ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιουν 2021, 16:22

Beria έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:16
hellegennes έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:12
Εννοείς αφού αποδείχτηκε περίτρανα ότι οι μάσκες δεν βοήθησαν αλλά κατά πάσα πιθανότητα χειροτέρεψαν την κατάσταση σε όλην την Ευρώπη και την Αμερική;
όχι μόνο αποδείχτηκε, αλλά και περίτρανα κι όλας;
Θέλεις να δεις τις καμπύλες του πρώτου, δεύτερου και τρίτου κύματος σε Ευρώπη και ΗΠΑ; Θέλεις να δεις την σύγκριση μεταξύ πολιτειών των ΗΠΑ που εφάρμοσαν το μέτρο της μάσκας να δεις ότι στην καλύτερη δεν υπήρξε καμμιά επίδραση;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 25 Ιουν 2021, 16:25

hellegennes έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:22
Beria έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:16
hellegennes έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:12
Εννοείς αφού αποδείχτηκε περίτρανα ότι οι μάσκες δεν βοήθησαν αλλά κατά πάσα πιθανότητα χειροτέρεψαν την κατάσταση σε όλην την Ευρώπη και την Αμερική;
όχι μόνο αποδείχτηκε, αλλά και περίτρανα κι όλας;
Θέλεις να δεις τις καμπύλες του πρώτου, δεύτερου και τρίτου κύματος σε Ευρώπη και ΗΠΑ; Θέλεις να δεις την σύγκριση μεταξύ πολιτειών των ΗΠΑ που εφάρμοσαν το μέτρο της μάσκας να δεις ότι στην καλύτερη δεν υπήρξε καμμιά επίδραση;
Επειδή ελληνικά γνωρίζω, θέλω να δω χώρα που δεν χρησιμοποίησε μάσκα και είχε σαφέστατα καλύτερη εικόνα στην επιδημία από αντίστοιχη που εφάρμοσε χρήση μάσκας .

Αυτό σημαίνει περίτρανα. Όλα τα άλλα είναι δικολαβίες
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιουν 2021, 16:30

Αυτό που βλέπω εγώ πάντως, είναι ότι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι τώρα που κυκλοφορούν με μάσκα στο χαλαρό.

Και αυτό δεν το βλέπω σε ηλικιωμένους αλλά και νέους ή πιτσιρικαρία, ακόμη και σε περιοχές που δεν υπάρχει συνωστισμός. Με την ίδια άνεση που φορούν τα γυαλιά ηλίου.

Το ότι συμβαίνει αυτό σε περίοδο που σταμάτησαν τα μέτρα, σημαίνει κάτι. Και το βρίσκω πολύ θετικό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιουν 2021, 16:35

Beria έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:25
hellegennes έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:22
Beria έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:16


όχι μόνο αποδείχτηκε, αλλά και περίτρανα κι όλας;
Θέλεις να δεις τις καμπύλες του πρώτου, δεύτερου και τρίτου κύματος σε Ευρώπη και ΗΠΑ; Θέλεις να δεις την σύγκριση μεταξύ πολιτειών των ΗΠΑ που εφάρμοσαν το μέτρο της μάσκας να δεις ότι στην καλύτερη δεν υπήρξε καμμιά επίδραση;
Επειδή ελληνικά γνωρίζω, θέλω να δω χώρα που δεν χρησιμοποίησε μάσκα και είχε σαφέστατα καλύτερη εικόνα στην επιδημία από αντίστοιχη που εφάρμοσε χρήση μάσκας .

Αυτό σημαίνει περίτρανα. Όλα τα άλλα είναι δικολαβίες
Η Νορβηγία δεν απαίτησε ποτέ καθολική χρήση μάσκας. Αντ' αυτού κατέφυγε στην επιβολή μέτρων απόστασης. Το ίδιο και η Φινλανδία (η οποία προέβη και σε ηλιακό λοκντάουν).

Ας δούμε πώς τα πήγαν:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7216
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 25 Ιουν 2021, 16:39

και το αγγουρι στον κώλο μια χαρά συνηθίζεται ..

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Ιουν 2021, 22:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:30
Αυτό που βλέπω εγώ πάντως, είναι ότι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι τώρα που κυκλοφορούν με μάσκα στο χαλαρό.

Και αυτό δεν το βλέπω σε ηλικιωμένους αλλά και νέους ή πιτσιρικαρία, ακόμη και σε περιοχές που δεν υπάρχει συνωστισμός. Με την ίδια άνεση που φορούν τα γυαλιά ηλίου.

Το ότι συμβαίνει αυτό σε περίοδο που σταμάτησαν τα μέτρα, σημαίνει κάτι. Και το βρίσκω πολύ θετικό.
:g030:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Ιουν 2021, 22:37

hellegennes έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:35
Beria έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:25
hellegennes έγραψε:
25 Ιουν 2021, 16:22


Θέλεις να δεις τις καμπύλες του πρώτου, δεύτερου και τρίτου κύματος σε Ευρώπη και ΗΠΑ; Θέλεις να δεις την σύγκριση μεταξύ πολιτειών των ΗΠΑ που εφάρμοσαν το μέτρο της μάσκας να δεις ότι στην καλύτερη δεν υπήρξε καμμιά επίδραση;
Επειδή ελληνικά γνωρίζω, θέλω να δω χώρα που δεν χρησιμοποίησε μάσκα και είχε σαφέστατα καλύτερη εικόνα στην επιδημία από αντίστοιχη που εφάρμοσε χρήση μάσκας .

Αυτό σημαίνει περίτρανα. Όλα τα άλλα είναι δικολαβίες
Η Νορβηγία δεν απαίτησε ποτέ καθολική χρήση μάσκας. Αντ' αυτού κατέφυγε στην επιβολή μέτρων απόστασης. Το ίδιο και η Φινλανδία (η οποία προέβη και σε ηλιακό λοκντάουν).

Ας δούμε πώς τα πήγαν:


Εικόνα
είναι το ανάγλυφο
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών