Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9078
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 20 Οκτ 2021, 18:19

Τα statistics του ΕΟΔΥ είναι σίγουρα greek statistics. Βασικά το ερώτημα μου είναι το εξής. Αφού δίνουν τους διασωληνωμένους που είναι εμβολιασμένοι και αυτούς που δεν είναι γιατί δεν δίνουν το αντίστοιχο νούμερο για τις νοσηλείες και τους θανάτους? Τα στατιστικά σήμερα του Τσιόδρα για την αποτελεσματικότητα των εμβολίων αφορούσαν την είσοδο σε μεθ. Το ερώτημα μου είναι το εξής βέβαια. Ο Ψάλτης μιλάει για 94% αποτελεσματικότητα των εμβολίων για είσοδο σε μεθ και 91% για προστασία από θάνατο. Αυτό δεν στέκει λογικά καθώς θα έπρεπε θεωρητικά το δεύτερο νούμερο να είναι υψηλότερο από το πρώτο. Τέλος, οσον αφορά τα νούμερα των θανάτων που γλιτώσαμε λόγω των εμβολίων και τις διασωληνώσεις (8000 και 5000 νομίζω) είναι φαιδρότητες όπως αυτά που έλεγε για το πρώτο λοκ νταουν που δήθεν γλιτώσαμε 15 χιλιάδες θανάτους. Σίγουρα γλιτώσαμε πολλούς θανάτους λόγω των εμβολίων αλλά λόγω των εμβολίων η κατάσταση έγινε και yolo και έτσι υπήρχε αυξημένη διασπορά καθως τα μέτρα σταμάτησαν. Οπότε οι δήθεν επιστημονικές θεωρίες του Τσιόδρα οτι γλιτώσαμε 8 χιλιάδες θανάτους στερούνται σοβαρότητας.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Οκτ 2021, 18:24

Arisvilla έγραψε:
20 Οκτ 2021, 18:19
Τα statistics του ΕΟΔΥ είναι σίγουρα greek statistics.
Το ίδιο κ τα στατιστικά του πανεπιστημίου της Μινεσότα που έβαλα στην προηγούμενη σελίδα. Όλοι αυτοί να πούμε είναι για να κρέμονται από τ αρχιδια του Αλεφαντου, μάθετε μπαλίτσα στον άρχοντα, δικέ μου :vp25:

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9078
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 20 Οκτ 2021, 18:29

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Οκτ 2021, 18:24
Arisvilla έγραψε:
20 Οκτ 2021, 18:19
Τα statistics του ΕΟΔΥ είναι σίγουρα greek statistics.
Το ίδιο κ τα στατιστικά του πανεπιστημίου της Μινεσότα που έβαλα στην προηγούμενη σελίδα. Όλοι αυτοί να πούμε είναι για να κρέμονται από τ αρχιδια του Αλεφαντου, μάθετε μπαλίτσα στον άρχοντα, δικέ μου :vp25:
Φίλε μου καλέ, ο Χέλης έχει δίκιο σε ένα πράγμα. Δεν μπορεί πριν 2 μήνες οι Οβραίοι με αντίστοιχα με τα δικά μας ποσοστά εμβολιασμών να δίνουν 50% των θανάτων σε πλήρως εμβολιασμένους και περίπου ίδιο νούμερο σε διασωληνωμένους, τα ίδια νούμερα να δίνουν περίπου και οι Βρετανοί (με μεγαλύτερο ποσοστό εμβολιασμένων οκ) και εμείς να δίνουμε 11 με 12%. Και το ξαναναγράφω γιατί δεν δίνουν και τα ποσοστά σε θανάτους και νοσηλείες?

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Οκτ 2021, 19:08

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Οκτ 2021, 17:58
hellegennes έγραψε:
20 Οκτ 2021, 17:21

Σε χώρες που έχουν πιο αξιόπιστα στατιστικά, οι αριθμοί και τα ποσοστά είναι πολύ διαφορετικά. Ή έχουν καλύτερο DNA οι Έλληνες εμβολιασμένοι άνω των 60 ή τα στατιστικά είναι ψευδή.

Όποιος θέλει μπορεί να πιστεύει την εξήγηση με το ανώτερο DNA.
Πάντως εγώ παρόμοια στατιστικά βλέπω σε ό,τι αφορά την προστασία από νοσηλεία σε ΜΕΘ και θάνατο.

Πχ https://www.cidrap.umn.edu/news-perspec ... ring-delta

Σε σχέση με την ελ τσιορδομελετη εδω: https://www.protothema.gr/koronoios-liv ... a-emvolio/

Δε βλέπω χαοτικές διάφορες.
Αυτά είναι μελέτες, όχι real time στατιστικά που δείχνουν πόσοι νοσηλεύονται αυτήν την στιγμή. Δεν κάθομαι να τις διαβάσω, γιατί όσες έχω διαβάσει μέχρι στιγμής περιείχαν ετεροχρονισμένα δεδομένα. Σημασία έχει ποιοι νοσηλεύονται τώρα και πόσοι απ' αυτούς είναι εμβολιασμένοι. Η δυνατότητα προστασίας φθίνει γρήγορα.

Μας ενδιαφέρει μεν να παρέχει προστασία έστω και για λίγο, αλλά η αποτελεσματικότητα κρίνεται σε βάθος χρόνου. Δεν έχει νόημα να πω «το τάδε εμβόλιο είναι 90% αποτελεσματικό απέναντι στην νοσηλεία τις πρώτες 12 εβδομάδες».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Οκτ 2021, 19:14

Arisvilla έγραψε:
20 Οκτ 2021, 18:19
Σίγουρα γλιτώσαμε πολλούς θανάτους λόγω των εμβολίων αλλά λόγω των εμβολίων η κατάσταση έγινε και yolo και έτσι υπήρχε αυξημένη διασπορά καθώς τα μέτρα σταμάτησαν.
Η κατάσταση δεν έγινε yolo λόγω των εμβολίων αλλά λόγω της πολιτικής που προώθησαν ότι κάνεις το εμβόλιο και μπορείς μετά να παρτάρεις. Για την ακρίβεια, αυτό ακριβώς διαφήμιζαν, ειδικότερα για τους νέους. Κάντε το εμβόλιο να πάτε Μύκονο και να γαμηθείτε στα πάρτι με 20.000 άτομα σε 10.000 τετραγωνικά, γιατί οι εμβολιασμένοι δήθεν δεν μεταδίδουν.

Τα εμβόλια σίγουρα σώζουν ζωές, αλλά με την πολιτική που ακολουθήθηκε μπορεί να είχαμε και περισσότερους θανάτους από ό,τι χωρίς εμβόλια και χωρίς yolo.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24339
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Οκτ 2021, 20:02

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Οκτ 2021, 17:58
hellegennes έγραψε:
20 Οκτ 2021, 17:21

Σε χώρες που έχουν πιο αξιόπιστα στατιστικά, οι αριθμοί και τα ποσοστά είναι πολύ διαφορετικά. Ή έχουν καλύτερο DNA οι Έλληνες εμβολιασμένοι άνω των 60 ή τα στατιστικά είναι ψευδή.

Όποιος θέλει μπορεί να πιστεύει την εξήγηση με το ανώτερο DNA.
Πάντως εγώ παρόμοια στατιστικά βλέπω σε ό,τι αφορά την προστασία από νοσηλεία σε ΜΕΘ και θάνατο.

Πχ https://www.cidrap.umn.edu/news-perspec ... ring-delta

Σε σχέση με την ελ τσιορδομελετη εδω: https://www.protothema.gr/koronoios-liv ... a-emvolio/

Δε βλέπω χαοτικές διάφορες.

έχουν βαλθεί οι Ελ με greek statistics να παρουσιάσουν μια ψευδή εικόνα ότι το εμβόλιο δουλεύει για να... ε... βγάλουν τον Χελληγενή μαλάκα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Οκτ 2021, 21:12

Γιατί αυτήν την πολιτική επέλεξαν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 20 Οκτ 2021, 22:28

Awesomatic έγραψε:
20 Οκτ 2021, 11:02
Στύγιος έγραψε:
19 Οκτ 2021, 20:06
Φυσιολογικό μου φαίνεται. Σήμερα το απόγευμα διαγνώστηκαν θετικοί 2 καθηγητές ( εμβολιασμένοι). Πλησιάζει η ώρα του webex.
Δεν έπρεπε ποτέ να είχε σταματήσει. Αυτό το σταμάτα-ξεκινά είναι ηλίθιο και πολύ χειρότερο από να ήταν έτσι από την αρχή για να ξέρει και ο γονιός να κάνει τον προγραμματισμό του.
:102::102:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18901
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 20 Οκτ 2021, 23:35

stergiosbik έγραψε:
20 Οκτ 2021, 10:17
ΑΠΛΗ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ: στις ηλικιακές ομάδες 60+ ετών έχουμε ποσοστά εμβολιασμού που αγγίζουν το 80% .
Σε αυτές τις ομάδες ανήκουν περίπου 300 από τους 350 διασωληνωμένους ασθενείς και ένα ποσοστό 12% από αυτούς είναι εμβολιασμένοι. Δηλαδή, το 80% στέλνει στις ΜΕΘ περίπου 36 ασθενείς και το υπόλοιπο 20% στέλνει άλλους 264 ασθενείς σε αυτές.
Προτείνω σε όποιον δεν μπορεί να καταλάβει τη διαφορά, να πάει ξανά στο Δημοτικό Σχολείο.
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 21 Οκτ 2021, 01:13

hellegennes έγραψε:
20 Οκτ 2021, 19:14
Arisvilla έγραψε:
20 Οκτ 2021, 18:19
Σίγουρα γλιτώσαμε πολλούς θανάτους λόγω των εμβολίων αλλά λόγω των εμβολίων η κατάσταση έγινε και yolo και έτσι υπήρχε αυξημένη διασπορά καθώς τα μέτρα σταμάτησαν.
Η κατάσταση δεν έγινε yolo λόγω των εμβολίων αλλά λόγω της πολιτικής που προώθησαν ότι κάνεις το εμβόλιο και μπορείς μετά να παρτάρεις. Για την ακρίβεια, αυτό ακριβώς διαφήμιζαν, ειδικότερα για τους νέους. Κάντε το εμβόλιο να πάτε Μύκονο και να γαμηθείτε στα πάρτι με 20.000 άτομα σε 10.000 τετραγωνικά, γιατί οι εμβολιασμένοι δήθεν δεν μεταδίδουν.

Τα εμβόλια σίγουρα σώζουν ζωές, αλλά με την πολιτική που ακολουθήθηκε μπορεί να είχαμε και περισσότερους θανάτους από ό,τι χωρίς εμβόλια και χωρίς yolo.
Συμφωνώ.

Το ένα κάποιο "τοίχος" που θα έφτιαχναν τα εμβόλια, το ισοπεδώνει η χαλαρότητα.

Πριν 1 χρόνο είχαμε περίπου 10 νεκρούς την ημέρα και φέτος με εμβόλια 35.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 21 Οκτ 2021, 01:17

Μην ξεχνάμε ότι ακόμα και το μικρό ποσοστό ανεμβολίαστων ηλικιωμένων (από 60 και πάνω) είναι μία δεξαμενή απροστάτευτων, άρα και υποψήφιων για ΜΕΘ, που πολύ εύκολα θα τις γεμίσουν.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 21 Οκτ 2021, 07:12

Εκτόξευση κρουσμάτων αλλά η κυβέρνηση ανακοινώνει νέα χαλάρωση των ήδη ανύπαρκτων μέτρων. 1 άτομο ανά...2τμ στα εμπορικά καταστήματα. Το επόμενο βήμα θα είναι να βρίσκεται ο ένας πελάτης κυριολεκτικά πάνω στον άλλον.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11635
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 21 Οκτ 2021, 09:18

Έχω έναν ψεκασμενιδη 60αρη στο χωριο ο οποίος με κοροϊδεύει από αρχή τη πανδημίας.
Φανατικός αναγνώστης αριστου προ νιουζ , μακελειό και ότι ψεκοsite υπαρχει .
Στην αρχή δεν πίστευε στην ύπαρξη του ιου , μετά ήταν κατά της μασκας , μέχρι πριν ένα μήνα κατά των εμβολιων . Οι κλασσικές μεταλλάξεις των ψεκ από την αρχή της πανδημίας.

Και τι δεν μου έλεγε.. είσαι χεστης, τσουρλιαρης :smt005: .

Αλλα ότι κοροϊδεύεις το παθαίνεις, Κάπου τον άρπαξε πριν ένα μήνα. Βγήκε από το νοσοκομείο πριν μια εβδομάδα και πλέον του κόβεται η ανάσα. Δεν μπορεί να περπατήσει χωρίς να σταματήσει να ανασάνει.

Την έχει καταπιεί την γλώσσα. Δεν μου μιλάει πλεον ούτε γυρνάει να με κοιτάξει. :smt005:
Είπε χθες σε άλλον ψεκασμενο φίλο του πως μακάρι να είχε κάνει το εμβολιο .

23% ποσοστό ολοκλήρωσης εμβολιασμού στον δήμο πυλης τρικαλων .

Όλοι κάθε μέρα στα καφενεια.

Μέχρι την επόμενη χρονιά θα έχουμε τεράστιες απώλειες στις μεγάλες ηλικίες.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24339
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Οκτ 2021, 09:51

ή και κέρδη, αναλόγως την οπτική γωνία.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22405
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 21 Οκτ 2021, 10:02

Το θέμα είναι μη δημιουργείται θέμα στα νοσοκομεία, άρα στην κοινωνία. Και 3 να είναι στη μεθ, με 2 εμβολιασμενους, οι ψεκες να λένε 66% νοσηλεία των εμβολιασμένων, άχρηστα τα εμβόλια. Οι ίδιοι ακριβώς που λέγανε για τις εκατόμβες των νεκρών πριν το εμβόλιο πως ήταν υπερήλικες και είχε έρθει η ώρα τους, έναν νεκρό εμβολιασμένο τον κάνουν σημαία. Σουργελα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών