Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 15:26

Δημοκρατικός έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:10
Η κατάσταση στην Ελλάδα (νέα κρούσματα, εισαγωγές, θανάτοι) αυτή τη στιγμή βελτιώνεται ως άμεσο μετρήσιμο αποτέλεσμα του lockdown.
Επειδή το λες εσύ ή έχεις κάποια απόδειξη γι' αυτό;
Δημοκρατικός έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:10
Θα εξαλείψει το lockdown απο μόνο του την πανδημία; Όχι φυσικα. Και προφανώς αν την άφηνες ανεξέλεκτη χωρίς mitigation (του οποίου το lockdown είναι ο βασιλιάς), θα διαρκούσε λιγότερο η εξέλιξή της, με υπερπολλαπλάσια όμως θύματα.
Άρα συμφωνείς ότι το μόνο που επηρεάζει η καραντίνα σε ιό που έχει εξαπλωθεί παντού είναι ο χρόνος εξέλιξης και όχι το μέγεθός της.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 15:44

Leporello έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:17
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 10:47
Leporello έγραψε:
13 Ιαν 2021, 08:30
Φυσικά, το γιατί πέφτει η Ελλάδα δεν εξηγείται από το λόκνταου. Πιθανότατα να είναι ευνοϊκός ο Ερμής.
Προφανώς δεν εξηγείται από το λοκντάουν, αν δεις συνδυαστικά τα στοιχεία από όλες τις χώρες. Καλύτερα εξηγείται από μοτίβο κυκλικής διασποράς και εξέλιξης επιδημίας, όπως συμβαίνει... κάτσε λίγο... σε όλους τους ιούς αυτού του σύμπαντος.
Η σύμπτωση των κύκλων διασποράς με τα λοκντάου είναι ... συμπτωματική.
Leporello έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:17
Πέραν αυτού, πρέπει να έχεις μιά θεωρία γιά την ύπαρξη αυτών των κύκλων. Θα μπορούσε π.χ. να οφείλονται σε εποχικούς παράγοντες. Η σε διαδοχική επίτευξη κάποιας έστω μερικής ανοσίας αγέλης και απώλεια αυτής με την πάροδο του χρόνου. Η σε κάτι άλλο ρε αδελφέ. Μόνο μη μου πείς ότι είναι bult-in ιδιότητα του ιού.
Γιατί να έχω θεωρία για την ύπαρξη των κύκλων; Τι είναι οι επιστημονικές θεωρίες; Πράγματα που σκεφτόμαστε το βράδυ και τα καταγράφουμε σαν πιθανότητες; Όλες οι ιογενείς παθήσεις παρουσιάζουν κύκλους, για διάφορους και διαφορετικούς μεταξύ τους λόγους. Αν θέλεις να διαβάσεις συγκεκριμένα για κάθε ιό τι είναι αυτό που επηρεάζει την κυκλική του πορεία, πάρε διάβασε ένα σχετικό σύγγραμμα.

Το μόνο γενικό που μπορώ να πω και ισχύει για τους περισσότερους ιούς είναι ότι η κυκλικότητα στην επιδημιολογική τους εξέλιξη οφείλεται σε έναν σημαντικό βαθμό σε μοτίβα διασύνδεσης και κινητικότητας πληθυσμών είτε μιλάμε για ανθρώπους είτε για ζώα. Όλοι οι ιοί κινούνται σε επεισόδια, με κορυφές και υφέσεις. Όταν ο ιός εξαπλωθεί σε ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού που διασυνδέεται, είναι φυσικό κατόπιν να παρουσιάσει ύφεση.

Δεν υπάρχει καμμιά σύμπτωση των κύκλων αυτών με τις καραντίνες. Ξεκινάς με άκυρο δεδομένο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 13 Ιαν 2021, 15:50

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:26
Δημοκρατικός έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:10
Η κατάσταση στην Ελλάδα (νέα κρούσματα, εισαγωγές, θανάτοι) αυτή τη στιγμή βελτιώνεται ως άμεσο μετρήσιμο αποτέλεσμα του lockdown.
Επειδή το λες εσύ ή έχεις κάποια απόδειξη γι' αυτό;
Δημοκρατικός έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:10
Θα εξαλείψει το lockdown απο μόνο του την πανδημία; Όχι φυσικα. Και προφανώς αν την άφηνες ανεξέλεκτη χωρίς mitigation (του οποίου το lockdown είναι ο βασιλιάς), θα διαρκούσε λιγότερο η εξέλιξή της, με υπερπολλαπλάσια όμως θύματα.
Άρα συμφωνείς ότι το μόνο που επηρεάζει η καραντίνα σε ιό που έχει εξαπλωθεί παντού είναι ο χρόνος εξέλιξης και όχι το μέγεθός της.
Eπειδή είναι κάτι ανάλογο του: το νερό σβήνει τη φωτιά. Όταν μειώνεις τις επαφές μεταξύ ανθρώπων, μειώνεται ο ρυθμός της μετάδοσης. Υπάρχουν αρκετές μελέτες για τα μη-φαρμευτικά μέτρα και την απόδοσή τους, ενδεικτικά καναδυό εδώ: https://www.imperial.ac.uk/mrc-global-i ... 9-reports/

Και, τι πάει να πει μέγεθος της εξέλιξης;
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 13 Ιαν 2021, 16:00

Δεν ειμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι θέλει να πει ο φίλος Χελης. Οτι ο περιορισμός επαφών, δραστηριοτήτων κτλ δεν έχει καμια συνέπεια στη μεταδοτικότητα μιας ασθένειας σαν αυτή;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 16:01

Δημοκρατικός έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:50
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:26
Δημοκρατικός έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:10
Η κατάσταση στην Ελλάδα (νέα κρούσματα, εισαγωγές, θανάτοι) αυτή τη στιγμή βελτιώνεται ως άμεσο μετρήσιμο αποτέλεσμα του lockdown.
Επειδή το λες εσύ ή έχεις κάποια απόδειξη γι' αυτό;
Δημοκρατικός έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:10
Θα εξαλείψει το lockdown απο μόνο του την πανδημία; Όχι φυσικα. Και προφανώς αν την άφηνες ανεξέλεκτη χωρίς mitigation (του οποίου το lockdown είναι ο βασιλιάς), θα διαρκούσε λιγότερο η εξέλιξή της, με υπερπολλαπλάσια όμως θύματα.
Άρα συμφωνείς ότι το μόνο που επηρεάζει η καραντίνα σε ιό που έχει εξαπλωθεί παντού είναι ο χρόνος εξέλιξης και όχι το μέγεθός της.
Eπειδή είναι κάτι ανάλογο του: το νερό σβήνει τη φωτιά. Όταν μειώνεις τις επαφές μεταξύ ανθρώπων, μειώνεται ο ρυθμός της μετάδοσης. Υπάρχουν αρκετές μελέτες για τα μη-φαρμευτικά μέτρα και την απόδοσή τους, ενδεικτικά καναδυό εδώ: https://www.imperial.ac.uk/mrc-global-i ... 9-reports/

Και, τι πάει να πει μέγεθος της εξέλιξης;
Πάει να πει αν θα κολλήσουν 100.000 ή 1.000.000. Αυτό που επηρεάζεται είναι το βάθος χρόνου που θα κολλήσει ο Χ πληθυσμός, όχι αν θα κολλήσει Χ ή Υ. Αυτό φυσικά σε έναν ιό που έχει εξαπλωθεί παντού. Σε ένα τοπικό φαινόμενο, η καραντίνα είναι παραδοσιακό μέτρο περιορισμού. Αλλά περιορισμού σε έναν γεωγραφικό χώρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 13 Ιαν 2021, 16:05

Καθολικό lockdown σε Σπάρτη και Αργολίδα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 16:06

EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Ιαν 2021, 16:00
Δεν ειμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι θέλει να πει ο φίλος Χελης. Οτι ο περιορισμός επαφών, δραστηριοτήτων κτλ δεν έχει καμια συνέπεια στη μεταδοτικότητα μιας ασθένειας σαν αυτή;
Αν έχει ήδη ευρεία διείσδυση ναι, δεν θα έχει καμμιά ή σχεδόν καμμιά συνέπεια. Ειδικά αν μιλάμε για ιό που μεταδίδεται με σταγονίδια και κολλάει με επαφή με το στόμα, την μύτη, τα μάτια και πιθανώς τα αφτιά.

Δεν μιλάμε για πάθηση που μεταδίδεται μέσω αίματος ή σεξουαλικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 13 Ιαν 2021, 16:07

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 16:06
EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Ιαν 2021, 16:00
Δεν ειμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι θέλει να πει ο φίλος Χελης. Οτι ο περιορισμός επαφών, δραστηριοτήτων κτλ δεν έχει καμια συνέπεια στη μεταδοτικότητα μιας ασθένειας σαν αυτή;
Αν έχει ήδη ευρεία διείσδυση ναι, δεν θα έχει καμμιά ή σχεδόν καμμιά συνέπεια. Ειδικά αν μιλάμε για ιό που μεταδίδεται με σταγονίδια και κολλάει με επαφή με το στόμα, την μύτη, τα μάτια και πιθανώς τα αφτιά.

Δεν μιλάμε για πάθηση που μεταδίδεται μέσω αίματος ή σεξουαλικά.
Διάβασα μέχρι εδώ
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 13 Ιαν 2021, 16:37

EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Ιαν 2021, 16:00
Δεν ειμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι θέλει να πει ο φίλος Χελης. Οτι ο περιορισμός επαφών, δραστηριοτήτων κτλ δεν έχει καμια συνέπεια στη μεταδοτικότητα μιας ασθένειας σαν αυτή;

αυτο που λεει ειναι οτι η διασπορα ειναι τετοια που απλα καθυστερουμε τη μεταδοση ... δεν μπορουμε να την αποφυγουμε γιατι δεν εξαρταται πλεον απο τις επαφες γιατι αυτες εχουνε περιοριστει στο μινιμουμ της κοινωνικης λειτουργειας
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 13 Ιαν 2021, 16:46

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 16:01
Δημοκρατικός έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:50
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:26


Επειδή το λες εσύ ή έχεις κάποια απόδειξη γι' αυτό;



Άρα συμφωνείς ότι το μόνο που επηρεάζει η καραντίνα σε ιό που έχει εξαπλωθεί παντού είναι ο χρόνος εξέλιξης και όχι το μέγεθός της.
Eπειδή είναι κάτι ανάλογο του: το νερό σβήνει τη φωτιά. Όταν μειώνεις τις επαφές μεταξύ ανθρώπων, μειώνεται ο ρυθμός της μετάδοσης. Υπάρχουν αρκετές μελέτες για τα μη-φαρμευτικά μέτρα και την απόδοσή τους, ενδεικτικά καναδυό εδώ: https://www.imperial.ac.uk/mrc-global-i ... 9-reports/

Και, τι πάει να πει μέγεθος της εξέλιξης;
Πάει να πει αν θα κολλήσουν 100.000 ή 1.000.000. Αυτό που επηρεάζεται είναι το βάθος χρόνου που θα κολλήσει ο Χ πληθυσμός, όχι αν θα κολλήσει Χ ή Υ. Αυτό φυσικά σε έναν ιό που έχει εξαπλωθεί παντού. Σε ένα τοπικό φαινόμενο, η καραντίνα είναι παραδοσιακό μέτρο περιορισμού. Αλλά περιορισμού σε έναν γεωγραφικό χώρο.
Mα αυτό ακριβώς είναι ο στόχος, μειώση των τρεχόντων κρούσματων, νοσηλειών, διασωληνώσεων, γιατί διαφορετικά η κατάσταση θα γίνει μη-διαχειρίσιμη. Eπιβράδυνση.

Eπίσης, lockdown και καραντίνα δεν είναι το ίδιο πράγμα όπως νομίζεις:
* Self-isolation applies to people who have symptoms of COVID-19 infection and to those who live with them. It involves staying at home and not going out, apart from into your own garden or yard if you have one. It also means staying away, as much as possible, from other people in the home, sleeping alone, using separate towels, and washing and cleaning regularly.

* Social distancing has been introduced by many governments around the world and is designed to help people avoid catching and spreading the disease caused by the new coronavirus. It essentially means avoiding face-to-face contacts as much as possible. You can leave your home for exercise, for essential shopping or for work, but you should stay at least 2 metres from others.

* Quarantine is a way of separating and restricting people who have been exposed to a disease, such as COVID-19, to see if they too have become infected and get ill. This is why groups of people returning to their home countries after being in Wuhan, China, for example, or after being on a cruise ship where cases of COVID-19 were detected, were quarantined for around two weeks.

* The terms lockdown or shutdown are being used by many to describe more general and widespread restrictions on movement, work and travel on all people in a city, region or country.

https://economictimes.indiatimes.com/ne ... 930210.cms
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Ιαν 2021, 16:49

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:44
Leporello έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:17
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 10:47
Προφανώς δεν εξηγείται από το λοκντάουν, αν δεις συνδυαστικά τα στοιχεία από όλες τις χώρες. Καλύτερα εξηγείται από μοτίβο κυκλικής διασποράς και εξέλιξης επιδημίας, όπως συμβαίνει... κάτσε λίγο... σε όλους τους ιούς αυτού του σύμπαντος.
Η σύμπτωση των κύκλων διασποράς με τα λοκντάου είναι ... συμπτωματική.
Leporello έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:17
Πέραν αυτού, πρέπει να έχεις μιά θεωρία γιά την ύπαρξη αυτών των κύκλων. Θα μπορούσε π.χ. να οφείλονται σε εποχικούς παράγοντες. Η σε διαδοχική επίτευξη κάποιας έστω μερικής ανοσίας αγέλης και απώλεια αυτής με την πάροδο του χρόνου. Η σε κάτι άλλο ρε αδελφέ. Μόνο μη μου πείς ότι είναι bult-in ιδιότητα του ιού.
Γιατί να έχω θεωρία για την ύπαρξη των κύκλων; Τι είναι οι επιστημονικές θεωρίες; Πράγματα που σκεφτόμαστε το βράδυ και τα καταγράφουμε σαν πιθανότητες; Όλες οι ιογενείς παθήσεις παρουσιάζουν κύκλους, για διάφορους και διαφορετικούς μεταξύ τους λόγους. Αν θέλεις να διαβάσεις συγκεκριμένα για κάθε ιό τι είναι αυτό που επηρεάζει την κυκλική του πορεία, πάρε διάβασε ένα σχετικό σύγγραμμα.
Αρα, δεν έχεις θεωρία γιατί να συμβαίνει ύφεση και έξαρση, όμως ξέρεις με βεβαιότητα ότι αυτές δεν σχετίζονται με το λοκντάου :o:smt017
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:44
Το μόνο γενικό που μπορώ να πω και ισχύει για τους περισσότερους ιούς είναι ότι η κυκλικότητα στην επιδημιολογική τους εξέλιξη οφείλεται σε έναν σημαντικό βαθμό σε μοτίβα διασύνδεσης και κινητικότητας πληθυσμών είτε μιλάμε για ανθρώπους είτε για ζώα. Όλοι οι ιοί κινούνται σε επεισόδια, με κορυφές και υφέσεις.
Ενώ τα λοκντάου δεν μεταβάλλουν την "διασύνδεση και κινητικότητα πληθυσμών", την μεταβάλλουν;
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:44
Όταν ο ιός εξαπλωθεί σε ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού που διασυνδέεται, είναι φυσικό κατόπιν να παρουσιάσει ύφεση.
Γιατί;
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:44
Δεν υπάρχει καμμιά σύμπτωση των κύκλων αυτών με τις καραντίνες. Ξεκινάς με άκυρο δεδομένο.
Ελα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 13 Ιαν 2021, 17:58

https://eody.gov.gr/20210113_briefing_covid19/

Επιπλέον 11864 κλινικά + 23116 rapid ag δείγματα.

Στο 1,92% μετά από καιρό.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Ιαν 2021, 18:58

jimdenin έγραψε:
13 Ιαν 2021, 17:58
https://eody.gov.gr/20210113_briefing_covid19/

Επιπλέον 11864 κλινικά + 23116 rapid ag δείγματα.

Στο 1,92% μετά από καιρό.
Γιά την ακρίβεια, από τις 04/09/2020.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 18:59

Leporello έγραψε:
13 Ιαν 2021, 16:49
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:44
Leporello έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:17
Η σύμπτωση των κύκλων διασποράς με τα λοκντάου είναι ... συμπτωματική.
Leporello έγραψε:
13 Ιαν 2021, 11:17
Πέραν αυτού, πρέπει να έχεις μιά θεωρία γιά την ύπαρξη αυτών των κύκλων. Θα μπορούσε π.χ. να οφείλονται σε εποχικούς παράγοντες. Η σε διαδοχική επίτευξη κάποιας έστω μερικής ανοσίας αγέλης και απώλεια αυτής με την πάροδο του χρόνου. Η σε κάτι άλλο ρε αδελφέ. Μόνο μη μου πείς ότι είναι bult-in ιδιότητα του ιού.
Γιατί να έχω θεωρία για την ύπαρξη των κύκλων; Τι είναι οι επιστημονικές θεωρίες; Πράγματα που σκεφτόμαστε το βράδυ και τα καταγράφουμε σαν πιθανότητες; Όλες οι ιογενείς παθήσεις παρουσιάζουν κύκλους, για διάφορους και διαφορετικούς μεταξύ τους λόγους. Αν θέλεις να διαβάσεις συγκεκριμένα για κάθε ιό τι είναι αυτό που επηρεάζει την κυκλική του πορεία, πάρε διάβασε ένα σχετικό σύγγραμμα.
Αρα, δεν έχεις θεωρία γιατί να συμβαίνει ύφεση και έξαρση, όμως ξέρεις με βεβαιότητα ότι αυτές δεν σχετίζονται με το λοκντάου :o:smt017
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:44
Το μόνο γενικό που μπορώ να πω και ισχύει για τους περισσότερους ιούς είναι ότι η κυκλικότητα στην επιδημιολογική τους εξέλιξη οφείλεται σε έναν σημαντικό βαθμό σε μοτίβα διασύνδεσης και κινητικότητας πληθυσμών είτε μιλάμε για ανθρώπους είτε για ζώα. Όλοι οι ιοί κινούνται σε επεισόδια, με κορυφές και υφέσεις.
Ενώ τα λοκντάου δεν μεταβάλλουν την "διασύνδεση και κινητικότητα πληθυσμών", την μεταβάλλουν;
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:44
Όταν ο ιός εξαπλωθεί σε ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού που διασυνδέεται, είναι φυσικό κατόπιν να παρουσιάσει ύφεση.
Γιατί;
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:44
Δεν υπάρχει καμμιά σύμπτωση των κύκλων αυτών με τις καραντίνες. Ξεκινάς με άκυρο δεδομένο.
Ελα.
Νιώθω ότι μιλάω με παιδάκι. Πρώτα απ' όλα, έχεις κάποιο πρόβλημα και γράφεις «λοκντάου»; Είναι κάποιου είδους ασθένεια;

Η διασύνδεση και κινητικότητα των πληθυσμών είναι σε ένα περιορισμένο χρονικό πλαίσιο σταθερές, όχι μεταβλητές. Σημαίνει ένα σταθερό δίκτυο ανθρώπων που συνδέονται με σχεδόν πάγιο τρόπο, λόγω γειτνίασης, εργασίας, εμπορικών/πελατολογικών σχέσεων και οικογένειας. Το πολύ που μπορείς να βγάλεις έξω είναι οι φίλοι, με τους οποίους δεν έχεις πάγια συσχέτιση· η επαφή είναι θέμα επιλογής.

Η καραντίνα δεν μεταβάλλει αυτές τις πάγιες σχέσεις.

Εγώ φυσικά και δεν έχω θεωρία. Δεν λειτουργεί βάσει κάποιας θεωρίας αυτό που λέω, είναι μια παρατηρημένη σχέση μετάδοσης ασθένειας, που είναι κυκλική. Αν θες να μάθεις λεπτομέρειες, διάβασε ένα βιβλίο, ένα σύγγραμμα, κάτι που έχει περισσότερες πληροφορίες. Τι «δεν έχεις κάποια θεωρία» και πίπες;

Και αν τόσο πια σου φαίνεται παράξενη η λειτουργία των κύκλων μετάδοσης, διάβασε σχετικά με την λειτουργία της ανοσίας. Όταν η σύνδεση μεταξύ μας απαιτεί την διαμεσολάβηση 5-6 αλυσιδωτών κρίκων επαφών, είναι εύλογο ότι όσοι περισσότεροι κρίκοι της αλυσίδας έχουν ανοσία, τόσο εμποδίζεται η μετάδοση από το ένα άκρο στο άλλο. Αυτή είναι και η λειτουργία της ανοσίας αγέλης. Η ανοσία αγέλης διακόπτει την μετάδοση των επεισοδίων. Είναι ένα κρίσιμο όριο ανοσίας ενός πληθυσμού, πέρα από το οποίο η κυκλική διασπορά καθίσταται εξαιρετικά δύσκολη ή αδύνατη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 19:03

Δημοκρατικός έγραψε:
13 Ιαν 2021, 16:46
Eπίσης, lockdown και καραντίνα δεν είναι το ίδιο πράγμα όπως νομίζεις
Το ίδιο ακριβώς είναι. Νομίζεις ότι το κλείσιμο μιας ολόκληρης περιοχής είναι καινοφανές ή ότι υπήρχε ποτέ εποχή που το λέγανε «λοκντάουν»;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών