Εμβόλιο covid-19 Update

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28223
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 11 Μάιος 2021, 14:29

NewModelArmy έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:24
Ναι γιατι μονο ετοιμοθανατοι πεθαινουν.Σου στελνει μηνυμα ο χαρος απο ενα μηνα πριν.Δεν εχεις ακουσει για ξαφνικους θανατους απο εμφραγματα,απο εγκεφαλικα κλπ.Επισης δεν ειναι οτι καθε μερα πεθανει καποιος που εκανε εμβολιο πριν 24 ωρες.Στην Ελλαδα που ψαχνουν ολοι τετοιες ειδησεις για να πουλησουν στους ψεκασμενους θα μαθαιναμε ακομα περισσοτερες περιπτωσεις αν ηταν καθημερινο φαινομενο.
Δεν ειπα οτι πεθαινουν μονο ετοιμοθανατοι σου ειπα οτι πρεπει να γινει λιγο πιο συγκεκριμενο το ερωτημα και να αποκλειστουν αρκετοι θανατοι απο αυτο.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Μάιος 2021, 14:30

GoBack έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:29
NewModelArmy έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:24
Ναι γιατι μονο ετοιμοθανατοι πεθαινουν.Σου στελνει μηνυμα ο χαρος απο ενα μηνα πριν.Δεν εχεις ακουσει για ξαφνικους θανατους απο εμφραγματα,απο εγκεφαλικα κλπ.Επισης δεν ειναι οτι καθε μερα πεθανει καποιος που εκανε εμβολιο πριν 24 ωρες.Στην Ελλαδα που ψαχνουν ολοι τετοιες ειδησεις για να πουλησουν στους ψεκασμενους θα μαθαιναμε ακομα περισσοτερες περιπτωσεις αν ηταν καθημερινο φαινομενο.
Δεν ειπα οτι πεθαινουν μονο ετοιμοθανατοι σου ειπα οτι πρεπει να γινει λιγο πιο συγκεκριμενο το ερωτημα και να αποκλειστουν αρκετοι θανατοι απο αυτο.
Εύκολο, τους ρωτάμε αν αυτό το εμβόλιο είναι η τελευταία τους επιθυμία.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34819
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Μάιος 2021, 14:58

Jack Shephard έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:25
Επειδή λένε ότι στα γυμναστήρια θα επιτρέπουν μόνο τους εμβολιασμένους, άμα κάνετε login στο emvolio.gov.gr σας δείχνει το παρακάτω:

Η πρώτη δόση του εμβολιασμού σας ολοκληρώθηκε. Προσέλθετε για τη δεύτερη δόση σύμφωνα με το προγραμματισμένο ραντεβού σας!

Άλλης μορφής βεβαίωση δε βρήκα να τυπώσω.

Εν τω μεταξύ χθες που εμβολιάστηκα με AZ, στις ~10:20 μέχρι τις 19:00 δεν είχα εμφανίζει παρενέργειες. Εκείνη την ώρα πήγα Supermarket. Ενώ κουβαλούσα δύο καλάθια με βάρος ανάξιο λόγου, ένιωσα τα πόδια μου βαριά, σα να μουδιάζουν. Μέχρι τις 19:30 ανέβασα 39 πυρετό και είχα ρίγη. Περίμενα 40 λεπτά να περάσουν μόνα τους, επέμεναν και πήρα ένα depon maximum που προτείνουν. Μέχρι τις 21:00 τα ρίγη έφυγαν και ο πυρετός έπεσε στο ~37.5. Ήμουν λειτουργικός. Είχα αυτό τον πυρετό καθόλη τη νύχτα, πήρα ένα δεύτερο depon κατά τις 04:00 και σήμερα δεν έχω πυρετό. Ήμουν ψιλοανήσυχος, ένιωθα ζέστη και στριφογύριζα στο κρεβάτι, πήγα και την έπεσα σε ένα καναπέ να στριφογυρίζω με την ησυχία μου και να μην ενοχλώ. Έβαλα και κλιματισμό να έχω λίγη δροσιά.

Σήμερα δεν έχω πυρετό, μου έχει μείνει μία κόπωση και κάτι σαν πονοκέφαλος. Δε πονάει το κεφάλι μου αλλά έχω δεχτεί 3-4 σας πούμε σουβλιές, που δεν πονάνε. Τουλάχιστον στην περίπτωση μου ο πόνος στο σημείο του εμβολιασμού είναι ανεπαίσθητος. Δε φαίνεται να είναι αποτέλεσμα της δράσης του εμβολίου αλλά ότι η βελόνα τραυμάτισε το συγκεκριμένο σημείο.

Μετά και τη δεύτερη δόση βγαίνει το πιστοποιητικό εμβολιασμού πατώντας στο τετραγωνάκι που γράφει Πιστοποιητικό εμβολιασμού κάτω δεξιά.Περιέχει τις ημερομηνίες εμβολιασμού και τον τύπο του εμβολίου.

Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 11 Μάιος 2021, 15:04

Jack Shephard έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:25
Επειδή λένε ότι στα γυμναστήρια θα επιτρέπουν μόνο τους εμβολιασμένους, άμα κάνετε login στο emvolio.gov.gr σας δείχνει το παρακάτω:

απαρτχαιντ

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12185
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 11 Μάιος 2021, 15:21

Jack Shephard έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:25
Επειδή λένε ότι στα γυμναστήρια θα επιτρέπουν μόνο τους εμβολιασμένους, άμα κάνετε login στο emvolio.gov.gr σας δείχνει το παρακάτω:

Η πρώτη δόση του εμβολιασμού σας ολοκληρώθηκε. Προσέλθετε για τη δεύτερη δόση σύμφωνα με το προγραμματισμένο ραντεβού σας!

Άλλης μορφής βεβαίωση δε βρήκα να τυπώσω.

Εν τω μεταξύ χθες που εμβολιάστηκα με AZ, στις ~10:20 μέχρι τις 19:00 δεν είχα εμφανίζει παρενέργειες. Εκείνη την ώρα πήγα Supermarket. Ενώ κουβαλούσα δύο καλάθια με βάρος ανάξιο λόγου, ένιωσα τα πόδια μου βαριά, σα να μουδιάζουν. Μέχρι τις 19:30 ανέβασα 39 πυρετό και είχα ρίγη. Περίμενα 40 λεπτά να περάσουν μόνα τους, επέμεναν και πήρα ένα depon maximum που προτείνουν. Μέχρι τις 21:00 τα ρίγη έφυγαν και ο πυρετός έπεσε στο ~37.5. Ήμουν λειτουργικός. Είχα αυτό τον πυρετό καθόλη τη νύχτα, πήρα ένα δεύτερο depon κατά τις 04:00 και σήμερα δεν έχω πυρετό. Ήμουν ψιλοανήσυχος, ένιωθα ζέστη και στριφογύριζα στο κρεβάτι, πήγα και την έπεσα σε ένα καναπέ να στριφογυρίζω με την ησυχία μου και να μην ενοχλώ. Έβαλα και κλιματισμό να έχω λίγη δροσιά.

Σήμερα δεν έχω πυρετό, μου έχει μείνει μία κόπωση και κάτι σαν πονοκέφαλος. Δε πονάει το κεφάλι μου αλλά έχω δεχτεί 3-4 σας πούμε σουβλιές, που δεν πονάνε. Τουλάχιστον στην περίπτωση μου ο πόνος στο σημείο του εμβολιασμού είναι ανεπαίσθητος. Δε φαίνεται να είναι αποτέλεσμα της δράσης του εμβολίου αλλά ότι η βελόνα τραυμάτισε το συγκεκριμένο σημείο.
Σφαλμα το ερκοντισιον.
Επρεπε ν'αφησεις τον οργανισμο σου να ιδρωσει για να πεσει ο πυρετος.
Ετσι λειτουργουν τα αντιπυρετικα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 11 Μάιος 2021, 15:51

Thor έγραψε:
11 Μάιος 2021, 15:21
Σφαλμα το ερκοντισιον.
Επρεπε ν'αφησεις τον οργανισμο σου να ιδρωσει για να πεσει ο πυρετος.
Ετσι λειτουργουν τα αντιπυρετικα.
Σφάλμα ξεσφάλμα μόνο έτσι μπόρεσα να κοιμηθώ. Η ολονυχτία δεν ήταν επιλογή, δεν ήθελα να είμαι ζόμπι όλη την ημέρα.

Τεσπά, πιστεύω θα φύγει και η κόπωση που νιώθω σήμερα και αύριο θα εδώ επανέλθει πλήρως.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 11 Μάιος 2021, 15:58

Jack Shephard έγραψε:
11 Μάιος 2021, 15:51
().
Ίδια πορεία είχα, απλα πήρα απλό ντεπον οπότε έπεσε στο 38 :D
Την άλλη μέρα ανέβασα λίγα δέκατα αλλα το βράδυ ήμουν κομπλέ, κοιμήθηκα σαν πουλάκι κ την επόμενη σα να μην είχε συμβεί τπτ

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12185
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 11 Μάιος 2021, 16:09

Jack Shephard έγραψε:
11 Μάιος 2021, 15:51
Thor έγραψε:
11 Μάιος 2021, 15:21
Σφαλμα το ερκοντισιον.
Επρεπε ν'αφησεις τον οργανισμο σου να ιδρωσει για να πεσει ο πυρετος.
Ετσι λειτουργουν τα αντιπυρετικα.
Σφάλμα ξεσφάλμα μόνο έτσι μπόρεσα να κοιμηθώ. Η ολονυχτία δεν ήταν επιλογή, δεν ήθελα να είμαι ζόμπι όλη την ημέρα.

Τεσπά, πιστεύω θα φύγει και η κόπωση που νιώθω σήμερα και αύριο θα εδώ επανέλθει πλήρως.
Περαστικα και σιδερενιος.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12185
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 11 Μάιος 2021, 16:44

https://www.defence-point.gr/news/israi ... kimes-quot

Ισραηλινό φάρμακο για κορονοϊό: “Φαίνεται να λειτουργεί, περαιτέρω δοκιμές”

Στο εισπνεόμενο ισραηλινό φάρμακο για τον κορονοϊό, η δοκιμή του οποίου ξεκινά στο «Σωτηρία», αναφέρθηκε η διευθύντρια της Πνευμονολογικής Κλινικής του νοσοκομείου, Μίνα Γκάγκα. Μιλώντας στον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ και ερωτηθείσα σχετικά, ανέφερε ότι πρόκειται για ένα αντιφλεγμονώδες φάρμακο που δίνεται με την εισπνοή και το οποίο φαίνεται να λειτουργεί καλά. Διευκρίνισε, ωστόσο, ότι επί του παρόντος έχει γίνει μια μικρή μελέτη φάσης 1 και τώρα προχωρούν οι υπόλοιπες.

Όπως τόνισε, οι επιστήμονες επιθυμούν να δοκιμαστεί σε αρκετούς ασθενείς και διαφορετικούς πληθυσμούς. «Είναι αισιόδοξο, αλλά δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά θα μας δώσει τη λύση» σημείωσε. Ως προς την πορεία της πανδημίας, είπε ότι τα πράγματα φαίνεται να πηγαίνουν λίγο καλύτερα. «Έχουμε λιγότερα κρούσματα και κενά κρεβάτια στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας, αλλά εξακολουθούμε να έχουμε εισαγωγές και κάποια άτομα χρειάζονται περισσότερη αγωγή ή και να διασωληνωθούν» ανέφερε.
Υπενθυμίζεται ότι συνολικά 90 ασθενείς, με ήπια ή μέτρια βαρύτητα Covid-19, χωρίς αναπνευστική ανεπάρκεια, αλλά με ακτινολογικά ευρήματα, πρόκειται να λάβουν δόσεις του φαρμάκου στα νοσοκομεία «Σωτηρία» και «Αττικόν». Το τεχνολογικά προηγμένο φάρμακο θα χορηγείται μία φορά την ημέρα, για πέντε ημέρες και οι ασθενείς θα παρακολουθούνται και μετά το εξιτήριό τους. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8052
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 11 Μάιος 2021, 17:28

Η κυβέρνηση δρομολογεί τη χρήση του «coronapass», για την πρόσβαση πολιτών σε συγκεκριμένες εκδηλώσεις στο Βέλγιο.

Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της γαλλόφωνης εφημερίδας Le Soir , το βελγικό «coronapass» αναμένεται να έχει αντίστοιχη χρήση με αυτή του Πράσινου Ψηφιακού Πιστοποιητικού της ΕΕ που θα αφορά ταξίδια και μετακινήσεις. Ήδη από τα μέσα Αυγούστου, το Βέλγιο θα μπορούσε να ζητά μία απόδειξη είτε εμβολιασμού, είτε αρνητικού τεστ, για πρόσβαση σε ευρείας κλίμακας εκδηλώσεις. Η χώρα προτίθεται να χρησιμοποιήσει αυτό το ηλεκτρονικό πιστοποιητικό για περιορισμένη χρήση εντός της επικράτειας.

Χθες το Γραφείο του Πρωθυπουργού, Αλεξάντερ Ντε Κρου, επιβεβαίωσε στη Le Soir ότι το «coronapass» θα μπορούσε να ζητείται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις εντός των συνόρων. "Σταδιακά θα επιτρέψουμε εκδηλώσεις σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους με συμμετοχή ολοένα και περισσότερων ατόμων. Εάν όμως ένας διοργανωτής θέλει να υπερβεί τα εκάστοτε υφιστάμενα όρια, θα μπορούσε να το πράξει με τον έλεγχο του «coronapass» στην είσοδο των εκδηλώσεων. Μία Υπουργική Απόφαση που προβλέπει μία τέτοια περίπτωση θα είναι επαρκής, από νομικής άποψης. Αντικείμενο της ρύθμισης θα είναι οι μεγάλες πολιτιστικές και αθλητικές εκδηλώσεις".

Προκειμένου πάντως να αποφευχθεί κάθε είδους διακριτική μεταχείριση, τονίζεται ότι το coronapass θα εφαρμοστεί όταν θα δοθεί σε όλους τους πολίτες η ευκαιρία να εμβολιαστούν.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Μάιος 2021, 17:35

GoBack έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:21
NewModelArmy έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:03
ST48410 έγραψε:
11 Μάιος 2021, 13:55


Δεν πιστεύω σε τέτοιες θεωρίες συνωμοσίας. Όταν όμως ακούω ότι κάποιος έκανε εμβόλιο και πέθανε την άλλη μέρα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι πρόκειται για σύμπτωση.
Το εγραψα και στο αλλο νημα.Αμα με καποιον τροπο εμβολιαζαμε 1 εκατομμυριο κατοικους,ολοι πανω απο 30,σε μια μερα,θα περιμενες ολοι αυτοι να ζουνε μετα απο 24 ωρες;
Σας εχω ξαναγραψει και σε αλλο νημα γιατι μπαζει αυτος ο συλλογισμος.Κανενας ετοιμοθανατος δεν θα παει να εμβολιαστει.Το σωστο ερωτημα ειναι λοιπον "αν εμβολιασουμε 1 εκατομμυριο φαινομενικα μη ετοιμοθανατους ανθρωπους ανω των 30 ετων σε μια μερα ποσοι περιμενουμε να πεθανουν απο παθολογικα αιτια μεσα στις επομενες 24 ωρες;"
Το σωστό ερώτημα είναι τι εννοείς "ετοιμοθάνατος".
Στο ρωτώ γιατί σε παράλληλο νήμα ανέβασα στοιχεία που δείχνουν 7000 αιφνίδιους θανάτους από κυκλοφορικό επεισόδιο ετησίως στην Ελλάδα. Δηλαδή περίπου 20 αιφνίδιοι θάνατοι τη μέρα. Αυτό σημαίνει ότι στους 4 μήνες εμβολιασμού έχουμε περίπου 2000 παράλληλους αιφνίδιους θανάτους από εμφράγματα, ανακοπές, θρομβώσεις κλπ.

https://www.protothema.gr/ugeia/article ... epeisodio/

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 11 Μάιος 2021, 18:41

NewModelArmy έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:03
Το εγραψα και στο αλλο νημα.Αμα με καποιον τροπο εμβολιαζαμε 1 εκατομμυριο κατοικους,ολοι πανω απο 30,σε μια μερα,θα περιμενες ολοι αυτοι να ζουνε μετα απο 24 ωρες;
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά. Άνθρωποι όλων των ηλικιών πέθαιναν και πεθαίνουν καθημερινά. Έχω και μία περίπτωση συγγενή που έχασα ξαφνικά από θρόμβωση πριν 15 χρόνια. Αν λοιπόν εμβολίαζες με ένα μαγικό τρόπο όλο τον πληθυσμό της χώρας αύριο, προφανώς και θα είχες θανάτους μεθαύριο από ένα σωρό φυσικά αίτια. Ωστόσο όταν εμβολιάζεις νέα υγιή άτομα και λίγες ώρες μετά ανεβάζουν πυρετό, επιδεινώνεται ραγδαία η κατάστασή τους και καταλήγουν την επόμενη μέρα, τότε αν πούμε ότι αυτό είναι σύμπτωση μάλλον προσπαθούμε να διασκεδάσουμε τους φόβους μας.

Στο παρόν θέμα συντάσσομαι με GoBack. Δεν λέμε να πέσει ο άλλος από τη σκάλα και να πεθάνει ή να πάθει ανακοπή επειδή πήρε μεγάλη λαχτάρα ή να του ανέβει η πίεση πάνω σε έντονο διαπληκτισμό και να πάθει εγκεφαλικό. Μιλάμε για ακολουθία γεγονότων αμέσως μετά τον εμβολιασμό σε άτομα χωρίς προηγούμενο ιστορικό.

Αν αύριο πεθάνω αιφνιδίως αυτό υπάγεται στην λογική των ξαφνικών θανάτων που μπορεί να συμβούν στην ηλικία μου. Αν πάω σήμερα και εμβολιαστώ, παρουσιάσω πυρετό, σταδιακά αδυναμία να αναπνέω, χάσω τις αισθήσεις μου και μερικές ώρες μετά χαιρετήσω, τότε θα πρέπει να ελεγχθεί εξονυχιστικά μια τέτοια περίπτωση και μέχρι να γίνει αυτό και να αποδειχθεί ότι δεν οφείλεται σε κανέναν μηχανισμό που πυροδοτήθηκε από τον εμβολιασμό, δεν θα μπορέσω να αποκλείσω συσχέτιση.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28223
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 11 Μάιος 2021, 19:22

stavmanr έγραψε:
11 Μάιος 2021, 17:35
GoBack έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:21
NewModelArmy έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:03


Το εγραψα και στο αλλο νημα.Αμα με καποιον τροπο εμβολιαζαμε 1 εκατομμυριο κατοικους,ολοι πανω απο 30,σε μια μερα,θα περιμενες ολοι αυτοι να ζουνε μετα απο 24 ωρες;
Σας εχω ξαναγραψει και σε αλλο νημα γιατι μπαζει αυτος ο συλλογισμος.Κανενας ετοιμοθανατος δεν θα παει να εμβολιαστει.Το σωστο ερωτημα ειναι λοιπον "αν εμβολιασουμε 1 εκατομμυριο φαινομενικα μη ετοιμοθανατους ανθρωπους ανω των 30 ετων σε μια μερα ποσοι περιμενουμε να πεθανουν απο παθολογικα αιτια μεσα στις επομενες 24 ωρες;"
Το σωστό ερώτημα είναι τι εννοείς "ετοιμοθάνατος".
Στο ρωτώ γιατί σε παράλληλο νήμα ανέβασα στοιχεία που δείχνουν 7000 αιφνίδιους θανάτους από κυκλοφορικό επεισόδιο ετησίως στην Ελλάδα. Δηλαδή περίπου 20 αιφνίδιοι θάνατοι τη μέρα. Αυτό σημαίνει ότι στους 4 μήνες εμβολιασμού έχουμε περίπου 2000 παράλληλους αιφνίδιους θανάτους από εμφράγματα, ανακοπές, θρομβώσεις κλπ.

https://www.protothema.gr/ugeia/article ... epeisodio/
Το ερωτημα ειναι γιατι δεν σε καλυψε το "φαινομενικα" που κοτσαρα πριν απο το μη ετοιμοθανατους
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4802
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 11 Μάιος 2021, 21:52

GoBack έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:21
NewModelArmy έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:03
ST48410 έγραψε:
11 Μάιος 2021, 13:55


Δεν πιστεύω σε τέτοιες θεωρίες συνωμοσίας. Όταν όμως ακούω ότι κάποιος έκανε εμβόλιο και πέθανε την άλλη μέρα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι πρόκειται για σύμπτωση.
Το εγραψα και στο αλλο νημα.Αμα με καποιον τροπο εμβολιαζαμε 1 εκατομμυριο κατοικους,ολοι πανω απο 30,σε μια μερα,θα περιμενες ολοι αυτοι να ζουνε μετα απο 24 ωρες;
Σας εχω ξαναγραψει και σε αλλο νημα γιατι μπαζει αυτος ο συλλογισμος.Κανενας ετοιμοθανατος δεν θα παει να εμβολιαστει.Το σωστο ερωτημα ειναι λοιπον "αν εμβολιασουμε 1 εκατομμυριο φαινομενικα μη ετοιμοθανατους ανθρωπους ανω των 30 ετων σε μια μερα ποσοι περιμενουμε να πεθανουν απο παθολογικα αιτια μεσα στις επομενες 24 ωρες;"
αν πάρουμε τα στοιχεία τής ελστατ για το 2016, μπορούμε να πούμε ότι για τους περισσότερους 30-49 ο θάνατος από καρδιακό/εγκεφαλικό/κυκλοφορικό ήταν αφνίδιος και δεν ήταν ετοιμοθάνατοι;

το σύνολο θανάτων είναι 812 οπότε περίπου δυο την ημέρα αν βγάλουμε και μερικούς που μπορεί να ήταν τού θανατά.

με βάση αυτό, αν εμβολιάζαμε 1 μύριο 30-49 θα περιμέναμε το πολύ 1-2 θανάτους απ'τα παραπάνω αίτια σε 24 ώρες.

βαριέμαι να ψάξω πληθυσμό 30-49 αλλά είναι σχετικά χαμηλό το μέσο ρίσκο, τής τάξης 1:1.000.000+.

Εικόνα
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Μάιος 2021, 22:00

πατησιωτης έγραψε:
11 Μάιος 2021, 14:58
Μετά και τη δεύτερη δόση βγαίνει το πιστοποιητικό εμβολιασμού πατώντας στο τετραγωνάκι που γράφει Πιστοποιητικό εμβολιασμού κάτω δεξιά.Περιέχει τις ημερομηνίες εμβολιασμού και τον τύπο του εμβολίου.
Τρεις τέσσερις εμβολιασμούς ακόμα και τον έπιασα τον Χελετζέ σε πιστοποιητικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών