Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Οκτ 2021, 15:51

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 13:07
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Οκτ 2021, 11:25
foscilis έγραψε:
21 Οκτ 2021, 10:44
γεννιέται το ερώτημα τι ακριβώς θα θέλατε να κάνουμε. Δηλαδή είναι ολοφάνερο ότι όλοι αυτοί οι μαλάκες προτιμούν να το ρισκάρουν. Τι ακριβώς πρέπει να γίνει;
Θα ακούσεις διαφορετικά πράγματα ανάλογα ποιον αντιεμβολιαστη ρωτάς. Αν υπάρχει μια αναλογία είναι αυτή με τα μνημόνια, όντως.
Η μοναδική σωστή απάντηση είναι «απολύτως τίποτα». Υπάρχουν εμβόλια για ΟΠΟΙΟΝ θέλει να τα κάνει. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ψάξουμε «λύση». Πρώτα απ' όλα τα εμβόλια δεν είναι λύση, είναι μέτρο προστασίας για αυτούς που τα χρειάζονται.

Η λύση που προτείνουν οι φοσίληδες αυτού του κόσμου είναι να εμβολιαστούν όλοι, πράγμα τελείως άχρηστο και ταυτόχρονα επικίνδυνο.

Έχουν μείνει στο «τα εμβόλια περιορίζουν την μετάδοση» και χρησιμοποιούν αυτήν την ψευδή πρόταση για να πείσουν ότι η σωστή πρόταση είναι ο καθολικός εμβολιασμός και ότι τάχα μου οι αντίθετοι μ' αυτό παραλογίζονται.
Ο εμβολιασμός είναι "επικίνδυνος" σε σχέση με το να μην κάνουμε απολύτως τίποτα.

Μάλιστα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Οκτ 2021, 15:59

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 13:12
stavmanr έγραψε:
21 Οκτ 2021, 12:30
hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 10:59


Με ένα τεράστιο κομμάτι του πληθυσμού να έχει ήδη νοσήσει είναι η σωστή φράση.
Αυτοί που νόσησαν, νόσησαν ρε Χελετζέ.
Μιλάμε για τους άλλους που νοσούν τώρα κατά χιλιάδες κι αντί να πεθαίνουν κατά εκατοντάδες, όπως πέρυσι, γλιτώνουν οι περισσότεροι εξ αυτών.
Δεν πεθαίνουν στον ίδιο βαθμό γιατί ο μέσος όρος ηλικιών τους είναι πολύ μικρότερος.
Δηλαδή πέρυσι νοσούσαν περισσότεροι γέροι και φέτος περισσότεροι νέοι;
Είσαι σοβαρός;
Συν ότι έχουν ληφθεί πολύ πιο αυστηρά μέτρα όπου φιλοξενούνται ευπαθείς ομάδες, όπως κέντρα αποκατάστασης.
Ό,τι σου έρθει στο ξεκούδουνο εκτός από τον εμβολιασμό δηλαδή.
:D

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Οκτ 2021, 16:40

stavmanr έγραψε:
21 Οκτ 2021, 15:59
Δηλαδή πέρυσι νοσούσαν περισσότεροι γέροι και φέτος περισσότεροι νέοι;
Είσαι σοβαρός;
Yes. That's data, for you.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Οκτ 2021, 16:41

foscilis έγραψε:
21 Οκτ 2021, 15:51
Ο εμβολιασμός είναι "επικίνδυνος" σε σχέση με το να μην κάνουμε απολύτως τίποτα.
Για τις ομάδες που ο κορωνοϊός είναι όσο ακίνδυνος όσο ένα συνάχι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 21 Οκτ 2021, 16:47

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 4990
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 21 Οκτ 2021, 17:20

Και αλλοι ψευτομπολιασμενοι στο Ηράκλειο, στο Παγνη. Ποσοι να είναι στην πραγματικότητα; Οι 100.000 μπορεί να ειναι πολυ αισιοδοξη εκτίμηση τελικα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Οκτ 2021, 17:30

NewModelArmy έγραψε:
21 Οκτ 2021, 17:20
Και αλλοι ψευτομπολιασμενοι στο Ηράκλειο, στο Παγνη. Ποσοι να είναι στην πραγματικότητα; Οι 100.000 μπορεί να ειναι πολυ αισιοδοξη εκτίμηση τελικα.
Είδες; Κι εσύ ψευτομπολιασμένος μπορεί να είσαι, οπότε ταμπουρώσου στο σπίτι σου για τα επόμενα 4 χρόνια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 21 Οκτ 2021, 17:34

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 17:30
NewModelArmy έγραψε:
21 Οκτ 2021, 17:20
Και αλλοι ψευτομπολιασμενοι στο Ηράκλειο, στο Παγνη. Ποσοι να είναι στην πραγματικότητα; Οι 100.000 μπορεί να ειναι πολυ αισιοδοξη εκτίμηση τελικα.
Είδες; Κι εσύ ψευτομπολιασμένος μπορεί να είσαι, οπότε ταμπουρώσου στο σπίτι σου για τα επόμενα 4 χρόνια.
:smt047

Ωραίο επιχείρημα για τις φαρμακευτικές. Το εμβόλιο μας έχει 99% επιτυχία. Όσοι εμβολιασμένοι νοσούν και πεθαίνουν είναι γιατί έχουν κάνει πλασίμπο...

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 4990
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 21 Οκτ 2021, 17:39

Θα υπάρχουν και αρχιψεκασμενες νοσοκομες που θα εδωσαν σε ανυποψιαστους πολιτες πλασιμπο αλλα οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούν συνεννόηση του ψεκ με γιατρο, νοσοκομα, αλλο υπαλληλο. Το οτι θα ηταν τοσο ευκολο δεν το περιμενα αλλα υποτιμησα την φυσική ροπή του Έλληνα προς τη λαμογια και την απατη.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 21 Οκτ 2021, 17:48

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 13:07

Η μοναδική σωστή απάντηση είναι «απολύτως τίποτα».
Ναι, είναι μια λύση που προτάθηκε και εφαρμόστηκε σε διάφορες χώρες σε κάποια φάση. Πχ στη Βρετανία πιο παλιά και στη Ρωσία σήμερα. Γιατί όμως ο Πουτιν τώρα παρακαλάει τους Ρώσους να εμβολιαστούν; Γιατι ο Τζόνσον που ήταν από τους πιο γιολο αρχικά έκανε τέτοια κωλοτουμπα μετά;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Οκτ 2021, 18:01

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Οκτ 2021, 17:48
hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 13:07

Η μοναδική σωστή απάντηση είναι «απολύτως τίποτα».
Ναι, είναι μια λύση που προτάθηκε και εφαρμόστηκε σε διάφορες χώρες σε κάποια φάση. Πχ στη Βρετανία πιο παλιά και στη Ρωσία σήμερα. Γιατί όμως ο Πουτιν τώρα παρακαλάει τους Ρώσους να εμβολιαστούν; Γιατι ο Τζόνσον που ήταν από τους πιο γιολο αρχικά έκανε τέτοια κωλοτουμπα μετά;
Κόβεις το υπόλοιπο της πρότασής μου. Από την στιγμή που υπάρχει διαθέσιμος εμβολιασμός για όποιον θέλει, ας το κάνει όποιος θέλει. Οι υπόλοιποι ας πάρουν το ρίσκο. Ακόμη και με χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού, δεν θα έχουμε ξανά αυτό που είχαμε πέρυσι, όχι μόνο λόγω των εμβολίων αλλά λόγω και της ανοσίας από νόσηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Οκτ 2021, 18:03

NewModelArmy έγραψε:
21 Οκτ 2021, 17:39
Θα υπάρχουν και αρχιψεκασμενες νοσοκομες που θα εδωσαν σε ανυποψιαστους πολιτες πλασιμπο αλλα οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούν συνεννόηση του ψεκ με γιατρο, νοσοκομα, αλλο υπαλληλο. Το οτι θα ηταν τοσο ευκολο δεν το περιμενα αλλα υποτιμησα την φυσική ροπή του Έλληνα προς τη λαμογια και την απατη.
Ναι, βρήκαμε 10 περιπτώσεις σε 6 εκατομμύρια εμβολιασμένους και τις έχεις κάνει σημαία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Οκτ 2021, 18:10

NewModelArmy έγραψε:
21 Οκτ 2021, 17:39
Θα υπάρχουν και αρχιψεκασμενες νοσοκομες που θα εδωσαν σε ανυποψιαστους πολιτες πλασιμπο αλλα οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούν συνεννόηση του ψεκ με γιατρο, νοσοκομα, αλλο υπαλληλο. Το οτι θα ηταν τοσο ευκολο δεν το περιμενα αλλα υποτιμησα την φυσική ροπή του Έλληνα προς τη λαμογια και την απατη.
Ποτέ μην υποτιμάς τη φυσική ροπή του Έλληνα προς τη λαμογιά και την απάτη.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9078
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 21 Οκτ 2021, 19:29

https://www.protothema.gr/koronoios-liv ... is-maskas/ Λεει το ρεπορταζ: Ωστόσο, μιλώντας για το plan B, που θα ενισχύσει τη μάχη κατά της πανδημίας, ο Βρετανός υπουργός Υγείας τόνισε ότι έχουν συναφθεί δύο συμφωνίες για νέες θεραπείες, που αν λάβουν τις απαραίτητες εγκρίσεις, τότε θα ξεκινήσουν να χορηγούνται σε άτομα που θεωρούνται πιο ευάλωτα απέναντι στη λοίμωξη. Οι συμφωνίες αφορούν από τη μια την εξασφάλιση 480.000 θεραπειών του φαρμάκου Molnupiravir, το οποίο παράγεται από τη Merck και σύμφωνα με τις κλινικές δοκιμές που έχουν γίνει, αποδεικνύεται πως μειώνει τον κίνδυνο νοσηλείας ή θανάτου για ενήλικες με ήπια ή μέτρια συμπτώματα κατά 50%.
Μάλλον θα είναι ο Αγγλος Πολάκης λέω εγώ. Ανεβαίνουν τα κρούσματα και οι θάνατοι πλεον σε πολλές χώρες της Ευρώπης ακόμα και σε αυτές με μεγάλο ποσοστό εμβολιασθέντων όπως το UK και το Βέλγιο. Κάποιες άλλες όπως η Λεττονία και η Ρουμανία και η Ρωσία πάνε σε μέτρα τύπου λοκ ντάουν. Και εδώ προς το παρόν οι κυβερνώντες αρνούνται να πάρουν μέτρα, ούτε καν δεν επαναφέρουν τη μάσκα παντού εντελώς ανέξοδο μέτρο. Τον επόμενο μήνα όμως θα αναγκαστούν όπως και πέρυσι να πάρουν μέτρα. Τώρα πως θα τα βαφτίσουν δεν ξέρω αλλά σίγουρα θα θυμίζουν μέτρα λοκ νταουν.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 21 Οκτ 2021, 19:59



:lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών