Μάσκα προσώπου

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11870
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 12 Μαρ 2020, 18:00

Μιλλένιαλ έγραψε:
12 Μαρ 2020, 16:48
Το ζητούμενο είναι η μάσκα να φιλτράρει σωματίδια. Η κοινή χειρουργική μάσκα δεν το κάνει, από άλλες μάσκες μίας χρήσης ιδανικά χρησιμοποιείς ffp3, αλλιώς κατεβαίνεις σε ffp2 που φιλτράρει 95%. Θεωρητικά βέβαια ακόμα και η κοινή χειρουργική προσφέρει μια κάποια προστασία σε σχέση με το να μη φοράς καθόλου. Το φίλτρο σωματιδίου φιλτράρει από συγκεκριμένο μέγεθος και πάνω, ο ιός μπορεί να είναι μικρότερος, όμως σε ένα τυπικό σενάριο θα βρίσκεται σε σταγονίδια βήχα/φτερνίσματος οπότε μπορεί να φιλτραριστεί. Είμαι σκεπτικός για το τι γίνεται αν κάποιος φτερνιστεί απευθείας πάνω στη μάσκα ή πάνω σε φίλτρο ανοιχτού τύπου - εκεί μάλλον δεν το γλυτώνεις.

Πλέον πάντως λίγη σημασία έχουν τα παραπάνω, αφού οι ffp2/3 μάσκες μίας χρήσης έχουν εξαντληθεί από Γενάρη/Φλεβάρη. Η εναλλακτική είναι επαναχρησιμοποιούμενες μάσκες μισού/πλήρους προσώπου με φίλτρα. Και φυσικά χρειάζεσαι και προστασία για τα μάτια, ενώ θα πρέπει να απολυμαίνεις κατάλληλα τον εξοπλισμό.
Αυτή εδώ γράφει στο τέλος ffp2 μιας χρήσης είναι?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5816
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 12 Μαρ 2020, 18:02

Εγώ φτιάχνω μία με μέλι κηρήθρα λιωμένη γάλα καρύδας και βλέννα αλόης αν θέλετε σας στέλνω συνταγή .
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 12 Μαρ 2020, 18:06

Δε λαίμαι αν είναι οι επαγγελματικές μάσκες καλύτερες.
Σαφώς και είναι.
Λαίμαι η δικιά μου η κοινή, για ότι αξίζει, γιατί είναι τώρα "άχρηστη" ;
Επίσης δεν λαίμαι για γιατρούς που αν φόραγαν την ίδια για κάθε ασθενή θα ήταν επικίνδυνο.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Μιλλένιαλ
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 24 Ιαν 2020, 13:54

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιλλένιαλ » 12 Μαρ 2020, 18:13

taliban έγραψε:
12 Μαρ 2020, 18:00
Μιλλένιαλ έγραψε:
12 Μαρ 2020, 16:48
Το ζητούμενο είναι η μάσκα να φιλτράρει σωματίδια. Η κοινή χειρουργική μάσκα δεν το κάνει, από άλλες μάσκες μίας χρήσης ιδανικά χρησιμοποιείς ffp3, αλλιώς κατεβαίνεις σε ffp2 που φιλτράρει 95%. Θεωρητικά βέβαια ακόμα και η κοινή χειρουργική προσφέρει μια κάποια προστασία σε σχέση με το να μη φοράς καθόλου. Το φίλτρο σωματιδίου φιλτράρει από συγκεκριμένο μέγεθος και πάνω, ο ιός μπορεί να είναι μικρότερος, όμως σε ένα τυπικό σενάριο θα βρίσκεται σε σταγονίδια βήχα/φτερνίσματος οπότε μπορεί να φιλτραριστεί. Είμαι σκεπτικός για το τι γίνεται αν κάποιος φτερνιστεί απευθείας πάνω στη μάσκα ή πάνω σε φίλτρο ανοιχτού τύπου - εκεί μάλλον δεν το γλυτώνεις.

Πλέον πάντως λίγη σημασία έχουν τα παραπάνω, αφού οι ffp2/3 μάσκες μίας χρήσης έχουν εξαντληθεί από Γενάρη/Φλεβάρη. Η εναλλακτική είναι επαναχρησιμοποιούμενες μάσκες μισού/πλήρους προσώπου με φίλτρα. Και φυσικά χρειάζεσαι και προστασία για τα μάτια, ενώ θα πρέπει να απολυμαίνεις κατάλληλα τον εξοπλισμό.
Αυτή εδώ γράφει στο τέλος ffp2 μιας χρήσης είναι?
[img]https://i.postimg.cc/KvYC1RK6/2020 ... .jpg[/img]
Όλες αυτές οι υφασμάτινες - "χάρτινες" είναι μίας χρήσης. Σε μαγαζιά μπορείς να δεις και το NR στην ονομασία προϊόντος, από το Non Reusable (Μη Επαναχρησιμοποιούμενη). Θεωρητικά αν έχεις αρκετές τέτοιες μάσκες (10 ας πούμε) και η διαθεσιμότητα είναι περιορισμένη θα μπορούσες να κάνεις rotation - να αφήνεις αυτή που χρησιμοποίησες κάποιες μέρες για να πεθάνει ο ιός που πιθανώς βρίσκεται πάνω. Είναι σίγουρα επίφοβο όμως και ούτως ή άλλως με τη χρήση μπορούν να δημιουργηθούν μικρόβια εσωτερικά λόγω αναπνοής/εφίδρωσης.

Οι επαναχρησιμοποιούμενες μάσκες φτιάχνονται από αλλά υλικά, π.χ. σιλικόνη ή πλαστικό.

Εικόνα
Το μίσος για τη μπουμεργιά είναι δυνατότερο απ' τα ασφαλιστικά
~~~~
Μίμα για χρήμα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 12 Μαρ 2020, 18:16

Μιλλένιαλ έγραψε:
12 Μαρ 2020, 18:13
taliban έγραψε:
12 Μαρ 2020, 18:00
Μιλλένιαλ έγραψε:
12 Μαρ 2020, 16:48
Το ζητούμενο είναι η μάσκα να φιλτράρει σωματίδια. Η κοινή χειρουργική μάσκα δεν το κάνει, από άλλες μάσκες μίας χρήσης ιδανικά χρησιμοποιείς ffp3, αλλιώς κατεβαίνεις σε ffp2 που φιλτράρει 95%. Θεωρητικά βέβαια ακόμα και η κοινή χειρουργική προσφέρει μια κάποια προστασία σε σχέση με το να μη φοράς καθόλου. Το φίλτρο σωματιδίου φιλτράρει από συγκεκριμένο μέγεθος και πάνω, ο ιός μπορεί να είναι μικρότερος, όμως σε ένα τυπικό σενάριο θα βρίσκεται σε σταγονίδια βήχα/φτερνίσματος οπότε μπορεί να φιλτραριστεί. Είμαι σκεπτικός για το τι γίνεται αν κάποιος φτερνιστεί απευθείας πάνω στη μάσκα ή πάνω σε φίλτρο ανοιχτού τύπου - εκεί μάλλον δεν το γλυτώνεις.

Πλέον πάντως λίγη σημασία έχουν τα παραπάνω, αφού οι ffp2/3 μάσκες μίας χρήσης έχουν εξαντληθεί από Γενάρη/Φλεβάρη. Η εναλλακτική είναι επαναχρησιμοποιούμενες μάσκες μισού/πλήρους προσώπου με φίλτρα. Και φυσικά χρειάζεσαι και προστασία για τα μάτια, ενώ θα πρέπει να απολυμαίνεις κατάλληλα τον εξοπλισμό.
Αυτή εδώ γράφει στο τέλος ffp2 μιας χρήσης είναι?
[img]https://i.postimg.cc/KvYC1RK6/2020 ... .jpg[/img]
Όλες αυτές οι υφασμάτινες - "χάρτινες" είναι μίας χρήσης. Σε μαγαζιά μπορείς να δεις και το NR στην ονομασία προϊόντος, από το Non Reusable (Μη Επαναχρησιμοποιούμενη). Θεωρητικά αν έχεις αρκετές τέτοιες μάσκες (10 ας πούμε) και η διαθεσιμότητα είναι περιορισμένη θα μπορούσες να κάνεις rotation - να αφήνεις αυτή που χρησιμοποίησες κάποιες μέρες για να πεθάνει ο ιός που πιθανώς βρίσκεται πάνω. Είναι σίγουρα επίφοβο όμως και ούτως ή άλλως με τη χρήση μπορούν να δημιουργηθούν μικρόβια εσωτερικά λόγω αναπνοής/εφίδρωσης.

Οι επαναχρησιμοποιούμενες μάσκες φτιάχνονται από αλλά υλικά, π.χ. σιλικόνη ή πλαστικό.

Εικόνα
Ρώτησα γ-ι-α-τ-ί.
Κουταμάρες μου λέτε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 12 Μαρ 2020, 18:19

Πόσο μπροστά ήταν οι Homo Iratus που δίνανε δώρο μάσκα με το cd τους (αντιασφυξιογόνο βέβαια, αλλά εδώ που φτάσαμε)...
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Μιλλένιαλ
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 24 Ιαν 2020, 13:54

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιλλένιαλ » 12 Μαρ 2020, 18:22

wooded glade έγραψε:
12 Μαρ 2020, 18:16
Μιλλένιαλ έγραψε:
12 Μαρ 2020, 18:13
taliban έγραψε:
12 Μαρ 2020, 18:00


Αυτή εδώ γράφει στο τέλος ffp2 μιας χρήσης είναι?
[img]https://i.postimg.cc/KvYC1RK6/2020 ... .jpg[/img]
Όλες αυτές οι υφασμάτινες - "χάρτινες" είναι μίας χρήσης. Σε μαγαζιά μπορείς να δεις και το NR στην ονομασία προϊόντος, από το Non Reusable (Μη Επαναχρησιμοποιούμενη). Θεωρητικά αν έχεις αρκετές τέτοιες μάσκες (10 ας πούμε) και η διαθεσιμότητα είναι περιορισμένη θα μπορούσες να κάνεις rotation - να αφήνεις αυτή που χρησιμοποίησες κάποιες μέρες για να πεθάνει ο ιός που πιθανώς βρίσκεται πάνω. Είναι σίγουρα επίφοβο όμως και ούτως ή άλλως με τη χρήση μπορούν να δημιουργηθούν μικρόβια εσωτερικά λόγω αναπνοής/εφίδρωσης.

Οι επαναχρησιμοποιούμενες μάσκες φτιάχνονται από αλλά υλικά, π.χ. σιλικόνη ή πλαστικό.

Εικόνα
Ρώτησα γ-ι-α-τ-ί.
Κουταμάρες μου λέτε.
Πιο πάνω σου απάντησα άμεσα. Η κοινή χειρουργική μάσκα δεν φιλτράρει σωματίδια. Με την εισπνοή σωματιδίου κινδυνεύεις να κολλήσεις. Θεωρητικά ίσως προσφέρει παραπάνω προστασία από το τίποτα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ασφαλής οποίος τη φοράει.

Κάτσε ψάξε φωτογραφίες από Κίνα από Δεκέμβρη-Γενάρη ακόμα και δες αν φοράνε χειρουργικές ή μάσκες σωματιδίου. Κάτσε ψάξε φωτογραφίες από Ιταλία με καραμπινιέρι και δες τι μάσκες φοράνε. Ξεστραβώσου και διάβαζε προσεκτικά τι σου γράφουν αντί να πουλάς εξυπνάδα.

Υ.Γ Δεν αναφέρω καν την προσαρμογή της μάσκας στο πρόσωπο. Που οι μισοί φοράνε τις χειρουργικές και έχουν κάτι ανοίγματα ΝΑ από πάνω ή στο πλάι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μιλλένιαλ την 12 Μαρ 2020, 18:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το μίσος για τη μπουμεργιά είναι δυνατότερο απ' τα ασφαλιστικά
~~~~
Μίμα για χρήμα

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5101
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 12 Μαρ 2020, 18:23

Βασικα η ερώτηση είναι: 'τι ξοδεύεται/χαλαει με τη χρήση και δεν ειναι πλεον αποδοτική;'
Αυτο μπορει να απαντηθεί απο καποιον που γνωρίζει πως 'δουλευει' η μασκα.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 12 Μαρ 2020, 18:51

nick έγραψε:
12 Μαρ 2020, 18:23
Βασικα η ερώτηση είναι: 'τι ξοδεύεται/χαλαει με τη χρήση και δεν ειναι πλεον αποδοτική;'
Αυτο μπορει να απαντηθεί απο καποιον που γνωρίζει πως 'δουλευει' η μασκα.
Ε ναι.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Μιλλένιαλ
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 24 Ιαν 2020, 13:54

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιλλένιαλ » 13 Μαρ 2020, 00:43

nick έγραψε:
12 Μαρ 2020, 18:23
Βασικα η ερώτηση είναι: 'τι ξοδεύεται/χαλαει με τη χρήση και δεν ειναι πλεον αποδοτική;'
Αυτο μπορει να απαντηθεί απο καποιον που γνωρίζει πως 'δουλευει' η μασκα.
Βασικά θα κάνω εγώ το πραγματικά καυτό ερώτημα που κανείς δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής. Γιατί δεν χρησιμοποιεί ένα κασκόλ αντί για μάσκα, που στην τελική μπορεί και να το πλύνει, ακόμα και να το βουτήξει σε οινόπνευμα αν είναι ανάγκη; Τι συμφέροντα εξυπηρετεί με αυτό το νήμα; ΕΕΕΕ;
Το μίσος για τη μπουμεργιά είναι δυνατότερο απ' τα ασφαλιστικά
~~~~
Μίμα για χρήμα

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 13 Μαρ 2020, 02:03

Αυτό που σου λένε wooded είναι ότι η απλή μάσκα δεν σε προστατεύει ούτως ή άλλως. Τουλάχιστον όχι 100%. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν εισπνέεις με την απλή μάσκα μεγάλο μέρος του αέρα μπαίνει από το πλάι αφιλτράριστο μαζί με όποια σταγονίδια αιωρούνται σε αυτόν. Αυτό που κάνει η απλή μάσκα είναι να προστατεύει τους άλλους από τα δικά σου σταγονίδια που όπως εκτοξεύονται από το στόμα σου κολλάνε πάνω της.

Εγώ θα ήθελα να αντιστρέψω την ερώτηση όμως. Η προστασία που παρέχει η δική μου μάσκα στους άλλους μειώνεται αν είναι ξαναφωρεμένη ; Να υποθέσω πως όχι ; Τα σταγονίδια μου ακόμα δεν εξακολουθεί να τα συγκρατεί ; Θέλω να πω τι την φορέσω πρώτη φορά την την φορέσω δέκατη φορά αν έχω τον ιό ούτως ή άλλως τίγκα σε αυτόν θα είναι. Σωστά ;

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 13 Μαρ 2020, 02:33

break έγραψε:
13 Μαρ 2020, 02:03
Αυτό που σου λένε wooded είναι ότι η απλή μάσκα δεν σε προστατεύει ούτως ή άλλως. Τουλάχιστον όχι 100%. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν εισπνέεις με την απλή μάσκα μεγάλο μέρος του αέρα μπαίνει από το πλάι αφιλτράριστο μαζί με όποια σταγονίδια αιωρούνται σε αυτόν. Αυτό που κάνει η απλή μάσκα είναι να προστατεύει τους άλλους από τα δικά σου σταγονίδια που όπως εκτοξεύονται από το στόμα σου κολλάνε πάνω της.

Εγώ θα ήθελα να αντιστρέψω την ερώτηση όμως. Η προστασία που παρέχει η δική μου μάσκα στους άλλους μειώνεται αν είναι ξαναφωρεμένη ; Να υποθέσω πως όχι ; Τα σταγονίδια μου ακόμα δεν εξακολουθεί να τα συγκρατεί ; Θέλω να πω τι την φορέσω πρώτη φορά την την φορέσω δέκατη φορά αν έχω τον ιό ούτως ή άλλως τίγκα σε αυτόν θα είναι. Σωστά ;
Υπάρχουν λόγοι που οι μάσκες είναι μιας χρήσεως.
Αν εσύ που έχεις τον ιό συνεχίζεις να φοράς την ίδια μάσκα ξανά και ξανά ενώ προσπαθείς να αναρρώσεις πως πιστεύεις ότι θα λειτουργήσει; Συνεχίζεις να εισπνέεις αυτά που ο βήχας προσπαθεί να βγάλει από τους πνεύμονες.

Μιλλένιαλ έγραψε:
12 Μαρ 2020, 18:22
wooded glade έγραψε:
12 Μαρ 2020, 18:16
Μιλλένιαλ έγραψε:
12 Μαρ 2020, 18:13


Όλες αυτές οι υφασμάτινες - "χάρτινες" είναι μίας χρήσης. Σε μαγαζιά μπορείς να δεις και το NR στην ονομασία προϊόντος, από το Non Reusable (Μη Επαναχρησιμοποιούμενη). Θεωρητικά αν έχεις αρκετές τέτοιες μάσκες (10 ας πούμε) και η διαθεσιμότητα είναι περιορισμένη θα μπορούσες να κάνεις rotation - να αφήνεις αυτή που χρησιμοποίησες κάποιες μέρες για να πεθάνει ο ιός που πιθανώς βρίσκεται πάνω. Είναι σίγουρα επίφοβο όμως και ούτως ή άλλως με τη χρήση μπορούν να δημιουργηθούν μικρόβια εσωτερικά λόγω αναπνοής/εφίδρωσης.

Οι επαναχρησιμοποιούμενες μάσκες φτιάχνονται από αλλά υλικά, π.χ. σιλικόνη ή πλαστικό.

Εικόνα
Ρώτησα γ-ι-α-τ-ί.
Κουταμάρες μου λέτε.
Πιο πάνω σου απάντησα άμεσα. Η κοινή χειρουργική μάσκα δεν φιλτράρει σωματίδια. Με την εισπνοή σωματιδίου κινδυνεύεις να κολλήσεις. Θεωρητικά ίσως προσφέρει παραπάνω προστασία από το τίποτα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ασφαλής οποίος τη φοράει.

Κάτσε ψάξε φωτογραφίες από Κίνα από Δεκέμβρη-Γενάρη ακόμα και δες αν φοράνε χειρουργικές ή μάσκες σωματιδίου. Κάτσε ψάξε φωτογραφίες από Ιταλία με καραμπινιέρι και δες τι μάσκες φοράνε. Ξεστραβώσου και διάβαζε προσεκτικά τι σου γράφουν αντί να πουλάς εξυπνάδα.

Υ.Γ Δεν αναφέρω καν την προσαρμογή της μάσκας στο πρόσωπο. Που οι μισοί φοράνε τις χειρουργικές και έχουν κάτι ανοίγματα ΝΑ από πάνω ή στο πλάι.
Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η απάντηση δεν σε καλύπτει!
Και όχι μόνο τα ανοίγματα στις μάσκες, ο περισσότεροι συνεχίζουν να ακουμπάνε την μύτη τους με την μάσκα ενώ έχει ύψιστη σημασία ακόμη και ο τρόπος που θα αφαιρέσεις την μάσκα από την στιγμή που έχει μολυνθεί. Έτσι την είχε πατήσει προσωπικό σε νοσοκομεία στη Σιγκαπούρη όταν είχαν τον SARS.
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Μαρ 2020, 02:36

break έγραψε:
13 Μαρ 2020, 02:03
Αυτό που σου λένε wooded είναι ότι η απλή μάσκα δεν σε προστατεύει ούτως ή άλλως.
Κυκλοφόρησε ένα case study από λεωφορείο στην Κίνα όπου ένας επιβάτης κόλλησε άλλους. Αυτοί που φορούσαν μάσκα δεν κόλλησαν. Δεν ξέρω τι μάσκες είχαν αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είχαν κάτι εξειδικευμένο και ακριβό. Τώρα αν είναι fake η ιστορία δεν ξέρω.
break έγραψε:
13 Μαρ 2020, 02:03
Εγώ θα ήθελα να αντιστρέψω την ερώτηση όμως. Η προστασία που παρέχει η δική μου μάσκα στους άλλους μειώνεται αν είναι ξαναφωρεμένη ; Να υποθέσω πως όχι ; Τα σταγονίδια μου ακόμα δεν εξακολουθεί να τα συγκρατεί ; Θέλω να πω τι την φορέσω πρώτη φορά την την φορέσω δέκατη φορά αν έχω τον ιό ούτως ή άλλως τίγκα σε αυτόν θα είναι. Σωστά ;
Αυτό θα ήθελα να το γνωρίζω και εγώ.

Edit. Βλέπω απάντησε η Frozen

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 13 Μαρ 2020, 02:40

Για τους άλλους ρωτάω. Δεν ρωτάω για μένα. Ρωτάω αν η προστασία που παρέχει η μάσκα μου στους άλλους μειώνεται αν είναι ξαναχρησιμοποιημένη.

Και αυτό που λες δεν νομίζω να έχει μεγάλη σημασία. Μέχρι το ανοσοποιητικό μου να νικήσει τον ιό αυτός αναπαράγεται στα κύτταρα μου κατά εκατομμύρια. Το αν θα ξαναεισπνεύσω ή όχι τα σταγονίδια μου είναι επιβάρυνση σταγόνας στον ωκεανό.

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μάσκα προσώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 13 Μαρ 2020, 02:55

break έγραψε:
13 Μαρ 2020, 02:40
Για τους άλλους ρωτάω. Δεν ρωτάω για μένα. Ρωτάω αν η προστασία που παρέχει η μάσκα μου στους άλλους μειώνεται αν είναι ξαναχρησιμοποιημένη.

Και αυτό που λες δεν νομίζω να έχει μεγάλη σημασία. Μέχρι το ανοσοποιητικό μου να νικήσει τον ιό αυτός αναπαράγεται στα κύτταρα μου κατά εκατομμύρια. Το αν θα ξαναεισπνεύσω ή όχι τα σταγονίδια μου είναι επιβάρυνση σταγόνας στον ωκεανό.
Η απάντηση στο αν η απλή χιλιοφορεμενη και μολυσμένη μάσκα θα προστατέψει τους άλλους είναι πως μάλλον όχι καθώς είναι μιας χρήσης και άρα η αποτελεσματικότητα της έχει χαθεί είτε έτσι είτε αλλιώς. Βέβαια σαφώς και προτιμώ κάποιος που έχει τον ιό να την φοράει καθώς θα μειώσει κάποια από τα σταγονίδια να μεταφερθούν αλλα αυτό σίγουρα δεν με προστατεύει.

Ναι το ανοσοποιητικο θα συνεχίζει να δουλεύει και να προσπαθεί να ανακάμψει αλλά έχεις δημιουργήσει ένα ανθυγιεινό περιβάλλον και συνεχίζεις να εισπνέεις αυτά που δεν θα έπρεπε. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος θέλει να επιμείνει στο να φοράει ξανά και ξανά κάτι που είναι μιας χρήσης;!
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών