Ονυχομυκητίαση

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 12 Σεπ 2020, 06:40

Μια λύση είναι να κατουρας συχνά πυκνά τα πόδια σου. Το κατουρο διώχνει τους μύκητες.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 12 Σεπ 2020, 07:21

Ζενίθεδρος έγραψε:
12 Σεπ 2020, 06:40
Μια λύση είναι να κατουρας συχνά πυκνά τα πόδια σου. Το κατουρο διώχνει τους μύκητες.
:goodpost:

Γιάννης

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 12 Σεπ 2020, 07:22

- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2020, 04:43
Με βλέπω να το τυλίγω με γάζες και να μην το ξαναβγάλω από 'κει μέσα. :smt013
Αυτό είναι το απολύτως χειρότερο που θα μπορούσες να κάνεις.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 12 Σεπ 2020, 07:26

Γιάννης έγραψε:
12 Σεπ 2020, 07:22
- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2020, 04:43
Με βλέπω να το τυλίγω με γάζες και να μην το ξαναβγάλω από 'κει μέσα. :smt013
Αυτό είναι το απολύτως χειρότερο που θα μπορούσες να κάνεις.
Περπατα ξυπολυτη ρε κοπελλα και πηγαινε φαρμακειο να παρεις ενα φαρμακακι .

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 12 Σεπ 2020, 08:30

Κάσπερ σε λίγο δε θα έχεις την ίδια αίσθηση στο δέρμα κάτω από το νύχι. Ισχύει ότι θέλει 9 με 12 μήνες να μεγαλώσει το νύχι στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού.
Τώρα κάτι τζελ και ημιμόνιμα δεν βοηθάνε. Δεν αφήνουν το νύχι να αναπνέει και αναπτύσσεται ο μύκητας πολύ πιο γρήγορα.
Για το περπάτημα ή τρέξιμο ένα πιο μακρύ αθλητικό ή πιο μεγάλο νούμερο καλό θα ήταν. Εμένα με βόλεψε το μεγαλύτερο νούμερο γιατί τριβόταν έστω και λίγο το δάχτυλο μετά από αρκετή ώρα περπατήματος.
Αν κατάλαβα καλά πήρες σετ φαρμάκου που περιέχει και λίμα. Έχω χρησιμοποιήσει αυτό με τη δραστική ουσία αμορολφίνη, καλό είναι, απλά εγώ δεν είμαι επιμελής να το βάζω 2 φορές την εβδομάδα. Παρόλα αυτά έχει υποχωρήσει το πρόβλημα, σχεδόν δεν υπάρχει, αλλά αν δεν βάλω λίγο το χειμώνα θα ξαναβγεί την άνοιξη καλοκαίρι. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλη λίμα πιο λεπτή ή μπάφερ, αλλά να μην τα χρησιμοποιήσεις σε άλλα νύχια και καλό θα ήταν να τα απολυμαίνεις με οινόπνευμα π.χ.
Κάθε φορά πριν βάλεις φάρμακο θα πρέπει να λιμάρεις λίγο την επιφάνεια του νυχιού για να εισχωρήσει καλύτερα το φάρμακο και να έχεις καθαρίσει με ασετόν ή με τα μαντηλάκια που έχει την προηγούμενη επίστρωση.
Τώρα που σου έκοψε το ξεκολλημένο μέρος πρόσεχε όταν μεγαλώσει μην μπει στο δέρμα. Εγώ δε θα το έκοβα το προσβεβλημένο μέρος γι αυτό το λόγο.
Περαστικά :)

the comet the course the tail

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 12 Σεπ 2020, 08:51

Όχι ρε γμτ :102:

Το κασπερίνι έχει μύκητες;;; :102:

Ιουυυυυ.... :e040:

the comet the course the tail

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 12 Σεπ 2020, 08:53


Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17954
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 12 Σεπ 2020, 11:30

εχουν δικιο τα παιδια παρε καποιο φαρμακο.
ευτυχως που υπαρχουν και τα φαρμακα τα τελευταια χρονια..
απορω πως ζουσε η ανθρωποτητα πριν τα φαρμακα ρε γμτ..
δε ζουσε μαλλον. πεθαιναν απο μυκητες

- Casper -

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2020, 12:59

don't speak έγραψε:
12 Σεπ 2020, 08:30
Κάσπερ σε λίγο δε θα έχεις την ίδια αίσθηση στο δέρμα κάτω από το νύχι. Ισχύει ότι θέλει 9 με 12 μήνες να μεγαλώσει το νύχι στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού.
Τώρα κάτι τζελ και ημιμόνιμα δεν βοηθάνε. Δεν αφήνουν το νύχι να αναπνέει και αναπτύσσεται ο μύκητας πολύ πιο γρήγορα.
Για το περπάτημα ή τρέξιμο ένα πιο μακρύ αθλητικό ή πιο μεγάλο νούμερο καλό θα ήταν. Εμένα με βόλεψε το μεγαλύτερο νούμερο γιατί τριβόταν έστω και λίγο το δάχτυλο μετά από αρκετή ώρα περπατήματος.
Αν κατάλαβα καλά πήρες σετ φαρμάκου που περιέχει και λίμα. Έχω χρησιμοποιήσει αυτό με τη δραστική ουσία αμορολφίνη, καλό είναι, απλά εγώ δεν είμαι επιμελής να το βάζω 2 φορές την εβδομάδα. Παρόλα αυτά έχει υποχωρήσει το πρόβλημα, σχεδόν δεν υπάρχει, αλλά αν δεν βάλω λίγο το χειμώνα θα ξαναβγεί την άνοιξη καλοκαίρι. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλη λίμα πιο λεπτή ή μπάφερ, αλλά να μην τα χρησιμοποιήσεις σε άλλα νύχια και καλό θα ήταν να τα απολυμαίνεις με οινόπνευμα π.χ.
Κάθε φορά πριν βάλεις φάρμακο θα πρέπει να λιμάρεις λίγο την επιφάνεια του νυχιού για να εισχωρήσει καλύτερα το φάρμακο και να έχεις καθαρίσει με ασετόν ή με τα μαντηλάκια που έχει την προηγούμενη επίστρωση.
Τώρα που σου έκοψε το ξεκολλημένο μέρος πρόσεχε όταν μεγαλώσει μην μπει στο δέρμα. Εγώ δε θα το έκοβα το προσβεβλημένο μέρος γι αυτό το λόγο.
Περαστικά :)
Το ξέρω. Το τζελ ήταν το χειρότερο που θα μπορούσα να κάνω δεδομένου του προβλήματος (αλλά και γενικά). Αλλά το έκανα για να μεγαλώσουν και να τα κόβω με σωστό τρόπο και μετά θα το αφαιρούσα. Όταν το έκανα όλα τα υπόλοιπα μεγάλωσαν ελάχιστα και το συγκεκριμένο είχε μεγαλώσει αρκετά γρήγορα. Προφανώς το δέρμα αντιδρούσε στην ουσία. Οπότε μάλλον αναπτύχθηκε και ο μύκητας. Γι' αυτό λέω έκανα μαλακία, πέρα από το ότι δεν έτρεξα το θέμα όταν το παρατήρησα. Αυτό με το παπούτσι πρέπει να το κάνω γιατί γενικά μ' αρέσει να φοράω στενά και τα πόδια μου τρίβονται - ζημιά τους κάνω ουσιαστικά.

Ακριβώς αυτό το φάρμακο χρησιμοποιώ. Δεν μπορώ να διανοηθώ να το τρίψω ακόμα με την λίμα, πονάω. :cry Ελπίζω να υποχωρήσει η αίσθηση σε λίγες μέρες. Μου έκανες την καρδιά περιβόλι με το μπολτ :lol: η ίδια μου είχε πει πως θα δει πώς θα είναι σε 2 βδομάδες γιατί αν δεν μεγαλώνει σωστά (αυτό εννοούσε με το δέρμα), θα χρειαστεί να πάω σε γιατρό και να κάνω άλλη θεραπεία, αυτή με το λέιζερ αν δεν κάνω λάθος. Ελπίζω να μην φτάσω σ' αυτό το σημείο. Γενικά είμαι πολύ φοβητσιάρα.

Τελοσπάντων, σας ευχαριστώ για τα σχόλια και τις συμβουλές.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 12 Σεπ 2020, 13:05

Περαστικά Κάσπερ! Πάντως ένα πρόβλημα μπορεί να σε βοηθήσει να λύσεις ένα άλλο. Πάρε φωτογραφία το κομμένο νύχι και στείλε την στον παπαρα που σε έπρηζε με τα sms.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

- Casper -

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2020, 13:08

Yochanan έγραψε:
12 Σεπ 2020, 13:05
Περαστικά Κάσπερ! Πάντως ένα πρόβλημα μπορεί να σε βοηθήσει να λύσεις ένα άλλο. Πάρε φωτογραφία το κομμένο νύχι και στείλε την στον παπαρα που σε έπρηζε με τα sms.
:smt005:

Μωρέ ντρεπόμουν να στείλω την φώτο στη φίλη μου για να μην ανατριχιάσει. Το είδε χθες από κοντά, της περιέγραψα την κατάσταση και μόνο που δεν λυποθύμησε. Αν μιλούσαμε ακόμη ειλικρινά θα ήταν καλή ιδέα. Μπλοκαρισμένο τον έχω. Μου έστειλε και κανονικό sms και του είπα την αλήθεια για τον λόγο που τον μπλόκαρα. Δεν με ξαναενόχλησε :wink

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 12 Σεπ 2020, 13:10

:smt023 μπράβο Κασπερ! Και πάλι περαστικά
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 12 Σεπ 2020, 13:16

Κάποια στιγμή είχα εμφανίσει κι εγώ μύκητα στο ένα δάχτυλο του ποδιού.
Αυτός ο μύκητας δεν σκοτώνεται αλλά μπορείς να τον εξαφανίσεις με 2 τρόπους.
Είτε αφαιρωντας το μολυσμένο σημείο είτε να βάζοντας στο σημείο αυτό ειδικά σκευάσματα από το φαρμακείο που σταματούν την εξάπλωση και καθώς το νύχι μεγαλωνει,κοβωντας το τον αφαιρεις σιγά σιγά.
Εγώ πήγα στο φαρμακείο και μου έδωσε έλαιο τεϊοδεντρου.
Έβαζα κάθε μέρα και πράγματι σταμάτησε η εξάπλωση του μύκητα.
Βέβαια πήρε καιρό,περίπου 5μηνο,μέχρι να εξαφανιστει εντελώς αλλά η δουλειά έγινε.

- Casper -

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2020, 13:18

Yochanan έγραψε:
12 Σεπ 2020, 13:10
:smt023 μπράβο Κασπερ! Και πάλι περαστικά
Σ' ευχαριστώ :)

- Casper -

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2020, 13:20

stergiosbik έγραψε:
12 Σεπ 2020, 13:16
Κάποια στιγμή είχα εμφανίσει κι εγώ μύκητα στο ένα δάχτυλο του ποδιού.
Αυτός ο μύκητας δεν σκοτώνεται αλλά μπορείς να τον εξαφανίσεις με 2 τρόπους.
Είτε αφαιρωντας το μολυσμένο σημείο είτε να βάζοντας στο σημείο αυτό ειδικά σκευάσματα από το φαρμακείο που σταματούν την εξάπλωση και καθώς το νύχι μεγαλωνει,κοβωντας το τον αφαιρεις σιγά σιγά.
Εγώ πήγα στο φαρμακείο και μου έδωσε έλαιο τεϊοδεντρου.
Έβαζα κάθε μέρα και πράγματι σταμάτησε η εξάπλωση του μύκητα.
Βέβαια πήρε καιρό,περίπου 5μηνο,μέχρι να εξαφανιστει εντελώς αλλά η δουλειά έγινε.
Αυτή την λύση θα προτιμούσα κι' εγώ αν είχα την επιλογή :lol: και ας έπαιρνε καιρό να τον ξεφορτωθώ. Τώρα με το που το έκοψε παίζει να εξαφανίστηκε ο μύκητας και απλά θα περιμένω να μεγαλώσει, και με την βοήθεια του φαρμάκου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών