσκω περιττό να τα κάνουν οι νεότεροι σε ηλικία που δεν έχουν προβλήματα υγείας.
Σε ποια προβλήματα υγείας αναφέρεσαι και σε ποιους ως νεους;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 29 Νοέμ 2021, 23:21

Το κρύωμα μου γύρισε σε γαϊδουρινό βήχα. Τα τεστ συνεχίζουν να βγαίνουν αρνητικά αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα με πλησιάζει κανείς στο δρόμο :lol:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 29 Νοέμ 2021, 23:52

Bill Hicks έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:50

1-4 πολύ εύκολη απάντηση, εμβολιασμένος προς το παρόν στην Ελλάδα έιναι όποιος έχει κάνει 2 ή 3 δόσεις.
Οκ, υπαρχει για αυτο λιγο πιο επισημη - επωνυμη πηγη απο τον κυριο Hicks ?
Bill Hicks έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:50

στα υπόλοιπα, εξίσου εύκολη απάντηση, σταματάς τις θεωρίες, κλείνεις ραντεβού και αφήνεις τους pointy heads να κάνουν την δουλειά τους. :lol:
:smt005:

Οι υποθεσεις και θεωριες έρχονται μονο οταν το κρατος δεν κανει καλα τη δουλεια του.
Αν το κρατος παρειχε διαφανη πληροφορηση δεν θα υπηρχε χωρος για υποθεσεις και θεωριες.
Αλλα αν το κρατος παρειχε διαφανη πληροφορηση τοτε δεν θα υπηρχε χωρος για πολιτική.

ΥΓ πσσσσσσσσσσσσσσσ τι ειπα το ατομο, μου αξιζει μια σκεπαστη
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 29 Νοέμ 2021, 23:54

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:13
Αρχέλαος έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:09
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:52


Καθόλου άσχετα. Αυτό το επίπεδο αποτελεσματικότητας της μάσκας ισχύει μόνο για απόλυτα ελεγχόμενες εργαστηριακές συνθήκες. Σε νοσοκομειακές συνθήκες η μάσκα έχει σημαντική αποτελεσματικότητα, επίσης. Εκτός νοσοκομειακού περιβάλλοντος, είναι απλώς ένα πανί μπροστά στα μούτρα σου και δεν βοηθάει καθόλου στον περιορισμό της διασποράς.
Xm, ειδικα για τις ffp2 δεν μπορείς να το πεις αυτό.
Όταν τέθηκε το θέμα καθολικής χρήσης μάσκας, είχα πει -και συνεχίζω να λέω- ότι θα είχε νόημα μόνο με 3 προϋποθέσεις:

1. να είναι στοχευμένη η χρήση, δηλαδή σε ΜΜΜ, για ολιγόλεπτα ψώνια ή σε χώρους με αναγκαστικό συνωστισμό, αν και εφόσον είναι αναπόφευκτος
2. να υπάρχουν συγκεκριμένα στάνταρ μάσκας και όχι ό,τι θέλει ο καθένας, ιδανικά με κρατική επιδότηση
3. να δοθεί σημασία στην εκστρατεία για την σωστή χρήση μάσκας

Οτιδήποτε άλλο είναι ανώφελο.
Συμφωνώ με το 2 και το 3 και τα είχα γράψει και εγώ.
Ειδικά από το καλοκαίρι του 2020 για μένα έπρεπε προωθούνται οι μάσκες ffp2, όσο πιο καλές γίνεται εκ παραγωγής.
Στην Νότια Κορέα μάλιστα κάνουν αυτό που λες, έδιναν δωρεάν δύο τέτοιες μάσκες σε έκαστο πολίτη ανά εβδομάδα.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29776
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Νοέμ 2021, 23:54

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 22:52
Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 15:58
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 13:16


Τα ευρήματα λένε αν βοήθησε σε κάτι με το θέμα της διασποράς, όχι τι κάνει η μάσκα σε απόλυτα ελεγχόμενες εργαστηριακές συνθήκες, που στα παπάρια μας. Και η απάντηση είναι: όχι βέβαια.
Ήμουν ξεκάθαρος στο τι έγραψα. Τα "απόλυτα ελεγχόμενες εργαστηριακές συνθήκες" είναι δικά σου και άσχετα.
Καθόλου άσχετα. Αυτό το επίπεδο αποτελεσματικότητας της μάσκας ισχύει μόνο για απόλυτα ελεγχόμενες εργαστηριακές συνθήκες. Σε νοσοκομειακές συνθήκες η μάσκα έχει σημαντική αποτελεσματικότητα, επίσης. Εκτός νοσοκομειακού περιβάλλοντος, είναι απλώς ένα πανί μπροστά στα μούτρα σου και δεν βοηθάει καθόλου στον περιορισμό της διασποράς. Είχε δοκιμαστεί και το 1918 και τότε είχε βρεθεί ότι δεν κάνει τίποτα σαν μέτρο, δοκιμάστηκε και σήμερα και πάλι δεν βρέθηκε να κάνει τίποτα σαν μέτρο.

Αλλά, πραγματικά, στα παπάρια μου. Έχω πουλήσει ένα εκατομμύριο μάσκες. Αν θέλουν οι κυβερνήσεις να εθελοτυφλούν, ποιος είμαι εγώ να φέρω αντίρρηση;
λες βλακείες, αλλά σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις ένα πείραμα. Να φας μια χλέπα στα μούτρα από έναν που φοράει μάσκα και από έναν που δεν φοράει και να μας γράψεις εντυπώσεις.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Νοέμ 2021, 23:57

Awesomatic έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:21
Το κρύωμα μου γύρισε σε γαϊδουρινό βήχα. Τα τεστ συνεχίζουν να βγαίνουν αρνητικά αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα με πλησιάζει κανείς στο δρόμο :lol:
Εφόσον έχεις συμπτώματα κάνε μοριακό.
Είναι το μόνο με τεράστια αξιοπιστία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Νοέμ 2021, 00:00

Awesomatic έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:21
Το κρύωμα μου γύρισε σε γαϊδουρινό βήχα. Τα τεστ συνεχίζουν να βγαίνουν αρνητικά αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα με πλησιάζει κανείς στο δρόμο :lol:
Κυκλοφορούν κι άλλα πράματα εκτός από κορώνα αυτόν τον καιρό, οι περισσότεροι έτσι ήμασταν - είμαστε, πριν 2-3 βδομάδες που είχα καταροή - βήχα εκεί που περπατούσα δίπλα από μία στάση έβηξα (μέσα στην μάσκα), αναδιπλώθηκαν όλοι σε νανοσεκόντ, όπως τα ψάρια στα ντοκιμαντέρ μλκ μου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Νοέμ 2021, 00:45

Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:54
λες βλακείες, αλλά σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις ένα πείραμα. Να φας μια χλέπα στα μούτρα από έναν που φοράει μάσκα και από έναν που δεν φοράει και να μας γράψεις εντυπώσεις.
Λέω διαπιστωμένα πράγματα. Το πείραμά σου είναι ηλίθιο. Δεν χρειάζεται να εξηγήσω γιατί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 30 Νοέμ 2021, 08:47

stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:57
Awesomatic έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:21
Το κρύωμα μου γύρισε σε γαϊδουρινό βήχα. Τα τεστ συνεχίζουν να βγαίνουν αρνητικά αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα με πλησιάζει κανείς στο δρόμο :lol:
Εφόσον έχεις συμπτώματα κάνε μοριακό.
Είναι το μόνο με τεράστια αξιοπιστία.
Έκανα, αρνητικό και αυτό αν και συνεχίζω τα περιοδικά σελφ στη μικρή περίπτωση που κόλλησα στο ενδιάμεσο.
sys3x έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 00:00
Awesomatic έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:21
Το κρύωμα μου γύρισε σε γαϊδουρινό βήχα. Τα τεστ συνεχίζουν να βγαίνουν αρνητικά αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα με πλησιάζει κανείς στο δρόμο :lol:
Κυκλοφορούν κι άλλα πράματα εκτός από κορώνα αυτόν τον καιρό, οι περισσότεροι έτσι ήμασταν - είμαστε, πριν 2-3 βδομάδες που είχα καταροή - βήχα εκεί που περπατούσα δίπλα από μία στάση έβηξα (μέσα στην μάσκα), αναδιπλώθηκαν όλοι σε νανοσεκόντ, όπως τα ψάρια στα ντοκιμαντέρ μλκ μου.
Έτσι έτσι ακριβώς :003::smt005:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29776
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 30 Νοέμ 2021, 08:49

hellegennes έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 00:45
Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:54
λες βλακείες, αλλά σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις ένα πείραμα. Να φας μια χλέπα στα μούτρα από έναν που φοράει μάσκα και από έναν που δεν φοράει και να μας γράψεις εντυπώσεις.
Λέω διαπιστωμένα πράγματα. Το πείραμά σου είναι ηλίθιο. Δεν χρειάζεται να εξηγήσω γιατί.
Δεν λες διαπιστωμένα πράγματα. Όπου οι μάσκες δεν έκαναν δουλειά ήταν λόγω λάθος χρήσης από τους πολίτες. Δεν νοείται να λες ότι είτε φοράς μάσκα είτε όχι -οπουδήποτε- είναι το ίδιο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29776
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 30 Νοέμ 2021, 08:50

Awesomatic έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 23:21
Το κρύωμα μου γύρισε σε γαϊδουρινό βήχα.

τσέκαρε για φυματίωση :lol:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών