Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2021, 15:04

foscilis έγραψε:
16 Απρ 2021, 13:22
Βασικά δεν έχω ούτε χωριό. Αν είχα θα αυτοκτονούσα.
Ουάο. Τι αστός. Ανατρίχιασα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2021, 15:06

vantono έγραψε:
16 Απρ 2021, 13:31
Τιστομπούτσο τις τελευταιες βδομάδες με τους πυρήνες δεκάδων μαλακισμένων που μαζεύονται εξω απο τεηκ-αουέι καφετέριες? Αντι να παρουν τον καφε και να φυγουν, συνωστίζονται απ'εξω ή λιγο παραδίπλα απο την καφετερια με αποτελεσμα να γεμιζουν ολο το πεζοδρομιο, και να γινεται κατι τετοιο...
[img]https://i.postimg.cc/rpW8xgCK/Scre ... .png[/img]
Σόρι, αλλά αναμενόμενο. Αυτά συμβαίνουν όταν, αντί να χρησιμοποιείς την καραντίνα σαν ύστατο μέτρο, την έχεις κάνει καθημερινότητα για 6 μήνες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2021, 15:10

Leporello έγραψε:
16 Απρ 2021, 14:06
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
16 Απρ 2021, 14:02
Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει έναν λόγο που το τσιγάρο , αν και προκαλεί πολύ περισσότερους θανάτους από τον COVID-19 , δεν έχει απαγορευτεί γενικά ενώ η απαγόρευση θα έπληττε άμεσα μόνο δύο κλάδους της οικονομίας ( καπνοβιομηχανία - καπνοπαραγωγή ) και έμμεσα ακόμα έναν ( πωλητές ) , και με τον COVID αφήνεις να πλήττονται σχεδόν όλοι οι κλάδοι της ελεύθερης οικονομίας ;
Γιατί το κάπνισμα δεν κολλάει, ούτε επεκτείνεται.
Οπότε οι θάνατοι που μπορούν να αποφευχθούν δεν μας ενδιαφέρουν όταν λείπει από την συνθήκη τους ένα ράντομ χαρακτηριστικό. Δεν μας ενδιαφέρει ούτε αν είναι περισσότεροι ούτε αν γίνεται να αποφευχθούν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2021, 15:32

Εμπεδοκλής έγραψε:
16 Απρ 2021, 13:01
Τα λύματα εκτός από τα αυξημένα επίπεδα κορονοϊού δείχνουν και αυξημένα επίπεδα ψυχοφαρμάκων και ναρκωτικών.
Και πράγματι, στην Αμερική καταγράφηκε κατακόρυφη αύξηση από τέτοιους θανάτους.

Στις ηλικίες 15-24 π.χ., οι θάνατοι αυξήθηκαν από τους 70/100.000 στους 82/100.000, που αντιστοιχούν σε 5600 θανάτους. Στις ηλικίες 25-34 αντιστοιχούν σε 10.900 θανάτους. Αυτοί είναι 16.500 θάνατοι στο σύνολο (έχουν αφαιρεθεί οι θάνατοι από covid στον υπολογισμό, που είναι 3100).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Απρ 2021, 15:36

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:32
Εμπεδοκλής έγραψε:
16 Απρ 2021, 13:01
Τα λύματα εκτός από τα αυξημένα επίπεδα κορονοϊού δείχνουν και αυξημένα επίπεδα ψυχοφαρμάκων και ναρκωτικών.
Και πράγματι, στην Αμερική καταγράφηκε κατακόρυφη αύξηση από τέτοιους θανάτους.

Στις ηλικίες 15-24 π.χ., οι θάνατοι αυξήθηκαν από τους 70/100.000 στους 82/100.000, που αντιστοιχούν σε 5600 θανάτους. Στις ηλικίες 25-34 αντιστοιχούν σε 10.900 θανάτους. Αυτοί είναι 16.500 θάνατοι στο σύνολο (έχουν αφαιρεθεί οι θάνατοι από covid στον υπολογισμό, που είναι 3100).
ίσως έπρεπε να τους αφήσουν να γυρνοβολάνε μεθυσμένοι γύρω από ένα κωλάντερο πυροβολώντας στον αέρα (αλλά προσέχοντας να μη λερώσουν το φρεσκογυαλισμένο SUV)

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 16 Απρ 2021, 15:39

foscilis έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:36
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:32
Εμπεδοκλής έγραψε:
16 Απρ 2021, 13:01
Τα λύματα εκτός από τα αυξημένα επίπεδα κορονοϊού δείχνουν και αυξημένα επίπεδα ψυχοφαρμάκων και ναρκωτικών.
Και πράγματι, στην Αμερική καταγράφηκε κατακόρυφη αύξηση από τέτοιους θανάτους.

Στις ηλικίες 15-24 π.χ., οι θάνατοι αυξήθηκαν από τους 70/100.000 στους 82/100.000, που αντιστοιχούν σε 5600 θανάτους. Στις ηλικίες 25-34 αντιστοιχούν σε 10.900 θανάτους. Αυτοί είναι 16.500 θάνατοι στο σύνολο (έχουν αφαιρεθεί οι θάνατοι από covid στον υπολογισμό, που είναι 3100).
ίσως έπρεπε να τους αφήσουν να γυρνοβολάνε μεθυσμένοι γύρω από ένα κωλάντερο πυροβολώντας στον αέρα (αλλά προσέχοντας να μη λερώσουν το φρεσκογυαλισμένο SUV)
Δε στα είπανε; Αυξήθηκε και η κατανάλωση αλκοόλ. By the way, τους περιορισμούς που έχουν θέσει στις ΗΠΑ τους ξέρεις ή οι παπαριές σου είναι τζάμπα;

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 16 Απρ 2021, 15:44

CRWH έγραψε:
16 Απρ 2021, 14:50
Εμπεδοκλής έγραψε:
16 Απρ 2021, 14:35
CRWH έγραψε:
16 Απρ 2021, 14:16
Θα ακουσουμε και θα εφαρμοσουμε με παθος οτι πει η επιτροπη ειδικων :g030:
Αυτή που τον πρώτο καιρό μας έλεγαν μην κάνετε σέξ γιατί κολλάει από την σπερματέγχυση, ότι αν γλύφεις το ίδιο κουταλάκι δεν κολλάει, ότι στα ΜΜΜ και τη βιομηχανία δεν κολλάει αλλά η χρήση οχήματος ή βάρκας, το κυνήγι και το ψάρεμα βοηθούν στη μετάδοση του ιού.

Δεν θα συζητήσω μη φοράτε/φοράτε μάσκα που μας έλεγαν.

Έχει απολυθεί κόσμος για λιγότερες μαλακίες που είπε σε διάστημα ενός χρόνου...
Ναι αλλα τωρα αυτοι οι κορυφαιοι επιστημονες αλλαζουν τροπαρι.
Τι σου ειναι η επιστημη.

Στηριζουμε!
Άμα τους κουνήσεις κανένα 500 ευρω μπορεί να σου πουν ό,τι θέλεις. Ξέρει ο πρόεδρος και από τα εμβόλια που κατέληξαν κάποτε στη χωματερή...

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 16 Απρ 2021, 16:03

Κωνσταντίνος Φαρσαλινός:


Μη-βιώσιμη στρατηγική διότι τα τεστ είναι αναξιόπιστα (και η δειγματοληψία είναι προφανώς αναξιόπιστη). Έτσι, θα προκύπτει μεγάλος αριθμός ψευδώς θετικών αποτελεσμάτων, που θα οδηγήσει σε επιπλέον φορτίο το διαγνωστικό έλεγχο για την επανεξέταση. Επιπλέον, ενώ το ποσοστό των αρνητικών τεστ που είναι πραγματικά (σωστά) αρνητικό είναι υψηλό, πάλι θα χάνεται μεγάλος αριθμός ψευδώς αρνητικών διότι θα είναι τεράστιος ο αριθμός των αρνητικών τεστ (άρα έστω και μικρό ποσοστό αυτών θα είναι μεγάλος απόλυτος αριθμός).
Σε ανακοίνωση για τα χθεσινά αποτελέσματα, επί 254.157 τεστ βρέθηκαν 4201 θετικοί (το οποίο τέθηκε εντέχνως ως "ζήτησαν επανάληψη της διαδικασίας"), από τους οποίους περίπου 575 επιβεβηαιώθηκαν.
Με βάση τα επίσημα στοιχεία ευαισθησίας και ειδικότητας της εταιρείας (που είναι πολύ "αισιόδοξα" και σίγουρα υψηλότερα από την πραγματικότητα - κυρίως για τους ασυμπτωματικούς), υπολόγισα ότι η πιθανότητα κάποιος με θετικό τεστ να είναι πράγματι θετικός (θετική προγνωστική αξία) είναι της τάξης του 15% (14,91% για την ακρίβεια) για πραγματικό επιπολασμό 0,27% (0,27% του πληθυσμού να είναι πράγματι μολυσμένο από τον ιό αυτή τη στιγμή). Αυτά επιβεβαιώθηκαν πλήρως με τις πρώτες ανακοινώσεις (4201 θετικοί επί συνόλου 254.157 τεστ, από τους οποίους μόνο 575 ήταν πραγματικά θετικοί).
Και ενώ θα μάθουμε με τις επαναλήψεις πόσοι από αυτούς που προέκυψαν θετικοί είναι πραγματικά θετικοί, δεν θα μάθουμε ποτέ πόσοι αρνητικοί ήταν ψευδώς αρνητικοί. Επί συνόλου 254.157 τεστ είχαμε 249.044 αρνητικά αποτελέσματα. Με αρνητική προγνωστική αξία 99,7%, πιθανώς να χάνουμε πάνω από 700 θετικούς στον ιό (περισσότερους από όσους διαπιστώσαμε!!).
Πριν από 1 χρόνο, οι επίσημες αρχές εξύβριζαν εμένα και τον Dimitris Kouretas (όχι ονομαστικά βέβαια) επειδή ζητήσαμε μαζικά τεστ στους ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΥΣ και στις ΕΠΑΦΕΣ τους (18 Μαρτίου 2020, επίσημη συνέντευξη τύπου των αρχών). Τότε έλεγαν ότι τα τεστ είναι σπατάλη.
Σήμερα οι ίδιοι άνθρωποι αποφασίζουν τυφλά μαζικά τεστ σε όλους, ανεξαρτήτως ύποπτων επαφών ή συμπτωμάτων. Προσβάλλουν τη νοημοσύνη μας. Για άλλη μια φορά παίρνουν ένα μέτρο απλά για να πουν ότι κάτι έκαναν και ότι βρήκαν τη λύση στο πρόβλημα
. Θα θυμήσω ότι κάποτε η λύση ήταν η μάσκα που θα κατέστειλε την πανδημία από μόνη της (και μάλιστα όταν τη φοράμε και στους ανοιχτούς χώρους όταν περπατάμε). Και φυσικά αρχίσε πάλι το σόου με συλλήψεις αρνητών, όπως κάναμε και τότε με τη μάσκα. Αποτυχία στην αποτυχία, και ουδείς αναλαμβάνει την ευθύνη για την μεγαλειώδη αποτυχία παρά μόνο κάνει σόου για να μας πείσει για την δήθεν "επιτυχία".
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν θα μπω σε συζήτηση για το ότι τα τεστ είναι επικίνδυνα, ότι ο στυλεός αποστειρώνεται με αιθυλενοξείδιο που είναι καρκινογόνο (εδώ και δεκαετίες χρησιμοποιείται η μέθοδος, το αιθυλενοξείδιο είναι αέριο και υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες αποστείρωσης) κλπ. Τα θεωρώ γραφικά όλα αυτά. Αλλά βλέπω πλέον ότι δεν μπαίνει κανένα όριο στο τί καθορίζεται ως υποχρεωτικό, και μάλιστα συνοδεύεται από ποινικές διώξεις και αυτόφωρες συλλήψεις, ακόμη και για όσους απλά εκφράζουν μια άποψη για το θέμα (π.χ. για το θέμα της υποχρεωτικότητας). Έχει χαθεί κάθε έλεγχος, κάθε μέτρο, κάθε όριο αυταρχικότητας (που πλέον παραπέμπει σε καθεστώτα-ντροπή του παρελθόντος και του παρόντος), και μάλιστα από εκείνους που πλέον έχουν γίνει συνώνυμο της ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ, της ΕΠΑΡΣΗΣ και της ΑΜΕΤΡΟΕΠΕΙΑΣ. Λυπάμαι κυρίως για τους επιστήμονες που συμμετέχουν σε όλα αυτά...
Θυμίζω ότι ακόμη δεν συνταγογραφείται το διαγνωστικό τεστ για τους συμπτωματικούς και τις επαφές τους, που θα σήμαινε ότι η ανάγκη για τεστ, ο χρόνος πραγματοποίησης του τεστ και το αποτέλεσμα του τεστ θα αξιολογούνταν από ειδικούς.
Καλημέρα, ή, ίσως καλύτερα, καληνύχτα!


https://www.facebook.com/konstantinos.farsalinos.37
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23233
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2021, 16:39

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:06
vantono έγραψε:
16 Απρ 2021, 13:31
Τιστομπούτσο τις τελευταιες βδομάδες με τους πυρήνες δεκάδων μαλακισμένων που μαζεύονται εξω απο τεηκ-αουέι καφετέριες? Αντι να παρουν τον καφε και να φυγουν, συνωστίζονται απ'εξω ή λιγο παραδίπλα απο την καφετερια με αποτελεσμα να γεμιζουν ολο το πεζοδρομιο, και να γινεται κατι τετοιο...
[img]https://i.postimg.cc/rpW8xgCK/Scre ... .png[/img]
Σόρι, αλλά αναμενόμενο. Αυτά συμβαίνουν όταν, αντί να χρησιμοποιείς την καραντίνα σαν ύστατο μέτρο, την έχεις κάνει καθημερινότητα για 6 μήνες.
Καλά, σιγά και την καραντινάρα που έγινε καθημερινότητα, μη χεσω. Ήδη απο την πρωτη βδομάδα εφαρμογής της, εκει μεσα στο Νοέμβρη, δεν θυμιζε σε τίποτα την καραντίνα του περσινού Μάρτη. Ολοι εξω ηταν και όλοι έξω ειναι. Εγω και πολλοί άλλοι φιλοι και γνωστοι μου, ποτέ δεν νιώσαμε τον παραμικρό περιορισμό. Και εμείς έξω ήμασταν και είμαστε (ανθρώπινα βέβαια, όχι σαν τα παραπάνω ξεφτιλίκια). Σιγά τις λιβελούλες που απήυδησαν από τη στυγερή και βάναυση ΧουΝΤΑτΟΥμηΤσοτΑκη και ειπαν να στήσουν το δικό τους Πολυτεχνείο.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23233
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2021, 16:44

Rocco Siffredi έγραψε:
16 Απρ 2021, 13:52
foscilis έγραψε:
16 Απρ 2021, 13:49
Δεν είναι δύσκολο να το εξηγήσεις: οι μπάτσοι είναι τελείως ανύπαρκτοι και αυτό αποτελεί πολιτική απόφαση ενόψη του ανοίγματος του τουρισμού. Οι πλέον αντικοινωνικές συμπεριφορές, οι οποίες είναι απολύτως εύλογο να εκδηλωθούν ανεξέλεγκτα ελλείψει οποιουδήποτε ελέγχου (και για να είμαι ειλικρινής η εικόνα που δείχνεις είναι πταίσμα σε σχέση με τις φάσεις που οργανώνουν οι μαφιόζοι του γνωστού χιπστεράδικου στην πλατεία Βαρνάβα), τροφοδοτούν το αφήγημα του κόσμου που "δεν αντέχει άλλο" και ταυτόχρονα των "ανεύθυνων πολιτών".

μετα την νσμυρνη τελειωσε το θεμα ελεγχου απο τους μπατσους
Και πριν τη νσμυρνη τελειωμένο ήταν. Ουδέποτε με σταμάτησε μπατσος για έλεγχο, ειτε ημουν ποδαράτος είτε αμαξάτος. Ούτε εχω δει ποτέ μπροστά μου να σταματάνε καποιον αλλον. Χωρις μασκα και με καφέ στο χερι εχει τυχει να περνάω απο μπροστά τους ενω αραζουν, τους ειδα οτι με ειδαν και στα παπαρια τους, συνεχισαν να ψωλοβαράνε.
Το περιστατικο της νεας σμυρνης δε, οταν το ακουσα δεν το πίστευα! Μου ακουγόταν σαν φάση απο παράλληλο σύμπαν, να υπηρξε μπατσος που να εκανε σωστά τη δουλειά του (εστω και με υπερβαλλοντα ζηλο).

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2021, 16:46

vantono έγραψε:
16 Απρ 2021, 16:39
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:06
vantono έγραψε:
16 Απρ 2021, 13:31
Τιστομπούτσο τις τελευταιες βδομάδες με τους πυρήνες δεκάδων μαλακισμένων που μαζεύονται εξω απο τεηκ-αουέι καφετέριες? Αντι να παρουν τον καφε και να φυγουν, συνωστίζονται απ'εξω ή λιγο παραδίπλα απο την καφετερια με αποτελεσμα να γεμιζουν ολο το πεζοδρομιο, και να γινεται κατι τετοιο...
[img]https://i.postimg.cc/rpW8xgCK/Scre ... .png[/img]
Σόρι, αλλά αναμενόμενο. Αυτά συμβαίνουν όταν, αντί να χρησιμοποιείς την καραντίνα σαν ύστατο μέτρο, την έχεις κάνει καθημερινότητα για 6 μήνες.
Καλά, σιγά και την καραντινάρα που έγινε καθημερινότητα, μη χεσω. Ήδη απο την πρωτη βδομάδα εφαρμογής της, εκει μεσα στο Νοέμβρη, δεν θυμιζε σε τίποτα την καραντίνα του περσινού Μάρτη. Ολοι εξω ηταν και όλοι έξω ειναι. Εγω και πολλοί άλλοι φιλοι και γνωστοι μου, ποτέ δεν νιώσαμε τον παραμικρό περιορισμό. Και εμείς έξω ήμασταν και είμαστε (ανθρώπινα βέβαια, όχι σαν τα παραπάνω ξεφτιλίκια). Σιγά τις λιβελούλες που απήυδησαν από τη στυγερή και βάναυση ΧουΝΤΑτΟΥμηΤσοτΑκη και ειπαν να στήσουν το δικό τους Πολυτεχνείο.
Αυτό λίγη σημασία έχει. Το θέμα είναι ότι έκλεισαν την αγορά και μάλιστα σε μια περίοδο που ο ΠΟΥ έλεγε ότι μόνο ως ύστατο μέτρο πρέπει να λαμβάνεται και ότι κάνει ζημιά όχι μόνο στις δυτικές οικονομίες, αλλά πολύ περισσότερο στις αναπτυσσόμενες, με αποτέλεσμα να αντιστρέφονται δεκαετίες οικονομικής και υγειονομικής προόδου.

Αυτό το τελευταίο δεν έχει σχέση με τις συνάξεις, έχει σχέση με το αν έπρεπε να κλείσει η αγορά και μάλιστα για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

Αυτό που έχει σχέση με τις συνάξεις είναι ότι έχασε την σημασία της η έννοια της καραντίνας από την στιγμή που την έκαναν καραμέλα, σε συνδυασμό με τον απίστευτο κωλοτουμπισμό της κυβέρνησης που την μια στιγμή ήταν κατηγορηματικά αμετακίνητη ότι ΔΕΝ πρόκειται να ξαναμπούμε σε λοκντάουν και την άλλην μέρα το πήραν πίσω.

Γενικά, η αντιμετώπιση του κόσμου ως προς τα μέτρα είναι ευθέως ανάλογη της αντιμετώπισης της κυβέρνησης, που κατάντησε να αλλάζει μέτρα 2-3 φορές μέσα στην ίδια μέρα. Αν δεν έχει σοβαρότητα η κυβέρνησή σου, απογυμνώνεται τελείως. Δείχνει ότι δεν έχει σχέδιο, κατεύθυνση, δεν ξέρουν τι κάνουν, οπότε σε τι ακριβώς να δείξουν πειθαρχία οι πολίτες;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2021, 16:52

vantono έγραψε:
16 Απρ 2021, 16:39
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:06
vantono έγραψε:
16 Απρ 2021, 13:31
Τιστομπούτσο τις τελευταιες βδομάδες με τους πυρήνες δεκάδων μαλακισμένων που μαζεύονται εξω απο τεηκ-αουέι καφετέριες? Αντι να παρουν τον καφε και να φυγουν, συνωστίζονται απ'εξω ή λιγο παραδίπλα απο την καφετερια με αποτελεσμα να γεμιζουν ολο το πεζοδρομιο, και να γινεται κατι τετοιο...
[img]https://i.postimg.cc/rpW8xgCK/Scre ... .png[/img]
Σόρι, αλλά αναμενόμενο. Αυτά συμβαίνουν όταν, αντί να χρησιμοποιείς την καραντίνα σαν ύστατο μέτρο, την έχεις κάνει καθημερινότητα για 6 μήνες.
Καλά, σιγά και την καραντινάρα που έγινε καθημερινότητα, μη χεσω. Ήδη απο την πρωτη βδομάδα εφαρμογής της, εκει μεσα στο Νοέμβρη, δεν θυμιζε σε τίποτα την καραντίνα του περσινού Μάρτη. Ολοι εξω ηταν και όλοι έξω ειναι. Εγω και πολλοί άλλοι φιλοι και γνωστοι μου, ποτέ δεν νιώσαμε τον παραμικρό περιορισμό. Και εμείς έξω ήμασταν και είμαστε (ανθρώπινα βέβαια, όχι σαν τα παραπάνω ξεφτιλίκια). Σιγά τις λιβελούλες που απήυδησαν από τη στυγερή και βάναυση ΧουΝΤΑτΟΥμηΤσοτΑκη και ειπαν να στήσουν το δικό τους Πολυτεχνείο.
Eίναι η φάση "δεν μπορώ να ανασάνω αν δεν συνωστίζομαι". :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 16 Απρ 2021, 16:58

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 16:46
vantono έγραψε:
16 Απρ 2021, 16:39
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:06


Σόρι, αλλά αναμενόμενο. Αυτά συμβαίνουν όταν, αντί να χρησιμοποιείς την καραντίνα σαν ύστατο μέτρο, την έχεις κάνει καθημερινότητα για 6 μήνες.
Καλά, σιγά και την καραντινάρα που έγινε καθημερινότητα, μη χεσω. Ήδη απο την πρωτη βδομάδα εφαρμογής της, εκει μεσα στο Νοέμβρη, δεν θυμιζε σε τίποτα την καραντίνα του περσινού Μάρτη. Ολοι εξω ηταν και όλοι έξω ειναι. Εγω και πολλοί άλλοι φιλοι και γνωστοι μου, ποτέ δεν νιώσαμε τον παραμικρό περιορισμό. Και εμείς έξω ήμασταν και είμαστε (ανθρώπινα βέβαια, όχι σαν τα παραπάνω ξεφτιλίκια). Σιγά τις λιβελούλες που απήυδησαν από τη στυγερή και βάναυση ΧουΝΤΑτΟΥμηΤσοτΑκη και ειπαν να στήσουν το δικό τους Πολυτεχνείο.
Αυτό λίγη σημασία έχει. Το θέμα είναι ότι έκλεισαν την αγορά και μάλιστα σε μια περίοδο που ο ΠΟΥ έλεγε ότι μόνο ως ύστατο μέτρο πρέπει να λαμβάνεται και ότι κάνει ζημιά όχι μόνο στις δυτικές οικονομίες, αλλά πολύ περισσότερο στις αναπτυσσόμενες, με αποτέλεσμα να αντιστρέφονται δεκαετίες οικονομικής και υγειονομικής προόδου.

Αυτό το τελευταίο δεν έχει σχέση με τις συνάξεις, έχει σχέση με το αν έπρεπε να κλείσει η αγορά και μάλιστα για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

Αυτό που έχει σχέση με τις συνάξεις είναι ότι έχασε την σημασία της η έννοια της καραντίνας από την στιγμή που την έκαναν καραμέλα, σε συνδυασμό με τον απίστευτο κωλοτουμπισμό της κυβέρνησης που την μια στιγμή ήταν κατηγορηματικά αμετακίνητη ότι ΔΕΝ πρόκειται να ξαναμπούμε σε λοκντάουν και την άλλην μέρα το πήραν πίσω.

Γενικά, η αντιμετώπιση του κόσμου ως προς τα μέτρα είναι ευθέως ανάλογη της αντιμετώπισης της κυβέρνησης, που κατάντησε να αλλάζει μέτρα 2-3 φορές μέσα στην ίδια μέρα. Αν δεν έχει σοβαρότητα η κυβέρνησή σου, απογυμνώνεται τελείως. Δείχνει ότι δεν έχει σχέδιο, κατεύθυνση, δεν ξέρουν τι κάνουν, οπότε σε τι ακριβώς να δείξουν πειθαρχία οι πολίτες;
:+1::goodpost:

Επίσης μια χαρά έπεσαν πρόστιμα και έγιναν έλεγχοι αλλά και αρκετοί τήρησαν σε μεγάλο βαθμό τα μέτρα.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 16 Απρ 2021, 17:13

Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο : Ειδικοί και λοιμωξιολόγοι της Ιαπωνίας ζητούν την αναβολή τους
Ορθάνοιχτο το ενδεχόμενο αναβολής των Ολυμπιακών Αγώνων, καθώς οι ειδικοί δε δίνουν το πράσινο φως
ΤοΒΗΜΑ Team
16.04.2021, 15:05
Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο : Ειδικοί και λοιμωξιολόγοι της Ιαπωνίας ζητούν την αναβολή τους | tovima.gr

Αντίθετοι στο να γίνουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι πολλοί ειδικοί και λοιμωξιολόγοι της Ιαπωνίας, θεωρώντας πως η διεξαγωγή τους εγκυμονεί πολύ σοβαρούς κινδύνους για τη δημόσια υγεία.



Η χώρα πρόκειται να επεκτείνει τους αυστηρούς περιορισμούς σε δέκα νομαρχίες, καθώς το τέταρτο κύμα της Covid-19 εξαπλώνεται ραγδαία.
Δένδιας – Τσαβούσογλου : Πώς διαβάζει ο διεθνής Τύπος τη συνάντησή τους

Υπό το φόβο λοιπόν της ματαίωσης της διοργάνωσης, η κυβέρνηση της χώρας προσπαθεί να επιβάλει μέτρα τα οποία θα μειώσουν τα κρούσματα.

Μόνο στο Τόκιο το προηγούμενο 24ωρο καταγράφηκαν 729 νέες μολύνσεις, ο μεγαλύτερος αριθμός από τις αρχές Φεβρουαρίου και οι περισσότερες από τότε που τέθηκαν σε ισχύ τα ιδιαίτερα αυστηρά περιοριστικά μέτρα, βάζοντας σε ανησυχία τους ειδικούς.

https://www.tovima.gr/2021/04/16/sports ... voli-tous/
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Απρ 2021, 17:38

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 16:46
vantono έγραψε:
16 Απρ 2021, 16:39
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:06


Σόρι, αλλά αναμενόμενο. Αυτά συμβαίνουν όταν, αντί να χρησιμοποιείς την καραντίνα σαν ύστατο μέτρο, την έχεις κάνει καθημερινότητα για 6 μήνες.
Καλά, σιγά και την καραντινάρα που έγινε καθημερινότητα, μη χεσω. Ήδη απο την πρωτη βδομάδα εφαρμογής της, εκει μεσα στο Νοέμβρη, δεν θυμιζε σε τίποτα την καραντίνα του περσινού Μάρτη. Ολοι εξω ηταν και όλοι έξω ειναι. Εγω και πολλοί άλλοι φιλοι και γνωστοι μου, ποτέ δεν νιώσαμε τον παραμικρό περιορισμό. Και εμείς έξω ήμασταν και είμαστε (ανθρώπινα βέβαια, όχι σαν τα παραπάνω ξεφτιλίκια). Σιγά τις λιβελούλες που απήυδησαν από τη στυγερή και βάναυση ΧουΝΤΑτΟΥμηΤσοτΑκη και ειπαν να στήσουν το δικό τους Πολυτεχνείο.
Αυτό λίγη σημασία έχει. Το θέμα είναι ότι έκλεισαν την αγορά και μάλιστα σε μια περίοδο που ο ΠΟΥ έλεγε ότι μόνο ως ύστατο μέτρο πρέπει να λαμβάνεται και ότι κάνει ζημιά όχι μόνο στις δυτικές οικονομίες, αλλά πολύ περισσότερο στις αναπτυσσόμενες, με αποτέλεσμα να αντιστρέφονται δεκαετίες οικονομικής και υγειονομικής προόδου.

Αυτό το τελευταίο δεν έχει σχέση με τις συνάξεις, έχει σχέση με το αν έπρεπε να κλείσει η αγορά και μάλιστα για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

Αυτό που έχει σχέση με τις συνάξεις είναι ότι έχασε την σημασία της η έννοια της καραντίνας από την στιγμή που την έκαναν καραμέλα, σε συνδυασμό με τον απίστευτο κωλοτουμπισμό της κυβέρνησης που την μια στιγμή ήταν κατηγορηματικά αμετακίνητη ότι ΔΕΝ πρόκειται να ξαναμπούμε σε λοκντάουν και την άλλην μέρα το πήραν πίσω.

Γενικά, η αντιμετώπιση του κόσμου ως προς τα μέτρα είναι ευθέως ανάλογη της αντιμετώπισης της κυβέρνησης, που κατάντησε να αλλάζει μέτρα 2-3 φορές μέσα στην ίδια μέρα. Αν δεν έχει σοβαρότητα η κυβέρνησή σου, απογυμνώνεται τελείως. Δείχνει ότι δεν έχει σχέδιο, κατεύθυνση, δεν ξέρουν τι κάνουν, οπότε σε τι ακριβώς να δείξουν πειθαρχία οι πολίτες;
Έχει καταντήσει λίγο γραφικό να κραζουμε τους ανθρώπους που θέλουν να πάνε σε ένα μπαρ να πιουν ένα ποτό με τους φιλους τους. Εντάξει εμείς είμαστε ανώτερο είδος, δεν έχουμε ανάγκη την κοινωνικοποίηση. Ο μέσος χομο σαπιενς όμως είναι κοινωνικό ον. Ολη η ζωή του περιστρέφεται γύρω από την κοινωνική συναναστροφή. Ακόμα κ ο θάνατος περιστρέφεται γύρω από την κοινωνική συναναστροφή, γι αυτο γίνονται κηδείες :102:

Ενταξει πολλες παραδόσεις είναι γραφικές, μπορεί το Πάσχα κ ολο το ritual του να φαντάζει γραφικό, όμως όλες οι κοινωνίες έχουν τέτοιου είδους rituals όπου άνθρωποι συγκεντρώνονται κ τρωνε κ τολμάνε να περνάνε καλά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών