Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 20:31

ST48410 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:29
hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:26
ST48410 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:23


Έτσι κι έτσι. Εκεί είχαν κανονισμούς για όλα και περνούσε περιοδικά ηλεκτρολόγος να ελέγξει τα φις σε βραστήρες, φρυγανιέρες και εξοπλισμό κουζίνας στις εστίες. Εδώ αν δεις πως εργαζόμαστε, είναι θαύμα που είμαστε αρτιμελείς.
Ναι, γιατί υπάρχει μακροβιότερο και πιο οργανωμένο σύστημα H&S, από την εποχή που τα εργατικά ατυχήματα ήταν κοινός τόπος. Σαν αποτέλεσμα όμως έχουμε, τουλάχιστον σύμφωνα με τα στοιχεία, λιγότερα ατυχήματα.
Αν η καταγραφή γίνεται με τον ίδιο τρόπο. Έχει τύχει να κόψω το χέρι μου και απλά πήγα σε φαρμακείο. Πουθενά δεν καταγράφηκε.
Ο πίνακας που ανέβασα έχει υπόμνημα. Διάβασέ το. Τι λέει;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 20:38

hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:31
Ο πίνακας που ανέβασα έχει υπόμνημα. Διάβασέ το. Τι λέει;
Το διάβασα τώρα. Τουλάχιστον 4 μέρες αποχής από την εργασία. Και πάλι. Εκτός από τη σοβαρότητα του ατυχήματος μπορεί να επηρεάσει η ευκολία ή δυσκολία με την οποία δίνονται αναρρωτικές. Αλλά δεν επιμένω. Με τόσους ΔΥ στην Ελλάδα θα εξισορροπείται κάπως η όποια δυσκολία στον ιδιωτικό τομέα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 20:50

Αυτά τα στοιχεία δεν είναι συγκρίσιμα ως προς το αν υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να πάθεις ατύχημα στην Ελλάδα ή π.χ. στην Γαλλία για το ίδιο επάγγελμα και τις ίδιες ώρες δουλειάς. Είναι συνολικά στοιχεία ατυχημάτων που αφορούν το συμπέρασμα της ερώτησης «σε ποια χώρα κινδυνεύεις λιγότερο από ατύχημα», γιατί αυτό συζητάμε.

Μπορεί αυτή η διαφορά να οφείλεται στο ότι στην Γαλλία ας πούμε έχουμε περισσότερες εργατοώρες σε πιο επικίνδυνες εργασίες. Για παράδειγμα, είναι διαφορετική η πιθανότητα να καταγραφεί ατύχημα σε 100.000 ώρες σερβιρίσματος καφέ και 100.000 ώρες οδοποιίας.

Αυτές οι διαφορές αντικατοπτρίζουν δηλαδή και διαφορές στην μέση επικινδυνότητα εργασίας. Αλλά το συμπέρασμα που μας ενδιαφέρει εδώ δεν είναι αν σε 1 προς 1 σύγκριση είναι ασφαλέστερη μια συγκεκριμένη εργασία ανάμεσα στην Ελλάδα και άλλη ευρωπαϊκή χώρα αλλά αν συνολικά ως εργαζόμενος στην Ελλάδα έχεις λιγότερες πιθανότητες να πάθεις ατύχημα, έστω κι αν αυτό οφείλεται στο ότι είναι πιθανότερο να κάνεις λιγότερο επικίνδυνη δουλειά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 20:51

Κατανοητό. Ευχαριστώ.

fadom31
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 16 Ιαν 2021, 02:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fadom31 » 02 Δεκ 2021, 22:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:06
Το Μάντσεστερ είναι πολύ πιο επικίνδυνο από την Αθήνα. Το να συγκρίνεται με το Λονδίνο είναι άδικο, γιατί το Λονδίνο μπροστά στην Αθήνα είναι Ρίο (της Βραζιλίας, όχι της Αχαΐας). Και αυτό είναι σε όλα τα επίπεδα που αποκαλούμε ασφάλεια εκτός από τα τροχαία. Η πιθανότητα να σου κλέψουν όχημα στο Μάντσεστερ είναι σχεδόν όσο ψηλή είναι η πιθανότητα ο επόμενος Έλληνας που θα γνωρίσεις να είναι μαλακας, που σημαίνει αρκετά υψηλή

Ενταξει απλα αστειο οτι το Λονδινο μπροστα στην Αθηνα ειναι Ριο. Οι μεσοαστικες περιοχες/προαστια του Λονδινου ειναι πιο ασφαλεις απο τις αντιστοιχες Αθηναικες, και για να πειστεις δεν εχεις παρα να δεις τις πορτες των σπιτιων. Καθε φορα που κατεβαινω Αθηνα εκπλησσομαι με τις πορτες ακομα και σε φτηνα διαμερισματα (συγχρονες, βαριες, με τριπλες κλειδαριες κλπ ) ενω Λονδινο ουτε για αστειο δεν υπαρχει αυτο, εγω προσωπικα έμενα χρονια σε φλατ στη Ζωνη 2 με πορτα απο τη δεκατια του 70 που εβλεπε στο δρομο και επεφτε ανετα με ενα γερο σπρωξιμο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 23:08

fadom31 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 22:26
εγω προσωπικα έμενα χρονια σε φλατ στη Ζωνη 2 με πορτα απο τη δεκατια του 70 που εβλεπε στο δρομο και επεφτε ανετα με ενα γερο σπρωξιμο.
Ε, είσαι τυχερός που δεν σου την είχαν σπρώξει, τότε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7315
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 02 Δεκ 2021, 23:18

Κλειδαριά ασφαλείας δεν έχει κανένας στην Αγγλία. Στην Ελλάδα βάζουν και σε στούντιο υποβαθμισμένης οικοδομής. Αυτό τα λέει όλα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Δεκ 2021, 23:19

hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 23:08
fadom31 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 22:26
εγω προσωπικα έμενα χρονια σε φλατ στη Ζωνη 2 με πορτα απο τη δεκατια του 70 που εβλεπε στο δρομο και επεφτε ανετα με ενα γερο σπρωξιμο.
Ε, είσαι τυχερός που δεν σου την είχαν σπρώξει, τότε.
Ξέχασε να πει ότι είχε κάμερα. Και μέσα από την είσοδο στο σπίτι. Και κωδικό. Και άλλο κωδικό με πόρτα μόλις βγει από το ασανσέρ. Με κάμερα. Και άλλο κωδικό για να μπει στον κήπο, αν είχε το σπίτι. Με κάμερα. Και άλλο κωδικό για να μπει στο σπίτι του. Με κάμερα στο διάδρομο.

Αλλά αν θες πραγματικά να γελάσεις, να μας πει πού παρκάρουν οι Λονδρέζοι. Να μας πει άμα αφήσει μηχανή άμα θα τη βρει ποτέ.

Λες και εμείς ζούσαμε σε άλλη Αγγλία.

fadom31
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 16 Ιαν 2021, 02:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fadom31 » 02 Δεκ 2021, 23:47

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 23:19
hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 23:08
fadom31 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 22:26
εγω προσωπικα έμενα χρονια σε φλατ στη Ζωνη 2 με πορτα απο τη δεκατια του 70 που εβλεπε στο δρομο και επεφτε ανετα με ενα γερο σπρωξιμο.
Ε, είσαι τυχερός που δεν σου την είχαν σπρώξει, τότε.
Ξέχασε να πει ότι είχε κάμερα. Και μέσα από την είσοδο στο σπίτι. Και κωδικό. Και άλλο κωδικό με πόρτα μόλις βγει από το ασανσέρ. Με κάμερα. Και άλλο κωδικό για να μπει στον κήπο, αν είχε το σπίτι. Με κάμερα. Και άλλο κωδικό για να μπει στο σπίτι του. Με κάμερα στο διάδρομο.

Αλλά αν θες πραγματικά να γελάσεις, να μας πει πού παρκάρουν οι Λονδρέζοι. Να μας πει άμα αφήσει μηχανή άμα θα τη βρει ποτέ.

Λες και εμείς ζούσαμε σε άλλη Αγγλία.
Ρε σεις, τι ειναι αυτα που λετε σοβαρα τωρα. Ποιες καμερες, ποιους κωδικους; Δεν ξερω τι σκατα γινεται στο Μαντσεστερ ή στο Πορτσμουθ αλλα αυτα που περιγραφεις ειναι απιστευτα μακρια απο την πραγματικοτητα των μεσοαστικων περιοχων του Λονδινου. Α και κατω απο στο σπιτι μου παρκαρα. Και μηχανες δεν εχει εδω, τα ακριβα ποδηλατα βεβαια τα σηκωνουν οπως και στην Ολλανδια.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Δεκ 2021, 23:51

fadom31 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 23:47
Α και κατω απο στο σπιτι μου παρκαρα. Και μηχανες δεν εχει εδω, τα ακριβα ποδηλατα βεβαια τα σηκωνουν οπως και στην Ολλανδια.


figures from the Driving and Vehicle Licensing Agency (DVLA) show that there were still 74,769 cars stolen in the UK last year – one every seven minutes

https://www.whatcar.com/news/revealed-t ... -uk/n21165

Μηχανές δεν έχει ναι, οι φίλοι μου στην Αγγλία που είχαν ήταν ηθοποιοί. Εξάλλου οι Άγγλοι έφτιαξαν την Triumph για να πουλάνε μηχανάκια στις άλλες χώρες

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Δεκ 2021, 23:57

Και επειδή θα μου πεις μα αυτά είναι για όλη την Αγγλία, εδώ που ζούμε εμείς οι πλούσιοι δεν κλέβουν, πάρε και για Λονδίνο

https://www.cuvva.com/how-insurance-wor ... t-boroughs

Παρατήρησε τις τοπ περιοχές των κλοπών και θα δεις ότι δεν είναι ακριβώς το Μενίδι και τα Λιόσια του Λονδίνου (Kensington & Chelsea, Hammersmith & Fulham κτλ)

Edit: Να δούμε και στην Ελλάδα αντίστοιχα, για Αθήνα και Θεσσαλονίκη έχουμε 4 κλοπές ή διαρρήξεις ιχ ανά 1000 άτομα.

https://www.autotriti.gr/data/news/prev ... 215931.asp


Στις περιοχές που αναφέρω παραπάνω έχουμε ~24 ανά 1000 άτομα.

fadom31
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 16 Ιαν 2021, 02:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fadom31 » 03 Δεκ 2021, 00:03

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 23:51
fadom31 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 23:47
Α και κατω απο στο σπιτι μου παρκαρα. Και μηχανες δεν εχει εδω, τα ακριβα ποδηλατα βεβαια τα σηκωνουν οπως και στην Ολλανδια.


figures from the Driving and Vehicle Licensing Agency (DVLA) show that there were still 74,769 cars stolen in the UK last year – one every seven minutes

https://www.whatcar.com/news/revealed-t ... -uk/n21165

Μηχανές δεν έχει ναι, οι φίλοι μου στην Αγγλία που είχαν ήταν ηθοποιοί. Εξάλλου οι Άγγλοι έφτιαξαν την Triumph για να πουλάνε μηχανάκια στις άλλες χώρες
Ναι εχει ελαχιστες μηχανες σε σχεση με Αθηνα. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να επιχειρηματολογησω για τα αυτονοητα.

Τωρα εσυ θες να με πεισεις οτι οι μεσοαστικες περιοχες του Λονδινου που στη μεγαλη πλειοψηφια τους εχουν σπιτια που το σαλονι ειναι ισογειο, βλεπει δρομο, δεν εχει παραθυροφυλλα και σπαει το τζαμι για πλακα επιδοξος διαρρηκτης ειναι πιο επικινδυνες απο την Αθηνα οπου καθε βραδυ ολοι κλειδαμπρωνονται. Οκ.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Δεκ 2021, 00:07

Εντάξει ρε δικέ μου, όλοι ψέματα λέμε. Και οι στατιστικές λένε ψέματα. Η ειρωνεία είναι ότι την αγαπάω την Αγγλία, αλλά τα σκατα τα βλέπω. Αν εσύ θες να βλέπεις μόνο τα θετικά, γιατί να στη χαλασω. Whatever floats your boat, man :102:

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7315
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 03 Δεκ 2021, 00:07

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 23:57
Και επειδή θα μου πεις μα αυτά είναι για όλη την Αγγλία, εδώ που ζούμε εμείς οι πλούσιοι δεν κλέβουν, πάρε και για Λονδίνο

https://www.cuvva.com/how-insurance-wor ... t-boroughs

Παρατήρησε τις τοπ περιοχές των κλοπών και θα δεις ότι δεν είναι ακριβώς το Μενίδι και τα Λιόσια του Λονδίνου (Kensington & Chelsea, Hammersmith & Fulham κτλ)

Edit: Να δούμε και στην Ελλάδα αντίστοιχα, για Αθήνα και Θεσσαλονίκη έχουμε 4 κλοπές ή διαρρήξεις ιχ ανά 1000 άτομα.

https://www.autotriti.gr/data/news/prev ... 215931.asp


Στις περιοχές που αναφέρω παραπάνω έχουμε ~24 ανά 1000 άτομα.
τα στοιχεία που αφορούν της ελληνικές πόλεις είναι για ένα χρόνο, ενώ για την Αγγλία 6.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7315
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 03 Δεκ 2021, 00:09

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Δεκ 2021, 00:07
Εντάξει ρε δικέ μου, όλοι ψέματα λέμε. Και οι στατιστικές λένε ψέματα. Η ειρωνεία είναι ότι την αγαπάω την Αγγλία, αλλά τα σκατα τα βλέπω. Αν εσύ θες να βλέπεις μόνο τα θετικά, γιατί να στη χαλασω. Whatever floats your boat, man :102:
Η Αγγλία έχει πολλά θέματα, αλλά είναι αστείο να είσαι Αθηναίος και να μιλάς για εγκληματικότητα στο Μάντσεστερ. Ειδικά στην κεντρική περιοχή που έμενες στο Μάντσεστερ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών