Εμβόλιο covid-19 Update

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 17 Ιουν 2021, 17:51

Daje έγραψε:
17 Ιουν 2021, 17:43
Thor έγραψε:
17 Ιουν 2021, 16:59
Daje έγραψε:
17 Ιουν 2021, 16:41
Έξανθηματα.
Ξεκίνησε σαν απλη φαγουρα, μετά έγινε σαν τσίμπημα κουνουπιού και μετά έγινε κλασική αλλεργική αντίδραση (εκτεταμένες δηλαδή κόκκινες ζώνες και κάτι σαν κοψίματα).

Πήρα xozal και έχει σταθεροποιηθεί.
Απ' ότι έμαθα έχει συμβεί και σε άλλους πολλούς.
Εφαγες κατι οπως,για παραδειγμα,σοκολατα,θαλασσινα,ξηρους καρπους ή αυγο;
Έφαγα 2 μπάρες με ξηρούς καρπούς.
Δεν ειμαι ειδικος αλλα,μπορει και να φταιει.
Μπορει και να αποδειχτει στο μελλον μετα απο πολλες ερευνες οτι,δεν συσχετιζονται τα τροφιμα με τις αλλεργικες αντιδρασεις μετα απο εμβολιασμο.
Ακομα ολα ειναι ρευστα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιουν 2021, 17:54

Είτε σχετίζεται με τρόφιμα είτε όχι, είναι φανερό ότι το προκάλεσε ο εμβολιασμός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 17 Ιουν 2021, 18:03

Ναι, ειναι σιγουρο οτι το προκαλεσε ο εμβολιασμος.
Δεν με εχουν πειραξει ποτε στο παρελθον οι ξηροι καρποι και γενικα δεν εχω καποια αλλεργια (πλην στον ηλιο - ηλιακη κνιδωση!)
Ωστοσο, μπορει να επαιξαν ρολο και οι 2 μπαρες με ξηρους καρπους που εφαγα (βλακεια εκανα).
Αν επεκτεινονταν οι ερεθισμοι θα πηγαινα σε γιατρο (ειμαι σε επιφυλακη), αλλα βλεπω οτι σταθεροποιηθηκαν και βαινουν μειουμενοι.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Ιουν 2021, 18:04

Εμένα όταν με μπόλιασαν μου είπαν όχι αυγά, σοκολάτα, ξηροί καρποί και γενικά ότι αποφεύγομε με κάθε εμβόλιο . :p2:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιουν 2021, 18:22

taliban έγραψε:
17 Ιουν 2021, 18:04
Εμένα όταν με μπόλιασαν μου είπαν όχι αυγά, σοκολάτα, ξηροί καρποί και γενικά ότι αποφεύγομε με κάθε εμβόλιο . :p2:
Σεξ;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Ιουν 2021, 18:23

hellegennes έγραψε:
17 Ιουν 2021, 18:22
taliban έγραψε:
17 Ιουν 2021, 18:04
Εμένα όταν με μπόλιασαν μου είπαν όχι αυγά, σοκολάτα, ξηροί καρποί και γενικά ότι αποφεύγομε με κάθε εμβόλιο . :p2:
Σεξ;
Πρόλαβα έκανα πριν το εμβόλιο :smt005:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Ιουν 2021, 18:25

taliban έγραψε:
17 Ιουν 2021, 18:04
Εμένα όταν με μπόλιασαν μου είπαν όχι αυγά, σοκολάτα, ξηροί καρποί και γενικά ότι αποφεύγομε με κάθε εμβόλιο . :p2:
Της ιλαράς έκανες ρε μαλάκα; :smt005:

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Ιουν 2021, 18:30

βασικά όλα τα εμβόλια που έχουν βγεί στην κυκλοφορία είναι προστατευτικά.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Ιουν 2021, 22:13

Fluffy έγραψε:
17 Ιουν 2021, 18:30
βασικά όλα τα εμβόλια που έχουν βγεί στην κυκλοφορία είναι προστατευτικά.
17 Ιουνίου, 2021
«Εμβολιαστείτε! Ένα τρύπημα είναι μόνο! Κλείστε ραντεβού!»Η κοινότητα ομοφυλόφιλων τραγουδά υπέρ των «ειδικών»

Εικόνα

Στα παρακάτω βίντεο η κοινότητα ομοφυλόφιλων καλεί τους πολίτες να εμβολιαστούν και να τηρήσουν τα μέτρα περιορισμού της ελευθερίας.


Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Ιουν 2021, 22:32

Thor έγραψε:
17 Ιουν 2021, 13:11
https://www.newsbomb.gr/kosmos/story/12 ... xorigithei

Εκατοντάδες γιατροί και εργαζόμενοι στον κλάδο υγείας της Ινδονησίας νόσησαν από κορονοϊό, παρά το γεγονός ότι είχαν εμβολιαστεί, γεγονός που αυξάνει την ανησυχία για την αποτελεσματικότητα ορισμένων εμβολίων την ώρα που εξαπλώνονται οι μεταλλάξεις.
Περισσότεροι από 350 γιατροί κόλλησαν κορονοϊό, ενώ είχαν λάβει το εμβόλιο κατά της Covid-19 της κινεζικής εταιρείας Sinovac.
Ήταν γνωστό εξ αρχής, η ίδια η εταιρεία είχε δώσει ποσοστό αποτελεσματικότητας 50%, ακριβώς στο όριο της έγκρισης (κατ' εξαίρεση 50% ενώ κανονικά για τα εμβόλια είναι 70%). Και αυτό είναι πρόβλημα, ακόμα και αν οι νοσήσαντες δεν κινδυνεύουν με θάνατο ή βαριά νόσηση γιατί συνεχίζεται η μετάδοση και δεν φτάνεις ποτέ σε ανοσία αγέλης.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Ιουν 2021, 22:36

GoBack έγραψε:
17 Ιουν 2021, 17:41
Thor έγραψε:
17 Ιουν 2021, 17:36
GoBack έγραψε:
17 Ιουν 2021, 17:29


Παντως δεν θα ηταν πιο λογικο να λενε,μη φατε κατι που δεν εχετε ξαναφαει;
Οι αλλεργιογονοι παραγοντες ειναι συγκεκριμενοι στα τροφιμα.
Ας μας πει και κανας γιατρος που διαβαζει το νημα.
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση καποιος που τρωει 25 αυγα και 5 τσιπουρες τη βδομαδα να βγαλει αλλεργικη αντιδραση απο αυτα αν τα φαει μετα το εμβολιο; :102:
Υπάρχει και η συνδυαστική αλλεργία, δηλαδή πχ δεν είμαι αλλεργικός στο κρέας, δεν είμαι αλλεργικός στο ψάρι αλλά αν τα φάω μαζί εμφανίζω αλλεργική αντίδραση (πραγματική περίπτωση ενός φίλου).

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Ιουν 2021, 22:38

taliban έγραψε:
17 Ιουν 2021, 18:04
Εμένα όταν με μπόλιασαν μου είπαν όχι αυγά, σοκολάτα, ξηροί καρποί και γενικά ότι αποφεύγομε με κάθε εμβόλιο . :p2:
Και σε μένα το ίδιο. Αυγά, σοκολάτα, ψάρια νομίζω. Αλλά μόνο την πρώτη φορά. Την δεύτερη δεν είπαν τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9086
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 17 Ιουν 2021, 22:59

Green Dragon έγραψε:
17 Ιουν 2021, 22:32
Thor έγραψε:
17 Ιουν 2021, 13:11
https://www.newsbomb.gr/kosmos/story/12 ... xorigithei

Εκατοντάδες γιατροί και εργαζόμενοι στον κλάδο υγείας της Ινδονησίας νόσησαν από κορονοϊό, παρά το γεγονός ότι είχαν εμβολιαστεί, γεγονός που αυξάνει την ανησυχία για την αποτελεσματικότητα ορισμένων εμβολίων την ώρα που εξαπλώνονται οι μεταλλάξεις.
Περισσότεροι από 350 γιατροί κόλλησαν κορονοϊό, ενώ είχαν λάβει το εμβόλιο κατά της Covid-19 της κινεζικής εταιρείας Sinovac.
Ήταν γνωστό εξ αρχής, η ίδια η εταιρεία είχε δώσει ποσοστό αποτελεσματικότητας 50%, ακριβώς στο όριο της έγκρισης (κατ' εξαίρεση 50% ενώ κανονικά για τα εμβόλια είναι 70%). Και αυτό είναι πρόβλημα, ακόμα και αν οι νοσήσαντες δεν κινδυνεύουν με θάνατο ή βαριά νόσηση γιατί συνεχίζεται η μετάδοση και δεν φτάνεις ποτέ σε ανοσία αγέλης.
Πάντως επειδή υπάρχει μια παρανόηση τα ποσοστά που δίνουν οι εταιρίες για τα εμβόλια τους που προσδιορίζουν την λεγόμενη αποτελεσματικότητα τους (efficacy) δεν έχουν σχέση με την efectiveness των εμβολίων που είναι αρκετά χαμηλότερα. Και αυτό γιατί οι έρευνες των εταιριών γίνονται σε μικρό δείγμα και οχι σε όλον τον πληθυσμό και αξιολογούν την σχετική μείωση κινδύνου (rrr) όχι την απόλυτη σε όλον τον πληθυσμό δηλαδή. Οι έρευνες αυτές ειναι biased γιατί δεν περιλαμβάνουν σε μεγάλο βαθμό μεγάλες ηλικίες, ευπαθείς ομάδες κτλ. Για αυτό και σε ένα αρθρο του Lancet και μετά από έρευνα στο Ισραήλ σε πολύ μεγάλο αριθμό ατόμων βρήκαν οτι η πραγματική αποτελεσματικότητα του Pfizer ειναι αρκετά χαμηλότερα από το 90% που δίνει η εταιρία. Μπορεί να είναι και γύρω στο 50. Αυτό όμως αφορά μόνο την πρόληψη συμπτωματικής ασθένειας. Στην πρόληψη εισαγωγής σε νοσοκομείο τα εμβόλια είναι αρκετά αποτελεσματικά (όχι βέβαια 100%) Για αυτό βλέπεις το φαινόμενο να αυξάνονται τα κρούσματα πχ στη Βρετανία με γοργό ρυθμό αλλά οχι και τόσο γρήγορα οι σοβαρά νοσούντες.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29388
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Ιουν 2021, 22:59

ST48410 έγραψε:
17 Ιουν 2021, 22:38
taliban έγραψε:
17 Ιουν 2021, 18:04
Εμένα όταν με μπόλιασαν μου είπαν όχι αυγά, σοκολάτα, ξηροί καρποί και γενικά ότι αποφεύγομε με κάθε εμβόλιο . :p2:
Και σε μένα το ίδιο. Αυγά, σοκολάτα, ψάρια νομίζω. Αλλά μόνο την πρώτη φορά. Την δεύτερη δεν είπαν τίποτα.

:smt005:


Έλεος με την ασχετοσύνη μερικών


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29388
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Ιουν 2021, 23:00

Μπορείτε να φάτε ο,τι θέλετε τόσο πριν όσο και μετά το εμβόλιο.

Πρέπει να σταματήσει αυτός ο μύθος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών