Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
likosmokeses
Δημοσιεύσεις: 1537
Εγγραφή: 04 Μαρ 2019, 23:18

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από likosmokeses » 29 Νοέμ 2021, 11:05

Πορτογαλία: οι εμβολιασμένοι μόνο με rapid σε μπάρ και νυχτερινά μαγαζιά

Costa also announced that those fully vaccinated must also present proof of a negative coronavirus test to enter nightclubs, bars, large events and care homes, and that the EU digital certificate would be required to stay in hotels, go to the gym, or dine indoors in restaurants.

Ποιό ελληνικό κανάλι το ανέφερε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος likosmokeses την 29 Νοέμ 2021, 11:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14083
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 29 Νοέμ 2021, 11:07

Ας μου επιχειρηματολογησει καποιος γιατι το παρακατω ειναι λαθος.
Με βαση τα στοιχεια ως τωρα, οσοι εχουν την μεταλλαξη Ο φαινεται να το περνανε πολυ ελαφρα.
Θα μπορουσε λοιπον αντι για "παγκόσμια ανησυχια", "τρομο" κλπ, να λειτουργήσει περιπου σαν εμβολιο δηλαδή να κολλαει ο κοσμος μια ακίνδυνη μεταλλαξη και αυτη να του προσφέρει ενα ποσοστο ανοσιας στις πιο επικίνδυνες μορφες του ιου?

likosmokeses
Δημοσιεύσεις: 1537
Εγγραφή: 04 Μαρ 2019, 23:18

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από likosmokeses » 29 Νοέμ 2021, 11:07

panos291 έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:07
Ας μου επιχειρηματολογησει καποιος γιατι το παρακατω ειναι λαθος.
Με βαση τα στοιχεια ως τωρα, οσοι εχουν την μεταλλαξη Ο φαινεται να το περνανε πολυ ελαφρα.
Θα μπορουσε λοιπον αντι για "παγκόσμια ανησυχια", "τρομο" κλπ, να λειτουργήσει περιπου σαν εμβολιο δηλαδή να κολλαει ο κοσμος μια ακίνδυνη μεταλλαξη και αυτη να του προσφέρει ενα ποσοστο ανοσιας στις πιο επικίνδυνες μορφες του ιου?
Και πώς θα αδειάσει το στόκ;

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14083
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 29 Νοέμ 2021, 11:09

Otto Weininger για πες μια γνωμη

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Νοέμ 2021, 11:14

panos291 έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:07
Ας μου επιχειρηματολογησει καποιος γιατι το παρακατω ειναι λαθος.
Με βαση τα στοιχεια ως τωρα, οσοι εχουν την μεταλλαξη Ο φαινεται να το περνανε πολυ ελαφρα.
Θα μπορουσε λοιπον αντι για "παγκόσμια ανησυχια", "τρομο" κλπ, να λειτουργήσει περιπου σαν εμβολιο δηλαδή να κολλαει ο κοσμος μια ακίνδυνη μεταλλαξη και αυτη να του προσφέρει ενα ποσοστο ανοσιας στις πιο επικίνδυνες μορφες του ιου?
Τα στοιχεία εως τώρα προέρχονται από την Ν.Αφρική. Όχι ότι δεν είναι άξιοι εμπιστοσύνης, αλλά όπως και να το δεις έχουν λόγους να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Οπότε περιμένουμε, ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα επί της ουσίας.

Για το άλλο που λες, δεν είναι δεδομένο ότι μια μετάλλαξη θα σε προστατεύσει από μια άλλη.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14083
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 29 Νοέμ 2021, 11:15

Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:14
panos291 έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:07
Ας μου επιχειρηματολογησει καποιος γιατι το παρακατω ειναι λαθος.
Με βαση τα στοιχεια ως τωρα, οσοι εχουν την μεταλλαξη Ο φαινεται να το περνανε πολυ ελαφρα.
Θα μπορουσε λοιπον αντι για "παγκόσμια ανησυχια", "τρομο" κλπ, να λειτουργήσει περιπου σαν εμβολιο δηλαδή να κολλαει ο κοσμος μια ακίνδυνη μεταλλαξη και αυτη να του προσφέρει ενα ποσοστο ανοσιας στις πιο επικίνδυνες μορφες του ιου?
Τα στοιχεία εως τώρα προέρχονται από την Ν.Αφρική. Όχι ότι δεν είναι άξιοι εμπιστοσύνης, αλλά όπως και να το δεις έχουν λόγους να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Οπότε περιμένουμε, ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα επί της ουσίας.

Για το άλλο που λες, δεν είναι δεδομένο ότι μια μετάλλαξη θα σε προστατεύσει από μια άλλη.
Ναι, δεν ειπα οτι ειναι δεδομενο αλλα ρωτησα αν μπορεί να παιξει ως σεναριο.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Νοέμ 2021, 11:18

panos291 έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:15
Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:14
panos291 έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:07
Ας μου επιχειρηματολογησει καποιος γιατι το παρακατω ειναι λαθος.
Με βαση τα στοιχεια ως τωρα, οσοι εχουν την μεταλλαξη Ο φαινεται να το περνανε πολυ ελαφρα.
Θα μπορουσε λοιπον αντι για "παγκόσμια ανησυχια", "τρομο" κλπ, να λειτουργήσει περιπου σαν εμβολιο δηλαδή να κολλαει ο κοσμος μια ακίνδυνη μεταλλαξη και αυτη να του προσφέρει ενα ποσοστο ανοσιας στις πιο επικίνδυνες μορφες του ιου?
Τα στοιχεία εως τώρα προέρχονται από την Ν.Αφρική. Όχι ότι δεν είναι άξιοι εμπιστοσύνης, αλλά όπως και να το δεις έχουν λόγους να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Οπότε περιμένουμε, ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα επί της ουσίας.

Για το άλλο που λες, δεν είναι δεδομένο ότι μια μετάλλαξη θα σε προστατεύσει από μια άλλη.
Ναι, δεν ειπα οτι ειναι δεδομενο αλλα ρωτησα αν μπορεί να παιξει ως σεναριο.
Θα μπορούσε ως πολύ παρακινδυνευμένο σενάριο τελευταίας ελπίδας ξέρω γω.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 29 Νοέμ 2021, 11:37

Πάντως με όλον τον ντόρο που γίνεται με την όμικρον μετάλλαξη και τη σημερινή προειδοποίηση του ΠΟΥ δεν νομίζω να το περνάνε οι περισσότεροι σαν ένα συναχάκι. Βασικά το Ισραήλ κλείνει εντελώς τα σύνορα. Και εδώ ο Κούλης και ο Αδωνις πάλι συνεχίζουν τις παπαριές για μέτρα για ανεμβολίαστους.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Νοέμ 2021, 11:40

Arisvilla έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:37
Πάντως με όλον τον ντόρο που γίνεται με την όμικρον μετάλλαξη και τη σημερινή προειδοποίηση του ΠΟΥ δεν νομίζω να το περνάνε οι περισσότεροι σαν ένα συναχάκι. Βασικά το Ισραήλ κλείνει εντελώς τα σύνορα. Και εδώ ο Κούλης και ο Αδωνις πάλι συνεχίζουν τις παπαριές για μέτρα για ανεμβολίαστους.
Κάνε λίγο υπομονή. Οι γερμανοί πλέον μιλάνε ανοιχτά για ολικό lockdown. Αν γίνει, άνοιξε σαμπάνιες :003:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Νοέμ 2021, 11:41

Arisvilla έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:37
Πάντως με όλον τον ντόρο που γίνεται με την όμικρον μετάλλαξη και τη σημερινή προειδοποίηση του ΠΟΥ δεν νομίζω να το περνάνε οι περισσότεροι σαν ένα συναχάκι. Βασικά το Ισραήλ κλείνει εντελώς τα σύνορα. Και εδώ ο Κούλης και ο Αδωνις πάλι συνεχίζουν τις παπαριές για μέτρα για ανεμβολίαστους.
Είμαστε η Μποτσουάνα της Ευρώπης σε ανεμβολίαστους.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 29 Νοέμ 2021, 11:45

Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:40
Arisvilla έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:37
Πάντως με όλον τον ντόρο που γίνεται με την όμικρον μετάλλαξη και τη σημερινή προειδοποίηση του ΠΟΥ δεν νομίζω να το περνάνε οι περισσότεροι σαν ένα συναχάκι. Βασικά το Ισραήλ κλείνει εντελώς τα σύνορα. Και εδώ ο Κούλης και ο Αδωνις πάλι συνεχίζουν τις παπαριές για μέτρα για ανεμβολίαστους.
Κάνε λίγο υπομονή. Οι γερμανοί πλέον μιλάνε ανοιχτά για ολικό lockdown. Αν γίνει, άνοιξε σαμπάνιες :003:
Δεν ξέρω πραγματικά τι παίζει με την μετάλλαξη αυτή απλά η όλη κινητοποίηση όλων των κρατών παραπέμπει στις αρχές της πανδημίας. Η γιατρός Στη Νότια Αφρική που εξέτασε 30 περιπτώσεις ατόμων κάτω των 40 (50-50 εμβολιασμένοι ανεμβολίαστοι) είδε οτι οι περισσότεροι είχαν πολύ ήπια συμπτώματα. Αλλά το δείγμα είναι πολύ μικρό και μη αντιπροσωπευτικό. Οι νοσηλείες πάντως στη Νοτια Αφρική (που είναι αρχές καλοκαιριού εκεί μην το ξεχνάμε) αρχίζουν να ανεβαίνουν. Η λογική λεει οτι όλες οι χώρες θα πάνε αργά η γρήγορα σε σοβαρά μέτρα.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 29 Νοέμ 2021, 12:00

nik_killthemall έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 10:47
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 10:41
Leporello έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 09:45
Γιά τους ψεκασμένους βέβαια, οι μισοεμβολιασμένοι είναι "με τους άλλους" ενώ οι ανεμβολίαστοι είναι "δικοί τους". Κυρίως γι'αυτό τους ενοχλεί να βρίσκονται μαζί σε μία κατηγορία.
Για εσάς τους ψεκασμένους, οφείλουν οι εμβολιασμένοι που δεν έχουν κάνει και τις δυο δόσεις να βρίσκονται στους ανεμβολίαστους. Για εμάς τους φυσιολογικούς ανθρώπους, οι κατηγορίες θα πρέπει να είναι τρεις ή να αφαιρούνται τελείως από την εξίσωση, αμφότερα πράγματα που κάνουν άλλα κράτη στα στατιστικά τους.
Το μπολντ και μονο φτανει ! Ειναι δυνατον να αναρωτιομαστε για το τι ειναι ορθη παρουσιαση αναμεσα σε αυτο που κανει το Ισραηλ ή σε αυτο που κανει η Ελλάδα :smt005:
Προφανώς, όσο μεγαλύτερη λεπτομέρεια στα στατιστικά, τόσο καλύτερα. Οταν όμως έχουμε μόνο δύο κατηγορίες, σίγουρα οι μισοεμβολιασμένοι πάνε με τους ανεμβολίαστους.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2021, 12:01

Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:40
Arisvilla έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 11:37
Πάντως με όλον τον ντόρο που γίνεται με την όμικρον μετάλλαξη και τη σημερινή προειδοποίηση του ΠΟΥ δεν νομίζω να το περνάνε οι περισσότεροι σαν ένα συναχάκι. Βασικά το Ισραήλ κλείνει εντελώς τα σύνορα. Και εδώ ο Κούλης και ο Αδωνις πάλι συνεχίζουν τις παπαριές για μέτρα για ανεμβολίαστους.
Κάνε λίγο υπομονή. Οι γερμανοί πλέον μιλάνε ανοιχτά για ολικό lockdown. Αν γίνει, άνοιξε σαμπάνιες :003:
Η κυβέρνηση είμαι βέβαιος ότι βλέπει την όμικρον σαν σανίδα σωτηρίας. Το ότι δεν έχουμε μπει ακόμα σε καραντίνα οφείλεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στις υποσχέσεις που έδωσαν ότι οι εμβολιασμένοι θα έχουν ειδική μεταχείριση. Αυτήν την στιγμή είναι εγκλωβισμένοι.

Αυτά έχουν τα παιχνιδάκια με τις ρητορικές και τις υποσχέσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2021, 12:03

Leporello έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 12:00
Προφανώς, όσο μεγαλύτερη λεπτομέρεια στα στατιστικά, τόσο καλύτερα. Οταν όμως έχουμε μόνο δύο κατηγορίες, σίγουρα οι μισοεμβολιασμένοι πάνε με τους ανεμβολίαστους.
Το «σίγουρα» είναι «αφαιρούνται απ' την εξίσωση».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 29 Νοέμ 2021, 12:04

Πάντως στην Πορτογαλία με 90% εμβολιασμένων βρήκαν 13 κρούσματα της όμικρον στην Μπελενένσες που έπαιξε με 9 παίχτες με την Μπενφίκα προχθες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών