Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 13 Απρ 2021, 14:43

foscilis έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:16
stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 13:04
Ειπε ο μεγαλογιατρος.
Υποθετω οτι με τις πλουσιες ιατρικες σου γνωσεις μπορεις να εκφερεις σωστοτερη αποψη απο εναν απλο μικροβιολογο.
Δεν λεω οτι εχει δικιο.Μπορει και οχι.
Θα το κρινει ομως καποιος του χωρου που εχει τις γνωσεις και οχι εσυ κι εγω.
Εγώ ξέρω ότι ο παθολόγος της γειτονιάς πριν πέντε μήνες έλεγε ότι δεν παίζει να βγει εμβόλιο και ότι αν βγει θα είναι καταστροφή γιατί αυτά τα πράγματα θέλουν 10 χρόνια να βγούνε. Όλα αυτά 2 βδομάδες πριν βγει το εμβόλιο.

Η ενδοκρινολόγος της γειτονιάς έλεγε το ίδιο και πρόσθετε "να παίρνετε βιταμίνη D, έχει αποδειχθεί ότι μειώνει τρομαχτικά τις πιθανότητες να αρρωστήσεις από κορωνοϊό".

Η μικροβιολογική κλινική της γειτονιάς ήταν -από πλευράς τήρησης των μέτρων- χειρότερη και από εκείνο το λεωφορείο το γεμάτο αλβανάκια που πήγαινε παραλία το καλοκαίρι και είχαν κυκλοφορήσει φωτογραφίες ο ένας πάνω στον άλλον χωρίς μάσκα χωρίς τίποτα #ποιος_κορωνοϊός.

Η παιδίατρος της γειτονιάς διαφωνούσε με τους δύο πρώτους, μας διέταξε να μην ξαναπάμε ποτέ στον τρίτο και όλως τυχαίως είναι η μόνη που έχει πτυχίο ΕΚΠΑ αντί Ρουμανία, καθώς και 20ετή προϋπηρεσία σε κέντρα υγείας και νοσοκομεία του ΕΣΥ.

Οι αλμπανηδες γιατροι των πρωην ανατολικων χωρων,που ολοι ξερουμε πως πηραν και αναγνωρισαν το πτυχιο,λενε πιπες και η γιατρος που γνωριζει τι λεει σας ειπε να μην ακουτε τους γιατρους με αγορασμενο πτυχιο.
Η γιατρος που λεω ειναι σοβαροτατη,ποτε δεν την εχω πιασει να λεει πραγματα εκτος του γνωστικου της πεδιου,και οσοι γιατροι γνωριζω μιλανε με τα καλυτερα λογια για την επαρκεια της.
Ο Στυγιος στανταρ θα την ξερει μιας και βρισκεται κοντα σε αυτον και ειμαι απολυτως βεβαιος οτι μπορει να επιβεβαιωσει τα λεγομενα μου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 13 Απρ 2021, 14:55

stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:43



Οι αλμπανηδες γιατροι των πρωην ανατολικων χωρων,που ολοι ξερουμε πως πηραν και αναγνωρισαν το πτυχιο,λενε πιπες και η γιατρος που γνωριζει τι λεει σας ειπε να μην ακουτε τους γιατρους με αγορασμενο πτυχιο.
Η γιατρος που λεω ειναι σοβαροτατη,ποτε δεν την εχω πιασει να λεει πραγματα εκτος του γνωστικου της πεδιου,και οσοι γιατροι γνωριζω μιλανε με τα καλυτερα λογια για την επαρκεια της.
Ο Στυγιος στανταρ θα την ξερει μιας και βρισκεται κοντα σε αυτον και ειμαι απολυτως βεβαιος οτι μπορει να επιβεβαιωσει τα λεγομενα μου.
Μικροβιολόγος ,Χατζημιχάλη, Φιλιππούπολη; Αν ναι ,το επιβεβαιώνω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40340
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Απρ 2021, 14:57

Αρχέλαος έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:40
Για βιταμίνη D 15-20 λεπτά έκθεση στον ήλιο καθημερινά χωρίς αντηλιακό.

Στα σοβαρά, ψεκασμενιές ή παταγώδεις αστοχίες έκανε και η επικρατούσα άποψη των ΤσιοδροΣύψων.
Π.χ. η απαγόρευση κυκλοφορίας τα Σ/Κ από τις έξι και μετά ζημίωσε παρά βελτίωσε την κατάσταση ποικιλοτρόπως.
Αν ο άνθρωπος ήταν ρομπότ όπως λένε και αρκετοί επαγγελματίες άεργοι κλπ καραντινάκηδες(δεν αναφέρομαι για εδώ μέσα, τότε δεν θα χρειαζόμασταν νόμους, φυλακές κλπ.
Εκ της στιγμής που θέτεις πρόστιμο και απαγόρευση αναγνωρίζεις πως ο άνθρωπος δεν επιδέχεται μηχανιστικών προσεγγίσεων...όπερ άτοπο.
Όλη η προσέγγιση με το λοκντάουν και το κλείσιμο των μαγαζιών ήταν μια μαλακία και ξέρουμε από προηγούμενες εμπειρίες ότι η καραντίνα βοηθάει μόνο για να περιορίσεις μια ασθένεια τοπικά. Όταν η ασθένεια είναι απλωμένη σε όλην την επικράτεια, η καραντίνα είναι ανούσια. Η μοναδική της χρησιμότητα είναι να μιλάμε για αυστηρά μέτρα και τήρηση, όπως πέρυσι την άνοιξη, όταν δεν ξέρεις με τι έχεις να κάνεις. Από την στιγμή που ξέρεις με τι έχεις να κάνεις και έχει απλωθεί παντού, είναι 100% άχρηστη.

Δεν έχει απλώς ουδέτερο αντίκτυπο στην επιδημιολογική εξέλιξη αυτό που έκαναν, έχει αρνητικό αντίκτυπο. Διότι αντί να πηγαίνει ο κόσμος σε μαγαζιά, όπου θα υπήρχαν μέτρα απόστασης, μαζεύονταν όλοι στις ελάχιστες πλατείες και πάρκα ή σε σπίτια, με μηδενικό έλεγχο της απόστασης.

Ο δε περιορισμός των ωρών κυκλοφορίας εκ των πραγμάτων μπορεί να έχει μόνο μια εξέλιξη: συμπυκνώνεται η δραστηριότητα 24 ωρών σε 15 ώρες, με αποτέλεσμα περισσότερο συνωστισμό στα πάντα: τράπεζες/ΑΤΜ, καταστήματα, πάρκα, κτλ. Δεν βγάζει καν νόημα ότι μπορεί να περιοριστεί η εξάπλωση μιας ασθένειας επειδή περιορίζονται οι ώρες κυκλοφορίας.

Το ακόμα χειρότερο ήταν με το 12ωρο των ΣΚ. Μιλάμε για 3 ώρες λιγότερες λειτουργίας και την ίδια ακριβώς κίνηση. 60 άτομα την ώρα αντί για 45.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Απρ 2021, 14:59

Πόσο μπάσταρδη και ανίκανη κυβέρνηση έχουμε θεέ μου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 13 Απρ 2021, 15:01

Στύγιος έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:55
stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:43



Οι αλμπανηδες γιατροι των πρωην ανατολικων χωρων,που ολοι ξερουμε πως πηραν και αναγνωρισαν το πτυχιο,λενε πιπες και η γιατρος που γνωριζει τι λεει σας ειπε να μην ακουτε τους γιατρους με αγορασμενο πτυχιο.
Η γιατρος που λεω ειναι σοβαροτατη,ποτε δεν την εχω πιασει να λεει πραγματα εκτος του γνωστικου της πεδιου,και οσοι γιατροι γνωριζω μιλανε με τα καλυτερα λογια για την επαρκεια της.
Ο Στυγιος στανταρ θα την ξερει μιας και βρισκεται κοντα σε αυτον και ειμαι απολυτως βεβαιος οτι μπορει να επιβεβαιωσει τα λεγομενα μου.
Μικροβιολόγος ,Χατζημιχάλη, Φιλιππούπολη; Αν ναι ,το επιβεβαιώνω.
Ναι ρε,η Κατερινα.
Εξαιρετικη γιατρος και σοβαρη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40340
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Απρ 2021, 15:02

stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:43
foscilis έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:16
stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 13:04
Ειπε ο μεγαλογιατρος.
Υποθετω οτι με τις πλουσιες ιατρικες σου γνωσεις μπορεις να εκφερεις σωστοτερη αποψη απο εναν απλο μικροβιολογο.
Δεν λεω οτι εχει δικιο.Μπορει και οχι.
Θα το κρινει ομως καποιος του χωρου που εχει τις γνωσεις και οχι εσυ κι εγω.
Εγώ ξέρω ότι ο παθολόγος της γειτονιάς πριν πέντε μήνες έλεγε ότι δεν παίζει να βγει εμβόλιο και ότι αν βγει θα είναι καταστροφή γιατί αυτά τα πράγματα θέλουν 10 χρόνια να βγούνε. Όλα αυτά 2 βδομάδες πριν βγει το εμβόλιο.

Η ενδοκρινολόγος της γειτονιάς έλεγε το ίδιο και πρόσθετε "να παίρνετε βιταμίνη D, έχει αποδειχθεί ότι μειώνει τρομαχτικά τις πιθανότητες να αρρωστήσεις από κορωνοϊό".

Η μικροβιολογική κλινική της γειτονιάς ήταν -από πλευράς τήρησης των μέτρων- χειρότερη και από εκείνο το λεωφορείο το γεμάτο αλβανάκια που πήγαινε παραλία το καλοκαίρι και είχαν κυκλοφορήσει φωτογραφίες ο ένας πάνω στον άλλον χωρίς μάσκα χωρίς τίποτα #ποιος_κορωνοϊός.

Η παιδίατρος της γειτονιάς διαφωνούσε με τους δύο πρώτους, μας διέταξε να μην ξαναπάμε ποτέ στον τρίτο και όλως τυχαίως είναι η μόνη που έχει πτυχίο ΕΚΠΑ αντί Ρουμανία, καθώς και 20ετή προϋπηρεσία σε κέντρα υγείας και νοσοκομεία του ΕΣΥ.

Οι αλμπανηδες γιατροι των πρωην ανατολικων χωρων,που ολοι ξερουμε πως πηραν και αναγνωρισαν το πτυχιο,λενε πιπες και η γιατρος που γνωριζει τι λεει σας ειπε να μην ακουτε τους γιατρους με αγορασμενο πτυχιο.
Καλά, μην δίνεις ιδιαίτερη βάση στις contrived ιστορίες του foscilis. Μιλάμε για ένα άτομο φουλ αντικοινωνικό, στα όρια του μισανθρωπισμού, που για όλους έχει έναν κακό λόγο, και παρ' όλα αυτά τυχαίνει να γνωρίζει απόλυτα το ιστορικό όλης της συνοικίας του. Πού σπούδασαν, πού πήραν δίπλωμα, πόσο πληρώνουν τους υπαλλήλους τους, αν έχουν ζώα, πότε κατεβάζουν τα σκουπίδια τους, αν κάνουν ανακύκλωση και χίλιες άλλες λεπτομέρειες που θα περίμενες να ξέρει μόνο η αρχικουτσομπόλα της γειτονιάς, όχι ένας κομπιουτεράκιας που σιχαίνεται τους πάντες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 13 Απρ 2021, 15:05

hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:02
stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:43
foscilis έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:16


Εγώ ξέρω ότι ο παθολόγος της γειτονιάς πριν πέντε μήνες έλεγε ότι δεν παίζει να βγει εμβόλιο και ότι αν βγει θα είναι καταστροφή γιατί αυτά τα πράγματα θέλουν 10 χρόνια να βγούνε. Όλα αυτά 2 βδομάδες πριν βγει το εμβόλιο.

Η ενδοκρινολόγος της γειτονιάς έλεγε το ίδιο και πρόσθετε "να παίρνετε βιταμίνη D, έχει αποδειχθεί ότι μειώνει τρομαχτικά τις πιθανότητες να αρρωστήσεις από κορωνοϊό".

Η μικροβιολογική κλινική της γειτονιάς ήταν -από πλευράς τήρησης των μέτρων- χειρότερη και από εκείνο το λεωφορείο το γεμάτο αλβανάκια που πήγαινε παραλία το καλοκαίρι και είχαν κυκλοφορήσει φωτογραφίες ο ένας πάνω στον άλλον χωρίς μάσκα χωρίς τίποτα #ποιος_κορωνοϊός.

Η παιδίατρος της γειτονιάς διαφωνούσε με τους δύο πρώτους, μας διέταξε να μην ξαναπάμε ποτέ στον τρίτο και όλως τυχαίως είναι η μόνη που έχει πτυχίο ΕΚΠΑ αντί Ρουμανία, καθώς και 20ετή προϋπηρεσία σε κέντρα υγείας και νοσοκομεία του ΕΣΥ.

Οι αλμπανηδες γιατροι των πρωην ανατολικων χωρων,που ολοι ξερουμε πως πηραν και αναγνωρισαν το πτυχιο,λενε πιπες και η γιατρος που γνωριζει τι λεει σας ειπε να μην ακουτε τους γιατρους με αγορασμενο πτυχιο.
Καλά, μην δίνεις ιδιαίτερη βάση στις contrived ιστορίες του foscilis. Μιλάμε για ένα άτομο φουλ αντικοινωνικό, στα όρια του μισανθρωπισμού, που για όλους έχει έναν κακό λόγο, και παρ' όλα αυτά τυχαίνει να γνωρίζει απόλυτα το ιστορικό όλης της συνοικίας του. Πού σπούδασαν, πού πήραν δίπλωμα, πόσο πληρώνουν τους υπαλλήλους τους, αν έχουν ζώα, πότε κατεβάζουν τα σκουπίδια τους, αν κάνουν ανακύκλωση και χίλιες άλλες λεπτομέρειες που θα περίμενες να ξέρει μόνο η αρχικουτσομπόλα της γειτονιάς, όχι ένας κομπιουτεράκιας που σιχαίνεται τους πάντες.
Το γνωστο συνδρομο του Ελληνα που ξερει καλυτερα απο σενα την δουλεια σου.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Απρ 2021, 15:11

stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:05
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:02
stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:43



Οι αλμπανηδες γιατροι των πρωην ανατολικων χωρων,που ολοι ξερουμε πως πηραν και αναγνωρισαν το πτυχιο,λενε πιπες και η γιατρος που γνωριζει τι λεει σας ειπε να μην ακουτε τους γιατρους με αγορασμενο πτυχιο.
Καλά, μην δίνεις ιδιαίτερη βάση στις contrived ιστορίες του foscilis. Μιλάμε για ένα άτομο φουλ αντικοινωνικό, στα όρια του μισανθρωπισμού, που για όλους έχει έναν κακό λόγο, και παρ' όλα αυτά τυχαίνει να γνωρίζει απόλυτα το ιστορικό όλης της συνοικίας του. Πού σπούδασαν, πού πήραν δίπλωμα, πόσο πληρώνουν τους υπαλλήλους τους, αν έχουν ζώα, πότε κατεβάζουν τα σκουπίδια τους, αν κάνουν ανακύκλωση και χίλιες άλλες λεπτομέρειες που θα περίμενες να ξέρει μόνο η αρχικουτσομπόλα της γειτονιάς, όχι ένας κομπιουτεράκιας που σιχαίνεται τους πάντες.
Το γνωστο συνδρομο του Ελληνα που ξερει καλυτερα απο σενα την δουλεια σου.
συνήθως ο χελληγγενες παιρνει αυτόν τον ρόλο, τι έγινε έπεσε από τον θρόνο;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40340
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Απρ 2021, 15:13

Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:11
stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:05
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:02


Καλά, μην δίνεις ιδιαίτερη βάση στις contrived ιστορίες του foscilis. Μιλάμε για ένα άτομο φουλ αντικοινωνικό, στα όρια του μισανθρωπισμού, που για όλους έχει έναν κακό λόγο, και παρ' όλα αυτά τυχαίνει να γνωρίζει απόλυτα το ιστορικό όλης της συνοικίας του. Πού σπούδασαν, πού πήραν δίπλωμα, πόσο πληρώνουν τους υπαλλήλους τους, αν έχουν ζώα, πότε κατεβάζουν τα σκουπίδια τους, αν κάνουν ανακύκλωση και χίλιες άλλες λεπτομέρειες που θα περίμενες να ξέρει μόνο η αρχικουτσομπόλα της γειτονιάς, όχι ένας κομπιουτεράκιας που σιχαίνεται τους πάντες.
Το γνωστο συνδρομο του Ελληνα που ξερει καλυτερα απο σενα την δουλεια σου.
συνήθως ο χελληγγενες παιρνει αυτόν τον ρόλο, τι έγινε έπεσε από τον θρόνο;
Για θυμισέ μου μια φορά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 13 Απρ 2021, 15:16

hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:57
Αρχέλαος έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:40
Για βιταμίνη D 15-20 λεπτά έκθεση στον ήλιο καθημερινά χωρίς αντηλιακό.

Στα σοβαρά, ψεκασμενιές ή παταγώδεις αστοχίες έκανε και η επικρατούσα άποψη των ΤσιοδροΣύψων.
Π.χ. η απαγόρευση κυκλοφορίας τα Σ/Κ από τις έξι και μετά ζημίωσε παρά βελτίωσε την κατάσταση ποικιλοτρόπως.
Αν ο άνθρωπος ήταν ρομπότ όπως λένε και αρκετοί επαγγελματίες άεργοι κλπ καραντινάκηδες(δεν αναφέρομαι για εδώ μέσα, τότε δεν θα χρειαζόμασταν νόμους, φυλακές κλπ.
Εκ της στιγμής που θέτεις πρόστιμο και απαγόρευση αναγνωρίζεις πως ο άνθρωπος δεν επιδέχεται μηχανιστικών προσεγγίσεων...όπερ άτοπο.
Όλη η προσέγγιση με το λοκντάουν και το κλείσιμο των μαγαζιών ήταν μια μαλακία και ξέρουμε από προηγούμενες εμπειρίες ότι η καραντίνα βοηθάει μόνο για να περιορίσεις μια ασθένεια τοπικά. Όταν η ασθένεια είναι απλωμένη σε όλην την επικράτεια, η καραντίνα είναι ανούσια. Η μοναδική της χρησιμότητα είναι να μιλάμε για αυστηρά μέτρα και τήρηση, όπως πέρυσι την άνοιξη, όταν δεν ξέρεις με τι έχεις να κάνεις. Από την στιγμή που ξέρεις με τι έχεις να κάνεις και έχει απλωθεί παντού, είναι 100% άχρηστη.

Δεν έχει απλώς ουδέτερο αντίκτυπο στην επιδημιολογική εξέλιξη αυτό που έκαναν, έχει αρνητικό αντίκτυπο. Διότι αντί να πηγαίνει ο κόσμος σε μαγαζιά, όπου θα υπήρχαν μέτρα απόστασης, μαζεύονταν όλοι στις ελάχιστες πλατείες και πάρκα ή σε σπίτια, με μηδενικό έλεγχο της απόστασης.

Ο δε περιορισμός των ωρών κυκλοφορίας εκ των πραγμάτων μπορεί να έχει μόνο μια εξέλιξη: συμπυκνώνεται η δραστηριότητα 24 ωρών σε 15 ώρες, με αποτέλεσμα περισσότερο συνωστισμό στα πάντα: τράπεζες/ΑΤΜ, καταστήματα, πάρκα, κτλ. Δεν βγάζει καν νόημα ότι μπορεί να περιοριστεί η εξάπλωση μιας ασθένειας επειδή περιορίζονται οι ώρες κυκλοφορίας.

Το ακόμα χειρότερο ήταν με το 12ωρο των ΣΚ. Μιλάμε για 3 ώρες λιγότερες λειτουργίας και την ίδια ακριβώς κίνηση. 60 άτομα την ώρα αντί για 45.
Ορθή λογική και δεν είναι τυχαίο κιόλας που προκύπτει από μηχανικό που τυγχάνει συγχρόνως και άνθρωπος της αγοράς.
Μπορεί να διαφωνώ σε επιμέρους ζητήματα ωστόσο οι προσεγγίσεις έχουν επιχειρήματα, ουσία, αμεσότητα και σε μεγάλο βαθμό θεωρώ πως είναι εύστοχες.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24355
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Απρ 2021, 15:18

sys3x έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:59
Πόσο μπάσταρδη και ανίκανη κυβέρνηση έχουμε θεέ μου.
Ταυτόχρονα τι brain drain είναι αυτό, χάσαμε τη Τζίλα και τη Ναταλία.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Απρ 2021, 15:26

hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:13
Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:11
stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:05


Το γνωστο συνδρομο του Ελληνα που ξερει καλυτερα απο σενα την δουλεια σου.
συνήθως ο χελληγγενες παιρνει αυτόν τον ρόλο, τι έγινε έπεσε από τον θρόνο;
Για θυμισέ μου μια φορά.
έχω απωθήσει τις φρικιαστικές λεπτομέριες όμως θυμάμαι σεξιστικο δηλαδή απάνθρωπο και αντικοινωνικό ύφος

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24355
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Απρ 2021, 15:30

hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:13
Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:11
stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:05


Το γνωστο συνδρομο του Ελληνα που ξερει καλυτερα απο σενα την δουλεια σου.
συνήθως ο χελληγγενες παιρνει αυτόν τον ρόλο, τι έγινε έπεσε από τον θρόνο;
Για θυμισέ μου μια φορά.
search.php?author_id=140&sr=posts

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40340
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Απρ 2021, 15:31

foscilis έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:18
sys3x έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:59
Πόσο μπάσταρδη και ανίκανη κυβέρνηση έχουμε θεέ μου.
Ταυτόχρονα τι brain drain είναι αυτό, χάσαμε τη Τζίλα και τη Ναταλία.
Δεν πειράζει, αναπληρώνεις εσύ το κενό. Άλλωστε αυτές είναι γυναίκες, σωστά; Ή μήπως είναι τυχαίο ότι από το άρθρο διάλεξες να ειρωνευτείς δύο γυναίκες και όχι άντρες; Λογικά τυχαίο είναι, γιατί αν δεν ήξερα ότι δεν τολμάς ποτέ να κάνεις αρνητικά σχόλια για γυναίκες, θα έλεγα ότι αποκαλύπτει υποψία μισογυνισμού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40340
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Απρ 2021, 15:34

Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:26
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:13
Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:11

συνήθως ο χελληγγενες παιρνει αυτόν τον ρόλο, τι έγινε έπεσε από τον θρόνο;
Για θυμισέ μου μια φορά.
έχω απωθήσει τις φρικιαστικές λεπτομέριες όμως θυμάμαι σεξιστικο δηλαδή απάνθρωπο και αντικοινωνικό ύφος
= δεν θυμάμαι καμμιά φορά, απλά είσαι ιδεολογικός μου «αντίπαλος» και με συμφέρει να πω μια παπαριά.
foscilis έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:30
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:13
Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:11

συνήθως ο χελληγγενες παιρνει αυτόν τον ρόλο, τι έγινε έπεσε από τον θρόνο;
Για θυμισέ μου μια φορά.
search.php?author_id=140&sr=posts
Αυτό κυριολεκτικά ταιριάζει περισσότερο από όλα τα άτομα του φόρουμ σε σένα. Δεν υπάρχει απολύτως κανένα επάγγελμα για το οποίο να μην έχεις εκφράσει απόλυτη γνώμη, αμφισβητώντας άτομα που το εξασκούν, με τραγελαφικά αποτελέσματα, με τα οποία γέλασε όλο το φόρουμ, πράγμα που εγώ αντιθέτως δεν έχω κάνει ποτέ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών