Εμβόλιο covid-19 Update

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19676
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Μαρ 2021, 08:31

LETO έγραψε:
01 Μαρ 2021, 00:34
Ερωτηση αν ξερει καποιος. Λενε πως το Νοεμβρη θα φτασουμε στο 70% εμβολιασθεντων (αρα θα αρχισουμε λιγο να βλεπουμε φως). Γνωριζουμε ποσο καιρο μας κραταει ασφαλεις το εμβολιο? Γνωριζουν δλδ πως αυτος που το κανει σημερα θα εχει ακομα αντισωματα το Νοεμβρη και συνυπολογιζεται στο 70%? Γιατι ο Νοεμβρης ειναι 9 μηνες μακρια.
Αυτό δεν το ξέρει κανένας και δεν υπάρχει και τρόπος ν' απαντηθεί πέραν της παρατήρησης σε βάθος χρόνου. Πάντως ο ιός φαίνεται πως αφήνει ανοσία μεγάλης διάρκειας στην χειρότερη περίπτωση, μόνιμη στην καλύτερη. Δεν σημαίνει όμως ότι κάνει το ίδιο και το εμβόλιο, ούτε ότι η ανοσία από όλα τα εμβόλια έχει την ίδια συμπεριφορά.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29723
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Μαρ 2021, 08:48

Green Dragon έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:31
LETO έγραψε:
01 Μαρ 2021, 00:34
Ερωτηση αν ξερει καποιος. Λενε πως το Νοεμβρη θα φτασουμε στο 70% εμβολιασθεντων (αρα θα αρχισουμε λιγο να βλεπουμε φως). Γνωριζουμε ποσο καιρο μας κραταει ασφαλεις το εμβολιο? Γνωριζουν δλδ πως αυτος που το κανει σημερα θα εχει ακομα αντισωματα το Νοεμβρη και συνυπολογιζεται στο 70%? Γιατι ο Νοεμβρης ειναι 9 μηνες μακρια.
Αυτό δεν το ξέρει κανένας και δεν υπάρχει και τρόπος ν' απαντηθεί πέραν της παρατήρησης σε βάθος χρόνου. Πάντως ο ιός φαίνεται πως αφήνει ανοσία μεγάλης διάρκειας στην χειρότερη περίπτωση, μόνιμη στην καλύτερη. Δεν σημαίνει όμως ότι κάνει το ίδιο και το εμβόλιο, ούτε ότι η ανοσία από όλα τα εμβόλια έχει την ίδια συμπεριφορά.
Και αυτό είναι το ζητούμενο.

Να μας χορηγηθεί το εμβόλιο με την μεγαλύτερη σε διάρκεια ανοσία και την αποτελεσματικότερη προστασία σε μεταλλάξεις. Αυτό διάβασα από τον Μόσιαλο πως είναι της Johnson snd Johnson.

Θα δείξει. Άντε να τελειώνουμε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7043
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 01 Μαρ 2021, 08:52

Gherschaagk έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:48
Άντε να τελειώνουμε.
:giggle::giggle::giggle:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29723
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Μαρ 2021, 08:59

Parrot έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:52
Gherschaagk έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:48
Άντε να τελειώνουμε.
:giggle::giggle::giggle:
Μη μ' απειλείς εμένα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7043
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 01 Μαρ 2021, 09:02

Gherschaagk έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:59
Parrot έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:52
Gherschaagk έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:48
Άντε να τελειώνουμε.
:giggle::giggle::giggle:
Μη μ' απειλείς εμένα.
Δεν είμαι λοιμωξιολόγος εγώ.. :102:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29723
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Μαρ 2021, 09:03

Parrot έγραψε:
01 Μαρ 2021, 09:02
Gherschaagk έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:59
Parrot έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:52

:giggle::giggle::giggle:
Μη μ' απειλείς εμένα.
Δεν είμαι λοιμωξιολόγος εγώ.. :102:
Κι εγώ δεν φιμίζομαι για την ψυχραιμία μου.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 01 Μαρ 2021, 09:11

Green Dragon έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:31
LETO έγραψε:
01 Μαρ 2021, 00:34
Ερωτηση αν ξερει καποιος. Λενε πως το Νοεμβρη θα φτασουμε στο 70% εμβολιασθεντων (αρα θα αρχισουμε λιγο να βλεπουμε φως). Γνωριζουμε ποσο καιρο μας κραταει ασφαλεις το εμβολιο? Γνωριζουν δλδ πως αυτος που το κανει σημερα θα εχει ακομα αντισωματα το Νοεμβρη και συνυπολογιζεται στο 70%? Γιατι ο Νοεμβρης ειναι 9 μηνες μακρια.
Αυτό δεν το ξέρει κανένας και δεν υπάρχει και τρόπος ν' απαντηθεί πέραν της παρατήρησης σε βάθος χρόνου. Πάντως ο ιός φαίνεται πως αφήνει ανοσία μεγάλης διάρκειας στην χειρότερη περίπτωση, μόνιμη στην καλύτερη. Δεν σημαίνει όμως ότι κάνει το ίδιο και το εμβόλιο, ούτε ότι η ανοσία από όλα τα εμβόλια έχει την ίδια συμπεριφορά.
Εγώ εμφάνισα συμπτώματα στις 22 Αυγούστου. Μετά την ανάρρωση, έκανα τεστ αντισωμάτων κάθε μήνα. Αρχές Φεβρουαρίου που έκανα το τελευταίο, είχα IgG αντισώματα, και μάλιστα πρακτικά τόσα όσα είχα και τον Οκτώβριο.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7043
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 01 Μαρ 2021, 09:13

Gherschaagk έγραψε:
01 Μαρ 2021, 09:03
Parrot έγραψε:
01 Μαρ 2021, 09:02
Gherschaagk έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:59


Μη μ' απειλείς εμένα.
Δεν είμαι λοιμωξιολόγος εγώ.. :102:
Κι εγώ δεν φιμίζομαι για την ψυχραιμία μου.
Δυο γουλιές νεράκι και όλα τα φαρμάκια πάνε πέρα.. :wave:

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7043
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 01 Μαρ 2021, 10:09

Gherschaagk έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:59
Parrot έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:52
Gherschaagk έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:48
Άντε να τελειώνουμε.
:giggle::giggle::giggle:
Μη μ' απειλείς εμένα.
Ναύπακτος: Χάλασε το ψυγείο στο κέντρο υγείας και πετάχτηκαν τα εμβόλια κατά του κορονοϊού
«Στον αέρα» οι εμβολιασμοί - Τι αναφέρει ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... -koronoiou
:giggle::giggle::giggle:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29723
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Μαρ 2021, 10:11

Αυτές τις ΒΛΑΚΕΙΕΣ να μην είχαμε.

Ζοχάδες3.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10302
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Μαρ 2021, 22:11

Gherschaagk έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:48
Green Dragon έγραψε:
01 Μαρ 2021, 08:31
LETO έγραψε:
01 Μαρ 2021, 00:34
Ερωτηση αν ξερει καποιος. Λενε πως το Νοεμβρη θα φτασουμε στο 70% εμβολιασθεντων (αρα θα αρχισουμε λιγο να βλεπουμε φως). Γνωριζουμε ποσο καιρο μας κραταει ασφαλεις το εμβολιο? Γνωριζουν δλδ πως αυτος που το κανει σημερα θα εχει ακομα αντισωματα το Νοεμβρη και συνυπολογιζεται στο 70%? Γιατι ο Νοεμβρης ειναι 9 μηνες μακρια.
Αυτό δεν το ξέρει κανένας και δεν υπάρχει και τρόπος ν' απαντηθεί πέραν της παρατήρησης σε βάθος χρόνου. Πάντως ο ιός φαίνεται πως αφήνει ανοσία μεγάλης διάρκειας στην χειρότερη περίπτωση, μόνιμη στην καλύτερη. Δεν σημαίνει όμως ότι κάνει το ίδιο και το εμβόλιο, ούτε ότι η ανοσία από όλα τα εμβόλια έχει την ίδια συμπεριφορά.
Και αυτό είναι το ζητούμενο.

Να μας χορηγηθεί το εμβόλιο με την μεγαλύτερη σε διάρκεια ανοσία και την αποτελεσματικότερη προστασία σε μεταλλάξεις. Αυτό διάβασα από τον Μόσιαλο πως είναι της Johnson snd Johnson.

Θα δείξει. Άντε να τελειώνουμε.
:smt023 για το εμβόλιο
:smt018 δεν θα τελειώσουμε εύκολα...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8052
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 01 Μαρ 2021, 23:39

Μεγάλη η απήχηση του σπούτνικ στη ρωσική κοινή γνώμη:

Σχεδόν τα δύο τρίτα των Ρώσων, το 62%, δεν θέλουν να κάνουν το ρωσικό εμβόλιο Sputnik V και περίπου το ίδιο ποσοστό, 64%, πιστεύει ότι ο κορωνοϊός δημιουργήθηκε τεχνητά ως μια νέα μορφή βιολογικού όπλου, σύμφωνα με τη δημοσκόπηση του ανεξάρτητου ερευνητικού κέντρου Levada Center.

Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση του Levada Center που πραγματοποιήθηκε τον τελευταίο μήνα, το ποσοστό του 62% των Ρώσων που δεν θέλει να κάνει το ρωσικό εμβόλιο Sputnik-V είναι το υψηλότερο ποσοστό που έχει καταγραφεί μεταξύ των ηλικιών 18-24 ετών. Οπως δείχνουν τα στοιχεία της δημοσκόπησης, οι νέοι άνθρωποί είναι αυτοί που δεν θέλουν να εμβολιασθούν σε σχέση με άλλες ηλικιακές ομάδες. Στις ηλικίες 18-24 ετών, το 19% δήλωσε ότι είναι έτοιμο να εμβολιασθεί, ενώ το 75% δήλωσε ότι δεν θέλει. Στην ηλικιακή ομάδα 25-39 ετών, το 23% δήλωσε ναι στο εμβόλιο και το 73% όχι. Στην ηλικιακή ομάδα των 55 ετών και άνω το 40% δήλωσε ότι θέλει να εμβολιασθεί και το 49% όχι, όπως σημειώνει το ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Οι περισσότεροι από τους ερωτηθέντες αιτιολογούν την στάση τους αυτή προβάλλοντας ως κύριο επιχείρημα τις παρενέργειες του εμβολίου, οι οποίες μπορεί να περιλαμβάνουν τον πυρετό και την κόπωση. Η δημοσκόπηση έδειξε παράλληλα ότι το 56% των Ρώσων δεν φοβούνται αν θα μολυνθούν από την Covid-19. Το ποσοστό αυτό είναι το υψηλότερο από τον Φεβρουάριο του 2020.
Ρωσία-Δημοσκόπηση: Το 64% των ερωτηθέντων θεωρεί ότι ο κορωνοϊός δημιουργήθηκε τεχνητά, ως μορφή βιολογικού όπλου
Η δημοσκόπηση η οποία πραγματοποιήθηκε σε δείγμα 1.601 ατόμων και σε 50 περιοχές της χώρας, έδειξε επίσης ότι το 64% των ερωτηθέντων θεωρεί ότι ο κορωνοϊός δημιουργήθηκε τεχνητά ως μια νέα μορφή βιολογικού όπλου. Η προέλευση του κορωνοϊού έχει πολιτικοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό, αλλά η πλειονότητα των βιολόγων και ιολόγων πιστεύει ότι ο ιός αυτό είναι προϊόν φυσικής εξέλιξης.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Μαρ 2021, 23:41

kameron έγραψε:
01 Μαρ 2021, 23:39
Μεγάλη η απήχηση του σπούτνικ στη ρωσική κοινή γνώμη:

Σχεδόν τα δύο τρίτα των Ρώσων, το 62%, δεν θέλουν να κάνουν το ρωσικό εμβόλιο Sputnik V και περίπου το ίδιο ποσοστό, 64%, πιστεύει ότι ο κορωνοϊός δημιουργήθηκε τεχνητά ως μια νέα μορφή βιολογικού όπλου, σύμφωνα με τη δημοσκόπηση του ανεξάρτητου ερευνητικού κέντρου Levada Center.

Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση του Levada Center που πραγματοποιήθηκε τον τελευταίο μήνα, το ποσοστό του 62% των Ρώσων που δεν θέλει να κάνει το ρωσικό εμβόλιο Sputnik-V είναι το υψηλότερο ποσοστό που έχει καταγραφεί μεταξύ των ηλικιών 18-24 ετών. Οπως δείχνουν τα στοιχεία της δημοσκόπησης, οι νέοι άνθρωποί είναι αυτοί που δεν θέλουν να εμβολιασθούν σε σχέση με άλλες ηλικιακές ομάδες. Στις ηλικίες 18-24 ετών, το 19% δήλωσε ότι είναι έτοιμο να εμβολιασθεί, ενώ το 75% δήλωσε ότι δεν θέλει. Στην ηλικιακή ομάδα 25-39 ετών, το 23% δήλωσε ναι στο εμβόλιο και το 73% όχι. Στην ηλικιακή ομάδα των 55 ετών και άνω το 40% δήλωσε ότι θέλει να εμβολιασθεί και το 49% όχι, όπως σημειώνει το ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Οι περισσότεροι από τους ερωτηθέντες αιτιολογούν την στάση τους αυτή προβάλλοντας ως κύριο επιχείρημα τις παρενέργειες του εμβολίου, οι οποίες μπορεί να περιλαμβάνουν τον πυρετό και την κόπωση. Η δημοσκόπηση έδειξε παράλληλα ότι το 56% των Ρώσων δεν φοβούνται αν θα μολυνθούν από την Covid-19. Το ποσοστό αυτό είναι το υψηλότερο από τον Φεβρουάριο του 2020.
Ρωσία-Δημοσκόπηση: Το 64% των ερωτηθέντων θεωρεί ότι ο κορωνοϊός δημιουργήθηκε τεχνητά, ως μορφή βιολογικού όπλου
Η δημοσκόπηση η οποία πραγματοποιήθηκε σε δείγμα 1.601 ατόμων και σε 50 περιοχές της χώρας, έδειξε επίσης ότι το 64% των ερωτηθέντων θεωρεί ότι ο κορωνοϊός δημιουργήθηκε τεχνητά ως μια νέα μορφή βιολογικού όπλου. Η προέλευση του κορωνοϊού έχει πολιτικοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό, αλλά η πλειονότητα των βιολόγων και ιολόγων πιστεύει ότι ο ιός αυτό είναι προϊόν φυσικής εξέλιξης.
Σιγά μην είναι θέμα Σπούτνικ.
Ψεκασμός είναι, το λέει παρακάτω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8052
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 01 Μαρ 2021, 23:46

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Μαρ 2021, 23:41

Σιγά μην είναι θέμα Σπούτνικ.
Ψεκασμός είναι, το λέει παρακάτω.
Δεν έχεις άδικο, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να απαντούσαν και στο αν θα έκαναν τα δυτικά εμβόλια.

LETO
Δημοσιεύσεις: 1957
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 00:49
Phorum.gr user: LETO

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LETO » 02 Μαρ 2021, 15:23


Η σημαντική μου αποστολή είναι να φέρω στο Ισραήλ άλλα 36 εκατομμύρια εμβόλια κατά της κορώνας τον επόμενο χρόνο.

Γιατί 36 εκατομμύρια;

Επειδή η κορώνα δεν αναστέλλεται μόνο από τα 2 εμβόλια που λάβατε.

Το εμβόλιο ισχύει για έξι μήνες έως ένα έτος.

Χωρίς περισσότερα εμβόλια, η κορώνα θα επιστρέψει σε μισό χρόνο σε ατελείωτους κύκλους κλεισίματος, ασθένειας και θανάτου.

Υπάρχει μόνο ένας τρόπος από αυτό - να προσφέρουμε δεκάδες εκατομμύρια περισσότερα εμβόλια.

Ποιος θα φέρει τα εμβόλια στο Ισραήλ;

Εγώ, που έκανα το Ισραήλ παγκόσμιο πρωταθλητή στα εμβόλια;

Ή η κυβέρνηση Sabal - Saar, Bennett και Lapid, που είπε ότι θα υπάρχουν μόνο 5 εμβόλια στο Ισραήλ;

Μόνο εσείς θα αποφασίσετε!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών