Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 14 Σεπ 2020, 00:13

ethereal έγραψε:
14 Σεπ 2020, 00:01
Καταλαβαίνεις ελπίζω ότι με τις προβολές του καθενός (και ειδικά των τύπων που κυκλοφορούν εδώ μέσα) δεν μπορεί να υπάρξει συγκροτημένος διάλογος. Και διάλογος σημαίνει βήματα μπροστά, όχι γύρω γύρω.
Ναι. Και γενικώς είναι προτιμότερο να παίρνουν τις αποφάσεις άνθρωποι που έχουν σχετικές γνώσεις και έρευνες στα χέρια τους. Εμείς εδώ το περισσότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μοιραστούμε μερικές χρήσιμες πληροφορίες και να πείσουμε και κάποιους φίλους να γίνουν λίγο περισσότερο προσεκτικοί.
ethereal έγραψε:
14 Σεπ 2020, 00:01
Οι τροφιμοθαμώνες, λοιπόν, έχουν επιλέξει να απονέμουν τον χαρακτηρισμό του "ψεκασμένου" σε οποιονδήποτε παραθέσει έναν διαφορετικό προβληματισμό. Προς τιμήν σου το επεσήμανες προηγουμένως.
Εκτός όλων των άλλων μια τέτοια ανταλλαγή "φιλοφρονήσεων" είναι και αντιπαραγωγική. Χάνεται κάθε ελπίδα να κάνει ο άλλος κάτι διαφορετικό γιατί μπαίνει μπροστά ο εγωισμός. Πανδημία έχουμε. Δεν έχει σημασία ποιος από μας θα φανεί να έχει περισσότερο δίκιο στο τέλος. Σημασία έχει να περιοριστούν οι απώλειες.
ethereal έγραψε:
14 Σεπ 2020, 00:01
Ας αναλογιστείτε όμως λίγο αν υπάρχει μαζικότερο, διεισδυτικότερο, αποτελεσματικότερο και διαχρονικότερο μέσον ψεκασμού από την τηλεόραση και τα Μέσα, ειδικά όπως έχουν διαμορφωθεί σήμερα.
Πλέον τα κοινωνικά δίκτυα έχουν πάρει τα πρωτεία.
ethereal έγραψε:
14 Σεπ 2020, 00:01
Για τα υπόλοιπα, σε κάθε ποστ σου πλέον υπογραμμίζεις αστοχίες χειρισμών. Άρα τις θεωρείς ισχυρότερες από τις εικόνες των φερέτρων;
Γιατί αν σε μια κοινωνία δεν "δουλεύουν" τέτοιες εικόνες, γιατί θα πρέπει να προσπαθήσει κάποιος να το παίξει αυθεντία και προστάτης; Μήπως θα έπρεπε να φροντίσει την παιδεία της κοινωνίας του εδώ και καιρό;
Δεν ξέρω αν είναι μόνο θέμα παιδείας. Και να είναι, δεν υπάρχει χρόνος να αλλάξει αυτό άμεσα. Θεωρώ ότι είναι κάτι σαν αμυντικός μηχανισμός. Βγαίνεις με το μηχανάκι χωρίς κράνος, ξέρεις ότι είναι ανοησία αλλά σκέφτεσαι "έλα μωρέ, δεν θα συμβεί σε μένα". Έχεις δει τα φέρετρα αλλά δεν αρκεί. Θυμάμαι τον νεαρό που παίζουν τακτικά τα κανάλια που λέει "θα το πιστέψω αν το δω να συμβαίνει στην οικογένειά μου". Δηλαδή πάντα πιστεύουμε ότι μπορούμε να ξορκίσουμε το κακό αν δεν έχει περάσει το κατώφλι μας.
ethereal έγραψε:
14 Σεπ 2020, 00:01
Και οι 15000 νεκροί σε ένα 10ήμερο,από καύσωνα, δεν περιποιούν τιμή στις χώρες που λογίζουμε ως "σοβαρές". Ναι;
Δεν ξέρω για που και πότε λες αλλά γενικώς συμφωνούμε.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 14 Σεπ 2020, 05:06

Ούτε οι εικόνες με τα φέρετρα συνιστούν επιχείρημα καθώς δεν επέτρεπαν την ταφή των νεκρών αμέσως μετά το θάνατό τους αλλά 1-2 μήνες μετά. Λογικό ήταν να συσσωρεύονται φέρετρα, να μεταφέρονται με φορτηγά και να θάβονται μαζικά.

Γενικότερα δεν υπάρχει τρόπος ή τουλάχιστον δεν έχω καταλάβει εγώ, ώστε να διαπιστώσει κάποιος αν π.χ. συμπεριφερόταν η κοινωνία με τον ίδιο τρόπο για τη γρίπη ή για άλλον ιό θα είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα ή όχι.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Σεπ 2020, 23:09

foscilis έγραψε:
13 Σεπ 2020, 23:38
Μπερδευεις δυο εντελως διαφορετικα πραγματα:

1) το τι ΚΑΝΕΙ καποιος οπου οντως πρακτικες παραμετροι οπως το να βγαλει λεφτα ή οχι παιζουν μεγαλο ρολο. "Ξερω οτι υπαρχει ο ιος αλλα κανω το σταυρο μου και παω δουλεια γιατι δε γινεται αλλιως"

2) το τι ΠΙΣΤΕΥΕΙ καποιος οτι ισχυει που για να το συνδεει με το πορτοφολι του ή γενικοτερα με το τι θα βολευε περισσοτερο την παρτη του να ισχυε, πρεπει να ειναι ή χαζομουνο (δηλαδη εξαιρετικα ανωριμο συναισθηματικα ατομο που δε θα επρεπε να εχει λογο) ή απο περιοχη με τον πασοκισμο στο αιμα της (οπου η λαμογια φτανει σε επιπεδα προσπαθω να εξαπατησω ακομα και το νομο της βαρυτητας)

Οι ψεκασμενοι ειναι σχεδον παντα 2 με μια μικρη μειοψηφια που ειναι γνησια εχθροι της κοινωνιας και θελουν πουταναολα ειτε με κορωνοϊο ειτε με περιβαλλον ειτε με χρεος ειτε με οτιδηποτε.
Ξέρω πολλούς που όντως πιστέυουν τις κορωνοσυνομωσίες χωρίς να έχουν κανένα όφελος. Γενικεύεις και υπερβάλλεις.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Σεπ 2020, 23:53

Εχουν όφελος όμως: αισθανονται καλύτερα με τον εαυτό τους σαν γνωστές απλών αληθειών που δεν ψαρωνουν από τέτοια (και υπάρχει και μια απλή αφήγηση που ικανοποιεί τις βασικές σεναριακές ανάγκες ενός μπλοκμπαστερ) παρά σαν ηλιθιες σκνιπες που άγονται και φέρονται από δυνάμεις (όπως ο ιός) τις οποίες όχι μόνο δεν καταλαβαίνουν αλλα επιπλέον αυτές οι δυνάμεις δεν αναγνωρίζουν καν την ύπαρξη τους σαν αυτόνομες προσωπικότητες.

Το καλυψα εκεί που είπα συναισθηματικά ανώριμοι.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Σεπ 2020, 23:56

Μην υποτιμας την ανάγκη του ανθρωπου και ιδιαίτερα του χαμηλού επιπέδου ανθρώπου να νιώσει έτσι. Τα σοσιαλ σε αυτό πατάνε κι εχουν γίνει αυτοκρατορίες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Σεπ 2020, 00:45

foscilis έγραψε:
17 Σεπ 2020, 23:56
Μην υποτιμας την ανάγκη του ανθρωπου και ιδιαίτερα του χαμηλού επιπέδου ανθρώπου να νιώσει έτσι. Τα σοσιαλ σε αυτό πατάνε κι εχουν γίνει αυτοκρατορίες.
Μετά από δυο μήνες νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε και σε κάτι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
MasterofDope
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 15 Οκτ 2019, 00:06

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MasterofDope » 18 Σεπ 2020, 23:13

Οσοι μενουν Αθηνα πανε για νεο λοκνταουν σε λιγο καιρο
Τα μέτρα τα νέα αυτο δειχνουν αλλα η κυβέρνηση αντι να ανεβάζεις τις ΜΕΘ μιλάει για ατομική ΕΥΘΥΝΗ
Αντε γ...σου ΚΟΥΛΗ και ΝΔ ξεφτίλες (δεν κανετε τα αυτονόητα και τα βάζετε με τον κόσμο)
Have you seen the writing on the wall?
Have you seen that writing?
Can you see the riders on the storm?

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Σεπ 2020, 08:36

MasterofDope έγραψε:
18 Σεπ 2020, 23:13
Οσοι μενουν Αθηνα πανε για νεο λοκνταουν σε λιγο καιρο
Τα μέτρα τα νέα αυτο δειχνουν αλλα η κυβέρνηση αντι να ανεβάζεις τις ΜΕΘ μιλάει για ατομική ΕΥΘΥΝΗ
Αντε γ...σου ΚΟΥΛΗ και ΝΔ ξεφτίλες (δεν κανετε τα αυτονόητα και τα βάζετε με τον κόσμο)
Δυστυχώς κάποια πράγματα που θα έπρεπε να γίνουν είναι τεχνικώς αδύνατο να γίνουν, πχ αραιός κόσμος στα ΜΜΜ. Οπότε κάνουμε ότι μπορούμε σαν χώρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 19 Σεπ 2020, 23:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 19 Σεπ 2020, 18:13

O φοσι απάντησε στον εαυτό του ή ιδέα μου είναι :102:

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 23 Σεπ 2020, 19:42

Άντε, ας γράψω κι εγώ μια μικρή ιστορια.
Την Παρασκευή το απόγευμα, μου λέει μια από τις κοπελιές που έχουμε στο Sales, ξέρεις μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα της πεθεράς μου και έχει κορονοϊό.
Τι είχε συμβεί. Η κοπέλα είχε άδεια και επέστρεψε από διακοπές την Παρασκευή.
Την Τριτη, είχε μείνει στην πεθερά της όλη μέρα γιατί ήταν άρρωστη. Την Πέμπτη η πεθερά χειροτερεύει και κάνει το τεστ.

Και ενώ το γίδι των sales ξέρει από την Πέμπτη για το τεστ της πεθεράς, και ξέρει πως την νταντεύε για μια ολόκληρη μέρα, σηκώθηκε και ήρθε γραφείο την Παρασκευή σα να μην τρέχει τίποτα. Και στις 4μμ λέει, α, έχουμε προβλημα.
4 άτομα που ήρθαμε σε επαφή μαζί της, σπίτια μας σε αυτοπεριορισμό. Με μεγαλύτερο ρίσκο για μένα που πέρασα 3 ώρες συντροφιά μαζί της για κάτι συμβόλαια.

Τέλος πάντων, τα αποτελέσματά της βγήκαν αρνητικά τη Δευτέρα οπότε φτου ξελευθερία για μένα. Αυτή βέβαια έχει και δεύτερο τεστ και άλλες 10 μέρες καραντίνα.

Αναγκάστηκα λοιπόν Παρασκευή με Δευτέρα να μπω σε αυτοπεριορισμό. Ούτε γυναίκες, ούτε παιδιά ούτε τίποτα.
Ευτυχώς οι κοπέλες που βοηθάνε με τα παιδιά, μού αφήναν ένα πιάτο φαί κι ένα ποτήρι νερό έξω από την πόρτα του δωματίου μου. :a040:

Κι όλα αυτά για ένα σκουπίδι που δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει κοινωνική υπευθυνότητα. Δε μπορώ να της δώσω τα παπούτσια στο χέρι γι αυτό που έκανε αλλά για τους μη υπεύθυνους ανθρώπους το μέλλον δεν προβλέπεται καλό.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 05 Νοέμ 2020, 08:26

YΠOBΛHΘHKATE ΣE TEΣT ANIXNEYΣHΣ ANTIΓONOY TOY IOY SARS-CoV-2
AΠO KΛIMAKIA TOY EOΔY ΣTIΣ 13:30 XΘEΣ
KAI TO AΠOTEΛEΣMA HTAN APNHTIKO (NEGATIVE)
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 05 Νοέμ 2020, 08:44

Χρειάστηκε να βρεθώ στη χώρα σας την περασμένη εβδομάδα για 3 μέρες.
Στο αεροδρόμιο μου κάνουν τεστ.
Απαράδεκτο που για αρνητικά τεστ δε στέλνουν ειδοποίηση παρά μόνο για θετικά
Όπως μου είπε και η κυρία που έκανα το τεστ, αν περάσουν 24 ώρες μπορείς να πας όπου θες αλλά ακόμη κι αν το τεστ βγει στις 12 ώρες δε στέλνουμε αρνητικά αποτελέσματα. :fp:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Νοέμ 2020, 08:50

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
05 Νοέμ 2020, 08:26
YΠOBΛHΘHKATE ΣE TEΣT ANIXNEYΣHΣ ANTIΓONOY TOY IOY SARS-CoV-2
AΠO KΛIMAKIA TOY EOΔY ΣTIΣ 13:30 XΘEΣ
KAI TO AΠOTEΛEΣMA HTAN APNHTIKO (NEGATIVE)
Αυτό δείχνει αν το έχεις περάσει σωστά;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29694
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 05 Νοέμ 2020, 08:53

The Age of Aquarius έγραψε:
05 Νοέμ 2020, 08:44
Χρειάστηκε να βρεθώ στη χώρα σας την περασμένη εβδομάδα για 3 μέρες.
Στο αεροδρόμιο μου κάνουν τεστ.
Απαράδεκτο που για αρνητικά τεστ δε στέλνουν ειδοποίηση παρά μόνο για θετικά
Όπως μου είπε και η κυρία που έκανα το τεστ, αν περάσουν 24 ώρες μπορείς να πας όπου θες αλλά ακόμη κι αν το τεστ βγει στις 12 ώρες δε στέλνουμε αρνητικά αποτελέσματα. :fp:
Το καταλαβαίνεις πως δεν προλαβαίνουν έτσι;
Και καλά εσύ δεν είχες τίποτα. Το άλλο, 15 χρονών ήταν με πυρετό, ανοσμία και αγευσία. Όλοι στην οικογένεια σε αυτοπεριορισμό και περίμεναν, περίμεναν, περίμεναν. Κάποια στιγμή έμαθαν.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 05 Νοέμ 2020, 09:05

Naida έγραψε:
05 Νοέμ 2020, 08:50
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
05 Νοέμ 2020, 08:26
YΠOBΛHΘHKATE ΣE TEΣT ANIXNEYΣHΣ ANTIΓONOY TOY IOY SARS-CoV-2
AΠO KΛIMAKIA TOY EOΔY ΣTIΣ 13:30 XΘEΣ
KAI TO AΠOTEΛEΣMA HTAN APNHTIKO (NEGATIVE)
Αυτό δείχνει αν το έχεις περάσει σωστά;

Προκειται για τα μαζικα τεστ (rapid) που κανει ο ΕΟΔΥ σε διαφορες περιοχες.....δεν γνωριζω τι ακριβως δειχνει.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών