Εμβόλιο covid-19 Update

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Νοέμ 2021, 02:08

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 01:54
GoBack έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 01:40

Σε αντιθεση με το συναχι και τα δεκατα που θα ειχες αν δεν το κανες :102:
https://www.economist.com/graphic-detai ... -estimator

3%, δικέ μου :-?

hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 01:48

Λογικό δεν είναι να φθίνει με την ηλικία η αποτελεσματικότητα; Σε όλα τα εμβόλια συμβαίνει αυτό. Βέβαια στα συγκεκριμένα προσπάθησαν οι εταιρείες να μας πείσουν ότι η προστασία είναι ίδια σε όλες τις ηλικίες, γιατί αυτά τα εμβόλια γαμάνε και δέρνουν. :smt005:
Ρε δικουλη, στον πίνακα βλέπουμε ότι η προστασία από θάνατο είναι more or less ίδια μέχρι τα 70, αλλά κ μέχρι τα 80 δεν είναι κ χαοτική διαφορά, δηλαδή οι 30αρηδες έχουν 87% κ πέφτει στο 80%. Δε λέω ότι είναι ασήμαντη διαφορά, αλλά και 80% είναι pretty good imo για άτομα που είναι με το ένα πόδι στον τάφο anyway πάνω από 70 :102:
Αυτό συμβαίνει γιατί τα στάθμισα με βάση τα κρούσματα και τα κρούσματα στους εμβολιασμένους είναι περισσότερα σ' αυτές τις ομάδες. Σταθμισμένα ως προς τον πληθυσμό εμβολιασμένων - ανεμβολίαστων, η προστασία στον θάνατο είναι:

30-39: 82%
40-49: 72%
50-59: 82%
60-69: 77%
70-79: 69%
80+: 57%

Επίσης υπάρχει και το κατά πόσο σε προστατεύει το εμβόλιο από θάνατο αν νοσήσεις αρκετά για να νοσηλευτείς. Αν σταθμίσεις ως προς τις νοσηλείες, η διαφορά είναι πολύ μικρότερη. Αλλά αυτό είναι υποπερίπτωση και δεν θέλω να το παραθέσω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 20 Νοέμ 2021, 10:00

Εικόνα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Νοέμ 2021, 12:17

hellegennes έγραψε:
19 Νοέμ 2021, 13:01
Πινακάκι με την σχετική προστασία των εμβολίων σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία του UKHSA, του ΗΒ
link;

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4625
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 20 Νοέμ 2021, 12:24

hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 01:01
Τι έπαθες αγορίνα μου;
είχα βάλει τα πραγματικά στοιχεία απ'το ΟΝS όταν ξεκίνησες αυτήν την πίπα. αυτά έχουν πλέον ενσωματωθεί και στην εβδομαδιαία έκθεση τού UKHSA τής οποίας τα δεδομένα παρερμηνεύεις σαν καλός ψέκας. συνέχισε να αυτοξεφτιλίζεσαι, δικαίωμά σου.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

https://assets.publishing.service.gov.u ... eek-46.pdf
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Νοέμ 2021, 12:27

Bill Hicks έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 12:24
hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 01:01
Τι έπαθες αγορίνα μου;
είχα βάλει τα πραγματικά στοιχεία απ'το ΟΝS όταν ξεκίνησες αυτήν την πίπα. αυτά έχουν πλέον ενσωματωθεί και στην εβδομαδιαία έκθεση τού UKHSA τής οποίας τα δεδομένα παρερμηνεύεις σαν καλός ψέκας. συνέχισε να αυτοξεφτιλίζεσαι, δικαίωμά σου.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

https://assets.publishing.service.gov.u ... eek-46.pdf
Ακριβώς από πάνω ζήτησα link.
Περιμένω να δω πόθεν προέκυψε πινακάκι της Μ. Βρετανίας στην ελληνική γλώσσα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Νοέμ 2021, 13:05

Bill Hicks έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 12:24
hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 01:01
Τι έπαθες αγορίνα μου;
είχα βάλει τα πραγματικά στοιχεία απ'το ΟΝS όταν ξεκίνησες αυτήν την πίπα. αυτά έχουν πλέον ενσωματωθεί και στην εβδομαδιαία έκθεση τού UKHSA τής οποίας τα δεδομένα παρερμηνεύεις σαν καλός ψέκας. συνέχισε να αυτοξεφτιλίζεσαι, δικαίωμά σου.
Αρχίδια από μερικά datasets. Το πλήρες είναι αυτό που παραθέτω, που είναι κυριολεκτικά όλα τα διαθέσιμα στοιχεία, εκτός αν έχεις κάποιον ψεκασμένο λόγο για τον οποίον να καταγράφονται νοσηλείες και θάνατοι σε μεγαλύτερο βαθμό στους εμβολιασμένους. Ίσως οι ανεμβολίαστοι να μην πηγαίνουν στο νοσοκομείο και να πεθαίνουν σπίτι τους. Δεν ξέρω ποια ψεκασμένη δικαιολογία έχεις.

Όσο για αποδοτικότητα στην μετάδοση μεγαλύτερη από 0%, μπορούμε να την συζητήσουμε, όπως είπα και στον άλλον, αλλά αυτό σημαίνει μικρότερη αποδοτικότητα στην νοσηλεία και στους θανάτους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4625
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 20 Νοέμ 2021, 14:21

hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 13:05
Bill Hicks έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 12:24
hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 01:01
Τι έπαθες αγορίνα μου;
είχα βάλει τα πραγματικά στοιχεία απ'το ΟΝS όταν ξεκίνησες αυτήν την πίπα. αυτά έχουν πλέον ενσωματωθεί και στην εβδομαδιαία έκθεση τού UKHSA τής οποίας τα δεδομένα παρερμηνεύεις σαν καλός ψέκας. συνέχισε να αυτοξεφτιλίζεσαι, δικαίωμά σου.
Αρχίδια από μερικά datasets. Το πλήρες είναι αυτό που παραθέτω, που είναι κυριολεκτικά όλα τα διαθέσιμα στοιχεία, εκτός αν έχεις κάποιον ψεκασμένο λόγο για τον οποίον να καταγράφονται νοσηλείες και θάνατοι σε μεγαλύτερο βαθμό στους εμβολιασμένους. Ίσως οι ανεμβολίαστοι να μην πηγαίνουν στο νοσοκομείο και να πεθαίνουν σπίτι τους. Δεν ξέρω ποια ψεκασμένη δικαιολογία έχεις.

Όσο για αποδοτικότητα στην μετάδοση μεγαλύτερη από 0%, μπορούμε να την συζητήσουμε, όπως είπα και στον άλλον, αλλά αυτό σημαίνει μικρότερη αποδοτικότητα στην νοσηλεία και στους θανάτους.
οι ειδικοί που αναλύουν και εκθέτουν τα στοιχεία διαφωνούν μαζί σου, αλλά αυτοί είναι τσιράκια τού συστήματος ενώ εσύ ως ανυπότακτος ψεκ ξέρεις καλύτερα και αποκαλύπτεις την αλήθεια.

είπαμε, συνέχισε να αυτοξεφτιλίζεσαι, δικαίωμά σου. :wave:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Νοέμ 2021, 22:59

hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 13:05
Bill Hicks έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 12:24
hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 01:01
Τι έπαθες αγορίνα μου;
είχα βάλει τα πραγματικά στοιχεία απ'το ΟΝS όταν ξεκίνησες αυτήν την πίπα. αυτά έχουν πλέον ενσωματωθεί και στην εβδομαδιαία έκθεση τού UKHSA τής οποίας τα δεδομένα παρερμηνεύεις σαν καλός ψέκας. συνέχισε να αυτοξεφτιλίζεσαι, δικαίωμά σου.
Το πλήρες είναι αυτό που παραθέτω (...)
link;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Νοέμ 2021, 23:07

Bill Hicks έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 14:21
hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 13:05
Bill Hicks έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 12:24


είχα βάλει τα πραγματικά στοιχεία απ'το ΟΝS όταν ξεκίνησες αυτήν την πίπα. αυτά έχουν πλέον ενσωματωθεί και στην εβδομαδιαία έκθεση τού UKHSA τής οποίας τα δεδομένα παρερμηνεύεις σαν καλός ψέκας. συνέχισε να αυτοξεφτιλίζεσαι, δικαίωμά σου.
Αρχίδια από μερικά datasets. Το πλήρες είναι αυτό που παραθέτω, που είναι κυριολεκτικά όλα τα διαθέσιμα στοιχεία, εκτός αν έχεις κάποιον ψεκασμένο λόγο για τον οποίον να καταγράφονται νοσηλείες και θάνατοι σε μεγαλύτερο βαθμό στους εμβολιασμένους. Ίσως οι ανεμβολίαστοι να μην πηγαίνουν στο νοσοκομείο και να πεθαίνουν σπίτι τους. Δεν ξέρω ποια ψεκασμένη δικαιολογία έχεις.

Όσο για αποδοτικότητα στην μετάδοση μεγαλύτερη από 0%, μπορούμε να την συζητήσουμε, όπως είπα και στον άλλον, αλλά αυτό σημαίνει μικρότερη αποδοτικότητα στην νοσηλεία και στους θανάτους.
οι ειδικοί που αναλύουν και εκθέτουν τα στοιχεία διαφωνούν μαζί σου
Δεν θυμάμαι να έκανα κάποια συζήτηση με ειδικούς και να διαφώνησαν μαζί μου. Αλλά είπαμε ότι μπορούμε να συζητήσουμε την θεωρία σου ότι τα εμβόλια είναι αποδοτικά ενάντια στην μετάδοση. Το σενάριο ότι το εμβόλιο εμποδίζει την μετάδοση κατά 0% δίνει αυτήν την αποδοτικότητα σε νοσηλεία και θάνατο:


Εικόνα


Αυτό είναι το σενάριο που δίνει τα υψηλότερα ποσοστά προστασίας απέναντι στην νοσηλεία και στον θάνατο. Οτιδήποτε πάνω από 0% απόδοση του εμβολίου δίνει μικρότερες αποδόσεις προστασίας απέναντι στην νοσηλεία και στον θάνατο. Οπότε αν πάρουμε ως σωστή την θεωρία σου ότι τα εμβόλια αποτρέπουν την μετάδοση, θα πρέπει να δεχτούμε ότι είναι λιγότερο αποδοτικά απέναντι στην σοβαρή νόσηση και τον θάνατο.

Σε ακούω, λοιπόν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Νοέμ 2021, 23:08

hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 23:07

Εικόνα
link;
(6η φορά)

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4625
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 21 Νοέμ 2021, 00:24

hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 23:07

Σε ακούω, λοιπόν.
άσε μας, ρε χέλλη, με το πινακάκι σου. ψεκομπλογκ έχεις καταντήσει.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2021, 00:34

Bill Hicks έγραψε:
21 Νοέμ 2021, 00:24
hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 23:07

Σε ακούω, λοιπόν.
άσε μας, ρε χέλλη, με το πινακάκι σου. ψεκομπλογκ έχεις καταντήσει.
Άρνηση πραγματικότητας 101.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 21 Νοέμ 2021, 00:48

hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2021, 00:34
Bill Hicks έγραψε:
21 Νοέμ 2021, 00:24
hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2021, 23:07

Σε ακούω, λοιπόν.
άσε μας, ρε χέλλη, με το πινακάκι σου. ψεκομπλογκ έχεις καταντήσει.
Άρνηση πραγματικότητας 101.
ουτε η πφαιζερ δεν δινει τα νουμερα που βαζει ο βασιλακης

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2021, 00:56

Του βάζω τα στοιχεία του ΗΒ και δεν του αρέσουν. Βάζει μελέτες που δείχνουν μια ελλιπή εικόνα και του λέω «οκ, την δέχομαι, κοίτα όμως πώς αυτή η υπόθεση ότι το εμβόλιο εμποδίζει την μετάδοση συνεπάγεται ότι έχει μικρότερη αποδοτικότητα ενάντια στην νοσηλεία και στον θάνατο» και απαντά με το αντίστοιχο «απαξιώ» του «ομφακές εισίν».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

likosmokeses
Δημοσιεύσεις: 1537
Εγγραφή: 04 Μαρ 2019, 23:18

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από likosmokeses » 23 Νοέμ 2021, 11:48

Κορωνοϊός - Ισραήλ: Θέμα χρόνου η τέταρτη δόση του εμβολίου κατά της Covid
«Θα πρέπει να συνεχίσουμε να εμβολιαζόμαστε ανά τακτά χρονικά διαστήματα», δήλωσε ο γενικός διευθυντής του ισραηλινού υπουργείου Υγείας καθηγητής Νάχμαν Ας
Αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο το Ισραήλ να επαναφέρει τα περιοριστικά μέτρα για την καταπολέμηση της πανδημίας της νόσου Covid, o γενικός διευθυντής του υπουργείου Υγείας της χώρας, καθηγητής Νάχμαν Ας, προειδοποιεί ότι είναι θέμα χρόνου η χορήγηση της τέταρτης δόσης του εμβολίου κατά του κορωνοϊού.

Ο Ισραηλινός καθηγητής εκτιμά ότι οι Ισραηλινοί πιθανό να πρέπει να λάβουν επιπλέον αναμνηστική δόση του εμβολίου κατά του κορωνοϊού καθώς μειώνεται η προστασία των εμβολίων.

Επισημαίνει ακόμη ότι η χώρα του μπορεί να χρειαστεί να επαναφέρει τα περιοριστικά μέτρα προκειμένου να μπει φρένο στην εξάπλωση του ιού.

Οι δηλώσεις του Ας έρχονται την ώρα που ο Ισραηλινός πρωθυπουργός, Ναφτάλι Μπένετ, υποβαθμίζει τα αυξανόμενα κρούσματα του κορωνοϊού αποκλείοντας παράλληλα την επιβολή νέων μέτρων στη διάρκεια του χειμώνα.

«Οι Ισραηλινοί θα πρέπει να λάβουν μια τέταρτη δόση του εμβολίου για τη COVID-19 κάποια στιγμή στο μέλλον, καθώς πέφτουν τα επίπεδα αντισωμάτων. Είναι μάλλον θέμα χρόνου και το ερώτημα είναι πότε . Αν το εμβόλιο μας παρείχε προστασία για ένα χρόνο, θα ήμασταν ευτυχείς...» :lol: , υποστήριξε ο καθηγητής Ας σε συνέντευξη Τύπου και πρόσθεσε:

«Σε κάθε περίπτωση, πιθανότατα το εμβόλιο δεν θα μας προστατεύει για χρόνια έναντι του κορωνοϊού, ακόμη και η αναμνηστική δόση, και θα πρέπει να συνεχίσουμε να εμβολιαζόμαστε ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Ελπίζω να εμβολιαζόμαστε κάθε χρόνο ή περισσότερο».

Ο ίδιος τόνισε επίσης ότι τα τελευταία στοιχεία του υπουργείου Υγείας είναι ανησυχητικά καθώς ο ρυθμός αναπαραγωγής της επιδημίας -που δείχνει πόσα άτομα κατά μέσο όρο μολύνει έναν μόνο φορέας του ιού- ξεπέρασε το 1 για πρώτη φορά εδώ και μήνες.

«Ο αριθμός αναπαραγωγής της επιδημίας (αριθμός R) έφθασε στο 1,02 το περασμένο Σάββατο γεγονός που αφήνει να εννοηθεί ότι η πανδημία μπορεί να επιστρέφει στο Ισραήλ μετά από εβδομάδες σταθερής μείωσης των κρουσμάτων του κορωνοϊού», είπε ο Ας επισημαίνοντας ότι η χώρα μπορεί να χρειαστεί να επαναφέρει ορισμένα από τα μέτρα υγείας που είχαν ληφθεί πρόσφατα στο πλαίσιο της ανησυχητικής αναζωπύρωσης των κρουσμάτων του κορωνοϊού. Ωστόσο, σημείωσε ότι δεν υπάρχει λόγος πανικού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, στις αρχές Σεπτεμβρίου, ο Ισραηλινός «τσάρος» για την αντιμετώπιση της πανδημίας του κορωνοϊού, Σαλμάν Ζάρκα δήλωσε ότι, πλέον, οι πολίτες θα πρέπει να καταλάβουν ότι θα εμβολιάζονται πιο συχνά κατά του ιού -«κάθε πέντε έως έξι μήνες».

«Το Ισραήλ αναμένεται να χορηγήσει εμβόλια που έχουν αναπτυχθεί ειδικά για την αντιμετώπιση διαφορετικών μεταλλάξεων του κορωνοϊού μέχρι το τέλος του 2021 ή στις αρχές του 2022», όπως υποστηρίζει μιλώντας στο κρατικό ραδιόφωνο «Κan».

«Δεδομένου ότι ο ιός είναι εδώ και θα συνεχίσει να είναι εδώ, θα πρέπει να προετοιμαστούμε για μια τέταρτη δόση»...

«Αυτή θα είναι η ζωή μας στο εξής, θα βιώνουμε διαδοχικά κύματα του κορωνοϊού».

Υπενθυμίζεται ότι το Ισραήλ καταγράφει νέο ρεκόρ κρουσμάτων της νόσου Covid-19 με το τέταρτο κύμα να πλήττει τη χώρα και τα εμβόλια κατά τoυ κορωνοιού να εξακολουθούν να προστατεύουν από σοβαρές ασθένειες

Μέχρι στιγμής, από τα 9,3 εκατομμύρια των Ισραηλινών, περίπου 6 εκατομμύρια πολιτών έχουν εμβολιαστεί πλήρως και άλλα 2,5 εκατομμύρια έχουν κάνει ήδη μια τρίτη, ενισχυτική δόση του εμβολίου των Pfizer/BioNTech.

stay calm

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών