Κορονοϊός-Sputnik-V: Το ρωσικό εμβόλιο δημιούργησε αντισώματα σε όλους τους εθελοντές

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κορονοϊός-Sputnik-V: Το ρωσικό εμβόλιο δημιούργησε αντισώματα σε όλους τους εθελοντές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 31 Οκτ 2020, 16:16

Απλά ο άγνωστος πατέρας σου
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Κορονοϊός-Sputnik-V: Το ρωσικό εμβόλιο δημιούργησε αντισώματα σε όλους τους εθελοντές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 06 Νοέμ 2020, 21:15

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2024
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Κορονοϊός-Sputnik-V: Το ρωσικό εμβόλιο δημιούργησε αντισώματα σε όλους τους εθελοντές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 07 Νοέμ 2020, 15:07

Βαλέριος Ασλανίδης: Ομογενής Πόντιος ο πρώτος Έλληνας που εμβολιάστηκε με το ρωσικό εμβόλιο κατά του κορονοϊού .


Έπειτα από νέες εξετάσεις , στη Μόσχα για τη δεύτερη δοκιμή του εμβολίου SPUTNIK-V, κατά του Covid-19, βρίσκεται ο πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας «ΓΟΡΓΙΠΠΙΑ», της Ανάπα στη Νότια Ρωσία, Βαλέριος Ασλανίδης.

Ο 67χρονος ομογενής, και πρώην Παγκόσμιος Πρωταθλητής του Τζούντο, είναι ο πρώτος Έλληνας που έκανε το ρωσικό εμβόλιο Sputnik-V και σύμφωνα με δηλώσεις του δεν παρουσίασε έως σήμερα επιπλοκές στην πρώτη δόση.

Ο ίδιος, μετά τη λήψη της πρώτης δόσης του εμβολίου, είχε περιγράψει την εμπειρία του: «όταν πήγα να κάνω το εμβόλιο μου έκαναν εξετάσεις και αφού διαπίστωσαν ότι δεν ήμουν άρρωστος και δεν ανίχνευσαν αντισώματα κατά του κορονοϊού στον οργανισμό μου, προχώρησαν στην χορήγηση του εμβολίου. Πήγαμε σε ένα δωμάτιο, στο οποίο βρισκόταν ένα ψυγείο με θερμοκρασία -32, εκεί φυλάσσονταν τα εμβόλια. Εν συνεχεία έλιωσαν το εμβόλιο και αφού πέρασαν επτά λεπτά μου το χορήγησαν, μου είπαν ότι έπρεπε να περιμένω 30 λεπτά και έπειτα προσήλθα στον γιατρό για να του πω πως αισθανόμουν».

Οι σημερινές εξετάσεις στη Μόσχα, θα δείξουν εάν ο οργανισμός του 67χρονου ανταποκρίθηκε θετικά στην πρώτη δόση, ώστε ν’ ακολουθήσει η δεύτερη .

Όπως έγινε γνωστό, η πρώτη δόση δημιουργεί αντισώματα για μέχρι και έξι μήνες ενώ και μετά τη χορήγηση της δεύτερης δόσης ο λήπτης μπορεί να έχει αντισώματα για 2 έως 2,5 χρόνια .



https://www.panhellenicpost.com/2020/10 ... %BF%CF%82/
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κορονοϊός-Sputnik-V: Το ρωσικό εμβόλιο δημιούργησε αντισώματα σε όλους τους εθελοντές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Νοέμ 2020, 15:27

Yochanan έγραψε:
04 Σεπ 2020, 22:14
Κορονοϊός-Sputnik-V: Το ρωσικό εμβόλιο δημιούργησε αντισώματα σε όλους τους εθελοντές
και κάτι βυζάρες...ΝΑ!!
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών