Εμβόλιο covid-19 Update

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Σεπ 2021, 15:43

vantono έγραψε:
13 Σεπ 2021, 13:33
Χτύπα μπόλι εσύ αλλιώς δεν μπαίνεις γήπεδο. Μην το σκέφτεσαι βραχυπρόθεσμα, δεν εννοω όποιο κι όποιο γήπεδο. Σκέψου το μελλοντικά. Σας ετοιμάζει γηπεδάρα η προεδράρα και υπάρχει ο κινδυνος να μη μπορεις να πας στα εγκαίνια. :cry
Αν χτυπήσει μπόλι, μόνο βραχυπρόθεσμα μπορεί να το σκέφτεται, γιατί η ισχύς του είναι για μερικούς μήνες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 13 Σεπ 2021, 18:14



Βλέπω διαφορετικά αποτελέσματα από διάφορες χώρες. Στην Αγγλία πχ διαβάζω δεν είναι καλά τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Σεπ 2021, 18:24

Αίγαγρος έγραψε:
13 Σεπ 2021, 18:14


Βλέπω διαφορετικά αποτελέσματα από διάφορες χώρες. Στην Αγγλία πχ διαβάζω δεν είναι καλά τα πράγματα.
Ενδέχεται τελικά τα εμβόλια να είναι αποτελεσματική και κατά τής μετάλλαξης Δ. Απλώς, στο ΗΒ και στο Ισραήλ έχει μειωθεί η δράση τους λόγω μεγαλύτερης απόστασης από τον χρόνο εμβολιασμού. Ενδέχεται ακόμη ο συνδυασμός των δύο, δηλαδή παρά την παρέλευση χρόνου, τα εμβόλια να ήταν και πάλι αποτελεσματικά έναντι τής Α, αλλά ο συνδυασμός παλιός εμβολιασμός και Δ να μη δουλεύει.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4476
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 13 Σεπ 2021, 18:48

Αίγαγρος έγραψε:
13 Σεπ 2021, 18:14


Βλέπω διαφορετικά αποτελέσματα από διάφορες χώρες. Στην Αγγλία πχ διαβάζω δεν είναι καλά τα πράγματα.

Συνεχιζει o πλασιεδακος την παπαρολογια

Εντωμεταξυ μεχρι και τα στοιχεια του εοδυ εδω περα τον διαψευδουνε
Ποσο μαλλον απο αμερικη

Αλλα αυτος εκει συνεχιζει να ξεφτυλιζεται

Προστασια 100% απο θανατο συμφωνα με τον πλασιεδακο
Ενδεικτικα τυχαια απο μια πολιτεια των ηπα


Meanwhile, more than 160 people have died and nearly 650 have been hospitalized in Illinois due to COVID-19 in "breakthrough" cases after they were fully vaccinated, according to state health officials
https://www.nbcchicago.com/news/coronav ... a/2570782/


Οι 160 πληρως εμβολιασμενοι που πεθαναν στο ιλινοις ειναι στο 100% προστασιας
Εδω βλεπουμε τον πλασιεδακο να εξηγει πως γινεται με προστασια 100% να πεθαναν εκατονταδες σε μια μονο πολιτεια




περαστική

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστική » 13 Σεπ 2021, 19:24

GoBack έγραψε:
11 Σεπ 2021, 12:06
πες τους να μετρησουν και τα d dimers για ερευνητικους σκοπους
Με το που σχολαω μου ανακοινωνει η μανα μου πως μου εκλεισε ραντεβου σε καρδιολογο. Νταξει λεω θα παω και θα γινω ρεζιλι, κλασικα. Η καρδια λειτουργει αψογα και στο καπακι μου λεει "για να σιγουρευτω εντελως αυριο το πρωι θα πας να κανεις εξεταση για d dimers". Και εγω με το που το ακουω του λεω "οχιι οχι αυτο" (θυμηθηκα την Γκερ και τις ενεσεις). Με κοιτουσε ο ανθρωπος, σου λεει που ξερει αυτη τι ειναι αυτο; :smt005: και θα τρεχω απ' τις 7 το πρωι πριν παω δουλεια για να τους φυγει η φοβια.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 13 Σεπ 2021, 21:37

12/09/2021
Μοριακός γενετιστής Α.Καλογερίδης: «Βάζουμε βόμβες που δεν ξέρουμε πότε θα πυροδοτήθουν μέσα στα κύτταρα μας»
«Δεν ξέρουμε τις μεσοπρόθεσμες και τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες»

Εικόνα

Τον «κώδωνα» του κινδύνου για τις πιθανές παρενέργειες των εμβολίων έκρουσε ο μοριακός γενετιστής Αθανάσιος Καλογερίδης, καθώς όπως τόνισε μέσω του εμβολίου βάζουμε «βόμβες» μέσα στα κύτταρα μας.

«Όταν κάτι ξεκινάει από τα κύτταρα σου και φτάνει στην ασθένεια είναι πολύ σημαντικό να το ξέρει ο άλλος ότι δεν παίρνουμε υπόψιν μας μόνο τις καταστάσεις που θα μας συμβούν αυτή τη στιγμή, αλλά ότι ουσιαστικά βάζουμε βόμβες που δεν ξέρουμε πότε θα πυροδοτήθουν μέσα στα κύτταρα μας», είπε χαρακτηριστικά μιλώντας στο «Ανατρεπτικό Δελτίο».




Παράλληλα στάθηκε και στο πρωτόκολλο το οποίο υπάρχει για την ασφάλεια των εμβολίων και τόνισε πως με τον τρόπο με τον οποίον βγήκαν στην αγορά δεν γνωρίζουμε τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες.

«Αυτή τη στιγμή ολόκληρο το πρωτόκολλο παραγωγής και διάθεσης εμβολίων έχει καταστρατηγηθεί με τον όρο ότι η τεχνολογία έχει προχωρήσει πάρα πολύ και έχουν δαπανηθεί πολλά εκατομμύρια. Για εμένα όλα αυτά είναι μπαρούφες. Δηλαδή με ποιον τρόπο μπορέσαν να ξέρουν τι μεσοπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες παρενέργειες δαπανώντας περισσότερα χρήματα ή αυξάνοντας τον αριθμό των ατόμων πάνω στα οποία δοκιμάσανε τα εμβόλια; Αφού ο χρόνος είναι σταθερός. Δηλαδή πρέπει να κάνουν ταξίδι στο χρόνο για να ξέρουν τις μεσοπρόθεσμες και τις μακροπρόθεσμες. Εφόσον λέει ο κανονισμός 4 με 5 χρόνια μελετούμε τα side effects. Άρα πως μειώσανε αυτόν τον χρόνο και υποτίθεται πήραν και άδεια; Από εδώ θα καταλάβετε επομένως ότι όλος αυτός ο κανονισμός έχει καταστρατηγηθεί».
https://www.pronews.gr/ygeia/1016811_mo ... odotithoyn

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28105
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 13 Σεπ 2021, 22:38

περαστική έγραψε:
13 Σεπ 2021, 19:24
GoBack έγραψε:
11 Σεπ 2021, 12:06
πες τους να μετρησουν και τα d dimers για ερευνητικους σκοπους
Με το που σχολαω μου ανακοινωνει η μανα μου πως μου εκλεισε ραντεβου σε καρδιολογο. Νταξει λεω θα παω και θα γινω ρεζιλι, κλασικα. Η καρδια λειτουργει αψογα και στο καπακι μου λεει "για να σιγουρευτω εντελως αυριο το πρωι θα πας να κανεις εξεταση για d dimers". Και εγω με το που το ακουω του λεω "οχιι οχι αυτο" (θυμηθηκα την Γκερ και τις ενεσεις). Με κοιτουσε ο ανθρωπος, σου λεει που ξερει αυτη τι ειναι αυτο; :smt005: και θα τρεχω απ' τις 7 το πρωι πριν παω δουλεια για να τους φυγει η φοβια.
Μαλλον διαβαζει και αυτος πχορουμ
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25198
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 13 Σεπ 2021, 22:40

Αίγαγρος έγραψε:
13 Σεπ 2021, 18:14


Βλέπω διαφορετικά αποτελέσματα από διάφορες χώρες. Στην Αγγλία πχ διαβάζω δεν είναι καλά τα πράγματα.
μια χαρουλα ειναι Αγγλια
62 νεκροι σημερα και 25% κατω τα κρουσματα σε σχεση με την προηγουμενη βδομαδα.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 13 Σεπ 2021, 22:44

H ανεμβολίαστη του γραφείου που είχε 40 πυρετό την παρασκευή, είναι τρίτη μέρα στο νοσοκομείο σήμερα μαζί με την κόρη της.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Σεπ 2021, 22:44

talaipwros έγραψε:
13 Σεπ 2021, 22:40
μια χαρουλα ειναι Αγγλια
62 νεκροι σημερα και 25% κατω τα κρουσματα σε σχεση με την προηγουμενη βδομαδα.
Γιατρός Πινόκιο:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Echelon
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 13 Σεπ 2021, 22:50

Ο <<γιατρός>> παίζει να νομίζει ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει ίντερνετ.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Σεπ 2021, 22:53

hellegennes έγραψε:
13 Σεπ 2021, 22:44
talaipwros έγραψε:
13 Σεπ 2021, 22:40
μια χαρουλα ειναι Αγγλια
62 νεκροι σημερα και 25% κατω τα κρουσματα σε σχεση με την προηγουμενη βδομαδα.
Γιατρός Πινόκιο:

Εικόνα
Σε σχέση με την προηγούμενη Δευτέρα εννοεί.

Και φυσικά, ούτε εσύ τα λες σωστά, αφού το "Weekly trends" δεν είναι real time, αλλά ενημερώνεται τα μεσάνυχτα GMT. Αρα, αυτο΄που δείχνεις, δεν έχει την σημερινή ημέρα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25198
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 13 Σεπ 2021, 22:56

Leporello έγραψε:
13 Σεπ 2021, 22:53
Σε σχέση με την προηγούμενη Δευτέρα εννοεί.

Και φυσικά, ούτε εσύ τα λες σωστά, αφού το "Weekly trends" δεν είναι real time, αλλά ενημερώνεται τα μεσάνυχτα GMT. Αρα, αυτο΄που δείχνεις, δεν έχει την σημερινή ημέρα.

δεν ξερω τι λεει ο ζηκος , εγω παντως τα λεω ολοσωστα
Εικόνα

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 13 Σεπ 2021, 22:59

Τι εγινε ρε ταλαιπωρε τους αφησε ελευθερους τους ανεμβολιαστους λενε κατι κακιες γλωσσες
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25198
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 13 Σεπ 2021, 23:00

pikey25 έγραψε:
13 Σεπ 2021, 22:59
Τι εγινε ρε ταλαιπωρε τους αφησε ελευθερους τους ανεμβολιαστους λενε κατι κακιες γλωσσες
αφου δεν ειναι και παρα πολλοι λεει δε βαριεσαι, το πολυ πολυ να πεθανουν.
αμα αυξηθουν οι θανατοι των εμβολιασμενων θα κανουμε τριτη δοση, και αν και παλι αυξηθουν, τοτε θα τους κλειδωσουμε τους ψεκ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών