Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Οκτ 2021, 22:48

Θάνατοι 18-49 από γρίπη στις ΗΠΑ το 2020-2021:

2184

Θάνατοι 18-49 από Covid στις ΗΠΑ το 2020-2021:

43391 (3888 μόνο στους 18-29)


Θάνατοι 0-17 από γρίπη στις ΗΠΑ το 2020-2021:
486

Θάνατοι 0-17 από Covid στις ΗΠΑ το 2020-2021:

513

https://www.statista.com/statistics/112 ... age-group/
https://www.statista.com/statistics/119 ... by-age-us/
.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2021, 22:55

Το ερώτημα είναι ποιος είναι πιο θανατηφόρος αν τον κολλήσεις, για κάθε ηλικιακή ομάδα, όχι πόσοι πέθαναν μια δεδομένη χρονιά, γιατί αυτό εξαρτάται από την εξάπλωσή του.

Μου αρέσει στο μεταξύ που παίρνεις την φετινή χρονιά για την γρίπη, που η επιτήρησή της πήγε περίπατο. Τίμια πράγματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 16 Οκτ 2021, 01:38

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 22:55
Το ερώτημα είναι ποιος είναι πιο θανατηφόρος αν τον κολλήσεις, για κάθε ηλικιακή ομάδα, όχι πόσοι πέθαναν μια δεδομένη χρονιά, γιατί αυτό εξαρτάται από την εξάπλωσή του.

Μου αρέσει στο μεταξύ που παίρνεις την φετινή χρονιά για την γρίπη, που η επιτήρησή της πήγε περίπατο. Τίμια πράγματα.
Όχι... Δεν μπορεί η καταγραφή σε παγκόσμιο επίπεδο να έπεσε κατά 99%.

Αλλά ακόμα και να έγινε αυτό (λέμε) τότε σημαίνει ότι ο ιός αυτός είναι πολύ πιο επικίνδυνος από την γρίπη.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Οκτ 2021, 01:43

nrg έγραψε:
16 Οκτ 2021, 01:38
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 22:55
Το ερώτημα είναι ποιος είναι πιο θανατηφόρος αν τον κολλήσεις, για κάθε ηλικιακή ομάδα, όχι πόσοι πέθαναν μια δεδομένη χρονιά, γιατί αυτό εξαρτάται από την εξάπλωσή του.

Μου αρέσει στο μεταξύ που παίρνεις την φετινή χρονιά για την γρίπη, που η επιτήρησή της πήγε περίπατο. Τίμια πράγματα.
Όχι... Δεν μπορεί η καταγραφή σε παγκόσμιο επίπεδο να έπεσε κατά 99%.

Αλλά ακόμα και να έγινε αυτό (λέμε) τότε σημαίνει ότι ο ιός αυτός είναι πολύ πιο επικίνδυνος από την γρίπη.
Πώς σημαίνει αυτό αν η καταγραφή της γρίπης ήταν ανύπαρκτη;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 16 Οκτ 2021, 01:46

hellegennes έγραψε:
16 Οκτ 2021, 01:43
nrg έγραψε:
16 Οκτ 2021, 01:38
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2021, 22:55
Το ερώτημα είναι ποιος είναι πιο θανατηφόρος αν τον κολλήσεις, για κάθε ηλικιακή ομάδα, όχι πόσοι πέθαναν μια δεδομένη χρονιά, γιατί αυτό εξαρτάται από την εξάπλωσή του.

Μου αρέσει στο μεταξύ που παίρνεις την φετινή χρονιά για την γρίπη, που η επιτήρησή της πήγε περίπατο. Τίμια πράγματα.
Όχι... Δεν μπορεί η καταγραφή σε παγκόσμιο επίπεδο να έπεσε κατά 99%.

Αλλά ακόμα και να έγινε αυτό (λέμε) τότε σημαίνει ότι ο ιός αυτός είναι πολύ πιο επικίνδυνος από την γρίπη.
Πώς σημαίνει αυτό αν η καταγραφή της γρίπης ήταν ανύπαρκτη;
Αν έγινε αυτό, για το οποίο προφανώς δεν έχεις στοιχεία, τότε φαίνεται ξεκάθαρα ότι η ιατρική κοινότητα ασχολείται με τον ιό που είναι μακράν ο πιο επικίνδυνος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Οκτ 2021, 01:54

Συγκρίνω απόλυτα νούμερα με απόλυτα νούμερα από την ίδια χρονιά. Όχι ποσοστά με ποσοστά από διαφορετικές χρονιές λες και απευθύνομαι σε ηλίθιους που εξαπατώνται εύκολα (όπως κάνεις εσύ με τον εαυτό σου).

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Οκτ 2021, 01:56

nrg έγραψε:
16 Οκτ 2021, 01:46
Αν έγινε αυτό, για το οποίο προφανώς δεν έχεις στοιχεία, τότε φαίνεται ξεκάθαρα ότι η ιατρική κοινότητα ασχολείται με τον ιό που είναι μακράν ο πιο επικίνδυνος.
Ασχολείται με τον κορωνοϊό γιατί μέχρι τώρα ήταν μεγαλύτερο πρόβλημα, επειδή δεν υπήρχε καθόλου ανοσία στον πληθυσμό. Εγγενώς όμως δεν είναι πιο επικίνδυνος. Επίσης είναι θέμα πανικού, πηγών (resources) και πολιτικών επιλογών να επικεντρωθούν τα πάντα στον κορωνοϊό και να παραγκωνιστούν όλα τα υπόλοιπα. Όταν η κυβέρνηση λέει στους αρμόδιους οργανισμούς να ξεχάσουν την γρίπη και όλα τα άλλα και να επικεντρωθούν στον κορωνοϊό, ε, αυτό θα κάνουν.

Τώρα, σε καθαρό επίπεδο θνητότητας, δηλαδή θανάτων/κρούσματα, ο κορωνοϊός σ' αυτά τα 2 χρόνια είχε μεγαλύτερη από την γρίπη για τις μεγάλες ηλικίες και μικρότερη στις νεότερες ηλικίες.

Συνολικά, η θνητότητα του κορωνοϊού, μέχρι τον Μάιο, ήταν 0,64%, σύμφωνα με τον CDC, ενώ της γρίπης ήταν 0,1% με 0,17% την τελευταία 10ετία. Δηλαδή ο κορωνοϊός είχε 3,5-6,5 φορές μεγαλύτερη θνητότητα.

Στις επιμέρους ομάδες, η γρίπη έχει μεγαλύτερη θνητότητα στους κάτω των 40.

Α... σαφώς έχω στοιχεία ότι συνέβη αυτό. Το λέει ο ΕΟΔΥ σε κάθε αναφορά του για την επιτήρηση της γρίπης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Οκτ 2021, 02:01

foscilis έγραψε:
16 Οκτ 2021, 01:54
Συγκρίνω απόλυτα νούμερα με απόλυτα νούμερα από την ίδια χρονιά.
Τα απόλυτα νούμερα σού λένε αν κινδυνεύεις περισσότερο να πεθάνεις αν κολλήσεις κορωνοϊό ή γρίπη;

Δηλαδή κινδυνεύεις περισσότερο αν κολλήσεις κορωνοϊό από το αν κολλήσεις έμπολα επειδή ο έμπολα δεν σουλατσάρει ιδιαίτερα στα μέρη μας;

Γιατί αυτό συζητάμε:
vantono έγραψε:
13 Οκτ 2021, 00:40
Γενικα αν δεν σου συμβεί μέσα στο σπιτι σου (που λεει ο λογος) και δεν το ζησεις σχεδον απο πρωτο χερι, ειναι ευκολο να τριγυρνας απο δω κι απο κει στα φόρα και τα σοσιαλς και να προπαγανδίζεις ψεκιές τυπου "σιγά, μια γριπουλα ειναι" και τα σχετικα.
Εδώ ο Vantono λέει ξεκάθαρα ότι η «γριπούλα» είναι πιο ακίνδυνη αν την κολλήσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 16 Οκτ 2021, 02:36

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2021, 16:12
Thor έγραψε:
13 Οκτ 2021, 16:09
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2021, 16:00


Thus far, από όταν άνοιξε η ομάδα των κάτω των 40 και απέκτησαν ανοσία οι πρώτοι, έχουν πεθάνει 25 άτομα. Θύμισέ μου πόσα εκατομμύρια είναι αυτή η ηλικιακή ομάδα. :p2:
Θα συνεχισεις να απαντας σοβαρα,για να ξερω πως,να απανταω και γω.
Πάντα απαντάω σοβαρά. Είμαι σοβαρός χρήστης. Σοβαρά τώρα, απλά βρέχω στην παρέλασή σου.
:lol:

Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 16 Οκτ 2021, 03:06

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Οκτ 2021, 10:07
Μάλλον θα ενδώσω στην εκβιαστική πολιτική και θα μπολιαστώ με Pfizer . Τι μέτρα να κρατήσω ή τι εξετάσεις να κάνω και πότε προκειμένου να ελαχιστοποιήσω τον κίνδυνο καρδιακού ; Με τι συμπτώματα να πάω στα επείγοντα ;
rip

απο τις πνευμονικες εμβολες/θρομβωσεις πως θα προστατευτεις?

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 16 Οκτ 2021, 11:09

Ρουμανία και Βουλγαρία αντιμετωπίζουν έξαρση covid ενόσω μάλιστα βρίσκονται υπό κατάσταση σχετικής κυβερνητικής αστάθειας (με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για τη λήψη αποφάσεων σχετικά με την καταπολέμηση της εξάπλωσης του ιού).

Η κυβέρνηση πρέπει να κινητοποιηθεί αντί να κωλοβαράει, προτού η κατάσταση στη Βόρεια Ελλάδα επιδεινωθεί ραγδαία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Οκτ 2021, 11:33

Maspoli έγραψε:
16 Οκτ 2021, 11:09
Ρουμανία και Βουλγαρία αντιμετωπίζουν έξαρση covid
Σκοτεινό το τοπίο. Θέλω να ελπίζω ότι θα βοηθήσουν οι περισσότεροι εμβολιασμοί στην Ελλάδα, αν και η Βόρεια Ελλάδα έχει μείνει πίσω. Ελπίζω να μη δούμε τα περσινά.
Συνημμένα
1634284084692.png

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 16 Οκτ 2021, 11:49

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Οκτ 2021, 11:33
Maspoli έγραψε:
16 Οκτ 2021, 11:09
Ρουμανία και Βουλγαρία αντιμετωπίζουν έξαρση covid
Σκοτεινό το τοπίο. Θέλω να ελπίζω ότι θα βοηθήσουν οι περισσότεροι εμβολιασμοί στην Ελλάδα, αν και η Βόρεια Ελλάδα έχει μείνει πίσω. Ελπίζω να μη δούμε τα περσινά.
Welcome to Balkanistan

Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 16 Οκτ 2021, 12:20

Maspoli έγραψε:
16 Οκτ 2021, 11:09
Ρουμανία και Βουλγαρία αντιμετωπίζουν έξαρση covid
μεταφραση:υπαρχουν πολλα ''κρουσματα'' προβιντ ναιντιν,οπου το 99.9% ειναι ειτε ασυμπτωματικοι ή εχουν λιγο βηχα και πυρετο
α,επισης πεθαναν και εφτα 90αχρονοι με 20 υποκειμενα νοσηματα

τρεξτε να εμπολιαστειτε με εμβολια που σχεδιαστηκαν σε 3 ωρες :vp11::vp11::vp11:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 16 Οκτ 2021, 12:27

Δημοκράτης έγραψε:
15 Οκτ 2021, 16:26
Στύγιος έγραψε:
15 Οκτ 2021, 16:19
Δημοκράτης έγραψε:
15 Οκτ 2021, 16:12

:smt005::smt005::smt005:

Δεν κοροϊδεύω ,προς Θεού ,αλλά τι να πω. Ήμουν τυχερός στην ατυχία μου τελικά.
ρε συ εντάξει κόβιντ κόλλησες, δεν κόλλησες πανούκλα.

Kανονικά ,όπως προβλέπεται ,θα μπορούσα να γυρίσω σχολείο και χωρίς ράπιντ .
SpoilerShow
Μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την παρέλευση τουλάχιστον δέκα (10) ημερών

Ο/Η μαθητής/τρια ή ο ενήλικας/η μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την παρέλευση τουλάχιστον δέκα (10) ημερών από την έναρξη των συμπτωμάτων και την πάροδο τριών (3) εικοσιτετραώρων από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών), καθώς και τη βελτίωση των άλλων συμπτωμάτων. Σε περίπτωση ασθενών με πολύ σοβαρή νόσο ή ανοσοκαταστολή μπορεί το απαιτούμενο διάστημα από την έναρξη των συμπτωμάτων να φθάσει τις είκοσι (20) ημέρες, σύμφωνα με τη γνώμη του θεράποντος ιατρού.

Δεν απαιτείται η διενέργεια νέου τεστ

Για την επάνοδο στη σχολική μονάδα των επιβεβαιωμένων περιστατικών δεν απαιτείται η διενέργεια νέου τεστ και δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση στο σχολείο ιατρικής βεβαίωσης
Έκανα όμως 2 ,Δευτέρα και Πέμπτη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών