Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2021, 01:05

Bill Hicks έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:34
το VACCINES AND RELATED BIOLOGICAL PRODUCTS ADVISORY COMMITTEE λύνει τις απορίες σας για τον εμβολιασμό παιδιών 5-11. διαβάστε τουλάχιστον το Executive Summary για να μην λέτε μαλακίες. οι οργανισμοί υγείας εξετάζουν το συλλογικό κόστος-όφελος και όχι το ατομικό. μερικοί νομίζω δεν μπορούν να καταλάβουν την διαφορά.

δεδομένα ΗΠΑ για παιδιά 5-11:
- 1.8εκ λοιμώξεις, 8622 νοσηλείες, 143 θάνατοι
- 1/3 νοσηλειών υγειή παιδιά χωρίς υποκείμενα
- 5217 παιδιά με Multisystem Inflammatory Syndrome (MIS-C), τα μισά σε ηλικίες 5-13
Δεν είναι μόνο 1,8 εκ. λοιμώξεις. Στο σύνολο των 0-17 ο CDC δίνει σχεδόν 26 εκατομμύρια ως τον Σεπτέμβριο. Στην πραγματικότητα δηλαδή μιλάμε για περίπου 10 εκατομμύρια λοιμώξεις σ' αυτήν την ηλικιακή ομάδα.

1/3 νοσηλειών σε υγιή παιδιά. Big deal, λες και δεν νοσηλεύονται υγιή παιδιά για άλλες αρρώστιες. Μιλάμε για ανύπαρκτο αριθμό νοσηλειών. 10 χιλιάδες νοσηλείες σε 10 εκατομμύρια λοιμώξεις είναι το τίποτα. Μιλάμε μάλιστα για βάθος 2 ετών σχεδόν.

Πόσοι από τους θανάτους είναι σε υγιή παιδιά;

Τι λένε τα δεδομένα για την συχνότητα των παρενεργειών σε υγιή παιδιά; Κάτσε λίγο να θυμηθώ... α, ναι:

Healthy boys may be more likely to be admitted to hospital with a rare side-effect of the Pfizer/BioNTech Covid vaccine that causes inflammation of the heart than with Covid itself, US researchers claim.

Their analysis of medical data suggests that boys aged 12 to 15, with no underlying medical conditions, are four to six times more likely to be diagnosed with vaccine-related myocarditis than ending up in hospital with Covid over a four-month period.


https://www.theguardian.com/world/2021/ ... ests-study
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2021, 01:15

nik_killthemall έγραψε:
07 Δεκ 2021, 21:06
Μα δεν αμφισβήτησε ποτέ κανείς αν λέει την αλήθεια o ΕΟΔΥ σε αυτά που δημοσιεύει, αλλά απλά γιατί δεν δημοσιεύει και τα υπόλοιπα (π.χ. θανάτοι εμβολιασμένων / ανεμβολίαστων) !
Οπότε μάλλον εσύ πρέπει να εξηγήσεις τους 7 πλάσιους θανάτους σε ανήλικους στην Αμερική και κάτι μου λέει πως η ανωτερότητα στο ελληνικο dna δεν σου αρέσει σαν εξήγηση ...

ΥΓ Ποια είναι διαφορά με Ισραηλ ? Ισα ισα που Ελλάδα και Ισραηλ σε ποσοστά θανάτων κάτω των 60 ετών συμπλέουν απόλυτα (10% +/- 1).
Αντίθετα στην Αμερική τα ποσοστά θανάτων κάτω των 50 ετών ειναι σχεδον 3πλασια από τα ποσοστά της Ελλάδας. Αλλά για κάποιο λόγο σημείο αναφοράς για τον εμβολιασμό στα νήπια πρέπει να είναι η Αμερική ...
Ο λόγος που η Αμερική έχει υψηλότερη θνησιμότητα είναι οι κοινωνικές ανισότητες. Ειδικότερα για τα ανήλικα, δες και την εικόνα στην γενική παιδική θνησιμότητα και τι διαφορά έχει με την Ευρώπη:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2021, 01:29

Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 22:06
H ιστορία μας έχει δείξει πως ανοσία αγέλης χωρίς εμβόλια δεν υπάρχει
Ακόμα είμαστε στην σελίδα της ανοσίας αγέλης; Στο ΗΒ εδώ και καιρό η αντισωματική κάλυψη έχει φτάσει το 98% και παρόλα αυτά συνεχίζουν να αυξάνονται τα κρούσματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18931
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Δεκ 2021, 07:43

Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 22:39
Δεν θα περιμένουμε τόσο.

Έχουμε πολύ περισσότερες γνώσεις ακόμη κι από 10 χρόνια πριν.
Όσο και να πάρει, από τον κορωνοϊό δεν απαλλασσόμαστε, μην ανησυχείς. Είναι μέρος της ζωής μας πια, καιρός να το αποδεχτούν όσοι δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα.

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2024
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 08 Δεκ 2021, 09:13

Green Dragon έγραψε:
08 Δεκ 2021, 07:43
Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 22:39
Δεν θα περιμένουμε τόσο.

Έχουμε πολύ περισσότερες γνώσεις ακόμη κι από 10 χρόνια πριν.
Όσο και να πάρει, από τον κορωνοϊό δεν απαλλασσόμαστε, μην ανησυχείς. Είναι μέρος της ζωής μας πια, καιρός να το αποδεχτούν όσοι δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα.
Με όλο τον σεβασμό εγώ τον έχω αποδεχτεί αλλά μία ζωή έχουμε μόνο χρεωμένη και δεν έχω καμία διάθεση να την ζήσω ολόκληρη τηρώντας μέτρα κατά του κορωνοϊού . Εντάξει με φοβίζει ως ένα βαθμό αλλά με φοβίζει εκατό φορές περισσότερο μία ξαφνική ανακοπή ή ένας σουρωμένος που δεν θα με δει στον δρόμο . Νομίζω ότι κούρασε όλη η υστερία .
Και μακάρι να ένιωθαν τον ίδιο ζήλο στα αντικαρκινικά εμβόλια , αλλά wait , εκεί θα έχαναν την χήνα με τα χρυσά αυγά …

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18931
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Δεκ 2021, 09:16

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
08 Δεκ 2021, 09:13
Green Dragon έγραψε:
08 Δεκ 2021, 07:43
Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 22:39
Δεν θα περιμένουμε τόσο.

Έχουμε πολύ περισσότερες γνώσεις ακόμη κι από 10 χρόνια πριν.
Όσο και να πάρει, από τον κορωνοϊό δεν απαλλασσόμαστε, μην ανησυχείς. Είναι μέρος της ζωής μας πια, καιρός να το αποδεχτούν όσοι δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα.
Με όλο τον σεβασμό εγώ τον έχω αποδεχτεί αλλά μία ζωή έχουμε μόνο χρεωμένη και δεν έχω καμία διάθεση να την ζήσω ολόκληρη τηρώντας μέτρα κατά του κορωνοϊού . Εντάξει με φοβίζει ως ένα βαθμό αλλά με φοβίζει εκατό φορές περισσότερο μία ξαφνική ανακοπή ή ένας σουρωμένος που δεν θα με δει στον δρόμο . Νομίζω ότι κούρασε όλη η υστερία .
Και μακάρι να ένιωθαν τον ίδιο ζήλο στα αντικαρκινικά εμβόλια , αλλά wait , εκεί θα έχαναν την χήνα με τα χρυσά αυγά …
Την ίδια στάση έχω κι εγώ, δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που έγραψες.

Η θέση μου δεν είναι να αποδεχτούμε ότι θα έχουμε συνέχεια μέτρα αλλά να ζήσουμε κανονικά γνωρίζοντας ότι θα υπάρχει και αυτό.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Δεκ 2021, 10:50

nik_killthemall έγραψε:
07 Δεκ 2021, 20:06
Στην ηλικία 0-17 συνολικά εως τωρα από κοβιντ :

- στην Ελλάδα έχουν καταγραφει 3 θανατοι
- στην Αμερική έχουν καταγραφει 630 θανατοι

Και επειδή ο πληθυσμός της Αμερικής δεν είναι 630 / 3 = 210 φορές μεγαλύτερος από της Ελλάδας αλλά 31 φορές μεγαλύτερος, μάλλον συμπεραίνουμε πως το ελληνικό ντιενεη είναι ανώτερο από το αμερικάνικο τουλάχιστον κατά 7 φορές ...

ΥΓ ή απλά πως κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσουμε να μην πηγαίνουμε κάθε φορά με τα δεδομένα της χώρας που μας βολεύει
Young Americans are dying at above-average rates

"A majority of those young adults who died were people of color, he said."

https://www.businessinsider.com/young-a ... -19-2021-1

Αυτό που μάλλον συμβαίνει,φίλε Νικ, είναι ότι επειδή τα μαυράκια των Χάρλεμς δεν έχουν στοιχειώδη μέσα διαβίωσης και φαρμακευτικής περίθαλψης, πεθαίνουν δυσανάλογα περισσότερο από τα λευκάκια, ακόμη και με ήπιες σχετικά ασθένειες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 08 Δεκ 2021, 11:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24361
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Δεκ 2021, 10:58

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
08 Δεκ 2021, 09:13

Και μακάρι να ένιωθαν τον ίδιο ζήλο στα αντικαρκινικά εμβόλια
ή στα εμβόλια κατά της αγραμματοσύνης μια και πιάσαμε τα πράγματα που συνήθως δεν είναι λοιμώδεις αρρώστιες.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24361
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Δεκ 2021, 11:00

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2021, 01:05
Bill Hicks έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:34
το VACCINES AND RELATED BIOLOGICAL PRODUCTS ADVISORY COMMITTEE λύνει τις απορίες σας για τον εμβολιασμό παιδιών 5-11. διαβάστε τουλάχιστον το Executive Summary για να μην λέτε μαλακίες. οι οργανισμοί υγείας εξετάζουν το συλλογικό κόστος-όφελος και όχι το ατομικό. μερικοί νομίζω δεν μπορούν να καταλάβουν την διαφορά.

δεδομένα ΗΠΑ για παιδιά 5-11:
- 1.8εκ λοιμώξεις, 8622 νοσηλείες, 143 θάνατοι
- 1/3 νοσηλειών υγειή παιδιά χωρίς υποκείμενα
- 5217 παιδιά με Multisystem Inflammatory Syndrome (MIS-C), τα μισά σε ηλικίες 5-13
Δεν είναι μόνο 1,8 εκ. λοιμώξεις. Στο σύνολο των 0-17 ο CDC δίνει σχεδόν 26 εκατομμύρια ως τον Σεπτέμβριο. Στην πραγματικότητα δηλαδή μιλάμε για περίπου 10 εκατομμύρια λοιμώξεις σ' αυτήν την ηλικιακή ομάδα.

1/3 νοσηλειών σε υγιή παιδιά. Big deal, λες και δεν νοσηλεύονται υγιή παιδιά για άλλες αρρώστιες. Μιλάμε για ανύπαρκτο αριθμό νοσηλειών. 10 χιλιάδες νοσηλείες σε 10 εκατομμύρια λοιμώξεις είναι το τίποτα. Μιλάμε μάλιστα για βάθος 2 ετών σχεδόν.

Πόσοι από τους θανάτους είναι σε υγιή παιδιά;

Τι λένε τα δεδομένα για την συχνότητα των παρενεργειών σε υγιή παιδιά; Κάτσε λίγο να θυμηθώ... α, ναι:

(φέρνει άρθρο του Guardian που αναφέρεται σε εφήβους 12-15 επειδή γκούγκλισε τη λέξη "boys")
(ξεφτιλίζεται άλλη μια φορά)

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2024
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 08 Δεκ 2021, 12:16

foscilis έγραψε:
08 Δεκ 2021, 10:58
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
08 Δεκ 2021, 09:13

Και μακάρι να ένιωθαν τον ίδιο ζήλο στα αντικαρκινικά εμβόλια
ή στα εμβόλια κατά της αγραμματοσύνης μια και πιάσαμε τα πράγματα που συνήθως δεν είναι λοιμώδεις αρρώστιες.
Δεν είναι αλλά δεν βλέπω τον ίδιο ζήλο για την αντιμετώπιση της μεγαλύτερης , ισχυρότερης και σκληρότερης αρρώστιας της ανθρωπότητας . Στην αντίποδα , εδώ και δύο χρόνια δεν ασχολιόμαστε με τίποτα άλλο .

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11460
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 08 Δεκ 2021, 12:19

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
08 Δεκ 2021, 12:16
foscilis έγραψε:
08 Δεκ 2021, 10:58
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
08 Δεκ 2021, 09:13

Και μακάρι να ένιωθαν τον ίδιο ζήλο στα αντικαρκινικά εμβόλια
ή στα εμβόλια κατά της αγραμματοσύνης μια και πιάσαμε τα πράγματα που συνήθως δεν είναι λοιμώδεις αρρώστιες.
Δεν είναι αλλά δεν βλέπω τον ίδιο ζήλο για την αντιμετώπιση της μεγαλύτερης , ισχυρότερης και σκληρότερης αρρώστιας της ανθρωπότητας . Στην αντίποδα , εδώ και δύο χρόνια δεν ασχολιόμαστε με τίποτα άλλο .
Τι διάολο εννοείς;
Οι μισές δαπάνες για έρευνα στην υγεία πέφτουν στον καρκίνο.
Μιλάμε για δισεκατομμύρια ευρώ.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24361
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Δεκ 2021, 12:35

Ο καρκίνος είναι εκατοντάδες διαφορετικές αρρώστιες που μοναδικό κοινό σημείο έχουν ότι προκαλούν κακοήθεις όγκους. Είναι σα να λες αρρώστια τον πυρετό. Οι αιτίες μπορεί να είναι γενετικές, περιβαλλοντικές (χημικές ουσίες, ακτινοβολίες κλπ), ιοί ή απλά ατυχία. Πάντως για τον καρκίνο του τραχήλου που αποτελεί το 1/20 όλων των καρκίνων, σκοτώνει 300.000 γυναίκες τον χρόνο και πράγματι προκαλείται από μεταδοτικό ιό (τον ίδιο ιό που κάνει τα κονδυλώματα) υπάρχει όντως εμβόλιο εδώ και 10-15 χρόνια και btw την πρώτη δόση τα κορίτσια την κάνουν 11 χρονών παρ' όλο που σεξουλική ζωή σε αυτήν την ηλικία έχει το 0.κάτι%. Όχι οι μικρές ελληνίδες βέβαια, οι γονείς τους θεωρούν πιο σημαντικό να τις πηγαίνουν να κοινωνάνε κι έτσι είναι εμβολιασμένες μόνο κατά 40%.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68615
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Δεκ 2021, 12:37

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
08 Δεκ 2021, 12:16
foscilis έγραψε:
08 Δεκ 2021, 10:58
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
08 Δεκ 2021, 09:13

Και μακάρι να ένιωθαν τον ίδιο ζήλο στα αντικαρκινικά εμβόλια
ή στα εμβόλια κατά της αγραμματοσύνης μια και πιάσαμε τα πράγματα που συνήθως δεν είναι λοιμώδεις αρρώστιες.
Δεν είναι αλλά δεν βλέπω τον ίδιο ζήλο για την αντιμετώπιση της μεγαλύτερης , ισχυρότερης και σκληρότερης αρρώστιας της ανθρωπότητας . Στην αντίποδα , εδώ και δύο χρόνια δεν ασχολιόμαστε με τίποτα άλλο .
Μισό, εδώ παθαίνετε σοκ με τις παρενέργειες που μπορεί να έχει το εμβόλιο σε υγιείς ή ευπαθείς και αναφέρεσαι σε μεγαλύτερες, ισχυρότερες και σκληρότερες ασθένειες; Για να δηλώσεις τι ακριβώς; Την απόρριψη σου για τις ιατρικές έρευνες; Ή την παράλογη πεποίθηση σας για την ύπαρξη του ορού αθανασίας, που την ξέρουν όλοι οι ιλουμινάτι αλλά την κρύβουν;

Σε τέτοια περίπτωση, σαφώς και θα κάνατε το οτιδήποτε για πιθανότητα 10% επιβίωσης, χωρίς γκρίνια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 08 Δεκ 2021, 12:38

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2021, 01:15
nik_killthemall έγραψε:
07 Δεκ 2021, 21:06
Μα δεν αμφισβήτησε ποτέ κανείς αν λέει την αλήθεια o ΕΟΔΥ σε αυτά που δημοσιεύει, αλλά απλά γιατί δεν δημοσιεύει και τα υπόλοιπα (π.χ. θανάτοι εμβολιασμένων / ανεμβολίαστων) !
Οπότε μάλλον εσύ πρέπει να εξηγήσεις τους 7 πλάσιους θανάτους σε ανήλικους στην Αμερική και κάτι μου λέει πως η ανωτερότητα στο ελληνικο dna δεν σου αρέσει σαν εξήγηση ...

ΥΓ Ποια είναι διαφορά με Ισραηλ ? Ισα ισα που Ελλάδα και Ισραηλ σε ποσοστά θανάτων κάτω των 60 ετών συμπλέουν απόλυτα (10% +/- 1).
Αντίθετα στην Αμερική τα ποσοστά θανάτων κάτω των 50 ετών ειναι σχεδον 3πλασια από τα ποσοστά της Ελλάδας. Αλλά για κάποιο λόγο σημείο αναφοράς για τον εμβολιασμό στα νήπια πρέπει να είναι η Αμερική ...
Ο λόγος που η Αμερική έχει υψηλότερη θνησιμότητα είναι οι κοινωνικές ανισότητες. Ειδικότερα για τα ανήλικα, δες και την εικόνα στην γενική παιδική θνησιμότητα και τι διαφορά έχει με την Ευρώπη:


Εικόνα
Για ποιον ομως λόγο θα πρέπει να ληφθούν υπόψην οι κοινωνικές ανισότητες της Αμερικής στον εμβολιασμό νηπίων της Ελλάδας ?

(*) Για να μην πουμε οτι στις εκθέσεις αυτές οι κοινωνικές ανισότητες της Αμερικής χρησιμοποιούνται για να δειξουν το υψηλο ρεητ θανατων και να αποκτησει επιχειρημα ο εμβολιασμός στα νήπια, αλλά αποκλείεται οι φτωχες ομάδες που υφίστανται την κοινωνική ανισότητα και σε αυτούς οφείλονται κατά βαση ο υψηλός αριθμός θανάτων (π.χ. οι άστεγοι) να εμβολιαστούν.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4419
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 08 Δεκ 2021, 12:52

Αλλη μια ψεκ ειδηση



Σωστος ο ευαγγελατος που εκανε την παπια και δεν ανεφερε τιποτα


Πέθανε 36χρονος με κορωνοϊό στην Πιερία – Είχε κάνει το εμβόλιο της Johnson&Johnson
ο 36χρονος είχε εμβολιαστεί με το μονοδοσικό εμβόλιο της Johnson & Johnson τον περασμένο Ιούνιο, ενώ δεν είχε υποκείμενα νοσήματα.



https://www.protothema.gr/greece/articl ... onjohnson/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών