Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Ιαν 2021, 19:09

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 19:03
Δημοκρατικός έγραψε:
13 Ιαν 2021, 16:46
Eπίσης, lockdown και καραντίνα δεν είναι το ίδιο πράγμα όπως νομίζεις
Το ίδιο ακριβώς είναι. Νομίζεις ότι το κλείσιμο μιας ολόκληρης περιοχής είναι καινοφανές ή ότι υπήρχε ποτέ εποχή που το λέγανε «λοκντάουν»;
Δεν είναι το ίδιο, άλλο κόνσεπτ το ένα άλλο το άλλο.
'Ασχετο με αν το λέγανε "ρε κατσ σπιτιααςςς ουλοι".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 19:20

Καραντίνα είναι ο προληπτικός -και μη- περιορισμός είτε σε ειδικό χώρο είτε το κλείσιμο μιας περιοχής και ειδικότερα το κλείσιμο εισόδων-εξόδων ή ο περιορισμός μετακινήσεων. Το lockdown είναι νεολογισμός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Ιαν 2021, 19:23

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 19:20
Καραντίνα είναι ο προληπτικός -και μη- περιορισμός είτε σε ειδικό χώρο είτε το κλείσιμο μιας περιοχής και ειδικότερα το κλείσιμο εισόδων-εξόδων ή ο περιορισμός μετακινήσεων. Το lockdown είναι νεολογισμός.
Το διεγραμμένο δεν ισχύει. Το λοκντάουν προφανώς είναι νεολογισμός, δε νομίζω να ισχυρίζεται κανείς ότι είναι αρχαίο.
Το πιο κοντινό στο λοκντάουν είναι η "απαγόρευση κυκλοφορίας", όχι η καραντίνα. Υπάρχουν διαφορές βέβαια.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 19:28

Δηλαδή αυτό είναι ψέματα από το παρελθόν, ναι;

Sierra Leone village in quarantine after Ebola death
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Ιαν 2021, 19:29

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 18:59
Η διασύνδεση και κινητικότητα των πληθυσμών είναι σε ένα περιορισμένο χρονικό πλαίσιο σταθερές, όχι μεταβλητές. Σημαίνει ένα σταθερό δίκτυο ανθρώπων που συνδέονται με σχεδόν πάγιο τρόπο, λόγω γειτνίασης, εργασίας, εμπορικών/πελατολογικών σχέσεων και οικογένειας. Το πολύ που μπορείς να βγάλεις έξω είναι οι φίλοι, με τους οποίους δεν έχεις πάγια συσχέτιση· η επαφή είναι θέμα επιλογής.

Η καραντίνα δεν μεταβάλλει αυτές τις πάγιες σχέσεις.


Εικόνα

vs

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 13 Ιαν 2021, 19:32

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 19:03
Δημοκρατικός έγραψε:
13 Ιαν 2021, 16:46
Eπίσης, lockdown και καραντίνα δεν είναι το ίδιο πράγμα όπως νομίζεις
Το ίδιο ακριβώς είναι. Νομίζεις ότι το κλείσιμο μιας ολόκληρης περιοχής είναι καινοφανές ή ότι υπήρχε ποτέ εποχή που το λέγανε «λοκντάουν»;
Eντάξει.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14094
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Ιαν 2021, 19:35

foscilis έγραψε:
13 Ιαν 2021, 19:29
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 18:59
Η διασύνδεση και κινητικότητα των πληθυσμών είναι σε ένα περιορισμένο χρονικό πλαίσιο σταθερές, όχι μεταβλητές. Σημαίνει ένα σταθερό δίκτυο ανθρώπων που συνδέονται με σχεδόν πάγιο τρόπο, λόγω γειτνίασης, εργασίας, εμπορικών/πελατολογικών σχέσεων και οικογένειας. Το πολύ που μπορείς να βγάλεις έξω είναι οι φίλοι, με τους οποίους δεν έχεις πάγια συσχέτιση· η επαφή είναι θέμα επιλογής.

Η καραντίνα δεν μεταβάλλει αυτές τις πάγιες σχέσεις.
Εικόνα

vs

[img]https://i.postimg.cc/2jHkZ77d/vits ... .jpg[/img]
Οντως, αυτό που έγραψε ο hellegennes είναι από τα πιό παράλογα που έχουν γραφτεί σε αυτό το φόρουμ. Και στο προηγούμενο. Δεν ξέρω τι έχει πάθει.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 19:40

foscilis έγραψε:
13 Ιαν 2021, 19:29
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 18:59
Η διασύνδεση και κινητικότητα των πληθυσμών είναι σε ένα περιορισμένο χρονικό πλαίσιο σταθερές, όχι μεταβλητές. Σημαίνει ένα σταθερό δίκτυο ανθρώπων που συνδέονται με σχεδόν πάγιο τρόπο, λόγω γειτνίασης, εργασίας, εμπορικών/πελατολογικών σχέσεων και οικογένειας. Το πολύ που μπορείς να βγάλεις έξω είναι οι φίλοι, με τους οποίους δεν έχεις πάγια συσχέτιση· η επαφή είναι θέμα επιλογής.

Η καραντίνα δεν μεταβάλλει αυτές τις πάγιες σχέσεις.


Εικόνα

vs

[img]https://i.postimg.cc/2jHkZ77d/vits ... .jpg[/img]
Δεν απαιτείται να συμβαίνει αυτό για να επιτευχθεί ευρεία διασπορά. Όταν ένας μπορεί να κολλήσει 3-4, μερικές χιλιάδες κρούσματα σκορπισμένα σε όλην την χώρα έχουν ήδη την δυνατότητα να μεταδώσουν σε ένα σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού την νόσο, ώστε να διαγράψει έναν πλήρη κύκλο, ανεμπόδιστη.

Και μιλάμε ειδικότερα για την καραντίνα, όχι για μέτρα αποστάσεων.

Υπερβολικά αυστηρά μέτρα περιορισμών μετακινήσεων, όπως π.χ. «θα βγεις για ψώνια μια φορά την εβδομάδα» και υπερβολικά αυστηρά πρωτόκολλα, π.χ. ολόσωμες φόρμες εργασίας για όλους, με μποτίλιες και παπαριές, θα μπορούσαν με πολλαπλάσιο κόστος για την οικονομία να περιορίσουν στ' αλήθεια την διάδοση, αν συνέβαιναν πολύ νωρίς και ταυτόχρονα σε όλην την Ευρώπη. Αλλά είναι αντιρεαλιστικά. Θα ήταν υπό συζήτηση αν μιλούσαμε για την πανούκλα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14094
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Ιαν 2021, 19:43

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 18:59
Εγώ φυσικά και δεν έχω θεωρία.
Προφανώς δεν έχεις θεωρία. Απλώς σου έκατσε η ιδέα ότι τα λοκντάου δεν περιορίζουν την εξάπλωση τής επιδημίας και την υπερασπίζεσαι μέχρις εσχάτων, γιατί έτσι.
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 18:59
Τι «δεν έχεις κάποια θεωρία» και πίπες;
Αυτό λέω κι'εγώ. Τι τις θέλεις τις θεωρίες και τις εξηγήσεις, αφού το ξέρεις ότι έχεις δίκιο;
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 18:59
Και αν τόσο πια σου φαίνεται παράξενη η λειτουργία των κύκλων μετάδοσης, διάβασε σχετικά με την λειτουργία της ανοσίας. Όταν η σύνδεση μεταξύ μας απαιτεί την διαμεσολάβηση 5-6 αλυσιδωτών κρίκων επαφών, είναι εύλογο ότι όσοι περισσότεροι κρίκοι της αλυσίδας έχουν ανοσία, τόσο εμποδίζεται η μετάδοση από το ένα άκρο στο άλλο. Αυτή είναι και η λειτουργία της ανοσίας αγέλης. Η ανοσία αγέλης διακόπτει την μετάδοση των επεισοδίων. Είναι ένα κρίσιμο όριο ανοσίας ενός πληθυσμού, πέρα από το οποίο η κυκλική διασπορά καθίσταται εξαιρετικά δύσκολη ή αδύνατη.
Τώρα εμφανίζεσαι να έχεις τελικά μιά θεωρία: ότι περιορίζεται η εξάπλωση γιατί επιτυγχάνεται ένα είδος περιορισμένης ανοσίας αγέλης. Το έγραψα κι'εγώ παραπάνω. Και γιατί αναζωπυρώνεται;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 19:54

Καλέ μου άνθρωπε, δεν έχω δική μου θεωρία. Δεν θεωρητικολογώ, σού λέω πώς λειτουργεί ο κύκλος μετάδοσης των ιών. Όλοι οι ιοί με επεισόδια μεταδίδονται. Αν σε ενδιαφέρουν τόσο οι λεπτομέρειες του τρόπου διάδοσης μεταδοτικών νόσων, άνοιξε ένα βιβλίο που τα περιγράφει.

Νέα επεισόδια ξεκινάνε όταν οι συνθήκες μετάδοσης είναι ευνοϊκές για τον ιό, που διαφέρουν από ιό σε ιό και μπορεί να είναι όλων των ειδών (κλιματικές συνθήκες, συμπεριφορικές συνθήκες των αποδεκτών, κ.α.) ή όταν η φυσική μερική ανοσία εξασθενεί και ο ιός καταφέρνει να μεγιστοποιήσει πάλι την διείσδυσή του ή όταν αυξηθεί η έκθεση σε παρθένο πληθυσμό (π.χ. είναι ασθένεια που προσβάλλει μωρά ή μεταβληθούν τα χαρακτηριστικά του ιού, μέσω μεταλλάξεων και επιτρέψει την ευκολότερη διάδοση σε συγκεκριμένες πληθυσμιακές ομάδες ή και σε όλες).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Ιαν 2021, 19:54

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 19:28
Δηλαδή αυτό είναι ψέματα από το παρελθόν, ναι;

Sierra Leone village in quarantine after Ebola death
Καταρχάς δεν είναι απαραίτητο να ήταν ψέμματα, θα μπορούσε να δείχνει ανεπαρκή κατανόηση του όρου από τους δημοσιογράφους.
Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι οκ, λέει ότι σε καραντίνα τέθηκαν οι άνθρωποι.
Ταυτόχρονα, λέει ότι επιβλήθηκε curfew. Το οποίο curfew είναι η "απαγόρευση κυκλοφορίας" που είπα κι εγώ πριν.

Εδώ συγκρίνει τους όρους
https://www.reliancegeneral.co.in/Insur ... kdown.aspx
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 20:00

Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Ιαν 2021, 19:54
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 19:28
Δηλαδή αυτό είναι ψέματα από το παρελθόν, ναι;

Sierra Leone village in quarantine after Ebola death
Καταρχάς δεν είναι απαραίτητο να ήταν ψέμματα, θα μπορούσε να δείχνει ανεπαρκή κατανόηση του όρου από τους δημοσιογράφους.
Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι οκ, λέει ότι σε καραντίνα τέθηκαν οι άνθρωποι.
Ταυτόχρονα, λέει ότι επιβλήθηκε curfew. Το οποίο curfew είναι η "απαγόρευση κυκλοφορίας" που είπα κι εγώ πριν.
Λέει ότι έκλεισαν τις εισόδους-εξόδους και απαγόρευσαν τις άσκοπες μετακινήσεις. Τι διαφορετικό βλέπεις;

Εδώ τι διαφορετικό βλέπεις;

Coronavirus: Quarantined Italian village turned into human laboratory

https://www.bbc.com/news/av/world-europe-52159316
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Ιαν 2021, 20:03

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 20:00
Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Ιαν 2021, 19:54
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 19:28
Δηλαδή αυτό είναι ψέματα από το παρελθόν, ναι;

Sierra Leone village in quarantine after Ebola death
Καταρχάς δεν είναι απαραίτητο να ήταν ψέμματα, θα μπορούσε να δείχνει ανεπαρκή κατανόηση του όρου από τους δημοσιογράφους.
Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι οκ, λέει ότι σε καραντίνα τέθηκαν οι άνθρωποι.
Ταυτόχρονα, λέει ότι επιβλήθηκε curfew. Το οποίο curfew είναι η "απαγόρευση κυκλοφορίας" που είπα κι εγώ πριν.
Λέει ότι έκλεισαν τις εισόδους-εξόδους και απαγόρευσαν τις άσκοπες μετακινήσεις. Τι διαφορετικό βλέπεις;

Εδώ τι διαφορετικό βλέπεις;

Coronavirus: Quarantined Italian village turned into human laboratory

https://www.bbc.com/news/av/world-europe-52159316
Ναι, και το ονόμασαν curfew.
It includes a curfew in which people will not be allowed to move from one house to another.
Στο 2ο άρθρο είναι απλά λάθος χρήση του όρου, δεν είναι τυχαίο ότι ποσταρίστηκε αφού ο όρος είχε περάσει στην καθομιλουμένη, όπου πολλοί χρησιμοποιούν τους όρους interchangeably. Λίνκαρα πριν ένα άρθρο με τους όρους και τις διαφορές τους.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2021, 20:09

Τους χρησιμοποιούν με τον ίδιο τρόπο γιατί ΕΙΝΑΙ το ίδιο πράγμα. Δεν υπήρξε χρήση του όρου λοκντάουν πριν το 2020. Πάντα καραντίνα το έλεγαν είτε αφορούσε άτομα είτε πλοία είτε χωριά είτε πόλεις.

Τούτο εδώ το άρθρο της Ναυτεμπορικής δεν εννοεί ότι ο πλανήτης Γη απομονώθηκε από τους άλλους πλανήτες για να μην τους κολλήσει:

Covid-19: Ο πλανήτης σε καραντίνα

https://www.naftemporiki.gr/story/15797 ... -karantina
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Ιαν 2021, 20:15

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2021, 20:09
Τους χρησιμοποιούν με τον ίδιο τρόπο γιατί ΕΙΝΑΙ το ίδιο πράγμα. Δεν υπήρξε χρήση του όρου λοκντάουν πριν το 2020. Πάντα καραντίνα το έλεγαν είτε αφορούσε άτομα είτε πλοία είτε χωριά είτε πόλεις.

Τούτο εδώ το άρθρο της Ναυτεμπορικής δεν εννοεί ότι ο πλανήτης Γη απομονώθηκε από τους άλλους πλανήτες για να μην τους κολλήσει:

Covid-19: Ο πλανήτης σε καραντίνα

https://www.naftemporiki.gr/story/15797 ... -karantina
Μου φέρνεις συνέχεια άλλα λινκ ενώ δεν απάντησες για 2η φορά στο δικό μου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών