Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Σεπ 2021, 18:41

hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2021, 17:41
EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Σεπ 2021, 16:00
Η Σουηδία πρέπει να συγκρίνεται με τις ομορες χώρες
Επειδή η επιδημιολογική πορεία του κορωνοϊού επηρεάζεται από το πόσα κιλά καφέ πίνεις τον χρόνο κι αν μιλάς γερμανική γλώσσα.
Επηρεάζεται από πολλά πράγματα. Για παράδειγμα, από τα γονίδια:

https://www.nature.com/articles/d41586-021-01773-7

Οι Σουηδοί με τους Νορβηγούς σχετίζονται γενετικά, πχ:

Εικόνα

Με τους Έλληνες έχουν μεγαλύτερη απόσταση.

Επίσης επηρεάζεται από την κουλτούρα της απόστασης. Aυτη εντάσσεται σε ένα περίπλοκο αξιακο σύστημα που βασικά χωρίζει τις κουλτούρες σε πιο ατομικές (individualist) κ πιο συλλογικές. Οι σκανδιναβικες κουλτούρες είναι πιο individualist, ενώ η ελληνική είναι τυπική μεσογειακή κουλτούρα. Ένα χαρακτηριστικό είναι η έννοια του προσωπικού χώρου, ο οποίος διαφέρει πολύ στη Σκανδιναβία σε σχέση με την Ελλάδα (βλ. πχ. Hall, 1966, Remland 1995).

Τέλος, υπάρχει το ζήτημα του συστήματος υγείας κ γενικά των πόρων γι αυτό, χωρίς να είμαι σίγουρος πιστεύω ότι το σουηδικό θα είναι πιο κοντά στο νορβηγικό πάρα στο ελληνικό.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39820
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 15 Σεπ 2021, 18:45

Προκαλω παντως οποιονδηποτε καραντινιερη να μπει σημερα στο worldometers και να σχολιασει γιατι η ΣΟυηδια εχει ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ θνησιμοτητα απο:

α) ΗΠΑ

β) Γερμανια

γ) Γαλλια

δ) Αγγλια

ε) Ιταλια

στ) Ισπανια

ζ) Βελγιο


Δημοκρατης μην εξαφανιστεις, θα κληθεις για ανακριση.

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24779
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 15 Σεπ 2021, 18:52

Αρίστος έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:37
Δημοκράτης έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:35
Αρίστος έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:32




Εκανα edit πριν το σχολιασει οποιοσδηποτε, κοιταξε τους χρονους.

.
Κατάλαβες τι παπαρια έγραψες από μόνος σου δηλαδη;


Αφηρημενος μετρησα απο την αναποδη τη θνησιμοτητα, το διορθωσα ομως αμεσως λογω πολυχρονων καλων αντανακλαστικων.

.
::lol:
Μιλάμε για αυτογνωσία

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39820
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 15 Σεπ 2021, 18:54

Δημοκράτης έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:52
::lol:
Μιλάμε για αυτογνωσία


Απαντα στο παραπανω ποστ και μην κανεις την κοροιδα. :lol:

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24779
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 15 Σεπ 2021, 18:57

Αρίστος έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:40
Δημοκράτης έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:34
Αρίστος έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:31




Επισης στη Σουηδια δεν βαζουν μασκες ουτε στα σουπερμαρκετ, μην αναφερεις τα αβανταζ της Σουηδιας, να αναφερεις και τα ντεζαβανταζ. Και παρ' ολα αυτα η Σουηδια εχει χαμηλοτερη θνησιμοτητα απο ΟΛΕΣ τις μεγαλες δυτικες χωρες.

.
Η Σουηδία φυσικά και έχει μασκες ψεύτη ψεκα απλά δεν ήταν υποχρεωτικές.Επίσης η Σουηδία έχει ένα αποτα καλύτερα συστήματα υγείας στην εε. Τέλος εσύ ρε ψεκα δεν μας έλεγες ότι οι μάσκες έπρεπε να είναι υποχρεωτικές ακόμα και στην τουαλέτα του σπιτιού σου;


Εγω ειμαι καπου ενδιαμεσα αναμεσα στο μπαχαλο της Σουηδιας και στην υγειονομικη χουντα των αναπτυγμενων δυτικων χωρων και της τριτοκοσμικης Ελλαδας. Πιχι τη μασκα εγω θα την ηθελα υποχρεωτικη σε τραπεζες, σουπερμαρκετ και μερη συνωστισμου και οχι φυσικα οταν περπαταει καποιος μονος του στον καθαρο αερα (τα εχω πει επανειλημμενα αυτα).

Στη Σουηδια παντως ΟΥΤΕ στα σπυπερμαρκετ τη φορανε, εχω δει βιντεο καμαρι μου, ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ λεμε για δειγμα.

.
Νταξεξ επειδή κάποιοι πήγαμε Σουηδία 2 φορε το τελευταίο 1.5 χρόνο για δουλειά άσε να ξέρουμε ότι κλασικά λες παπαριες.
Κατά τα άλλα εσύ ότι και να γινόταν θα έλεγες βλακεοες γιατί είσαι ζαιος. Στην πράξη τώρα η δουηδια είχε πολύ χειρότερα στατιστικά από όλες τις χώρες της Σκανδιναβίας, εμβολιαστεί παρόλα αυτά όλο το πληθυσμό της , που μας έχεις πρήξει για τα εμβόλια, δεν έχει ελληνικό καλοκαίρι που επίσης μας τα έπρηξες για το πως το ελληνικό καλοκαίρι θα μειώσει τα κρούσματα και γενικώς σταματά να λες ότι σε κατεβει

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24779
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 15 Σεπ 2021, 18:57

Αρίστος έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:54
Δημοκράτης έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:52
::lol:
Μιλάμε για αυτογνωσία


Απαντα στο παραπανω ποστ και μην κανεις την κοροιδα. :lol:

.
Κλασικά πάλι έχεις ορεξεηγια τρομπόνι μπας και σε δώσει κάποιος σημασία μαζωχαρα

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39820
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 15 Σεπ 2021, 18:59

Ελα ρε αρχιπαπαρα, σχολιασε το και μην τρεμεις.


Αρίστος έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:45
Προκαλω παντως οποιονδηποτε καραντινιερη να μπει σημερα στο worldometers και να σχολιασει γιατι η ΣΟυηδια εχει ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ θνησιμοτητα απο:

α) ΗΠΑ

β) Γερμανια

γ) Γαλλια

δ) Αγγλια

ε) Ιταλια

στ) Ισπανια

ζ) Βελγιο


Δημοκρατης μην εξαφανιστεις, θα κληθεις για ανακριση.

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40722
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Σεπ 2021, 19:00

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:41
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2021, 17:41
EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Σεπ 2021, 16:00
Η Σουηδία πρέπει να συγκρίνεται με τις ομορες χώρες
Επειδή η επιδημιολογική πορεία του κορωνοϊού επηρεάζεται από το πόσα κιλά καφέ πίνεις τον χρόνο κι αν μιλάς γερμανική γλώσσα.
Επηρεάζεται από πολλά πράγματα. Για παράδειγμα, από τα γονίδια:

https://www.nature.com/articles/d41586-021-01773-7

Οι Σουηδοί με τους Νορβηγούς σχετίζονται γενετικά, πχ:

Εικόνα

Με τους Έλληνες έχουν μεγαλύτερη απόσταση.

Επίσης επηρεάζεται από την κουλτούρα της απόστασης. Aυτη εντάσσεται σε ένα περίπλοκο αξιακο σύστημα που βασικά χωρίζει τις κουλτούρες σε πιο ατομικές (individualist) κ πιο συλλογικές. Οι σκανδιναβικες κουλτούρες είναι πιο individualist, ενώ η ελληνική είναι τυπική μεσογειακή κουλτούρα. Ένα χαρακτηριστικό είναι η έννοια του προσωπικού χώρου, ο οποίος διαφέρει πολύ στη Σκανδιναβία σε σχέση με την Ελλάδα (βλ. πχ. Hall, 1966, Remland 1995).

Τέλος, υπάρχει το ζήτημα του συστήματος υγείας κ γενικά των πόρων γι αυτό, χωρίς να είμαι σίγουρος πιστεύω ότι το σουηδικό θα είναι πιο κοντά στο νορβηγικό πάρα στο ελληνικό.
Τα γενετικά είναι άσχετα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πιστεύεις ότι ένας κοινός ιός μπορεί να έχει γενετικές προτιμήσεις που εστιάζονται σε τόσο λεπτές διαφορές μεταξύ λαών.

Ειδικά όταν δίνεις περισσότερο βάρος σε μια τόσο στον αέρα υπόθεση, χωρίς καν σοβαρή υποψία ότι μπορεί να παίζει ρόλο, απέναντι σε άλλα πράγματα που παίζουν τρομερό ρόλο, όπως η αστική πυκνότητα και η διασυνδεσιμότητα πληθυσμών, ακούγεται αστείο.

Πέραν τούτου, με τους Φινλανδούς έχουν πολύ λιγότερη γενετική σχέση. Δεν μιλάνε καν ΙΕ γλώσσα. Δεν είναι ινδοευρωπαϊκός λαός.

Αυτό με την κουλτούρα απόστασης επίσης το ακούω βερεσέ. Δεν συγκεντρώνονται λιγότερο οι Σουηδοί ομαδικά ούτε βγαίνουν λιγότερο έξω. Μπορεί να έχουν λιγότερες σχέσεις με συγγενείς και να κάνουν λιγότερες επισκέψεις σε σπίτια γενικά, αλλά δεν είναι αυτά που ορίζουν την επιδημιολογική πορεία.

Όσο για το ΕΣΥ, λάθος πιστεύεις. Το σουηδικό σύστημα είναι σαφώς πιο αδύναμο από το ελληνικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.


Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14122
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 15 Σεπ 2021, 19:17

Πιστευω οτι αυτη τη στιγμη η διαφορά Ελλάδας και σουηδια οφείλεται σε 2 παραγοντες.
Ο πρωτος ειναι το χαμηλότερο ποσοστό εμβολιασμων εδω και μιλάμε βασικά για τις μεγαλύτερες ηλικιες, και ο δεύτερος ειναι (οσο και να μην αρέσει σε καποιους) η ανοσία της αγελης που έχουν πετύχει σε καποιο ποσοστο.
Γι'αυτους ακριβως τους λογους θα τους ξεπερασουμε σε θανατους.
Οταν λεω σε σουηδους πως οι σχιζοφρενεις εδω βαζουν τα παιδακια να κανουν μαθημα φορωντας μασκες και κλεινουν τις μουσικές στις ταβερνες γελανε και μας κοροϊδεύουν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40722
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Σεπ 2021, 20:15

panos291 έγραψε:
15 Σεπ 2021, 19:17
Πιστευω οτι αυτη τη στιγμη η διαφορά Ελλάδας και σουηδια οφείλεται σε 2 παραγοντες.
Ο πρωτος ειναι το χαμηλότερο ποσοστό εμβολιασμων εδω και μιλάμε βασικά για τις μεγαλύτερες ηλικιες, και ο δεύτερος ειναι (οσο και να μην αρέσει σε καποιους) η ανοσία της αγελης που έχουν πετύχει σε καποιο ποσοστο.
Ακριβώς. Αυτοί οι δυο είναι οι λόγοι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Σεπ 2021, 21:22

hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:22
Otto Weininger έγραψε:
15 Σεπ 2021, 17:44
Έχουν γύρω στο 62% πλήρως εμβολιασμενων, έχουν κρούσματα σε αρκετά υψηλό αριθμό αλλά εδώ και κάτι μήνες έχουν ένα νεκρό κάθε 10 μέρες ξέρω γω.

Οκ.
Συγγνώμη, αλλά είναι από τις πιο μαλακίες συνωμοσίες που έχω ακούσει ποτέ. Μιλάς για ένα από τα πιο σοβαρά και πιο σύγχρονα και ελεύθερα κράτη του πλανήτη και λες ευθέως ότι συνωμότησαν χιλιάδες γιατροί, υπάλληλοι υπουργείων, υπάλληλοι στατιστικής υπηρεσίας για να εξαφανίζουν πτώματα.

Σόρι, αλλά το ότι συνωμότησαν χιλιάδες άτομα για να κοροϊδέψουν τον κόσμο ότι πήγαν στην Σελήνη ακούγεται πιο πειστική ψεκιά από την δική σου.
Well, τότε κάτι άλλο συμβαίνει και φυσικά δεν έχει να κάνει με τα lockdown ή μη.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Σεπ 2021, 22:34

hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:22
Otto Weininger έγραψε:
15 Σεπ 2021, 17:44
Έχουν γύρω στο 62% πλήρως εμβολιασμενων, έχουν κρούσματα σε αρκετά υψηλό αριθμό αλλά εδώ και κάτι μήνες έχουν ένα νεκρό κάθε 10 μέρες ξέρω γω.

Οκ.
Συγγνώμη, αλλά είναι από τις πιο μαλακίες συνωμοσίες που έχω ακούσει ποτέ. Μιλάς για ένα από τα πιο σοβαρά και πιο σύγχρονα και ελεύθερα κράτη του πλανήτη και λες ευθέως ότι συνωμότησαν χιλιάδες γιατροί, υπάλληλοι υπουργείων, υπάλληλοι στατιστικής υπηρεσίας για να εξαφανίζουν πτώματα.

Σόρι, αλλά το ότι συνωμότησαν χιλιάδες άτομα για να κοροϊδέψουν τον κόσμο ότι πήγαν στην Σελήνη ακούγεται πιο πειστική ψεκιά από την δική σου.
Για όποιον δεν κατάλαβε, αυτή η διευκρίνηση έπρεπε να γίνει γιατί ο γραφων υποστηρίζει ακριβώς την ίδια θεωρία για την Κίνα, με υπερπολλαπλάσιο αριθμό συνωμοτών. :)
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14563
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 15 Σεπ 2021, 22:44

Στην Κίνα είναι πιο ελεύθεροι οι άνθρωποι.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40722
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Κορονοϊός ισοπεδώνει τη Σουηδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Σεπ 2021, 01:05

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Σεπ 2021, 22:34
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2021, 18:22
Otto Weininger έγραψε:
15 Σεπ 2021, 17:44
Έχουν γύρω στο 62% πλήρως εμβολιασμενων, έχουν κρούσματα σε αρκετά υψηλό αριθμό αλλά εδώ και κάτι μήνες έχουν ένα νεκρό κάθε 10 μέρες ξέρω γω.

Οκ.
Συγγνώμη, αλλά είναι από τις πιο μαλακίες συνωμοσίες που έχω ακούσει ποτέ. Μιλάς για ένα από τα πιο σοβαρά και πιο σύγχρονα και ελεύθερα κράτη του πλανήτη και λες ευθέως ότι συνωμότησαν χιλιάδες γιατροί, υπάλληλοι υπουργείων, υπάλληλοι στατιστικής υπηρεσίας για να εξαφανίζουν πτώματα.

Σόρι, αλλά το ότι συνωμότησαν χιλιάδες άτομα για να κοροϊδέψουν τον κόσμο ότι πήγαν στην Σελήνη ακούγεται πιο πειστική ψεκιά από την δική σου.
Για όποιον δεν κατάλαβε, αυτή η διευκρίνηση έπρεπε να γίνει γιατί ο γραφων υποστηρίζει ακριβώς την ίδια θεωρία για την Κίνα, με υπερπολλαπλάσιο αριθμό συνωμοτών. :)
Ναι, γιατί η Κίνα έχει και τους λόγους να το κάνει και τα μέσα και την τάση και το ιστορικό, δηλαδή το έχει ξανακάνει.

Πέραν τούτου, δεν είναι διευκρίνιση, δείχνει το γελοίο του πράγματος. Για την Κίνα δεν είναι καθόλου γελοίο. Το έχει ξανακάνει, έχει τον τρόπο να το ξανακάνει, πολύ πιο εύκολα σήμερα παρά ποτέ, είναι απολυταρχικό καθεστώς που αν μιλήσεις σε έθαψαν και αυτού του είδους η συνωμοσία απαιτεί πολύ λιγότερους συνωμότες γιατί πολύ λιγότερα άτομα μπορεί να έχουν στα χέρια τους συγκεντρωτικές πληροφορίες (λόγω καθεστώτος) και σημαντικό μέρος της εικόνας (λόγω μεγέθους της χώρας).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών