Ονυχομυκητίαση

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
- Casper -

Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2020, 03:48

Παρακαλώ να μην με κράξετε για την μαλακία που με δέρνει. Οπότε ξεκινάω.

Παρουσιάζω αυτό το πρόβλημα από τον Χειμώνα στο μεγάλο νύχι των ποδιών. Απλά κιτρίνιζε και ποτέ δεν έδινα σημασία (πολύ κακώς). Δεν ξέρω πώς το έπαθα κιόλας, μπορεί να είναι και χτύπημα/τραυματισμός από το τρέξιμο γιατί συχνά χτυπούσα σε αντικείμενα/έπιπλα κτλ. Τελοσπάντων. Τον Ιούλη μου είπε μια φίλη της μαμάς μου να πάω να μου βάλουν τζελ στα πόδια για να μεγαλώσουν (τα κόβω τελείως) και να μπορώ να τα σχηματίσω γιατί πάντα τα κόβω λάθος με κίνδυνο να μπούνε στο δέρμα και να πονάω. Μου είπε μάλιστα να μου το κάνει για δώρο. Είχα ξεχάσει το πρόβλημα με το ένα μου νύχι, οπότε πήγα και όταν μεγάλωσαν πήγα στη δική μου για να μου το βγάλει και να μου βάλει σκέτο μανικιούρ. Ε πήγα λοιπόν χθες, είδε το πρόβλημα με το ένα (της το είπα από πριν) και ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟ χωρίς καν να μου το πει. Δεν ένιωσα πόνο αλλά έπαθα σοκ μόλις είδα μόνο ένα κομματάκι πάνω στο δέρμα. Μέτα άρχισε να παίρνει λίμες και να τρίβει, της λέω σταμάτα θα λυποθυμήσω από τον πόνο. Τελοσπάντων το άντεξα και πίστευε πως θα της έλεγα να μου το χτίσει και να μου βάλει μανικιούρ και ότι θα ντρεπόμουνα να κυκλοφορώ έτσι όπως μου το έκανε. Εγώ δεν είχα νεύρα, την εμπιστεύομαι, πίστευα πως αυτό που έκανε ήταν το σωστό μιας και ήταν άρρωστο. Το άφησα έτσι σκέτο, πήγα πήρα και φάρμακο για την ασθένεια που μου σύστησε, γύρισα σπίτι και άρχιζαν να μου λένε όλοι πως το δέρμα θα το αποχωριζόταν από μόνο του αφού θα έβγαζε το υγιές. Λέω ντάξει μωρέ, not a big deal μέχρι που δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ γιατί δεν μπορούσα καν να αντέξω πως ακουμπάει κάτι πάνω στο δέρμα. Ούτε σεντόνι ούτε νερό (μόνο λίγο στο μπάνιο) ούτε τίποτα. Διάβασα επίσης (και στο φάρμακο και στο ίντερνετ πως θέλει 9-12 μήνες για να βγει άλλο), σκέφτομαι πως σε 1-2 μήνες θα φοράμε κλειστά παπούτσια (άρα και κάλτσες) και τα έχω πάρει στο κρανίο. Δεν ξέρω πώς θα κοιμηθώ πάλι απόψε.

Μπορεί να ακούγεται ασήμαντο αλλά πονάω, έχω νεύρα και ανατριχιάζω.

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Η άλλη θεραπεία που διάβασα είναι με λέιζερ. Δεν μπορώ όμως ούτε να πάω σε γιατρό να μου πει τι ήταν/τι είναι, αφού μου το έκοψε όλο. Τι να δει ο άνθρωπος;

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4498
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 12 Σεπ 2020, 03:51

Λογικά το δέρμα θα συνηθίσει την επαφή καθώς περνούν οι μέρες και δεν θα είναι τόσο ανατριχιαστικο.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

- Casper -

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2020, 03:56

Σκέφτομαι να πάω να ρωτήσω τον φαρμακοποιό αν υπάρχει κάποιο τσιρωτάκι ή κάτι τελοσπάντων που δεν θα με ενοχλεί αλλά πρέπει να βάζω και το φάρμακο. Αποκλείεται να το βγάζω μόνη μου. Άσε που μέσα στο φάρμακο υπάρχουν και μικρές χάρτινες λίμες. Ούτε να αγγίξω πάνω δεν μπορώ, όχι να το τρίβω και με λίμα. Μου το έκανε και ζαλιζόμουν από το πόνο. Το νιώθω τελείως εκτεθειμένο.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18076
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 12 Σεπ 2020, 04:01

- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2020, 03:56
Σκέφτομαι να πάω να ρωτήσω τον φαρμακοποιό αν υπάρχει κάποιο τσιρωτάκι ή κάτι τελοσπάντων που δεν θα με ενοχλεί αλλά πρέπει να βάζω και το φάρμακο. Αποκλείεται να το βγάζω μόνη μου. Άσε που μέσα στο φάρμακο υπάρχουν και μικρές χάρτινες λίμες. Ούτε να αγγίξω πάνω δεν μπορώ, όχι να το τρίβω και με λίμα. Μου το έκανε και ζαλιζόμουν από το πόνο. Το νιώθω τελείως εκτεθειμένο.
για αυτο που σου συμβαινει τωρα δεν ξερω, αλλα για την αρχικη κτασταση εχω να σου προτεινω οσο μπορεις να περπατας ξυπολητη και να κανεις και γυμναστικη ξυπολητη.

- Casper -

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2020, 04:06

πήζον bot έγραψε:
12 Σεπ 2020, 04:01
- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2020, 03:56
Σκέφτομαι να πάω να ρωτήσω τον φαρμακοποιό αν υπάρχει κάποιο τσιρωτάκι ή κάτι τελοσπάντων που δεν θα με ενοχλεί αλλά πρέπει να βάζω και το φάρμακο. Αποκλείεται να το βγάζω μόνη μου. Άσε που μέσα στο φάρμακο υπάρχουν και μικρές χάρτινες λίμες. Ούτε να αγγίξω πάνω δεν μπορώ, όχι να το τρίβω και με λίμα. Μου το έκανε και ζαλιζόμουν από το πόνο. Το νιώθω τελείως εκτεθειμένο.
για αυτο που σου συμβαινει τωρα δεν ξερω, αλλα για την αρχικη κτασταση εχω να σου προτεινω οσο μπορεις να περπατας ξυπολητη και να κανεις και γυμναστικη ξυπολητη.
Ποιο αρχικό; Το κιτρίνισμα που 90% (απ' όσα έχω δει σε φωτο) ήταν μύκητας;

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18076
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 12 Σεπ 2020, 04:09

- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2020, 04:06
πήζον bot έγραψε:
12 Σεπ 2020, 04:01
- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2020, 03:56
Σκέφτομαι να πάω να ρωτήσω τον φαρμακοποιό αν υπάρχει κάποιο τσιρωτάκι ή κάτι τελοσπάντων που δεν θα με ενοχλεί αλλά πρέπει να βάζω και το φάρμακο. Αποκλείεται να το βγάζω μόνη μου. Άσε που μέσα στο φάρμακο υπάρχουν και μικρές χάρτινες λίμες. Ούτε να αγγίξω πάνω δεν μπορώ, όχι να το τρίβω και με λίμα. Μου το έκανε και ζαλιζόμουν από το πόνο. Το νιώθω τελείως εκτεθειμένο.
για αυτο που σου συμβαινει τωρα δεν ξερω, αλλα για την αρχικη κτασταση εχω να σου προτεινω οσο μπορεις να περπατας ξυπολητη και να κανεις και γυμναστικη ξυπολητη.
Ποιο αρχικό; Το κιτρίνισμα που 90% (απ' όσα έχω δει σε φωτο) ήταν μύκητας;
ναι

- Casper -

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2020, 04:10

πήζον bot έγραψε:
12 Σεπ 2020, 04:09
- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2020, 04:06
πήζον bot έγραψε:
12 Σεπ 2020, 04:01


για αυτο που σου συμβαινει τωρα δεν ξερω, αλλα για την αρχικη κτασταση εχω να σου προτεινω οσο μπορεις να περπατας ξυπολητη και να κανεις και γυμναστικη ξυπολητη.
Ποιο αρχικό; Το κιτρίνισμα που 90% (απ' όσα έχω δει σε φωτο) ήταν μύκητας;
ναι
Δεν θέλω να ειρωνεύομαι σε περίπτωση που μιλάς σοβαρά, αλλά...με δουλεύεις; :oops::lol: οι μύκητες είναι κολλητικοί. Μπορώ να κολλήσω ή να τον μεταδώσω. Εκτός αν εννοείς στον δικό μου χώρο. Σε τι βοηθάει όμως; Καλύτερη κυκλοφορία του αίματος; Κάτι άλλο;

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 12 Σεπ 2020, 04:13

"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18076
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 12 Σεπ 2020, 04:15

πολυ σπανια ειναι κολλητικοι, συνηθως εμφανιζονται σε σημεια ταλαιπωριας απο στενο παπουτσι ή υγρασιας (ιδρωτα).

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18076
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 12 Σεπ 2020, 04:17

το να περπατας ξυπολητος βοηθαει σε ολα.
καν το 3 μηνες και αν δεν πιασει θα σου δωσω 100 ευρω.
προμις.
εσυ τιποτα, την ευχη σου μονο :smt005:

- Casper -

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2020, 04:43

Απ' ότι καταλαβαίνω και από τα λινκ μπορεί να προκλήθηκε από τα κλειστά παπούτσια. Επειδή πήγαινα συχνά για τρέξιμο και τα είχα σφιχτά. Μιλάει για υγρασία. Απλά είναι παράξενο γιατί το έπαθα μόνο σε ένα.

Γαμώτο αν μου έλεγε εκείνη την ώρα να το δω πώς είναι, να μην μου το αγγίξει και να πάω σε γιατρό, θα ήξερα ακριβώς και θα το γλύτωνα όλο αυτό. Θα έκανα κανονικά την θεραπεία αλλά όχι μόνο πάνω στο δέρμα αλλά στο μολυσμένο νύχι. Τώρα είναι σαν να ξεφορτώθηκα το πρόβλημα με τον μύκητα (που δεν ξέρω αν ισχύει κιόλας) και απλά να πρέπει να περιμένω τόσο καιρό για να ξαναμεγαλώσει. Δεν θα με ένοιαζε αν δεν με ενοχλούσε τόσο πολύ. Γράφω και ανατριχιάζω. Έκανα δουλειές στο σπίτι σήμερα και έσταζε κάπου κάπου λίγο νερό και έτρεχα να το σκουπίζω ελαφρά. Θα δώσω λίγες μέρες ακόμα ευκαιρία στο δέρμα μπας και το συνηθίσει αλλιώς θα πρέπει να ρωτήσω για πιο δραστική λύση τον φαρμακοποιό. Με βλέπω να το τυλίγω με γάζες και να μην το ξαναβγάλω από 'κει μέσα. :smt013

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 12 Σεπ 2020, 04:47

.

Δέν ξέρω ακριβώς.....δεν θάθελα και να σε στεναχωρήσω.....

αλλα σε μιά φίλη δεν της ξαναβγήκε ποτε το νύχι..... :e040: ...... :011:

Ελπίζω να ήξερε τι έκανε η κομπογιανίτισα.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

- Casper -

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2020, 04:51

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
12 Σεπ 2020, 04:47
.

Δέν ξέρω ακριβώς.....δεν θάθελα και να σε στεναχωρήσω.....

αλλα σε μιά φίλη δεν της ξαναβγήκε ποτε το νύχι..... :e040: ...... :011:

Ελπίζω να ήξερε τι έκανε η κομπογιανίτισα.....

.
Ναι τέτοια λέγε μου :lol:

Την εμπιστεύομαι, ειδικά σε θέματα πόνου, έχει "γιατρέψει" ας το πούμε αρκετό κόσμο και είναι προσεκτική, αλλά σίγουρα θα προτιμούσα να το έκανε γιατρός και να με ρωτούσε πριν κόψει οτιδήποτε.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 12 Σεπ 2020, 05:01

πήζον bot έγραψε:
12 Σεπ 2020, 04:01
- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2020, 03:56
Σκέφτομαι να πάω να ρωτήσω τον φαρμακοποιό αν υπάρχει κάποιο τσιρωτάκι ή κάτι τελοσπάντων που δεν θα με ενοχλεί αλλά πρέπει να βάζω και το φάρμακο. Αποκλείεται να το βγάζω μόνη μου. Άσε που μέσα στο φάρμακο υπάρχουν και μικρές χάρτινες λίμες. Ούτε να αγγίξω πάνω δεν μπορώ, όχι να το τρίβω και με λίμα. Μου το έκανε και ζαλιζόμουν από το πόνο. Το νιώθω τελείως εκτεθειμένο.
για αυτο που σου συμβαινει τωρα δεν ξερω, αλλα για την αρχικη κτασταση εχω να σου προτεινω οσο μπορεις να περπατας ξυπολητη και να κανεις και γυμναστικη ξυπολητη.


.

Φιλη απο το Αστρος που περπατούσε ξυπόλητη εφτιαξε " ξερή σόλα "

τό πέλμα της μέ χαραδρορωγμές στη φτέρνα ενός πόντου !!!!!!!

Σίχαμα σκέτο φαινότανε..... :102:

Ο Αμπέμπε Μπικίλα ίσως τη γούσταρε έτσι..... :102:

Εντιτ....ο Μπικίλα ήταν ο ξυπόλητος Μαραθωνοδρόμος για όσους θυμούνται.....


.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ την 12 Σεπ 2020, 15:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

- Casper -

Re: Ονυχομυκητίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Σεπ 2020, 05:03

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
12 Σεπ 2020, 05:01
πήζον bot έγραψε:
12 Σεπ 2020, 04:01
- Casper - έγραψε:
12 Σεπ 2020, 03:56
Σκέφτομαι να πάω να ρωτήσω τον φαρμακοποιό αν υπάρχει κάποιο τσιρωτάκι ή κάτι τελοσπάντων που δεν θα με ενοχλεί αλλά πρέπει να βάζω και το φάρμακο. Αποκλείεται να το βγάζω μόνη μου. Άσε που μέσα στο φάρμακο υπάρχουν και μικρές χάρτινες λίμες. Ούτε να αγγίξω πάνω δεν μπορώ, όχι να το τρίβω και με λίμα. Μου το έκανε και ζαλιζόμουν από το πόνο. Το νιώθω τελείως εκτεθειμένο.
για αυτο που σου συμβαινει τωρα δεν ξερω, αλλα για την αρχικη κτασταση εχω να σου προτεινω οσο μπορεις να περπατας ξυπολητη και να κανεις και γυμναστικη ξυπολητη.


.

Φιλη απο το Αστρος που περπατούσε ξυπόλητη εφτιαξε " ξερή σόλα "

τό πέλμα της μέ χαραδρορωγμές στη φτέρνα ενός πόντου !!!!!!!

Σίχαμα σκέτο φαινότανε..... :102:

Ο Αμπέμπε Μπικίλα ίσως τη γούσταρε έτσι..... :102:


.
Αυτό σκέφτηκα κι' εγώ. Μπορεί να λύνεις ένα πρόβλημα (δεν ξέρω κιόλας, υποθέτω) αλλά δημιουργείς άλλα. Άσε που σιχαίνομαι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών