Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 19:23

Navis έγραψε:
02 Δεκ 2021, 18:55
Το οτι η Αθηνα υπερεκπροσωπείται , μπορει. Αλλα δε ξερω αν ειναι "περισσοτερο απο το Λονδινο". Γιατι να ειναι ?
Γιατί αυτό λένε τα στοιχεία. Η μητροπολιτική αστυνομία καταγράφει περίπου το 16% της εγκληματικότητας σε μια περιοχή που είναι πληθυσμιακά το 15% της χώρας (με βάση τους ίδιους πίνακες). Αντιθέτως, η ΓΑΔΑ καταγράφει το 54% της εγκληματικότητας σε μια περιοχή που πληθυσμιακά είναι το 35% της χώρας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24527
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Δεκ 2021, 19:29

hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:23
Navis έγραψε:
02 Δεκ 2021, 18:55
Το οτι η Αθηνα υπερεκπροσωπείται , μπορει. Αλλα δε ξερω αν ειναι "περισσοτερο απο το Λονδινο". Γιατι να ειναι ?
Γιατί αυτό λένε τα στοιχεία. Η μητροπολιτική αστυνομία καταγράφει περίπου το 16% της εγκληματικότητας σε μια περιοχή που είναι πληθυσμιακά το 15% της χώρας (με βάση τους ίδιους πίνακες). Αντιθέτως, η ΓΑΔΑ καταγράφει το 54% της εγκληματικότητας σε μια περιοχή που πληθυσμιακά είναι το 35% της χώρας.
Επειδή τα περισσότερα στοιχεία της καθημερινής ρουτίνας στην υπόλοιπη χώρα (πχ κατά συρροη βιασμός συγγενικού προσωπου ή καταπάτηση οικοπέδου κάποιου άλλου απλώς και μόνο επειδή δεν είναι παρών εκείνη τη στιγμη) καταγγέλλονται ως εγκληματα στην Αθηνα.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4774
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 02 Δεκ 2021, 19:30

Navis έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:12
SpoilerShow
Bill Hicks έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:02
hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 17:11


Προφανώς ζεις σε upclass περιοχή. Ακόμη και η δική μου οπτική από upclass περιοχή είναι. Σε περιοχές της Αγγλίας με χαμηλότερο κοινωνικοοικονομικό υπόβαθρο η κατάσταση είναι άθλια. Απλά δεν το βλέπεις γιατί δεν τριγυρνάς σ' αυτές τις περιοχές (για ποιον γαμωλόγο άλλωστε να πηγαίνεις εκεί).
ο χέλλης σπούδασε 3 χρόνια στο Γκίλφορντ και ένα χρόνο στο Πόρτσμουθ κι έμαθε την Αγγλία απ'έξω.
Στην πολη του Γκιλφορντ δεν εχω παει ποτε μεσα, αλλα ολη την περιοχη Γκιλφορντ - Σαρρευ (αναμεσα Χηθροου και Γκατγουικ) την εχω λιωσει λογω οικογενειας. Εχει απιστευτα μερη, πολυ πλουτο και φυσικες ομορφιες. Βεβαια παντα θα υπαρχουν χοτσποτς κακης αισθητικης, πχ στο κεντρο του Κινγκστον - αλλα εχεις διπλα το Ριτσμοντ και τις βιλες του, και το Χαμπτον κορτ!. Θα ηταν τρομερα αδικο να γυρισω και να πω "τελικα μλκια το Σαρρευ, πηγα στο ΚΕΙ ΕΦ ΣΙ στο Κινγστον και ειχε ξεχειλισει ενας σκουπιδοντενεκες". Οπως αντιστοιχα και για την Ελλαδα βεβαιως.
στο μόνο που έχει δίκιο είναι το fri/sat night havoc σε ορισμένες επαρχιακές πόλεις που καθαρίζεται αμέσως, όπως έγραψε και ο ίδιος. στην Ελλάδα θα περίμεναν ως την Δυτέρα και αν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bill Hicks την 02 Δεκ 2021, 19:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 19:32

Η δική μου μικρή πείρα από βορρά στο νησί έλεγε ότι είχες μεγάλη διαφορά από περιοχή σε περιοχή στην ίδια πόλη. Όταν προσπάθησα να βρω σπίτι πήγα σε ασφαλιστική και πήρα κάτι σαν χάρτη με ένα βασικό ασφάλιστρο και συντελεστή επί ανάλογα με την επικινδυνότητα της γειτονιάς. Έπαιζε από χ1, χ2 έως χ6 και χ7 που δείχνει μεγάλη απόκλιση.

Δεν τιμωρούνται όλα τα πράγματα σε όλα τα μέρη ομοίως. Ας πούμε αν στην Ελλάδα μεθάς συχνά τόσο που να μην μπορείς να γυρίσεις σπίτι και κοιμάσαι στο δρόμο, φαίνεται εξαιρετικό και περίεργο. Εκεί δεν ήταν ομοίως σπάνιο. Αυτό που μου φαινόταν διαφορετικό είναι ότι ενώ κατ' αρχήν σε αντιμετωπίζουν ως έντιμο και ειλικρινή αν τους δώσεις πολλές αφορμές, το βρίσκεις μπροστά σου. Κάπως, κάπου το πληρώνεις. Εδώ μπορεί να συνεχίζεις να δημιουργείς το ίδιο μικροπρόβλημα ξανά και ξανά και να περνάς κάτω από τα ραντάρ για πολλά χρόνια.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Δεκ 2021, 19:34

Απλά να πω ότι εγώ μίλησα για ασφάλεια μόνο, αν το πάμε σε εγκληματα τότε τα εγκλήματα μόνο του ΚΟΚ που κάνουν μόνο στον Πειραιά μέσα σε μια εβδομάδα οι Ελ είναι περίπου όσα όλα τα εγκλήματα που γίνονται στην Αγγλία σε περίπου 3 χρόνια και 4 μήνες

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4774
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 02 Δεκ 2021, 19:40

ST48410 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:32
SpoilerShow
Η δική μου μικρή πείρα από βορρά στο νησί έλεγε ότι είχες μεγάλη διαφορά από περιοχή σε περιοχή στην ίδια πόλη. Όταν προσπάθησα να βρω σπίτι πήγα σε ασφαλιστική και πήρα κάτι σαν χάρτη με ένα βασικό ασφάλιστρο και συντελεστή επί ανάλογα με την επικινδυνότητα της γειτονιάς. Έπαιζε από χ1, χ2 έως χ6 και χ7 που δείχνει μεγάλη απόκλιση.

Δεν τιμωρούνται όλα τα πράγματα σε όλα τα μέρη ομοίως. Ας πούμε αν στην Ελλάδα μεθάς συχνά τόσο που να μην μπορείς να γυρίσεις σπίτι και κοιμάσαι στο δρόμο, φαίνεται εξαιρετικό και περίεργο. Εκεί δεν ήταν ομοίως σπάνιο. Αυτό που μου φαινόταν διαφορετικό είναι ότι ενώ κατ' αρχήν σε αντιμετωπίζουν ως έντιμο και ειλικρινή αν τους δώσεις πολλές αφορμές, το βρίσκεις μπροστά σου. Κάπως, κάπου το πληρώνεις. Εδώ μπορεί να συνεχίζεις να δημιουργείς το ίδιο μικροπρόβλημα ξανά και ξανά και να περνάς κάτω από τα ραντάρ για πολλά χρόνια.
gordieland ήσουν; :D
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 19:45

Bill Hicks έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:40
gordieland ήσουν; :D
Με πιάνεις αδιάβαστο. Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9247
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 02 Δεκ 2021, 19:49

Geordie ρε!. Newcastle και Sunderland εννοει.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24527
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Δεκ 2021, 20:04

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:34
Απλά να πω ότι εγώ μίλησα για ασφάλεια μόνο, αν το πάμε σε εγκληματα τότε τα εγκλήματα μόνο του ΚΟΚ που κάνουν μόνο στον Πειραιά μέσα σε μια εβδομάδα οι Ελ είναι περίπου όσα όλα τα εγκλήματα που γίνονται στην Αγγλία σε περίπου 3 χρόνια και 4 μήνες
Ποιον Πειραιά; Πάρε τέσσερα οποιαδήποτε τετράγωνα με μονόδρομους, πολυκατοικίες και 6-7 μαγαζιά και υπολόγισε χρονικό διάστημα γύρω στη μία εβδομάδα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 20:05

Arisvilla έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:49
Geordie ρε!. Newcastle και Sunderland εννοει.
λίγο πιο εδώ αλλά βορρά το λέγανε.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 20:07

foscilis έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:04
EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:34
Απλά να πω ότι εγώ μίλησα για ασφάλεια μόνο, αν το πάμε σε εγκληματα τότε τα εγκλήματα μόνο του ΚΟΚ που κάνουν μόνο στον Πειραιά μέσα σε μια εβδομάδα οι Ελ είναι περίπου όσα όλα τα εγκλήματα που γίνονται στην Αγγλία σε περίπου 3 χρόνια και 4 μήνες
Ποιον Πειραιά; Πάρε τέσσερα οποιαδήποτε τετράγωνα με μονόδρομους, πολυκατοικίες και 6-7 μαγαζιά και υπολόγισε χρονικό διάστημα γύρω στη μία εβδομάδα.
Δεν έχει άδικο. Από τότε που βάλανε τις γραμμές του τραμ έχουμε γίνει τρελάδικο. Ήτανε στραβό το κλίμα, το έφαγε κι ο γάιδαρος, που λένε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 20:20

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:34
Απλά να πω ότι εγώ μίλησα για ασφάλεια μόνο, αν το πάμε σε εγκληματα τότε τα εγκλήματα μόνο του ΚΟΚ που κάνουν μόνο στον Πειραιά μέσα σε μια εβδομάδα οι Ελ είναι περίπου όσα όλα τα εγκλήματα που γίνονται στην Αγγλία σε περίπου 3 χρόνια και 4 μήνες
Δεν μιλάμε για παραβάσεις του ΚΟΚ.

Συνολικά πάντως αν πάρεις τα ατυχήματα, η Ελλάδα πάλι είναι από τις πιο ασφαλείς χώρες. Μόνο η Ιρλανδία, η Ισπανία και η Δανία έχουν μικρότερη συχνότητα θανάτων από ατυχήματα (πάσης φύσεως) κι αυτές όχι κατά πολύ:


Εικόνα



Ειδικότερα για τα ατυχήματα στην δουλειά:


Εικόνα

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 20:23

hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:20
Ειδικότερα για τα ατυχήματα στην δουλειά:
Έτσι κι έτσι. Εκεί είχαν κανονισμούς για όλα και περνούσε περιοδικά ηλεκτρολόγος να ελέγξει τα φις σε βραστήρες, φρυγανιέρες και εξοπλισμό κουζίνας στις εστίες. Εδώ αν δεις πως εργαζόμαστε, είναι θαύμα που είμαστε αρτιμελείς.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 20:26

ST48410 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:23
hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:20
Ειδικότερα για τα ατυχήματα στην δουλειά:
Έτσι κι έτσι. Εκεί είχαν κανονισμούς για όλα και περνούσε περιοδικά ηλεκτρολόγος να ελέγξει τα φις σε βραστήρες, φρυγανιέρες και εξοπλισμό κουζίνας στις εστίες. Εδώ αν δεις πως εργαζόμαστε, είναι θαύμα που είμαστε αρτιμελείς.
Ναι, γιατί υπάρχει μακροβιότερο και πιο οργανωμένο σύστημα H&S, από την εποχή που τα εργατικά ατυχήματα ήταν κοινός τόπος. Σαν αποτέλεσμα όμως έχουμε, τουλάχιστον σύμφωνα με τα στοιχεία, λιγότερα ατυχήματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 20:29

hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:26
ST48410 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:23
hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:20
Ειδικότερα για τα ατυχήματα στην δουλειά:
Έτσι κι έτσι. Εκεί είχαν κανονισμούς για όλα και περνούσε περιοδικά ηλεκτρολόγος να ελέγξει τα φις σε βραστήρες, φρυγανιέρες και εξοπλισμό κουζίνας στις εστίες. Εδώ αν δεις πως εργαζόμαστε, είναι θαύμα που είμαστε αρτιμελείς.
Ναι, γιατί υπάρχει μακροβιότερο και πιο οργανωμένο σύστημα H&S, από την εποχή που τα εργατικά ατυχήματα ήταν κοινός τόπος. Σαν αποτέλεσμα όμως έχουμε, τουλάχιστον σύμφωνα με τα στοιχεία, λιγότερα ατυχήματα.
Αν η καταγραφή γίνεται με τον ίδιο τρόπο. Έχει τύχει να κόψω το χέρι μου και απλά πήγα σε φαρμακείο. Πουθενά δεν καταγράφηκε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών