Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
BillSeism
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 19:54
Phorum.gr user: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BillSeism » 03 Δεκ 2021, 22:01

Arisvilla έγραψε:
03 Δεκ 2021, 19:16
Μετά τα σημερινά νομίζω οτι όλοι έχουμε καταλάβει οτι η κυβερνησάρα μας έχει χάσει την μπάλα πλεον. Δεν ξερω πραγματικά τι έχουν στον εγκέφαλο τους πραγματικά και αντιγράφουν την τακτική του Μπορις Τζόνσον ουσιαστικά. Με τη σημερινή ιλαροτραγωδία για 3 μήνες σε παγκόσμια πρωτιά το μόνο που καταφέρνουν είναι να φουντώνουν τον ψεκασμό και να κάνουν και αυτούς που ήθελαν να κάνουν την τρίτη δόση να πονηρευτούν και να μην την κάνουν. Δεν γίνεται να είναι τόσο χαζοί πραγματικά.
Δεν είναι υποχρεωτικό όμως στο 3μηνο σύσταση κάνει. Μεγάλη διαφορά. Οι περισσότεροι νεότεροι θα πάνε μετά το 6μηνο όταν στο 7μηνο θα λήγει το πιστοποιητικό..

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 03 Δεκ 2021, 22:02

BigChiefWahoo έγραψε:
03 Δεκ 2021, 20:40
taliban έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:17
Ήρθα σε επαφή χθες με επιβεβαιωμενο κρούσμα που βγήκε σήμερα θετικό .

:smt039
Προλαβαίνω να παραγγείλω κανά δυο κιλά αγριογούρουνο ;
Στην Διαθήκη μου θα σου αφήσω τον μισό καταψύκτη.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Δεκ 2021, 22:05

taliban έγραψε:
03 Δεκ 2021, 22:02
BigChiefWahoo έγραψε:
03 Δεκ 2021, 20:40
taliban έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:17
Ήρθα σε επαφή χθες με επιβεβαιωμενο κρούσμα που βγήκε σήμερα θετικό .

:smt039
Προλαβαίνω να παραγγείλω κανά δυο κιλά αγριογούρουνο ;
Στην Διαθήκη μου θα σου αφήσω τον μισό καταψύκτη.
:D

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Δεκ 2021, 23:28

taliban έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:17
Ήρθα σε επαφή χθες με επιβεβαιωμενο κρούσμα που βγήκε σήμερα θετικό .

:smt039
Παρομοίως.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Δεκ 2021, 23:30

taliban έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:58
Περίπου +- 3 λεπτά σε κλειστό χώρο αλλά δεν φορούσα μάσκα .
Κάτσε να μαντέψω... επειδή είσαι εμβολιασμένος;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Δεκ 2021, 02:47

Οαντιεμβολιαστης μητροπολιτης μπηκε σε πολυ οργανωμενη μεθ, και ας ειχε παρει κοσμο στο λαιμο του. Ενας πενηνταχρονος εμβολιασμενος οχι.
Οχι μονο γινεται δαλογη ασθενων, γινεται και με πολυ ασχημα κριτηρια

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 04 Δεκ 2021, 08:13

hellegennes έγραψε:
03 Δεκ 2021, 23:30
taliban έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:58
Περίπου +- 3 λεπτά σε κλειστό χώρο αλλά δεν φορούσα μάσκα .
Κάτσε να μαντέψω... επειδή είσαι εμβολιασμένος;
Όχι. Επειδή πέταγε καρέκλες έξω. Βγαίνω απ αυτοκίνητο έγινα λουτσα. Μπήκα να αφήσω το μέλι. Μπλα μπλα 3 λεπτά και μετα έφυγα.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 04 Δεκ 2021, 08:45

Έκλεισα τρίτη δόση, είμαι έτοιμος να αποκτήσω υπερδυνάμεις και φουλ σήμα στο κινητό :smt047
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 04 Δεκ 2021, 10:38

Εγώ είμαι μπολιασμενος με αστρα 1η και φαιζερ 2η .

Και τέλος του μήνα ήταν να κλείσω για 3η ( πριν ανακοινώσουν ότι ανοίγουν νωρίτερα) .

Αλλά άμα τώρα την γλιτώσω θα κλείσω για moderna.

Ε του πστ κάποιο απ όλα αυτά θα δουλέψει :lol:

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 04 Δεκ 2021, 11:03

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Δεκ 2021, 20:20
Arisvilla έγραψε:
03 Δεκ 2021, 19:16
Μετά τα σημερινά νομίζω οτι όλοι έχουμε καταλάβει οτι η κυβερνησάρα μας έχει χάσει την μπάλα πλεον. Δεν ξερω πραγματικά τι έχουν στον εγκέφαλο τους πραγματικά και αντιγράφουν την τακτική του Μπορις Τζόνσον ουσιαστικά. Με τη σημερινή ιλαροτραγωδία για 3 μήνες σε παγκόσμια πρωτιά το μόνο που καταφέρνουν είναι να φουντώνουν τον ψεκασμό και να κάνουν και αυτούς που ήθελαν να κάνουν την τρίτη δόση να πονηρευτούν και να μην την κάνουν. Δεν γίνεται να είναι τόσο χαζοί πραγματικά.
Ρε δικέ μου, εσύ δεν έλεγες γιατί δεν ανοίγουν οι μαλακες νωρίτερα που καίγεσαι για την 3η; τώρα τους κράζεις επειδή αποφάσισαν να κάνουν αυτό που έλεγες; wtf
Συριζα ειναι αφου

εντωμεταξυ αυτη η κατηγορια ψεκ, ειναι ισως και χειροτερη απο την σουβλοψεκ κατηγορια γιατι προσποιειται οτι εχει λογικοφανη επιχειρηματα ενω στην πραγματικοτητα θα πουνε το οτιδηποτε για να κανουν αντιπολιτευση. Δεν τους νοιαζει αν βλαπτουν την κοινωνια, αντιπολιτευση να γινεται

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5600
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 04 Δεκ 2021, 11:07

Υδράργυρος έγραψε:
04 Δεκ 2021, 02:47
Οαντιεμβολιαστης μητροπολιτης μπηκε σε πολυ οργανωμενη μεθ, και ας ειχε παρει κοσμο στο λαιμο του. Ενας πενηνταχρονος εμβολιασμενος οχι.
Οχι μονο γινεται δαλογη ασθενων, γινεται και με πολυ ασχημα κριτηρια

γνωρίζω 34χρονο που έμεινε εκτός μεθ τρεις ημέρες
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9086
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 04 Δεκ 2021, 11:10

talaipwros έγραψε:
04 Δεκ 2021, 11:03
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Δεκ 2021, 20:20
Arisvilla έγραψε:
03 Δεκ 2021, 19:16
Μετά τα σημερινά νομίζω οτι όλοι έχουμε καταλάβει οτι η κυβερνησάρα μας έχει χάσει την μπάλα πλεον. Δεν ξερω πραγματικά τι έχουν στον εγκέφαλο τους πραγματικά και αντιγράφουν την τακτική του Μπορις Τζόνσον ουσιαστικά. Με τη σημερινή ιλαροτραγωδία για 3 μήνες σε παγκόσμια πρωτιά το μόνο που καταφέρνουν είναι να φουντώνουν τον ψεκασμό και να κάνουν και αυτούς που ήθελαν να κάνουν την τρίτη δόση να πονηρευτούν και να μην την κάνουν. Δεν γίνεται να είναι τόσο χαζοί πραγματικά.
Ρε δικέ μου, εσύ δεν έλεγες γιατί δεν ανοίγουν οι μαλακες νωρίτερα που καίγεσαι για την 3η; τώρα τους κράζεις επειδή αποφάσισαν να κάνουν αυτό που έλεγες; wtf
Συριζα ειναι αφου

εντωμεταξυ αυτη η κατηγορια ψεκ, ειναι ισως και χειροτερη απο την σουβλοψεκ κατηγορια γιατι προσποιειται οτι εχει λογικοφανη επιχειρηματα ενω στην πραγματικοτητα θα πουνε το οτιδηποτε για να κανουν αντιπολιτευση. Δεν τους νοιαζει αν βλαπτουν την κοινωνια, αντιπολιτευση να γινεται
Ρε ψεκοφιλελέ τολμάς να μιλάς πάλι? Η κυβέρνησαρα σου τα έχει κάνει σκατά, πεθαίνουν 100 άτομα την ημέρα και οι περισσότεροι εκτος ΜΕΘ και πάει σε κινήσεις πανικού γιατί δεν έχει φράγκα να πάρει πραγματικά μέτρα περιορισμού της διασποράς. Και πάλι με τον Σύριζα ασχολείσαι? Και είσαι και γιατρός πανάθεμα σε και βλέπεις τους Κούληδες να το παίζουν λοιμωξιολόγοι και εντατικολόγοι και τσιμουδιά δεν βγάζεις. Εν προκειμένω εγώ έγραψα να ανοίξει το σύστημα από το πεντάμηνο. Οχι από το τρίμηνο. Δεν μπορείτε να καταλάβετε οτι εσείς οι ψεκοφιλελέδες είστε οι καλύτεροι φίλοι των αντιεμβολιαστών?

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29392
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Δεκ 2021, 11:25

Για το μεσοδιάστημα των 3 μηνών πλέον, να πω μόνο ότι δεν είναι ακριβώς "τακτική Τζόνσον", επειδή το ξεκίνησε πρώτος.
Βασίζεται σε δεδομένα προέρχονται από τη μελέτη COV-Boost , όπου δοκιμάστηκαν οι συνδυασμοί εμβολίων για την τρίτη δόση, όπου το ελάχιστο διάστημα από τη δεύτερη δόση ήταν 70 μέρες για το ΑΖ και 84 μέρες για το Pfizer/BionTech.

https://www.thelancet.com/journals/lanc ... 3/fulltext

Το σκεπτικό είναι ότι επειδή δεν ξέρουμε τι παίζει με την Ο καλό είναι να επισπεύσουμε την booster δόση.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24355
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 04 Δεκ 2021, 11:41

Η συντριπτική πλειοψηφία των εμβολιασμενων το έκανε μέχρι αρχές Αυγούστου, άρα δεν υπάρχει στ' σληθεια θέμα τριμήνου. Εμενα με άφηνε από 14 Ιανουαρίου και τώρα έκλεισα 14 Δεκεμβρίου, 5 μήνες αντί για έξι.

Προφανώς κρίθηκε (σε ο,τι αφορά τη μειοψηφία που το έκανε αργότερα) ότι με δεδομένο πόσο της πουτανας γίνεται, η αυξημένη προστασία που δίνει η τρίτη δόση έστω και σε τρεις μήνες είναι προτιμότερη από τις μόνο δύο δόσεις και δευτερεύον αν η αύξηση θα είναι ξερωγω 10% μικρότερη σε σχέση με το να το έκανες στους πέντε μήνες.

Μπράβο στην κυβέρνηση.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4419
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 04 Δεκ 2021, 13:53

Ε γμτ και αλλα ψεκια
2η ΔΥΠΕ, ΠΕΙΡΑΙΩΣ & ΑΙΓΑΙΟΥ



Εικόνα
https://www.2dype.gov.gr/dimosia-ygeia/ ... meia-2-ype

Δηθεν περισσοτεροι νεκροι εμβολιασμενοι
Ημαρτον με τα φεικ νιουζ
Καταδικαζω

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών