Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11443
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 01 Σεπ 2020, 12:39

Χαίρετε, χαίρετε

Βρίσκομαι σε αναζήτηση ιδιωτικής ασφάλισης υγείας και θέλω μερικές γνώμες από τους γνωρίζοντες, όσους έχουν ή είχαν στο παρελθόν, ή γνωρίζουν άτομα που είχαν, και που κάποια στιγμή έπρεπε να κάνουν κάποιο claim.

Έχω προσφορές από τέσσερις (Metlife, Generali, Ethniki, Ergo). Και οι τέσσερις είναι διαφορετικές προσφορές, τόσο στις λεπτομέρειες του τι προσφέρουν, όσο και στο πόσο κάλυψης, απαλλαγής, αλλά και το ετήσιο πόσο πληρωμής από την πλευρά μου.

Έχει κανείς (καλή ή κακή) εμπειρία από τις παραπάνω ή ακόμα και από κάποια άλλη; Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα μου προτείνατε να προσέξω στο συμβόλαιο, ή κάτι που σίγουρα θα πρέπει να ξεκαθαρίσω μαζί τους;

Ευχαριστώ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 01 Σεπ 2020, 12:41

metlife εταιρική,καλή εμπειρία γενικά ΑΛΛΑ αν χρειαστείς νοσηλεία -επέμβαση ρουτίνας σε νοσοκομείο δεν αξίζει να πας στο ιδιωτικό , ξεφραγκίζεσαι χωρίς να το καταλάβεις.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 01 Σεπ 2020, 12:42

εγω έχω προταση για μετα, αφου διαλέξεις.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Σεπ 2020, 12:49

Εχω συμβόλαιο με την Εθνική Ασφαλιστική που πληρώνει το 80% της οποιασδήποτε νοσηλείας σε ιδιωτικό νοσοκομείο συν κάποιο μπόνους εάν προτιμήσεις δημόσιο και δεν τους επιβαρύνεις συν διάφορα διαγνωστικά.Όποτε χρειάσθηκαν εκτέλεσαν τους όρους του συμβολαίου.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 01 Σεπ 2020, 12:51

Έχω μια γερμανική, που καλύπτει οποιαδήποτε νοσηλεία κοστίσει πάνω από 1.500. Ξέρω γω; Άλλα λένε, άλλα κάνουν, στο τέλος.
Ordem e Progresso.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 01 Σεπ 2020, 12:52

πατησιωτης έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:49
Εχω συμβόλαιο με την Εθνική Ασφαλιστική που πληρώνει το 80% της οποιασδήποτε νοσηλείας σε ιδιωτικό νοσοκομείο συν κάποιο μπόνους εάν προτιμήσεις δημόσιο και δεν τους επιβαρύνεις συν διάφορα διαγνωστικά.Όποτε χρειάσθηκαν εκτέλεσαν τους όρους του συμβολαίου.
Τα λεγόμενα "λεφτά του γιατρού" δεν είναι ξεχωριστά και μη - επιδοτούμενα;

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 01 Σεπ 2020, 12:56

Εγώ δεν έχω σχέσεις με αυτά, αλλά θέλω να ρωτήσω: Είστε ικανοποιημένοι από το ασφαλιστικό σύστημα;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 01 Σεπ 2020, 12:59

O σκοπός είναι, να πληρώνει από την στιγμή που θα μπεις στο νοσοκομείο.
διότι αν είναι να μπεις πχ στο υγεία, να σου κόψουν τιμολόγιο 20000 ευρώ, να τους στειλεις τα δικαιολογητικα, να τα λιβανίζουν από γραφείο σε γραφείο δυο μήνες και μετά να σου πουν, ξέρετε η σφραγίδα στην σελ 3 δεν φαίνεται καλά, οπότε το αίτημα σας απορρίπτεται, καλύτερα να το χέσεις.
επίσης, τα ιδιωτικά νοσοκομεία, άπαξ και μυριστούν καλή ασφαλιστική, χρεώνουν ότι μπορείς να φανταστείς.

εμάς εδώ μας έχουν ιδιωτικό ομαδικο ασφαλιστήριο και έχουμε δύο επιλογές: να καταχωρήσουμε την αίτηση ηλεκτρονικά και να σκαναρουμε τα έγγραφα ή μεσω της ΔΑΔ με γραπτη αιτηση και τα λοιπά.
όσες φορές κάναμε ηλεκτρονικα, μόνο οτι πονάει ο κω τους δεν μας φέραν ως δικαιολογία για να μην πληρωσουν. οταν τα στέλναμε με αλληλογραφία, πληρωνόντουσαν όλες οι αποδείξεις - ακόμη και αυτές που πριν είχαν απορριφθεί.

λαμόγια είναι.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 01 Σεπ 2020, 13:06

Naranjita έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:59
O σκοπός είναι, να πληρώνει από την στιγμή που θα μπεις στο νοσοκομείο.
διότι αν είναι να μπεις πχ στο υγεία, να σου κόψουν τιμολόγιο 20000 ευρώ, να τους στειλεις τα δικαιολογητικα, να τα λιβανίζουν από γραφείο σε γραφείο δυο μήνες και μετά να σου πουν, ξέρετε η σφραγίδα στην σελ 3 δεν φαίνεται καλά, οπότε το αίτημα σας απορρίπτεται, καλύτερα να το χέσεις.
επίσης, τα ιδιωτικά νοσοκομεία, άπαξ και μυριστούν καλή ασφαλιστική, χρεώνουν ότι μπορείς να φανταστείς.

εμάς εδώ μας έχουν ιδιωτικό ομαδικο ασφαλιστήριο και έχουμε δύο επιλογές: να καταχωρήσουμε την αίτηση ηλεκτρονικά και να σκαναρουμε τα έγγραφα ή μεσω της ΔΑΔ με γραπτη αιτηση και τα λοιπά.
όσες φορές κάναμε ηλεκτρονικα, μόνο οτι πονάει ο κω τους δεν μας φέραν ως δικαιολογία για να μην πληρωσουν. οταν τα στέλναμε με αλληλογραφία, πληρωνόντουσαν όλες οι αποδείξεις - ακόμη και αυτές που πριν είχαν απορριφθεί.

λαμόγια είναι.
Μπράβο, αυτές οι μαλακίες γίνονται.
Ordem e Progresso.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 01 Σεπ 2020, 13:10

Naranjita έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:59
O σκοπός είναι, να πληρώνει από την στιγμή που θα μπεις στο νοσοκομείο.
διότι αν είναι να μπεις πχ στο υγεία, να σου κόψουν τιμολόγιο 20000 ευρώ, να τους στειλεις τα δικαιολογητικα, να τα λιβανίζουν από γραφείο σε γραφείο δυο μήνες και μετά να σου πουν, ξέρετε η σφραγίδα στην σελ 3 δεν φαίνεται καλά, οπότε το αίτημα σας απορρίπτεται, καλύτερα να το χέσεις.
επίσης, τα ιδιωτικά νοσοκομεία, άπαξ και μυριστούν καλή ασφαλιστική, χρεώνουν ότι μπορείς να φανταστείς.

εμάς εδώ μας έχουν ιδιωτικό ομαδικο ασφαλιστήριο και έχουμε δύο επιλογές: να καταχωρήσουμε την αίτηση ηλεκτρονικά και να σκαναρουμε τα έγγραφα ή μεσω της ΔΑΔ με γραπτη αιτηση και τα λοιπά.
όσες φορές κάναμε ηλεκτρονικα, μόνο οτι πονάει ο κω τους δεν μας φέραν ως δικαιολογία για να μην πληρωσουν. οταν τα στέλναμε με αλληλογραφία, πληρωνόντουσαν όλες οι αποδείξεις - ακόμη και αυτές που πριν είχαν απορριφθεί.

λαμόγια είναι.
σωστά, κάπως έτσι μπαίνεις για μια κοίλη και βγαίνεις με 3χίλιαρο

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Σεπ 2020, 13:11

Μας είχαν στην προηγούμενη δουλειά ιδιωτική ασφάλιση, νομίζω ιντεραμέρικαν; θα σε γελάσω. Δε μου χρειάστηκε ποτε σε τιποτα οπότε δεν έχω αποψη αλλα αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι θέλει παρα πολυ προσοχή στα ψιλά γραμματα, καλυτερα θα ηταν να κλεισεις την ασφάλεια με καποιον που να ξέρει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Σεπ 2020, 13:19

Λεγεών έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:39
Χαίρετε, χαίρετε

Βρίσκομαι σε αναζήτηση ιδιωτικής ασφάλισης υγείας και θέλω μερικές γνώμες από τους γνωρίζοντες, όσους έχουν ή είχαν στο παρελθόν, ή γνωρίζουν άτομα που είχαν, και που κάποια στιγμή έπρεπε να κάνουν κάποιο claim.

Έχω προσφορές από τέσσερις (Metlife, Generali, Ethniki, Ergo). Και οι τέσσερις είναι διαφορετικές προσφορές, τόσο στις λεπτομέρειες του τι προσφέρουν, όσο και στο πόσο κάλυψης, απαλλαγής, αλλά και το ετήσιο πόσο πληρωμής από την πλευρά μου.

Έχει κανείς (καλή ή κακή) εμπειρία από τις παραπάνω ή ακόμα και από κάποια άλλη; Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα μου προτείνατε να προσέξω στο συμβόλαιο, ή κάτι που σίγουρα θα πρέπει να ξεκαθαρίσω μαζί τους;

Ευχαριστώ
Συνήθως τα συμβόλαια είναι καλύτερα όταν υπάρχει και κρατική ασφάλιση, γιατί έτσι δεν αναλαμβάνουν ολόκληρο το κόστος.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι οι καλύψεις που δίνονται σε σοβαρές ασθένειες και όχι οι δωρεάν γενικές εξετάσεις και λοιπά περιφερειακά. Διάβασε ξανά και ξανά τα συμβόλαια και δώσε μεγάλη προσοχή στα ψιλά γράμματα. Σε κάθε περίπτωση, πρόσεχε τους ασφαλιστές που λένε "όλα οκ" κλπ

Το σίγουρο είναι ότι παλιότερα τα προγράμματα ήταν καλύτερα, πράγμα που σημαίνει ότι ένας παλιός ασφαλισμένος μπορεί να έχει καλύτερο πρόγραμμα με το ίδιο κόστος που πληρώνει ένας νέος, ανεξαρτήτως ηλικίας. Αυτό το αναφέρω για την περίπτωση που θα το δεις συγκριτικά.
Επίσης, για τις σοβαρές καλύψεις προηγούνται εξειδικευμένες εξετάσεις, ειδικώς από κάποιες ηλικίες και πάνω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 01 Σεπ 2020, 13:24

στα πραγματικά δύσκολα περιστατικά, στο δημόσιο νοσοκομείο καταλήγεις.

παρτε παράδειγμα τον κορωνοιο. πήγαν μερικά κρούσματα στο μετροπόλιταν, ναι τους είχε σε ειδικό χώρο, ναι έκανε το τεστ γρήγορα και μετά τους ξαπέστειλε στο δημόσιο νοσοκομείο.
επίσης να μας απαντήσουν οι ιδιωτικές ασφαλιστικές, τι γίνεται αν κάνεις ένα ασφαλιστήριο 20 χρόνια πχ, μετά πάθεις καρκίνο, κάνεις τα χειρουργεία σου και τις θεραπειες και αφού ερθεις στα ισια σου, το ασφαλιστήριο συνεχίζει μέχρι τα 65 που είναι συνήθως, ή διακόπτεται?

πήγε γνωστή μου με άρρωστο το παιδάκι της σε ιδιωτικό νοσοκομείο, συμβεβλημένο με την ασφαλιστική και η απάντηση την ώρα της εισαγωγής ήταν "ξέρετε πρεπει να μιλήσετε με την ασφαλιστική σας, ωστε να εγκρίνε την είσοδο για αυτήν την πάθηση - βρογχίτιδα - και αφου πει οκ θα πληρώσει, τοτε μπορειτε να κάνετε εισαγωγή", άντε να σέρνεις το μωρό μεσα στην νύχτα, και τελικα να καταλλήγεις στο Παίδων.

καργιοληδες.

αυτό, τίποτα άλλο.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 01 Σεπ 2020, 13:29

επίσης, στα παλιά συμβόλαια, αυτά του προ κορωνοιου, προβλεπεται η περιπτωση που ζουμε τώρα?

ε?

για ρωτηστε τους ασφαλιστες σας. αν δηλαδη πάθετε κορώνα, και πατε σε ιδιωτικο θεραπευτήριο, θα σας καλύψουν; ή επειδη ειναι ΝΕΑ ασθενεια δεν βρίσκεται στην λιστα, οπότε πάλι στο δημοσιο θα βρεθείτε; και αν συμβει αυτο, αφου δεν σας θεραπευσαν, θα στειλουν μπιλιετο στην περιπτωση που διαγνωστειτε θετικοι; και αν δεν πληρωσει η ασφαλιστικη,θα σας ερθει

ΚΑΤΑΣΧΕΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΑΔΕΙΑΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ?

αυτό να το λάβετε σοβαρά υπ όψιν σας. οταν οι ασφαλιστικές δεν πληρώνουν, το θεραπευτήριο στρέφεται εναντίον σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naranjita την 01 Σεπ 2020, 13:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Σεπ 2020, 13:31

dotcom έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:52
πατησιωτης έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:49
Εχω συμβόλαιο με την Εθνική Ασφαλιστική που πληρώνει το 80% της οποιασδήποτε νοσηλείας σε ιδιωτικό νοσοκομείο συν κάποιο μπόνους εάν προτιμήσεις δημόσιο και δεν τους επιβαρύνεις συν διάφορα διαγνωστικά.Όποτε χρειάσθηκαν εκτέλεσαν τους όρους του συμβολαίου.
Τα λεγόμενα "λεφτά του γιατρού" δεν είναι ξεχωριστά και μη - επιδοτούμενα;
Σε όλα μαζεύω τις αποδείξεις και παίρνω πίσω το 80%.Στα συμβεβλημένα νοσοκομεία δεν χρειάζεται ούτε αυτό,πληρώνω απευθείας το 20%.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών