Εμβόλιο covid-19 Update

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 03 Αύγ 2021, 12:48

Εικόνα
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 03 Αύγ 2021, 12:51

αφου ψάχνεις το "7" το βλέπεις συνέχεια μπροστά σου

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34698
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 03 Αύγ 2021, 15:50

sharp έγραψε:
03 Αύγ 2021, 12:45
πατησιωτης έγραψε:
02 Αύγ 2021, 20:40
Fluffy έγραψε:
02 Αύγ 2021, 13:25
απλά το εμβόλιο λειτουργεί, όπως και τα πάντα όπου έχει απλωσει ο καπιταλισμός τα πλοκάμια του, σαν εμπορευμα.
Δυστυχώς όχι.Τα εμπορεύματα μπορείς να τα αγοράσεις.Εγώ ΔΕΝ μπορώ να αγοράσω την τρίτη δόση από εμβόλιο που θέλω ενώ άλλοι πιέζονται να εμβολιασθούν ενώ δεν θέλουν όχι μόνο δωρεάν αλλά και με διάφορα μπόνους. :D
Νομίζω δεν υπάρχει ακόμη τρίτη δοση. Απ' όσα καταλαβαίνω, δεν είναι όλες οι δόσεις ίδιες.

Τι θα πει δεν υπάρχει.Έχω κάνει δύο εμβόλια Άστρα Ζένεκα και θέλω να κάνω και ένα Φάιζερ για καλύτερη κάλυψη.Εμβόλια Φάιζερ έχει γεμίσει ο κόσμος και κάθονται και περιμένουν τους αντιεμβόλιους που δεν θέλουν να πάνε.Εγώ που θέλω δεν μπορώ.
Πρόκειται για καθαρά σύστημα κεντρικού σχεδιασμού που καθορίζει ποιός θα κάνει πότε ποιό εμβόλιο και πόσα που επί πλέον είναι δωρεάν και κάποια έχουν και μπόνους.Δεν υπάρχει αγορά εμβολίων - μόνο εμπόρευμα δεν είναι.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42778
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Αύγ 2021, 16:19

πατησιωτης έγραψε:
03 Αύγ 2021, 15:50
sharp έγραψε:
03 Αύγ 2021, 12:45
πατησιωτης έγραψε:
02 Αύγ 2021, 20:40


Δυστυχώς όχι.Τα εμπορεύματα μπορείς να τα αγοράσεις.Εγώ ΔΕΝ μπορώ να αγοράσω την τρίτη δόση από εμβόλιο που θέλω ενώ άλλοι πιέζονται να εμβολιασθούν ενώ δεν θέλουν όχι μόνο δωρεάν αλλά και με διάφορα μπόνους. :D
Νομίζω δεν υπάρχει ακόμη τρίτη δοση. Απ' όσα καταλαβαίνω, δεν είναι όλες οι δόσεις ίδιες.

Τι θα πει δεν υπάρχει.Έχω κάνει δύο εμβόλια Άστρα Ζένεκα και θέλω να κάνω και ένα Φάιζερ για καλύτερη κάλυψη.Εμβόλια Φάιζερ έχει γεμίσει ο κόσμος και κάθονται και περιμένουν τους αντιεμβόλιους που δεν θέλουν να πάνε.Εγώ που θέλω δεν μπορώ.
Πρόκειται για καθαρά σύστημα κεντρικού σχεδιασμού που καθορίζει ποιός θα κάνει πότε ποιό εμβόλιο και πόσα που επί πλέον είναι δωρεάν και κάποια έχουν και μπόνους.Δεν υπάρχει αγορά εμβολίων - μόνο εμπόρευμα δεν είναι.
Είναι εμπόρευμα στη χονδρική. Δεν είναι στη λιανική.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Αύγ 2021, 16:25

Όχι, μωρέ, δεν είναι εμπόρευμα. Δεν είναι ότι η Pfizer ξόδεψε 2 δις για την ανάπτυξη των εμβολίων και αναμένεται να βγάλει 33+ μόνο φέτος (του χρόνου περισσότερα). Εκ των οποίων 33+ δις, το κόστος παραγωγής είναι ένα πολύ μικρό κλάσμα (σύμφωνα με την Oxfam, 1,2 δολάρια ανά δόση, τουτέστιν περίπου 2,5 δις).

Φιλανθρωπική δράση είναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42778
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Αύγ 2021, 16:30

hellegennes έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:25
Όχι, μωρέ, δεν είναι εμπόρευμα. Δεν είναι ότι η Pfizer ξόδεψε 2 δις για την ανάπτυξη των εμβολίων και αναμένεται να βγάλει 33+ μόνο φέτος (του χρόνου περισσότερα). Εκ των οποίων 33+ δις, το κόστος παραγωγής είναι ένα πολύ μικρό κλάσμα (σύμφωνα με την Oxfam, 1,2 δολάρια ανά δόση, τουτέστιν περίπου 2,5 δις).

Φιλανθρωπική δράση είναι.
Σύμφωνα με την Oxfam για το Astrazeneca, που είναι εντελώς άλλης τεχνολογίας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Αύγ 2021, 16:33

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:30
hellegennes έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:25
Όχι, μωρέ, δεν είναι εμπόρευμα. Δεν είναι ότι η Pfizer ξόδεψε 2 δις για την ανάπτυξη των εμβολίων και αναμένεται να βγάλει 33+ μόνο φέτος (του χρόνου περισσότερα). Εκ των οποίων 33+ δις, το κόστος παραγωγής είναι ένα πολύ μικρό κλάσμα (σύμφωνα με την Oxfam, 1,2 δολάρια ανά δόση, τουτέστιν περίπου 2,5 δις).

Φιλανθρωπική δράση είναι.
Σύμφωνα με την Oxfam για το Astrazeneca, που είναι εντελώς άλλης τεχνολογίας.
Της Pfizer:

Due to lack of transparency of pharmaceutical companies, the exact cost of research and development and manufacturing of vaccines are unknown. Estimates used in this release are based on studies of mRNA production techniques, carried out by Public Citizen with engineers at Imperial College. Their analysis suggests that it could cost $9.4 billion to produce 8 billion doses of the Pfizer/BioNTech vaccine ―$1.18 per vaccine and for Moderna it would cost $22.8 billion to produce 8 billion doses ―$2.85 per vaccine.

https://www.oxfam.org/en/press-releases ... times-more
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 03 Αύγ 2021, 16:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Αύγ 2021, 16:34

Meanwhile:

Biotech giant Pfizer expects to generate $33.5 billion in Covid-19 vaccine sales in 2021, up from previous estimates of $26 billion, according to its second quarter earnings reports. These projections are based on the 2.1 billion doses of the Pfizer/BioNTech vaccine which the company expects to manufacture and deliver by the end of the year.

https://www.forbes.com/sites/aayushipra ... 36bdb9217d
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42778
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Αύγ 2021, 16:35

hellegennes έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:33
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:30
hellegennes έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:25
Όχι, μωρέ, δεν είναι εμπόρευμα. Δεν είναι ότι η Pfizer ξόδεψε 2 δις για την ανάπτυξη των εμβολίων και αναμένεται να βγάλει 33+ μόνο φέτος (του χρόνου περισσότερα). Εκ των οποίων 33+ δις, το κόστος παραγωγής είναι ένα πολύ μικρό κλάσμα (σύμφωνα με την Oxfam, 1,2 δολάρια ανά δόση, τουτέστιν περίπου 2,5 δις).

Φιλανθρωπική δράση είναι.
Σύμφωνα με την Oxfam για το Astrazeneca, που είναι εντελώς άλλης τεχνολογίας.
Της Pfizer:

Due to lack of transparency of pharmaceutical companies, the exact cost of research and development and manufacturing of vaccines are unknown. Estimates used in this release are based on studies of mRNA production techniques, carried out by Public Citizen with engineers at Imperial College. Their analysis suggests that it could cost $9.4 billion to produce 8 billion doses of the Pfizer/BioNTech vaccine ―$1.18 per vaccine and for Moderna it would cost $22.8 billion to produce 8 billion doses ―$2.85 per vaccine.

https://www.oxfam.org/en/press-releases ... times-more
Οκ το δέχομαι. Αλλά το είπα γιατί νόμιζα ότι η Oxfam ήταν η Οξφόρδη, τώρα που είναι απλά μια ΜΚΟ, έχει και λιγότερο κύρος. Μπορεί όμως να έχει δίκιο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Αύγ 2021, 16:39

Εχμ... δεν είναι «απλά μια ΜΚΟ». Εκτός αν και στην UNICEF αναφέρεσαι ως «απλά μια ΜΚΟ».

Επίσης το Imperial College δεν είναι «απλά μια ΜΚΟ».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21034
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 03 Αύγ 2021, 16:52

πατησιωτης έγραψε:
03 Αύγ 2021, 15:50
sharp έγραψε:
03 Αύγ 2021, 12:45
πατησιωτης έγραψε:
02 Αύγ 2021, 20:40


Δυστυχώς όχι.Τα εμπορεύματα μπορείς να τα αγοράσεις.Εγώ ΔΕΝ μπορώ να αγοράσω την τρίτη δόση από εμβόλιο που θέλω ενώ άλλοι πιέζονται να εμβολιασθούν ενώ δεν θέλουν όχι μόνο δωρεάν αλλά και με διάφορα μπόνους. :D
Νομίζω δεν υπάρχει ακόμη τρίτη δοση. Απ' όσα καταλαβαίνω, δεν είναι όλες οι δόσεις ίδιες.

Τι θα πει δεν υπάρχει.Έχω κάνει δύο εμβόλια Άστρα Ζένεκα και θέλω να κάνω και ένα Φάιζερ για καλύτερη κάλυψη.Εμβόλια Φάιζερ έχει γεμίσει ο κόσμος και κάθονται και περιμένουν τους αντιεμβόλιους που δεν θέλουν να πάνε.Εγώ που θέλω δεν μπορώ.
Πρόκειται για καθαρά σύστημα κεντρικού σχεδιασμού που καθορίζει ποιός θα κάνει πότε ποιό εμβόλιο και πόσα που επί πλέον είναι δωρεάν και κάποια έχουν και μπόνους.Δεν υπάρχει αγορά εμβολίων - μόνο εμπόρευμα δεν είναι.
Δεν υπάρχει εννοώ ότι δεν έχει μελετηθεί πόση πρέπει να είναι η δόση, ύστερα από πόσο διάστημα κλπ. Προσωπικά το βρίσκω επικίνδυνο να κάνω τρίτο εμβόλιο.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 03 Αύγ 2021, 16:53

sharp έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:52
Προσωπικά το βρίσκω επικίνδυνο να κάνω τρίτο εμβόλιο.
γιατρός;

sharp
Δημοσιεύσεις: 21034
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 03 Αύγ 2021, 16:56

Fluffy έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:53
sharp έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:52
Προσωπικά το βρίσκω επικίνδυνο να κάνω τρίτο εμβόλιο.
γιατρός;
Τι θα πει γιατρός; Μπορείς να πας να κάνεις 15 εμβόλια τετάνου αύριο πχ, επειδή έτσι πιστεύεις ότι θα έχεις μεγαλύτερη προστασία; Τι είναι τα εμβόλια, ασπιρίνες; Που κι απ' αυτές δεν παίρνεις όσες νά 'ναι.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 03 Αύγ 2021, 16:59

sharp έγραψε:
03 Αύγ 2021, 16:56

... Τι είναι τα εμβόλια, ασπιρίνες; Που κι απ' αυτές δεν παίρνεις όσες νά 'ναι.
Ακριβώς.Παίρνεις όσες σου πει ο γιατρός.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών