MEGA Ειδήσεις, τώρα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: MEGA Ειδήσεις, τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 25 Απρ 2020, 21:54

ST48410 έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:49
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:39
Το "βλεποντας και κάνοντας" είναι η ήδη εφαρμοζόμενη στρατηγική και αυτό γιατί όπως λες και εσύ έχουμε κενά γνώσης.
Ακόμα και η μη ανθεκτικότητα του ιού στη ζέστη έχει αμφισβητηθεί.Όσο για τις λύσεις, ενδέχεται να μην έρθουν ποτέ.Η
ισπανική γρίπη δε θεραπεύτηκε ποτέ εξ'όσων γνωρίζω. Νομίζω ότι το ίδιο ισχύει και για τη βουβωνική πανώλη.
Το νόημα είναι το εξής. Αν αποφασίσαμε άνοιγμα, να γίνει αυστηρά για αυτούς που είναι αναγκαίο ώστε να έχεις μικρό αριθμό ατόμων στους δρόμους. Οι άλλοι υπομονή μερικές εβδομάδες.

Άρα κόβεις άμεσα την αιτία βγαίνω για βόλτα, τρέξιμο κλπ. Επίσης βόλτες για ζώα θα έχουν αυστηρό χρονικό περιθώριο κάτω της ώρας.

Όχι να έχεις έξω άτομα με γονεϊκή άδεια πχ. Τον βρίσκεις έξω; Διακοπή της άδειας άμεσα. Το κράτος δεν δίνει λεφτά για να κάνουν οι πολίτες πληρωμένες διακοπές και χαλαρές βολτούλες.

Όλα τα παραπάνω μέχρι να ζεστάνει καλά ο καιρός πχ αρχές Ιουνίου ή και λίγο νωρίτερα αν χτυπάμε 30άρια. Αν δεν μας βγει αυτό το χαρτί, τότε ας γίνει ότι πει η γνώση από τις χώρες που προηγούνται. Ή έξω όλοι με στολές και σκάφανδρα ή μέτρα Σουηδίας κι όποιος αντέξει. Αλλά όχι τώρα. Είναι εγκληματικά ηλίθιο να έχουμε πάει καλά όταν οι άλλοι ανοίγαν έξτρα τάφους και να την φάμε στο τέλος λόγω νοοτροπίας.
Όπως γράφω και πιο πάνω η άποψη σου είναι συγκροτημένη και λογική οπότε δε μπορώ να την απορρίψω a priori, ίδωμεν.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: MEGA Ειδήσεις, τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 25 Απρ 2020, 21:56

Papa John έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:50
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:43

στη δική μου περίπτωση πάντως θέλω στυλ γυμναστικής που σου
επιτρέπουν να μη σηκώνεις βάρη, το ελλειπτικό μου κάνει μια χαρά, ένα άλλο όργανο δε θυμάμαι πως το λένε σε βοηθάει
στα ανοίγματα και είναι καλό.
Κάνε ασκήσεις με άξονα το βάρος του σώματός σου,κάμψεις π.χ. για στήθος-χέρια,ανεβοκατέβασμα σε παγκάκι για πόδια,στατικές κινήσεις όπως για παράδειγμα η στάση που παίρνεις για κάμψεις αλλά χωρίς να κάνεις επανάληψη (να παραμένεις στην ίδια στάση για 30 δεύτερα και να αυξάνεις),στήριξη χεριών πίσω σε παγκάκι και ανεβοκατέβασμα κορμού για τρικέφαλους,στήριξη στα ακροδάχτυλα των ποδιών σου και επαναλήψεις πάνω κάτω χωρίς να ακουμπάς το έδαφος για γάμπες,διατάσεις με ποικίλους τρόπους για προσαγωγούς,μονόζυγο απλό για ώμους κλπ κλπ
Θα δεις φοβερά αποτελέσματα.

Επίσης κλέψε στάσεις από γιόγκα,στήριξη σε ένα χέρι ή στον αγκώνα και ευθυγράμμιση του κορμιού κλπ

Ακόμη προσπάθησε να κάνεις την παλαιστική γέφυρα και να προσπαθείς να σηκώνεις το σώμα ώστε το κεφάλι να μην ακουμπάει στο πάτωμα ή το έδαφος,μείνε έτσι για όσο περισσότερα δεύτερα μπορείς (μέτρα από μέσα σου,όχι φωναχτά)
Προσωπικά ασχολούμαι με τη πυγμαχία, οπότε τις ασκήσεις που περιγράφεις τις κάνω σε καθημερινή βάση και πράγματι είναι
πολυ ενδεδειγμένες ως ιδέες εκγύμνασης.Τα αποτελέσματά τους είναι πράγματι εντυπωσιακά. Τα βάρη δε μπορώ γιατί τα βαριέμαι,δεν
τα υποτιμώ απλώς δε μου αρέσουν προσωπικά.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: MEGA Ειδήσεις, τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 25 Απρ 2020, 21:57

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:56
Papa John έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:50
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:43

στη δική μου περίπτωση πάντως θέλω στυλ γυμναστικής που σου
επιτρέπουν να μη σηκώνεις βάρη, το ελλειπτικό μου κάνει μια χαρά, ένα άλλο όργανο δε θυμάμαι πως το λένε σε βοηθάει
στα ανοίγματα και είναι καλό.
Κάνε ασκήσεις με άξονα το βάρος του σώματός σου,κάμψεις π.χ. για στήθος-χέρια,ανεβοκατέβασμα σε παγκάκι για πόδια,στατικές κινήσεις όπως για παράδειγμα η στάση που παίρνεις για κάμψεις αλλά χωρίς να κάνεις επανάληψη (να παραμένεις στην ίδια στάση για 30 δεύτερα και να αυξάνεις),στήριξη χεριών πίσω σε παγκάκι και ανεβοκατέβασμα κορμού για τρικέφαλους,στήριξη στα ακροδάχτυλα των ποδιών σου και επαναλήψεις πάνω κάτω χωρίς να ακουμπάς το έδαφος για γάμπες,διατάσεις με ποικίλους τρόπους για προσαγωγούς,μονόζυγο απλό για ώμους κλπ κλπ
Θα δεις φοβερά αποτελέσματα.

Επίσης κλέψε στάσεις από γιόγκα,στήριξη σε ένα χέρι ή στον αγκώνα και ευθυγράμμιση του κορμιού κλπ

Ακόμη προσπάθησε να κάνεις την παλαιστική γέφυρα και να προσπαθείς να σηκώνεις το σώμα ώστε το κεφάλι να μην ακουμπάει στο πάτωμα ή το έδαφος,μείνε έτσι για όσο περισσότερα δεύτερα μπορείς (μέτρα από μέσα σου,όχι φωναχτά)
Προσωπικά ασχολούμαι με τη πυγμαχία, οπότε τις ασκήσεις που περιγράφεις τις κάνω σε καθημερινή βάση και πράγματι είναι
πολυ ενδεδειγμένες ως ιδέες εκγύμνασης.Τα αποτελέσματά τους είναι πράγματι εντυπωσιακά. Τα βάρη δε μπορώ γιατί τα βαριέμαι,δεν
τα υποτιμώ απλώς δε μου αρέσουν προσωπικά.
Ε,πέστο ντε,τι κάθομαι και σου γράφω κατεβατά :003:

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: MEGA Ειδήσεις, τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 25 Απρ 2020, 22:01

Papa John έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:57
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:56
Papa John έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:50


Κάνε ασκήσεις με άξονα το βάρος του σώματός σου,κάμψεις π.χ. για στήθος-χέρια,ανεβοκατέβασμα σε παγκάκι για πόδια,στατικές κινήσεις όπως για παράδειγμα η στάση που παίρνεις για κάμψεις αλλά χωρίς να κάνεις επανάληψη (να παραμένεις στην ίδια στάση για 30 δεύτερα και να αυξάνεις),στήριξη χεριών πίσω σε παγκάκι και ανεβοκατέβασμα κορμού για τρικέφαλους,στήριξη στα ακροδάχτυλα των ποδιών σου και επαναλήψεις πάνω κάτω χωρίς να ακουμπάς το έδαφος για γάμπες,διατάσεις με ποικίλους τρόπους για προσαγωγούς,μονόζυγο απλό για ώμους κλπ κλπ
Θα δεις φοβερά αποτελέσματα.

Επίσης κλέψε στάσεις από γιόγκα,στήριξη σε ένα χέρι ή στον αγκώνα και ευθυγράμμιση του κορμιού κλπ

Ακόμη προσπάθησε να κάνεις την παλαιστική γέφυρα και να προσπαθείς να σηκώνεις το σώμα ώστε το κεφάλι να μην ακουμπάει στο πάτωμα ή το έδαφος,μείνε έτσι για όσο περισσότερα δεύτερα μπορείς (μέτρα από μέσα σου,όχι φωναχτά)
Προσωπικά ασχολούμαι με τη πυγμαχία, οπότε τις ασκήσεις που περιγράφεις τις κάνω σε καθημερινή βάση και πράγματι είναι
πολυ ενδεδειγμένες ως ιδέες εκγύμνασης.Τα αποτελέσματά τους είναι πράγματι εντυπωσιακά. Τα βάρη δε μπορώ γιατί τα βαριέμαι,δεν
τα υποτιμώ απλώς δε μου αρέσουν προσωπικά.
Ε,πέστο ντε,τι κάθομαι και σου γράφω κατεβατά :003:
Εντάξει, δε γράφω μόνο εγώ εδω μέσα. :D Και θεωρώ λίγο ποζεριά να ξεκινήσω συζήτηση περί γυμναστικής με μία
φράση του στυλ " Εγω που είμαι αθλητής της πυγμαχίας ναούμ". :D

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25229
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: MEGA Ειδήσεις, τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 25 Απρ 2020, 22:03

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:50
talaipwros έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:46
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:43


Ο ΟΥΤΙΣ είναι ο πλέον αρμόδιος να μιλήσει για αυτό, στη δική μου περίπτωση πάντως θέλω στυλ γυμναστικής που σου
επιτρέπουν να μη σηκώνεις βάρη, το ελλειπτικό μου κάνει μια χαρά, ένα άλλο όργανο δε θυμάμαι πως το λένε σε βοηθάει
στα ανοίγματα και είναι καλό.
Bowflex, εγγύηση
:smt023
Θα ρίξω μιά ματιά, ευχαριστώ.
https://aimworkout.com/max-trainers/bow ... er-review/

Δεν πειραζει γονατα κλπ και δεν κανει κράμπες στους γασυροκνημιους ( μετα απο κραμπα στο διαδρομο, αυτο το εκανα χωρις πρόβλημα)

Πολυ κουραση όμως

ΥΓ. Ρε παπαρα ο Barcelonios εισαι;

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15089
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: MEGA Ειδήσεις, τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 25 Απρ 2020, 22:06

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Απρ 2020, 20:54
ST48410 έγραψε:
25 Απρ 2020, 20:52
Namrail έγραψε:
25 Απρ 2020, 20:42
Όταν ο ελλ νιώθει ότι πέτυχε κάτι, όπως τώρα, είναι δεδομένο ότι θα τα κάνει όλα πουτανα.
Και τι θα γίνει στο τέλος; Θα βγούμε να δουλέψουμε καμιά βδομάδα, θα σκάνε τα κρούσματα σωρηδόν και θα μας μαντρώσουν πάλι για άγνωστο χρόνο. Και τότε θα βάλουν οριστικά λουκέτο πολλές επιχειρήσεις αφού θα χαθεί και η όποια αισιοδοξία υπάρχει τώρα.

Δεν μπορεί ο Έλληνας. Αν δεν ζήσει το χάλι του Μιλάνου στην ίδια του τη γειτονιά, δεν βάζει μυαλό... Μετά μας φταίει ο Obelix που θέλει να μπει μέσα σε ΜΕΘ να δει ασθενείς κορωνοϊού με τα μάτια του.
Πόσο χρειάζεται κατά τη γνώμη σου να κλειστούμε για να μην εξαπλωθούν τα κρούσματα? Ερώτηση που απευθύνεται σε όλους.
καθόλου, κακώς κλείσαμε εξ αρχής
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: MEGA Ειδήσεις, τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 25 Απρ 2020, 22:07

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Απρ 2020, 22:01

Εντάξει, δε γράφω μόνο εγώ εδω μέσα. :D Και θεωρώ λίγο ποζεριά να ξεκινήσω συζήτηση περί γυμναστικής με μία
φράση του στυλ " Εγω που είμαι αθλητής της πυγμαχίας ναούμ". :D
Βρε μαζί σου κι εγώ,αλλά έτσι όπως έγραφες πιο πριν νόμιζα ότι έψαχνες για εναλλακτικούς τρόπους εκγύμνασης και προσφέρθηκα να πω μερικά που ξέρω ότι βοηθάνε για να κρατιέσαι.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: MEGA Ειδήσεις, τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 25 Απρ 2020, 22:10

talaipwros έγραψε:
25 Απρ 2020, 22:03
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:50
talaipwros έγραψε:
25 Απρ 2020, 21:46


Bowflex, εγγύηση
:smt023
Θα ρίξω μιά ματιά, ευχαριστώ.
https://aimworkout.com/max-trainers/bow ... er-review/

Δεν πειραζει γονατα κλπ και δεν κανει κράμπες στους γασυροκνημιους ( μετα απο κραμπα στο διαδρομο, αυτο το εκανα χωρις πρόβλημα)

Πολυ κουραση όμως

ΥΓ. Ρε παπαρα ο Barcelonios εισαι;
Όχι δεν έχω ποστάρει με άλλο ψευδώνυμο εδω μέσα . Είμαι rookie :lol:

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: MEGA Ειδήσεις, τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 25 Απρ 2020, 22:12

Papa John έγραψε:
25 Απρ 2020, 22:07
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Απρ 2020, 22:01

Εντάξει, δε γράφω μόνο εγώ εδω μέσα. :D Και θεωρώ λίγο ποζεριά να ξεκινήσω συζήτηση περί γυμναστικής με μία
φράση του στυλ " Εγω που είμαι αθλητής της πυγμαχίας ναούμ". :D
Βρε μαζί σου κι εγώ,αλλά έτσι όπως έγραφες πιο πριν νόμιζα ότι έψαχνες για εναλλακτικούς τρόπους εκγύμνασης και προσφέρθηκα να πω μερικά που ξέρω ότι βοηθάνε για να κρατιέσαι.
Ναι το κατάλαβα. Πάντα ψάχνω για εναλλακτικές μορφές εκγύμνασης, οπότε σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση
μη σε πτοεί αυτό. Εξάλλου, η υπενθύμιση μετράει πάντοτε και επαναλαμβάνω ότι τα σχολιά μας τα διαβάζουν και
άλλοι οπότε οι προτάσεις σου δε πάνε χαμένες. Κούλ.

Άβαταρ μέλους
κορόιδο
Δημοσιεύσεις: 1845
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:51

Re: MEGA Ειδήσεις, τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κορόιδο » 25 Απρ 2020, 22:57

Otto Weininger έγραψε:
25 Απρ 2020, 20:35
κορόιδο έγραψε:
25 Απρ 2020, 20:33
Otto Weininger έγραψε:
25 Απρ 2020, 20:31
Οκ, εσύ ξέρεις πως και τι. Άλλωστε από αυτά που μου λες δεν είσαι απο αυτούς που δεν θα τηρήσουν μέτρα.
Δεν αδιαφορώ. Επειδή έχω σπίτι άτομο με υποκείμενα νοσήματα προσέχω σαν πούστης.
Μα είναι προφανές ότι δεν αναφερόμουν σε ανθρώπους σαν εσένα.
:smt023
Περαστικά αν και ο ρατσισμός είναι συνώνυμο της ασκεψίας και δεν βλέπω να έιναι περαστικός

Άβαταρ μέλους
κορόιδο
Δημοσιεύσεις: 1845
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:51

Re: MEGA Ειδήσεις, τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κορόιδο » 25 Απρ 2020, 22:58

talaipwros έγραψε:
25 Απρ 2020, 20:38
κορόιδο έγραψε:
25 Απρ 2020, 20:10
Σου διαφεύγει ότι το περπάτημα είναι φάρμακο. Αν η γιατρός μου μάθει ότι δεν περπατάω, θα με πλακώσει στο ξύλο. Κάτι λέει ανεβαίνει στις αιματολογικές εξετάσεις.

Σε λίγο θα περπατήσω στο στενό πεζοδρόμιο της Μ. Αλεξάνδρου γιατί τα αστέρια έκλεισαν την παραλία. Επίσης τις καθημερινές όλοι συνωστίζονται μέχρι τις 2.00.
https://www.skroutz.gr/s/16672219/TechS ... -A134.html

με κοστος λιγοτερο απο προστιμο

δεν ειναι για πολλες αΠεττυσεις βεβαια, αλλα για την περισταση κανει
Το είπατε στον άλλο που σας έλεγε για το ευρώ, το λένε και όσοι τρώνε τρομπόνι από εμένα,
Εσύ γιατί αυτοτρομπονιάζεσαι; :D
Περαστικά αν και ο ρατσισμός είναι συνώνυμο της ασκεψίας και δεν βλέπω να έιναι περαστικός

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών