Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 01 Αύγ 2020, 20:00

Ο κακός χαμούλης ,κατά τη γνώμη μου, μετά τον 15γουστο. Εύχομαι να διαψευστώ.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Αύγ 2020, 20:01

waldorf έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:59
under έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:51

Προφανως χρειαζεται να αυστηροποιηθουν τα μετρα.
Πχ το προστιμο 1500 ευρω που εβαλαν στον υπευθυνο της συναυλιας του Μαλαμα ειναι αστειο ποσο.
Αστείο ήταν και το ποσό που επιβλήθηκε για τη φιέστα του Ολυμπιακού και για τις παράτες στο μετρό Κορυδαλλού,και για...
:giggle::giggle::giggle::giggle:

Planis

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 01 Αύγ 2020, 20:01

ST48410 έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:57
Planis έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:53
adon99 έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:48
Και γιατι ασθενουν περισσοτεροι νεοι τωρα αλλαξε γουστα ο ιος και απο Milf Θελει πλεον amateur?
Αυτό είχα πει κι εγώ σε παλιότερο μήνυμα. Πώς αποδεικνύεται ότι οι μεγαλύτεροι είναι "προστατευμένοι" όπως λένε; Αυτοί δεν συνωστίζονται; Μήπως φοράνε όλοι τους μάσκα; Όχι βέβαια. Αυτοί είναι που πάνε κατά συντριπτική πλειοψηφία σε τράπεζες ή ΔΕΚΟ γιατί δεν έχουν μάθει την τεχνολογία και πάνε και στην εκκλησία. Για κάποιο λόγο παντως οι ειδικοί απεφάνθησαν ότι είναι προστατευμένοι γιατί ...προσέχουν.
Κανείς δεν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο. Τουναντίον. Απλά τα τρέχοντα στοιχεία δείχνουν πτώση του μέσου όρου ηλικίας στα νέα κρούσματα.
Από όλα τα επίσημα χείλη αυτό λέγεται εδώ και ένα μήνα περίπου. Άκουσα σίγουρα τον Γώγο, τον Λαζανά, τον Σύψα και τον υπουργό τον Κικίλια να ισχυρίζονται αυτό όταν τους ερωτούσαν γιατί δεν διασωληνώνεται κόσμος ενώ έχουμε αύξηση κρουσμάτων. Ό,τι να 'ναι δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Αύγ 2020, 20:01

Naida έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:57
Τραγικός ο χειρισμός τους μετά την άρση της καραντίνας.
Δεν νομίζω ότι υπήρχαν απόλυτα ικανοποιητικές λύσεις και δεν τις ακολούθησαν. Πηγαίνουν βλέποντας και κάνοντας σε μια προσπάθεια να περιοριστεί η οικονομική καταστροφή και να αποφύγουν μεγάλες αντιδράσεις. Σκέψου πχ τι θα είχε γίνει αν είχαν πει πως δεν θα ξαναάνοιγαν οι χώροι λατρείας οποιουδήποτε δόγματος για φέτος.

Δηλαδή στο μείγμα μέτρων δεν τους κατηγορώ. Όταν είχαν μέρες με μηδενικά κρούσματα ήταν λογικό πως θα άνοιγαν διάφορους οικονομικούς κλάδους. Αν με πειράζει κάτι και τους ψέγω είναι το κακό παράδειγμα που έδωσαν αρκετοί πολιτικοί και μπέρδεψε τον κόσμο. Γιατί αυτό δεν κοστίζει τίποτα. Απλώς λίγη αυτοπειθαρχία θα έπρεπε να επιδείξουν.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 01 Αύγ 2020, 20:02



πάντως δεν ξανά μπαίνουμε σε lock-down ξανά. Όχι για τον τουρισμό, αυτά είναι βλακείες. Αλλά γενικά δεν αντέχει ούτε η οικονομία να παγώσει,
ούτε ο κόσμος να κλειδωθεί, ειδικά αυτή την εποχή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αίγαγρος την 01 Αύγ 2020, 20:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Αύγ 2020, 20:03

Planis έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:01
Από όλα τα επίσημα χείλη αυτό λέγεται εδώ και ένα μήνα περίπου. Άκουσα σίγουρα τον Γώγο, τον Λαζανά, τον Σύψα και τον υπουργό τον Κικίλια να ισχυρίζονται αυτό όταν τους ερωτούσαν γιατί δεν διασωληνώνεται κόσμος ενώ έχουμε αύξηση κρουσμάτων. Ό,τι να 'ναι δηλαδή.
Άκουσες τι; Ότι οι ηλικιωμένοι έχουν ανοσία ή ότι δεν πρέπει να προσέχουν πλέον; Θα ήθελα να το δω αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 01 Αύγ 2020, 20:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 01 Αύγ 2020, 20:03

Naida έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:56
Myrsini έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:54
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:51


Οκ ευχαριστώ.



Ειμασταν το πικ στα 160. Και σήμερα είμαστε στα 110. Ακολουθεί μεγάλος χαμός άραγε;
Αν συνεχίζουμε να το παίζουμε κινέζοι ... :smt047 και ότι δεν τρέχει τίποτα, ένας ιούλης είναι μωρέ, ή δεν υπάρχει και καθόλου,γω δεν πιστεύω σε αυτά,γω έχω αναπνευστικό πρόβλημα και δεν μπορώ να φορέσω μάσκα,γω χέστηκα για τον παππού κοκ, θα δούμε πολύ χειρότερα. :102:
Εγώ νομίζω έχουν χάσει τον έλεγχο και δεν μπορούν να το μαζέψουν.
Όχι δεν τον έχουν χάσει.Απλά προσπαθούν να ισορροπήσουν 2 πράγματα Και να τα κονομίσουν οι μεγάλοι,για τους μικρούς δεν νομίζω να πολυνοιάζονται,αλλά για να είμαι δίκαιη...έστω να κονομίσουν τα μαγαζιά κλπ, και να προφυλαχθούμε για να μην καταρεύσει το σύστημα υγείας,για αυτό και βλέπεις αυτά τα αντιφατικά. :102:

Το θέμα είναι ότι ο Ελληνάρας ο πανέξυπνος δεν καταλαβαίνει ότι αν δεν κάνει αυτά που πρέπει εκτός απο τη υγεία ορισμένων θα το πληρώσει και στην τσέπη του οτιδήποτε και αν είναι,εκτός αν είναι ο Λάτσης.Λίγοι είναι αυτοί . :003:

Το σκασμό θα έλεγα και ότι μας λεν οι ειδικοί διότι η μαλακία δεν συγχωρείται σε τέτοιες φάσεις.Αρκετά την σκαπουλάραμε.
Όσο δεν φοράμε μάσκες σωστά,δεν κρατάμε αποστάσεις κοκ τόσο θα το πληρώσουμε πιο ακριβά.Παραχαλαρώσαμε και φταίνει και οι κυβερνώντες που σταμάτησαν τους ελέγχους και κοκορεύονταν για το πόσο καλά πήγαμε.

Πάλι απο την αρχή τώρα. :102:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Αύγ 2020, 20:04

Αίγαγρος έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:02


πάντως δεν ξανά μπαίνουμε σε lock-down ξανά. Όχι για τον τουρισμό, αυτά είναι βλακείες. Αλλά γενικά δεν αντέχει ούτε η οικονομία να παγώσει,
ούτε ο κόσμος να κλειδωθεί, ειδικά αυτή την εποχή.
Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ!

Planis

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 01 Αύγ 2020, 20:04

Είπε κανείς αλήθεια σήμερα τις ειδήσεις στα κανάλια με μάσκα ή όχι; Το λέω γιατί αυτοί είναι οι οποίοι μάς κουνούν το δάχτυλο με ιδιαίτερα εμφατικά τρόπο για τις μάσκες...

Planis

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 01 Αύγ 2020, 20:05

ST48410 έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:03
Planis έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:01
Από όλα τα επίσημα χείλη αυτό λέγεται εδώ και ένα μήνα περίπου. Άκουσα σίγουρα τον Γώγο, τον Λαζανά, τον Σύψα και τον υπουργό τον Κικίλια να ισχυρίζονται αυτό όταν τους ερωτούσαν γιατί δεν διασωληνώνεται κόσμος ενώ έχουμε αύξηση κρουσμάτων. Ό,τι να 'ναι δηλαδή.
Άκουσες τι; Ότι οι ηλικιωμένοι έχουν ανοσία ή ότι δεν πρέπει να προσέχουν πλέον; Θα ήθελα να το δω αυτό.
Όχι βέβαια. Άκουσα ότι δεν νοσούν γιατί "προσέχουν" και "τηρούν τα μέτρα" ενώ οι νέοι δεν το κάνουν.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Αύγ 2020, 20:05

ST48410 έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:01
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:57
Τραγικός ο χειρισμός τους μετά την άρση της καραντίνας.
Δεν νομίζω ότι υπήρχαν απόλυτα ικανοποιητικές λύσεις και δεν τις ακολούθησαν. Πηγαίνουν βλέποντας και κάνοντας σε μια προσπάθεια να περιοριστεί η οικονομική καταστροφή και να αποφύγουν μεγάλες αντιδράσεις. Σκέψου πχ τι θα είχε γίνει αν είχαν πει πως δεν θα ξαναάνοιγαν οι χώροι λατρείας οποιουδήποτε δόγματος για φέτος.

Δηλαδή στο μείγμα μέτρων δεν τους κατηγορώ. Όταν είχαν μέρες με μηδενικά κρούσματα ήταν λογικό πως θα άνοιγαν διάφορους οικονομικούς κλάδους. Αν με πειράζει κάτι και τους ψέγω είναι το κακό παράδειγμα που έδωσαν αρκετοί πολιτικοί και μπέρδεψε τον κόσμο. Γιατί αυτό δεν κοστίζει τίποτα. Απλώς λίγη αυτοπειθαρχία θα έπρεπε να επιδείξουν.
Δεν χρειαζόταν να ανοιξουν σύνορα και αεροδρόμια κτλ έτσι ανεξέλεγκτα.
Myrsini έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:03
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:56
Myrsini έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:54

Αν συνεχίζουμε να το παίζουμε κινέζοι ... :smt047 και ότι δεν τρέχει τίποτα, ένας ιούλης είναι μωρέ, ή δεν υπάρχει και καθόλου,γω δεν πιστεύω σε αυτά,γω έχω αναπνευστικό πρόβλημα και δεν μπορώ να φορέσω μάσκα,γω χέστηκα για τον παππού κοκ, θα δούμε πολύ χειρότερα. :102:
Εγώ νομίζω έχουν χάσει τον έλεγχο και δεν μπορούν να το μαζέψουν.
Όχι δεν τον έχουν χάσει.Απλά προσπαθούν να ισορροπήσουν 2 πράγματα Και να τα κονομίσουν οι μεγάλοι,για τους μικρούς δεν νομίζω να πολυνοιάζονται,αλλά για να είμαι δίκαιη...έστω να κονομίσουν τα μαγαζιά κλπ, και να προφυλαχθούμε για να μην καταρεύσει το σύστημα υγείας,για αυτό και βλέπεις αυτά τα αντιφατικά. :102:

Το θέμα είναι ότι ο Ελληνάρας ο πανέξυπνος δεν καταλαβαίνει ότι αν δεν κάνει αυτά που πρέπει εκτός απο τη υγεία ορισμένων θα το πληρώσει και στην τσέπη του οτιδήποτε και αν είναι,εκτός αν είναι ο Λάτσης.Λίγοι είναι αυτοί . :003:

Το σκασμό θα έλεγα και ότι μας λεν οι ειδικοί διότι η μαλακία δεν συγχωρείται σε τέτοιες φάσεις.Αρκετά την σκαπουλάραμε.
Όσο δεν φοράμε μάσκες σωστά,δεν κρατάμε αποστάσεις κοκ τόσο θα το πληρώσουμε πιο ακριβά.Παραχαλαρώσαμε και φταίνει και οι κυβερνώντες που σταμάτησαν τους ελέγχους και κοκορεύονταν για το πόσο καλά πήγαμε.

Πάλι απο την αρχή τώρα. :102:
Μα όταν αρχίζεις και δέχεσαι τουρισμό τι περιμένεις από να κάνει ο Έλληνας; να κάτσει στα αυγα του να κάνει διακοπές ο τουριστας;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 01 Αύγ 2020, 20:07

Planis έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:01
ST48410 έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:57
Planis έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:53


Αυτό είχα πει κι εγώ σε παλιότερο μήνυμα. Πώς αποδεικνύεται ότι οι μεγαλύτεροι είναι "προστατευμένοι" όπως λένε; Αυτοί δεν συνωστίζονται; Μήπως φοράνε όλοι τους μάσκα; Όχι βέβαια. Αυτοί είναι που πάνε κατά συντριπτική πλειοψηφία σε τράπεζες ή ΔΕΚΟ γιατί δεν έχουν μάθει την τεχνολογία και πάνε και στην εκκλησία. Για κάποιο λόγο παντως οι ειδικοί απεφάνθησαν ότι είναι προστατευμένοι γιατί ...προσέχουν.
Κανείς δεν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο. Τουναντίον. Απλά τα τρέχοντα στοιχεία δείχνουν πτώση του μέσου όρου ηλικίας στα νέα κρούσματα.
Από όλα τα επίσημα χείλη αυτό λέγεται εδώ και ένα μήνα περίπου. Άκουσα σίγουρα τον Γώγο, τον Λαζανά, τον Σύψα και τον υπουργό τον Κικίλια να ισχυρίζονται αυτό όταν τους ερωτούσαν γιατί δεν διασωληνώνεται κόσμος ενώ έχουμε αύξηση κρουσμάτων. Ό,τι να 'ναι δηλαδή.
Ότι νάναι μήπως είναι στο μυαλό σου; :)

Γιατί και εμείς τους ακούμε και λένε ακριβώς αυτό,ότι ακόμα δεν έχουμε πολλούς διασωληνωμένους και θανάτους αφού νεότεροι νοσούν.Το ότι νάναι που είναι;

Αν όμως αυξηθούν αρκετά παραπάνω να είσαι σίγουρος ότι θα βλέπεις πολλούυυυυυυς νεκρούς. :smt023

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Αύγ 2020, 20:08

Planis έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:05
Όχι βέβαια. Άκουσα ότι δεν νοσούν γιατί "προσέχουν" και "τηρούν τα μέτρα" ενώ οι νέοι δεν το κάνουν.
Η δική μου εικόνα δεν είναι η ίδια αλλά δεν έχω στατιστικά να την υποστηρίξω. Σε κοινωνικές εκδηλώσεις είχα μάσκα εγώ και 2-3 ηλικιωμένοι αλλά υπήρχαν και πολλοί που δεν είχαν. Από φίλους η κατάσταση είναι μεικτή. Υπάρχουν αυτοί που πιστεύουν ότι υπάρχει πρόβλημα με τον κορονωϊό και λαμβάνουν δραστικά μέτρα και άλλοι που τους έχουν ελεύθερους χωρίς πολλά πολλά.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 01 Αύγ 2020, 20:09

Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:04
Αίγαγρος έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:02


πάντως δεν ξανά μπαίνουμε σε lock-down ξανά. Όχι για τον τουρισμό, αυτά είναι βλακείες. Αλλά γενικά δεν αντέχει ούτε η οικονομία να παγώσει,
ούτε ο κόσμος να κλειδωθεί, ειδικά αυτή την εποχή.
Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ!
Επί Κρεμαστινού ο συγκεκριμένος, αν θυμάμαι καλά.

Planis

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 01 Αύγ 2020, 20:09

Myrsini έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:07
Planis έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:01
ST48410 έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:57


Κανείς δεν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο. Τουναντίον. Απλά τα τρέχοντα στοιχεία δείχνουν πτώση του μέσου όρου ηλικίας στα νέα κρούσματα.
Από όλα τα επίσημα χείλη αυτό λέγεται εδώ και ένα μήνα περίπου. Άκουσα σίγουρα τον Γώγο, τον Λαζανά, τον Σύψα και τον υπουργό τον Κικίλια να ισχυρίζονται αυτό όταν τους ερωτούσαν γιατί δεν διασωληνώνεται κόσμος ενώ έχουμε αύξηση κρουσμάτων. Ό,τι να 'ναι δηλαδή.
Ότι νάναι μήπως είναι στο μυαλό σου; :)

Γιατί και εμείς τους ακούμε και λένε ακριβώς αυτό,ότι ακόμα δεν έχουμε πολλούς διασωληνωμένους και θανάτους αφού νεότεροι νοσούν.Το ότι νάναι που είναι;

Αν όμως αυξηθούν αρκετά παραπάνω να είσαι σίγουρος ότι θα βλέπεις πολλούυυυυυυς νεκρούς. :smt023
Λένε, επαναλαμβάνω, ότι νοσούν οι νεώτεροι επειδή οι ηλικιωμένοι ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ και ΤΗΡΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ. Πραγμα το οποίο, επαναλαμβάνω, δεν τεκμαίρεται από ΠΟΥΘΕΝΑ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών