Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 11 Απρ 2020, 19:40

Αρίστος έγραψε:
11 Απρ 2020, 19:30

Προς το παρον στην Αμερικη και την Ιταλια οι νεκροι ειναι κατω απο τα επιπεδα της ετησιας γριπης.

Συνολικα παγκοσμιως τα θυματα του κορονοιου δεν εχουν ξεπερασει ουτε το 20% των θυματων της γριπης.

Αλλα δεν συζηταμε αυτο εδω.

.
Φαντάσου πόσο λιγότερα ακόμα θα ήταν αν υπήρχε πρωτοφανής παγκόσμια κινητοποίηση με δρακόντια μέτρα κατά των συναθροίσεων, απαγορεύσεις πτήσεων σχολείων επιχειρή-- oh wait
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 11 Απρ 2020, 19:42

Επίσης όποιος δεν του κάνει κόπο ας βάλει τους νεκρούς από γρίπη περίοδο μάρτιο - απρίλιο 2020, θέλω να δω κάτι.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 11 Απρ 2020, 19:44

Δεν συζηταμε για τα θυματα της επιδημιας εδω.

Στην ψηφοφορια που εγινε στο σχετικο νημα οσοι υποστηριζαμε την Επιλεκτικη Καραντινα υπερισχυσαμε οσων υποστηριζουν τη Συλλογικη.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 11 Απρ 2020, 19:45

Εδω συζηταμε για τα πολιτικα παιχνιδια της παγκοσμιοποιησης με την επιδημια.

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34311
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Απρ 2020, 19:56

Μπίστης έγραψε:
11 Απρ 2020, 18:57
Έλα τον Σεπτέμβρη τέλος πάντων ή εξήγα μου α λά Αλέφαντος τι εννοούσαν οι ΓΑΠ και Μπένυ στις συνεντεύξεις τους
Μα δεν στο εξήγησε ο Αρίστος που είπε ότι παρόμοια για παγκόσμια διακυβέρνηση λέει τώρα ο Τσαβούσογλου προ των πυλών του ΔΝΤ;
Θέλουμε παγκόσμια διακυβέρνηση για να αναλάβει τα χρέη μας. :D

Μπίστης έγραψε:
11 Απρ 2020, 18:57
Αντικειμενική η πανδημία ναι, αλλά αληθινή ;
Και γιατί δωροδοκήσατε τα κανάλια γιά να μας κάνουν τρομαγμένα λαγουδάκια ;
Εχει σημασία εάν είναι αντικειμενική ή αληθινή;Ας πάρουμε τη συνωμοσία ως το τέλος : ο ιός κατασκευάσθηκε με κοινοπραξία του ΚΚ Κϊνας και των χρηματοδοτών του Δημοκρατικού Κόμματος των ΗΠΑ με λεφτά του Γκέιτς και του Σόρος και του Μπέζος στα στρατιωτικά εργαστήρια της Κίνας για να ρίξουν τον Τραμπ και να προωθήσουν την παγκοσμιοποίηση.Είσαι ΟΚ;
O Mητσοτάκης λοιπόν που ήταν τέλος χρόνου στο Πεκίνο μαθαίνει τι ετοιμάζεται και κλείνει τον κόσμο μέσα ρίχνοντας και προπαγάνδα στα κανάλια.Τα είπα όλα.Είσαι ΟΚ;
Εκανε καλά ή όχι το ερώτημα.Για να πετύχει ο ιός τους στόχους όσων των κατασκεύασαν πρέπει να έχει αξιοπιστία (credibility το λένε). :D Και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να σκοτώνει αρκετούς.Διότι αν δεν σκοτώνει, πολύ γρήγορα θα βγει η μούφα στην επιφάνεια και το σχέδιο θα αποτύχει.
Τι θα πρέπει λοιπόν να κάνει μια κυβέρνηση του 2 τοις χιλίοις του παγκόσμιου πληθυσμού;να καταγγειλει τη διεθνή συνωμοσία :smt005: ή να προφυλάξει τον κόσμο της;
Για να σε προφυλάξει όμως πρέπει να σε τρομάξει να μείνεις σπίτι.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Απρ 2020, 20:05

Αρίστος έγραψε:
11 Απρ 2020, 07:24
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
10 Απρ 2020, 23:24
Όσο και να σκούζετε, δεν γλυτώνετε το τσιπάρισμα. Νέα Τάξη ισχυρή!


Εκτιμω οτι θα το γλυτωσουμε γιατι στην Αμερικη εξαιτιας των Χριστιανων πολυ δυσκολα θα περασει.

Στην Ανατολικη Ευρωπη επισης δεν περναει λογω αρνησης Ρωσιας και Χριστιανων που ειναι πολλοι.

Οσο για το Ισλαμ ευτυχως οι Σιιτες δεν το θελουν και ουτε με θανατο δεν θα το δεχτουν.

Το προβλημα θα ειναι στην Ευρωπη που θα το ζητησει η Γερμανια. Αλλα εφοσον δεν περασει στην Αμερικη τοτε πολλοι θα ξεσηκωθουν και στην Ευρωπη.

Ενδιαφερον θα εχει να δουμε τη σταση του Παπα σε αυτη την περιπτωση. Αλλα και του δικου μας Πατριαρχη. :e040:

.
:smt005: Το ότι και σε αυτό ευθύνεται η Γερμανία και όχι η Αμερική μόνον εδώ μεσα θα το διαβάσεις κι αυτό από συγκεκριμένους.

Εν τω μεταξύ η Γερμανία είναι αιώνες πίσω στην ψηφιακή τεχνολογία σε σχέση με ΗΠΑ και Αγγλία, αλλά και άλλους.

Αρίστο, λες ότι οι Χριστιανοί σε ΗΠΑ και Ανατολή ευτυχώς θα κοντράρουν. Το ίδιο και οι Σιιτες. Να συμπεράνω ότι επειδή η Γερμανία έχει τους τούρκους που είναι Σουνίτες θα συμβεί αυτό που λες; Γιατί Εβραίους δεν έχει πια. :D

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 11 Απρ 2020, 20:17

Μην μπλεκεσαι. Βαθυ Κρατος της Αμερικης και Γερμανια ειναι οι δυο κολωνες της παγκοσμιοποιησης. Η Κινα ειναι η τριτη αλλα δεν την ελεγχουν.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Απρ 2020, 11:56

Αρίστος έγραψε:
11 Απρ 2020, 17:33
Ολη η πατριωτικη δεξια στην Αμερικη και τη Βρετανια ειναι ΚΑΤΑ της παγκοσμιοποιησης και της διαλυσης του εθνους-κρατους. Γι' αυτο εβγαλαν τον Τραμπ και ψηφισαν το Brexit. Αλλα η ΓΑΛΗ αισθανεται την αναγκη να υπερασπιστει την παγκοσμιοποιηση χωρις να εχει καταλαβει πως τα ανοιχτα συνορα ειναι η πρωτη συνεπεια της.

.
Ναι, τις δικές σας αναλύσεις περίμενα για να να αντιληφθώ τις συνέπειες. Για να ξεκαθαρίσουμε λοιπόν κάτι, εγώ δεν είμαι υπέρ του έθνους κράτους αλλά υπέρ ενός σύγχρονου κοινοτισμού, που ειδικώς στην Ελλάδα μπορεί να λειτουργήσει θετικά γιατί οι διαδικτυακές υπηρεσίες μπορούν να συμβάλλουν σημαντικά στην αποκέντρωση. Δεν είμαι κατά της τεχνολογίας ούτε έχω εφιάλτες για τα "τσιπάκια" που θα μου βάλουν οι υποχθόνιοι παγκοσμιοποιητές. Δεν έχω επίσης πρόβλημα με τα "ανοιχτά" σύνορα. Έχω πρόβλημα με την καθημερινή παραβίαση συνόρων, που αναφέρεται ευφημιστικά ως "ανοιχτά σύνορα και πολυπολιτισμική διαδικασία". Κλειστά σύνορα είχαν οι κομμουνιστικές χώρες που ποτέ δεν ήταν το καλύτερο μου. Είχαν επίσης ασφυκτικό έλεγχο στο οτιδήποτε χωρίς τη χρήση τσιπακίων.

Αναφορικά δε με τα εμβόλια, κομίζει γλαύκα στην Αθήνα όποιος "αποκαλύπτει" το κέρδος των φαρμακοβιομηχανιών με την προώθηση εμβολίων και φαρμάκων και τα τεράστια συμφέροντα που παίζονται σε αυτό το πεδίο. Σαφώς και ισχύει αλλά το ότι ελάχιστα κράτη έχουν κρατική φαρμακευτική παραγωγή ενώ έχουν υπερεπάρκεια πανεπιστημιακών γιατρών και ερευνητών, οφείλεται στο ότι το φάρμακο είναι κάτι πανάκριβο γιατί σε κάθε προϊόν/θεραπεία που εγκρίνεται, αντιστοιχούν κάποια ακριβοπληρωμένα χρόνια έρευνας για φάρμακα και θεραπείες που τελικώς δεν εγκρίθηκαν. Στην τελική, και τα οπλικά συστήματα είναι πανάκριβα και έχουν επίσης τεράστια κερδοφορία αλλά δεν είδα πολλούς από τους αντιπαγκοσμιοποιητές του πχόρουμ να έχουν πρόβλημα με την αγορά όπλων.

Αυτό που διακρίνω εγώ είναι απλώς η άρνηση παραδοχής ότι η πανδημία ήταν η ΑΦΟΡΜΗ για να τεθούν επί τάπητος, αυτό που μέχρι τώρα υπήρχε κάτω από τον τάπητα. Δηλαδή τα επαγγέλματα, υπηρεσίες και θέσεις εργασίας που δεν είχαν προσαρμοσθεί στα σύγχρονα δεδομένα. Αυτό είναι η λογική του παππού, που πρέπει να πάει στο ταμείο της τράπεζας για να τσεκάρει το λογαριασμό και να πληρώσει τη ΔΕΗ, επειδή θεωρεί τις κάρτες και τα ΑΤΜ πράματα του διαόλου, που θέλει να τον ελέγχει. Ναι, άλλο καημό δεν έχει ο Γκέιτς.

Με λίγα λόγια, τα πράγματα είναι όντως ζόρικα και θα γίνουν ακόμη περισσότερο. Αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορούμε να αλλάξουμε. Οπότε, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δει ο καθένας το πως μπορεί να προσαρμοσθεί στα νέα δεδομένα. Η συνωμοσιολογία ή οι αποκαλυπτικές αναλύσεις σ' αυτήν τη φάση, είναι απλώς κυνήγι της ουράς που δίνει μια εντύπωση δράσης. Δεν είναι δράση. Είναι η αδράνεια που προκαλεί το σοκ και τίποτα παραπάνω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Απρ 2020, 12:16

Αρίστος έγραψε:
11 Απρ 2020, 17:07
ΓΑΛΗ την επιλεκτικη καραντινα την εχουμε συζητησει σε αλλα νηματα. Υπαρχει νομιζω και ψηφοφορια που οι πχορουμιστες αυτην προτιμησαν.

Σου εχω επισης πει πιθανως και πανω απο τρεις φορες οτι τους νεους που μενουν με ηλικιωμενους τους θελω ΜΕΣΑ στην αυστηρη καραντινα.

.
Κι εγώ έχω απαντήσει αυτό:
Η ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ καραντίνα που αναφέρεις είναι απλώς ανεφάρμοστη για δεκάδες λόγους. Αναφέρω έναν αμιγώς πρακτικό: από τη στιγμή που ευπαθείς που πρέπει* να μείνουν μέσα και μη ευπαθείς που πρέπει* να βγουν έξω, συνήθως συστεγάζονται xωρίς να υπάρχει η δυνατότητα ξεχωριστών δωματίων και χώρων που να επιτρέπουν την πλήρη απομόνωση των ατόμων εντός των σπιτιών, η καραντίνα παύει να υφίσταται. Αυτό μπορεί να λειτουργήσει ΜΟΝΟΝ σε νοσοκομεία. Και σε μία τέτοια περίπτωση, θα πρέπει να υπάρχουν χιλιάδες θέσεις για νοσηλεία και ΜΕΘ για να καλύπτονται τα κρούσματα που θα παρουσιάζονται, γιατί ουδείς θα μπορεί να μένει στο σπίτι του ακόμη και αν περνά ελαφρά τα συμπτώματα. Ποιοι θα περιποιούνται τους άρρωστους νέους που νοσούν στο σπίτι; Οι ευπαθείς "γέροι";

*Ποιος κρίνει αυτό το "πρέπει" και βάσει ποιου σκεπτικού;
Γιατί μονίμως αφαιρείς από το πλαίσιο, τους παραγωγικούς που πρέπει να βγουν έξω και να δουλέψουν διπλοβάρδιες αλλά δεν συμβιώνουν με γέρους. Ή συμβιώνουν αλλά είναι περισσότεροι από έναν. Τα αναπόφευκτα κρούσματα που θα προκύψουν σε εργαζόμενους και μαθητές, που θα νοσηλευθούν; Σπίτι;

Όποιοι από τους πχορουμίτες συμφώνησαν στη συγκεκριμένη επιλεκτικότητα, μπορούν να απαντήσουν.
Ίσως έχουν να προτείνουν κάτι, που μου διαφεύγει.
Αλλά να είναι συγκεκριμένο και όχι ερωτήσεις τύπου "Δηλαδή τι προτιμάς, να καταστραφεί τελείως η οικονομία;"
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Απρ 2020, 15:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Απρ 2020, 11:56
Αρίστος έγραψε:
11 Απρ 2020, 17:33
Ολη η πατριωτικη δεξια στην Αμερικη και τη Βρετανια ειναι ΚΑΤΑ της παγκοσμιοποιησης και της διαλυσης του εθνους-κρατους. Γι' αυτο εβγαλαν τον Τραμπ και ψηφισαν το Brexit. Αλλα η ΓΑΛΗ αισθανεται την αναγκη να υπερασπιστει την παγκοσμιοποιηση χωρις να εχει καταλαβει πως τα ανοιχτα συνορα ειναι η πρωτη συνεπεια της.

.
Ναι, τις δικές σας αναλύσεις περίμενα για να να αντιληφθώ τις συνέπειες. Για να ξεκαθαρίσουμε λοιπόν κάτι, εγώ δεν είμαι υπέρ του έθνους κράτους αλλά υπέρ ενός σύγχρονου κοινοτισμού, που ειδικώς στην Ελλάδα μπορεί να λειτουργήσει θετικά γιατί οι διαδικτυακές υπηρεσίες μπορούν να συμβάλλουν σημαντικά στην αποκέντρωση. Δεν είμαι κατά της τεχνολογίας ούτε έχω εφιάλτες για τα "τσιπάκια" που θα μου βάλουν οι υποχθόνιοι παγκοσμιοποιητές. Δεν έχω επίσης πρόβλημα με τα "ανοιχτά" σύνορα. Έχω πρόβλημα με την καθημερινή παραβίαση συνόρων, που αναφέρεται ευφημιστικά ως "ανοιχτά σύνορα και πολυπολιτισμική διαδικασία". Κλειστά σύνορα είχαν οι κομμουνιστικές χώρες που ποτέ δεν ήταν το καλύτερο μου. Είχαν επίσης ασφυκτικό έλεγχο στο οτιδήποτε χωρίς τη χρήση τσιπακίων.

Αναφορικά δε με τα εμβόλια, κομίζει γλαύκα στην Αθήνα όποιος "αποκαλύπτει" το κέρδος των φαρμακοβιομηχανιών με την προώθηση εμβολίων και φαρμάκων και τα τεράστια συμφέροντα που παίζονται σε αυτό το πεδίο. Σαφώς και ισχύει αλλά το ότι ελάχιστα κράτη έχουν κρατική φαρμακευτική παραγωγή ενώ έχουν υπερεπάρκεια πανεπιστημιακών γιατρών και ερευνητών, οφείλεται στο ότι το φάρμακο είναι κάτι πανάκριβο γιατί σε κάθε προϊόν/θεραπεία που εγκρίνεται, αντιστοιχούν κάποια ακριβοπληρωμένα χρόνια έρευνας για φάρμακα και θεραπείες που τελικώς δεν εγκρίθηκαν. Στην τελική, και τα οπλικά συστήματα είναι πανάκριβα και έχουν επίσης τεράστια κερδοφορία αλλά δεν είδα πολλούς από τους αντιπαγκοσμιοποιητές του πχόρουμ να έχουν πρόβλημα με την αγορά όπλων.

Αυτό που διακρίνω εγώ είναι απλώς η άρνηση παραδοχής ότι η πανδημία ήταν η ΑΦΟΡΜΗ για να τεθούν επί τάπητος, αυτό που μέχρι τώρα υπήρχε κάτω από τον τάπητα. Δηλαδή τα επαγγέλματα, υπηρεσίες και θέσεις εργασίας που δεν είχαν προσαρμοσθεί στα σύγχρονα δεδομένα. Αυτό είναι η λογική του παππού, που πρέπει να πάει στο ταμείο της τράπεζας για να τσεκάρει το λογαριασμό και να πληρώσει τη ΔΕΗ, επειδή θεωρεί τις κάρτες και τα ΑΤΜ πράματα του διαόλου, που θέλει να τον ελέγχει. Ναι, άλλο καημό δεν έχει ο Γκέιτς.

Με λίγα λόγια, τα πράγματα είναι όντως ζόρικα και θα γίνουν ακόμη περισσότερο. Αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορούμε να αλλάξουμε. Οπότε, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δει ο καθένας το πως μπορεί να προσαρμοσθεί στα νέα δεδομένα. Η συνωμοσιολογία ή οι αποκαλυπτικές αναλύσεις σ' αυτήν τη φάση, είναι απλώς κυνήγι της ουράς που δίνει μια εντύπωση δράσης. Δεν είναι δράση. Είναι η αδράνεια που προκαλεί το σοκ και τίποτα παραπάνω.



Χωρις το εθνος-κρατος θα πρεπει πολυ να ψαξεις να βρεις χωρο στην Ελλαδα για κοινοτητες που να μην ειναι περικυκλωμενες απο Ισλαμιστες εποικους.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Απρ 2020, 15:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Απρ 2020, 12:16
Αρίστος έγραψε:
11 Απρ 2020, 17:07
ΓΑΛΗ την επιλεκτικη καραντινα την εχουμε συζητησει σε αλλα νηματα. Υπαρχει νομιζω και ψηφοφορια που οι πχορουμιστες αυτην προτιμησαν.

Σου εχω επισης πει πιθανως και πανω απο τρεις φορες οτι τους νεους που μενουν με ηλικιωμενους τους θελω ΜΕΣΑ στην αυστηρη καραντινα.

.
Κι εγώ έχω απαντήσει αυτό:
Η ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ καραντίνα που αναφέρεις είναι απλώς ανεφάρμοστη για δεκάδες λόγους. Αναφέρω έναν αμιγώς πρακτικό: από τη στιγμή που ευπαθείς που πρέπει* να μείνουν μέσα και μη ευπαθείς που πρέπει* να βγουν έξω, συνήθως συστεγάζονται xωρίς να υπάρχει η δυνατότητα ξεχωριστών δωματίων και χώρων που να επιτρέπουν την πλήρη απομόνωση των ατόμων εντός των σπιτιών, η καραντίνα παύει να υφίσταται. Αυτό μπορεί να λειτουργήσει ΜΟΝΟΝ σε νοσοκομεία. Και σε μία τέτοια περίπτωση, θα πρέπει να υπάρχουν χιλιάδες θέσεις για νοσηλεία και ΜΕΘ για να καλύπτονται τα κρούσματα που θα παρουσιάζονται, γιατί ουδείς θα μπορεί να μένει στο σπίτι του ακόμη και αν περνά ελαφρά τα συμπτώματα. Ποιοι θα περιποιούνται τους άρρωστους νέους που νοσούν στο σπίτι; Οι ευπαθείς "γέροι";

*Ποιος κρίνει αυτό το "πρέπει" και βάσει ποιου σκεπτικού;
Γιατί μονίμως αφαιρείς από το πλαίσιο, τους παραγωγικούς που πρέπει να βγουν έξω και να δουλέψουν διπλοβάρδιες αλλά δεν συμβιώνουν με γέρους. Ή συμβιώνουν αλλά είναι περισσότεροι από έναν. Τα αναπόφευκτα κρούσματα που θα προκύψουν σε εργαζόμενους και μαθητές, που θα νοσηλευθούν; Σπίτι;

Όποιοι από τους πχορουμίτες συμφώνησαν στη συγκεκριμένη επιλεκτικότητα, μπορούν να απαντήσουν.
Ίσως έχουν να προτείνουν κάτι, που μου διαφεύγει.
Αλλά να είναι συγκεκριμένο και όχι ερωτήσεις τύπου "Δηλαδή τι προτιμάς, να καταστραφεί τελείως η οικονομία;"


Συνεχιζεις να μπλεκεις τα νηματα.

Η συζητηση που ψαχνεις γινεται εδω και σου απαντησα 55 για τα 5 που θετεις.

H Ισπανία από Δευτέρα ανοίγει τις επιχειρήσεις, Δανία και Αυστρία ακολουθούν.

,

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Απρ 2020, 15:38

Αρίστος έγραψε:
11 Απρ 2020, 19:45
Εδω συζηταμε για τα πολιτικα παιχνιδια της παγκοσμιοποιησης με την επιδημια.

.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23059
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 12 Απρ 2020, 15:42

για να μπορεσει να λειτουργησει η οικονομια πρεπει η εξαπλωση να μην ξεπερνα το 5% του γενικου πληθυσμoυ ανα peak ...αυτο γιατι αν ξεπεραστει το νουμερο αυτο θα υπαρχουνε πολλα θυματα και σε μη ευπαθεις ομαδες προκαλοντας αποδιοργανωση της κοινωνιας ...
απο την αλλη για να συγκρατουμε τη μεταδοση σε 5% περιπου ανα peak σημαινει πως πρεπει να εχουμε καραντινες ανα 2-3 μηνες ... αυτο απο μονο του σημαινει παλι αποδιοργανωση της κοινωνιας ...
το συμπερασμα ειναι οτι και οι 2 περιπτωσεις ειναι καταστροφικες ... μονη λυση εκτος του εμβολιου να βρεθει θεραπεια που να μειωνει τη θνησιμοτητα ωστε οι εργαζομενοι να μην φοβουνται και να συνεχιστει η οικονομικη δραστηριοτητα σε συνδιασμο με καποια απομονωση ευπαθων ομαδων
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24853
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 12 Απρ 2020, 15:49

Αρίστος έγραψε:
11 Απρ 2020, 17:33
Ολη η πατριωτικη δεξια στην Αμερικη και τη Βρετανια ειναι ΚΑΤΑ της παγκοσμιοποιησης και της διαλυσης του εθνους-κρατους. Γι' αυτο εβγαλαν τον Τραμπ και ψηφισαν το Brexit. Αλλα η ΓΑΛΗ αισθανεται την αναγκη να υπερασπιστει την παγκοσμιοποιηση χωρις να εχει καταλαβει πως τα ανοιχτα συνορα ειναι η πρωτη συνεπεια της.

.
Ο Τραμπ που έχει επιχειρήσεις σε 30 χώρες είναι εναντίον της παγκοσμιοποίησης
Σε λίγο ο Αρίστος θα τον βγάλει και εναντίον του καπιταλισμού :003:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αντιπαγκοσμιοποιητές ενάντια σε παγκόσμια διακυβέρνηση: τι φέρνουν οι Ελίτ με Κορονοϊό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Απρ 2020, 15:53

Beria έγραψε:
12 Απρ 2020, 15:49
Αρίστος έγραψε:
11 Απρ 2020, 17:33
Ολη η πατριωτικη δεξια στην Αμερικη και τη Βρετανια ειναι ΚΑΤΑ της παγκοσμιοποιησης και της διαλυσης του εθνους-κρατους. Γι' αυτο εβγαλαν τον Τραμπ και ψηφισαν το Brexit. Αλλα η ΓΑΛΗ αισθανεται την αναγκη να υπερασπιστει την παγκοσμιοποιηση χωρις να εχει καταλαβει πως τα ανοιχτα συνορα ειναι η πρωτη συνεπεια της.

.
Ο Τραμπ που έχει επιχειρήσεις σε 30 χώρες είναι εναντίον της παγκοσμιοποίησης
Σε λίγο ο Αρίστος θα τον βγάλει και εναντίον του καπιταλισμού :003:


Στο εχω απαντησει καμποσες φορες. Θα δοκιμασω με διαφορετικο τροπο. Παγκοσμιο εμποριο ειχαμε και την ελληνορωμαικη εποχη στα ορια του τοτε γνωστου κοσμου. Παγκοσμια κυβερνηση δεν ειχαμε γιατι η Ρωμη απετυχε στην Ανατολη. Τη σταματησαν οι Παρθοι πιχι.

Ο Τραμπ δεν ειναι εναντιον του παγκοσμιου εμποριου. Ειναι εναντιον της παγκοσμιας διακυβερνησης.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών