Κριτική Χλωροκίνης

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29405
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 23 Απρ 2020, 00:15

Prepon έγραψε:
22 Απρ 2020, 22:59

Παρ όλα αυτά η αζοθρομυκινη έχει έγκριση και κυκλοφορεί κανονικά για πολλά χρόνια, έτσι δεν είναι;
Φυσικά. Όπως και οι υπόλοιπες μακρολίδες. Τι σχέση έχει αυτό;
Και το fda ενέκρινε τη χλωροκινη πρόσφατα, έτσι δεν είναι;
Εδώ σε έχασα. Τι εννοείς πρόσφατα; Είναι πολύ παλιό φάρμακο.

Για το Remdesivir ποια η γνώμη σου; Ισχύει οτι είναι πανάκριβο ; Ότι δεν έχει πάρει έγκριση ποτέ για καμία θεραπεία και άρα κανείς δεν ξέρει τις ακριβείς παρενέργειές του;
Ότι το μοναδικό του παράσημο είναι ότι έχει πατέντα και ότι απέτυχε πλήρως να δουλέψει κατά του έμπολα για τον οποίο πλασαρίστηκε στην αρχή;
Δεν έχω εικόνα ακόμα για αυτο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 23 Απρ 2020, 00:22

Μια χαρά ειναι η χλωροκινη. Την παίρνει η μάνα μου για τον λύκο. 71 χρόνων και την έβγαλε μόνο με 3 μερες πυρετό. Εάν όμως κάποιος έχει ανεβασμένο το σίδερο, θα τον καθαρίσει.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 23 Απρ 2020, 01:24

esu έγραψε:
23 Απρ 2020, 00:03
Το συμπέρασμα είναι ότι δεν υπάρχει σοβαρή και αξιόπιστη έρευνα που να δείχνει ότι η χλωροκίνη είναι αποτελεσματική και ασφαλής, όπως και αξιόπιστη έρευνα ότι είναι αναποτελεσματική και επικίνδυνη.
Συμφωνώ και εγώ σε αυτό.

Η διαφοροποίηση μου είναι πως τη χλωροκινη την προτείνει ο πλέον ειδικός και χωρίς να έχει οικονομικό όφελος και αυτό για εμένα λέει πολλά
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1543
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 23 Απρ 2020, 01:32

Τίποτα δεν λέει. Δεν υπάρχουν αυθεντίες στην επιστήμη.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 23 Απρ 2020, 21:42

Γαληνός έγραψε:
22 Απρ 2020, 16:20
Όλες οι ελπίδες στο ρεμντεσιβιρ.
https://www.statnews.com/2020/04/06/gil ... ming-soon/

Από μέρα σε μέρα τα πρώτα αποτελέσματα.
Εάν δουλέψει όπως ακούγεται, τότε τέλος η κρίση.

Εάν, δεν αποδειχθεί θεραπευτικό πλεονέκτημα, ετοιμαζόμαστε για σταδιακή " ανοσία αγέλης", μέχρι την δημιουργία εμβολίου. * Το τελευταίο δεν είναι σίγουρο πως θα επιτευχθεί.
Δυστυχώς δεν κάνει το ρεμντεσιβιρ

Από το capital

Απέτυχε η πρώτη κλινική δοκιμή του πειραματικού φαρμάκου της Gilead για τον κορονοϊό


ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 20.30

Η πρώτη κλινική δοκιμή πειραματικού φαρμάκου της Gilead Sciences για την αντιμετώπιση του κορονοϊού δεν στέφθηκε με επιτυχία, όπως μεταδίδουν οι Financial Times, επικαλούμενοι, σύμφωνα με το πρακτορείο Reuters, εσωτερικά έγγραφα που διέρρευσαν συμπτωματικά μέσω του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ).

Κινεζική κλινική μελέτη έδειξε ότι το αντιικό φάρμακο remdesivir δεν βελτίωσε την κλινική κατάσταση των ασθενών ούτε μείωσε την παρουσία του παθογόνου παράγοντα στο αίμα τους, σύμφωνα με το ρεπορτάζ της βρετανικής εφημερίδας.

Η μετοχή της Gilead Sciences σημειώνει πτώση 5,3%, ενώ ανεστάλη για λίγα λεπτά, νωρίτερα, η διαπραγμάτευσή της, λόγω υψηλής μεταβλητότητας στην τιμή της.

Εκπρόσωπος του ΠΟΥ επιβεβαίωσε την είδηση, σημειώνοντας ότι ο οργανισμός βρίσκεται ακόμη σε φάση εξέτασης των αποτελεσμάτων.


Νωρίτερα εντός του μήνα οι κινεζικές αρχές είχαν ματαιώσει δύο έρευνες για το remdesivir, λόγω έλλειψης εθελοντών.

Εκπρόσωπος της Gilead ισχυρίστηκε ότι τα σχετικά δημοσιεύματα "περιέχουν μη ορθούς χαρακτηρισμούς για τα αποτελέσματα της μελέτης".

Το remdesivir είναι ένα από τα πολλά φάρμακα που δοκιμάζονται σε σοβαρές ή και ηπιότερες περιπτώσεις ασθένειας λόγω κορονοϊού, ωστόσο θεωρείται από τα πλέον ελπιδοφόρα. Η μετοχή της Gilead έχει σημειώσει άνοδο 18,8% το τελευταίο 12μηνο.
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30304
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 23 Απρ 2020, 23:37

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5603
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 24 Απρ 2020, 12:13

Prepon έγραψε:
23 Απρ 2020, 21:42
Γαληνός έγραψε:
22 Απρ 2020, 16:20
Όλες οι ελπίδες στο ρεμντεσιβιρ.
Δυστυχώς δεν κάνει το ρεμντεσιβιρ
να δούμε και τα επίσημα στοιχεία,
δυστυχώς είναι από τα πιο ελπιδοφόρα φάρμακα μαζί με χλωροκίνη
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 24 Απρ 2020, 12:19

Γαληνός έγραψε:
24 Απρ 2020, 12:13
Prepon έγραψε:
23 Απρ 2020, 21:42
Γαληνός έγραψε:
22 Απρ 2020, 16:20
Όλες οι ελπίδες στο ρεμντεσιβιρ.
Δυστυχώς δεν κάνει το ρεμντεσιβιρ
να δούμε και τα επίσημα στοιχεία,
δυστυχώς είναι από τα πιο ελπιδοφόρα φάρμακα μαζί με χλωροκίνη
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι αναγκάστηκαν να το σταματήσουν λόγω παρενεργειων.
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5603
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 24 Απρ 2020, 12:51

https://www.goodrx.com/blog/coronavirus ... treatment/
(το λινκ δεν ανοίγει λόγω αμερικής, όποιος ενδιαφέρεται μπαίνει από opera που έχει free vpn, ή αλλο πρόγραμμα vpn)

για την χλωροκίνη

Μελέτες με θετικά αποτελέσματα:
1. 16/03 (Κίνα)
2. 20/03 (Γαλλία)
3. 31/03 (Κίνα)

Μελέτες με αρνητικά αποτελέσματα:
1. 24/03 (Κίνα)
2. 30/03 (Γαλλία)
3. 14/04 (Κίνα)
4. 21/04 (HΠΑ)

*Μελέτες παρατήρησης, όπου συνήθως χλωροκίνη δίνονταν σε ασθενείς με βαρύτερη κλινική εικόνα

Τα πιθανά φάρμακα που μελετώνται:
(από το ίδιο σαιτ συνοπτικά)

1. Ρεμντεσιβιρ
2. Υδροξυχλωροκίνη, χλωροκίνη
3. Αζιθρομυκίνη (το αντιβιοτικό)
4. Τοζιλισουμαμπ (αντι- ιντερλευκίνης 6) ---> σε ασθενείς σε κρίσιμη κατάσταση
5. Καλέτρα (λοπιναβιρ/ριτοναβιρ) (αντιρετροικα του HIV)
6. Εναντι της Γρίπης: Tαμιφλου ή Αvigan (φαβιπιραβιρ, που κυκλοφορεί Κίνα-Ιαπωνία) ή ένα παρόμοιο αντιικό που κυκλοφορεί στην Βραζιλία
7. Ιβερμεκτινη (αντιπαρασιτικό)

* ορός ασθενών με αντισώματα

Αυτά είναι γνωστά φάρμακα, που κυκλοφορούν για αυτό δοκιμάζονται
Εμβόλιο ή νέα φάρμακα απαιτούν πολύ χρόνο:
να ανακλυφθούν, ελεγχθούν in vitro, δοθούν σε ζώα, ελεγχθούν οι παρενέργειες στον άνθρωπο, χορηγηθούν σε ασθενείς, αποδειχθεί πως θεραπεύουν σε τυχαιοποιημένες μελέτες, κυκλοφορήσουν ευρέως
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30304
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 30 Μάιος 2020, 21:44

Наше дело правое - победа будет за нами!

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24955
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 30 Μάιος 2020, 21:46

dna replication έγραψε:
30 Μάιος 2020, 21:44
https://www.worldometers.info/world-pop ... opulation/
The median age in Djibouti is 26.6 years.
και παρα πολλοι πεθαναν με τοσο νεαρο πληθυσμο

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κριτική Χλωροκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 20 Αύγ 2020, 20:34

Πέμπτη, 20 Αυγούστου 2020
Η CBC News επιτίθεται σε γιατρό του Οντάριο για tweet Covid-19 στο HCQ.

Εικόνα

Αυτή η επιστολή, που εστάλη από έναν αναγνωρισμένο αναγνώστη, δείχνει πόσο οι ηλικιωμένοι σκοτώνονται στο όνομα της προώθησης της εκστρατείας Covid-19. Προειδοποίηση για ιατρικό προσωπικό, όταν τελειώσει αυτό, όσοι από εσάς στέλνετε ηλικιωμένους σε πρόωρους τάφους θα διωχθούν....

Γεια Μπεν:
Είμαι συνταξιούχος MD με M.Sc. στη Μικροβιολογία και την Ανοσολογία, αλλά έκανα πολλές περιστροφές μολυσματικών ασθενειών κατά τη διάρκεια της ιατρικής μου εκπαίδευσης και εργάστηκα στην κλινική AIDs στο Γενικό Νοσοκομείο της Οτάβα. Ήταν η ψεύτικη επιδημία του Έμπολα του 2013/2014 που με ξύπνησε από αυτό το πλέγμα.

Αυτή η «πανδημία» ήταν τόσο απογοητευτική για μένα! Ο πατέρας μου ήταν σε ένα γηροκομείο στο Μπράμπτον, Ont. Ήταν 87 ετών με προχωρημένη άνοια. Τον τελευταίο μήνα της ζωής του, δεν μου επιτρέπεται να τον δω ή ακόμα και να κάνω «επίσκεψη στο παράθυρο» και ήταν πολύ κωφός για να μιλήσει στο τηλέφωνο. Κρατούσαν τους ασθενείς κλειδωμένους στα δωμάτιά τους (βρισκόταν σε ιδιωτικό δωμάτιο) και ξέρετε πόσο ζεστά μπορούν να φτάσουν αυτά τα δωμάτια.

Εκτός από την άνοια, ο μπαμπάς μου ήταν υγιής. Ωστόσο, πληροφορηθήκαμε ότι είχε αναπτύξει ήπιο πυρετό, δοκιμάστηκε για το Covid-19 και είχε θετικό αποτέλεσμα. Το Υπουργείο Υγείας είχε ισχυριστεί ότι δεν υπήρχε «θεραπεία» και είχε συστήσει στους ασθενείς που βρίσκονται σε γηροκομεία να διατηρούνται άνετα.

Φαινόταν ωραία για τις επόμενες 10 ημέρες με ελάχιστα αν υπήρχαν συμπτώματα και νομίζαμε ότι βελτιώνεται, αλλά την 11η ημέρα μας είπαν ότι ξαφνικά έχασε την όρεξή του και οι κορεσμοί οξυγόνου του έπεφταν. Τον ξεκίνησαν με οξυγόνο με ρινικά δόντια και IV αντιβιοτικά (σε περίπτωση που είχε πνευμονία), αλλά την επόμενη μέρα είχε πέσει αναίσθητος και επιτρεπόταν τελικά να μπω μέσα και να καθίσω μαζί του. Ήταν ατυχές γιατί ο μεγαλύτερος ανιψιός μου είχε πληρεξούσιο και δεν θα με άφηνε να μιλήσω με τους γιατρούς (οικογενειακή δυσλειτουργία) οπότε δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να τους μιλήσω για έγκαιρη θεραπεία με HCQ (υδροξυχλωροκίνη), του οποίου υπάρχει μεγάλη έρευνα που δείχνει όφελος.

Αυτό που έκανα μάρτυρα είναι ότι αφού καθόμουν στο κρεβάτι του για αρκετές ώρες, μια νοσοκόμα μπήκε και του έδωσε μια ένεση στον ώμο. Όταν της ρώτησα τι ήταν, είπε υδροκωδόνη (ένα ισχυρό ναρκωτικό). Πέθανε μέσα σε 2 ώρες μετά.

Μπεν, δεν υπήρχε λόγος να δώσω στον πατέρα μου ναρκωτικά. Ενώ τα επίπεδα του οξυγόνου του ήταν χαμηλά, αναπνέει γρήγορα και ρηχά (που αναμενόταν), αλλά ήταν εντελώς άνετα. Εάν δώσετε ένα ναρκωτικό σε κάποιον που προσπαθεί να διατηρήσει τα επίπεδα οξυγόνου του, θα επιβραδύνει τον ρυθμό αναπνοής του και θα προκαλέσει αύξηση των επιπέδων CO2.

Με άλλα λόγια, ουσιαστικά τους ευθανατίζει. Ενώ μπορεί να μην έχει περάσει, και πιθανότατα θα είχε ζήσει για άλλη μια χρονιά με την άνοια του, με συγκλόνισε να βλέπω ότι είχαν ένα «πρωτόκολλο» για το πώς χειρίστηκαν τους ασθενείς με το Covid-19. Φαίνονται να θέλουν να επιταχύνουν τους θανάτους τους παρά να δουν αν το ανοσοποιητικό τους σύστημα μπορεί να καταπολεμήσει τον ιό. Μερικοί από αυτούς τους ασθενείς μπορεί να έχουν αναρρώσει μόνοι τους.

Έχω αποδεχτεί ότι ήρθε η ώρα του πατέρα μου να πάει, αλλά δεν μπορώ παρά να αναρωτιέμαι αν ο πατέρας μου θα είχε «δοκιμαστεί θετικά» αρχικά αν δεν είχε σαρκαριστεί για το Covid-19. Ξέρω ότι ακούγεται παρανοϊκό, αλλά έχουν αναφερθεί ότι τα κιτ δοκιμής έχουν μολυνθεί από τον ιό, και όπως έδειξε ο Πρόεδρος της Τανζανίας, ακόμη και τα φρούτα και μια κατσίκα μπορούν να δημιουργήσουν μια θετική δοκιμή. Οι φίλοι μου που εργάζονται σε γηροκομεία έχουν επίσης πει ότι πιστεύουν ότι ορισμένοι από αυτούς τους ασθενείς καταγράφουν «πυρετό χαμηλής ποιότητας» επειδή διατηρούνται σε βουλωμένα, ζεστά δωμάτια με ανεπαρκή αερισμό και χωρίς παράθυρα ανοιχτά.

Τέλος πάντων, τον Φεβρουάριο / Μάρτιο, προσπάθησα να στείλω ερευνητικές πληροφορίες σε μερικούς από τους συμμαθητές μου στο σχολείο Med που εξακολουθούν να ασκούν ιατρική σχετικά με την αποτελεσματικότητα του HCQ / Zithromax / Zinc στη θεραπεία μολύνσεων από Coronavirus. Τους έστειλα έναν σύνδεσμο για όλες τις μελέτες, από το 2005, οι οποίες υποστήριξαν τη χρήση της χλωροκίνης. Όλοι ήταν τόσο «πλυμένοι στον εγκέφαλο» που κανένας συμμαθητής δεν μου απάντησε. Όλοι πίστευαν τον ισχυρισμό των επαγγελματικών τους οργανώσεων / Υπουργείου Υγείας ότι το HCQ ήταν αναποτελεσματικό ενάντια στον Covid-19, και προφανώς με θεωρούν ως «θεωρητικό συνωμοσίας».

Υπάρχει ένας Καναδός γιατρός που μιλά γενναία στο Twitter για τα οφέλη του HCQ εδώ και δαιμονοποιείται από τον MSM στον Καναδά:

Η ΚΤΚ έγραψε αυτό το "χτύπημα" εναντίον της, το οποίο ήταν γεμάτο ψέματα και υπονοούμενα, αλλά η ενότητα σχολίων απενεργοποιήθηκε και δεν μπορούσα να απαντήσω.

Οντάριο γιατρός θέμα καταγγελιών μετά από tweets COVID-19 | Νέα της ΚΤΚ
Ο γιατρός του Οντάριο Kulvinder Kaur Gill έχει επικριθεί από συναδέλφους γιατρούς και άλλους μετά από μια σειρά tweets…

Είμαι πολύ χαρούμενος που άφησα το επάγγελμά μου νωρίς γιατί ειλικρινά, είμαι αηδιασμένος με την απροθυμία τους να εξετάσουν από πρώτο χέρι την έρευνα ή να αμφισβητήσουν την αφήγηση των επαγγελματικών τους οργανώσεων. Εάν υπάρχουν μερικοί που γνωρίζουν την αλήθεια, παραμένουν σιωπηλοί από το φόβο τους για εκδίκαση.

Ο μόνος γενναίος είναι ο Δρ Kaur παραπάνω! Κάνω ό, τι μπορώ για να διαδώσω την αλήθεια στο Twitter και έχω πει σε όλους τους συγγενείς / φίλους μου ότι παίρνω βιταμίνη D και ψευδάργυρο για να ενισχύσουν το ανοσοποιητικό τους σύστημα.
https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/ ... -1.5680122
https://skeftomasteellhnika.blogspot.co ... .html#more

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών