Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 21 Μαρ 2020, 09:10

wooded glade έγραψε:
21 Μαρ 2020, 09:04
bolek έγραψε:
21 Μαρ 2020, 08:59
wooded glade έγραψε:
21 Μαρ 2020, 08:44


Που πάει όμως ένας ιός όταν δεν υπάρχουν ασθενείς ;
:p2: οπου πανε ολοι οι ιοι της γριπης ιλαρας ερπη κτλ κτλ. υπαρχουν απλα με την συγχρονη ιατρικη τεχνολογια αντιμετωπιζονται αρκετα καλα
Είμαι περίεργος που πάνε ;
Στους υπονόμους και ξαναβγαίνουν ;
Στα ποντίκια ;
Εγώ έπαθα H1N1 τον Ιανουάριο. Αυτόν ας πούμε τον είχαν πιάσει μερικοί πέρυσι τον Ιανουάριο. Αλλά είχαμε μετά όλο το καλοκαίρι που να βρεθούν γριπιασμένοι να κολλήσουν τους άλλους ; Είχαμε φορείς του H1N1 σε αδράνεια ; Πως ξαναζωντάνεψε ;
δεν ξερω και πολλα αλλα οι ιοι μενουν σε αδρανεια και επαναενεργοποιουνται υπο της καταλληλες συνθηκες. πχ ο ιος του ερπη υπαρχει σε ολους μας ειναι αυτος της ιλαρας οταν εχουμε χαμηλο ανοσοποιητικο ξαναβγαινει στην επιφανεια ακομα και μετα δεκαδες χρονια.
το ιδιο συμβαινει και με πολλους αλλους οπως αυτους που προκαλουν τα κονδυλωματα κτλ
οι δυο παραπανω κρυβονται στο νευρικο συστημα νομιζω στα γαγγλια

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 21 Μαρ 2020, 09:13

α, το ιδιο συμβαινει και με τις πνευμονιες. εαν την αρπαξεις μια φορα μετα πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικος, ο ιος αλλα και τα βακτηρια που τις προκαλουν μενουν σε μικρο αριθμο μεσα στους πνευμονες και ανα πασα στιγμη μπορουν να ξανακανουν επιθεση

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 21 Μαρ 2020, 09:17

Και γω ρε τύποι, χωρίς να είμαι καθόλου ειδικός, έχω μια αισιοδοξία μετά την αρχική μου απαισιοδοξία, ότι τα πράγματα θα τελειώσουν σχετικά σύντομα.

Οι επιστήμονες που εργάζονται επί του θέματος, έχουν κάνει πάρα πολλά και τάχιστα βήματα για την όποια θεραπεία για τον ιό. Θεωρώ ότι δεν τα ανακοινώνουν για λόγους τακτικής, ώστε να μην χαλαρώσουν τα μέτρα και ο κόσμος αλλά και γιατί έτσι είναι η επιστήμη: Δεν κυκλοφορεί κάτι αν δεν είναι 100% σίγουροι για τα αποτελέσματά του, σε κάθε περίπτωση.

Οπότε είτε συνωμοσία, είτε όχι, προσωπική μου άποψη χωρίς ίχνος επιστημονικότητος, ειναι ότι τα μέτρα σύντομα θα χαλαρώσουν και όλα θα κυλήσουν σε μια σχετική κανονικότητα, ίσως λίγο διαφορετική από την συνηθισμένη μας, το πολύ μέχρι το καλοκαίρι.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 21 Μαρ 2020, 09:41

Άρα ο ιός H1N1 μένει μέσα μας, δεν εξαλείφεται μετά τη γρίππη και τον άλλο χειμώνα λέει "δώστε μου μιά ευκαιρία ακόμα".
Έτσι πάει ;
Το ίδιο κάνει και ο covid ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 21 Μαρ 2020, 09:45

Feindflug έγραψε:
21 Μαρ 2020, 09:17
Και γω ρε τύποι, χωρίς να είμαι καθόλου ειδικός, έχω μια αισιοδοξία μετά την αρχική μου απαισιοδοξία, ότι τα πράγματα θα τελειώσουν σχετικά σύντομα.

Οι επιστήμονες που εργάζονται επί του θέματος, έχουν κάνει πάρα πολλά και τάχιστα βήματα για την όποια θεραπεία για τον ιό. Θεωρώ ότι δεν τα ανακοινώνουν για λόγους τακτικής, ώστε να μην χαλαρώσουν τα μέτρα και ο κόσμος αλλά και γιατί έτσι είναι η επιστήμη: Δεν κυκλοφορεί κάτι αν δεν είναι 100% σίγουροι για τα αποτελέσματά του, σε κάθε περίπτωση.

Οπότε είτε συνωμοσία, είτε όχι, προσωπική μου άποψη χωρίς ίχνος επιστημονικότητος, ειναι ότι τα μέτρα σύντομα θα χαλαρώσουν και όλα θα κυλήσουν σε μια σχετική κανονικότητα, ίσως λίγο διαφορετική από την συνηθισμένη μας, το πολύ μέχρι το καλοκαίρι.
Εδώ δεν είναι απλό.
Δεν πεθαίνει ο ασθενής χωρίς το Ολλανδέζικο φάρμακο και ζει με το Ολλανδέζικο φάρμακο.
Ο ασθενής γίνεται καλά μετά από την κρίση -κατά 97%- και προσπαθούν να βρουν αν όντως βοήθησε το Ολλανδέζικο φάρμακο.
Επίσης βοηθάει και τους επικίνδυνα άρρωστους ή όχι ;
Έπειτα πρέπει να παραχθεί σε ποσότητες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 21 Μαρ 2020, 11:55

hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2020, 04:38


Και αν τις κάνεις αφού τελειώσει, θα πέσεις μέσα με περιθώριο λάθος 0,00000000000000000000000001%.

Προς το παρόν έχεις γράψει τραγικές μαλακίες και αν έχεις ίχνος αυτοσεβασμού, καλύτερα θα ήταν να μην μας υπενθύμιζες συνέχεια τι χοντρές μαλακίες έγραψες, προσπαθώντας να κάνεις προβλέψεις για κάτι για το οποίο δεν έχεις ιδέα, λες και είναι ιπποδρομίες.
Μια χαρα τα εχω παει αγαπητε φιλε
Ξυδι
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 21 Μαρ 2020, 12:01

wooded glade έγραψε:
21 Μαρ 2020, 09:41
Άρα ο ιός H1N1 μένει μέσα μας, δεν εξαλείφεται μετά τη γρίππη και τον άλλο χειμώνα λέει "δώστε μου μιά ευκαιρία ακόμα".
Έτσι πάει ;
Το ίδιο κάνει και ο covid ;
Όχι ρε
Πάει σε άλλους ανθρώπους
Και το καλοκαίρι υπάρχουν κρούσματα γρίπης, απλά είναι πολύ λιγότερα.
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 21 Μαρ 2020, 12:14

Κανένα γράφημα με προβολή σε ένα μήνα για εμάς, με τα data που υπάρχουν από τις πορείες καμπυλών άλλων χώρα κυκλοφορεί? Κατά μέσο όρο βάσει πιθανοτήτων κλπ :smt017
Υπάρχει κανένα λινκ σχετικό?
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23081
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Μαρ 2020, 12:17

Εγώ είμαι υποστηρικτής της εξάρτησης του ιού από τη θερμοκρασία.

Παρατηρούμε ότι στη Σιγκαπούρη πριν λίγες μέρες υπήρχαν μεν αρκετά κρούσματα, αλλά τα μισά εξ' αυτών είχαν θεραπευτεί σχετικά εύκολα. Η προσβολή είναι εφικτή στη ζέστη, αλλά η θεραπεία είναι πιο εύκολη.

Αρα το δικό μου σενάριο είναι ότι από Δευτέρα, θα δούμε μια εφιαλτική έξαρση του ιού στην χώρα μας. Θα ζήσουμε καταστάσεις αποκάλυψης. Ο λόγος είναι ότι με βάση την πρόγνωση του καιρού, η επόμενη εβδομάδα θα είναι χειμωνιάτικη. Μετά από αυτή, ο ρυθμός αύξησης των κρουσμάτων θα επανέλθει στον τωρινό.

Στα μέσα Απριλίου θα έχουμε ακόμη κρούσματα, αλλά θα καθίσταται πιο εύκολη η ανάρρωσή τους. Αν βέβαια εντωμεταξύ δεν έχει καταρρεύσει το ΕΣΥ.

Θεωρώ ότι θα έχουμε (σχεδόν) ηρεμήσει από το πρώτο κύμα, στις αρχές του Ιούνη.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μαρ 2020, 12:25

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
21 Μαρ 2020, 11:55
hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2020, 04:38


Και αν τις κάνεις αφού τελειώσει, θα πέσεις μέσα με περιθώριο λάθος 0,00000000000000000000000001%.

Προς το παρόν έχεις γράψει τραγικές μαλακίες και αν έχεις ίχνος αυτοσεβασμού, καλύτερα θα ήταν να μην μας υπενθύμιζες συνέχεια τι χοντρές μαλακίες έγραψες, προσπαθώντας να κάνεις προβλέψεις για κάτι για το οποίο δεν έχεις ιδέα, λες και είναι ιπποδρομίες.
Μια χαρα τα εχω παει αγαπητε φιλε
Ξυδι
Ναι, όπως ότι η Ιταλία θα πιάσει peak στις 15 Μαρτίου, με 2250 νεκρούς στην χειρότερη περίπτωση. Αναρωτιέμαι πόσους θα έλεγες στην ευνοϊκή περίπτωση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 21 Μαρ 2020, 12:28

Iταλια
Peak 15-30 Μαρτιου γραφει
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 21 Μαρ 2020, 12:32

Τα κρούσματα είναι α) εποχής freedom, β) οικογενειακά, γ) ορφανά.
Μόνο τα τελευταία μας ενδιαφέρουν.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μαρ 2020, 12:36

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
21 Μαρ 2020, 12:28
Iταλια
Peak 15-30 Μαρτιου γραφει
Στερείται νοήματος τελείως αυτό την στιγμή που οι νεκροί έχουν έκτοτε διπλασιαστεί. Peak σημαίνει να αρχίζει να μειώνεται ο ρυθμός αύξησης ή έστω να αυξάνεται οριακά. Χθες είχε σχεδόν διπλάσιους νεκρούς από ό,τι στις 15. Σύνελθε και παραδέξου ότι λες μαλακίες. Δεν είναι κακό, δεν είσαι επιδημιολόγος για να κάνεις προβλέψεις. Κακό είναι να τον παριστάνεις, να πέφτεις τραγικά έξω και να λες ότι είναι μια χαρά αυτά που είπες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12527
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 21 Μαρ 2020, 12:37

Η δική μου πρόβλεψη με βάση τους χρήστες του phorum.com.gr και την επιστημονική τους κατάρτιση , είναι ότι μέχρι το 2025 θα έχουμε θεραπεύσει τον καρκίνο , ενώ το πολύ μέχρι το 2030 θα έχουμε λύσει το προσφυγικό, ελεύθερη ενέργεια και FTL κινητήρες. 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Προβλεψεις για την εξελιξη του κορονοιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 21 Μαρ 2020, 12:41

argouen έγραψε:
21 Μαρ 2020, 12:14
Κανένα γράφημα με προβολή σε ένα μήνα για εμάς, με τα data που υπάρχουν από τις πορείες καμπυλών άλλων χώρα κυκλοφορεί? Κατά μέσο όρο βάσει πιθανοτήτων κλπ :smt017
Υπάρχει κανένα λινκ σχετικό?
Συγκριτικα στοιχεια για εξελιξη σε νεκρους και αριθμο κρουσματων σε διαφορες χωρες απο τους Financial Times:

Εικόνα

Εικόνα



Η καμπυλη για την Ελλαδα δειχνει κξαπως καλυτερη κατασταση απο αλλου:

Εικόνα
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών