Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9231
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 28 Νοέμ 2020, 18:41

Στρακαστρουκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:38
Τα νουμερα στην Ελλαδα εχουν σταθεροποιηθει. Αυτο ηταν το ευκολακι. Το δυσκολο ειναι ποτε θα αρεις τους περιορισμους και τι γινετε αν μετα αυξηθουν παλι τα κρουσματα
Δεν το βλέπω και μεγάλη επιτυχία να έχουν σταθεροποιηθεί τα νούμερα μετά από 25 μέρες λοκ ντάουν και να έχουμε 121 νεκρούς και 606 διασωληνωμένους. Ειδικά αν δει κανείς οτι στην Τσεχία που ξεκίνησαν από πολύ χειρότερα νούμερα από τα δικά μας σήμερα έχουν 920 κρούσματα και 36 νεκρούς.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11157
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 28 Νοέμ 2020, 18:45

Arisvilla έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:41
Στρακαστρουκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:38
Τα νουμερα στην Ελλαδα εχουν σταθεροποιηθει. Αυτο ηταν το ευκολακι. Το δυσκολο ειναι ποτε θα αρεις τους περιορισμους και τι γινετε αν μετα αυξηθουν παλι τα κρουσματα
Δεν το βλέπω και μεγάλη επιτυχία να έχουν σταθεροποιηθεί τα νούμερα μετά από 25 μέρες λοκ ντάουν και να έχουμε 121 νεκρούς και 606 διασωληνωμένους. Ειδικά αν δει κανείς οτι στην Τσεχία που ξεκίνησαν από πολύ χειρότερα νούμερα από τα δικά μας σήμερα έχουν 920 κρούσματα και 36 νεκρούς.
Mεχρι τα χριστουγεννα τα νουμερα θα εχουν βελτιωθει αρκετα για να υπαρχει συζητηση για ανοιγμα. Βεβαια ανοιγμα σημαινει οτι μετα θα γινει παλι της ποπης. Εκει σε θελω να δω τι θα κανεις
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 28 Νοέμ 2020, 18:48

Arisvilla έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:35
vatraxos έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:28
121 νεκροι...
Περάσαμε και το Βέλγιο σήμερα σε νεκρούς. 120 εκεί.
κοφτε το αυτο

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 28 Νοέμ 2020, 18:49

Στρακαστρουκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:38
Τα νουμερα στην Ελλαδα εχουν σταθεροποιηθει. Αυτο ηταν το ευκολακι. Το δυσκολο ειναι ποτε θα αρεις τους περιορισμους και τι γινετε αν μετα αυξηθουν παλι τα κρουσματα
Θα ξανακάνεις lockdown.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28035
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 28 Νοέμ 2020, 18:50

Δημοκρατικός έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:49
Στρακαστρουκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:38
Τα νουμερα στην Ελλαδα εχουν σταθεροποιηθει. Αυτο ηταν το ευκολακι. Το δυσκολο ειναι ποτε θα αρεις τους περιορισμους και τι γινετε αν μετα αυξηθουν παλι τα κρουσματα
Θα ξανακάνεις lockdown.
:xena:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 28 Νοέμ 2020, 18:51

Στρακαστρουκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:38
Τα νουμερα στην Ελλαδα εχουν σταθεροποιηθει. Αυτο ηταν το ευκολακι. Το δυσκολο ειναι ποτε θα αρεις τους περιορισμους και τι γινετε αν μετα αυξηθουν παλι τα κρουσματα
Δεν ηταν καθολου ευκολακι και δεν εχουν παει οπως θα επρεπε.Η περιπτωση της Δυτικης Ελλαδας ειναι χαρακτηριστικη.Μετα απο 3 εβδομαδες lockdown τα κρουσματα αντι να πεσουν ανεβηκαν.
Αυτο σημαινει οτι δεν τηρουνται τα μετρα.Ατομικη ευθυνη μηδεν.
Ο ενας παει στο σπιτι του αλλου,οχι μονο στη Δ.Ελλαδα αλλα και παντου.
Το βλεπω στην οικογενεια μου,στους γνωστους μου,στα ρεπορταζ που κατα καιρους βγαινουν.Για να μην πουμε για τα παρτι και τα γλεντια που δεν εχουν σταματησει.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 28 Νοέμ 2020, 18:53

GoBack έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:50
Δημοκρατικός έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:49
Στρακαστρουκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:38
Τα νουμερα στην Ελλαδα εχουν σταθεροποιηθει. Αυτο ηταν το ευκολακι. Το δυσκολο ειναι ποτε θα αρεις τους περιορισμους και τι γινετε αν μετα αυξηθουν παλι τα κρουσματα
Θα ξανακάνεις lockdown.
:xena:
Ναι, ΟΚ, lockdown δεν το λες αυτό που έχουμε τώρα.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 28 Νοέμ 2020, 18:57

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 28 Νοέμ 2020, 19:01

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 28 Νοέμ 2020, 19:02

Στην επαρχια φοβάμαι οτι γίνεται τεράστια υπό εκτίμηση των κρουσματων. Ποιος παει για τεστ στα κατσικοχωρια οπου έχει πλεον φτάσει ο ιος. Διαβάζω πχ για 8 κρουσματα στην ορθοπεδικη του νοσοκομείου Ρεθύμνου ενω συνολο ο νομος ειχε 5 κρουσματα χτες.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Νοέμ 2020, 19:04

under έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:51
Στρακαστρουκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:38
Τα νουμερα στην Ελλαδα εχουν σταθεροποιηθει. Αυτο ηταν το ευκολακι. Το δυσκολο ειναι ποτε θα αρεις τους περιορισμους και τι γινετε αν μετα αυξηθουν παλι τα κρουσματα
Δεν ηταν καθολου ευκολακι και δεν εχουν παει οπως θα επρεπε.Η περιπτωση της Δυτικης Ελλαδας ειναι χαρακτηριστικη.Μετα απο 3 εβδομαδες lockdown τα κρουσματα αντι να πεσουν ανεβηκαν.
Αυτο σημαινει οτι δεν τηρουνται τα μετρα.Ατομικη ευθυνη μηδεν.
Ο ενας παει στο σπιτι του αλλου,οχι μονο στη Δ.Ελλαδα αλλα και παντου.
Το βλεπω στην οικογενεια μου,στους γνωστους μου,στα ρεπορταζ που κατα καιρους βγαινουν.Για να μην πουμε για τα παρτι και τα γλεντια που δεν εχουν σταματησει.
Έχω δεχτεί σε 2 εβδομάδες προσκλήσεις για συνεύρεση σε σπίτια φίλων και συγγενών που κανονικά θα δεχόμουν σε τρεις μήνες. Είναι λες και έχω μια ταμπέλα στο κούτελο που λέει "ΕΞΩ ΚΑΡΔΙΑ - ΨΟΦΑΩ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΗΤΑ - ΓΡΑΦΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΣΑΣ ΤΑ ΜΕΤΡΑ".

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 28 Νοέμ 2020, 19:08

foscilis έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 19:04
Έχω δεχτεί σε 2 εβδομάδες προσκλήσεις για συνεύρεση σε σπίτια φίλων και συγγενών που κανονικά θα δεχόμουν σε τρεις μήνες. Είναι λες και έχω μια ταμπέλα στο κούτελο που λέει "ΕΞΩ ΚΑΡΔΙΑ - ΨΟΦΑΩ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΗΤΑ - ΓΡΑΦΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΣΑΣ ΤΑ ΜΕΤΡΑ".
Τις προαλλες παιρνω τηλ τη μητερα μου για να συννενοηθουμε για καποια διαδικαστικα θεματα σχετικα με τη συνταξη χηρειας που δικαιουται.
Μετα απο λιγο με παιρνει και μου λεει "κατεβηκα λιγο κατω στην κυρα Ταδε που δουλευει στο ΙΚΑ και μου ειπε μπλα μπλα μπλα".
Την αλλη μερα,μιλαμε παλι στο τηλεφωνο και ακουω το κουδουνι.
- Ποιος ειναι μαμα ;
- Α τιποτα,περασε η ταδε να μου αφησει κατι.

Εχω βαρεθει να μαλωνω...
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 28 Νοέμ 2020, 19:09

under έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:51
Στρακαστρουκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:38
Τα νουμερα στην Ελλαδα εχουν σταθεροποιηθει. Αυτο ηταν το ευκολακι. Το δυσκολο ειναι ποτε θα αρεις τους περιορισμους και τι γινετε αν μετα αυξηθουν παλι τα κρουσματα
Δεν ηταν καθολου ευκολακι και δεν εχουν παει οπως θα επρεπε.Η περιπτωση της Δυτικης Ελλαδας ειναι χαρακτηριστικη.Μετα απο 3 εβδομαδες lockdown τα κρουσματα αντι να πεσουν ανεβηκαν.
Αυτο σημαινει οτι δεν τηρουνται τα μετρα.Ατομικη ευθυνη μηδεν.
Ο ενας παει στο σπιτι του αλλου,οχι μονο στη Δ.Ελλαδα αλλα και παντου.
Το βλεπω στην οικογενεια μου,στους γνωστους μου,στα ρεπορταζ που κατα καιρους βγαινουν.Για να μην πουμε για τα παρτι και τα γλεντια που δεν εχουν σταματησει.
Άρα δεν έχει μείνει "σπιτικό" χωρίς κρούσμα, οπότε η διασπορά είναι τεράστια.

Και τέτοια διασπορά χρειάζεται αρκετή προσπάθεια για να προκύψει...
Και αν προκύψει τότε ...ακόμα και το lockdown την συντηρεί.

Αυτά παθαίνεις όταν η οικονομία μπαίνει μπροστά και πέφτουν τηλέφωνα για να καθυστερήσουν τα μέτρα.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 28 Νοέμ 2020, 19:11

Nέοι καθημερινοί θάνατοι από Κόβιντ : πρωτιά η Ελλαδάρα της Δεξιας.

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28035
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 28 Νοέμ 2020, 19:12

Δημοκρατικός έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:53
GoBack έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:50
Δημοκρατικός έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 18:49

Θα ξανακάνεις lockdown.
:xena:
Ναι, ΟΚ, lockdown δεν το λες αυτό που έχουμε τώρα.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών