Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Σεπ 2020, 21:03

Leporello έγραψε:
11 Σεπ 2020, 21:00
Naida έγραψε:
11 Σεπ 2020, 20:53
Cavaliere έγραψε:
11 Σεπ 2020, 20:49
Όχι.
Άντε!!! Εγώ νόμιζα ότι ανιχνεύεται.
Ανιχνεύεται με τεστ αντισωμάτων (εξέταση αίματος). Οχι με την ανίχνευση του ιού σε επίχρισμα βλενογόνου.
Κατάλαβα τι λες. Και αυτό πρακτικό είναι να ξέρεις αν το έχεις περάσει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 11 Σεπ 2020, 21:15

περαστικά Λέπο, τώρα το είδα το θέμα.

αρχές του μήνα πέρασα ίωση, ξεκίνησε με πονόλαιμο, μετά με τρελό πονοκέφαλο, κατέληξε σε 3 μερες 38 και 2 με δεκατάκια.

α εκανα και πιεση 19 για πρωτη φορα στην ζωη μου. συνηθως ειμαι γυρω στο 11, 14 αν εχω τα διαολια μου.

στο ντυνάν ειπαν οτι δεν ηταν κοβιντ.

επειδη μετά τις διακοπες κανω συνηθως γυρες σε γιατρους για να δω που βρισκομαι, πέρασα για πρωτη φορα στην ζωή μου και απο καρδιολογο

εκτος απο τις αρυθμίες που βρηκε, εντοπισε και λιγο υγρο στην καρδια. απο λοιμωξη ειπε πιθανοτατα. εκανα τριπλεξ, αξονική και περιμενω τα αποτελεσματα.

απο οτι εχω διαβασει αυτη η μαλακια ο κοβιντ χτυπαει και την καρδια.

κατα τα αλλα περδικι.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 11 Σεπ 2020, 21:16

Cavaliere έγραψε:
11 Σεπ 2020, 21:01
Leporello πήγες σε νοσοκομείο; Πόσο σε πήγε η πνευμνονία; Είχες δύσπνοια;
Ξεκίνησα με ήπιο πυρετό γιά 3 ημέρες που υποχωρούσε χωρίς φάρμακα. Μετά υποχώρησε τελείως γιά 2 ημέρες. Την νύχτα τής δεύτερης ημέρας ανέβασα πυρετό 38 που έπεσε όμως με ένα Depon. Την άλλη μέρα όμως (Πέμπτη 27/08) ανέβασα γρήγορα πυρετό 38,6 και συγχρόνως η οξυγόνωσή μου έπεσε στο 91%. Παράλληλα, οι ανάσες μου ανέβηκαν στις 27 το λεπτό. Ολα αυτά με έκαναν να μπώ το βράδυ στο καλύτερο νοσοκομείο στα Σκόπια, το Жан Митрев. Εκεί μου έκαναν ακτινογραφία, νέο τεστ και αιματολογικές εξετάσεις που κατέληξαν ότι έχω πνευμονία. Μου έδωσαν και λίγο οξυγόνο κατά την εισαγωγή. Ο πυρετός κράτησε γιά 6 μέρες ακόμη και μετά έπεσε. Συνέχεια μου έδιναν αντιθρομβωτικό και έκαναν αναλύσεις αίματος. Βγήκα την Δευτέρα που μας πέρασε. Συνολικά, έμεινα στο νοσοκομείο γιά 10 ημέρες. Τώρα είμαι 21 ημέρες από την έναρξη των συμπτωμάτων και σε κατ'οίκον περιορισμό.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Σεπ 2020, 21:18

Naranjita έγραψε:
11 Σεπ 2020, 21:15
περαστικά Λέπο, τώρα το είδα το θέμα.

αρχές του μήνα πέρασα ίωση, ξεκίνησε με πονόλαιμο, μετά με τρελό πονοκέφαλο, κατέληξε σε 3 μερες 38 και 2 με δεκατάκια.

α εκανα και πιεση 19 για πρωτη φορα στην ζωη μου. συνηθως ειμαι γυρω στο 11, 14 αν εχω τα διαολια μου.

στο ντυνάν ειπαν οτι δεν ηταν κοβιντ.

επειδη μετά τις διακοπες κανω συνηθως γυρες σε γιατρους για να δω που βρισκομαι, πέρασα για πρωτη φορα στην ζωή μου και απο καρδιολογο

εκτος απο τις αρυθμίες που βρηκε, εντοπισε και λιγο υγρο στην καρδια. απο λοιμωξη ειπε πιθανοτατα. εκανα τριπλεξ, αξονική και περιμενω τα αποτελεσματα.

απο οτι εχω διαβασει αυτη η μαλακια ο κοβιντ χτυπαει και την καρδια.

κατα τα αλλα περδικι.
:o το υγρό στην καρδιά πως φεύγει;
Εύχομαι να μην είναι κάτι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 11 Σεπ 2020, 21:20

Leporello έγραψε:
11 Σεπ 2020, 21:16
Ξεκίνησα με ήπιο πυρετό γιά 3 ημέρες που υποχωρούσε χωρίς φάρμακα. Μετά υποχώρησε τελείως γιά 2 ημέρες. Την νύχτα τής δεύτερης ημέρας ανέβασα πυρετό 38 που έπεσε όμως με ένα Depon. Την άλλη μέρα όμως (Πέμπτη 27/08) ανέβασα γρήγορα πυρετό 38,6 και συγχρόνως η οξυγόνωσή μου έπεσε στο 91%. Παράλληλα, οι ανάσες μου ανέβηκαν στις 27 το λεπτό. Ολα αυτά με έκαναν να μπώ το βράδυ στο καλύτερο νοσοκομείο στα Σκόπια, το Жан Митрев. Εκεί μου έκαναν ακτινογραφία, νέο τεστ και αιματολογικές εξετάσεις που κατέληξαν ότι έχω πνευμονία. Μου έδωσαν και λίγο οξυγόνο κατά την εισαγωγή. Ο πυρετός κράτησε γιά 6 μέρες ακόμη και μετά έπεσε. Συνέχεια μου έδιναν αντιθρομβωτικό και έκαναν αναλύσεις αίματος. Βγήκα την Δευτέρα που μας πέρασε. Συνολικά, έμεινα στο νοσοκομείο γιά 10 ημέρες. Τώρα είμαι 21 ημέρες από την έναρξη των συμπτωμάτων και σε κατ'οίκον περιορισμό.
:o
Πο, ρε φίλε. Μπράβο, τα κατάφερες, περαστικά.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 11 Σεπ 2020, 21:21

Naida έγραψε:
11 Σεπ 2020, 21:18
Naranjita έγραψε:
11 Σεπ 2020, 21:15
περαστικά Λέπο, τώρα το είδα το θέμα.

αρχές του μήνα πέρασα ίωση, ξεκίνησε με πονόλαιμο, μετά με τρελό πονοκέφαλο, κατέληξε σε 3 μερες 38 και 2 με δεκατάκια.

α εκανα και πιεση 19 για πρωτη φορα στην ζωη μου. συνηθως ειμαι γυρω στο 11, 14 αν εχω τα διαολια μου.

στο ντυνάν ειπαν οτι δεν ηταν κοβιντ.

επειδη μετά τις διακοπες κανω συνηθως γυρες σε γιατρους για να δω που βρισκομαι, πέρασα για πρωτη φορα στην ζωή μου και απο καρδιολογο

εκτος απο τις αρυθμίες που βρηκε, εντοπισε και λιγο υγρο στην καρδια. απο λοιμωξη ειπε πιθανοτατα. εκανα τριπλεξ, αξονική και περιμενω τα αποτελεσματα.

απο οτι εχω διαβασει αυτη η μαλακια ο κοβιντ χτυπαει και την καρδια.

κατα τα αλλα περδικι.
:o το υγρό στην καρδιά πως φεύγει;
Εύχομαι να μην είναι κάτι.
δεν εχω ιδεα. οταν θα παρω τις απαντησεις θα ξαναπαω απο τον γιατρο
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 11 Σεπ 2020, 21:23

Naranjita έγραψε:
11 Σεπ 2020, 21:15
περαστικά Λέπο, τώρα το είδα το θέμα.

αρχές του μήνα πέρασα ίωση, ξεκίνησε με πονόλαιμο, μετά με τρελό πονοκέφαλο, κατέληξε σε 3 μερες 38 και 2 με δεκατάκια.

α εκανα και πιεση 19 για πρωτη φορα στην ζωη μου. συνηθως ειμαι γυρω στο 11, 14 αν εχω τα διαολια μου.

στο ντυνάν ειπαν οτι δεν ηταν κοβιντ.

επειδη μετά τις διακοπες κανω συνηθως γυρες σε γιατρους για να δω που βρισκομαι, πέρασα για πρωτη φορα στην ζωή μου και απο καρδιολογο

εκτος απο τις αρυθμίες που βρηκε, εντοπισε και λιγο υγρο στην καρδια. απο λοιμωξη ειπε πιθανοτατα. εκανα τριπλεξ, αξονική και περιμενω τα αποτελεσματα.

απο οτι εχω διαβασει αυτη η μαλακια ο κοβιντ χτυπαει και την καρδια.

κατα τα αλλα περδικι.
Αν είπαν ότι δεν ήταν Covid-19, δεν ήταν.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 11 Σεπ 2020, 21:25

Εγώ τον Μάρτη είχα για μέρες οξυγόνωση στο 90 - 92%...

Ούτε πυρετό, ούτε τίποτα...
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 11 Σεπ 2020, 21:35

MiGiSukhoI έγραψε:
11 Σεπ 2020, 21:25
Εγώ τον Μάρτη είχα για μέρες οξυγόνωση στο 90 - 92%...

Ούτε πυρετό, ούτε τίποτα...
Γω δεν μέτρησα οξυγόνο, αλλά ως είπα, είχα 2 βδομάδες βήχα, και μετά σχεδόν δύο βδομάδες ζαλάδες, που όμως εξαφανίζονταν όταν έβγαινα από το σπίτι. Κλειστοφοβικό σύνδρομο, ή κακή οξυγόνωση, δεν ξέρω.
Ordem e Progresso.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7419
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 11 Σεπ 2020, 21:39

Σήμερα έκανα το τεστ μόνος μου σπίτι. Φοβούμουν οτι θα δυσκολευόμουν να βάλω το στικ στις αμυγδαλές, αλλά τελικά είχα θέμα με το ρουθούνι. Το έβαζα μέσα και μου ερχόταν φτάρνισμα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Σεπ 2020, 01:53

Στύγιος έγραψε:
11 Σεπ 2020, 20:34
Naida έγραψε:
11 Σεπ 2020, 20:03
Στύγιος έγραψε:
11 Σεπ 2020, 19:43
37,2 πυρετός χτες και σήμερα. Στην απομόνωση και βλέπουμε ..
Μόνο πυρετός;
Χτες μόνο πυρετός ,σήμερα από το μεσημέρι και μετά ελαφριά ζαλάδα, διάρροια κι ελαφριά καταρροή.

Και υπηρετώ και σε σχολείο της Πιερίας.Φυσικά μου είπαν να μην πάω σήμερα.
Περαστικά, αν και είμαι βέβαιος ότι δεν είναι covid αλλά η προοπτική να ξαναδουλέψεις φέτος. :003:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 12 Σεπ 2020, 07:36

Spiros252 έγραψε:
11 Σεπ 2020, 19:52
panos291 έγραψε:
09 Σεπ 2020, 00:53
"Από την πλευρά της η γιατρός και πρόεδρος της ΕΙΝΑΠ, Ματίνα Παγώνη, υπογράμμισε επίσης την καθοριστική σημασία για τη χρήση μάσκας.

«Η ασφάλεια των παιδιών σημαίνει μάσκα. Η μάσκα σώζει ζωές. Τα παιδιά με ογκολογικά προβλήματα φοράνε μάσκες 24 ώρες το 24 ώρο και έχουν σωθεί από λοιμώξεις», τόνισε χαρακτηριστικά."

Επισης αυτοι που εχουν σπασει το χερι τους φορανε γυψο. Αν βαλουμε γυψο και στα χερια αυτων που δεν τα εχουν σπασει, σε περίπτωση που πεσουν θα ειναι ασφαλεις.
Όντως, δεν είναι επιχειρήματα αυτά. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να φοράνε μάσκα τα παιδιά ανέκαθεν μην τυχόν και κολλήσουν κάποιο με υποκείμενα νοσήματα.
Μπραβο κυριε Βοβολη, λιγη λογικη επιτελους. Της απαντησε στις βλακειες που ελεγε.


Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Σεπ 2020, 08:14

Στύγιος έγραψε:
11 Σεπ 2020, 20:34
Χτες μόνο πυρετός ,σήμερα από το μεσημέρι και μετά ελαφριά ζαλάδα, διάρροια κι ελαφριά καταρροή.

Και υπηρετώ και σε σχολείο της Πιερίας.Φυσικά μου είπαν να μην πάω σήμερα.
Η καταρροή μάλλον αποκλείει το ενδεχόμενο γαστρεντερικής ίωσης και επειδή το καλοκαίρι γρίππες και κρυώματα είναι πολύ σπάνια, έχεις μεγάλες πιθανότητες να είναι κορωνοϊός.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Σεπ 2020, 09:19

MiGiSukhoI έγραψε:
11 Σεπ 2020, 21:25
Εγώ τον Μάρτη είχα για μέρες οξυγόνωση στο 90 - 92%...

Ούτε πυρετό, ούτε τίποτα...
Καπνίζεις;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11548
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 12 Σεπ 2020, 09:27

Leporello έγραψε:
11 Σεπ 2020, 21:23
Naranjita έγραψε:
11 Σεπ 2020, 21:15
περαστικά Λέπο, τώρα το είδα το θέμα.

αρχές του μήνα πέρασα ίωση, ξεκίνησε με πονόλαιμο, μετά με τρελό πονοκέφαλο, κατέληξε σε 3 μερες 38 και 2 με δεκατάκια.

α εκανα και πιεση 19 για πρωτη φορα στην ζωη μου. συνηθως ειμαι γυρω στο 11, 14 αν εχω τα διαολια μου.

στο ντυνάν ειπαν οτι δεν ηταν κοβιντ.

επειδη μετά τις διακοπες κανω συνηθως γυρες σε γιατρους για να δω που βρισκομαι, πέρασα για πρωτη φορα στην ζωή μου και απο καρδιολογο

εκτος απο τις αρυθμίες που βρηκε, εντοπισε και λιγο υγρο στην καρδια. απο λοιμωξη ειπε πιθανοτατα. εκανα τριπλεξ, αξονική και περιμενω τα αποτελεσματα.

απο οτι εχω διαβασει αυτη η μαλακια ο κοβιντ χτυπαει και την καρδια.

κατα τα αλλα περδικι.
Αν είπαν ότι δεν ήταν Covid-19, δεν ήταν.
:giggle:
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών