Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4342
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 01 Σεπ 2020, 13:33

το 80% που πληρωνεις, έχει ένα ταβάνι. αν η θεραπεια πάει 50κ θα πληρωσει ή το ασφαλιστηριο σου ειναι 30κ ας πουμε? οποτε 20% απο τα 30κ συν τα 20κ απο την τσέπη σου.

γιατι αν το διαβασεις καλα, λενε οτι δινουμε εμεις 100 ευρω πχ την μερα νοσηλεια έως του ποσου ταδε εντος ελλαδος στα συμβεβλημένα, τοσα για τα μη συμβεβλημενα, και τοσα για εκτος ελλαδος. αν εγκριθουν.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4342
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 01 Σεπ 2020, 13:42

ωραια παραδειγματα ασφαλιστρικων:

πχ επισκεψη στον οφθαλμιατρο

δεν πληρωνουν την ετησια επισκεψη για μετρηση βαθμων.

πληρωνουν μονο αν εχεις παθει κατι, οπως μολυνση. αρα πρεπει να παρακαλεσεις τον γιατρο να γραψει μλκιες, σε ξεχωριστη γνωματευση, να παρεις αποδειξη, να παρεις την εκτυπωση για τα φαρμακα του εοπυυ, να την βγαλεις φωτοτυπια, μετα να πας να την εξαργυρωσεις (τα μισα φαρμακα οπως δακρυα πχ δεν γραφονται στον εοπυυ οποτε ΔΕΝ τα πληρωνει η ασφαλιστικη) να υποχρεωσεις τον φαρμακοποιο να βγαλει φωτο την συνταγη με τα αυτοκολλητα (το οποιο ειναι κοστος για τον ιδιο και χασιμο χρονου) να παρεις την ταμιακη αποδειξη και ολα αυτα να τους τα στειλεις.

οπου φυσικα, θα τα σκεφτουν κανα μηνα και μετα θα σου απαντησουν οτι ναι μεν εγκρινεται, αλλα επειδη το ετησιο πλαφον για ιατρικες αποδειξεις ειναι πχ 100 ευρω και ολα αυτα που στειλατε κε μπιρμπιρογλου ειναι αξιας 78, αφαιρουνται απο το πλαφον και δεν πληρωνεστε.

ομοιως και για τις επεμβασεις.

εισπρατει η ασφαλιστικη αυτα που πληρωνει ο εοπυυ για την επεμβαση σου, σου κοβει και τα 1500 πλαφον και σχεδον πληρωνεις την επεμβαση απο την τσεπη σου.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34754
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Σεπ 2020, 13:43

Naranjita έγραψε:
01 Σεπ 2020, 13:33
το 80% που πληρωνεις, έχει ένα ταβάνι. αν η θεραπεια πάει 50κ θα πληρωσει ή το ασφαλιστηριο σου ειναι 30κ ας πουμε? οποτε 20% απο τα 30κ συν τα 20κ απο την τσέπη σου.

γιατι αν το διαβασεις καλα, λενε οτι δινουμε εμεις 100 ευρω πχ την μερα νοσηλεια έως του ποσου ταδε εντος ελλαδος στα συμβεβλημένα, τοσα για τα μη συμβεβλημενα, και τοσα για εκτος ελλαδος. αν εγκριθουν.
Εμένα τότε που μου το έκαναν,πριν 20 χρόνια μου είχαν πει ότι δεν έχει ταβάνι.Και μέχρι στιγμής δεν έχει.
Εγχείρηση εγκεφάλου δεν έχω κάνει βέβαια.Δεν ξέρω εάν βγάζουν και τώρα παρόμοια συμβόλαια.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4342
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 01 Σεπ 2020, 13:44

πατησιωτης έγραψε:
01 Σεπ 2020, 13:43
Naranjita έγραψε:
01 Σεπ 2020, 13:33
το 80% που πληρωνεις, έχει ένα ταβάνι. αν η θεραπεια πάει 50κ θα πληρωσει ή το ασφαλιστηριο σου ειναι 30κ ας πουμε? οποτε 20% απο τα 30κ συν τα 20κ απο την τσέπη σου.

γιατι αν το διαβασεις καλα, λενε οτι δινουμε εμεις 100 ευρω πχ την μερα νοσηλεια έως του ποσου ταδε εντος ελλαδος στα συμβεβλημένα, τοσα για τα μη συμβεβλημενα, και τοσα για εκτος ελλαδος. αν εγκριθουν.
Εμένα τότε που μου το έκαναν,πριν 20 χρόνια μου είχαν πει ότι δεν έχει ταβάνι.Και μέχρι στιγμής δεν έχει.
Εγχείρηση εγκεφάλου δεν έχω κάνει βέβαια.Δεν ξέρω εάν βγάζουν και τώρα παρόμοια συμβόλαια.
καλα αν δεν το διαβασεις δεν ξερεις. υπηρχαν παλιοτερα ασφαλιστηρια που πληρωναν και τοκετο. τώρα δεν υπαρχουν.

γνωμη μου και αν θες ακουσε την, αν προκειται για επεμβαση ρουτινας, παρε προεγκριση (ξερει ο γιατρος σου, το κανουν στα ιδιωτικα θεραπευτήρια)
και κρατα την κονισμα για χρονια.


:hammer:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12488
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 01 Σεπ 2020, 13:46

στην ελλαδα οι περισσοτερες ιδιωτικες ασφαλισεις κανουν σκιτζιες που γραφουν οι προηγουμενοι οποτε στην ελλαδα δεν θα το εκανα

στο εξωτερικο ομως που η δημοσια περιθαλψη ειναι σε μερικες χωρες ανυπαρκτη και σε αλλες πολυ δαπανηρη μπορει να αξιζει τον κοπο
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 01 Σεπ 2020, 13:59

πατησιωτης έγραψε:
01 Σεπ 2020, 13:43
Naranjita έγραψε:
01 Σεπ 2020, 13:33
το 80% που πληρωνεις, έχει ένα ταβάνι. αν η θεραπεια πάει 50κ θα πληρωσει ή το ασφαλιστηριο σου ειναι 30κ ας πουμε? οποτε 20% απο τα 30κ συν τα 20κ απο την τσέπη σου.

γιατι αν το διαβασεις καλα, λενε οτι δινουμε εμεις 100 ευρω πχ την μερα νοσηλεια έως του ποσου ταδε εντος ελλαδος στα συμβεβλημένα, τοσα για τα μη συμβεβλημενα, και τοσα για εκτος ελλαδος. αν εγκριθουν.
Εμένα τότε που μου το έκαναν,πριν 20 χρόνια μου είχαν πει ότι δεν έχει ταβάνι.Και μέχρι στιγμής δεν έχει.
Εγχείρηση εγκεφάλου δεν έχω κάνει βέβαια.Δεν ξέρω εάν βγάζουν και τώρα παρόμοια συμβόλαια.
Επίσης υπάρχει η λεγόμενη "Απαλλαγή" π.χ τα πρώτα 700 τα πληρώνεις από την τσέπη.

και η "αμοιβή γιατρού"

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Σεπ 2020, 17:08

Εάν έχεις δημόσια/κρατική ασφάλεια στην Ελλάδα κράτα αυτήν. Φυσικά θα ταλαιπωρηθείς , θα σκάσεις φακελάκια , τα ραντεβού σου θα πηγαίνουν ως και έναν χρόνο αργότερα, θα φιλάς κατουρημένες ποδιές για να συντομεύσουν τα ραντεβού , ο αναισθησιολόγος θα βάζει μεγαλύτερη δόση και μετά θα πονάει ο σβέρκος σου για καμιά εβδομάδα , θα σου κλείνουν ραντεβού για εγχείρηση βουβωνοκήλης 3 μήνες μετά , θα σου χώνουν ένα μαρκούτσι για πέτρα στα νεφρά και μετά θα σου λένε δεν είμαι εγώ υπεύθυνος για να στο βγάλω - θα στο βγάλει αυτός που θα σε εγχειρήσει σε άλλο νοσοκομείο το οποίο θα πρέπει να βρεις εσύ , θα σου αφαιρούν την πέτρα και μετά θα σου λένε πλέον είσαι 80 ετών - αν ξαναπιάσεις πέτρα δεν σε αναλαμβάνω ξανά , οι νέοι προηγούνται των γέρων, στην εντατική θα μπαίνει ο πιτσαδόρος χωρίς μέτρα προστασίας :smt005: κ.λπ. Αλλά και πάλι θα σου στοιχίσει λιγότερα.

Η μόνη περίπτωση που αξίζει να κάνεις ιδιωτική ασφάλιση είναι αν σκέφτεσαι κάποια μελλοντική εγχείρηση .

Ξέρω άτομο που ήταν ασφαλισμένο σε ιδιωτική εταιρεία , απ' τις πιο γνωστές στην Ελλάδα για 10 χρόνια. Στην αρχή τσέκαραν το παλαιό ιστορικό του. Ξεκίνησε με ασφάλιστρα 1600 ευρώ τον χρόνο και 10 δωρεάν επισκέψεις σε συμβεβλημένους γιατρούς σε ηλικία 44 ετών. Τον 10ο χρόνο τα ασφάλιστρα είχαν φτάσει τα 3400 ευρώ τον χρόνο και οι επισκέψεις είχαν μειωθεί σε 8. Έκανε 2 εγχειρήσεις . Η πρώτη σε ιδιωτικό ιατρείο καλύφθηκε εξ ολοκλήρου απ' την ασφάλιση ( έδωσε και ένα μικρό φακελάκι στον γιατρό για επιβράβευση χωρίς να ζητηθεί ) . Χωρίς ασφάλιση θα στοίχιζε περίπου 10.000 ευρώ. Η δεύτερη έγινε σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν θυμάμαι ακριβώς τι έγινε. Νομίζω πλήρωσε το δημόσιο , πλήρωσε η ασφαλιστική και πλήρωσε και ένα μικρό ποσοστό απ' την τσέπη του. Δεν θυμάμαι καλά.
Κάποια άλλα αρνητικά είναι πως πολλοί γιατροί σου κατανάλωναν επίτηδες 2 ή και 4 επισκέψεις σου. Έλεγαν Α, αυτό δεν θα το εξετάσω τώρα. Κλείσε άλλο ραντεβού. Επίσης , άλλα τραγελαφικά ήταν πως ενώ σε ειδοποιούσαν στο κινητό να 'ρθεις να παραλάβεις τις εξετάσεις σου , όταν πήγαινες έκαναν 2 ώρες να τις βρουν ή δεν τις έβρισκαν καθόλου και έλεγαν Ελάτε άλλη μέρα ! :o Στα εξεταστικά τους κέντρα οι γιατροί αργούσαν να σε παραλάβουν. Μια φορά άργησε ο γνωστός μου 10 λεπτά και του έβαλαν τις φωνές ! :lol: Τα τελευταία 2 χρόνια είχε γίνει μπουρδέλο. Ο κόσμος αρκετός , η αναμονή μεγάλη , η εξυπηρέτηση βαριεστημένη , πολλοί αλλοδαποί που δεν γνώριζαν ελληνικά ( να ήταν πρόσφυγες ; :p2: και καλά έχουν δικαίωμα να πηγαίνουν σε ιδιωτικό ιατρικό κέντρο ; :smt017 ) . Γενικά αν είναι να πληρώνεις και να περνάς ότι και στα δημόσια νοσοκομεία δεν αξίζει. Ο γνωστός μου τους σηχτήρισε και έκοψε σε ηλικία 54 ετών όταν κάποια στιγμή κάτι έγινε μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικής ασφάλειας και αντί να συνεννοηθούν μεταξύ τους αναγκάστηκε αυτός να πληρώσει απ' την τσέπη του . :p3:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 29 Απρ 2021, 16:22

Έκανα βαβα το χελάκι μου. :salicry: Πήγα να σαβουρωθώ και έβαλα αντίσταση την παλάμη μου σε έναν τοίχο. Δεν έπαθε τίποτα ο καρπός , δεν έπαθε τίποτα η κερκίδα , δεν έπαθε τίποτα η ωλένη , δε έπαθε τίποτα ο ωμός , δεν έπαθε τίποτα η ωμοπλάτη , δεν έπαθε τίποτα η κλείδα , αλλά ο βραχίονας την γάμησε.

Δεν μπορώ να σηκώσω σχεδόν καθόλου το χέρι , με δυσκολία το βάζω στην μέση. Δεν μπορώ να γράψω στον υπολογιστή και φυσικά δεν μπορώ να του κάνω περιστροφική κίνηση. Δεν μπορώ να φορέσω το μανίκι μου - για να τα καταφέρω σχεδόν ξεχειλώνω την μπλούζα.

Δεν πονάει όταν το έχω κάτω. Μάλιστα όταν το ζουπάω δεν υπάρχει καθόλου πόνος. Δεν μπορώ καν να βρω που πονάει. Πρέπει να το σηκώσω 90 μοίρες και τότε, πιέζοντάς το, καταλαβαίνω πως είναι το πρόβλημα στο σημείο που κάνουμε ποντίκι , αλλά απ' την πάνω πλευρά. Εσωτερικά όμως. Φοβάμαι βραχιόνιο οστό . Ίσως και στην άρθρωση του ώμου ,αν και δεν νομίζω , καθώς δεν νοιώθω σχεδόν καμιά ενόχληση. Εξωτερικά δεν έχει μαυρίσει ούτε έχει κοκκινίσει τίποτα. Για πείτε καμία συμβουλή ;
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών